PZC Hubble opent mechanisch oog Defensie werft minder personeel Huurders mogen niet te goedkope woningen krijgen Koninklijk verjaarsgeschenk Ruimere Litouwen bevoegdheden regering in voor opvangen blokkade Vondst manuscripten Goethe commentaar Rekening-rijden exit Jongen bekent moord binnen- en buitenland Laatste Afspraak bond met werkgevers over regelen sluitingstijden KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN Premie bij Zilvervloot vanzelf uitgekeerd ZATERDAG 28 APRIL 1990 Richtlijn staatssecretaris A. I. VERHAGE DINSDAG 8 MEI OPENBARE VEILING Bezorging PZC op koninginnedag AMSTERDAM - Een drukker bekijkt de laatste editie van het dagblad De Waarheid, die vandaag uitkomt. Het commu nistische dagblad, dat voor het eerst als verzetskrant ver scheen op 23 november 1940, houdt op te bestaan. Het uit De Waarheid voortkomende nieu we weekblad Forum zal dins dag 1 mei het licht zien (foto Raymond Rutting!ANP) HOUSTON (REUTER/AFP/DPA) - De reuzentele- scoop Huddle heeft vrijdag zijn mechanisch oog geopend naar de sterrenhemel. Hiermee wordt de hoop van de volgers op aarde gevoed naar nieuwe kijkjes tot in de verste hoeken van de ruimte. Het openen van het oog gelukte pas in tweede in stantie. Eerst weigerde de reuze telescoop te reage ren op een radiocommando vanuit het volgcen- turm in Houston. „Wij hebben bevestiging dat de deur open is", deel de een opgetogen functionaris van het Amerikaan se Lucht- en Ruimtevaartbureau (NASA) mee. Het ontvouwen van het oog was de laatste fase in de ontplooiing van de 12,5 duizend kilo wegende tele scoop die met een snelheid van 27.000 km per uur om de aarde draait. De Hubble is woensdag door het ruimteschip Discovery 'de ruimte ingeduwd' dat een dag eerder vanaf de lanceerbasis Cape Ca naveral in Florida aan een meerdaagse ruimtereis was begonnen. Met zijn vijf-persoonsbemanning (een vrouw en vier mannen) had het ruimteveer de telescoop donderdag op een afstand van 100 km gesleept voordat het een raket uitstuurde om het op een afstand van 72 km te krijgen. De eerste beelden van de telescoop zijn volgende week op aarde te verwachten. Oplossing winkelconflict in zicht UTRECHT (ANP/GPD) - Er is een oplossing in zicht in het con flict tussen het winkelbedrijf en de Dienstenbond FNV over de verruiming van de sluitingstij den. In een convenant tussen de FNV-bond en vertegenwoordi gers van het Ahold-concern (on der meer Albert Heijn), Konink lijke Bijenkorf Beheer (onder meer Hema en Bijenkort) en Vendex (onder meer V en D) is overeengekomen dat de tijd dat de winkels hun deuren sluiten en de voorwaarden waaronder dat gebeurt, geregeld dient te wor den in de cao. Er is nog geen definitieve over eenstemming, zo blijkt uit een verklaring van de Dienstenbond FNV. Wel hebben de drie partij en van werkgeverszijde zich al achter het convenant gesteld. Ook de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf ondersteunt de afspraken. De FNV-bond raadt zijn leden aan de stakin gen op te schorten. De acties in het winkelbedrijf hebben drie weken geduurd. De betrokken partijen zullen in de komende tijd voorwaarden opstellen waaronder gebruik kan worden gemaakt van de ver ruiming van de Winkelsluitings wet. Als een bedrijf besluit de deuren tot 18.30 uur open te hou den ('s zaterdags tot 18.00 uur), dan moet dat gebeuren op basis van vrijwilligheid van het perso neel. Het eerste jaar van een ver ruimde sluitingstijd zal worden gezien als een proefperiode „om regelingen op juiste naleving te kunnen toetsen". Boos winkelpersoneel heeft gis termorgen in Rotterdam de me tro een half uur geblokkeerd (Advertentie) □nmavEra MODE VOOR MANNEN EN VROUWEN MET STIJL 1 DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek wil een rem zetten op het aannemen van nieuw defen siepersoneel. De instroom moet met circa veertig procent worden beperkt, om zo bij te dragen aan een ver mindering van het leger met in totaal vijftien procent. Ter Beek heeft dat vrijdag gezegd in een gesprek met de belangenorgani saties. De VVDM, vakbond van dienst plichtigen, pleit ervoor de diensttijd te verkorten van 14 naar 12 maanden. Die verkor ting van de diensttijd zou nog dit jaar z'n beslag moeten krijgen, aldus de VVDM in een reactie op het overleg. Het overleg van Ter Beek met de belangenorganisa ties ging over de besluiten van het kabinet, afgelopen weekein de, om flink te bezuinigen op de fensie. Ter Beek wil in een periode van vijfjaar met „een minimum aan sociale pijn" de personeelsom vang met 15 procent beperken. De besluiten van het kabinet vloeien voort uit financiële nood, en lopen vooruit op de ont wapeningsbesprekingen tussen Oost en West in Europa. In de Defensienota, die Ter Beek dit najaar publiceert, wil de mi nister zijn bezuinigingsplannen verder uitwerken. Hij denkt daarbij aan een beper king van het 'nadienen' en het terugbrengen van het aantal kort-verbandfuncties. door een vrachtwagen op de rails te plaatsen. De blokkade was even voorbij het station Schenkel, daar waar de metro- baan de Kralingsweg kruist. Gisteren stonden alleen acties gepland in acht Hema-vestigin- gen in Amsterdam, waar volgens de Dienstenbond FNV vrijwel het hele personeel het werk neer legde. Advertentie Wegens 12-jarig bestaan zijn wij op 5 mei a.s. GESLOTEN KAPSALON DE KAM Sportlaan 65, Wissenkerke Tel. 01107-1823 OOSTSTRAAT 6 - DOMBURG DEN HAAG (GPD) - De gemeen ten en woningbouwverenigin gen zullen er voor moeten zor gen dat huurders niet in te goed kope woningen terecht komen. Op dit moment is 40 procent van de goedkope huurwoningen be zet door mensen met een te hoog inkomen. Blijkt na enige tijd, dat de gemeenten zich niet aan deze richtlijn van staatssecre taris Heerma houden, dan over weegt het kabinet alsnog een huurbelasting in te voeren. In het regeerakkoord tussen PvdA en CDA is afgesproken, dat staatssecretaris Heerma nog eens kritisch zal kijken naar mo gelijkheden die moeten voorko men dat mensen met een te hoog inkomen in een te goedkope huurwoning terecht komen. Al ongeveer 30 jaar wordt er ge sproken over het al dan niet in voeren van een huurbelasting om te voorkomen dat mensen met een te hoog inkomen in een te goedkope woning terecht ko men. In een nota die dezer dagen in het kabinet wordt besproken, wordt de invoering van een sys teem van huurbelasting verwor pen en wordt de gemeenten en woningbouwcorporaties op dracht gegeven selectiever de goedkope huurwoningen te ver delen. Een van de redenen is te komen tot het terugdringen van de indi viduele huursubsidie. Nu komt het vaak voor dat mensen met een te laag inkomen aangewe zen worden op een duurdere huurwoning en tegelijkertijd een beroep kunnen doen op huursubsidie, omdat de goedko pe woningen bezet zijn door mensen met een te hoog inko men. Dit kan worden voorko men als de gemeenten en wo ningbouwverenigingen bij het toewijzen van een huurwoning kijken naar het inkomen van de betrokkene. Enige tijd geleden heeft de staatssecretaris de gemeenten en de woningbouwverenigingen hierover al aanwijzingen gege ven. DEN HAAG - Prins Willem Alexander kreeg gisteren als verjaardagsgeschenk een nieuw portret van zijn moeder uit handen van kunstenares Marte Röling. Prins Claus was toeschouwer bij de aanbieding (foto Ed Oudenaarden!ANP) MOSKOU (RTR/UPI) - Het Li touwse parlement heeft, naar vrijdag bekend werd, de rege ring van de republiek uitgebrei- (Advertentie) MIDDELBURG 01180-27639 DEN HAAG (ANP) - Zil- vervlootspaarders die verzuimen de spaarpre- mie aan te vragen bin nen de aanvraagtermijn van een jaar, zullen de premie daarna toch en op initiatief van hun bank uitbetaald krijgen. Dat heeft minister De Vries (sociale zaken) vrijdag aan de Kamer laten weten. Tot nu hebben Zilver- vlootspaarders ('educa tief sparen') die de pre mie verzuimen aan te vragen nog drie jaar de tijd om de minister van Sociale Zaken alsnog om de premie te vragen. Dat wordt nu overbodig, al dus De Vries. IN DE SCHOUWBURG MOLENWATER - MIDDELBURG AANVANG 14.00 UUR Wij vielen ongeveer 400 nummers uit divers Zeeuws bezit, wegens sterfgevallen, verhuizingen en liquidatie, o.a. Meubelen: dubbelgebogen wortelnoten 18e eeuwse vitrinekast, mahoniehouten secretaire, Friese klok, dekenkist, bonheurdu jour, zes mahoniehouten stoelen, diverse stijlmeubelen, etc. Schilderijen: twee grote Romantische schilderijen, 'Koeien' door Willem Maris, schilderijen Vlaamse school 17e eeuw, etc. Zilverwerk: broodmanden, kandelaars, tafelbestekken, schep- werk, serviezen etc. Collectie oud kinderspeelgoed: van Tip Co, Schuco, K Co, gebr. Bing-Nürnberg, B S, Gely, etc. Juwelen: fraaie armbanden, ringen, hangers, etc. Boekwerken: Fraaie Cronyk van Zeeland door Smallegange, kinderboeken en diverse albums, Zeeuwse boeken, etc. Curiositeiten: brons, porselein, tin, etc. Kijkdagen: Maandag 7 mei van 15.00 tot 20.00 uur. Dinsdagmor gen 8 mei van 10.00 tot 11.30 uur. de bevoegdheden gegeven om de gevolgen van de economi sche blokkade door Moskou het hoofd te bieden. Dit besluit werd woensdag al genomen, maar nu pas werden de details bekend. De Litouwse regering kan nu ei genmachtig besluiten tot rant soeneringen of tot een verbod op leveranties aan Sovjet-republie ken. Zij krijgt tevens de be voegdheid directies van bedrij ven te vervangen door regerings vertegenwoordigers, beleids plannen te wijzigen, economi sche contracten te verbreken en ontslagen van werknemers te beperken. Volgens een regeringswoord voerder dreigen er tekorten aan baby-voeding en medicamen ten, maar de leider van de Li touwse communistische partij, Algirdas Brazaukas, verklaarde dat Litouwen nog voldoende voedselreserves heeft voor twee maanden. De Litouwse president Vytautas Landsbergis verwelkomde vrij dag het Westduits-Franse voor stel om de onafhankelijkheid van Litouwen op te schorten en onderhandelingen te beginnen met Moskou. Landsbergis noemde de brief die bondskan selier Helmut Kohl en de Franse preisdent FranQcois Mitterrand „een stap vooruit", maar gaf geen nadere uitleg. Woordvoerder Vadim Perfiljef van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken in Moskou liet zich eveneens positief uit over het voorstel. Sovjetpremier Nikolaj Ryzjkov herhaalde vrijdag de voorwaar den voor onderhandelingen: in trekking van de wet op het Li touwse staatsburgerschap, her invoering van de dienstplicht in het Sovjetleger en teruggave van eigendommen aan de Mos- kou-getrouwe communisten. Intussen werd vrijdag in Litou wen voor het eerst een manifes- Notaris C. van Erkel tel. 01180-29155 Veilingmeester A. I. Verhage Houtkaai 9 4331 JR Middelburg tel. 01180-27639 fax. 01180-29966. Catalogus aan de zaal verkrijgbaar. KORBACH (AFP) - Vier oorspronkelijke, tot nu toe onbekende manuscripten van de Duitse dich ter Goethe (1749-1832) zijn vrijdag in Korbach in het openbaar getoond. De documenten, „krabbels" en werkbriefjes die hij tussen 1816 en 1818 geschreven heeft, zijn per toe val ontdekt in de bibliotheek van de meer dan vier eeuwen oude school in het stadje in de deelstaat Hessen. Ze bevonden zich in een bloemlezing te midden van 22.000 anderev boeken. De waarde van de bundel, die ook brieven bevat van Heine, Ei- chendorff en de filosoof Hegel, wordt op meer dan 1 miljoen mark geschat. Medewerkers van het Goethe-Archiv in Weimar (DDR) en het Goethe-Museum in Frankfurt heb- I I I I I I I I I I I M I I I II I I I I I II I SH.1 Het jongste speeltuig van het ministerie van ver keer en waterstaat, rekening-rijden, is tussen de wielen geraakt, politiek vermorzeld en lijkt naar de schroothoop te verdwijnen. Weinigen zullen daar om treuren, want het was weer zo'n experiment met alle trekken van de mislukking op voorhand ingebakken. De Nederlandse overheid lijkt patent te willen hebben op syste men, waar eigenlijk niemand in gelooft. Een kamermeerder heid van CDA en PvdA heeft minister Maij-Weggen terugge floten toen zij in de ban raakte van ambtelijke avonturiers en koppige deskundigen die - dwars tegen alle kritiek in - maar blijven doordrammen over dat rekening-rijden. Handen vol geld steken in verder speurwerk naar electronische gedach- tenspinsels, waarvoor Nederland proefkonijn moet worden en tegen de invoering waarvan op voorhand al zoveel weer stand bestaat, is een heilloze bezigheid. Aan één fiasco als de paspoortaffaire - waarmee vele miljoenen guldens zijn weg gesmeten - moet Nederland toch genoeg hebben, zou je zo denken. Maar dat was kennelijk een naïeve veronderstelling. Een beleid om mensen üit de auto en in het openbaar ver voer te krijgen moet simpel uitvoerbaar zijn. Het idee om de automobilist op al zijn/haar gangen electronisch te ach tervolgen en zo te dwingen tot extra betaling is niet alleen uiterst omslachtig, maar het zal als systeem nooit feilloos kunnen werken en overal, waar het maar even lek is, worden ontdoken. Het hele Nederlandse wagenpark zou moeten wor den uitgerust met kwetsbare apparatuur. Het risico van al lerlei 'toestanden' op de weg, wanneer het eenmaal functio neert, is levensgroot. Het systeem zou uitnodigen tot een gi gantische hoeveelheid sluipverkeer op (binnen)wegen waar dat absoluut uit den boze is. Ook die zouden dan weer onder het electronisch oog moeten worden gebracht. Kortom, een systeem zonder eind. Invordering van naheffingen bij over tredingen en controle daarop zouden een gigantisch ambte narenapparaat vergen. En het effect daarvan op bevordering van het openbaar wordt niet erg hoog ingeschat. Afgezien dan verder nog maar van bijkomende vragen. Hoe zit het met de privacy van mensen onderweg? Hoe laten we de buiten landers meebetalen? Alleen als bron voor financiering van wegen en openbaar vervoer is er nog iets voor te zeggen. Maar daar moeten eenvoudiger en directer oplossingen voor te vinden zijn. Minister May-Weggen zal zich moe ten verdiepen in een combinatie van misschien wat afgezaag de, maar beter bruikbare en minder geld verslindende me thoden. Eén daarvan zou tolheffing kunnen zijn op verbin dingen die extra hoge investeringen vergen. Het omringende buitenland heeft daar al jarenlang ervaring mee. Over tolhef fing wordt in de Randstad nogal dramatisch gedaan. Het zou oneerlijk zijn tegenover bepaalde categorieën weggebrui kers, die toevallig aan de verkeerde kant van bijvoorbeeld een rivier of kanaal wonen. Maar in diezelfde Randstad staan weinig mensen stil bij het simpele feit dat in Zeeland en op de Waddeneilanden al sinds mensenheugenis voor veerdien sten moet worden betaald; dat de Zeelandbrug er in 1965 al leen als tolbrug kon komen en dat het met een Westerschel- de-oeververbinding niet anders zal zijn. Iedere regio moet tol betalen voor zijn eigen ongemakken. Daar hoeft geen ris kant, duur en twijfelachtig stelsel van elektronische waak honden als rekening-rijden aan te pas te komen. vdM. HEERLEN (GPD) - Een 15-jari- ge jongen uit Hoensbroek heeft gisteren bekend een 76-jarige alleenstaande vrouw uit die plaats te hebben vermoord. De vrouw werd tien dagen geleden met messteken om het leven ge bracht. Het motief van de jon gen was roof. Donderdagavond werd de jonge man aangehouden, nadat een dag eerder de verdwenen hand tas van het slachtoffer in Hoens broek werd teruggevonden. Dat leidde niet alleen tot de aanhou ding van de dader, maar ook tot de arrestatie van twee andere in woners van Hoensbroek. Dit tweetal, 17 en 25 jaar oud, zal zich voor het helen van sieraden, afkomstig uit de woning van het slachtoffer, moeten verantwoor den. Volgens de politie zijn zij echter niet bij de moord betrok ken. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat de 15-jarige jongen vorige week woensdag 's avonds laat de woning van het slachtoffer binnendrong met de bedoeling waardevolle spullen te stelen. Rond hetzelfde kwam de alleenstaande vrouw thuis. Een dag later werd het ontzielde lichaam van de vrouw door een familielid gevonden. Maandag aanstaande zijn de kantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg, Vlissingen, Goes, Ter- neuzen en Hulst van 8.00-10.30 uur geopend voor eventuele be zorgklachten. Helaas voert de PTT die dag geen bestelling uit, zodat de postabonnees de PZC een dag later zul len ontvangen. Zij kun nen echter op boven staande tijden op de PZC-kantoren een ex emplaar afhalen. Op za terdag 5 mei aanstaande geldt tot onze grote spijt dezelfde regeling. Directie PZC tatie gehouden tegen de onaf hankelijkheidsverklaring. Ge durende twee uur blokkeerden een vijftigtal vrachtwagen chauffeurs de wegen in de hoofd stad Vilnius, zo berichtte het Sovjetpersbureau TASS. In een verklaring zeiden de chauffeurs zich zorgen te maken over de bedfrijfssluitingen. (Advertentie) ben de echtheid vastgesteld van de manuscripten die een precies overzicht geven van wat Goethe tussen 21 en 23 mei 1816 beleefd heeft. Ze bestaan in aantekeningen die de dichter maakte en die be doeld waren voor het dagboek dat hij aan zijn se cretaris dicteerde. In die korte periode bevond Goethe zich in Jena (nu in de DDR), waar hij bezig was met het installeren van een chemisch labora torium. De deskundigen weten nog niet hoe deze docu menten in de bibliotheek van Korbach beland zijn, een kleine stad die prat gaat op het „raam van Goethe", de ruit van een vroeger restaurant waar op de dichter zijn handtekening gezet heeft en dat zich in het plaatselijk museum bevindt. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden: zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3