COURAN Buitenlanders op vlucht uit Liberia Uitstel besluit over tunnelbouw Lintjesregen in het hele land Ziekenhuisdirecties vragen meer geld voor personeel Voor en tegen Iliescu Ministerie fokverbod overweegt pitbulls Opheffing openbare basisschool sneller *z, ANUIJKE Akkoord ministers over opvangen daling graanprijs Opvarende marinefregat vermist Rantsoenering Bedankt Fossielen Erwin Nijboer Doek valt voor Chorus Line ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? DE BRUG NAAR DE TOEKOMST Olivetti zeeland (t Zonnig en droog AKA AKANT/ELAND /U tm Burgeroorlog teistert land Bonden bereiden nieuwe acties voor Vanmiddag 14 graden. Zwakke zuid westen wind. Overwegend zonnig en geen neerslag. 233e jaargang no. 100 Zaterdag 23 april 1990 CARAVAN- EN VOUWWAGEN OCCASIONSHOW wv/V/MoiuiMonuvv Onze laatste inruilmcxtellen tegen onge kend lage prijzen! Tevens nog enkele caravans en vouwwa gens voor verhuur beschikbaar. Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100 - 1 14 40 Boeren: EG biedt te weinig Minister Braks BRUSSEL (GPD/ANP) - De landbouworganisaties en de ac tievoerende graanboeren zijn niet tevreden met het akkoord over de landbouwprijzen dat de ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap vrij dagmorgen in alle vroegte heb ben bereikt. De Nederlandse ak kerbouwers kunnen dit jaar re kenen op een minieme verbete ring van de graanprijs. De auto matische daling van de graan prijs met 3 procent blijft ge handhaafd, maar zij wordt voor het landbouwprijsjaar 1990- 1991 ruim ongedaan gemaakt door enkele technische maatre gelen. Volgens minister Braks was dit akkoord „het maximaal haalba re". Hij riep de Nederlandse graanboeren op nu met hun ac ties te stoppen. De geëiste negen DEN HAAG (ANP) - De mi nisterraad is vrijdag ak koord gegaan met een voor stel om het opheffen van openbare scholen voor het basisonderwijs of speciaal onderwijs gemakkelijker te maken. Een gemeente die het aantal openbare scholen wil ver minderen, mag nu ook een school opheffen als deze zich nog boven de ophef- fingsgrens bevindt. Met dit wetsvoorstel van staatssecretaris Wallage van onderwijs wordt een recente uitspraak van de Raad van State, dat de huidige wetge ving een dergelijke opheffing niet toelaat geneutraliseerd. In het voorstel moet een eventueel besluit van de ge meenteraad tot verminde ring van het aantal basis scholen wel goedgekeurd worden door Gedeputeerde Staten. Dit college moet toetsen of er wel voldoende gelegenheid blijft bestaan tot het volgen van openbaar onderwijs. MONROVIA (RTR) - In het door burgeroorlog geteisterde Libe ria geven steeds meer buiten landers gevolg aan de oproep van hun ambassades het Afri kaanse land te verlaten om te ontkomen aan de gevechten tus sen de opstandelingen en de re gering van Samuel Doe. In Liberia verblijven ongeveer 150 Nederlanders. De Neder landse overheid heeft hen even eens aangeraden het land te ver- DEN HAAG (ANP) - Een 40-jari- ge onderofficier van de marine wordt sinds woensdag op de At lantische Oceaan vermist. De militair maakte deel uit van de bemanning van het fregat Bloys van Treslong. De marinevoor lichting heeft dat vrijdag be kendgemaakt. De onderofficier is voor het laatst gezien tijdens een contro leronde over het schip. Een uit gebreide zoekaktie door marine schepen en helikopters leverde geen resultaat op. Het fregat was samen met ande re marineschepen onderweg van de haven Philipsburg op het ei land Sint Maarten naar Funchal op Madeira. DEN HAAG (ANP) - Het ka binet heeft vrijdag geen be sluit genomen over de aan leg van vier tunnels in de Randstad. Premier Lubbers zei na afloop van de minis terraad dat per geval zal worden bekeken of de aan leg „urgent" is. Aangeno men wordt dat de Wijker- tunnel onder het Noord zeekanaal als eerste voor verwezenlijking in aanmer king komt. Lubbers zei geen helder ant woord te kunnen geven op de vraag of alle vier de tun nels er nu wel komen of niet. Het kabinet heeft gekozen voor een „gelede besluitvor ming". Toch toonde de premier zich vrij tevreden over de discus sie vrijdag in het kabinet. „Ik denk dat we eruit gaan komen". De ministerraad vergadert volgende week verder over deze kwestie. Hoewel van een formeel be sluit nog geen sprake is, ver wacht Lubbers niet al te veel problemen meer over de nu voorgestelde gefaseerde aanpak. procent prijsverhoging was vol gens Braks volstrekt onhaal baar. Het Landbouwschap en de drie Centrale Landbouw Organisa ties (CLO's) noemen het ak koord onvoldoende. De eisen zijn slechts gedeeltelijk ingewil ligd. Het is daarom zaak dat na tionale steunmaatregelen, in het bijzonder voor de akkerbouw, zo snel en zo optimaal mogelijk worden ingevuld, aldus het Landbouwschap. De CLO's menen dat het ak koord wel enig uitzicht biedt voor de toekomst op produktie- beheersing omdat de Europese Commissie zo gauw mogelijk met een doeltreffende regeling wil komen. Dat is belangrijk om dat anders volgend jaar weer de kans bestaat op een daling van de prijs. Ook woordvoerder Dijkstra van de Nederlandse akkerbouwers is ontevreden. Hij verwacht dat de acties zullen ophouden, maar wees erop dat deze oplossing al leen dit jaar werkt en de proble men in 1991 dus weer terugke ren. Het gaat immers niet om een echte prijsverhoging. De verbe tering van de graanprijs is het gevolg van snellere betaling voor het graan dat door de EG wordt opgekocht. Verder is de korting van 0,9 procent in ver band met aanpassing van de 'groene koers' geschrapt. Ook mag Nederland van de Eu ropese Commissie aanvullende nationale maatregelen nemen om de graanboeren te helpen. De steunregeling voor kleine ak kerbouwers wordt verlengd. Een verbetering van de regeling voor het braakleggen van grond is er overigens nog niet. De Europese Commissie wil wel onderzoeken of er geen verband kan worden gelegd tussen de heffing (die is ingesteld om de afzet van over tollig graan te financieren) en het braakleggen van landbouw grond. Nederland bepleit in dat geval gehele gedeeltelijke vrij stelling. De landbouwministers besloten om de versnelde beta ling bij opkoop door de EG ook te laten gelden voor melk en vlees. In die sectoren leidt dat tot een prijsverbetering met 2 procent. De prijzen van melk en rundvlees zijn bevroren. Maar Braks waarschuwde dat dit tot verhoging van de produk- tie kan leiden. Totaal gaan de wijzigingen in het prijzen pakket dat in decem ber door de Europese Commis sie was voorgesteld, de Europese Gemeenschap 1,2 miljard gul den meer kosten dan was ge raamd. laten „tenzij men van oordeel is dat zijn verblijf in dat land nood zakelijk is", aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Luchtvaartfunctionarissen heb ben vrijdag gezegd dat de mees te vluchten naar het westen zijn volgeboekt en dat naar verwach ting honderden buitenlanders het land zullen verlaten. Verzetsleider Charles Taylor zei donderdag dat hij op het punt staat de Liberische hoofdstad Monrovia te veroveren. Rege ringsmilitairen hebben rond de stad strategische posities inge nomen. President Doe, die in 1980 na een bloedige staatsgreep aan de macht kwam, zei van zijn kant de opstandelingen uit te zullen roeien. Vorig jaar december viel Taylor met zijn Nationaal Patriottisch Front vanuit Ivoorkust de Libe riaanse provincie Nimba binnen en ontketende een opstand te gen Doe. Volgens Taylor heeft hij het gebied geheel onder con trole. In Nimba zijn in 1985 en 1988 ook al opstanden uitgebro ken tegen Doe. De oorlog heeft al aan honderden mensen het le ven gekost en honderdduizen den mensen zijn op de vlucht ge slagen. Liberia werd in 1847 gesticht door vrije slaven uit de Verenig de Staten. DEN HAAG - Ter gelegenheid van de komende koninginnedag daalde vrijdag in het gehele land weer de lintjesregen neer. Tot de gelukkigen behoorde S.Minco (links), voorzitter van de Stichting Geuzenverzet. Hij kreeg uit handen van WVC-minister D'Ancona de versierse len van Officier in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Prof. drs. BS. Polak (rechts) werd ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw (foto Ed Oudenaarden!ANP) pagina 5: dit jaar minder hoge onderscheidingen pagina 11: in Zeeland 59 lintjes pagina 16,17 en 19: onderscheidingen door de hele provincie EDE (GPD) - Niet alleen het zie kenhuispersoneel maar nu ook de ziekenhuisdirecties dreigen met acties als het kabinet niet meer ruimte biedt voor de nieu we cao voor het ziekenhuiswe zen. In een groot aantal zieken huizen in het hele land begin nen de vakbonden van ver pleegkundigen en verzorgen den meteen na koninginnedag met werkonderbrekingen en zondagsdiensten op normale werkdagen. Al eerder werd aangekondigd dat de acties harder zullen zijn dan vorig jaar. In de Doelen in Rotterdam zullen topfiguren van AbvaKabo en de CFO dins dagmiddag aan een grote mani festatie van ziekenhuisperso neel deelnemen. De ziekenhuis cao geldt voor 200.000 mensen. De ziekenhuisbesturen zijn in hun opstelling slechts een klein stukje in de richting van het ei senpakket van de bonden opge schoven. Maar ze lieten tegelij kertijd een waarschuwing los in de richting van 'Den Haag'. In een extra vergadering van de Nationale Ziekenhuis Raad ga ven de ziekenhuisdirecties aan het NZR-bestuur de opdracht meer geld bij de staatssecretaris van volksgezondheid los te peu teren. Het gaat daarbij om 1 procent van de loonsom. Die extra ruim te willen de directies beschik baar krijgen om door het aanne men van meer mensen de werk druk bij het verplegend en ver zorgend personeel te verlichten. Ze gaan ervan uit dat staatsse cretaris van volksgezondheid Hans Simons het procent wel be schikbaar zal stellen, maar hij wordt alvast gewaarschuwd voor het geval hij de ruimte niet zou bieden. In de vergadering van de NZR, vrijdagmiddag in Ede, werd een verklaring aangenomen dat de ziekenhuisdirecties zich gaan „beraden op algehele acties', wanneer de staatssecretaris zou weigeren op het verzoek om de 1 procent in te gaan. Het bestuur van de NZR kreeg het verzoek na te gaan welke acties van de ziekenhuizen zelf mogelijk zijn. Extra geld voor meer loon vin den de ziekenhuisdirecties on dertussen niet nodig. Zij hebben eerder aangegeven dat de ruim te die het kabinet daarvoor heeft bepaald (een loonsverhoging met 2,4 procent) door maatrege len in de pensioensfeer al is op gerekt tot 3,5 procent. Samen met de extra ruimte voor meer personeel moet dat volgens de ziekenhuisdirecties genoeg zijn als basis voor onderhandelingen met de vakbonden. De AbvaKabo is de onderhande lingen ingegaan met een eis tot loonsverhoging met 4 procent plus 2 procent voor maatregelen ter vermindering van de werk druk (wat in het algemeen ook zal neerkomen op het aannemen van meer personeel). Van de 4 procent zou 2,5 procent een ge wone salarisstijging voor het BUKAREST (AP) - Demon straten tegen de huidige Roe meense regering proberen de tekst op te vangen, die een spreker hen toewerpt. Vol gens de demonstranten tegen het huidige regime wil Ilies cu en zijn achterban een nieu we linkse dictatuur vestigen. Meer dan 10.000 Roemenen hebben vrijdag in de straten van Bukarest op hun beurt steun betuigd aan interim president Ion Iliescu en het Front van Nationale Red ding, dat de Roemeense rege ring domineert. De demon stratie, een van de grootste in Roemenie sinds de Decem- ber-revolutie die dictator Ni- colae Ceausescu ten val bracht, vormde een reactie op de anti-regeringsbetogingen die de afgelopen dagen in Bu karest zijn gehouden (foto AFP) - ttlBII'M' De regering van Litouwen heeft van het parlement uitgebreide bevoegdheden gekregen om de gevolgen van de blokkade door Moskou op te vangen. Zo kan de ministerraad eigen machtig rantsoene- O ring instellen. O „Ik wil u bedanken voor de grootste hidp die wij ooit hebben gekregen. Uw boodschap voor Cluj en heel Roemenië bevat iets waardevols." Met deze woorden bedankte de gyneacologe Anna Zsigmond Tökes in een aan de PZC gerichte brief nogmaals voor de spontane hulp die de vrouwenkliniek in Cluj uit Zeeland heeft ont- vangen. In het Zierikzeese stadsmuseum is tot eind september een ten toonstelling te zien van uit de Oosterschelde opgeviste been deren. De afgelopen 40 jaar heb ben wetenschappers van de Leidse Universiteit tal van fos sielen boven water ge haald en een verzame- 4 C ling aangelegd. I w ■■MHHNHBNBUNMNBi Op de dag dat sprinter Mathieu Hermans moest opgeven in de Ronde van Spanje won zijn vroe gere ploegmakker Er- win Nijboer een rit in de Spaanse ronde. jaar 1990 moeten inhouden. De andere 1,5 procent zou moeten worden gebruikt voor een her structurering van de salarissen (o.m. hogere waardering van de functies door ze in een hogere sa larisschaal onder te brengen). De VVIO (vorig jaar ontstaan als de actiegroep Verplegenden en Verzorgenden In Opstand) wil in totaal 8 procent. De VVIO doet zelf niet aan de onderhandelin gen mee. Ze weet zich daarin echter vertegenwoordigd door de Nederlandse Maatschappij Verpleegkunde, waarmee ze vol gend jaar zal fuseren. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van landbouw overweegt een fokverbod in te stellen voor pitbull-terriërs. Bovendien on derzoekt het departement de mogelijkheid om gevaarlijke honden te registreren. Over bei de maatregelen voert het minis terie al enkele maanden overleg met de dierenbescherming. De directe aanleiding tot vér gaande maatregelen tegen de pitbull is dat zich deze week het tweede dodelijk ongeval met een pitbull in ons land voordeed. Op nieuw was het slachtoffer een peuter. Woordvoerders van Landbouw benadrukken dat het departe ment weinig alternatieven voor handen heeft. Na een totaalver bod op het houden van pitbulls is een fokverbod de meest ver gaande maatregel. Probleem is echter dat de pitbull geen ras is maar een kruising, terwijl in een fokverbod helder moet worden omschreven welke honden niet meer gefokt mogen worden. De 'adviesgroep agressief ge drag bij honden' adviseerde mi nister Braks het houden van pit bulls te verbieden, maar dat gaat de bewindsman te ver. De adviesgroep werd ingesteld, na dat zich enkele jaren geleden een reeks incidenten voordeed met bijtende pitbulls. Dodelijke ongevallen deden zich toen niet voor. In veel gemeenten is het inmid dels verplicht pitbulls te muil korven eniof aan te lijnen. Het ministerie vindt echter aanvul lende maatregelen nodig, omdat de twee dodelijke ongelukken zich juist binnenshuis en niet op straat voordeden. NEW YORK (RTR) - De show is over voor „A Chorus Line", de langst lopende hit in de geschie denis van Broadway. Het doek valt vandaag definitief voor de show. Maar liefst 6.137 voorstel lingen zijn dan achter de rug, een ongekend record, dat de po pulaire musical „Grease" die met 3.389 voorstellingen de tweede plaats inneemt in de top tien, doet verbleken. Advertentie Je hoeft niet te kunnen zingen, je dag is al goed als je zin hebt om te zingen ESZETH mode Middelburg Loskade 9 01180-35047 (Advertentie) Bel voor informatie - 01184-84317 - 01155- 8000 (Advertentie) SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GB TERNEUZEN - Tel. 01150-97505 Infodatec Systems B.V. HÜH9H ■■■1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1