PZC Ridderschap voor vele activiteiten Onderscheiden tijdens parade Vrijwilliger Davidse kreeg zilver voor jarenlange inzet Inzet korfbalsport met Ridderschap gewaardeerd Koninklijk goud voor veelzijdig bestuurder Veerenaar Joustra naar Nuenen gelokt voor onderscheiding Oud-vakbondsman Van der Doef reikte 'collega' zilver uit W. Timmerman kreeg in plaats van order eremedaille Zilver voor 'stille werker' Gabriëlse provincie Van Gentambassadeur van Vlissingen' Vlag in top bij J. de Lignie 19 Zilveren schouderklopje voor 40 jaar lopen voor Tante Pos ZATERDAG 28 APRIL 1990 Stadsherstel Mevrouw T. J. Balkenende-Sandee uit Kapelle Arnemuidenaar K. van de Ketterij Wim Kok reikte goud uit aan Middelburgse mevrouw Joon Vakbondsman overrompeld door zilver Ridderorde uitgereikt op ziekbed VLISSINGEN - De 'ambassa deur van Vlissingen', drs J. J. van Gent, beleefde vrijdag een merkwaardige dag. Hij moest 's morgens in allerijl worden op genomen in het Streekzieken huis Walcheren en om 11.00 uur stond burgemeester J. C. Th. van der Doef aan zijn ziekbed. Van der Doef had een blijde boodschap voor de zieke: hij was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De eerste burger van Vlissingen kenschetste Van Gent als 'am bassadeur van Vlissingen' en 'een buitengewoon verdienste lijk persoon'. Hij deed dat niet voor niets. Van Gent die in 1980 Mevrouw Balkenende krijgt de haar toegekende onderscheiding opgespeld door burgemeester Van Bommel (foto Willem Mieras) van Amsterdam naar Vlissingen verhuisde, heeft nooit meege daan aan het afkraken van de Scheldestad. Integendeel. Hij ging aan de algemene publieke opinie voorbij en koos de aanval. Van Gent schreef nota's over de kansen van Vlissingen en praat te daarover met ondernemers en gemeentebestuurders. ,,Hij her stelde zo", aldus Van der Doef, „de breuk die was ontstaan tus sen het bedrijfsleven en het ge meentebestuur." Van Gent legde mede de basis voor het stadsherstelbeleid dat sinds enkele jaren in Vlissingen wordt gevoerd. Hij ging verder, keek over de grenzen van de ge meente Vlissingen. Dat het ijs is gebroken in de relatie tussen Vlissingen en Middelburg, schreef Van der Doef voor een belangrijk deel op zijn conto. In dat verband is het opvallend dat Van Gent vanaf het begin betrokken is bij de stichting Ramschip Schorpioen. Een van oorsprong puur Vlissingse orga nisatie die uiteindelijk niet in Vlissingen aan de bak kwam en moest uitwijken naar Middel burg. Het gemeentebestuur van die stad ontving het antieke ma rinevaartuig met open armen. Voor zijn komst naar Vlissingen was Van Gent adjunct-directeur van de HEMA-warenhuizen. Amsterdam was zijn woon plaats. Ook daar heeft hij zich maatschappelijk nuttig ge maakt, met name in de remon strantse kerk. KAPELLE - Temidden van vele genodigden - vertegenwoordi gers van de talloze maatschap pelijke organisaties waarin zij actief is - is mevrouw T. J. Bal- kenende-Sandee vrijdagoch tend benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De be noeming, bekend gemaakt door de Kapelse burgemeester J. van Bommel in het gemeentehuis in Kapelle, kwam voor mevrouw Balkenende als een verrassing, al begon ze iets te vermoeden toen .ze het volgepakte zaaltje betrad. Mevrouw Balkenende heeft zich in de samenleving op twee ter reinen onderscheiden: het christelijk vrouwenwerk en het Rode Kruis. Begonnen als be stuurslid van de plaatselijke af deling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) werd zij, via de functies van pro vinciaal presidente en hoofdbe stuurslid, bestuurslid van de Young Women's Chistian Asso ciation (YWCA). In die internationale vrouwenor ganisatie zet mevrouw Balke nende zich in voor de emancipa tie en het sociale bewustzijn van vrouwen over de hele wereld. Ook in het Rode Kruis heeft me vrouw Balkenende haar sporen verdiend. Op verschillende ni- veau's voerde zij bestuurlijke en praktische taken uit. Mevrouw Balkenende vertegenwoordigde de christelijke vrouwen en het Rode Kruis in verschillende be sturen, zoals dat van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes en de provinciale Raad voor de Volks gezondheid. De twee onderscheiden marinemensen (links) P. J. L. Bakker en C. M. Ketelaar (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Tijdens de parade die het Vlissingse ma rinepersoneel vrijdagmiddag hield ter ere van koninginne dag, zijn P. J. L. Bakker uit Kruiningen en C. M. Ketelaar uit Vlissingen gehuldigd. Bakker, bevoorradings- en to ko-officier marinekazerne Vlissingen, kreeg de versierse len opgespeld die horen bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Zijn onlangs ver vroegd uitgetreden collega Ketelaar, oud-sergeant-ma joor operationele dienst, ont ving de eremedaille in zilver met de zwaarden, verbonden aan de orde van Oranje-Na ssau. Commandant J. H. D. Nille- sen van de marinekazerne Vlissingen sprak zeer lovende woorden over de twee gedeco reerden. Hij noemde hen een voorbeeld voor de andere ma rinemensen vanwege hun werklust en plichtsbetrach ting. Bakker die sinds 1987 aan de marinekazerne in Vlis singen is verbonden, heeft, al dus de commandant, een groot organisatietalent. Hij heeft de bevoorrading op een hoog peil gebracht en de ad ministratie van de bevoorra ding van de mijnendienst gereorganiseerd. Nillesen her innerde eraan dat Bakker goed werk heeft verricht in 1985 toen twee nieuwe mij- nenjagers voor het eerst een verre reis maakten, naar de Rode Zee. De toko-officier was indertijd in Den Helder gestationeerd en moest de beide schepen bevoorraden. De afstand was een nieuw pro bleem. Ketelaar was twee jaar chef é- quipage, hoofd van alle sche pelingen behalve de officie ren, aan boord van het lucht verdedigingsfregat Hr Ms Ja cob Heemskerck. Hij heeft die taak zo prima vervuld dat hij in aanmerking kwam voor een onderscheiding. Nillesen wees erop dat chef équipage een moeilijke functie is, om dat die tussen de officieren en de andere marinemensen in staat. Volgens de Vlissingse commandant blonk Ketelaar uit. Hij was menselijk en niet autoritair. Vóór de uitreiking van de on derscheidingen stond Nille sen stil bij de band tussen de Koninklijke Marine en het Huis van Oranje. Hij memo reerde dat de Oranje-prinsen vanaf de 16e tot het einde van de 18e eeuw altijd admiraal van de vloot waren. „Zij kwa men op voor de marine", stel de de commandant, „want de machtige provinciale staten waren zuinig, toen al." MELISKERKE - Het grote aan tal sprekers bij het uitreiken van de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau aan de 56-jarige C. Davidse uit Me- liskerke was tekenend voor het vele vrijwilligerswerk dat hij de afgelopen 25 jaar verrichtte. En dat hij nog steeds verricht. Vertegenwoordigers van onder meer de Ringrijdersvereniging, de Gereformeerde Kerk en het Rode Kruis bedankten Davidse voor zijn grote inzet. Davidse werkte van 1958 tot 1989 als bootsman bij de regio Scheldemond van DGSM (het vroegere loodswezen) in Vlissin gen. Hier was hij vanaf 1977 pen ningmeester van de personeels vereniging, waarvan de laatste zes jaar voorzitter. Ook in Meliskerke was hij op al lerlei gebied werkzaam in het vrijwilligerswerk. In de periode 1964-1979 was hij secretaris in het schoolbestuur van De Zee ster. Davide was verder bijna 25 jaar voorzitter van de Meliskerk- se ringrijdersvereniging. De plaatselijke Oranjevereniging werd door hem opgericht. In de Gereformeerde Gemeente in Meliskerke was hij 25 jaar actief in het jeugd -en jongerenwerk. Momenteel is hij nog voorzitter van de beheerscommissie van de kerk. Ook het CDA-Mariekerke heeft nog steeds veel plezier van de inzet van Davidse. Sinds 1987 is hij bovendien nog voorzitter van van de kolonne Noord-West van het Rode Kruis, waarvan hij al 15 jaar lid is. MIDDELBURG/BREDA - Hij had het niet verwacht. Maar, dachten zijn collega's, veertig jaar trouwe dienst bij Tante Pos, dat is een koninklijk schou derklopje waard. Vrijdag kreeg J. J. den Hollander dan ook in het PTT-kantoor in Breda de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau overhan digd. De 61-jarige PTT-man wist even niet hoe hij het had. Een voor beeld voor de jongere collega's, nooit te beroerd om werk aan te pakken: die complimenten kreeg hij te horen. „Leuk dat mijn collega's op deze manier blijk geven van hun waarde ring", zei hij later. De in Middelburg geboren Den Hollander heeft al die jaren zijn werk gehad op Walcheren. Ook op Zuid-Beveland en Schou- wen-Duiveland is hij voor de PTT in de weer geweest. Eerst bij de algemene dienst en huiste lefoon, momenteel bij de afde ling kabelnetten van Telecom. Een bekende PTT-man dus, die nauw betrokken is geweest bij de uitbreiding van telefoon- en communicatienetten. Van stop pen wil hij niets weten. Als zijn gezondheid het toe laat zal de PTT hem nog meerdere jaren op de loonlijst hebben. Burgemeester Verbree speldt de heer Marteijn de onderscheiding op foto Willem Mieras) YERSEKE - Zijn grote inzet voor de korfbal sport is vrijdag koninklijk beloond. Sport man en bestuurder A. A. Marteijn (63) uit Yer- seke werd Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. Burgemeester A. Verbree speldde het lintje op tijdens een bijeenkomst in het Yer- sekse dorpshuis De Zaete. De geridderde was jarenlang bestuurslid van het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond. In januari staakte hij die functie. Hij is echter nog steeds secretaris-generaal van de internatio nale korfbalbond. Het 'gemengde' spel houdt hem al heel lang bezig. Sinds 1943 is hij lid van de Yersekse vereniging Volharding. Van 1957 tot 1973 vervulde hij de functies van penning meester, secretaris en voorzitter in deze club. Zestien jaar was ook korfbalscheidsrechter, onder meer in de hoofdklasse. Ook was hij praeses van de Zeeuwse sportraad en nam hij zitting in het bestuur van de NSF. In Yerseke droeg hij behalve in Volharding verschillende functies in de voetbalvereniging. Op provin ciaal niveau verdiende hij ook zijn sporen. Hij maakte van 1973 tot 1988 deel uit van de Zeeuwse Sportraad. GRIJPSKERKE - De 58-jarige J. de Lignie uit Grijpskerke hees vrijdagochtend ter eigen ere de vlag. Zijn vrouw was na melijk op de hoogte van het feit dat haar man een zilveren ere medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau zou krij gen, en vond dat hier een wap perende vlag bij hoorde. Omdat het echtpaar die niet had stuur de ze haar man een week van te voren met een smoes om een vlag. De Lignie wist alleen niet dat deze mede voor de gelegen heid van zijn eigen onderschei ding was. Burgemeester mr B. J. van Put ten van Mariekerke speldde de medaille namens hare majesteit de koningin op vanwege het vele vrijwilligerswerk, dat De Lignie de afgelopen dertig jaar deed. Hij was 25 jaar bestuurder en af delingsvoorzitter van de hout en bouwbond CNV. Sinds 1987 is hij rayonsecretaris van deze ver eniging. De Lignie was in de periode van 1964 tot 1984 diaken van de gere formeerde kerk in zijn woon plaats. De afgelopen zes jaar was hij als ouderling werkzaam voor de kerk. Ook van de vrijwillige brandweer was De Lignie lange tijd lid. In dertig jaar bekleedde hij de functies van brandmees ter en ondercommandant. ARNEMUIDEN - Een zeer ver raste Klaas van de Ketterij kreeg vrijdagmorgen in huise lijke kring de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oran je-Nassau in goud opgespeld door loco-burgemeester J. van Belzen. De 66-jarige Arnemui denaar ontving de koninklijke onderscheiding voor zijn vele verdiensten op vooral kerkelijk gebied. Vijfendertig jaar was hij actief in de kerkeraad van de hervormde kerk van Arnemuiden. Hij ver vulde 22 jaar de functie van scri ba van de kerkeraad en hij leid de twintig jaar de zondags school. Ook richtte hij mede de hervormde mannenvereniging Boa op, waarvan hij dertig jaar voorzitter was. Hij fungeerde zestien jaar als voorzitter van de hervormde jongelingsvereni ging Maranata. Van de Ketterij hielp ook mee de hervormde knapenvereniging Eben Haëzer op te richten en hij begeleidde deze groep 18 jaar. Ook aan de bejaarden besteedde hij zijn aandacht door middel van bij voorbeeld het verzorgen van kerktelefoonuitzendingen. Hij richtte de Inwendigzendings- bond in 1979 op en is tot op he den daarvan nog steeds voorzit ter. Tevens is hij oprichter en 28 jaar bezorger en redactielid ge weest van de Kerkbode. Van de Ketterij trad ook zeven jaar op als kerkvisitator van de her vormde kerk afdeling Zeeland. Hij bracht zijn naastenliefde in praktijk en was een der oprich ters van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Arnemuiden in 1945. Maar daarvoor in oorlogs tijd was hij een toegewijd EH- BO-lid die zijn naasten hielp, on geacht of het een geallieerde of Duitse soldaat was. De veelzijdigheid van de oud werknemer van de Koninklijke Maatschappij De Schelde ging nog verder. Hij is rondleider in het Oudheidkundig Museum en is tevens bestuurslid. Dit is hij ook van de woningbouwvereni ging Arnemuiden. Hij is een trouw lid (53 jaar) en mede-op- richter van de CNV-afdeling Ar nemuiden. Ook hier zat hij ach ter de bestuurstafel en vanaf 1982 zat hij in de schaduwfractie van de RPF. VEERE - In zijn vroegere woon plaats Nuenen is B. E. Joustra uit Veere, voormalig directeur sociale zaken van textielgigant Gamma Holding NV, benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Burgemeester drs H. J. A. M. Terwisse van Nuenen speldde hem de versierselen op, die horen bij de koninklijke on derscheiding. 's Avonds bracht de fanfare van Veere hem een muzikaal eerbetoon. Joustra woont sinds begin maart offi cieel in Veere, nadat hij al jaren zijn vakantie doorbracht in het toeristenstadje. Joustra begon zijn carrière bij Hoogovens in IJmuiden. Later stapte hij over naar Gamma, waar hij de laatste tien jaar de functie van directeur sociale za ken vervulde. Burgemeester drs Terwisse zei dat Joustra na een aantal reorganisaties en fusies het sociale beleid bij de textiel onderneming heeft vorm gege ven. Hij was daarnaast opsteller van een jeugdwerkplan, waar door zo'n 450 jongeren werk von den bij Gamma. Onder een smoes van een werk bespreking - Joustra blijft tot ju li actief bij de C AO-onderhande- lingen - was hij naar zijn vroege re woonplaats gelokt. „Hoewel ik begreep dat er iets was", aldus Joustra, „was ik toch verrast. Ik vind het een hele eer." De inwo ner van Veere is in het maat schappelijk leven actief geweest als plaatselijk voorzitter van de Nederlandse bij enteel vereni ging, had en heeft zitting in di verse schoolbesturen en was daarnaast bestuurslid van de woningbouwvereniging. VLISSINGEN - Een oud-vak bondsman, inmiddels opge klommen tot burgemeester, speldde vrijdagochtend in het stadhuis van Vlissingen een col lega een koninklijke onder scheiding op. J. C. Th. van der Doef was de oud-vakbondsman, de Vlissinger A. de Buck zijn collega. Voor De Buck was de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zil ver, weggelegd. Van der Doef prees zijn stadge noot voor diens vrijwilligers werk bij de Hout- en Bouwbond CNV. „Het vakbondswerk speelt zich grotendeels buiten het ge zichtsveld van het grote publiek af', merkte de Vlissingse burge meester op, „maar ik weet dat u zeker net zoveel avondvergade ringen moet bijwonen als ik." De Buck is sinds 1961 voorzitter van de afdeling Koudekerke van zijn vakbond. De onderscheiden Vlissinger heeft zijn sporen ook buiten de vakbeweging verdiend. Hij hielp de korfbalvereniging Vlissingen door een moeilijke tijd, organi seerde contactdagen voor een zame en gehandicapte mensen en was twaalf jaar diaken in de gereformeerde kerk. De Buck za melt oud papier in voor een goed doel. „Ik hoop", sprak Van der Doef, „dat het weer wat waard wordt." A. de Buck kreeg de zilveren eremedaille foto Ruben Oreel MIDDELBURG/DEN HAAG - Minister Kok van financiën overhandigde vrijdag in Den Haag mevrouw Nellie Marie Joon-Schmittmann de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Joon is 26 jaar bij de Staatsloterij. De laatste zeven jaar is ze voor zitter van de organisatie, die offi cieel te boek staat als Vereni ging van de Collecteurs en Col- lectrices van de Staatsloterij. De in Middelburg woonachtige mevrouw Joon werd in 1932 in Den Haag geboren. Ze krijgt de onderscheiding, om dat ze behalve het werk voor de Staatsloterij sinds 1978 veel ac tiviteiten ontplooit in de zwak zinnigenzorg. MIDDELBURG - Voor zijn ja renlange vakbondswerk bij de Hout- en Bouwbond CNV is de Middelburger C. A. Jeras vrij dagmiddag onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr C. Rutten speldde hem de versierselen op, die horen bij de koninklijke on derscheiding. Jeras is naast zijn vakbonds werk al geruime tijd actief als ouderling van de Gereformeerde Kerk. Jeras is bijna tweeëndertig jaar actief als lid van het afdelingsbe stuur van zijn bond in Middel burg. Sinds juni 1977 is hij voorzitter. Vanaf augustus 1971 is hij ook landelijk actief als bondsraads lid. Daarnaast is de Middelbur ger zes jaar lid geweest van de oudercommissie van de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren en is hij sinds 1969 ouder ling. „Een belangrijk en lang dienst betoon", aldus mr Rutten. „Met de onderscheiding wordt uw vakbondswerk erkend en geëerd." De vakbondsman zei in een moeilijk parket te zijn gebracht door de overrompelingstactiek van de burgemeester. „Ik was helemaal niet zo voor koninklijke onderscheidingen. Het systeem zegt me weinig, maar de waardering stel ik bij zonder op prijs." ZIERIKZEE Op de dag van de lintjesregen ontving W. C. C. Timmerman uit Nieuwerkerk de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Geheel onwetend stap te Timmerman (van Timmer man Natuursteen BV) om 11.30 uur de trouwzaal van het stad huis in Zierikzee binnen, om de vloer te bekijken die zoge naamd vernieuwd moest wor den. Tot zijn stomme verbazing trof hij daar zijn hele familie en zijn medewerkers aan. Even la ter liep burgemeerster mr J. J. P. M. Asselbergs binnen om hem te begroeten. „U doet uw naam eer aan, want u timmert behoorlijk aan de weg", begon Asselbergs zijn toe spraak. „Het bedrijf waar u nu algemeen directeur van bent be gon 150 jaar geleden in een zij straatje van de Oude Haven on der de naam van der Linde. Uw vader nam het over en in 1938 kwam u ook in de zaak. In 1942 werd u mede-eigenaar en in 1963 nam u het geheel over. In 1988 zat u precies 50 jaar in de zaak, maar u bent een bescheiden man, dus niemand heeft daar iets van gemerkt. Maar nu, op deze dag, krijgt u deze koninklij ke onderscheiding voor bijzon dere betrokkenheid bij het be drijf en uw inzet in het maat schappelijk leven". Toen de bur gemeester het lintje opspeldde, was Timmerman duidelijk ont roerd. „Ik heb er nooit bij stilge staan dat dit ooit zou gebeuren", sprak hij. „Ik ben wel gepensio neerd, maar ik blijf bij de zaak betrokken. Ieder morgen kom ik op het bedrijf, heb contact met klanten en reis ook naar het bui tenland. Zo hebben mijn vrouw en ik twee ontwerpen gemaakt voor herdenkingsmonumenten voor oorlogsslachtoffers in Po len en Oost-Duitsland en die zijn goedgekeurd". Door ruimtegebrek vertrok Tim merman Natuursteen in 1965 naar Nieuwerkerk, waar het be drijf een ruimte van 5000 vier kante meter beslaat en ruim twintig medewerkers heeft. Het is een familiebedrijf, dat gespe cialiseerd is in het vervaardigen van herdenkingmonumenten en bekend is ver buiten de grenzen van Nederland. Ondanks zijn drukke werkzaamheden, vervul de Timmerman ook functies bui ten zijn bedrijf. Hij was geduren de elf jaar voorzitter van het kin- der- en jeugdkoor van de christe lijke gereformeerde kerk in Zie rikzee en oprichter en voorzitter van de bejaardencommissie van die kerk. Na de oorlog is hij jaren lid geweest van de Nationale Re serve en droeg zijn steentje bij tijdens de reddingswerkzaam heden gedurende de waters noodramp. WESTKAPELLE - J. Gabriëlse sloeg zijn hand voor de mond toen hij de raadszaal van het Westkappels gemeentehuis bin nenstapte. Burgemeester H. A. van Maldegem had hem met een smoes naar de Markt gelokt. Gabriëlse zou een boek in ont vangst nemen over de geschie denis van de Westkappelse brandweer. De truc werkte. De Westkappelaar werd tot zijn grote verrassing onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver. Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) had Gabriëlse bij de gemeente Westkapelle voor gedragen. De inmiddels ver vroegd uitgetreden dijkwerker heeft jarenlang bestuursfuncties bekleed in de Hout- en Bouw bond CNV, maar zijn maat schappelijke activiteiten zijn daar niet toe beperkt gebleven. Van Maldegem noemde een heel rijtje organisaties op waarvoor Gabriëlse zich heeft ingezet of nog inzet: de vrijwillige brand weer, de zangvereniging, de ko- lenvereniging Helpt Elkander en de vrije evangelische gemeen te. De gehuldigde voegde daar zelf nog één functie aan toe, die van correspondent voor de Evangelische Omroep. „Een stille kracht", zo om schreef de burgemeester van Westkapelle de oud-dijkwerker, „en een eenvoudig en oprecht mens." „Wilt u de koningin be danken", antwoordde Gabriël se. „En ach, er zijn zoveel men sen die iets presteren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19