'Stabiele factor' waterstaat voor inzet onderscheiden Hontenisse heeft er twee Ridders ON bij M. J. Giljam volledig verrast Verdiensten voor visserij krijgen hoge waardering Spiekbriefje nodig voor alle functies F.C. Verhelst mag zich voortaan Ridder noemen Vergader boer geridderd provincie ZATERDAG 28 APRIL 1990 16 Onderscheiding is eerbetoon voor allen die zich inzetten Na 24 jaar afscheid als raadslid J. van der Jagt uit Tholen Ridderschap voor scheidende chef waterschap J. A. Flipse Majoor Overmeen werd Ridder ON W, D. Lambert en B. A. de Schepper V akantie vierder van reisgids benoeming tot Ridder ON J. J. van der Wel-Beije Ridder ON De Schepper MIDDELBURG - J. van der Jagt uit Tholen is vrijdag Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau geworden. Het voormalig adjunct-hoofd van de dienstkring Noord-Zee land van provinciale water staat kreeg de onderschei ding uit handen van water staatgedeputeerde J. D. de Voogd. Van der Jagt kreeg het lintje als waardering voor de manier waarop hij zijn werk heeft verricht en voor zijn rol in het maatschappelijke le ven (hij is actief binnen de ge reformeerde gemeenten en de SGP). De hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat, ir T. G. van der Meer, noemde Van der Jagt 'een stabiele fac tor' bij alle veranderingen die zich in de organisatie van de dienst hebben afgespeeld. De Voogd ging in op de politieke activiteiten van de oud-wa- terstaatsman. Van der Jagt (60) is sinds 1986 lid van de ge meenteraad van Tholen. Hij wordt maandag tijdens de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad als wethouder gekozen met de portefeuilles openbare werken, verkeer, vervoer, grondzaken en milieu. De ge deputeerde, die zich op pro vinciaal niveau met een deel van deze taken bezighoudt, zei te verwachten dat hij Van der Jagt dan ook nog wel eens zal tegenkomen. Dat dacht de aspirant-wethouder ook. „Ik beveel de belangen van Tho len heel hartelijk in uw aan dacht aan", zei hij tegen De Voogd. GRIJPSKERKE - „Mensen als U noemt men ook wel vergaderboeren", zei burge meester mr B. J. van Putten vrijdagmorgen bij de benoe ming van G. Blankers uit Grijpskerke tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hiermee doelde hij op het vele bestuurlijke werk dat Blankers de afgelopen 25 jaar verrichtte naast zijn ge wone beroep als boer. Begin dit jaar nam Blankers na 23 jaar afscheid van het Zeeuws Rundvleessyndi caat. Van deze vereniging was hij 15 jaar voorzitter. Op dezelfde datum stopte hij met zijn werkzaamheden voor de KI-vereniging Mid- West. Blankers was boven dien jarenlang voorzitter van de Fokveedag Walche ren. In zijn vrije tijd verrichtte Blankers veel werk voor de hervormde kerk in zijn woonplaats en voor de plaat selijke zangvereniging. Zo kwam de restauratie van de kerk in Grijpskerke mede door zijn grote inzet als pre sident-kerkvoogd tot een goed einde. Blankers was twaalf jaar ouderling van de hervormde gemeente. De zangvereniging Halleluja werd door hem opgericht en vervolgens 18 jaar lang door hem gedirigeerd. Burgemeester Van Putten feliciteert Blankers van harte met de zojuist ontvangen onderscheiding (foto Oscar van Beest Gedeputeerde De Voogd aarzelt even voor hij de onderscheiding op de juiste plaats op de revers van Van der Jagt opspeldt (foto Lex de Meester ZOUTELANDE/GOUDA „Maak er maar niet te veel op hef van. Er zijn zo veel trouwe zwoegers, die nooit een onder scheiding krijgen. Ik zie het zo: wat ik vandaag heb gekregen is ook een eerbetoon voor allen, die zich inzetten voor de maat schappij." Reserve luitenant-kolonel ing C. J. Willems uit Zoutelande werd vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Brigade-generaal A. Verhagen van het Nationaal Territoriaal Commando speldde hem de onderscheiding op in de Prins Willem Alexanderkazerne in Gouda. Overste Willems - in 1935 gebo ren in Vlissingen - is plaatsver vangend commandant van de grote transporteenheid 812. In het dagelijks leven is hij onder meer directeur van de Stichting Bronwaterleiding Hoeksche Waard in 's Gravendeel. Verder is hij actief in besturen van scho len en ingenieursverenigingen. De afgelopen tijd verstrekte hij in Indonesië en diverse Afri kaanse landen technische en or ganisatorische adviezen in het kader van ontwikkelingssamen werking. DEN HAAG - In de Frederikka- zerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is majoor P. Over- meen uit Oostkapelle vrijdag benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De bij de koninklijke onder scheiding behorende versierse len werden hem uitgereikt door de economisch directeur van de Koninklijke landmacht, briga de-generaal M. Sturm. De 47-jarige Overmeen is in het dagelijks leven organisatie- en informatie-adviseur bij de ko ninklijke landmacht. Hij heeft de onderscheiding met name ge kregen vanwege zijn inspannin gen voor de invoering van een automatiseringssysteem voor de administratie van de land macht. MIDDELBURG - Ruim eenen veertig jaar was hij in dienst van het Waterschap Walcheren. Op de dag van zijn afscheid, kreeg de Middelburger J. A. Flipse vrijdag van burgemees ter mr C. Rutten te horen dat de Koningin hem had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tijdens één van zijn laatste vergaderingen in het Polderhuis kreeg de chef alge mene zaken ten overstaan van het voltallige personeel de blauw/zilverkleurige medaille op de revers gespeld. Flipse klom op van jongste be diende in 1948, via de functies van schrijver, adjunctcommies en hoofdcommies naar de func tie van chef algemene zaken. In die hoedanigheid was hij tevens waarnemend griffier, belast met de beleidsvoorbereiding, uitvoe ring van de besluiten van het da gelijks bestuur en de zorg voor het jaarverslag en beheer verze keringspakket. De vertrekkende chef algemene zaken was verder maatschappe lijk actief als secretaris van de Middelburgse voetbalvereni ging en van diverse onderwij sbe- sturen. „Een geweldige staat van dienst", concludeerde de burgemeester, „ook in uw ne venfuncties." M. J. Giljam Burgemeester Kessen speldt ridder De Schepper zijn onderschei ding op (foto Camïle Schelstraete) Ridder De Leeuw ereburger Goes GOES - Tijdens hun afscheid van de gemeenteraad Goes zijn 1 vrijdagmiddag L. H. de Leeuw en P. Duinkerke (beiden PvdA) benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Leeuw kreeg tevens het ereburger schap van de gemeente. Het tweetal kreeg de onder scheiding voor zijn inzet voor de Goese gemeenschap. De Leeuw is 24 jaar raadslid geweest, waar van 18 jaar als wethouder. Duin kerke heeft 22 jaar in de raad ge zeten, waarvan 18 jaar als frac tievoorzitter. Burgemeester T. R. Seinstra speldde de bijbehorende erete kens op. Hij zei van De Leeuw dat deze „als wethouder zijn ste- mepl op zondanige wijze op tal van zaken in de sfeer van ruimte lijke ordening, stadsvernieu wing en volkshuisvesting heeft gedrukt dat het in de gemeente Goes aangenaam wonen, werken en recreëren is." A. P. R. Rammeloo VOGELWAARDE - Twee inwo ners van de gemeente Hontenis se zijn vrijdag tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau be noemd voor hun verdiensten aan de gemeenschap. Het zijn oud-wethouder W. D. Lambert en voormalig-gemeentesecreta- ris B. A. de Schepper, beiden uit Vogelwaarde. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Honte nisse reikte bij de heren thuis de versierselen uit horende bij het Ridderschap. Lambert speelde een leidende rol in de politieke arena van de gemeente Vogelwaarde in de pe riode 1962-1970 en na de gemeen telijke herindeling in de gemeen te Hontenisse. In totaal was hij 12 jaar wethouder en een periode raadslid. Daarnaast was hij ja- 'S HEER HENDRIKSKINDE REN - Mevrouw C. E. Coenradi uit 's Heer Hendrikskinderen kreeg vrijdag bij monde van haar reisgids in Israël te horen dat zij Ridder in de Orde van Oranje Nassau is geworden. Mevrouw Coenradie (60 jaar) kon niet aanwezig zijn bij de plechtigheid in de Goese trouw zaal, waar burgemeester T. R. Seinstra vier andere onderschei denen toesprak. Zij is op vakan tie in het Heilige Land. De gelauwerde heeft een loop baan afgelegd van verpleegkun dige tot directrice van het ver pleeghuis Ter Valcke in Goes. Zij heeft enige jaren in Zeist en Engeland gewerkt. In deze regio heeft zij zich vooral sterk ge maakt voor verbetering van de kwaliteit van het in-service-on- derwijs. Bovendien heeft zij een paar jaar deel uitgemaakt van de kerkeraad van dfe hervormde gemeente in haar woonplaats. De burgemeester roemde Duin kerke als een deskundig raads lid, vooral op financieel vlak. Duinkerke heeft tot 1988 ge werkt bij de inspectie directe be lastingen in Goes. Beiden heb ben bovendien in tal van bestu ren op plaatselijk en regionaal vlak hun energie gestoken. Burgemeester Seinstra feliciteert het scheidende raadslid De Leeuw met zijn onderscheiding en het ereburgerschap van Goes (foto Willem Mieras MIDDELBURG - Burge meester mr C. Rutten van Middelburg had een uitge breid spiekbriefje nodig om alle functies en bestuurslid maatschappen op te som men toen hij vrijdag J. J. van der Wel-Beije benoem de tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde haar de versielen op in het Gasthuis van Middelburg. Bekend terrein voor me vrouw Van der Wel-Beije, omdat zij onder meer voor zitter is van het Streekzie kenhuis Walcheren. Zij was daarnaast geruime tijd poli tiek actief als PvdA-raadslid en lid van het hoofdbestuur van de Rooie Vrouwen. In haar vroegere woonplaats Haarlem was mevrouw Van der Wel-Beije actief in diver se besturen, zoals de Stich ting Club- en Buurthuizen, Raad voor de Jeugd en als lid van de huisvestingscom missie. In 1963 verhuisde ze naar Middelburg. „Op zich al een onderscheiding waard", grapte de burgemeester, „want wat is Haarlem nu vergeleken met Middel burg." In Middelburg pikte ze de draad weer op en werd ze onder meer acht jaar lang PvdA-raadslid, voorzitter van het bestuur van de Godshuizen, voorzitter van het Vrouwencontact PvdA en vice-voorzitter van het Unicef-comité Walcheren. Zowel op gewestelijk als lan delijk niveau toonde me vrouw Van der Wel-Beije haar enorme inzet voor maatschappelijke groepe ringen als bestuurslid van de Nationale Ziekenhuisraad, lid van de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht en lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Ouder raad. „U heeft", aldus mr Rutten, „pro deo een grote inzet getoond voor de minst bedeelden. De Middelburgse gemeenschap toont met de ze onderscheiding zijn grote erkentelijkheid en dank." SCHERPENISSE - Volledig verrast ontving M.J. Giljam vrijdagmorgen de Thoolse bur gemeester H.A. van der Munnik in zijn woning in Scherpenisse. Giljam, tot februari hoofd van de technische dienst van het waterschap Tholen, had eigen lijk naar een vergadering ge moeten, maar die was op het laatste moment om onverklaar bare redenen afgezegd. De oorzaak werd hem snel dui delijk toen de burgemeester een koninklijke onderscheiding te voorschijn haalde. Het had, zo als dat officieel heet, hare majes teit behaagd de Scherpenisse- naar te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Giljam werd geridderd omdat hij zich lange tijd op een bijzon dere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het waterschap. „Mede dankzij u hebben de in woners van Tholen veilig kun nen wonen en werken," zei Van der Munnik. De carrière van Gil jam in de waterschapswereld be gon in 1953 bij de voormalige wa terschappen Sint-Annaland en Stavenisse. Hij was gedurende een jaar opzichter bij het herstel van de zeeweringen na de wa tersnoodramp. In de avonduren studeerde hij weg- en water bouwkunde Zeeland. Na korte tijd bij de Heidemij gewerkt te hebben, kwam Giljam in 1955 in vaste dienst bij het vroegere wa terschap Sint-Maartensdijk. Vier jaar later werden alle water schappen op het eiland samen gevoegd en ontstond het water schap Tholen. Giljam werd in 1977 benoemd tot hoofd van de technische dienst. Dat is hij ge bleven tot hij begin dit jaar ge bruik maakte van de mogelijk heid om vervroegd uit te treden. De Scherpenissenaar was eind jaren zeventig nauw betrokken bij het versterken van de dijken langs de Oosterschelde. In die tijd werden op Tholen vele tien tallen kilometers zeewering op de schop genomen. Daarna ver zette Giljam veel werk voor de aanpassingswerken in het kader van de Deltawet. Ook kreeg hij te maken met de waterkwaliteitszorg, wat de no dige extra uren arbeid vergde. De laatste jaren was hij een on vermoeibaar pleitbezorger voor de aanvoer van zoet water ten behoeve van de land- en tuin bouw op Tholen en Sint-Philips- land. Buiten zijn werkkring was Giljam actief voor de gerefor meerde gemeente in zijn woon plaats. Als architect maakte hij de tekeningen voor een nieuw kerkgebouw en hield hij toezicht op de werkzaamheden. „Een self-made man van het zuiverste, water. Iemand die zich met grote inzet van onderop heeft opge werkt tot een zeer deskundig vakman," aldus de burgemees ter. PHILIPPINE - Philippinenaar A. P. R. Rammeloo gaat vanaf donderdag als Ridder in de Or de van Oranje-Nassau door het leven. Rammeloo kreeg de on derscheiding voornamelijk voor zijn grote verdiensten voor de Zeeuwse (mossel)visse- rij. Burgemeester J. M. H. M. van Rest speldde hem de bijbe horende versierselen vrijdag op. Rammeloo is meer dan 35 jaar bestuurslid van Zeeuwse Visse- rijbelangen (Zevibel). Geduren de bijna een kwart eeuw zit hij in het dagelijks bestuur van die or ganisatie. Hij vervulde en ver vult tal van andere, provinciale en landelijke, taken in de visse rijwereld. Een greep uit zijn tal loze (bestuurs)lidmaatschappen van even talloze organisaties: Lid van de Mossel Adviescom- ren achtereen bestuurslid van de Jansenius-scholengemeen- schap in Hulst, het dorpscen trum Vogelwaarde, de plaatselij ke toneelvereniging, midden standsvereniging, het kerkbe stuur en tal van andere comités. Ook plaatsgenoot De Schepper werd geridderd. De oud-gemeen tesecretaris van Hontenisse (hij nam vorig jaar afscheid) begon zijn ambtelijke loopbaan onder aan de ladder in Vogelwaarde. In 1963 werd hij benoemd tot ge meentesecretaris in die gemeen te. Na de gemeentelijke herinde ling bleef hij de functie uitoefe nen in de nieuw gevormde ge meente Hontenisse. Naast zijn ambtelijk werk vervulde De Schepper in de afgelopen dertig jaar enkele tientallen bestuurs functies. Zo was hij lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuw se bestuursacademie, van de Zeeuwse Muziekschool en van het Maatschappelijk Werk in de regio. Hij was mede-oprichter van het Gemengd Koor Stoppel dijk, fungeerde als secretaris van het Armenbestuur, de plaat selijke carnavalsvereniging en de toneelclub en het Sint Nico- laascomité. W. D. Lambert F. C. Verhelst WESTDORPE - Westdorpenaar F. C. Verhelst kreeg vrijdag de versierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld door burgemeester J. M. H. M. van Rest van Sas van Gent. Verhelst was tot zijn pensionering op 1 februari dit jaar dijkgraaf van het waterschap De Drie Am bachten. Verhelst, nog steeds landbou wer, heeft zijn sporen verdiend in bestuursfuncties in de land bouw- en waterschapswereld. Voor hij in '86 dijkgraaf werd, was hij al ruim twintig jaar be stuurder van het waterschap. Eerst, van 1965 tot 1975, als hoofdingeland van het toenma lige Axeler Ambacht en vervol gens als gezworene waterkwali teit. De Westdorpenaar vervulde daarnaast een keur aan land- bouwbestuursfuncties de afgelo pen twee decennia. Hij was tussen 1969 en 1986 lid van de Gewestelijke Raad van Zeeland en tot drie keer toe voorzitter namens de NCB (de drie landbouworganisaties ver vullen bij toerbeurt het voorzit terschap). Van '58 tot '84 was Verhelst bestuurslid van de Westdorpse NCB-afdeling, de laatste veertien jaar als voorzit ter. Hij is al vanaf 1969 lid van het hoofdbestuur van het land bouwschap en heeft vanaf het zelfde jaar tot een jaar geleden in het hoofdbestuur van CHV in Veghel gezeten. Daarnaast is Verhelst 24 jaar voorzitter van de Sasse Rabo- banken. Ook heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt als be stuurslid van de Nederlandse Al gemene Keuringsdienst. Hij houdt zich daarbij in het bijzon der bezig met de pootaardappe- lenteelt. In de jaren zeventig heeft de Westdorpe agrariër zich, samen met een aantal an deren, in het bijzonder ingespan nen voor een coöperatieve Zeeuws-Vlaamse houding voor de afzet van consumptie-aard- appelen. missie; bestuurslid Stichting- van de Nederlandse Visserij; be stuurslid bedrijfsvereniging Ha ven. Binnenvaart en Visserij; (plaatsvervangend) lid van de Voorlopige Waddenadviesraad; bestuurslid Stichting Zeeuwse Visserijschool, tegenwoordig ge fuseerd met het Maritiem Insti tuut De Ruyter en taxateur van mosselbedrijven in verband met uitkeringen ten gevolge van de Deltaschadewet. J.A. Flipse Mevrouw Van der Wel wordt door haar echtgenoot gefelici teerd met haar onderscheiding (foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 16