PZC Op de fiets naar Scheldebron in noord-F r ankrij k Beroep tegen schorsing fraudezaak Sint Vincent Eenakterfestival van start Llt7E.NfjJAE.IV| Beenderen Kor en Bot in museum Zierikzee MÊTwnePE JeH egrje wier Flinke groei Nijverheid eis Handel Zeeland provincie zaterdag 28 april 1990 15 f UA Machtigen, de makkelijkste manier van betalen. Onderzoek Grontmij en Rivo Auto in brand Smaak Geen bewijs tegen duivenliefhebber cor de jonge T<mlt£l\ooR llr cofiifftfltifie Vergeten te betalen? Machtigen voorkomt dat u straks het balletje teruggespeeld krijgt. Het maakt betalen makkelijk, voorkomt een hoop papierwerk en bespaart u tijd. Mosselquarantaine kost tot 15 min trimmers zijn op weg naar Ghouy YERSEKE - Een quarantaine systeem voor importmosselen op het bedrijventerrein Olzen- depolder in Yerseke kost afhan kelijk van het type tussen de vijf en vijftien miljoen gulden. Een installatie waarbij het pro ceswater opnieuw wordt ge bruikt blijkt goedkoper dan een installatie met een continue water-aanvoer. Systemen met een grote capaciteit leveren meer rendement dan kleine. Wel liggen de stortkosten van afgescheiden zand, slib en grof afval hoger bij grote quarantai ne-bassins. Dit blijkt uit een on derzoek van de Grontmij en het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (Rivo). Wanneer de economische bin nengrenzen van Europa in 1992 wegvallen, zullen regels worden gesteld aan de verwatering van uitheemse schelpdieren in kust wateren. De verwachting is dat opslag in quarantaine de enige mogelijkheid vormt voor geïm porteerde mosselen en oesters. Yersekse handelaren halen steeds meer levende schelpdie ren uit het buitenland, vooral in jaren als de binnenlandse pro- duktie tekortschiet. Giftige planktonsoorten, ziekteverwek kers en parasieten kunnen met deze importen meereizen. Als ze in aanraking komen met het Oosterscheldewater is besmet ting van de Nederlandse schelp dieren op de verwaterpercelen niet denkbeeldig. Om die reden heeft de gemeente Reimerswaal geopperd onderzoek naar een quarantaine-systeem op Olzen- depolder te doen. Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten gaf de Grontmij vervolgens de opdracht, die samen met het Ri vo aan de slag is gegaan. Uitgangspunt is onder meer dat de schelpdieren tussen import en verzending niet met kust- of binnenwater in aanraking mo gen komen. Het afvalwater, dat terugloopt in de Oosterschelde, moet afdoende worden gezui verd. Het geloosde water mag geen schade toebrengen aan mi lieu en de smaak van bij het lo- zingspunt gekweekte schelpdie ren beïnvloeden. De desinfec- tie-installatie mag ook de smaak en kwaliteit van de importen niet aantasten. Er zijn twee desinfectie-metho- den: via ultra-violette straling of de toepassing van ozon. Voorlo pig gaan de onderzoekers uit van uv-straling. De effecten van ozon op smaak, milieu en cysten van giftige planktonsoorten (die moeten worden gedood) moeten nog worden onderzocht. Als im porten niet nodig zijn kan het systeem dienst doen als opslag voor binnenlandse mosselen en oesters. De opslagcapaciteit van de onderzochte varianten va rieert van 40 tot 250 ton. In de praktijk kunnen de systemen BERGEN OP ZOOM - Het over tuigende bewijs dat duivenlief- hebber J. Rommers uit het Bra bantse Sint Willibrord heeft gefraudeerd op de vlucht Sint Vincent de Tyrosse op 13 juni 1989 is nog steeds niet geleverd. Tijdens een persconferentie woensdag in Bergen op Zoom over de perikelen rond de natio nale wedvlucht uit Sint Vincent waren zowel Rommers als het bestuur van de 1000 leden tel lende afdeling Zuid (Brabantse zaterdagvliegers) aanwezig. Eén gegeven staat vast. De dui- vin NL 87-877820 eigendom van J. Rommers zat tijdens de con trole op 16 juni 1989 op de los plaats in Sint Vincent niet meer in de verzendmand en kwam toch op 17 juni 1989 als winnen de duif van de nationale vlucht St. Vincent op het hok van J. Rommers. Het bestuur van de Nederlandse Postduivenorganisatie heeft Rommers voor een periode van twaalf jaar het recht ontzegd een functie binnen het NPO te bekle den. Daarnaast wordt de liefheb ber Rommers voor een periode van tien jaar uitgesloten van deelname aan wedvluchten, ten toonstellingen met de op de hoklijst vermelde duiven. De 42-jarige Sjaak Rommers is naar zijn mening niet bestraft voor de fraude-kwestie maar voor het onzorgvuldig handelen als centrumleider van de Willi- brordse duivenvereniging 'Steeds Sneller' en als vervoers- coördinator van de afdeling Zuid. Deze werkzaamheden ver richtte hij gedurende twaalf jaar tot volle tevredenheid van het afdelingsbestuur. Afdelingsvoorzitter E. J. van Riessen stelt dat hij met de se cretaris C. Gijzen en M. C. Roks penningmeester van Zuid Rom mers heeft geadviseerd beroep per dag een mosselaanvoer van 25 tot 150 ton verwerken. Het systeem valt in twee delen uiteen. De procesverwatering tegen de straf aan te tekenen. Het bestuur van de afdeling Zuid staat vierkant achter de vervoerscoördinator Rommers en is van mening dat hij niet mag worden gestraft voor handelin gen die hem door de afdeling Zuid zijn opgedragen. Voorzitter Van Riessen stelt dat de afdeling Zuid zelf bepaalt hoe het overmanden en het vervoer worden geregeld. „In deze taken zijn we als afdeling autonoom." Rommers gaat samen met zijn advocaat mr W. A. Lensink bin nen de Nederlandse Postduiven- organisatie in beroep. Als ook de strafcommissie NPO hem schul dig verklaart, stappen ze naar de rechter. De burgerrechter kan verenigingsbesluiten, het tucht recht, ongedaan maken. Rom mers heeft er grote moeite mee dat hij voor heel het land schul dig is bevonden, terwijl er niets inzake de fraude met de duif is bewezen. De Nederlandse Postduivenor ganisatie is verplicht binnen vier maanden het beroep te be handelen. Als de NPO Rommers opnieuw schuldig bevindt kan de zaak volgens mr Lensink twee jaar vergen alvorens de burgerrechter een uitspraak WATERLANDKERKJE - Door nog onbekende oorzaak is vrijdagmiddag om vijf uur de au to van C. van der M. uit IJzendij- ke in brand geraakt. De IJzendij- kenaar was met zijn auto op de Turkeyeweg in Waterlandkerkje toen er brand ontstond. De brandweer bluste het vuur. De voorzijde van de auto brandde uit. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. omvat de inname van Ooster scheldewater, een buffer- of be handelingsbassin, de waterdis tributie naar verschillende be drijven, de waterinzameling en de waterafvoer. Het quarantai ne-gedeelte bestaat uit een spoelcircuit, een verwatercircuit en een desinfectie-installatie. Variant 1 en 2 maken allebei ge bruik van een recirculatiebas sin, waarbij in korte tijd water wordt ingenomen en het proces water wordt hergebruikt. Een bufferbassin is hierbij nodig. De eerste variant heeft een distribu tiecapaciteit van 400, de tweede van 2500 kubieke meter per uur. De varianten drie en vier hebben respectievelijk dezelfde capaci teit, maar nemen continu water in. Technisch kleven aan beide twee systemen voor- en nadelen. Variant 1 kost bijna vijf miljoen gulden en is ook in exploitatie (641.000 gulden per jaar) het goedkoopst. Hetzelfde systeem, maar dan met een veel grotere capaciteit vraagt een investe ring van 6,4 miljoen gulden. De kosten voor onderhoud lopen jaarlijks op tot ruim 1,3 miljoen gulden. Variant 3 kost met een beperkte capaciteit en non-stop waterinname bijna 12 miljoen gulden. De jaarlijks exploitatie komt neer op ruim 1,3 miljoen gulden. Hetzelfde systeem maar dan met een groter distributie vermogen betekent een uitgave van bijna vijftien miljoen gulden met een jaarlijkse kostenpost van 2,2 miljoen gulden. Nummer 2 en 4 leveren door hun grotere capaciteit een veel beter rendement dan 1 en 3. De onder zoekers trekken de conclusie dat een groot systeem met een tijde lijke aanvoer van water het voor deligst is. Uit het rapport blijkt dat variant 2 financieel het beste uit de bus komt. De keuze komt pas aan de orde als in overleg met belanghebbenden een gede tailleerd programma van eisen is opgesteld. Het quarantaine systeem staat of valt bij een goe de organisatie, omdat verschil lende bedrijven erop aansluiten. Een onafhankelijk lichaam dat door de bedrijven wordt gedra gen is nodig voor een goed be heer. Rivo-onderzoeker J. Dijkema overhandigt het rapport 21 juni aan voorzitter D. J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Dat gebeurt in het Yersekse dorpshuis de Zae- te, waar een symposium over dit onderwerp wordt gehouden. doet. Tot dat tijdstip kan Rom mers zijn sport blijven uitoefe nen. Tegen Van Wijk, met wie Rommers in combinatie vloog, is geen strafvervolging inge steld. Bij definitieve schorsing kan niemand Van Wijk ervan weerhouden met de duiven van de 'combinatie' in wedstrijdver band te blijven vliegen. Vrijdagmorgen zeven uur: de (foto Peter Verdurmen) BRESKENS - Vrijdagmorgen om zeven uur startte in Bres- kens een groepje fietstrimmers voor een tweedaagse tocht naar de bron van de Schelde, in het Noordfranse Ghouy. De fietsers behoren tot de Graauwse trim- club Aloy. De groep hoopt van daag, zaterdag, rond vijf uur aan te komen bij de bron, tege lijk met de deelnemers aan de Schelde-mars. De laatsten de den drie weken over de afstand. Tegelijk met de fietsers vertrok ken in Breskens ook lopers van Aloy met hetzelfde doel voor ogen. De dertien lopers over bruggen de ruim 300 kilometer naar Ghouy in estafettevorm. Initiatiefnemer G. de Caluwé had gerekend op meer deelne mers aan de marathontocht. „Uiteindelijk valt de deelname best tegen. Jammer." De fietsers en lopers overnachten in het Waalse Doornik, vlakbij de Bel gisch-Franse grens. Men ver blijft er ineen hotel. Dat was oor spronkelijk niet de bedoeling. De Caluwé: „Donderdag kreeg (Advertentie) DE BANKEN IN NEDERLAND. ik een telefoontje uit Doornik dat de school waar wij zouden kunnen slapen, niet beschik baar was vanwege een fancy- fair. Ik kon wel uit mij n vel .sprin gen. We hebben toen maar een hotel geboekt. De kosten probe ren we te verhalen op de ge meente Doornik." De fietsers hoopten Doornik aan het begin van de avond te berei ken, de lopers konden naar ver wachting pas na middernacht hun bed opzoeken. De loop voor een schone Schelde eindigt van daag, zaterdag. Volgens plan ning bereiken de vaste lopers rond vier uur 's middags de bron van de rivier, 's Avonds om ze ven uur begint in een tent in Ghouy het slotprogramma. Ver schillende sprekers zullen het woord voeren. Ook worden en kele vaste lopers op het podium gevraagd om over hun ervarin gen te vertellen. Daarna treden verschillende groepen op, waar onder de Internationale Nieuwe Scène en Vuile Mong en zijn Vie ze Gasten. Een scène uit 'Het Aanzoek' van Anton Tsjechow zoals dat vrijdag op de planken werd gezet door de Camere van Rhetorica 'De Transfiguratie' uit Hulst (foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - De kop van het vijfde eenakter festival is er af. Zo'n tachtig bezoekers woonden in het Terneuzense Zuidlandtheater de eerste vier voorstellingen van het amateurtoneelfestijn bij. Dat het eenakterfestival ook dit jaar weer in de smaak valt van een geïnteresseerd publiek viel af te leiden uit de 'open doekjes' die de toneelspelers regelmatig in ontvangst mochten nemen. Zo druk als vorig jaar in Zierikzee was het, nog, niet op het eenakterfestival. Maar W. de Meijer, hoofd exploitatie van het Zuidlandtheater, toonde zich content met de publieke belangstelling. „Zaterdag en zondag verwacht ik zo'n 150 man en als die ver wachting bewaarheid wordt, dan ben ik tevreden." Het eenakterfestival werd vrijdagavond geopend door W. van Walraven, die daarmee één van zijn laatste officiële handelingen als wethouder ver richtte. Hij bleek er niet echt lang van te willen ge nieten, want vóór de meeste mensen het in de ga ten hadden was hij al weer verdwenen. De bezoekers hadden minder haast om weg te ko men, maar genoten van de eerste vier eenakters. Drie Zeeuws-Vlaamse gezelschappen en de Ama teur Comedie Zierikzee hielden de mensen in de ban van hun spel. Veertien andere toneelgroepen (waaronder twee Zuidhollandse) proberen van daag, zaterdag, en morgen hetzelfde te doen. Van middag zijn vijf eenakters tussen 14.00 en 17.40 uur te bekijken, vanavond volgen vier voorstellingen tussen 20.00 en 22.55 uur. Morgenmiddag wordt vervolgens naar de finale - Theatergroep Pinardi met 'Scène uit Middelpracht en Eeuwse Praal' van Ivo de Wijs en Drs P - toegewerkt. Van 14.00 tot 17.30 uur worden dan nog vijf voorstellingen gege ven. Bezoekers bij een van de vitrines met de tentoongestelde fossielen (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - Van 1 mei tot eind september worden in het Zie- rikzeese stadhuismuseum vele in de afgelopen veertig jaar door het wetenschappelijk gezelschap Kor en Bot uit de Oosterschel de opgeviste beenderen tentoongesteld. Namens de weten schappers en onderzoekers van de Leidse universiteit, verenigd in Kor en Bot, werd de tentoonstelling vrijdag geopend door dr C. J. Overweel en drs G. Kortenbout van der Sluis. Afgelopen veertig jaar heeft Kor en Bot een grote verzameling fossielen bijeen kunnen brengen. De thans in het stadhuismu seum tentoongestelde collectie hoort thuis in het rijksmuseum van geologie en mineralogie in Leiden. De fossiele beenderen zijn door de jaren heen bij elkaar gebracht tijdens door de Zierikzeese vissers Jaap en Wim Schot verzorgde vaartochten met de mosselkotter ZZ8 op de Oösterscheldelde. 5 VLISSINGEN - Het departement Zeeland van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel timmert flink aan de weg. Activiteiten als het vorig jaar georgani seerde symposium Scheldemond-Eurohaven en de conse quente werving van leden hebben ertoe geleid dat de Zeeuwse afdeling na die in Amsterdam en Rotterdam de grootste van het hele land is geworden. Het ledenbestand heeft over de jaren 80 dan ook een gestage groei te zien gege ven: van 375 tot 433 vorig jaar. Het bestuur van Nijverheid en Handel laat in het jaarverslag over 1989 blijken zeer tevreden te zijn over het succes van het Schelde-symposium. Als rechtstreeks uitvloeisel ervan zijn contacten gelegd met het Vlaams Economisch Verbond in Antwerpen. Inmiddels is een Vlaams-Zeeuwse werkgroep ge vormd die gaat onderzoeken of een gezamenlijk symposium mogelijk is. Eventueel zal ook de Westbrabantse vertegen woordiging van Nijverheid en Handel erbij worden betrok ken. Het symposium is ook aanleiding geweest weer eens na te gaan of regelmatig een Zeeland Magazine kan worden uitge bracht. Het bestuur van Nijverheid en Handel in Zeeland on dersteunt een initiatief in die richting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15