PZC Eerste museumbrochure voor kamerlid Eversdijk Kerstmis heffen we toch ook niet op...? CNV wil sociale raad Middelburg Schaderegelaar openbaar ministerie Middelburg succes Omroep Zeeland per 1 mei elke dag in de lucht Onze prijzen maken zaterdag een salto mortale. provincie 13 't Wordt steeds leuker bij V&D. Vocht Mulder Honderd jaar Dag van de Arbeid Oostburg, Hontenisse en Goes tegen Deur veerboot wilde niet open ZATERDAG 28 APRIL 1990 il U Verkeerde paard Kerstmis in uw woning EEN VAAK (ON)ZICHTBAAR PROBLEEM!!! BON VOOR GRATIS DOCUMENTATIE Hooggeëerd publiek! tapijten Gemeenten achter nutsfusie MIDDELBURG - Een ruime meerderheid van de gemeente lijke aandeelhouders van de PZEM staat achter de voorge nomen fusie met de Watermaat schappij. Alleen Oostburg, Hon tenisse en Goes zien de sluiting van de districtskantoren als een onoverkomelijk bezwaar en weigeren op voorhand in te stemmen met de fusieplannen. Voorzitter W. Don van de raad van commissarissen gaf de dwarsliggers weinig kans. De provincie als grootste aandeel houder van de PZEM heeft al in gestemd met de fusie. Dat neemt niet weg dat voorzitter Don waarde hecht aan de goedkeu ring van de gemeenten. „Ik vind het belangrijk dat alle aandeel houders achter de fusie staan", zei hij vrijdag in Middelburg tij dens de vergadering met de PZEM-vertegenwoordigers van de gemeenten De drie gemeenten maken be zwaar, omdat sluiting van de re giokantoren arbeidsplaatsen kost. Don probeerde de pijn te verzachten. Alleen het admini stratief personeel verdwijnt uit de regio, de overige werknemers blijven in hun standplaats wo nen. ,,Je moet de zaak in relativi teit bekijken", aldus de voorzit ter. „Het grote aantal districts kantoren van de PZEM was nog al luxe. Sluiting betekent bespa ring, en dat komt uiteindelijk al le klanten ten goede. Ik vind dan ook dat u de fusie niet moet fru streren. Bekijk het maar zo: bij de herindeling van de gemeen ten werd toch ook nergens ge pleit voor handhaving van de se cretarie? Als u nu tegen de fusie stemt, maak dat later maar eens duidelijk aan uw kinderen." Een aantal gemeenten had ver der bezwaar tegen de voorkeurs zetels, die Vlissingen en Terneu- zen in de raad van commissaris sen krijgen toegewezen. Alle ge meenten verdienen een gelijke behandeling, was hun oordeel. Voorzitter Don was het daarmee niet eens. Hij zei: „Die twee ge meenten hebben 20 procent van de aandelen. Ook zijn de groot ste energieverbruikers bij de ha vens te vinden. U mag Terneu Kamerlid Eversdijk tijdens zijn toespraak in de Schutterszaal (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - De opening van het museumsei zoen is vrijdag in Zierikzee gevierd met de aan bieding van het eerste exemplaar van de nieuwe Zeeuwse museumbrochure aan het Tweede-Ka merlid drs H. Eversdijk. De overhandiging, door directeur ing R. H. ter Heide van provinciale VVV, gold tevens als ouverture voor vandaag en mor gen: het nationaal museumweekeinde in Zeeland, dat met name bedoeld is voor de eigen bevolking. Drs Everdijk ontving de museumbrochure Zee land in de historische Schutterszaal van het Zie- rikzeese stadhuis. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs verwel komde bij deze gelegenheid vrijwel alle leden van wat hij noemde het 'hoogmogende gezelschap' Kor en Bot. Aanleiding voor de komst van dat uit we tenschappers en onderzoekers van de rijksuniver siteit Leiden bestaande gezelschap was meer in het bijzonder de opening van een Kor en Bot-ten- toonstelling van fossiele beenderen in het stad huismuseum, waarvan de eerste vondst van om streeks veertig jaar geleden dateert. wMmmmMMm Zeker in de grote steden; met z'n duizenden trokken ze door de straten. Netjes in de pas, in rijen van vier. De AJC'ers, de VARA-leden, de SDAP'ers, de vakbondsleden, de gymnasten van de Arbeiderssportbond. Het rode vaandel fier geheven. Voorafgegaan door drumbands, het socialistisch koor 'De Stem des Volks' en fanfares met mooie namen opgetuigd als 'De Vooruit' en 'Kunst voor het Volk'. 'Een nieuwe wereld dragen wij op onze jonge schouders'zongen ze. En natuurlijk: de Inter nationale. Ademloos werd geluisterd naar toespraken van de socialistische kanonnen, die bewogen spra ken van de grote klare dag die ééns voor de on derdrukte arbeiders zou aanbreken. Honderd jaar geleden - na het eerste congres van de Tweede Socialistische Internationale te Parijs - werd de eerste 1 mei-viering gehouden. Met als belangrijkste eis: de invoering van een 8-urige werkdag. Aan de kant van de weg en zelfs in de dakgoten stonden padvinders en de opgeschoten burgerjeugd 'de Rooien' uit te jou wen. En de politie wilde het verzamelde prole tariaat nogal eens met sabel en wapenstok uit een drijven. Hoe sterk lééft - een volle eeuw later - de Dag van de Arbeid nog? Een gesprek. Met een 1 mei-vierder van toen, met een 1 mei-vierder van nu. Rond de tafel met Frits de Kaart (43) en mevrouw J. Kempe-Weststrate (75). „De laatste keer dat ik geweest hen, Werd er ge danst, d'r werd lol gemaakt, d'r was een bandje. Voor mij hoeft dat niet meer. Waar je éigenlijk voor kwam, dat is naar de achtergrond gescho ven." Rood zijn was een schande. Haar vader had een zaak, een klompenzaak. „Dus we waren zéker niet van de PartijM'n moe der kwam 's met een meewarig gezicht de keu ken in. 'Piet', zei ze tegen m'n vader, 'wat ik nü toch heb gehoord: Joost van Betje is óók rood. Da's toch erg hè, voor Betje?'." En vorige week, toen ze nog even bij een jeugd-vriendin langs ging. „Die zei: 'nou wil ik nog 's eventjes op vroe ger terugkomen, Jannie'. Ze zei: 'we kwamen toch veel bij mekaar, maar ik weet wel dat bij ons thuis geen rooie over de vloer zou mogen komen. Als ik een vriendinnetje had dat socialist was, oh nee, dat bestond niet'. Ik zeg: „Ja maar Marie, toen was ik het nog helemaal niet." Mevouw J. Kempe-Weststrate uit Goes (ze was dik twintig jaar bestuurslid van de plaatselijke PvdA-afdeling, stond ooit op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen) werd 'het' pas na haar trouwen, vlak na de oorlog. „We waren allemaal één; d'r was geen verschil tussen katholiek of protestant, tussen rijk of arm. Het was alleen maar: oh heerlijk, we zijn be vrijd. En toen kwam natuurlijk ook die Drees. Daar had je het grootste vertrouwen in, dat was een prachtige man. We hebben toen tegen me- kaar gezegd: 'als je bij een kerk hoort, betaal je daar aan. Dus dan moeten we de Partij óók niet alleen met onze stem versterken, we moeten ook een keer financieel over de brug komen'. Hoe moeilijk dat toentertijd ook voor ons was." Nóg gonzen de reacties uit de familiekring haar door het hoofd. „Dat was verschrikkelijk. Daar hebben we veel tegenwerking van gehad. De fa milie van m'n man; die kwam op het laatst niet meer, want we hadden op het verkeerde paard gewed. Die zeiden: 'je moet het zelf weten, maar je stort je in het ongeluk'." Ze keek er écht naar uit, naar de 1 mei-bijeen komsten in de Prins van Oranje, 's Avonds na tuurlijk. Want de mannen moesten overdag werken. En vrij nemen kon - zelfs voor de Dag van. de Arbeid - niet lijden. Hele families kwa men er, mèt de kinderen. „Het was hün uitgaans avond." Er werden strijdliederen ('die stem metjes; dat zingen was zó fijn') gezongen. Plaat selijke socialistische leiders spraken krachtige woorden ter ondersteuning van de strijd voor de verheffing van de arbeidersklasse. Soms kwam er iemand van het hoofdbestuur. En die keer dat er geen spreker voorradig was, beklom Jannie Kempe zelf het podium. Om te declameren uit 'Op Hoop van Zegen' van Herman Heijermans. De sfeer' was intiem, ze kenden elkaar allemaal. En juist dat gevoel van saamhorigheid, dat is te loor gegaan. Het zal tien jaar geleden zijn, dat ze voor het laatst een 1 mei-viering bezocht. „Het zijn alle maal jongelui. De laatste keer dat ik kwam werd er gedanst, d'r werd lol gemaakt, d'r kwam een bandje. Niet dat ik dat afkeur, maar voor mij hoeft dat niet meer. Waar je éigenlijk voor kwam, dat is naar de achtergrond geschoven." Eind jaren zestig, begin jaren zeventig kwam er ernstig de klad in de viering van de Dag van de Arbeid. Het was in de tijd van Nieuw Links. Dat gezwaai met rode vaandels moet maar eens af gelopen zijn, vonden de nieuwlichters. Maar tien, elf jaar geleden besloten de Goese PvdA'ers de draad toch weer op te pakken. Sindsdien organiseert Frits de Kaart (43, secre taris van de Rechtskundige Dienst van de FNV- Zeeland, PvdA-raadslid in Goes) elk jaar voor de Bevelandse PvdA-afdelingen de 1 mei-viering. „Omdat: sja, men vond toch dat we iets misten; een stukje bewustwording zou je kunnen zeggen. Bovendien: die arbeidersbeweging heeft natuur lijk een zeer rijke geschiedenis. Die hoefje niet te vergeten." De Dag van de Arbeid; ooit was het een dag van strijd en feest. En nu? Vrijwel iedereen kan te genwoordig in z'n eigen caravan op vakantie. De vakbonden maken zich tegenwoordig druk over een procentje meer of minder, doen moeilijk als de kruidenier een half uurtje langer open wil zijn. De Grote Strijd lijkt gestreden. De Kaart knikt. „Nu hoor je ook wel weer 's ge luiden van: het hoeft allemaal niet meer zo no dig. Maar het is een stukje historie, dat je niet zomaar hoeft weg te gooien. De kerken lopen ook leeg, maar daarom hef je Kerstmis nog niet op. Ik weet wel: de tijd van de bewogen toespra ken is voorbij, maar dat wil niet zeggen dat je niet terug mag kijken op wat de arbeidersbewe ging allemaal bereikt heeft. Daar kun je inspira tie uit putten voor de toekomst. Nu gaat het niet meer om een 8-urige werkdag, maar is het de zorg om bijvoorbeeld het milieu die centraal staat op 1 mei-vieringen." Gisteren behaagde het Hare Majesteit om met een royaal gebaar de zak met lintjes over het land leeg te strooien. Maandag is het koekhap- pen en zaklopen. En dinsdag, dinsdag vieren 'de Rooien' feest. In het wijkgebouw De Spinne in Goes, de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal, De Zwaan in Oost-Souburg, café Smerdiek te Sint-Maartensdijk. Met sprekers, cabaretgroep jes, een dansgroep, 'party-time' en natuurlijk: de Internationale; Ontwaakt verworpenen der aarde, ontwaakt verdoemd' in 's hongers sfeer, Reed'lijk willen stroomt over d'aarde en die stroom rijst al meer en meer! „Inderdaad", zegt Frits, „die oude strijdliede ren zijn best mooi, maar het zijn niet de popu lairste liederen. De Internationale hoort nog steeds bij 1 mei, al is de tekst achterhaald. Maar dat geldt toch ook voor het Wilhelmus?" zen en Vlissingen wel dankbaar zijn dat ze zich zo voor de PZEM hebben ingezet." Woensdag 26 september wordt in een gecombineerde aandeel houdersvergadering van PZEM en Watermaatschappij over de fusie beslist. MIDDELBURG - Het district Zeeland van het CNV wil dat in Middelburg een sociale raad wordt opgericht. Districtsbe stuurder L. Phernambucq schrijft dit in een brief aan de gemeenteraad. Het CNV juicht de aanwijzing van Middelburg als experimentgemeente voor de sociale vernieuwing toe, maar acht integrale aanpak van allerlei beleidsterreinen essen tieel. Dit is alleen mogelijk wanneer in Middelburg een so ciale raad wordt ingesteld, al dus de brief. In de visie van het CNV moeten in zo'n sociale raad organisaties zitting hebben die geworteld zijn in de samenleving. Daarvoor acht het vakverbond nodig: een breed samengesteld ledenver- band, interne belangenafweging via een verenigingsstructuur, in belangrijke mate financiële on afhankelijkheid ten opzichte van de gemeentelijke overheid en het kunnen beschikken over deskundige vertegenwoordi gers. Het CNV vindt dat een sociale raad ervoor moet zorgen dat de sociale vernieuwing niet ver snipperd over allerlei deelterrei nen wordt aangepakt. Als voor beelden worden genoemd: socia le dienst, huisvesting, ouderen beleid, bereikbaarheid en toe gankelijkheid van voorzienin gen, werkgelegenheidsbeleid, maatschappelijk werk, gezond heidszorg, kinderopvang, eman cipatie en basiseducatie. Het CNV meldt bereid te zijn om in een sociale raad zitting te ne men. Advertentie Het in Zeeland woonachtige kamerlid Eversdijk gaf ruiterlijk toe vorig jaar geen enkel Zeeuws mu seum te hebben bezocht. Met het nieuwe seizoen voor de deur hoopte hij echter daar binnen niet al te lange tijd eindelijk eens aan toe te komen. „En daar is alle aanleiding voor want er zijn in de Zeeuwse musea heel veel aardige en mooie dingen te zien." De heer Eversdijk onderkende in dit verband 'de geweldige noodzaak' het vele goede in de musea in eigen omgeving nadrukkelijk onder de aandacht te brengen. En de uitgave van de museumbrochure merkte hij daarbij aan als een uitstekend initiatief. WV-directeur Ter Heide signaleerde een toenade ring tussen toeristen, monumenten en museale za ken. Als 'belangenbehartiger' van het toerisme deed het hem goed te kunnen melden dat steeds meer toeristen 'de weg naar de monumenten hebben te ruggevonden'. Ter Heide: „In Zeeland is zich een goede afstemming tussen cultuur, economie en toerisme aan het voltrekken." MIDDELBURG (ANP) - Het aanstellen van een schaderege laar bij het openbaar ministerie in Middelburg in juni vorig jaar is een groot succes. De 'rege laar', die bemiddelt tussen slachtoffers van misdrijven en de dader voor zover het de af werking van materiële schade betreft, heeft ruim 170 zaken af gehandeld. Het OM in Middel burg deelde dit vrijdag mee. Groot voordeel van deze werk wijze is dat de gedupeerde de da der niet lijfelijk hoeft te ontmoe ten voor het regelen van schade loosstellingen. Dat wordt voor hem gedaan. Deze regeling is een initiatief van het parket in Middelburg en wordt begeleid door een werkgroep van justitie en binnenlandse zaken. De proef, die tot het eind van dit jaar duurt, wordt begeleid door het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van justitie. Op basis van de resultaten kan de regering besluiten om het pro ject ook op andere plaatsen te starten, zo deelde de persofficier van justitie in Middelburg vrij dag mee. Sinds de start van de proef heeft de schaderegelaar 260 zaken in behandeling genomen. Tussen de 160 en 190 zaken zijn inmid dels afgerond, „maar niet altijd met mijn bemiddeling. Vaak is het regelen van de schade verze- keringswerk. In ruwweg 40 pro cent van de gevallen heb ik ac tief bemiddeld", aldus de Mid delburgse schaderegelaar. Hij krijgt op het parket alle pro cessen-verbaal in handen die niet voor seponering in aanmer king komen en neemt vervol gens contact op met de gedu peerde en de dader. Het gaat •daarbij om gevallen van lichte criminaliteit omdat het oplos sen van die zaken vaak aansluit bij lokale vandalismeprojecten. Gevallen van zware criminali teit zijn voor de duur van de proef uitgesloten van bemidde ling. VLISSINGEN - Het vrachtver keer op de veerdienst Vlissin- gen-Breskens heeft vrijdagmor gen tussen 7.00 en 10.00 uur ver traging opgelopen. Het bedie ningsmechanisme van de onder dek-deur van de veerboot Prin ses Juliana was defect. Hierdoor kon het vrachtverkeer alleen worden overgezet met de enkel dekker Prinses Margriet. Het overige verkeer ondervond geen hinder van de storing. OOST-SOUBURG - Met ingang van 1 mei is Omroep Zeeland ook tijdens de weekeinden in de lucht. De regionale radiozender is dan dagelijks twee uren te be luisteren. Anders dan op werk dagen, is er op zaterdag en zon dag steeds één uitzending en wel rond de middag tussen elf en een uur. De zaterdag biedt het informa tief en verstrooiend familiepro gramma 'Dag Week!' met veel 'huishoudkundige en hobbyach tige' tips. Zo zullen Zeeuwse koks steeds een menu presente ren. De zendtijd op zondag wordt ge bruikt voor een gevarieerd pro gramma over de muziekbeoefe ning in de provincie. Onder de ti tel 'Op Deltahoogte' is er dan aandacht voor Zeeuwse of in de ze provincie optredende muzi kanten. Zo vinden live-optre dens plaats van koren, orkesten en andere muziekgezelschap pen. Niet alleen muzikanten, maar ook muziekliefhebbers en -verkopers komen aan het woord. Deze studiogasten zullen hun favoriete muziek laten ho ren. Het gebruikelijke muziekpro gramma op maandag laat in de middag vervalt. Er komt een nieuwe rubriek voor in de plaats: 'Van de Stad en Van het Land' over het leven in de Zeeuwse ste den, dorpen en polders. Het pro grammaschema blijft verder on gewijzigd. Per 1 september - pas dan be schikt Omroep Zeeland over een compleet redactieteam - vindt opnieuw zendtijduitbreiding plaats. Er zal waarschijnlijk wor den afgezien van het eerdere voornemen om dan ook met och tenduitzendingen te beginnen. Volgens directeur-hoofdredac teur F. Feij kan de redactie beter uit de voeten met uitbreiding van de huidige middag- en late middagprogramma's. (Advertentie) Laat optrekkend vocht niet langer uw kostbaar bezit schade toebrengen. Het vocht, dat vanuit de grond in de muur optrekt en zich openbaart als muuruitslag; loslatend behang; rottende vloerbinten; aangetast stucwerk enz.; schimmelvorming wordt vaak gezien als een niet op te lossen probleem!!! Er is één manier om definitief met vocht af te rekenen! Het Wall Care Nederland - systeem, gegarandeerd voor 30 jaar!! Stuur vandaag nog de bon in: postbus 65, 3155 ZH Maasland of bel voor meer informatie: tel. 01899 - 24749 Stuur mij gratis zonder enige verplichting uw complete documen tatie. NAAM: ADRES: P.CODE: PLAATS TEL.: In gefrankeerde enveloppe zenden aan: Wall Care Ned., postbus 65,3155 ZH Maasland Zaterdag 28 april is de grand finale van het Prijzencircus. Afgelopen week lieten we onze prijzen al een heel eind dalen, maar op de laatste dag van het Prijzencircus maakt een aantal een salto mortale: op gezette tijden maken ze een vrije val van nog eens 25% tot zelfs 50% korting. Hopelijk bent u erbij om al dit voordeel op te vangen. (Advertentie) Frits de Kaart: „...een stukje historie dat je niet zomaar hoeft weg te gooien. (Foto Ruben Or eel) Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13