Dankbrief uit Roemenië [eer samenwerking lin watersport nodig Lintje voor 59 Zeeuwen "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Reorganisatie in onderwijs Gedenkteken Betje Wolff beschadigd Excursie Mulder Lintjes in Zeeland \Positief resultaat van vier miljoen in In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. vooroorlogse berichten zeeuwse aimanak A Gastarieven Geen bronzen medailles uitgereikt binnenhuis PZC Ridders 80 Goud Zilver I 1 zeeland ZATERDAG 28 APRIL 1990 CLUJ - „Ik weet niet of alle Nederlanders zijn zoals u, en of alle provincies zo gul zijn als Zeeland, maar ik weet dat uw boodschap voor Cluj en heel Roemenië iets waarde vols bevat, en bijdraagt tot een nog betere reputatie van Nederland." Opnieuw blije woorden uit een land dat de deur naar de de mocratie op een kiertje heeft gezet, maar zich nog lang niet heeft ontworsteld aan het trauma van vele tientallen ja ren bizarre dictatuur. Ze staan i(H in de speciale brief waarmee de vrouwenarts Anna Zsig- mond Tökes, verbonden aan de gyneacologische kliniek Stanca in de Transsylvaanse hoofdstad Cluj, de Zeeuwse bevolking wil bedanken voor 'uw unieke en grootste hulp die wij ooit hebben gekregen'. „Ik heb zo vaak al gezegd", vervolgt de brief, „dat nooit ie mand iets heeft gedaan voor dit oude ziekenhuis. Het oude regime heeft enkel demagogi sche woorden gebruikt, zon der inhoud, alleen cynisme en minachting voor vrouw en kind." „In deze periode vol vraagte kens, maar toch met open grenzen, komt uw hulp ook als een voorbeeld. Het laat ons zien hoe de problemen moeten worden opgelost: met kalmte, nuchterheid, berekenend en met de oprechte wens om con creet te helpen!" Behalve dat we materiële hulp krijgen, leren wij ook iets van U, namelijk wat humani teit en serieus bezig zijn, bete kent." Mevrouw Xenia Scheffers las de vertaalde versie van de Roemeense brief gisteroch tend voor tijdens een bijeen komst van het comité dat de actie van de stichting 'PZC Helpt...!' voor het ziekenhuis in Cluj begeleidt. Het schrij ven is een reactie op de aan komst van de tweede zending Zeeuwse hulpgoederen. „We hebben de oude bedden zo snel mogelijk door de nieuwe vervangen, zodat ons zieken huis een ander aanzien heeft gekregen. Iedere patiënt ont vangt een Nederlands ca deautje. De pakketten van de Zeeuwse vrouwenbonden heb ben wij met Pasen aan de pa tiënten uitgedeeld. De appa ratuur hebben wij achter slot en grendel gezet tot de komst van directeur Kostense en zijn medewerkers." Kostense, directeur van de Walcherse streekziekenhui zen, vertrekt zondagochtend naar Cluj, samen met opera tie-assistente Geertje van Zweeden-Oreel en medisch elektrotochnicus Hugo de Zeeuw. Het drietal blijft twee dagen in Cluj om te helpen bij het ingebruiknemen van ap paratuur en om te bekijken hoe de twee ton aan ingeza melde gelden die nog in kas zijn, het best kunnen worden besteed. Er komen nog steeds bedra gen binnen. Zo leverde een tweedehands boeken- en pla- tenmarkt van de bibliotheek in Kapelle eind vorige week ruim 1.260 gulden op voor Cluj. Het bestuur van de protes tants christelijke Marnix-ba- sisschool te West-Souburg heeft besloten de opbrengst van een eerder op deze school gehouden actie met 30 procent te verhogen. Dat betekent een extra bijdrage van 752 gulden. Verder kwamen bijdragen bin nen van de Nederlands Her vormde gemeenten in Noord- gouwe en 's Heer Hendrikskin deren, respectievelijk 273,50 en 126,85. De Bond van Plat telandsvrouwen te Kapelle stortte een nagekomen gift van 150 gulden. Het kantine- personeel van de voetbalver eniging Zaamslag schonk 100 gulden uit de fooienpot. Ook van lezers komen af en toe nog financiële bijdragen bin nen. Zoals van een meneer Wa terman uit Middelburg. De stormen van begin dit jaar vel den een paar van zijn bomen. Hij zette de zaag erin en ver kocht de brokstukken als brandhout voor de open haard. De opbrengst, zo'n 160 gulden, gaat naar de bankre kening voor het ziekenhuis in Cluj. Anna Zsigmond Tokes: Hulp vervult een voorbeeldfunctie in een periode vol vraagtekens foto Lex de Meester PZEM zet verlies om in winst IIDDELBURG - Dankzij een oorzichtig beleid van de ZEM-directie is het over 1989 eraamde verlies van het ener- iebedrijf omgebogen in een inst. Het nutsbedrijf heeft vo lg jaar een positief resultaat an vier miljoen gulden be- aald. In de herziene begroting as nog rekening gehouden met en verlies van tien miljoen, oorzichtig is de PZEM-direc- 3®ie onder meer opgetreden bij e vervulling van vacatures. Is gevolg daarvan is het perso neelsbestand vorig jaar ge daald van 1616 naar 1574 mede werkers. Een en ander blijkt uit de jaarcij fers van de PZEM over 1989. De afzet van elektriciteit is vorig jaar toegenomen met 3,2 pro cent. De stijging deed zich voor al voor bij afnemers met een spe ciaal contract en bij grootver bruikers. De afzet van gas is enigszins gedaald: met 1,2 pro cent. Dit werd veroorzaakt door dat 1989 in klimatologisch op zicht milder was dan 1988. Voor al de afname door kleinverbrui kers is hierdoor beïnvloed. De kleinverbruikers hebben vo rig jaar een elektriciteitstarief moeten betalen dat per kWh 0,4 cent hoger was dan in 1988. Voornaamste oorzaak hiervan was de verhoging van het zoge naamde landelijk basistarief, het bedrag waartegen de PZEM elektriciteit kocht van de Sa menwerkende Elektriciteits Producenten. Daartegenover stond een verlaging van de brandstofkosten, maar het re sultaat was toch nog een verho ging van de gemiddelde kWh- prijs met 0,4 cent. Grootverbrui kers betaalden in 1989 evenveel voor hun elektriciteit als in 1988. De gastarieven zijn begin vorig jaar met 3,36 cent per kubieke meter verlaagd. Halverwege het jaar kwam er evenwel 3,2 cent per kuub bij. Deze aanpassingen waren overeenkomstig het ad vies van de Vereniging van gas bedrijven in Nederland (Vegin). In Zeeland lagen de tarieven 2,37 cent per kuub lager dan de gead viseerde prijs. Een gevolg van de beslissing kleinverbruikers in 1988 en 1989 een reductie van twee cent op de gasprijs te ge ven. Deze korting is dit jaar on gedaan gemaakt. Voor de eerste helft van 1990 geldt een gastarief van 38,2 cent per kuub. In 1989 haalde de kernenergie centrale Borssele een hoge be drijfstijd: 86,3 procent tegen 76,2 procent in 1988. De kolenge- stookte centrale naast de kern centrale kende vorig jaar een aanzienlijk betere beschikbaar heid dan het jaar ervoor: 75,2 te gen 56,4 procent. De raad van commissarissen van de PZEM stelt de aandeel houders voor de winst over 1989 toe te voegen aan de reserve, met aftrek van een dividend van 9,5 procent over het gestorte aandelenkapitaal van 4,9 mil joen gulden. Dit komt neer op een dividend-uitkering van 463.000 gulden. ARNHEM (ANP) - De water- fsportondememers moeten neer gezamenlijk gaan optre- len. Dat geldt met name voor de jpromotie in het buitenland. Maar ook het verzorgen van Jcentrale boekingen en gezamen lijk optreden in contacten met joverheden kunnen vruchten af- jtverpen. lok zouden de watersporton- (lernemers samen met onderne- ners van recreatievoorzienin- aan land arrangementen noeten gaan verzorgen. Dit zijn bnkele van de belangrijkste aan- Advertentie Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 bevelingen uit een onderzoek dat Heidemij Adviesbureau in opdracht van de Rijks Planolo gische Dienst heeft verricht. Het onderzoek richtte zich met na me op de buitenlandse water sporters die ons land bezoeken voor kortere of langere vakan ties. Uit het onderzoek blijkt dat de grootste toename van het aantal buitenlandse watersporters is te verwachten bij de charterzeil vaart. Voor deze vorm van wa tersport (de bruine vloot) wordt de komende jaren een verdubbe ling van het aantal schepen van 400 tot 800 verwacht. De voortgaande groei van het aantal buitenlandse waterspor ters zal voor een deel het gevolg zijn van het feit dat Nederland zich de komende jaren gaat ma nifesteren als Nederland-Water land, aldus de onderzoekers. De meeste buitenlandse water sporters die Nederland aandoen zijn op dit moment Westduit sers. De onderzoekers verwach ten dat dat in de toekomst wel zo zal blijven. Maar ook buitenlan ders van andere nationaliteiten kunnen groei van de watersport bewerkstelligen, voornamelijk in de luxere verhuursector, zeg gen de onderzoekers. (Advertentie) In uw regionale dagblad staal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (icc.sink |JA Naam: Adres: i Ik wil de PZC I 4 weken lang I voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 VLISSINGEN - Negenenvijftig Zeeuwen zijn ter gelegenheid van koninginnedag 1990 onder scheiden. De lintjesregen was dit jaar minder hevig dan in 1989. Toen werden in Zeeland 71 mensen gedecoreerd. Bij alle koninklijke eretekens die vrij dag op fiere borsten zijn ge speld, ontbrak dit jaar voor het eerst de bronzen eremedaille van de orde van Oranje-Nassau, de laagste onderscheiding in het Nederlandse decoratiestel sel. De lintjes zijn als volgt ver deeld: - 2 ridders in de orde van de Ne derlandse Leeuw; - 6 officieren in de orde van Oranje-Nassau, waarvan 2 met de zwaarden; - 20 ridders in de orde van Oran je-Nassau, waarvan 3 met de zwaarden; -14 gouden eremedailles van de orde van Oranje-Nassau, waar van 1 met de zwaarden; -17 zilveren eremedailles van de orde van Oranje-Nassau, waar van 1 met de zwaarden. De onderscheidingen met de zwaarden zijn voor militairen. Ridder in de orde van de Nederland se Leeuw: W. Don uit Middelburg, lid van gede puteerde staten van Zeeland; A. B. A. de Smit uit Middelburg, directie voorzitter Koninklijke Maatschappij De Schelde BV. Officier in de orde van Oranje-Na ssau: R. Ruules uit Philippine, vice-voor- zitter raad van bestuur Dow Chemi cal BV; H. Verboom uit Middelburg, inspecteur basisonderwijs in Zee land; A. F. van der Roest uit Renesse, voormalig hoofd afwikkelingsbureau Oosterscheldewerken bij de directie Zeeland van Rijkswaterstaat; J. M. van Westen uit Zierikzee, projectin genieur bij de directie Sluizen en Stu wen van Rijkswaterstaat. Officier in de orde van Oranje-Na ssau met de zwaarden: G. B. van Alsté uit Goes, provinciaal militair commandant en tevens gar nizoenscommandant in Zeeland; R. Boerhorst uit Veere, kapitein-ter-zee bij de technische dienst. Ridder in de orde van Oranje-Na ssau: J. J. van der Wel-Beije uit Middel burg, plaatselijke, provinciale en lan delijke bestuursfuncties op verschei dene terreinen; B. A. de Schepper uit Vogelwaarde, gemeentesecretaris van Hontenisse; J. J. van Gent uit Vlissingen, bestuursfuncties en Vlis- singen-promotor; G. Blankers uit Grijpskerke, veehouder en voorma lig voorzitter van het Zeeuws Rund vee Syndicaat; A. P. R. Rammeloo, provinciale en landelijke bestuurs functies op visserijgebied; L. M. van der Weele uit Colijnsplaat, voormalig gezworene waterschap Noord- en Zuid-Beveland; N. W. Dingemanse uit Kortgene, voormalig directeur openbare basisschool; J. A. Flipse uit Middelburg, chef algemene zaken en 40 50 60 70 PZC/Kees Lammers waarnemend-griffier waterschap Walcheren; A. van Fraassen uit Vlis singen, directeur/eigenaar reisbu reau; M. J. Giljam uit Scherpenisse, voormalig hoofd-technische dienst waterschap Tholen; J. van der Jagt uit Tholen, voormalig adjunct-hoofd dienstkring Noord-Zeeland van Pro vinciale Waterstaat; F. C. Verhelst uit Westdorpe, voormalig dijkgraaf waterschap De Drie Ambachten; W. D. Lambert uit Vogelwaarde, voor malig directeur bouwbedrijf en be stuursfuncties in bouwwereld; C. E. Coenradie uit 's-Heer Hendrikskin deren, directrice verpleegdienst Ter Valcke in Goes; H. Korstanje uit Mid delburg, voormalig adjunct-direc teur Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs; A. A. Marteijn uit Yerseke, voormalig hoofdbestuurs lid Koninklijk Nederlands Korfbal- verbond; T. J. Balkenende-Sandee uit Kapelle, voormalig vice-presiden- te Young Women's Christian Asso ciation Nederland. Ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: P. J. L. Bakker uit Kruiningen, toege voegd hoofd logistieke dienst, be- voorradings- en toko-officier marine kazerne Vlissingen: P. Overmeen uit Oostkapelle, organisatie- en infor matie-adviseur directie Economisch Beheer Koninklijke Landmacht; C. J. Willems uit Zoutelande, reserve luitenant-kolonel aan- en. afvoertroe- pen. Gouden eremedaille orde van Oran je-Nassau: M. P. Nijsse uit 's-Heer Arendskerke, voormalig groepscommandant brandweer; J. H. Mes uit Haamstede, voormalig directeur Jéhamé Leder waren BV; D. Leenheers-Pik uit Goes, directielid brandstoffenhandel K. Pik Zn; W. C. C. Timmerman uit Zierikzee, directeur Timmerman Na tuursteen BV; N. M. Joon-Schmitt- man uit Middelburg, voorzitter Ver eniging van collecteurs en collectri- ces Nederlandse Staatsloterij; J. P de Bruijne uit Sluis, kerkeraadslid/ president-kerkvoogd hervormde kerk Sint-Anna-ter-Muiden en Sluis; K. van de Ketterij uit Arnemuiden, kerkeraadslid/scriba hervormde kerk; B. D. Verherbrugge uit Schoon- dijke, ouderling/scriba gereformeer de kerk; F. Felius uit Goes, voorma lig bestuurslid Proviciale Zeeuwse Bakkersbond; P. C. J. Steendijk uit Kloetinge, technisch medewerker Landinrichtingsdienst in Zeeland; W. M. van Wijngen uit Oudelande, voormalig bestuurslid Provinciale Zeeuwse Bakkersbond; C. Zwarte- poorte uit 's-Gravenpolder, voorma lig bestuurslid Provinciale Zeeuwse Bakkersbond; A. C. Landman uit Haamstede, lid districtsraad Zee land CNV. Gouden eremedaille orde van Oran je-Nassau met de zwaarden: J. Bouwman uit Terneuzen, adju dant-onderofficier artillerie. Zilveren eremedaille orde van Oranje-Nassau: R. Kruisifikx uit Axel, kapper; A. C. de Graaf uit Sint-Maartensdijk, voor- -»:■ D onder dag 10 mei wordt het feit herdacht dat een halve eeuw geleden Duitse troepen ons land binnenvielen. De overval luidde het begin in van een vijf jaar durende, brute bezet tingsperiode. Vooruitlopend op de herdenking publiceert de PZC tot en met 10 mei elke dag een selectie uit het nieuws dat in 1940, voorafgaand aan de inval, de Zeeuwse krantekolommen vul de. De inhoud is ontleend aa?i archiefexemplaren van de Vlissingsche Courant en de Provinciale Zeeuwsche Mid- delburgsche Courant. Minister Bolkestein wil het middelbaar onderwijs reorganiseren. De namen HBS en gymnasium zullen verdwijnen. In plaats daar van wil de bewindsman drie typen van voorbereidend ho ger onderwijs invoeren: ly ceum-A, lyceum-B en ly- ceum-C. Deze zesjarige op leidingen moeten het klas sieke onderwijs versterken. De Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Vogels roept getuigen van illegale vangsten van nachtegalen op de politie in te lichten. Sinds de aan komst van nachtegalen uit het zuiden blijken vogelaars er op uit te zijn deze dieren te bemachtigen. De boosdoe ners maken gebruik van slagnetjes die vangklaar neergelegd worden op plaat sen waar nachtegalen zin gen. „Op deze wijze worden onze bosschen, ter wille van een klein geldelijk voordeel en ten pleiziere van een enke ling, beroofd van vogels die in de vrije natuur het levens genot van velen verhoogen", schrijft de Middelburgsche Courant. In verband met eventuele schadeclaims moet het Ne derlandse departement van buitenlandse zaken voor taan meteen in kennis wor den gesteld van schade die aangericht wordt door het overvliegen van vreemde vliegtuigen boven ons grondgebied. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken aan de burgemeesters meegedeeld. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat buitenlandse vlieg tuigen schade aanrichten bij noodlandingen of bij het uit werpen van (explosieve) voorwerpen. Ook overdrij vende kabelballons veroor zaken schade, aldus de mi nister. Duitse troepen rukken op in west-Noorwegen. De Brit se oorlogsschepen die voor Narvik liggen beschieten onophoudelijk de verster kingen die de Duitsers op de Noren veroverd hebben en nu zelf bezet houden. Boven het Engesetmeer, tussen Bergen en Drontheim, zijn grootscheepse luchtgevech ten geleverd tussen Duitse bommenwerpers en geal lieerde gevechtsvliegtuigen. In Namsos, waar Britse troe pen waren geland, staat geen huis meer overeind, zo hevig is het stadje uit de lucht bestookt. De hele plaats is één puinhoop. Volgens de Duitse minis ter van buitenlandse zaken Von Ribbentrop hadden de geallieerden al een plan voor een inval in Noorwegen klaar eer de Duitsers dit land bezetten. Von Ribbentrop zei tijdens een redevoering in Berlijn over Britse docu menten te beschikken die een en ander bewijzen. De Noorse regering zou op de hoogte zijn geweest van de plannen en er zelfs mee heb ben ingestemd. De Britse re gering noemt de Duitse aan tijgingen een bewuste ver draaiing van de waarheid. Von Ribbentrop malig medewerker faunabeheer di rectie Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie in Noord-Brabant; A. de Buck uit Vlissingen, afdelings voorzitter Hout- en bouwbond CNV; S. Gabriëlse uit Westkapelle, afde lingsbestuurslid Hout- en bouwbond CNV; L. A. van Goethem uit Kloos- terzande, penningmeester FNV-afde- ling Hontenisse; A. P. la Grand uit Nieuwdorp, afdelingssecretaris en - penningmeester Hout- en bouwbond CNV; C. A. Jeras uit Middelburg, af delingsvoorzitter Hout- en bouw bond CNV; J. de Lignie uit Grijpsker ke, afdelingsvoorzitter en rayonse cretaris Hout- en bouwbond CNV; J. M. Vroegop uit Sint-Annaland, afde lingssecretaris en -penningmeester Hout- en bouwbond CNV; J. J. Beve lander uit Oud-Vossemeer, beheer der postkantoor Sint-Philipsland; J. J. den Hollander uit Middelburg, me dewerker verkoop woningtelecom- municatie PTT Telecom BV; A. Steyaert uit Oostburg, voormalig medewerker storingsdienst PTT Te lecom; C. Davidse uit Meliskerke, voormalig bootsman regio Schelde- mond DSGM; G. A. van Driessche uit Lamswaarde, bestuurslid verenigin gen; A. Heijboer uit Brouwershaven, bestuurslid muziekverenigingen op Schouwen-Duiveland; N. Kok-Kik uit Bruinisse, leidster afdeling Scou ting Nederland. Zilveren eremedaille orde van Oran je-Nassau met de zwaarden: C. M. Ketelaar uit Vlissingen, ser geant-majoor operationele dienst en nautische dienst marinekazerne. VLISSINGEN - Het gedenkte ken voor de Vlissingse schrijf ster Betje Wolff aan de Nieu- wendijk in Vlissingen is voor de tweede keer beschadigd. De plaat waarop de geschiedenis van de auteur staat beschreven, is met geweld verwijderd. De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum schonk in 1988 het monument, gemaakt door beeldend kunstenaar Jan Haas, aan de Vlissingse bevol king. Betje Wolff was 250 jaar eerder aan de Nieuwendijk in Vlissingen geboren en dat werd uitgebreid gevierd. Het gedenk teken is aangebracht aan de muur van een nieuwbouwflat waar ooit het geboortehuis van de Vlissingse stond. Het kunst werk bestaat uit vijf aluminium- platen, vier geven het vouwen van een enveloppe weer en op één staat een levensbeschrijving van Betje Wolff. De laatste plaat is in de nacht van donderdag en vrijdag verdwenen. Mevrouw W. van Nassau-Da- men, voorzitter van de vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum, sprak vrijdag haar on genoegen over deze daad van vandalisme uit. Al eerder werd één van de vijf platen van de muur gerukt. Die is teruggeko men. Mevrouw Van Nassau-Da- men hoopte dat dat opnieuw ge beurt. I I I I I I I I I I I I I I ITTT Het landbouwmuseum in het Zeeuws-Vlaamse Heille kreeg onlangs bezoek van een echtpaar met een zoon tje van vijf, dat vergezeld was van een even oud vriendje. De man die het gezelschap rondleidde maakte zich er niet vlotjes vanaf maar deed alle mogelijke moeite om de kinderen bij de excur sie te betrekken. Toen het clubje bij een an tiek werktuig was aangeko men richtte de rondleider zich tot het zoontje met de woorden: „Zeg jij nu maar eens waar dit ding op lijkt?" Daar hoefde het ventje niet lang over na te denken. „Op een grasmachien", vond-ie. Het bleek geen sterk ant woord te zijn. „Dat lijkt er van geen kanten op", stelde de gids pijnlijk scherp vast. „Je had net zo goed olifant kunnen zeggen." De rondleider probeerde het nog een keer, nu bij het vriendje. „Weet jij waar dat ding op lijkt?" Het knaapje hoefde er niet lang over na te denken. Triomfantelijk kwam het er uit: „Op een olifant."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11