PZC Antwerpen terughoudend over samenwerking Flexair streeft naar lijn vluchten tussen Zeeland en Londen Vakbonden aan zet in cao-conflict M T Bang&Olufsen i De Vlissingse Ghostbusters Last van klopgeesten? Bel het OTUP-team Molukkers bevindingen provincie 15 Actiebereidheid in Vlissingen groot The Favourite Team Alternatieven Onverslaanbaar Finale Onverharde baan Van Cadsand Bang&Olufsen Center Expert Middelburg Europe's Music Centre El. Techn. Installatiebureau Verlinde Dert Video-HiFi Bokkesprongen DONDERDAG 26 APRIL 1990 Staking houdt supermarkt dicht VLISSINGEN - Bedrijfsleider j. Boxem van de Torro-super- markt in Vlissingen gaf het woensdag ruiterlijk toe. „De stakers hebben gewonnen." Het Torro-filiaal bleef dicht om ne gen uur. De Dienstenbond FNV behaalde dat succes niet bij de drie Albert Heijn-vestigingen in Vlissingen en Middelburg. Managers van AH konden met kunst- en vliegwerk hun win kels openhouden. De Goese JB- markt bleef buiten schot. De hoofddirectie van die keten wil praten over handhaving van de sluitingstijd op zes uur. Bij Torro was het woensdag snel (Slot van pagina 13) ontvangen als iemand van ons, omdat hij veel heeft ge daan voor de opbouw van Ambon. Hij is erg pro-Moluks, hoewel hij natuurlijk geen RMS-aanhanger is", aldus Leatomu. Voor Alex Soplanti- la heeft de wijze van ont vangst bevestigd dat tegen woordig genuanceerder wordt gedacht. Soplantila is van mening dat Molukkers naar andere moge lijkheden zoeken naast de RMS. „De RMS blijft het ide aal. Daaraan ontlenen wij ook onze identiteit. Het zet jonge ren aan tot nadenken over hun roots." De oudere generatie koestert grotere verwachtingen. Zo hebben de ontwikkelingen in Oost-Europa Leatomu hoop vol gestemd. De strijd om zelf standigheid in Litouwen volgt hij met gespannen be langstelling. „In Oost-Europa is het tij plotseling gekeerd. Zoiets kan ook op de Moluk- ken gebeuren. Suharto zal toch een keer het veld moeten ruimen. Ik ben ervan over tuigd dat de Molukken eens vrij zullen zijn." De jongeren zijn daar minder zeker van. Hun enthousiasme en strijd lust is er op de veertigste ver jaardag van de RMS niet min der om. bekeken. Zestien van de twintig personeelsleden legden het werk neer. Boxem wist al wat hem wachtte. Hij had geregeld dat Torro-medewerkers uit Goes en Hulst een dag naar Vlissingen zouden komen. Dat plan misluk te. De actiebereidheid onder de Vlissingers was groter dan voor zien en twee Goesenaren sloten zich bij de staking aan. Boxem was gespannen. „Ik vind dat ze te vroeg actie voeren", zei hij. „De Tweede Kamer moet nog beslissen over de winkelslui tingswet. Torro wil dan bekijken welke winkels langer open blij ven. Vlissingen is daar niet bij." De Torro-actievoerders waren daar niet gerust op. Ze gingen om tien uur naar het AH-filiaal aan de Scheldestraat en gaven daar met achttien stakende AH-werknemers luidkeels hun mening prijs: 'Wij gaan om zes uur dicht'. Enkele personeelsle den van Albert Heijn dachten daar anders over. „We werken met zoveel mensen. Als we tot half zeven open blijven, wordt dat verdeeld", gaf één van hen aan. „Dat levert ook nog werkge legenheid op." „Geloof jij dat?", reageerde een staker. „Ik werk van één uur tot zes uur 's mid dags. Ze nemen voor een half uur niet iemand aan." Het AH-kader bezette aan de Scheldestraat de kassa's, terwijl de caissières probeerden klan ten buiten te houden. Dat lukte aardig. De vestiging was af en toe bijna leeg. „Ik sta achter jul lie", merkte een mevrouw op, „maar neem mijn dochter. Ze werkt, komt vaak om kwart voor zes thuis en kan dan nauwelijks boodschappen doen." „Winkels zijn 52 uur per week open", luid de het antwoord, ,,'t Is mogelijk binnen die tijd alles in te kopen." Zone-manager J. B. Dreijer van Albert Heijn in Zeeland was ge laten. „De mensen hebben rech ten, maar ze moeten het doel niet uit het oog verliezen. De sa menleving verandert", stelde hij vast, „en de detailhandel wil daarop inspelen." Dreijer erken de dat de standpunten zijn ver hard, maar 'dat is soms nodig om in gesprek te komen'. Hij ver woordde de mening van AH: half zeven sluiten en het extra halve uur werken op vrijwillige basis. Tegen elf uur stapten de Vlis- singse stakers in een bus. Ze wer den verwacht in het Middelburg se hotel Arneville, het actiecen trum van de Dienstenbond FNV. Het AH-filiaal aan de Gildeweg in Vlissingen werd onderweg ge passeerd. Slechts negen werkne- Actievoerders voor de ingang van het AH-filiaal aan de Scheldestraat in Vlissingen (foto Ruben Oreell ROTTERDAM (GPD) - De Ant werpse havenschepen J. Devroe reageert zeer terughoudend op de 'liefdesverklaring' van Rot terdam en het ministerie van VROM. Zij willen van Rotterdam, Ant werpen, Zeeland en West-Bra bant één Europese regio maken. De havens in dat gebied zouden samen een zogenaamde 'main- port-functie' moeten uitoefenen met eigen specialisaties om in het Europa van na 1992 sterk te staan. Devroe wil best samen werken, maar wil tegelijk de ei genheid van Antwerpen behou den. „We hoeven niet zozeer van el kaar te houden om gemeen schappelijk op te trekken. Voor lopig zal er nog voor lange tijd een concurrentie tussen Amster dam en Rotterdam zijn. Dat zul len twee mainports blijven, die groeien in samenwerking met de wereld en met elkaar", zo zei hij gisteren op het symposium 'Rot terdam, stad en haven, samen sterker in de Delta' ter gelegen heid van het afscheid van de wethouders drs R. den Dunnen (Haven en Economische Zaken) en drs. J. Laan (Ruimtelijke Or dening, Verkeer en Vervoer) van Rotterdam. Devroe ziet geen noodzaak om een commissie van zwaarge wichten in te stellen om de mo gelijkheden van zo'n Europese regio te onderzoeken, zoals Den Dunnen gisteren voorstelde. Volgens Devroe zal zoiets van zelf moeten groeien. En voor het zo ver zal kunnen zijn, moeten er eerst enkele vuiltjes worden weggewerkt, zoals de verdieping van de Schelde. „Nederland wei gerde de Schelde uit te diepen. Daarmee werd de haven van Antwerpen gegijzeld. Dat was een harde scheidingslijn. Laten we het verleden vergeten en daarover eindelijk eens positief onderhandelen", zo keerde hij terug op het probleem dat hij bij elke ontmoeting met Rotterdam aan de orde stelt. De Europese regio Rotterdam- Antwerpen zal volgens drs W. Lemstra, directeur-generaal van het ministerie van VROM (Ver keer, Ruimtelijke Ordening en Milieu), „onverslaanbaar" zijn. Rotterdam is gespecialiseerd in homogene vervoersstromen, in voer en doorvoer, volle contai nerladingen en produktiebedrij- ven zoals de petrochemie. Ant werpen is voornamelijk georiën teerd op stukgoed en goederen distributie. De harde concurren tie vindt plaats op het vlak van de containeroverslag. Lemstra ziet grotere kansen voor beide havens door gemeen schappelijke investeringen in een goederenspoornet langs het tracé van de nieuwe hoge snel heidsspoorlijn en de geplande Zoomweg, met een aftakking naar het oosten. Die route sluit aan op de Kanaaltunnel. Tege lijk kan de haven van Vlissingen van die mogelijkheden profite ren. West-Brabant kan zich langs de spoorlijn ontwikkelen als zwaartepunt voor 'afgeleide' goederendistributie. Den Dunnen heeft de bedachte regio al de naam Robrant (Rot terdam. Brabant, Antwerpen) gegeven, een naam die zo uit een Middeleeuws heldendicht lijkt te komen. Volgens hem komt die regio er door de omstandigheden ge woon van onderaf, ook al heeft Antwerpen momenteel beden kingen. „De havenwerkgevers en de lokale overheden hebben al met elkaar aan tafel gezeten", zo zei Den Dunnen. mers legden daar het werk neer. In Middelburg staakten negen tien AH-ers, maar ook de winkel aan de Markt draaide door. Ma- xis in Middelburg - dé trekker van de eerste actiedag medio april - deed woensdag niet meer mee. Met de leiding van die fir ma heeft de Dienstenbond FNV een contract gesloten. André Steijnaert, landelijk on derhandelaar van de Diensten bond FNV, haalde dat akkoord met Maxis aan om de stakers een hart onder de riem te steken. „We gaan vastberaden door", sprak hij. „De ééndaagse sta king is de kwartfinale, volgende week begint de finale met lange re stakingen." De FNV'er repte van een nieuwe macht in de detailhandel. Sinds het verzet tegen de winkelslui tingswet begon, hebben zich 4.000 nieuwe leden aangemeld. „Zo groeit", concludeerde Steij naert, „een basis voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden in deze bedrijfstak. Eén arbeids voorwaarde is de sluitingstijd. De Tweede Kamer moet zich niet daarmee bemoeien." De Dienstenbond FNV houdt volgende week woensdag elf re gionale vergaderingen. De sta kingsbereidheid wordt daar ge peild. Een Vlissingse actievoer ster had het gisteren in elk geval naar haar zin. „Ik kende staken alleen van de tv", vertelde ze. ,,'t Is leuk." Vlissingen - De Rotterdamse luchtvaartmaatschappij Fle xair wil een lijndienst opzetten tussen Vliegveld Midden-Zee land in Arnemuiden en Londen City Airport. Of die dienst er komt hangt af van de reacties van het Zeeuwse bedrijfsleven. Vooralsnog worden op con tractbasis drie vluchten uitge voerd voor Scheldebouw. De eerste staat gepland voor maan dag 30 april. De onderneming begint voor zichtig met drie proefvluchten voor KMS. Zijn de ervaringen van het Mid delburgse bedrijf goed, dan wor den mogelijk vervolgcontracten getekend. Flexair heeft inmid dels de grote Zeeuwse bedrijven als Dow, Pechiney en Hoechst, maar ook GE Plastics in Bergen op Zoom benaderd. Kleinere be drijven worden binnenkort aan geschreven. „Als er eenmaal een voldoende basisbezetting is dan gaan we lijndiensten uitvoeren. Maar dat hangt volledig af van de reacties van het bedrijfsle ven," aldus woordvoerder H. Sappelli van de Rotterdamse luchtvaartmaatschappij De eind 1989 opgerichte onder neming beschikt over een Dor- nier 228 vliegtuig. Daarmee kun nen maximaal 16 personen ver voerd worden. Het bedrijf, dat 27 personeelsleden in dienst heeft, vliegt momenteel dagelijks vier maal tussen Zestienhoven en London City Airport, het derde vliegveld van Londen, gelegen op relatief kleine afstand van het centrum van de Engelse hoofd stad. Flexair is gevestigd op vliegveld Zestienhoven. Bij vol doende belangstelling wordt een tweede vliegtuig aangeschaft, dat permanent in Arnemuiden zal worden gestationeerd. Al ja renlang wordt door het bestuur van vliegveld Midden Zeeland gestreefd naar een uitbreiding van het zakelijk verkeer. Het idee van lijnvluchten heeft het bestuur al lang laten varen. Een probleem bij vliegveld Mid den-Zeeland is de onverharde landingsbaan. Tussen de 50 en 80 dagen per jaar kan niet wor den gevlogen. „Bij slecht weer worden de passagiers per bus van of naar naar Zestienhoven vervoerd," stelt de Flexair woordvoerder. Maar ook de interesse voor za- kenvluchten zou te gering zijn. Een begin jaren zeventig gestar te lijn tussen Arnemuiden, Rot terdam en Lille mislukte om die reden. Sappelli meent evenwel dat er in Zeeland voldoende po tentieel is om een lijndienst op te zetten. „We hebben weliswaar alleen nog maar een eerste con tract met KMS, maar de reacties van de andere ondernemingen zijn hoopvol. Als je maar een maal een basiscontract hebt, dan komen andere ondernemin gen vanzelf. We zijn er van over tuigd dat hier een redelijke markt moet liggen." J. J. Kakebeeke, assistent-ha venmeester van het vliegveld Midden-Zeeland, meent even eens dat de nieuwe onderne ming kansen heeft. „In het verle den is een lijndienst mislukt. Maar dat was een andere tijd. En de vraag naar vluchten op Lon den is niet te vergelijken met die naar Lille. Naar mijn mening moet het voor veel bedrijven aantrekkelijk zijn om vanuit Zeeland te vliegen en niet langer met de files in de randstad te worstelen." VLISSINGEN - De vakbonden gaan op korte termijn hun leden bij M T Chemicals bv in Vlis singen raadplegen over de vast gelopen CAO-onderhandelin- gen bij het bedrijf. De bonden zijn aan zet nu de directie van de onderneming de looneisen als onaanvaardbaar heeft afge wezen. M T heeft becijferd dat de door de werknemersor ganisaties gewenste verhoging van de inkomens neer komt op een loonkostenstijging met minstens 6 procent. Dat acht de directie bedrijfseconomisch noch maatschappelijk verant woord. Het grote probleem in de CAO- besprekingen zit 'm in de vraag in hoeverre de loonontwikkeling bij M T de afgelopen jaren heeft stilgestaan. Volgens W. Waumans van de Industriebond FNV hebben de medewerkers van het chemiebedrijf twee en een kwart jaar lang hun inko men nauwelijks zien verbeteren. Dat is een gevolg van de af spraak die onderneming en bon den hebben gemaakt nadat M T in de zomer van 1987 in de pro blemen dreigde te komen toen het bedrijf de produktie van een grondstof voor gewasbescher mingsmiddelen moest stilleg gen. Onderzoek in Amerika had aangetoond dat het produkt mo gelijk schadelijke gevolgen voor de mens heeft. Naar de mening van Waumans gaat het M T op dit moment zodanig voor de wind dat er aan leiding is de stilstand in de loon ontwikkeling in te lopen. Van daar de looneis van 5 procent. Volgens woordvoerder B. Goed hart van het bedrijf valt er niets in te lopen. „Dankzij de afspra ken die we in '87 hebben kunnen maken, was het mogelijk meer mensen hun baan te laten hou den", legt hij uit. „Bovendien zijn de lonen sindsdien wél ver beterd. Met 1,2 procent per 1 ja nuari 1988, de periodieke verho gingen zijn gewoon doorgegaan en per 30 april van dit jaar komt er ook 1 procent bij." Goedhart vindt het bod dat M T de bonden heeft gedaan (3 procent loonsverhoging en een eenmalige uitkering van 1 pro cent per 1 mei en 0,5 procent loonsverhoging per 1 januari 1991) dan ook reëel. Advertentie Beovision MX5500/3500 Videorecorder VX5000 Motor-TV stand Beolink 1000 Een weergaloze beeld- en geluidskwaliteit van de wereldkampioen bedieningscomfort. 3 jaar garantie Banq&Olutsen verricht de aftrap voor een opwindend TV-seizoen. Tot 16 juni krijgt u bij aankoop van e®|\ Bano&Olufsen TV, videorecorder of muziek svsteem een fles Kirsberry, de befaamde Deense likeur. Plus een wedstrgdformulier waarmee u fantastische prijzen kunt winnen- een B&O televisie, een reis voor twee naar Scandinavië, een horloge of klok van Jacob Jensen en meer. Bii uw bezoek aan onze zaak brengen we u vast in de stemming met een Scandinavische traktatie. Stationsstraat 7. Tel. 01155-1530 AXEL Van den Berge Audio Video Bang&Olufsen Center Gasthuisstraat 2-4, Tel. 01100-15616 GOES Lange Noordstraat 20. Tel 01180-13373 MIDDELBURG Kapellestraat 20, Tel. 01178-1376 SLUIS Axelsestraat 25, Tel. 01150-13533 TERNEUZEN Nieuwendijk 35, Tel. 01184-12209 VLISSINGEN De Ghostbusters worden ze op verjaardags feestjes wel 's wat pesterig genoemd. Maar ach, dan halen ze hun schouders maar eens op. Ze zijn er zo langzamerhand aan gewend, aan dat soort flauwiteiten. Ze hebben wel belangrijker zaken aan hun hoofd: klopgeesten, buitenaardse wezens, ruim teschepen. Eind dit jaar organiseren ze op Walcheren een congres. Om 's uit te leggen wat dat nou precies zijn: UFO's en Poltergeist-verschijnselen. „Het is een teer onderwerp natuurlijk, je moet héél voorzichtig zijn om bepaalde dingen uit te spreken." Hun plakboeken bevatten 'belangrijk documen tatiemateriaal'; veel knipsels uit bladen als Pri vé. Over een UFO-aanval op een klein Brazi liaans dorp; 'Grote mysterieuze lichtgevende bollen vielen nietsvermoedende burgers aan en lieten gloeiendhete stralen over hun lichamen glijden'. Over een 47-jarige huisvrouw in Poortu- gaal die regelmatig contact heeft met de bewo ners ('ze ruiken naar kaneel') van de planeet La- borax, ergens in het 43ste zonnestelsel. Over drie reusachtige buitenaardse wezens met drie ogen die in het Russische Voronezj doodgemoede reerd uit een dieprood gekleurde bal stapten; 'De wezens droegen opzij van hun lichaam een 50 cm lange staaf. Een van de wezens richtte de staaf op een nabij staande 16-jarige scholier. De jon gen verdween op dat moment spoorloos'. Voor het raam van de achterkamer aan de Kal- koensprenk te Vlissingen staat - tussen de Yu- ca's - een grote verrekijker gericht op het Uni versum. 's Avonds, als er toch niks op de tv is, sleept Toon Poppe (32, nu nog werkloos maar binnenkort aan de slag als chef-boulangerie) z'n kijker mee naar buiten. En kan-ie op z'n tuin stoeltje in de achtertuin urenlang naar boven zitten turen. In de stille hoop, dat-ie een UFO in het vizier krijgt. Het zou tenslotte niet de eerste keer zijn. Een jaar of tien geleden, het was 's avonds rond tie nen. Toen ontdekte Toon boven Vlissingen een schotelvormig voorwerp - oranjekleurig en mèt raampjes - dat anderhalf uur lang de gekste bok kesprongen maakte. In datzelfde jaar overkwam Ronnie van der Mo len (een 33-jarige ziekenverzorger eveneens uit Vlissingen) iets dergelijks. Het was op een ver jaardagsfeestje in Middelburg. Kijk nou 's wat gek, riep een van de feestgangers verbaasd. Geintje, dacht Ronnie eerst nog. Maar z'n mond viel open toen-ie met eigen ogen zag hoe hoog aan de duistere hemel mysterieuze lichten aan en uit knipperden om vervolgens te verdwijnen. Zoiets schept een band^En sinds een jaar of vijf vormen Ronnie van der Molen en Toon Poppe samen met Chris Groesbeek (36) het OTUP- team; Onderzoeksteam Ufologie en Parapsycho logie. Last van een klopgeestje in huis? Bel het Willem van Dam OTUP-team. Ronnie, Toon en Chris rukken - met camera en cassetterecorder - onmiddellijk uit om de zaak grondig te onderzoeken en zo no dig in te grijpen. Soms is het vals alarm. Soms ook niet. Toon: „Het laatste parapschychologisch geval dat wij onderzocht hebben was een geval in Vlis singen, bij een man die meende bepaalde dingen in z'n huis te zien rondvliegen; de stereo aan en uit, de tv aan en uit, stroomstoringen, telefoon onderbrekingen." En? Het liep, zo luidde de conclusie van de onderzoe kers, allemaal wel los. Geen Poltergeist ('die blij ven terugkomen') gelukkig. Er was slechts spra ke van een 'bepaalde entiteit die dat soort din gen veroorzaakte'. Met zekere regelmaat trekken ze er, als de duis ternis is ingevallen, met camera's, verrekij kers, sterrenkijkers, geluidsapparatuur, zak lampen, kompas, koffiekan en appeltje op uit. Op jacht naar geheimzinnige verschijningen. Koud was het, die januarinacht in '84. Maar plots kreeg Ron het zéér warm. Want daar, boven de Schelphoek, verscheen een wel héél merkwaar dig toestel. Ron kan er nog opgewonden van ra ken. „Iets met balken of zo. Ik zag een verticale lichtbalk. Dus ik dacht eerst: misschien is het een vliegtuig. Maar toen ik het met m'n verrekij ker wat dichterbij haalde, zag ik een lange streep; een soort neon-buis. En diagonaal daar op stond ook een neonbuis." Kon niet missen: een UFO. Chris heeft er niet eens een rekenmachientje bij nodig: „Er zijn ongeveer 100 miljard planeten al leen al in ons melkwegstelsel. En dan zijn er nog eens 100 miljard melkwegstelsels op zich. Dat is een één met 22 nullen. Zeg dat daar een fractie van, ongeveer één op de miljoen, neem ik het nog heel dunnetjes, bewoonbare planeten heeft. Dan blijven er - alléén in ons melkwegstelsel - hon derdduizend planeten over waar een vorm van hoogontwikkeld leven kan bestaan. En dan zijn er nog mensen die denken dat er alleen op aarde beschavingen voorkomen." Ze bestaan, de marsmannetjes? Chris kijkt wat vermoeid. „Kijk, dat is nou weer zo'n cliché, daar heb ik persoonlijk toch wel een aversie tegen. Net als vliegende schotels - dat is niet het juiste woord. Het kunnen ook tijdsche- pen zijn, dimensieschepen." Ze hopen eind dit jaar op Walcheren een groot UFO-congres te houden. Met deskundigen uit het hele land. Met mensen die UFO-ervaringen hebben gehad, of contact hadden met buiten aardse wezens. Maar voorzichtigheid is gebo den. Want er worden maar al te vaak sterke ver halen de wereld in geslingerd. „Sommigen houden, om maar 's wat te noemen, de planeet Venus, een heldere ster of een satel liet voor een UFO. En", moet Chris tot zijn spijt toegeven, „er lopen veel charlatans rond. Er zijn", zegt hij misprijzend, altijd mensen die opzettelijk verkeerde meldingen doen. Een me vrouw uit Rotterdam of zo, die vertelt dat ze met honderden wezens in contact staat en bui tenaardse kinderen heeft, dat maakt de zaak on geloofwaardig." Rond de eettafel aan de Kalkoensprenk knik ken de beide andere leden van het OTUP-team instemmend. Dat soort verhalen doet afbreuk aan het imago van de bonafide UFO-logen. En dat is toch al zo kwetsbaar. „Het is een teer on derwerp natuurlijk, je moet héél voorzichtig zijn om bepaalde dingen uit te spreken. Je wordt al gauw voor gek verklaard." Het OTUP-team. Van links naar rechts: Ronnie van der Molen, Toon Poppe en Chris Groesbeek: „....je wordt al gauw voor gek verklaard. de Meester) Foto Lex

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 31