Leo Beenhakker over enkele dagen bondscoach oranje Marco van Basten en Frank Rijkaard uit veld gestuurd Crisis bij PSV naar dieptepunt Adrie van der Poel vijzelt gekelderde marktwaarde op Andere pet Droom Raadsel Shirt MAANDAG 23 APRIL 1990 Onzin Jump Uitslag Vreugde in Napels na verlies Milan Eric Gerets schiet in eigen doel: 4-1 Eer Boete ZEIST (GPD) De officiële benoeming van Leo Beenhakker tot interim-bondscoach van het Nederlands elftal bij het WK in Ita lië is een paar dagen vertraagd. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat de (tijdelijke) opvolger van Thijs Libregts vanmid dag al aanwezig zou zijn bij de presentatie van Oranjes WK-te- nue in Etten-Leur. De trainer-coach van Ajax heeft van het sectiebestuur betaald voetbal enkele dagen respijt gevraagd (en gekregen) om de con sequenties voor Ajax en hemzelf te kunnen analyseren van een tijdelijke baan als coach van Oranje. Woensdag, een dag na de competitiewedstrijd tegen FC Den Haag, zal Beenhakker de defi nitieve beslissing nemen. Na een opniepeiling binnen het sectiebestuur betaald voetbal, waarin twee leden (naar verluidt Van Rooijen en Vilé) zich uit spraken voor Johan Cruijff, werd Beenhakker vorige week woensdag officieel benaderd. In de dagen daarop werd de zakelij ke kant afgehandeld tussen de KNVB en Ajax en tussen Been hakker en de voetbalbond. „Dat is naar tevredenheid van alle partijen opgelost", verklaarde Beenhakker gistermiddag na af loop van Willem II-Ajax. „Ik ben nu aan zet en daar hou ik eigen lijk wel van. Het laatste woord is aan mij en zo hoort het in feite ook". Voor Beenhakker staat voorop dat Ajax er geen schade van mag ondervinden. „Dat is het mij niet waard. Bij Ajax ben ik niet al leen trainer-coach, maar ook technisch- directeur. Dat betekent dat het hele technisch beleid op mij is afgestemd. Er spelen zich de komende weken zaken af waar ik als technisch directeur over moet beslissen", doelt Beenhakker onder meer op het aan- en verkopen van spelers. „Ten tweede heb ik bij Ajax te maken met een spelersgroep met een aantal kandidaat-internationals. Als bondscoach zal ik een andere pet op moeten zetten, dat geeft óók consequenties. Over dat soort zaken moeten we in de komende dagen intern praten. Met het bestuur, met de trainers en met de spelers. Daarna neem ik een beslissing". De aanstelling van Beenhakker als interim-bondscoach („het is een tijdelijk dienstverband, daar is geen discussie over moge lijk") lag het meest voor de hand. Beenhakker en Michels vormen een ingespeeld duo. Het is daarnaast een publiek geheim dat een groot deel van het sectiebestuur op voorhand huiverig was om met Cruijff in zee te gaan. Ondanks de voorkeur van zes Oranje spelers voor de trainer van Barcelona. Beenhakker voelt zich echter geen tweede keus. „Anders zou ik nooit op de zakelijke kant zijn ingegaan. Ik ben op de hoogte van wat er werkelijk gebeurd is. Dat is voor mij voldoende". Ajacied Jan Wouters, een van de zes Cruijff-sympathisanten, verklaarde eerder al zich volledig te kunnen vinden in een benoeming van Beenhakker. „Net als Cruijff is ook Beenhakker een topcoach". Het is volgens Beenhakker absoluut niet de bedoeling dat het koppel Michels-Beenhakker in ere wordt hersteld. „Als het door gaat, wordt het een duo Beenhakker-De Ruiter. Of ik mij vereerd voel? Ach, het is voor iedere trainer, speler of journalist een droom om er straks in Italië bij te zijn. In dat opzicht voel ik mij wel vereerd. We krijgen de kans om er met z'n allen iets moois van te maken". Vier jaar later krijgt Beenhakker daarmee alsnog de kans om met Oranje naar een WK af. te reizen. Als bondscoach (van 1 juli 1985 tot 1 juli 1986) miste hij de kwalificatie voor het eindtoernooi in Mexico maar net door het doelpunt van Georges Grün in de beslissende herkansing tegen België. Als interim-bondscoach begeleidde Beenhakker begin 1985 het Nederlands elftal in de wedstrijden tegen Cyprus, Oostenrijk en Hongarije. Hij verving in die periode Michels, die op medisch ad vies drie maanden rust moest nemen. Beenhakker was op dat moment ook trainer van Volendam. De 47-jarige Papendrechter vertrok in de zomer van 1988 bij de KNVB omdat hij de op han den zijnde procedure rond de contractverlenging te onduidelijk vond. Hij werkte vervolgens drie jaar bij Real Madrid, met welke club hij drie keer achtereen landskampioen werd. Als 'Don Leo' keerde hij vorig jaar zomer terug naar Nederland, waar hij een tweejarig contract tekende bij Ajax. Bij die club werd hij in 1979 de opvolger van de toen ontslagen Cor Brom. Na een conflict met de toenmalige voorzitter Ton Harmsen vertrok Beenhakker aan het einde van het seizoen 1980-'81 uit de Meer en werkte hij vervolgens driejaar bij Real Zaragoza. Voor zijn eerste periode bij Ajax trainde Beenhakker Veendam, Go Ahead Eagles, Cambuur en de jeugd van Feyenoord. Leo Beenhakker zondagmiddag op de bank in Tilburg bij de wedstrijd Willem II-Ajax (foto Ruud Hofff/ANP Nederlands succes in Goldrace MILAAN (GPD) - Een half uur na de lang verwachte rentree van Ruud Gullit barstte er in Napels een vulkaan van vreug de los. Napoli wordt voor de tweede keer in zijn bestaan kampioen van Italië. Hellas Vérona, de club uit de stad waar de haat jegens Napolitanen het grootste is, bood gisteren de Zuiditaliaanse club de Scudet- to op een presenteerblaadje aan. AC Milan ging onverwacht met 2-1 ten onder, terwijl Napo li eenvoudig won bij Bologna. De marge op de slotdag tussen beide clubs is nu twee punten. Komend weekend speelt Napoli thuis tegen Lazio Roma. Onder de Vesuvius kan men zich nog een week voorbereiden op een volksfeest waarop niemand meer had gerekend. De gevels in de stad zullen blauw worden ge verfd. De Milan-fans waren gis teren al zwart van rouw en vooral rood van woede. Toch leek er lange tijd geen vuil tje aan de lucht voor de wereld kampioen. De ploeg had duide lijk de kraker tegen Bayern München nog in de benen (met name de verdedigers Baresi en Maldini), maar Verona durfde vanwege de nakende degradatie ook niet veel risico's te nemen. De ploeg uit de operastad speel de zeer gegroepeerd en gunde evenals in de doelpuntloze heen wedstrijd de roodzwarte vedette zeer weinig speelruimte. Een blunder van doelman Peruzzi hielp AC Milan aanvankelijk op het kampioenspaard. Invaller Simone scoorde na een half uur uit een directe vrije trap. Ruud Gullit had zelf besloten dat hij zou invallen in de tweede helft ongeacht de stand. Dat his torische moment vond plaats in de tweede helft. Enkele tellen daarvoor was Massaro in het strafschopgebied onderuit gelo pen door zijn bewaker Favero. Niet de wissel van Gullit (voor Simone), maar dat moment deed de stoppen doorslaan bij de lichtelijk overspannen trainer Sacchi. Hij gaf een slecht voor beeld aan zijn spelers door de er varen scheidsrechter Rosario lo Bello toe te roepen dat Milan een strafschop verdiende. Waar schijnlijk constateerde de trai ner een duidelijk conditiegebrek bij de meeste van zijn spelers. De wetenschap dat Napoli een ver dacht snel verkregen voor sprong van 3-0 bij het thuis onge slagen Bologna had verworven, verklaarde enigszins de wens van de trainer om een snelle 2-0 te forceren. Het blijft echter een raadsel dat hij op dat moment Gullit in het veld bracht. De Amsterdammer startte veelbelovend met een dribbel op de rechtervleugel, maar miste na fraai aangeven van Rijkaard het ritme om zijn vermoeide ploeggenoten op sleeptouw te nemen. Even later werd Sacchi door Lo Bello naar de spelerstunnel verbannen we gens herhaaldelijke opmerkin gen in zijn richting. Verona vertoefde op dat mo ment al in de Serie B. Met de moed der wanhoop stortte de kampioen van 1985 zich op het Milanese doel. De Argentijn Vic tor Sotomayor zorgde voor een strakke kopbal na een hoek schop van Fanna voor de gelijk maker. De goedkoopste buiten lander van Serie A troefde in de lucht Maldini, Massaro en Rij kaard af. De frustraties bij Milan, dat een succesvolle inhaalrace (6 punten achterstand) en een krachtige uitlooppoging (2 punten voor sprong) door een gelijkspel te niet zou doen, zaten diep. Milan kwam niet meer in zijn spel en pleegde met de hartstocht van Shakespeare's Julia zelfmoord. Het Veronese theater was getui ge van twee twijfelachtige rode kaarten voor Rijkaard en Van Basten, die hun onvrede over de Siciliaanse leiding lieten blij ken. Van Basten gaf zijn protest extra kracht door zijn shirt uit te trekken, en daarop staat in Ita lië een uitsluiting. Vlak daar voor miste Gullit de kans om zijn ploeg weer aan de leiding te helpen nadat Rijkaard hem al leen voor de doelman had ge bracht. De Amsterdammer dien de bij de numerieke minderheid als stormram, maar de hoge voorzetten waren te onzuiver voor Gullit. Uiteindelijk betekende de bui- tenspelval de doodsteek voor Milan, In de 88e minuut omzeil de Pellegrini die op het randje en scoorde hij met een listig steek balletje de voor Verona zo be langrijke treffer. Voor de Euro- pa-Cuphouder maakte het wei nig meer uit. Costacurta liet zich door Lo Bello uit het veld sturen. De stoppen van Milan waren vol ledig doorgeslagen. Toch kan de ploeg het zich zelf vooral aan trekken dat de landstitel wordt gemist. Het verspeelde 8 van de 17 punten aan degradatiekandi daten. Woensdag staat de bekerfinale op het programma tegen Juven- tus. „Daar moeten we ons maar op richten", aldus Gullit die op gelucht was over zijn rentree na 11 maanden op een voetbalveld, maar de Amsterdammer was duidelijk aangeslagen door het verlies: „Het mag niet voorko men dat drie spelers van dezelf de ploeg uit het veld worden ge stuurd. Dat zegt iets over de lei ding en over ons. Marco was echt door het dolle heen. Ik heb hem nog willen kalmeren, maar dat had geen zin. Verder heb ik geen commentaar". 33e speeldag: Ascoli - Lecce 0-2, Ata lanta - Genua 1-0, Bari - Cremonese 2-0, Bologna - Napoli 2-4, Inter - Fio- rentina 2-0, Juventus - AS Roma 1-1, Lazio Rome - Udinese 0-0, Sampdoria - Cesena 0-0, Verona - AC Milan 2-1. Stand: Napoli 33-49, AC Milan 33-47, Inter 32-43, Juventus 33-42, Sampdo ria 33-41, AS Roma 33-40, Atalanta 33-35, Bologna 33-33, Lazio 33-31, Ba ri 33-31, Lecce 33-28, Genua 32-26, Fiorentina 33-26, Cesena 33-26, Udi nese 33-25, Verona 33-25, Cremonese 33-23, Ascoli 33-21. sport MKERSSEN (GPD) Adrie van der Poel rekende zaterdag op spectaculaire wijze af met een lange periode van kommer en kwel. De Brabantse 'kampioen van het karakter' kan er na zijn triomf in de Amstel Gold Race (de 25ste) weer even tegen. Op een moment dat de nood bij hem hoog was gestegen, kwam in het Limburgse dorp Meerssen de redding en vijzelde hij zijn sterk gekelderde marktwaarde met een paar woeste pedaalsla gen op. Van der Poel, als prille dertiger hier en daar al afge schreven, heeft zijn plaats te midden der grootkapitalisten van het wielerpeloton voor on bepaalde tijd veilig gesteld. Met een geschat jaarsalaris van een slordige acht ton bleef Van der Poel sinds vorig jaar ernstig in gebreke bij het leveren van publicitaire wederdiensten. An ders gezegd: zijn rendement was naar een bedenkelijk peil ge zakt. Op zijn conduitestaat van vorig jaar prijken slechts vier magere overwinningen. Als ex cuus voerde Van der Poel steeds weer terugkerende lichamelijke ongemakken aan. Niet iedereen slikte die uitleg voor zoete koek. Zoals zijn ploegleider Walter Godefroot. De Belgische oud-coureur, die Van der Poel vorig jaar op per soonlijke titel contracteerde, meende dat zijn 'poulain' niet al tijd even goed met zijn vak bezig was. En dan was er nog de categorie criticasters die Van der Poels huwelijk met de dochter van de vroegere Franse vedette Ray mond Poulidor als oorzaak van het verval zag. Thuis, op de ou derlijke boerderij in Hoogerhei- de, was Adrie's bedje gespreid. Kreeg hij het eten bij wijze van spreken met de paplepel ingego ten. In de riante vüla in het Bel gische Kapelle, die hij sinds vo rig jaar met zijn Corine deelt, zou hij teveel met allerlei huishoude lijke rompslomp zijn opge scheept, waardoor de trainings- arbeid wel eens in het gedrang kwam. Ook van die analyse wil de 'Poelleke' niets weten. „Alle maal onzin", reageerde hij ver ontwaardigd op hen die daarvan gewag maakten. Maar in het grote werk wilde het nog niet vlotten; zoek gereden in Milaan - Sanremo, 64ste in Vlaanderen, 8ste in Parijs - Rou- baix en 53ste in Luik-Bastena ken-Luik. Dat leidde weer tot spanningen, want juist voor dat soort?wedstrijden wordt Van der Poel zo vorstelijk betaald door zijn sponsor (vorig jaar Domex, nu Weinmann). Komend uit de 'Hel van het Noorden' richtte Van der Poel enkele giftige pij len op zijn ploeggenoten, die hij verweet dat ze te weinig werk voor hem opknapten. Ploeglei der Godefroot: „Dat was niet te recht. Het hele probleem was dat Adrie niet kon winnen. Nu hij de Amstel Gold Race heeft gewonnen hoor je hem toch ook niet klagen, terwijl Michel Der- nies en Jan Goessens toch ge woon hun eigen kans gingen". De ultieme winstpogingen van deze Belgische renners deed ron de-directeur Herman Krott de tenen samenknijpen. Als hij iets niet kon gebruiken in deze lu strumeditie van de Gold Race, dan was het wel een 'naamloze' winnaar. Veel scheelde het niet, want als laatste aan de triomf ruikende outsider gaf de Belg Luc Roosen (een betere renner dan Goessens en Dernies, maar toch niet meer dan een subtop per) zich pas op de meet gewon nen. Met een katachtige jump, De Belg Luc Roosen (links) heft zijn handen reeds voor het gebaar van de winnaar, maar plotseling flitst Adrie van der Poel (midden) met gering verschil als eerste over de meet foto Peter de Jong!AP) zoals die door Jef 'Poeske' Sche- rens in een ver verleden was geïntroduceerd, zorgde Van der Poel ervoor dat de erelijst op het werkelijk allerlaatste moment op gepaste wijze werd aange vuld. Alvorens Van der Poel het be kende triomfgebaar kon maken, moest hij zijn armen voor een stevig nummertje duw- en trek- werk gebruiken. Dat ging ten koste van Jelle Nijdam, die voor de eindsprint van een nog om vangrijk peloton (dik 40 man) als favoriet gold, samen met de Post-troef Olaf Ludwig. De Oost duitser zag de weg versperd door een half op de weg geparkeerde motor en Nijdam kwam klem te zitten in het gedrang om de bes te uitgangsposities. Om vrij baan te krijgen duwde hij daar om op bruuske wijze Van der Poel weg. De Brabander begreep onmid dellijk dat hij in deze fietsrodeo met gelijke munt terug diende te betalen, wilde hij overeind blij ven. 'Het is meedoen of vallen', draalde Van der Poel de bloed stollende film terug. Meerssen. 25e Amstel Goldrace, vijf de wereldbekerwedstrijd voor profs: 1. Adri van der Poel (Ned) 249 km in 6.17,17, 2. Roosen (Bel), 3. Nij dam (Ned), 4. Goessens (Bel), 5. Balle- rini (Ita), 6. Leclercq (Fra), 7. Kappes (BrD), 8. Bugno (Ita), 9. Museeuw (Bel), 10. Anderson (Aus), 11. Chia- pucei (Ita), 12. Ludwig (DDR), 13. Dhaenens (Bel), 14. Volpi (Ita), 15. Cassani (Ita), 27. Theunisse (Ned), 35. Winnen (Ned), 37. Rooks (Ned), 39. Roche (Ier) allen zelfde tijd als Van der Poel, 45. Manders (Ned) 6.32, 47. Van den Akker (Ned), 51. Van Aert (Ned), 52. Van Orsouw (Ned), 55. Schurer (Ned), 57. Van Lancker (Bel), 58. Wijnands (Ned), 59. Jan Siemons (Ned), 62. Talen (Ned), 63. Vanderaer- den (Bel), 67. Cordes (Ned) allen zelf de tijd als Manders, 68. Rakers (Ned) 8.37, 70. Veldscholten (Ned) z.t., 79. Arntz (Ned) z.t., 80. Stevenhaagen (Ned) z.t. 82. Planekaert (Bel) z.t., 86. Solleveld (Ned) z.t., 97. en laatste Fi- danza (Ita) 14.03. Marco van Basten verlaat het veld, nadat hij de rode kaart heeft gekregen foto ANP/EPA SITTARD (GPD) - Op groteske manier heeft PSV in Sittard het landskampioenschap ver speeld. Omdat drie verdedigers bij toerbeurt niet in staat waren de Brit Mark Farrington uit te schakelen en nummero vier, Eric Gerets, voor de uitsmijter van de middag zorgde door For- tuna's winnende 4-1 voor zijn rekening te nemen, kan Guus Hiddink fluiten naar zijn af- scheidstitel. Dat is maar goed ook, want sinds gisteren is de crisis bij PSV totaal. Op de val reep van de competitie betaalt Guus Hiddink de tol voor het maandenlang laten aanslepen van het mentale gehannes, dat nu ook manifest is geworden in schrikbarende fysieke en takti- sche tekortkomingen. De terugval van PSV en de af gang van Guus Hiddink is een pijnlijke zaak voor het Neder landse voetbal. Hij moet dat zelf ook zo ervaren. Voor de wed strijd meldde hij zich present in de perskamer, bestelde een kop koffie en slurpte eraan met een gezicht alsof hij bezig was zijn galgenmaal. Of motiveren niet meer helpt? Want een coach hoort het laatste half uur voor de aftrap toch bij zijn spelers in de kleedkamer door te brengen? Anderhalf uur later luchtte Hid dink, toch sinds jaar en dag een constante, vaste waarde in het smalle gilde van toptrainers, zijn hart. „Neen, ik sla niet op de vlucht. Zo moet je dat niet zien. Het is gewoon op". Nog wat la ter, toen er geen ontwijken meer mogelijk was, kwam hij toch rui terlijk voor de draad. „We heb ben in Sittard het kampioen schap verloren. Na alles wat er dit seizoen is gebeurd en met de hete adem van Ajax in de nek - mag je toch verwachten dat in de wedstrijd tegen Fortuna, de kampioenschapswedstrijd, de persoonlijke eer van de spelers een rol speelt. Maar in die eer hebben ze volledig gefaald. Neen, ik noem geen namen, ik schuif het niet af op een of twee mensen. Dat heb ik bij PSV nooit gedaan, en dus doe ik het nu ook niet". Dat was ook niet nodig. De zwakke plekken lagen open en bloot op de grasmat van het For- tuna-stadion. Vanenburg, Ka- lusha, Heintze, Nielsen, Van Breukelen, Valckx, en Gerets dus, maar ook Povlsen en Kieft, die zich geen moment aan de greep van Liesdek en consorten konden onttrekken. Wat over bleef, was Lerby, de oeroude Ler- by, de geroutineerde schoffelaar die ooit een wedstrijd op één been naar zijn hand kon zetten, maar dat is heel lang geleden. En daar zit 'm nou net de pijn bij PSV: als een veteraan als Lerby zich ontpopt als meest opvallen de speler, moet de rest zich wel heel diep beneden de nullijn be wegen. Via een onvervalste hattrick van Mark Farrington arriveerde For tuna in de eerste helft op een flo rissante 3-1 voorsprong. Far rington, die zijn eerste twee doel punten nog scoorde na voorbe reidende acties van Sneekes, De Vries en Van Helmond, fabri ceerde nummer drie geheel vol gens eigen ontwerp. Hij speelde Nielsen op Britse wijze finaal uit. Daarmee had Guus Hiddink zijn laatste, taktische kruit verscho ten. Nielsen, Valcxk en Heintze waren om beurten als bewakers aan Farrinton gehecht. Ze faal den stuk voor stuk, maar uitge rekend Eric Gerets deed PSV acht minuten na rust de das om. Hij werkte een als voorzet be doelde bal van De Vries prompt langs Van Breukelen, die van wanhoop op zijn knieën ter aar de zeeg. Geen enkel moment in deze voor PSV zo fatale competi tie heeft de Eindhovense ontred dering zo" treffend en schrijnend in beeld gebracht. Toch nog een opstekertje voor Guus Hiddink, op de valreep, een uur na de wedstrijd. „Er heb ben zich vijf of zes clubs bij me gemeld. Neen, ik noem geen na men, ik oriënteer me, ik neem de tijd". En de boete na het Vanen burg-incident in Nieuwe Revu is ook van de baan. „Ik heb van het bestuur een brief gekregen, waarin staat dat de boete is inge trokken". Misschien dat de ges te effect heeft, woensdag tegen Vitesse. „Het winnen van de be ker moet eigenlijk geen pro bleem zijn". Fortuna-PSV werd in de tweede helft acht minuten onderbro ken. Bij de eerste donderslag van een zich een ontladende ha gelbui stuurde scheidsrechter Reygwart beide ploegen voor- zichtheidshalve naar de kleed kamer. Maar ook uit die welko me time-out putte PSV geen en kele verfrissende inspiratie. Willem II - Ajax 1-1 (1-1). 10. Van der Borgt 1-0, 41. Winter 1-1. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschou wers: 15.000. Gele kaart: De Roode (Willem II). Fortuna - PSV 4-1 (3-1). 17. Farring ton 1-0, 20. Farrington 2-0, 29. Lerby 2-1, 37. Farrington 3-1, 54. Gerets 4-1 (eigen doel), Scheidsrechter: Reyg wart. Toeschouwers: 8000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9