*Verschoörë Franse tv vertoont executie Ceausescus li IA fld"s: PZEM-schoorsteen bedwongen Moskou ontkent totale blokkade van Litouwen Dramatische rentree Gullit Kabinet schrapt bij defensie 20.000 banen Jihad laat gijzelaar na drie jaar vrij "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 15 UÜR FOTOSERVICE Defensie levert fors in Bedrijven betalen strop WIR YYïm mm DITRONICS In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Met een Siemens Autotelefoon bereikt u meer. KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL |33e jaargang no. 95 flaandag 23 april 1990 Koppeling 4 weken voor één tientje en één riks! PZC IS Open Dag Beenhakker Poel Deceptie Compromis Wereldexpo doelwit ETA WINNAAR KODAK KWALITEITSAWARD SEIZOEN '89-'90! Zonnige perioden Zonnige perioden en vooral later op de dag kans op een bui. Maximum tempe ratuur rond 16 graden. Matig tot vrij krachtige noordoostenwind. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZIERKZ£E abinet bezuinigt 2,8 miljard hEN HAAG (GPD) - Het kabi- [et bezuinigt volgend jaar 2,8 niljard gulden. Bovendien wil let ruim drie miljard gulden [an extra inkomsten binnenha len. Defensie moet volgend jaar [uim 600 miljoen inleveren en [ormt de belangrijkste bezuini gingspost. Het kabinet had zaterdag nog twaalf uur vergaderen nodig om Be hoofdlijnen van de begroting foor 1991 vast te stellen. Pre- jnier Lubbers benadrukte dat [iet alle besluiten genomen zijn. Het kabinet bekijkt begin juli of [ie bezuinigingen ook werkelijk Boorgevoerd kunnen worden. De bezuiniging van 2,8 miljard [-orden gehaald door het niet la ten doorgaan van de prijscom- hensatie in 1990 en 1991. Het mi nisterie van Financiën keert de- altijd aan het eind van het laar uit aan de departementen. Doordat nu is vastgesteld dat de Bepartementen twee jaar lang reen compensatie krijgen, houdt minister Kok (Financiën) 1,4 miljard gulden in zijn zak. pe andere helft wordt onder neer gehaald door een extra be- uiniging op Defensie van 265 niljoen. Verder is afgesproken Hat ministers met grote over schrijdingen op hun begroting [vooral Onderwijs en Sociale Za- fen) deze zelf moeten oplossen. De incidentele tegenvallers ter hoogte van ruim drie miljard [orden gecompenseerd door ho gere staatsinkomsten. Daarbij gaat het vooral om versnelde in ning van de vennootschapsbe lasting (1 miljard) en versnelde verkoop van aandelen in vroege re staatsbedrijven (ook 1 mil- jard). ilR De ministers bogen zich ook over de WIR. Vorige week werd bekend dat de nog aan het be drijfsleven uit te betalen claims drie tot vijf miljard gulden meer belopen dan geraamd. Het be drijfsleven draait vanaf 1 januari 1990 op voor deze overschrijdin gen. Het kabinet praat daarover vandaag met de werkgevers. Als zij bereid zijn de tegenvaller van af dit jaar zelf op te vangen, wordt de overschrijding over 1989 van ruim 1 miljard kwijtge scholden. Voor de oplossing van het WIR- probleem denkt het kabinet aan twee maatregelen. Om te begin nen kan de eerste schaal van de vennootschapsbelasting (40 pro cent voor bedrijven met minder winst dan 250.000 gulden) wor den opgetrokken tot 750.000 gul den. Zo vallen meer bedrijven onder het hoge tarief van de ven nootschapsbelasting. Als tweede denkt het kabinet aan lagere aftrekbaarheid van de gemengde kosten. Nu mogen bedrijven nog kosten als maal tijden voor driekwart van de winst aftrekken. Het kabinet denkt nu aan verlaging van die aftrekbaarheid tot de helft. De loonstijging in het bedrijfsle ven is volgens het kabinet te hoog. Daardoor wordt de koppe ling tussen ambtenarensalaris sen en uitkeringen te duur en verdwijnen arbeidsplaatsen. Daarom wordt met werkgevers en werknemers binnenkort over legd hóe de lonen in de hand kunnen worden gehouden. Het kabinet wil dat de stijging van de lonen in 1991 een half pro cent lager wordt dan nu is voor zien (2,75 in plaats van 3,25 pro cent). Als dat lukt, hoeft de rege ring minder geld uit te geven aan de koppeling. Probleem is dat er cao's voor (Van onze correspondent) PARIJS De volledige film van het proces tegen de Roe meense dictator Ceausescu en zijn vrouw Elena dat op 25 de cember jongstleden werd ge houden, was zondag op twee Franse TV-stations te zien. Zowel het particuliere TF1 als het staatsnet Antenne 2 wekten de indruk of ze de exclusiviteit van de uitzending voor zich ver worven hadden. De nieuwslezer van Antenne 2 bedankte „de di recteur van de Roemeense tele visie van wie wij de film zojuist hebben ontvangen". Alleen TF1 zou de anderhalf uur durende film zondag in de late avonduren geheel uitzenden. In de loop van de dag kregen de kijkers tijdens de nieuwsuitzendingen er de be langrijkste fragmenten van te zien. Op de gezichten van het uit tien hoge militairen bestaande tribu naal is een hoge mate van span ning af te lezen. In een langduri- 2 scene is vervolgens te zien hoe Elena Ceuacescu onder luid pro test weigert zich de handen op de rug te laten binden, maar ze wordt door zwaargewapende soldaten overmeesterd. De ca- Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch S onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hrnnu .lnliiit Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. I B Naam: pC Plaats: I Tel.: Ik wil de PZC j 4 weken lang (U kunt deze bon zonder Ivoor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 nutra STAtlc 4380 VB Vlissingen Ulf&v 1991 zijn afgesloten. Lubbers wil deze niet eenzijdig open breken maar acht het mogelijk dat de sociale partners bereid zijn op nieuw te onderhandelen, als op landelijk niveau loonmatiging wordt afgesproken. CDA en PvdA zijn tevreden over de manier waarop het kabinet de begrotingsproblemen heeft opgelost. „Het is een stap op weg naar een degelijke begroting", zo vond CDA-fractievoorzitter Brinkman. Zijn PvdA-collega Wöltgens sprak van een 'degelij ke begroting in het moeilijke jaar 1991'. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve noemde de besluiten van het kabinet vaag en zwak en is het niet eens met de oproep de lonen te matigen. Dat kun je vol gens hem alleen maar doen als je er iets tegenover stelt. Pagina 3: Reacties sociale partners Defensie schrapt banen mera laat een gouden armband zien, die Elena rond de al gebon den polsen draagt. Ceausescu zelf staat recht overeind, maar is in tranen uitgebarsten, terwijl hem de handen op de rug wor den gebonden. Kort daarvoor had het echtpaar geweigerd om het vonnis aan te horen en nadat de krijgsraad het zaaltje verla ten had, ziet men hoe Ceausescu tegenover zijn vrouw uitbarst in een betoog over de ondankbaar heid van mensen voor wie je al les hebt gedaan en die je daarna verraden. Van de fusillade is slechts een dichte rookwolk zichtbaar, waarachter de beide lijken blij ken te liggen. Ceausescu en zijn vrouw zijn doorzeefd met kogels. Elena is aan het hoofd getroffen en een lange stroom bloed komt onder de kraag van haar jas van daan. Op de film is een bevel tot schieten niet te horen. Alles wijst er op dat het vuurpeloton er op los heeft geschoten zonder een bevel af te wachten. De ko gels vlogen zo wild in het rond dat zelfs de officiële cameraman door een verdwaalde kogel licht gewond raakte. De Vlissinger Co van Hoepen op weg naar de top van de PZEM-pijp (foto Lex de Meester VLISSINGEN - In een bijna acht uur durende klimtocht hebben de 36-jarige Vlissinger Co van Hoepen en de 34-jarige Rotter^ dammer Jan van der Meulen zaterdag één van de twee 127 meter hoge schoorstenen van de afgedankte PZEM-centrale in Vlis singen bedwongen. De twee alpinisten bereikten de 'absolute top' van het gevaarte, waar ze koorden bevestigen waaraan vervolgens een ludieke kunstuiting van de Vlissingse kunstenaar Eric Brandts - een kunststof bliksemschicht, als laatste eerbetoon aan de oude cen trale - werd opgehangen. Even nog dreigden echte bliksem schichten roet in het eten te gooien. (Zie ook pagina 5) (Van onze correspondent) MOSKOU Een hoge partij functionaris uit Moskou heeft gisteren beweringen van de Li touwse regering tegengespro ken als zou een totale blokkade van de Baltische republiek op komst zijn. Volgens de Litouw se vice-premier Romualdas Ozolas was een totale blokkade al in gang gezet en zou Litouwen zonder hulp van het Westen de strijd voor onafhankelijkheid verliezen. Andrei Girenko, secretaris van het centraal comité van de Sov jet-partij, zei zondag dat er geen enkel plan is voor een totale blokkade. Hij hield het eerste congres van Moskou-getrouwe communisten in de Litouwse hoofdstad Vilnius voor, dat de olie- en gasboycot die vorige week door president Gorbatsjov werd verordonneerd, niet eens het woord blokkade verdient. Zaterdag had industrieminister Sjernomoerdin in Helsinki al verklaard dat niet tachtig, maar ongeveer 60 procent van de gas- toevoer naar Litouwen is ver minderd. „De bevolking krijgt nog steeds voldoende gas", al dus Sjernomoerdin, hoofd van het Gasprom-ministerie. Op de foto zet Ruud Gullit aan voor een sprint, die niets opleverde (foto epalhansa ROME - Na een afwezigheid van elf maanden en na drie knie-operaties heeft Ruud Gullit eindelijk zijn rentree gemaakt op de voetbal velden. Gisteren kwam hij een kwartier na rust in het veld. Maar de comeback van de donkere Nederlan der heeft AC Milan geen geluk gebracht. Het eerste optreden van de superster ging niet al leen gepaard met een nederlaag bij Hellas Ver ona van 2-1, maar ook met rode kaarten voor Rijkaard, Van Basten en Costacurtamet en het wegsturen van trainer Sacchi. AC Milan is nu nagenoeg kansloos voor de titel. Want Napoli won met zijn superster Maradona wel in Bologna. De Milanese miljoenenploeg heeft nu twee punten achterstand en er is nog slechts één wedstrijd te spelen. Er moet dus een wonder gebeuren wil het kampioenschap nog in Milaan terecht komen. De eerste Open Dag Waterre creatie in Zeeland heeft zater dag maar toeinig publiek, op de been gebracht. Verschillende or ganisatoren wijten de geringe belangstelling aan zoioél een slechte publiciteit voor af als aan de slechte C weersvenvachting. w Ajax-trainer Leo Beenhakker staat nadrukkelijk op de nomi natie om bondscoach te worden van het Nederlands Elftal tijdens de WK. Q Hij beslist woensdag. w Wielrenner Adrie van der Poel won zaterdagmiddag de Amstel Gold race. In een spectacidaire eindsprint versloeg hij de Belg Roosen met mi- Q nimaal verschil. w De marathon van Rotterdam eindigde voor de Zeeuw John Vermeule in een deceptie. Na 28 kilometer staakte de Middelburgse atleet de strijd. Volgens Ozolas echter is de boy cot zo efficient dat veel bedrij ven binnen een paar dagen de poorten moeten sluiten omdat de energievoorraden dan op zijn. Omdat Moskou volgens de vice- premier ook financiële transac ties onmogelijk heeft gemaakt, zitten de bedrijven zonder in komsten en zal het uitbetalen van salarissen een moeilijke zaak worden. Intussen heeft Litouwen de ex port naar de Sovjetunie stopge zet omdat het er niet meer in slaagt zijn produktie gaande te houden. Ozolas heeft dat zondag aan de Sovjet premier Ryzjkov laten weten. Ozolas kon geen bewijzen aan voeren voor zijn 'totale blokka de'. Tegenover buitenlandse correspondenten die voor het eerst sinds weken van Moskou toestemming hebben gekregen Litouwen te bezoeken zei hij, in formatie te hebben dat het mi nisterie van transport in Mos kou al het goederenverkeer naar Litouwen had verboden. „Zo'n opdracht wordt in de Sov jetunie niet op papier gezet, maar gewoon per telefoon gege ven", aldus Ozolas. Hij moest echter toegeven dat er zaterdag nog steeds treinen uit de Sovjet unie in Vilnius arriveerden. Het welles-nietes tussen Mos kou en Vilnius speelt tegen de achtergrond van toenemende geruchten over een compromis dat het geschil kan beslechten. De Litouwse president Lands- bergis heeft in de New York Ti mes verklaard, dat de republiek bereid is volledige onafhanke lijkheid van Moskou voor twee jaar uit te stellen. Volgens Landsbergis kwam het idee voor zo'n bevriezing van de onafhankelijkheid uit Moskou. „We kregen aanwijzingen dat dit kan leiden tot onderhandelin gen". Vandaag arriveert een de legatie van Litouwse politici in de Sovjet hoofdstad. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil het aantal Defensie-per soneelsleden in zes jaar tijd ver minderen met 15 procent. Dat betekent een verlies van bijna 20.000 banen. Minister Ter Beek (Defensie) sluit gedwongen ont slagen niet uit. Komend jaar krijgen de strijdkrachten een bezuiniging van 1 procent voor de kiezen, waardoor Defensie in 1991 in totaal ruim 600 miljoen minder te verteren heeft dan in het regeerakkoord was vastge legd. De regeringspartijen CDA en PvdA steunen de kabinetsplan nen, maar zonder veel animo. De PvdA vindt dat veel dieper moet worden gesneden. „Ik mik op een halvering in 5 a 10 jaar tijd", aldus het PvdA-kamerlid Ste- merdink. Daarnaast had de PvdA-fractie, net als de andere grote fracties, graag een militai re en/of strategische onderbou wing voor de plannen gezien. En die is er niet. „Crisismanaga- ment", constateert het CDA-Ka- merlid Van Vlijmen. De WD deelt die opvatting en is om die reden tegen de kabinetsplan nen. Volgens de VVD zijn de kabi netsplannen een „volledige ne derlaag" voor minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken). De CDA-bewindsman heeft tot op het laatste moment vastgehou den aan het regeerakkoord. Daarin is vastgelegd dat met ra dicale bezuinigingen gewacht moet worden op de uitkomst van het ontwapeningsoverleg (CVSE) in Wenen, deze zomer. B A YRUT/DAM ASCUS (AFP/ RTR/UPI/DPA) - De pro-Iraanse fundamentalistische groep „Is lamitische Heilige Oorlog voor de Bevrijding van Palestina" heeft zondag in Bayrut een van de drie Amerikaanse docenten van de Universiteit van Bayrut vrijgelaten die op 24 januari 1987 werden ontvoerd. Robert Polhill, 55, werd onmiddellijk na zijn vrijlating in een konvooi van zes auto's van Bayrut over gebracht naar de Syrische hoofdstad Damascus. Naar de groep, kortweg „Islami tische Jihad" genoemd, in een verklaring meedeelde kwam de vrijlating tot stand door tussen komst van moslemleiders, Syrië en de belangrijkste steunpilaar van de beweging, Iran. Zij heeft nu nog twee Amerikanen vast, Alann Steen, 51 en Jesse Turner. (Van onze correspondent) MADRID De Baskische ter reurorganisatie ETA heeft bomaanslagen in het vooruit zicht gesteld uit protest tegen de 'Wereldexpo', die in 1992 in Sevilla zal plaatsvinden. In een communiqué, dat zondag werd gepubliceerd in het Baski sche dagblad Egin, zegt de terro ristische afscheidingsbeweging, dat 'de Wereldexpo een van de meest prestigieuze objecten van de Spaanse staat' is. 42. Maar een pro-Syrische isla mitische functionaris in Bayrut zei zaterdag dat de „vrijlating door een andere kan worden ge volgd". Het Witte Huis sprak in een verklaring dank uit aan het adres van de regeringen van Sy rië en Iran voor hun hulp om Pol hill vrij te krijgen. Advertentie Wie meer wil bereiken heeft 'n autotelefoon van Siemens. Want Siemens biedt: - een lichtgewicht portable (voor de hele Benelux) - een perfect inbouwtoestel - de beste handsfree -2 jaar garantie op zender/ontvanger - 2 jaar verzekerd voor 75,- Interesse? Bel PASSENDE OPLOSSINGEN IN TELECOMMUNICATIE Albert Plesmanweg 106 4462 GC Goes Tel. 01100-14290

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1