Klimmen doe je voor jezelf Terneuzense haalt de hele winkel leeg in Rad van Fortuin Zorgen Vaticaan over Nederland Stormen lieten weinig over van Vlissings strand Veroveren }ubliek liet het bij veel evenementen afweten vooroorlogse berichten rouw Sluis )mgekomen )ij brand |n woning zeeuwse almanak MAANDAG 23 APRIL 1990 oor 8 mille )uit inbraak zoning Goes -eld gestolen restaurant Een staaltje van pure ego-tripperij Boren Auto's doelwit ran vandalen Braakman Opspuiten noodzakelijk BLUIS - De 44-jarige E. Huijs- (lille is zaterdagavond bij een brand in haar woning aan de ïuiddijkstraat te Sluis om het |even gekomen. De gehandicap- e vrouw lag op bed in de slaap kamer beneden. De brand is ver- noedeüjk ontstaan doordat zij bed een sigaret rookte. t'olgens brandweercomman- pantC. de Craene is het slachtof- door de hevige rookontwik keling gestikt. Zij was niet in de brand te ontvluchten. De brand werd ontdekt door een (huiskomende zoon. Hij trof de ironing vol rook aan en waar- (chuwde een oom, die op zijn leurt de brandweer belde. De piuisse brandweer bluste de brand met lagedruk. De slaap kamer liep flinke schade op. De (est van de woning bleef nage- Toeg gespaard. POES - Uit de woning van de pmilie A. de W. aan de Vlas- harkt in Goes verdwenen in de (acht van zaterdag op zondag vee televisietoestellen, video- |pparatuur, een computer, sie- aden en een racefiets. De geza menlijke waarde bedraagt (chtduizend gulden. j>e dieven kwamen het huis bin- len door een raam aan de ach- przijde te forceren. De bewo- die zaterdag vroeg in de (vond waren vertrokken, ont- (ekten de inbraak toen zij om (vee uur zondagochtend thuis kwamen. fit de woning van F. J. H. aan de floetingseweg verdween zater- voor duizend gulden aan (eld en sieraden. Tijdens afwe- Tgheid van de bewoners, van za- jerdagmorgen tot 23.00 uur, ver- Jchaften dieven zich toegang tot (et huis door de achterdeur (pen te breken. Tan de daders ontbreekt in bei- (e gevallen elk spoor. (LUIS - Uit een dameskleedka- Per in een restaurant in Sluis (jn vrijdag 4700 Belgische fran- en honderd gulden ont- Jreemd. Het geld werd uit de (ortemonnees gehaald van I. M. V p- uit Eede en B. J. D. C. uit leklo. De diefstal is vermoede- I door een man gepleegd die Pen uit de kleedkamer heeft ïen komen. De diefstal gebeur- ■e omstreeks half elf 's morgens. VLISSINGEN - „Zo, we leven nog." Met die nuchtere consta tering springt bergbeklimmer Jan van der Meulen zaterdag avond om kwart over zeven weer op de grond naast de schoorsteen van de voormali ge PZEM-centrale in Vlissin- gen. De Rotterdamse klim- school-directeur en zijn ex- leerling, de inmiddels in berg beklimmen ook zeer ervaren Vlissinger Co van Hoepen, hebben de 127 meter lange pijp tijdens een bijna acht uur durende klimtocht bedwon gen. Van der Meulen (34) en Van Hoepen (36) zijn net met een vliegende vaart langs hun tou wen naar beneden komen glij den. Grijnzend nemen ze de fe licitaties in ontvangst van vrienden en PZEM-personeel. Een uurtje eerder dacht ieder een nog dat er een vroegtijdig einde zou komen aan de tocht en dat er zeker niets zou komen van het optakelen van de grote roze pijl, die als bliksem schicht tussen de twee schoor stenen moest verwijzen naar de vroegere stroomopwekken- de functie van de centrale. Door een plotseling opkomen de onweersbui leek de stunt veel gevaarlijker te worden dan bedoeld was. De door de bui opgewekte statische elec- triciteit was duidelijk te voelen in het topje van de pijp. Kap sels gingen recht overeind staan en er hing een scherpe ozongeur. De twee klimmers wilden de tocht echter hoe dan ook afmaken en wachtten in de hoogte af. Ze hadden geluk. De bui dreef over. Veel tijd voor uitgebreid na praten is er niet als Van der Meulen en Van Hoepen weer veilig op de grond staan. De ro ze bliksemschicht van de Vlis- singse kunstenaar Eric Brandts kan omhoog, nu de klimmers hun werk aan de bo venkant van de schoorsteen hebben afgerond. Met vereen de krachten wordt de 15 meter lange pijl omhoog getrokken. Nog geen 24 uur later zal al blij ken dat de kunststof-schicht niet sterk genoeg is om de ele menten te weerstaan. De oor spronkelijk met lucht gevulde pijl hangt dan als een vodje tussen de schoorstenen. Zater dagavond is het ophijsen van de pijl voor Brandts echter nog een hoogtepunt van een lange dag. Voor Van der Meulen en Van Hoepen gaat het allemaal alleen om de uitdaging van het klimmen. Het project geeft hen de zeldzame kans legaal een bestaand gebouw te beklim men. Van der Meulen heeft overigens al eerder naam ge maakt met enkele illegale af dalingen in zijn woonplaats. De klimmers beginnen zater dagochtend omstreeks half elf aan hun karwei. Ze moeten veel kunstgrepen toepassen om naar boven te kunnen ko men tegen de gladde PZEM- pijp. Met een speciale boorma chine, die op een accu loopt, moeten er eerst gaten worden geboord voordat er klimhaken vastgezet kunnen worden. De twee klimmers staan met hun voeten op een zogenaamd trapje: een voetensteuntje van enkele stevige geknoopte ban den. Een derde man, de Rotter dammer Edmond Stam, hangt voor de veiligheid en om foto's te maken, eveneens tegen de pijp. Hij zit op een tussen twee touwen aangebracht plankje. Van Hoepen en Van der Meu len hebben een heel team mee genomen. Die medewerkers stellen zich op de trappen en de balustrade rond de schoor steen op. De alpinisten staan via een mobilofoon met hen in verbinding. Tussen het klim men door wordt er heel wat af gepraat. Het uitzicht blijkt door het wat heiige weer niet erg bijzonder. De klimmers kunnen tot Vlissingen en Mid delburg kijken. De tocht vor dert niet zo snel als verwacht. De eerste meters vliegen voor bij, maar de alpinisten moeten boven hun hoofd boren en dat is zeer vermoeiend. Alle verrichtingen van de bei de mannen worden gefotogra feerd en geflimd, van dichtbij en vanuit de tweede schoor steen. Buiten de hekken van het ter rein van de voormalige centra le staan tijdens de hele opera tie drommen mensen met ver rekijkers. De klimmers reage ren op die belangstelling vrij lauw. „Klimmen doe je voor je zelf en niet voor een ander", zegt Van Hoepen. „Het is pure egotripperij. Het aantrekkelij ke van deze stunt is het be klimmen van iets dat onbe klimbaar lijkt. Het komt op de techniek aan. Je hebt geen en kel natuurlijk houvast." Erik Brandts waagt zich zater dag niet zo hoog op de schoor steen. Hij is tijdens een voorin spectie al naar boven geweest. Een aantal touwen om zijn bliksemschicht aan te hangen, is al aangebracht. Brandts en Van Hoepen kennen elkaar en samen kwamen ze op het idee een pijl, die Brandts nog van een ander stroomproject had liggen, met hulp van alpinisten als een ludieke kunstuiting tussen de schoorstenen te han gen. Het duurde wel even voor de PZEM toestemming gaf. De energiemaatschappij stelde uiteindelijk onder een groot aantal voorwaarden het ter rein beschikbaar. Met hulp van verschillende sponsors lukte het de kunstenaar zijn idee te verwezenlijken, nog net vóór de torens wordengesloopt. De PZEM is al enkele jaren be zig met het ontmantelen van de ouderwetse en te kleine Vlissingse centrale, waar in de jaren vijftig bijna heel stroom- verbruikend Zeeland genoeg aan had. Met de sloop van de torens wordt half mei een be gin gemaakt. Brandts is van plan zijn pijl ook in stukjes te hakken, in navolging van wat er met de centrale gebeurt. De elementen hebben al een deel van dat werk voor hem ver richt. Vandaag wordt het over blijfsel van de pijl naar bene den gehaald. Ineke van Wallenburg Vlissinger Co van Hoepen boort zich op eenzame hoogte een weg naar de top (foto Lex de Meester De Rotterdammer Jan van der Meulen bereikt als eerste de top van de 127 meter hoge PZEM- schoorsteen foto Lex de Meester Dag waterrecreatie geen succes ^USSINGEN - De eerste Open Waterrecreatie heeft zater- over het algemeen weinig Lbliek getrokken. Alleen voor Activiteiten op plaatsen waar (toch al veel mensen aanwezig Ivaren, was de belangstelling troter. Volgens enkele organi satoren is de geringe opkomst jvooral te wijten aan het gebrek Aan publiciteit vooraf. Boven den hadden veel mensen al an- Lre plannen voor het weekein de gemaakt, omdat slecht was Voorspeld. Het doel van de open dag was de mensen kennis te la ten maken met de verschillende facetten van de watersport. Zierikzee stonden de vaar tochten met een van de traditio nele schepen van zeilvloot De ERNEUZEN - In de wijk Zel- benrust in Terneuzen zijn in de hacht van zaterdag op zondag [ijf personenauto's beschadigd. Buitenspiegels en attennes wer- fien afgerukt. Ook werden bij en kele voertuigen ruiten ingetikt, pit één auto werd de radio ont heemd. De politie sprak over ten aanzienlijke schade voor de betrokkenen. Zeeuwse stromen goed in de be langstelling. Maar in Bruinisse kwam heel wat minder publiek opdagen in de jachthaven van Aquadelta. Ook de belangstel ling voor de demonstraties van reddingsbrigades in de haven Flaauwers liet te wensen over. Datzelfde geldt voor de activitei ten in Brouwershaven. In Tholen was de belangstelling eveneens matig. Bezoekers kon den terecht op het fietsveerpon- tje De Harpoen, dat gratis over tochten maakte, en in de haven. Maar alleen 's morgens was er sprake van enige toeloop. De be langstelling ging in de haven van Tholen onder meer uit naar de rijkspolitie te water die infor matie gaf over het milieu en de veiligheid en naar de scheeps werf Van Duijvendijk. De be langstelling voor de watersport verenigingen in Sint-Annaland en Stavenisse was vrijwel nihil, zodat de vrijwilligers in verband met het goede weer uiteindelijk zelf maar het ruime sop kozen. In Yerseke was het resultaat ook al teleurstellend. De opening van de jachthaven ging niet door omdat die nog niet klaar was. En demonstraties van brandweer, hovercrafts en zeeverkenners trokken nauwelijks belangstel ling. Hetzelfde beeld bood Co- lijnsplaat. Volgens havenmees ter M. Goeree kwam dat door de weersvoorspelling. Naar de me ning van een woordvoersters van de VW op Noord-Beveland treft ook de gebrekkige organi satie schuld. Pas afgelopen don derdag kwamen posters en spandoeken ter beschikking. In recreatiecentrum De Braak man bij Hoek ontplooiden 20 verenigingen tal van activitei ten.. Dat gebeurde in nauwe sa menwerking met de plaatselijke VVV en de gemeente Terneuzen. Loco-burgemeester J. van Rooij- en opende het evenement. Een paar uur later nam zijn collega wethouder M. van Walraven een vlootschouw af. In een grote tent op het Braakmanterrein werd alle mogelijke informatie over watersport verstrekt. Verder stapten vele tientallen mensen aan boord van een van de pleziervaartuigen voor een rondvaart. Vooral voor de zelfge bouwde vloot van de Rowans uit Terneuzen was de belangstel ling groot. Ook voor de gratis pannekoeken en oliebollen ston den de mensen in de rij. Het spectaculairste onderdeel was de landing van een groepje para chutisten, vlak voor de grote beurstent. Volgens wethouder Van Rooijen en eigenaar J. van den Bosch van De Braakman mag de recreatiedag best een traditie worden. Op Walcheren waren er niet veel activiteiten. In VeeA deed al leen Jachtwerf Oostwatering mee. „Het is een beetje moeilijk aan te geven hoeveel mensen je precies vanwege Zeeland Water land binnenkrijgt, want je bent tóch open", zei een woordvoerd- ster. In Middelburg deden enke le honderden mensen het Zeeuws Museum, het Ramschip Schorpioen en Miniatuur Wal cheren gratis of tegen een ver laagd tarief aan. In Vlissingen hield het korpsschip De Schel- demond open dag. j'ersekse zeeverkenners in actie in het kader van de Open Dag Wa- lerrt'creatie foto Willem Mieras TERNEUZEN - Sandra Krijger (26) uit Terneuzen had lak aan alles en iedereen en won wat er te winnen viel. In 'Rad van For tuin' van RTL Veronique sleep te ze een prijzenbedrag van 37.150 gulden in de wacht. De hoofdprijs, een nieuwe auto, staat al voor de deur. De opna men werden weken geleden al gemaakt; vanavond zijn ze op het scherm te zien. Ingeblikt dus. Achteraf stelt ze nuchter vast: „In zo'n quiz wordt je ge woon geleefd." Ze werkt op de PPT-telefoon- centrale en kreeg een week na haar briefje al bericht. „Ik dacht dat ik was uitgekozen om mee te doen. Maar toen ik me meldde in Loosdrecht, werd er opnieuw ge selecteerd. Toen ik daar aan kwam, bleek dat er nog tachtig kandidaten in de voorselectie zaten. Een behoorlijke tegenval ler. We moesten een moeilijke opgave maken en afsluitend was er nog een gesprekje. En ik zou wel gebeld worden als ik was uit verkoren. Ik was eigenlijk be hoorlijk kwaad over dat hele ge doe. Binnen een uur stond ik te rug buiten. Daar hadden Ron nie, m'n man, en ik dus een snip perdag voor opgenomen. Ik vond het allemaal maar stom..." Sandra Krijger bleef er niet voor thuis. Ze rekende eigenlijk al nergens meer op, totdat ze op een zaterdagmorgen werd ge beld. „Je bent uitgekozen om mee te doen, zeiden ze. Je zoekt maar een andere gek, zei ik. Maar toen ze me verzekerden dat ik op tv zou komen, werd het natuurlijk even anders." Ze kreeg de spelregels toege stuurd en reisde half maart met drie supporters af naar de studio in Aalsmeer, om half zes 's mor gens... Ze zat namelijk in de eer ste televisie-opname. „Ook je handen worden geschminkt, want die komen met het draaien aan dat rad ook veelvuldig in beeld." In haar koffer zat een halve gar derobe. Omdat de hoofdprijs niet altijd in de eerste ronde wordt verdiend. En de herkan sing weer een dag later wordt uitgezonden; andere kleren dus... In de eerste ronde van het spel met de medeklinkers ging er van alles mis. „Ik boorde buiten mijn schuld mijn tegenkandidaat 3.000 gulden door de neus. De letter IJ gaf ik aan, maar quiz leider Hans van der Togt, die veel fouten en zenuwachtiger dan de kandidaten lijkt, dacht dat de letter IJ als klinker wordt gebruikt. Die Hagenees gaf de oplossing 'De marathon van New York' en mocht voor drie duizend gulden uit de winkel kiezen. Vlak daarop greep de ju- (Slot zie pagina 7 kolom 7) De Terneuzense Sandra Krijger: de hoofdprijs, een nieuwe auto, staat al voor de deur foto Camile Schelstraete) 'fff Donderdag 10 mei aanstaande wordt het feit herdacht dat een halve eeuw geleden Duitse troepen ons land binnenvie len. De overval luidde het begin in van een vijfjaar durende, brute bezettingsperiode. De PZC zal uitgebreid aandacht be steden aan de gebeurtenissen van mei 1940 en de daaropvol gende bezetting. Zo verschijnt woensdag 25 april een specia le PZC-bijlage over Zeeland en de overweldiging. Vooruitlopend op de herdenking publiceert de PZC tot en met 10 mei elke dag een selectie uit het nieuws dat in 1940, voorafgaand aan de inval, de Zeeuwse krantekolommen vul de. De inhoud is ontleend aan archiefexemplaren van de Vlissingsche Courant en de Provinciale Zeeuwsche Mid- delburgsche Courant. Het blad van het Vati caan, de Osservatore Roma no, maakt uit de onlangs voor heel Nederland afge kondigde staat van beleg op dat ons land zich 'recht streeks' in zijn neutraliteit bedreigd voelt. Dit blijkt uit een artikel over de positie van Nederland in het Euro pese conflict. De Osservato re Romano memoreert dat onze regering het zelfs op de meest kritieke momenten in de Eerste Wereldoorlog niet nodig achtte de uitzonde ringstoestand af te kondi gen. In Noorwegen wordt fel gestreden tussen geallieerde en Duitse troepen. Volgens Engelse berichten staan de geallieerden, in samenwer king met de Noren, op het punt het Duitse leger in de gebieden van Drontheim en Narvik geheel in te sluiten. Het persbureau Reuter meldt dat Engelse en Franse troepen, oprukkend uit het noorden en het zuiden van het land, snel 'een stalen ring' smeden tot omsinge ling van de Duitsers in Dron theim. Britse stellingen in Namsos zouden volgens het Duitse Nieuwsbureau zes uur aan een stuk zijn gebombar deerd door Duitse vliegtui gen. „Voortdurend versche nen vliegtuigen die een wa ren regen van bommen lie ten vallen", citeert de Mid- delburgsche Courant. Veel eenheden van de Britse luchtlandingstroepen zou den het bergland en de bos sen rond Namsos ingevlucht zijn. De materiële schade is enorm. De Britse minister van fi nanciën Sir John Simon heeft een oorlogsbegroting gepresenteerd ten bedrage van maar liefst drie miljard pond (bijna 20 miljard gul den). Om deze monsterbe groting te dekken wil Simon burgers met uitzonderlijk hoge salarissen voor meer dan de helft van hun totale inkomen belasten. Een aan tal gezinnen met lage inko mens hoeft helemaal geen inkomstenbelasting te beta len. Studenten hebben in alle delen van de Verenigde Sta ten gedemonstreerd tegen Amerikaanse inmenging in de Europese oorlog. Uit en quêtes is gebleken dat 82 procent van de studerende jeugd zich tegen eventuele deelname aan de oorlog ver zet. Een heel eskader Britse kruisers en torpedojagers heeft op de terugreis van Noorwegen een uur stilgele gen omdat op een van de schepen, die troepen naar Noorwegen vervoerden, een blindedarmoperatie moest worden verricht. Alle sche pen vormden een cordon rond de oorlogsbodem waar op de ongelukkige Britse mi litair onder het mes ging. Tij dens de ingreep werd dit schip nog door een Duitse vliegboot aangevallen, maar schade bleef uit. Een geallieerde propagandafoto van de ondergrondse pers in bezet Noorwegen VLISSINGEN - De stormen van januari en februari hebben een vernietigende werking gehad op de Vlissingse stranden, die bij hoog water niet of nauwe lijks meer te gebruiken zijn voor de badgasten. Er is min stens 100.000 kubieke meter zand weggespoeld. B en w van Vlissingen stellen de gemeente raad voor het Badstrand en het Nollestrand te laten opspuiten met zand van de Westerschelde. Door de huidige toestand van de stranden dreigt volgens b en w een belangrijke mooi-weervoor- ziening verloren te gaan, en dat terwijl het aanbod van slecht- weer voorzieningen toch al zo beperkt is. Het college acht deze situatie onaanvaardbaar, mede in het licht van de ontwikkelin gen van Vlissingen als badplaats en toeristisch speerpunt op ba sis van provinciaal beleid. De stranden aan de zuid-west (Slot zie pagina 7 kolom 8) I I I I II I I II I II I ITT Het was gezellig druk in het café. De man had een vlotte prater gevonden, met wie hij een aangename tijd aan de bar doorbracht. Er wer den nogal wat kwinkslagen uitgedeeld, die de stemming verhoogden. Twee vrouwen van middel bare leeftijd stapten het eta- blisement binnen. De man stak groetend zijn hand op. Goedenavond, dames. Har telijk welkom", zei hij uit bundig". „Willen julie iets drinken?" „Een sinaasappelsap", ant woordde een van de vrou wen. „Uitstekend. Ik bestel. Je moet wel zelf afrekenen", sprak hij nog steeds even jo viaal. „Nou zeg", reageerde zijn barvriend. „Jij bent gul. Als dat de manier is waarop je een vrouw wilt veroveren, begrijp ik dat je niet veel succes hebt". „Dan doe ik het anders", was het antwoord. „Maar zij is mijn echtgenote."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17