anDijke Hondenbezitter is minder vaak ziek 1 Kabinet praat vandaag verder over begroting moe. J Hasj voor Nederland strandt in België Boeren woensdag weer de straat op t Vrouw overvalt bank Gorbatsjov verbiedt betogingen bij Kremlin adverteren in de rekreatiekrant? Moskou houdt transporten suiker en vis tegen 233e jaargang no. 94 Zaterdag 21 april 1990 AKANT/ELAND Overval Dubbele moord in Amsterdam Splitsing Menigte Walesa veegt intellectuelen de mantel uit s «L Ja ,w I Files Mississippi Laatste strohalm Scheve zit WAARDEBON matm Soms zonnig Veel bewolking maar geen regen van betekenis en ook enkele zonnige perio den. Temperatuur 13 graden. Matig tot krachtige noordoostenwind. Onze laatste inruilmodellen tegen onge kend lage prijzen! Tevens nog enkele caravans en vouwwa gens voor verhuur beschikbaar. CARAVAN- EN VOUWWAGEN OCCASIONSHOW Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES W//A MmÊBÊmmmmmsmmamsm, Voedselblokkade Litouwen (Van onze correspondent) MOSKOU - Volgens de Litouw se vice-premier Romualdas Ozolas verhindert Moskou sinds gisteren ook de aanvoer van voedselprodukten naar de Baltische republiek. Ozolas zei gisteravond dat hij in het bezit ivas gesteld van documenten die bevestigen dat de olie- en gasblokkade is uitgebreid met voedselprodukten. Volgens Ozolas waren twee Cu baanse schepen, geladen met suiker op weg naar de Litouwse laven Kleipeda, naar een ande re haven verwezen. Uit Letland verstuurde visvoorraden be stemd voor Litouwen werden naar andere plaatsen in de Sov- iet-Unie gestuurd. Ozolas zei er zeker van te zijn dat de veran derde bestemmingen van de la dingen onderdeel zijn van de door Moskou ingestelde blokka de. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Moskou had donderdag al ge zegd dat de olie- en gasboycot zou worden uitgebreid als de Li touwse regering blijft bij de een zijdige afgekondigde onafhan kelijkheid van.de republiek. Ozolas lichtte in Vilnius onder meer een groepje buitenlandse verslaggevers in, dat door Mos kou was geselecteerd voor het eerste bezoek aan Litouwen sinds weken. Enkele uren eerder waren deze correspondenten ter plekke bij een overval van onge veer vijftig Sovjet-militairen op een drukkerij van de Litouwse communistische partij. De bedoeling van de actie was de drukkerij te ontruimen, maar dat mislukte. Buiten het ge bouw waren onmiddellijk beto gers aanwezig en de arbeiders HARROGATE (DPA) - Wie huisdieren houdt is minder vaak ziek. Dat blijkt uit onderzoek aan de Cambridge universi teit, waaraan twee jaar is gewerkt. De resultaten zijn vrij dag gepubliceerd. The Times meldde vrijdag dat de onder zoekers hebben vastgesteld dat vooral mensen die een hond aanschaffen minder last van ziekten hebben. Volgens de Amerikaanse dierenchirurg Colin Harvey kan de positieve relatie tussen mens en dier worden verstoord door de slechte adem van huisdieren. Harvey, gespecialiseerd in gebitsbehandelingen van viervoeters, raadde bezitters aan de gebitten van hun huisdieren regelmatig te poetsen. binnen verzetten zich hevig. De militairen sloegen er hard op los. Er vielen volgens Litouwse zegs lieden twaalf gewonden, van wie drie ernstig. Volgens ooggetui gen zouden de militairen zelfs hebben geprobeerd arbeiders uit de ramen van het gebouw AMSTERDAM (ANP) - De 38-ja- rige Amsterdammer J. B. meld de zich vrijdagochtend bij een politiebureau in de hoofdstad met de mededeling dat hij zijn huisgenoten had omgebracht. De politie trof in zijn woning twee mannen aan die door mes steken waren gedood. Volgens een politiewoordvoer der ontstond donderdagavond ruzie in de woning aan de le Atjehstraat in Amsterdam-Oost toen J. B. bij thuiskomst ontdek te dat zijn muziekinstrumenten waren vernield. B. woonde tijde lijk in het pand. De slachtoffers zijn hoofdbewoner W. P. M. Mid- delwaart (40) en J. F. M. Brundel (39). Brundel trok twee weken geleden bij Middelwaart in en leidde daarvoor een zwervend bestaan. Volgens de politie was de achter grond van de steekpartij dat de hoofdbewoner de verdachte J. B. de deur wees toen Brundel bij hem introk. Hij ontstak in woede toen hij bij het ophalen van eni ge spullen, waaronder muziekin strumenten, ontdekte dat deze waren vernield. Volgens de poli tie verkeerden de slachtoffers onder invloed van alcohol. naar buiten te gooien. Die pogin gen werden gestaakt toen de de monstranten 'fascisten, fascis ten' begonnen te schreeuwen. Het Sovjet-tv-journaal Vremja gaf gisteren enkele beelden van de actie van de militairen. De toelichting was dat er in de druk kerij onrust was uitgebroken en dat de soldaten waren geroepen om orde te brengen. De actie past in de ontruiming van verschillende 'strategische' gebouwen, sinds het Litouwse parlement 11 maart de onafhan kelijkheid uitriep. Volgens waar nemers zou de actie bedoeld zijn om de verschijning van enkele kranten die in het bedrijf worden gedrukt te verhinderen. Boven dien heeft zich in de communis tische partij een splitsing vol trokken. Een pro-Moskoumin derheid zegt de rechtmatige ei genaar te zijn van de bezittingen van de partij. Gisteravond waren zowel de sol daten als de arbeiders nog in het gebouw. Buiten had zich een grote menigte demonstranten verzameld. De arbeiders riepen vanaf het balkon de betogers op net zo lang te blijven totdat de soldaten zouden vertrekken. De militaire actie kwam kort na dat in het Litouwse parlement de leider van de communisti sche partij, vice-premier Algir- das Brazauskas, gepleit had voor een compromis met Mos kou. Hij zei niet concreet welk, maar gaf aan dat er gepraat moet worden over intrekking van de wetten die het parlement na 11 maart heeft aangenomen. Aan de onafhankelijkheid van Litouwen kan volgens Brazaus kas echter niet worden getornd. Volgens Brazauskas, tevens hoofd van de energieraad, dreigt binnen twee weken een crisissi tuatie als gevolg van de blokka de. Hij zei ondermeer dat de brandstofvoorraad van een gro te elektriciteitscentrale binnen twaalf dagen op zal zijn. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft gisteravond nog geen overeenstemming kunnen be reiken over de financiële pro blemen voor de begroting 1991. Tot gisteravond laat overleg den premier Lubbers en minis ter Kok (financiën) met ver schillende ministers over moge lijke oplossingen van die pro blemen, nadat aan het begin van de avond de ministerraad uiteen was gegaan. Vandaag hoopt het kabinet de knopen wel te kunnen doorhak ken. Het gaat daarbij niet alleen om de begroting voor volgend jaar, maar ook over de giganti sche overschrijdingen op de uit gaven voor de investeringspre- mies, over het milieubeleid en over het verkeersbeleid. Over de aanleg van vier tunnels in de Randstad is wel gesproken, maar daarover wordt dit week einde nog geen beslissing geno men. Een groot aantal ministers heeft allerlei wensen bij de minister van financiën en het kabinet op tafel gelegd. Naar verwachting zullen de meeste van deze wen sen niet worden gehonoreerd, zo meldden ingewijden gister avond. „Alleen in zeer uitzonder lijke gevallen zullen nieuwe claims worden gehonoreerd", al dus kringen rondom de minis ter-president. Vooral de ministers De Vries (so ciale zaken) en Alders (milieu) willen extra geld van het kabi net. De Vries heeft dat nodig om tegenvallers in de sociale zeker heid op te vangen; Alders om GDANSK In wat klonk als een definitieve afscheidstoe spraak heeft Solidariteitsleider Lech Walesa vrijdag fel uitge haald naar de intellectuelen in zijn organisatie. Volgens hem is alle kritiek die de laatste tijd te gen zijn persoon is geuit, van hen afkomstig: „Zij hóren hier niet thuis. Binnen de vakbond is de laatste tijd veel kritiek op het weinig de mocratisch optreden van de vakbondsvoorzitter. meer milieubeleid te kunnen be talen. Beiden hebben gisteren vooralsnog geen gehoor gevon den in het kabinet. Ook minister Maij, die geld wil om de door de storm geteisterde duinen te kun nen herstellen, heeft te horen ge kregen, dat ze het geld daarvoor maar in de eigen begroting moet zoeken. VILNIUS - Twee sovjetmilitairen bevestigen een hangslot aan het hek van de drukkerij van de onaf hankelijke communistische partij in Litouwen. De militairen ontruimden de drukkerij gisteren met harde hand foto APIDusan Vranic) HEERLEN (GPD) - De politie van Heerlen heeft gistermor gen kort na tien uur een 29-jarige vrouw uit die plaats gear resteerd, nadat zij even tevoren een filiaal van de NMB- bank aan de Heerlense Bongerd had overvallen. De vrouw stapte rond kwart voor tien de bank binnen, waar zij onder bedreiging van een vuurwapen geld eiste. Terwijl haar ruim tienduizend gulden werden overhandigd, belde een medewerker van de bank de politie. Toch zag de vrouw nog kans de bank te verlaten. Niet wetend dat ze door bankpersoneel gevolgd werd, liep ze weg, maar later werd zij op aanwijzing van het bankpersoneel uiteinde lijk door een inderhaast toegesnelde politiepatrouille aange houden. Het wapen waarmee zij de overval gepleegd had, bleek overi gens een luchtdrukpistool te zijn, dat niet van een echt vuur wapen te onderscheiden is. De vrouw is een bekende van de politie. Advertentie Bel voor informatie - 01184-84317 01155- 8000 w&sfc (P# ft# *8* E-_ üt[i mmw GENK (GPD) - De Bijzondere Opsporingsbrigade van de Rijks wacht van Genk onderschepte gisteren in Opglabbeek 883 kilo gram hasj. De drugs waren verborgen in een vrachtwagen met oplegger. De aangehouden bestuurder, de 46-jarige J.G. uit Kin rooi, heeft verklaard dat hij de hasj van een onbekende kreeg met de vraag ze af te leveren in Geleen. De partij heeft een straatwaarde van bijna 10 miljoen gulden. De vrachtwagen is eigendom van transportonderneming De Lely uit Geldermalsen. Het bedrijf ontkent iets met deze zaak te maken te hebben. De vrachtwagencombinatie was vanuit Marokko on derweg naar Nederland. De bestuurder werd gearresteerd in Opglabbeek toen hij even stopte om zijn vader gedag te zeggen. Volgens de man was het de eerste keer dat hij drugs bij zich had, maar daaraan wordt sterk getwijfeld. Hij reed de laatste tijd elf ritten van Marokko naar Nederland. De chauffeur zei dat hij de drugs tegen een beloning van 100.000 gulden aan een onbekende in Geleen moest afleveren. Hij zou in Nederlandse munt worden uitbetaald, reden waarom in België wordt vermoed dat de opdrachtgever een Nederlander is. De hasj was verpakt in folie en geur-isolerende lagen. De drugs zaten in dichtgenaaide jute zakken waarop in het Frans en Ara bisch vermeld stond dat het om suiker ging (foto ANP) Rekening-rij den is een probaat middel om het fileprobleem in de Randstad te bestrijden. Dat blijkt uit de vrijdag gepubliceer de resultaten van een onderzoek in opdracht van het ministerie van Ver- O keer en Waterstaat. O Een heuse raderboot bevoer vrijdag de Westerschelde. De Mississippi Queen, een getrouwe kopie van de beroemde Ameri kaanse raderboten, legde in Ter- neuzen aan in verband met het afscheid van de direc teur/oprichter van Ra- Q dio Zeeland. w WÊÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊm Een armzalig bosje stro, als sym bool van de laatste strohalm waaraan de akkerbouwers zich vasthouden, moest de Kamerle den de afgelopen week overtui gen van het onrecht dat de boe ren wordt aangedaan. Wie ziet er nog brood in O"^ het akkerbouwbedrijf? Een scheef bekken zat de Zeeuw se wielerbelofte Patrick Tolhoek behoorlijk dwars. Maar het ta lent uit de ploeg van Jan Raas heeft de goe- O O de zit weer gevonden. O O UTRECHT (ANP) - De regionale actiecomité's van akkerbou wers en de drie Centrale Land bouw Organisaties hebben vrij dagmiddag besloten aanstaan de woensdag te demonstreren tegen het Europese beleid. Zij geven daarmee gehoor aan de oproep van de Europese land bouworganisatie KOPA mas saal te demonstreren. De minis ters van landbouw in de EG her vatten die dag hun overhande- lingen over de nieuwe prijzen. Woordvoerder K. Dijkstra van de akkerbouwers zei dit vrijdag in Utrecht, waar de drie Centrale Landbouw Organisaties en de actiecomité's vergaderden. Boe ren zullen met diepladers gela den met trekkers naar Brussel reizen. Een tweede actie vindt woens dag plaats in Zuid-Limburg. Tussen de 600 en 700 Nederland se en Belgische boeren gaan met ongeveer 200 trekkers naar Maastricht. Daar willen ze een petitie overhandigen aan de goe- verneurs van Nederlands en Bel gisch Limburg. De derde actie speelt zich af in Bonn. Groningse boeren gaan woensdag met bussen naar de Westduitse hoofdstad. Daar houden Westduitse boeren met ongeveer duizend trekkers een massale demonstratie. De comité's zullen vóór woens dag geen acties organiseren. Of zij daarna weer de straat op gaan laten zij afhangen van de resul taten in Brussel en de snelheid waarmee de Nederlandse over heid invulling geeft aan de natio nale steunmaatregelen voor de akkerbouw. Advertentie De klank van de stem zegt meer dan de keus van je woorden ESZETH mode haar huid Middelburg Loskade 9 01180-35047 (Van onze correspondent) MOSKOU President Gorbats jov heeft gisteren persoonlijk verordonneerd dat demonstra ties in de omgeving van het Kremlin alleen mogen met toe stemming van de Russische re gering. In een 'oekaze' (richtlijn) van Gorbatsjov wordt het Moskouse stadsbestuur de beslissingsbe voegdheid over demonstraties in het centrum ontnomen. Recentelijk zijn, met toestem ming van het stadsbestuur, de monstraties bij het Kremlin ge houden waar voor Gorbatsjov en de partijtop weinig vleiende leuzen waren te zien en te horen. (Advertentie) SNOOKER-POOL-CARAMBOLE Ter gelegenheid van de opening half uur gratis spelen met één gratis consumptie zaterdag 21 april t/m zondag 22 april Geldig voor 2 personen nstrukteors aanwezig mstrukteürs aanwezig a iedere dag geopend vanaf 10.00 uur Walensingel 63, Middelburg Telefoon 01180-24370 (bij Seisplein, voorheen garage de Toekomst) voor de biljartliefhebber

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1