Strijd om de periodetitel Walter van de Bunder ziet honderd koersen per jaar Wij zijn gewoonde sterkste ploeg Noodklok blijft luiden voor Hoek en Hoek AZVV Terneuzense Boys Zaamslag Clinge, HW en Sluiskil de kanshebbers HVV'24 Clinge Axel Sluiskil Vierde klas Afzien Sfeer de twaalfde man l l l 1 1 1 1 II II Eduard Hofman, trainer van Olympia: Aderlating Gegroeid Zaamslag jaagt nog op titel TERNEUZEN - Drie wedstrij den voor het eind van de voet balcompetitie is er nog niet één Zeeuws-Vlaamse zater dagclub die op zijn lauweren kan gaan rusten. Dreigt er niet het gevaar van degradatie (zo als voor Hoek en AZVV), dan is de eerste plaats of de derde pe- riodetitel wel in het geding (zoals voor Zaamslag en Ter- neuzense Boys). Hoe dan ook: dit weekeinde spelen AZVV en Terneuzense Boys thuis en Hoek en Zaamslag uit. De vreugde die Hoek vorige week zaterdag aan de 1-0 over winning op Kozakken Boys be leefde, bleek maar van korte duur, omdat twee dagen later alweer een 1-0 nederlaag tegen FC Lisse volgde en concurrent Roda Boys tegen alle verwach tingen in vier punten aan zijn totaal toevoegde door van zo wel Quick Boys als van Noord- wijk te winnen. Met nog drie wedstrijden te spelen bedraagt Hoeks achterstand op Roda Boys nu twee punten en zijn Sparta Nijkerk, Marken en IJs- selmeervogels al drie en vier punten weggelopen. Duidelijk is dus dat Hoek het in de resterende wedstrijden (te gen ARC-uit, Vitesse Delft- thuis en Quick Boys-uit) heel moeilijk zal krijgen om zich op het hoogste niveau te handha ven. Of zoals Kees kist het maandag, kort na het duel met Lisse, uitdrukte: „Het zal kant je boord worden". Voor de uitwedstrijd tegen ARC twijfelt Hoek alleen aan het meespelen van de lichtge- blesseerde Richy Bosma. Voor het overige ziet het er naar uit dat iedereen beschikbaar is. Voor derde klasser AZW is de situatie onderaan de ranglijst er na de 3-1 nederlaag tegen Bruse Boys (twee weken gele den) niet rooskleuriger op ge worden. Drie wedstrijden zijn er nog te spelen en AZW ver keert zowaar (opnieuw) in de gradatiegevaar: Nieuwdorp staat laatste met 11 punten uit 19 wedstrijden, voorafgegaan door Bruse Boys en AZW (bei de met 14 punten) en Yerseke (dat vooralsnog niet verder reikt dan 15 punten). Omdat aan het eind van de rit twee ploegen degraderen, mag het duidelijk zijn dat de Axelse formatie de komende weken (tegen achtereenvolgens Nieuwdorp, Oostkapelle en Tholense Boys) puntenwinst moet boeken. Te beginnen te gen Nieuwdorp, dat twee we ken geleden zijn laatste kans om de degradatie te ontlopen met twee handen greep door Nieuwland met 2-0 te verslaan. „We moeten morgen gewoon winnen", weet middenvelder Kees de Putter dan ook als geen ander, „zeker met Yerse- Frank van Drongelen (op deze archieffoto rechts, in actie tegen Kloetinge) komt weer in het veld voor AZVV na een langdurige blessure (foto Camile Schelstraete) ke - Bruse Boys op het pro gramma. Een van onze concur renten pakt tenslotte altijd punten". Voor het duel met Nieuwdorp kan AZW over een complete selectie beschikken nu ook Jacky Jacobse en Frank van Drongelen na langdurige bles sures weer speelklaar zijn. Terneuzense Boys speelt mor gen op eigen veld tegen Tho lense Boys een duel, dat vooral voor de derde periodetitel van belang is. In de derde periode leidt Kapelle weliswaar nog met 7 punten uit 4 wedstrijden, maar met één puntje minder ligt de Terneuzense ploeg op de loer. Winst op Tholense Boys is bovendien persé nó'dig, omdat ook Veere (uit) en Kloetinge (thuis) nog op het programma staan. „We hebben geen ge makkelijk programma", beseft voorstopper Ko Simons, „maar niets is onmogelijk en zo soepel draait het bij Veere en Kloetin ge toch ook niet meer. Als we morgen van Tholense Boys winnen blijven we in elk geval bij". Terneuzense Boys (dat na de winterstop stiekem is opgerukt naar de vierde plaats) moet morgen de geschorste Frans Scheele missen, maar is verder compleet. Voor vierde klasser Zaamslag staat morgen de uitwedstrijd tegen Rillandia op het pro gramma. Een wedstrijd die om meer dan één reden belangrijk is: aan de ene kant moeten de Zeeuws-Vlamingen winnen om in het spoor van koploper WC'68 te blijven (zeker met het oog op de topper van vol gende week) en aan de andere kant is Rillandia een van Zaamslags concurrenten in de strijd om de derde periodetitel. Dat de tegenstander van mor gen niet te onderschatten valt, bleek overigens eerder dit sei zoen toen de formatie van Ben Pauwels op eigen veld niet ver der kwam dan een 2-2 gelijk spel. Het programma: Eerste klas: ARC - Hoek Derde klas: AZW - Nieuwdorp en Terneuzense Boys - Tholense Boys Vierde klas: Rillandia - Zaamslag. HVV-spits Harm Kietjens: wc hebben hooguit een waterkansje (fo to Camile Schelstraete TERNEUZEN - Hoe groot zijn HW's kansen nog op promotie naar de tweede klas na de 3-2 ne derlaag tegen Clinge en wie gaat er met de derde periodeti tel aan de haal: Clinge, HW of Sluiskil? Er is, kortom, alle reden om de laatste ontwikkelingen in de derde klas van het zondagvoet bal op de voet te blijven volgen. Zoals trouwens ook het verloop van de degradatiestrijd in de vierde klas alle aandacht vraagt, nu het onvermijdelijk is dat mi nimaal één van de slachtoffers van Zeeuws-Vlaamse afkomst is. HW'24 moest twee weken gele den voor het eerst na zeven over winningen op rij weer een neder laag incasseren. Verantwoor delijk daarvoor was nota bene streekgenoot Clinge, dat zich, kennelijk als geen ander voor een derby kan opladen en met 3- 2 ook meer dan verdiend won. Onvermijdelijk vraagje daarom aan Harm Rietjens, een van de Hulsterse spitsen: hoe groot zijn HW's kansen nu nog op de eer ste plaats? Rietjens wijst er in eerste instantie op dat de ach terstand op Middelburg en Roo sendaal nog altijd maar één punt bedraagt, maar even later laat hij zich ontvallen „dat we hooguit een waterkansje meer hebben". „We zijn", zo luidt de redenatie, „nu vooral afhankelijk van an deren". Voorlopig concentreert HW zich daarom maar op de derde periodetitel, waarvoor het als vanzelfsprekend ook nog in de race is en waarvoor het pro gramma (VES-uit, Axel-thuis en Moerse Boys-uit) niet ongunstig is. Een gelukkige bijkomstigheid is bovendien dat HW de komende weken weer vrijwel compleet is. Ivo Wouters en Dennis Rietjens speelden vorige week voor het eerst sedert maanden mee in het oefenduel met AZVV en maak ten daarbij een fitte indruk. Clinge staat dit weekeinde in zijn streven naar de derde perio detitel (waarvoor het met 8 pun ten uit 4 wedstrijden de beste pa pieren in handen heeft) voor het laatste struikelblok: de thuis wedstrijd tegen Middelburg. Daarbij gaan we er van uit dat de laatste twee wedstrijden (RCS- uit en RSV-thuis) niet al te veel problemen zullen opleveren. Uit tegen Middelburg verloor Clinge overigens met 2-0 door twee doelpunten kort voor tijd. „De les van die wedstrijd", zo zegt doelman Siegfried van de Berg „was dat je tegen Middel burg niet in de verdediging moet kruipen, want vroeg of laat sco ren ze toch wel. We zullen zon dag dan ook vooral ons eigen spel moeten spelen, willen we tenminste een kans maken". Voor Van de Berg is Middelburg trouwens niet meer dan een van de drie wedstrijden die Clinge nog van de derde periodetitel scheiden. „Je kunt wel zeggen: van RCS en RSV winnen we wel, maar daar zal toch eerst voor ge voetbald moeten worden". Tegen Middelburg mist Clinge alleen de geschorste Mark Triest. Voor Axel was de 3-1 nederlaag van veertien dagen geleden te gen Steenbergen een fikse te leurstelling. Vooraf was op mini maal een gelijkspel gerekend. Via een puntendeling had de for matie van Jaap Lensen zich im mers vrijwel in veiligheid ge speeld - nu bedraagt de voor sprong op Steenbergen niet meer dan één punt en dat met BSC (thuis), HW (uit) en Mid delburg (thuis) nog op het pro gramma. Verslagen is Axel echter nog niet, zo zegt Jaap Lensen. Want: „Wat is een moeilijk program ma? Dat kun je pas achteraf zeg gen. Voorlopig moeten die wed strijden nog gespeeld worden en ik blijf zeggen: beter één punt voor dan één punt achter". Vori ge week had de Axelse trainer in elk geval de gelegenheid om BSC te bekijken in het inhaal- duel met Clinge. BSC maakte daarin volgens Lensen een rede lijke indruk, „maar vergat zijn kansen te benutten". Overigens kent Axel zondag geen blessure of andere proble men waar het de opstelling be treft. Evenals Clinge en HW doet ook Sluiskil nog mee in de strijd om de derde periodetitel. De ploeg var? Piet de Koeijer deelt in de aerde periode samen met HW de tweede plaats en heeft daar om nog alle belang bij de laatste wedstrijden van de competitie: RSV-thuis, Steenbergen-thuis en Roosendaal-uit. „Het is leuk dat we nog meedoen", zegt aan valler Gerard Maas, „maar laten we ons voorlopig maar eerst eens helemaal in veiligheid spe len. Daarna kunnen we altijd nog zien hoe we er voor staan". Sluiskil is dus in tweeërlei op zicht gebaat bij winst op RSV en normaal gesproken mag de wed strijd van zondag ook geen al te grote problemen opleveren voor de Zeeuws-Vlamingen. „Dat dachten we uit ook", waar schuwt Maas echter, „maar de realiteit was wel dat we ons met 1-1 in de handen mochten knij pen". Sluiskil mist zondag de geschor ste Peter Zwart. Bennie Boerjan keert zodoende in de basis terug. In de vierde klas van het zondag voetbal beperkt de Zeeuws- Vlaamse inbreng zich nog altijd tot de degradatiezone. De pro blemen zijn het grootst voor Hoofdplaat (dat 13 punten be zit), maar ook IJzendijke en Steen (beide met 15 punten) en- in mindere mate - Koewacht en Breskens (met 16 punten) zijn nog steeds niet veilig. Van dit vijftal speelt met name Steen zondag een vierpunten wedstrijd: uit tegen het op de laatste plaats staande Jong Am- bon. Bij winst maakt de ploeg van Peter van de Boogert een meer dan redelijke kans op lijfs behoud, maar bij verlies pakken zich wel heel donkere wolken bo ven de ploeg samen. Niet verge ten mag tenslotte worden dat Jong Ambon in de gestaakte wedstrijd tegen Luctor'88 met 2-0 leidde en in theorie op 14 punten uit 19 wedstrijden staat. Belangrijke punten zijn er overi gens ook te verdienen bij Koe wacht - IJzendijke, waarbij voor af vaststaat dat de winnaar zich vrijwel geen zorgen meer hoeft te maken. Dat laatste geldt meer nog voor Koewacht dan voor IJ zendijke. Hoofdplaat staat zondag voor een wel heel moelijke opgave: uit tegen koploper Lewedorpse Boys, dat bijna kampioen is als het wint. Breskens speelt op ei gen veld tegen Walcheren dat zich bijtijds uit de gevarenzone werkte door een 5-0 overwinning op ODIO. Vogelwaarde tenslotte ontmoet op eigen veld Luctor'88 en hoopt via een overwinning zijn gemid delde weer op één punt per wed strijd te brengen. Het programma: Derde klas: Clinge Middelburg, Sluiskil - RSV, Axel - BSC en VES'35 - HW'24 Vierde klas: Hoofdplaat - Lewedorp se Boys, Vogelwaarde - Luctor '88, Jong Ambon - Steen, Koewacht - IJ zendijke en Breskens - Walcheren Eerste klas afdeling: Hontenjsse - Aardenburg, Hans. Boys - Philippi ne, Zeelandia - Com Boys, Domburg - Temeuzen en Biervliet - Oostburg. IJZENDIJKE - Hij heeft zelf nooit een meter in een echte wedstrijd gefietst, maar volgt de wielersport al jaren op de voet. De 33-jarige Walter van de Bunder uit IJzendijke werd ja ren geleden door een virus be vangen en behoort zo langza merhand tot een uitstervend ras. De topjaren waarin Zeeuw se wielrenners de wedstrijden dicteerden behoren allang tot het verleden, maar Walter van de Bunder kan nog steeds van zijn sport genieten. De bouw vakker reist stad en land af, maakt vele duizenden kilome ters en ziet doorgaans zo'n hon derd koersen per seizoen. Ach, het stelt allemaal niet zo veel voor. Hij is niet getrouwd, hoeft voor niemand thuis te blij ven en is er een dagje mee weg. Walter van de Bunder schat dat hij jaarlijks zo'n 15 duizend kilo meter op de weg zit om het wiel rennen van dichtbij te volgen en beseft dat hij geen goedkope hobby heeft. „Maar dat beetje autorijden speelt geen rol. Die auto staat toch voor de deur, dat ding moet rijden" vindt hij. „De meeste wielrenners moeten het trouwens wel heel graag doen", komt hij halverwege het gesprek tot de conclusie, „want bij de meesten moet er geld bij hoor." Walter van de Bunder was am per zes jaar, toen hij voor het eerst naar een wielerwedstrijd ging. Hij was een aanhanger van Wim du Bois, die destijds in Zuidzande woonde en geregeld in de prijzen reed. En vanaf het moment dat zijn broer Toine aan het vertrek stond, was hij voor goed aan de wielrennerij ver knocht. Hij werd lid van de sup portersclub van de 'Schicht uit IJzendijke' en zag ze allemaal groot worden: zijn broer Toine natuurlijk, maar ook Jan Raas, Cees Bal, Cees Priem en Wim de Waal. „Een prachtige lichting", herinnert hij zich. „Dat maak je misschien maar eens in de 25 jaar mee. Ik was natuurlijk sup porter van Antoine, maar ik zag die anderen ook graag rijden. Als ze maar koers laten zien en karakter tonen." Ze moeten er van het begin in vliegen, dan is Walter van de Bunder tevreden. Ze moeten bij wijze van spreken vijftig keer springen voordat het beslist is. „Dat afzien hè, dat is echt het mooiste om te zien. Toine kon verschrikkelijk veel afzien, maar je kon het nooit aan hem zien. Hij heeft me wel eens verteld dat hij op de training verschrikke lijk veel afzag. Dan bouw je na tuurlijk conditie op. Wim de Waal was een hele lepe renner", weet hij nog, „Hij had het beste koersinzicht. Hij miste nooit de slag. Iedereen kan 45 kilometer per uur rijden, maar niet ieder een kan 55 rijden. En daar komt het wel op meer." Dat op de tanden bijten weer hield hem ervan om ook zelf de fiets te bestijgen. „Ik heb zelf wel eens in een volkskoers op een ra cefiets gezeten, maar ik wist van mijn broer hoe zwaar de sport was. Ik had al zo veel gezien. Nee, dat hoefde voor mij niet. En je moetje eigen capaciteiten na tuurlijk kennen. Bij mij stelde dat maar tien procent voor van wat een wielrenner allemaal doormaakt. Denk erom dat ze er wat voor moeten doen hoor om een beetje mee te kunnen. Zo'n Bram van de Broecke", geeft hij als voorbeeld. Hij heeft natuur lijk wel klasse, maar dat je na een jaar varen nog een verdedi ging uit elkaar kunt spele- n....Een wielrenner die een jaar afwezig is geweest, die kan het wel schudden." Door de jaren heen heeft hij naar schatting al meer dan tweedui zend koersen gezien. Walter van de Bunder is vanaf 1975 suppor ter van Werner Wieme en be zoekt sinds een jaar of vier ook de profwedstrijden. „Dit jaar heb ik Parijs-Roubaix met Wer ner gevolgd met de auto. We hebben op de bekende punten gestaan, waar de beslissingen vallen. Dat is wat anders dan op televisie. Als er zo'n 30 duizend mensen staan te kijken, dat is toch een geweldig sfeertje. Er is trouwens altijd sfeer. De mensen zijn zo uitgelaten. Vooral in Bra bant en West-Vlaanderen zie je nog geweldig veel volk. Je loopt TERNEUZEN - De hockeysters van Olympia staan met één been in de tweede klas. De Ter neuzense vrouwenploeg gaat met nog twee wedstrijden te spelen met drie punten voor sprong op De Waele aan de lei ding. Olympia ontmoet in de twee resterende duels nog zwa re tegenstanders, maar het staat voor coach Eduard Hof man wel vast dat zijn team vol gend seizoen in de tweede klas se speelt. Vooruitlopend op het kampioenschap blikt Hofman met Marianne Dieleman en Tanja van Damme terug op de nieuwe aanpak, die tot een suc cesvol seizoen heeft geleid. Eduard Hofman werd twee jaar geleden coach van de vrouwen- ploeg, die toen in de derde klas tegen degradatie vocht. 'Hij is 's zondags het verlengstuk van de bescheiden trainer Lucien Spe- leman en noemt zichzelf „de man die die de zaak omhoog praat, maar vaak ook naar bene den." Met de routiniers Marian ne Dieleman en Tdhja van Dam me in de verder zeer jonge selec tie ontsprong Olympia de dans, waarna de ploeg in de toekomst van degradatiehockey ver schoond wilde blijven. „Er werd tot dan één keer per week ge traind, maar ze wilden meer gaan trainen", vertelt Eduard Hofman. Tanja van Damme: „Dat degradatiehockey was niet leuk. We hadden eigenlijk maar heel weinig doelpunten tegen, want we verloren steeds met 1-0 of 2-1." Marianne Dieleman: „Wat ons toen overkomen was, wilden we niet nog een keer mee maken. Daarom vonden we zelf dat we twee keer per week moes ten gaan trainen." Hoewel dat met een wat profes sionelere aanpak („We lopen nu ook in en uit om blessures te voorkomen") hier en daar bin nen de club tot gefronste wenk brauwen leidde, wierp de toege nomen trainingsarbeid met een paar omzettingen binnen het team vorig seizoen al zijn vruch ten af. Eduard Hofman: „We konden het middenveld verster ken, waardoor Marianne weer terug naar de voorhoede kon. Vorig jaar hadden we aan het eind van het seizoen 59 doelpun ten voor en 13 tegen. Van die 59 doelpunten scoorde Marianne er 39. De ploeg zorgde toen voor een uniek record. We haalden uit de laatste zeven wedstrijden veertien punten." Marianne Die leman: „Voor de winterstop ver loren we nog wel eens, maar daarna hebben we zelfs op onze sloffen van de nummer één ge wonnen." Ondanks die indrukwekkende reeks begon Olympia het huidi ge seizoen niet met titelaspira- ties, zo verzekeren Eduard Hof man, Marianne Dieleman en Tanja van Damme. „Het team was voor ons gevoel verzwakt", herinnert Tanja van Damme zich. „Anouk van Loon en Trijn tje Zuiderbaan vielen af (studie) en dat was in verdedigend op zicht een leljke aderlating. We dachten dat we goed in de mid denmoot moesten kunnen mee draaien." Na een voortvarende start werd die doelstelling echter bijge steld. Olympia verloor de negen de competitiewedstrijd welis waar met 4-2 van De Waele, maar omdat die ploeg het in de twee daaropvolgende duels liet afweten, werd de achterstand weer opgehaald. Vanaf dat mo ment is het kampioenschap steeds meer gaan leven. Eduard Hofman: „Dat had wat conse quenties, omdat het probleem van wisselspelers binnen de hoc key meestal nogal elegant wordt opgelost. Meestal speelt ieder een, want men vindt het bij een uitwedstrijd nogal wat om zo'n lange reis te maken en niet te spelen. Maar we moesten voor de sterkste ploeg kiezen. Dan vallèn er wel eens koppen." Tan ja van Damme: „We hebben er binnen de ploeg over gesproken, maar zo lang het jezelf niet aan gaat, heb je dat misschien niet zo in de gaten. Toen het ten kos te ging van een paar speelsters, krabbelden er toch vier of vijf te rug. Ze vonden dat niet leuk en wilden liever niet voor de tweede klas spelen." De twijfelaars werden op één na toch over de streep getrokken, waarna Olympia aanzette voor een sterke reeks. Met acht pun ten uit de laatste vijf wedstrij den werd afstand genomen van De Waele, dat slechts vijf punten uit vijf duels totaliseerde. Uit te gen AMHC kan het kampioen schap al worden gerealiseerd. Olympia mist dan achter de ge vreesde aanvalsleidster Marian ne Dieleman. „Stel dat het dan misgaat, dan nóg worden we kampioen", verzekert Eduard Hofman. „Dan moet het thuis te gen De Waele gebeuren en tegen die ploeg hebben we nog zó veel recht te zetten. Wij zijn gewoon de sterkste ploeg. Als we geen kampioen worden, mogen ze me op de middenstip zetten en me helemaal kaal scheren." „Dat is geen grootspraak. Het team is vrij uitgebalanceerd. De voorhoede, het middenveld, de verdediging, het is allemaal ongeveer even sterk. De ploeg is tijdens de competitie gegroeid. We kunnen nu bijvoorbeeld zelf het spel maken. Er lopen alleen nog te weinig speelsters bij die de bal eens even lekker kunnen vast houden." Walter van de Bunder een keer heen en weer en je maakt eens een praatje met ie mand. Dan heb je het over van alles. Je kunt het tenslotte niet altijd over vrouwen hebben", verontschuldigt hij zich. „Daar zijn wielrenners namelijk het meest in geïnteresseerd. Dat is algemeen bekend: ze kijken al tijd of er vrouwelijk schoon langs de kant staat." Maar dan is voor velen de koers nog niet gedaan. Na afloop, be kent hij, blijft hij wel eens een keer plakken en dan gaan ook de duur betaalde profs wel eens uit hun bol. „Voornamelijk na de criteriums, als de Tour voorbij is, dan willen die mannen ook wel eens uit. Ja, dan zie je ze feest vieren. Ik ken ze allemaal, ik zie het in de koers al van twee, drie kilometer wie er op kop rijden. Ik zit er nooit naast", verzekert hij. „Maar dan, zo onder de mor gen, dan ken ik die mannen niet. Weet ik veel wat ze dan allemaal tegen hun vrouwen vertellen." Eduard Hofman (rechts), met Olympia-speelsters Marianne Dieleman en Kirstie Hofman: „Als we geen kampioen worden, mogen ze me op de middenstip zetten en me helemaal kaal scheren" (foto Henk Hommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 40