Mitterrand en Kohl hebben haast met Europese eenheid iJifiip i JIW! Mfe 1 t 1 Stil Manhattan Rechtse leider 'Piet Skiet' voor oorlog tegen ANC mssst commentaar Delta-nutsbedrijf Albert Heijn doelwit van stakingsacties binnen- en buitenland Toreadors niet welkom in Moskouse arena Bonn reageert positief op verklaring De Maiziere Graanboeren Rudolph stal wapens Zuidafrikaanse luchtmacht Geen nieuwe Lance-raket Schade actie studenten vier ton Eten en drinken genoeg voor muiters VRIJDAG 20 APRIL 1990 De Roo Van der Veen Maatwerk door Mensenwerk Consequenties Deelstaten mm NU VOLOP KEUS! |10% jubileumkorting I Overleg loopt op niets uit Problemen door acties Franse verkeersleiders Oud-kamerlid Portheine (VVD) overleden aan gevolgen ongeluk ODR-burgers niet tweederangs (Van onze correspondent) BONN/BERLIJN - De Westduit- se regering heeft in grote lijnen positief gereageerd op de rege ringsverklaring van de Oost- duitse minister-president De Maiziere, waarin deze de invoe ring van de monetaire, sociale en economische unie nog voor de zomer bepleit, een wissel koers van één DDR-mark tegen één D-mark eist en zich tegen een uitverkoop van de belangen van de Oostduitse burgers weert. De regering-Kohl verklaarde te hopen dat eind april, begin mei overeenstemming is bereikt over de samenwerking, waarbij dan ook de wisselkoers moet zijn vastgelegd. Bonn sprak van een bemoedigende verklaring, waar in de wil naar de eenwording en de invoering van de vrije-markt- economie centraal staan. De sociaal-democratische kan selierskandidaat Oskar Lafon- taine zei respect te hebben voor de opvatting van De Maiziere, dat de Oostduitsers niet als bur gers tweede klasse de weg naar de eenwording willen voltooien. (Advertentie) Registeraccountants Accountants-Administratieconsulenten Belastingadviseurs Vestigingen in Goes, Middelburg, Oud-Beijerland, Rotterdam, Sliedrechten Zierikzee. Vraag vrijblijvend onze brochure. Bel 01180 - 34 000 PARIJS (RTR/AFP/DPA) - Pre sident Francois Mitterrand van Frankrijk en de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl hebben donderdag opgeroepen tot „versnelling van de politie ke opbouw van het Europa van de Twaalf' en van een economi sche en monetaire unie. „Rekening houdend met de diepgaande veranderingen in Europa, van de oprichting van een interne markt en van de tot standkoming van de economi sche en monetaire Unie, achten wij het noodzakelijk de politieke opbouw van de Twaalf te ver snellen", aldus de twee leiders in een gemeenschappelijke bood schap aan de Ierse premier Charles Haughey, de huidige voorzitter van de EG. I 1BWMMÜ Het tijdstip is aangebroken voor de Twaalf „een gezamenlijk bui tenlands en veiligheidsbeleid in gang zetten". „Onze doelstelling is dat deze fundamentele hervor mingen - zowel de economische en monetaire unie als de politie ke unie - op 1 januari 1993 van kracht worden, na ratificatie door de nationale parlementen". De lidstaten moeten hun onder linge betrekkingen gaan omzet ten in een Europese Unie, zoals voorzien in de Europese Akte, al dus de boodschap. Mitterrand en Kohl vragen Haughey deze kwestie op de agenda te zetten van de speciale informele bijeenkomst van de staats- en regeringsleiders van de EG-lidstaten op 28 april in Dublin. De Maiziere onderstreepte don derdag in het Oostberlijnse par lement dat de wisselkoers van 'een op een' de basis vormt voor alle verdere onderhandelingen. Minister Seiters, die in het kabi- net-Kohl de Duits-Duitse be sprekingen coördineert, zei er van overtuigd te zijn dat er een voor beide zijden bevredigende oplossing wordt gevonden. Minder optimistisch uitte zich vice-president Schlesinger van de Westduitse Bundesbank. Hij waarschuwde voor enorme con sequenties bij een algemene wis selkoers van 'een op een'. „De Bundesbank kan daardoor wor den gedwongen krachtig op de kredietrem te trappen", zei Schlesinger, die negatieve ge volgen voor de economische groei en de arbeidsmarkt niet uit sloot. De Maiziere sprak zich uit voor een snelle eenwording met West-Duitsland, maar eist wel verregaande sociale maatrege len om de negatieve gevolgen voor de DDR zo veel mogelijk te beperken. De minister-presi dent kondigde het snelle einde aan van de communistische „commando-economie". Verder zette hij zich in voor de herinvoering van de vijf Oost duitse deelstaten, die na de oor log moesten wijken voor 15 door de communisten gevormde dis tricten. Nog dit jaar zullen daar toe regionale verkiezingen wor den gehouden. Hij ging ook in op de Poolse westgrens en verklaarde dat Duitsland geen gebiedsaanspra- ken meer heeft tegenover andere landen. De Oostduitse leider zei dat geen buurland bang hoeft te zijn voor een verenigd Duitsland en dankte Michael Gorbatsjov zonder wiens perestrojka en glasnost de vreedzame revolutie onmogelijk was geweest. Hij be nadrukte de loyaliteit van de DDR ten opzichte van de Oost- europese landen, waarbij hij we) op korte termijn onderhandelin gen wil beginnen over de militai re verplichtingen. De minister president vindt dat zo lang het Warschaupact en de NAVO nog bestaan, Russische troepen en een strikt defensief Oostduits le ger op DDR-gebied moeten blij ven. j i r NEW YORK - De 42e straat in Manhattan zag er donderdag heel wat anders uit dan normaal, door het totaal ontbreken van auto's. De stad vierde de dag voor het openbaar vervoer, als onderdeel van de festiviteiten rond de 'Dag van de Aarde'. Alleen bussen verstoorden de rust. Fietsers die zich normaliter vaak met een fluit in de mond (om aandacht en ruimte op te eisen van de automobilisten) in het gewoel wagen hadden gisteren de ruimte (foto Don EmmertlAFP (Advertentie) (Slot van pagina 1) dan niet meer mogelijk", aldus Braks. Hij voorspelde in dat ge val een prijsval. Met klem vroeg de Braks de ak kerbouwers gebruik te maken van de financiële regelingen. Van een aantal, zoals de bedrijfs beëindiging en de inkomens steun, is de toegangsdrempel in de laatste kabinetsvoorstellen fors verlaagd. Tot nu toe deden de akkerbouwers vrijwel geen beroep op de regelingen. De akkerbouwcomité's wilden gisteren niet zeggen welke vorm de nieuwe acties krijgen. Blok kades zoals die eind februari, be gin maart werden gehouden, zijn niet de eerste optie, aldus actie leider J. Geluk na afloop van een vergadering van de actiecomi- té's in Den Haag. De akkerbouwers komen pas na het weekeinde in het geweer. In ieder geval komen ze in actie op 25 april, wanneer de ministers van landbouw in Brussel de on derhandelingen hervatten over de nieuwe landbouwprijzen. Zie ook pagina 13: Boeren doen het rustig aan in Den Haag (Van onze correspondent) WASHINGTON - De produktie van de korte-afstandsraketten die over enkele jaren de huidige Lance-raketten in West-Duits- land zouden moeten vervangen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Het besluit betekent in de prak tijk dat de modernisering van de Lance-raketten nu definitief van de baan is. JOHANNESBURG (RTR/DPA) - Piet Rudolph, alias 'Piet Skiet', de vice-voorzitter van de blanke extreem-rechtse Zuid afrikaanse Boerestaatpartij, heeft donderdag toegegeven dat hij wapens heeft gestolen uit een legeropslagplaats. Tegen de krant „Pretoria News" legde hij uit dat hij ze vooral tegen de an ti-apartheidsbeweging ANC wil gebruiken. „Dit is het begin van de contra revolutie. Wij vliegen het ANC naar de strot", aldus Rudolph. De Boerestaat wil een eigen GRONINGEN (GPD) - De schade die actievoerende studenten vo rige week donderdag hebben aangericht tijdens een bezet ting van de informatiserings bank in Groningen bedraagt ten minste 420.000 gulden. Dat is aanzienlijk meer dan direct na het beëindigen van de actie werd geschat. De meeste kosten (ongeveer 320.000 gulden) gaan zitten in het herstel en de vervanging van interieur, meubilair en appara tuur. Bijna 400 medewerkers van de informatiseringsbank hebben een halve dag niet kun nen werken. Hierdoor is een schadepost van 100.000 gulden ontstaan, staat voor de blanke afstamme lingen van de Nederlandse kolo nisten in Zuid-Afrika. De partij is dan ook fel gekant tegen de plannen van president Federik de Klerk de zwarten stemrecht te geven. De Boerestaatleider belde zelf de krant nadat de politie een ar restatiebevel tegen hem uitvaar digde wegens diefstal van gewe ren, pistolen en een machinege weer uit een opslagplaats van de luchtmacht in Pretoria. „Ik ont ken niet dat ik daarbij betrok ken ben" verklaarde Rudolph. De politie heeft al drie dienst plichtigen opgepakt in verband met de zaak. „Het spijt me voor die jongens, maar zij deden het omdat zij onder mijn invloed stonden", zei Rudolph. „De wa pens zullen niet gebruikt wor den tegen het leger of de politie, maar tegen het ANC". Rudolph kwam woensdag niet opdagen op een bijeenkomst van de Boerestaatpartij en zijn extremistische bondgenoot de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB). Robert van Tonder, de voorziter van de Boerestaat-par- tij verdedigde daar de actie van zijn vice-voorzitter. „Rudolph handelt als gevolg van de situa tie in het land. Hij is geen misda diger." Van Tonder en Eugenë Terre- 'Blanche (leider van de AWB) pleitten voor een referendum on der de blanken over de plannen van De Klerk. Terre'Blanche hield er rekening mee dat de re gering er weinig aandacht aan zal schenken als de rechtse orga nisaties een miljoen handteke ningen verzamelen. „Maar zij zullen goed naar ons luisteren als de Boeren een miljoen gewe ren verzamelen", waarschuwde hij. De politie heeft donderdag vier jonge zwarte demonstranten van 13 tot 16 jaar doodgeschoten en 20 anderen verwond in de zwarte woonstad Kroondstad, in Oranje Vrijstaat. Zwarte acti visten in Kroonstad vertelden dat de jongeren, leden van het aan het Verenigd Democratisch Front gelieerde Jeugd Congres, zingend en leuzen schreeuwend op weg waren naar bijeenkomst. Opeens dook een politiebusje op waaruit vier blanke en twee zwarte agenten sprongen. „Zonder enige waarschuwing kwam zij uit het busje en begon nen ze te schieten", aldus een an ti-apartheidsactivist, „vier kin deren stierven ter plekke". De betogers renden in paniek weg maar de politie ging hen schie tend achterna. 1900 1990 Polo's; Overhemden korte mouw; Pullovers in voorjaars kwaliteiten; fijne dunne pan talons. al 90 jaar klasse en kwaliteit Gortstraat 32-34, Middelburg, tel. 01180- 12608. Donderdag koopavond (Van onze correspondent) MOSKOU - Geen toreadors in Moskouse arena's. Plannen om stierengevechten in het Mos kouse Loezjniki-stadion te hou den zijn dinsdag geschrapt. Volgens Aleksi Tairov, onderdi recteur van een vereniging die de eerste corrida in de Moskouse hoofdstad wilde organiseren, is men gezwicht voor de boze reac ties van tegenstanders van het Spaanse volksvermaak. Het mi nisterie van cultuur en de direc tie van het Loezjniki-stadion kregen duizenden protestbrie ven en -telegrammen uit binnen- en buitenland. De tweede reden om de plannen naar de prullenmand te verwij zen is een typisch Russische: „We konden geen methode vin den om het gras in het stadion te beschermen". Overigens betekent de capitula tie van de Moskouse organisato ren nog niet dat het stierenvech- ten buiten de Sovjet-grenzen blijft. De vereniging van Tairov heeft namelijk een verzoek uit Alma Ata ontvangen om daar een corrida te organiseren. MANCHESTER - Eén van de zeven overgeble ven muiters in de Strangeway-gevangenis in Manchester hield donderdag een bord om hoog waarop te lezen viel: „Onze voorraad eten en drinken is ruim voldoende om het nog weken, misschien zelfs maanden, vol te hou den, ha, ha." De directeur van de gevangenis in Manchester zei donderdag dat hij alle gedetineerden in kaart heeft en ervan overtuigd is dat zich in de delen van het gebouw die nog bezet worden ge houden geen lijken meer bevinden. De zeven muitsers zijn de laatsten van de onge veer 1.600 gedetineerden die op 1 april in op stand kwamen. Een gevangene is overleden aan verwondingen die hij bij het uitbreken van de opstand had opgelopen, en een bewaker is vermoedelijk aan een hartaanval bezweken foto EP A I I M I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Vandaag vergaderen de Staten van Zeeland over de oprichting van de NV Delta Nutsbedrijf, een samenvoeging van de NV Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) en de NV Watermaat schappij Zuidwest-Nederland (WMZ). Honderd jaar nadat in Vlissingen het eerste particuliere nutsbedrijf van deze provincie van de grond kwam, nu dan een bundeling in de nutssector die langzamerhand voor de hand lag. Aan het fusievoorstel dat op tafel ligt is een geschiedenis van schaal vergroting en van toenadering tussen een lappendeken van kleine regionale en gemeentelijke bedrijfjes in dit gewest voorafgegaan. In de ene sector verliep dat proces sneller dan in de andere. De ene keer diende de aanleiding zich min of meer vanzelfsprekend aan; bij een andere gelegenheid waren het invloeden van buitenaf die de doorslag gaven (het afhak ken van de produktiepoot van de PZEM om die onder te brengen in een nieuw bedrijf voor Zuid-Nederland EPZ). Over het principe van de fusie bestaat in de Staten van Zee land nauwelijks verschil van mening. De discussie vandaag gaat over 'huishoudelijke zaken', zoals de manier van divi dend uitkeren, de samenstelling van de raad van commissa rissen en de verdeling van de aandelen. En dan is er - zoals altijd in dit soort kwesties - gebakkelei over procedures bij de voorbereiding van de fusie. Voorop bij de besluitvorming over het nieuwe Delta Nuts bedrijf heeft steeds gestaan het toekomstige belang van de consument om tegen een zo laag mogelijke prijs elektrici teit, gas, water, warmte en kabelradio en -televisie geleverd te zien. Gebundelde exploitatie werkt efficiënt en besparend. Bovendien past de nieuwe opzet in de landelijke ontwikke ling naar grote eenheden. Stuk voor stuk argumenten, waar geen speld tussen valt te krijgen. Natuurlijk zijn er aan zo'n fusie ook nadelen verbonden. Ze gaat doorgaans gepaard met verlies aan arbeidsplaatsen, slecht voor de werkgelegen heid. De rechtstreekse band tussen leverancier en verbruiker komt te vervallen, regionale kantoren worden opgeheven. Kortom, er treedt een sterke verzakelijking op in de verhou ding tussen aan de ene kant de aandeelhouders en het bedrijf en aan de andere kant het bedrijf en zijn afnemers. Hoe dat straks uitpakt is nog een open vraag. Waar de Staten van Zeeland en de gemeentebesturen in de toekomst, naast alle formaliteiten, op zullen moeten letten is dat het nieuwe Delta Nutsbedrijf zijn dienstverle nende functie zo goed mogelijk blijft vervullen. De burger/ consument zit niet te wachten op een log orgaan, dat vanuit een monopoliepositie gaat opereren en waar de bureaucratie almaar ondoordringbaarder wordt. Vooral die 'ene ingang' voor de consument naar de leverancier van alles op het ge bied van de nutsvoorzieningen moet echt toegankelijk wor den. En niet alleen maar op het papier van de fusievoorstel- len. Levering van energie en water wordt in de toekomst een zaak die in Nederland nog veel hoofdbrekens zal kosten. Voor producent en afnemer. Het Delta Nutsbedrijf zal zijn klanten in de breedste zin van het woord daarom óók met voorlich ting moeten bedienen. Over zorgvuldig, zuinig en doelgericht verbruik bijvoorbeeld. Dat aspect is in het proces van deze nutsfusie onderbelicht gebleven. In de praktijk zou juist van de opvatting van zo'n nieuwe taak nog wel eens veel van kun nen afhangen. vdM. AMSTERDAM (ANP) - Als ge volg van acties door een deel van de Franse luchtverkeerslei ders moeten reizigers vandaag rekening houden met annule ringen en vertragingen van vluchten naar en via Parijs. De acties begonnen afgelopen mid dernacht en zouden 24 uur du ren. Van de ongeveer 1.200 vluchten op het vliegveld Char les de Gaulle waren er gister avond al 800 geannuleerd. Een woordvoerster van Schip hol zei donderdag dat reizigers er goed aan doen Teletekst te raadplegen voor de vertrektij den en contact te houden met hun luchtvaartmaatschappij. Zij kon nog niet overzien wat voor consequenties de acties zullen hebben voor Schiphol. Volgens de KLM kunnen de ac ties ook vertragingen opleveren voor vluchten naar Spanje, Por tugal, Marokko en Tunesië. Een deel van de routes naar deze lan den gaat over Frankrijk. LEIDEN (ANP) - Het vroegere VVD-kamerlid mr. Frederik Portheine is dinsdag in zijn woonplaats Leiden overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Dit heeft zijn fa milie donderdag bekend ge maakt. Portheine is 67 jaar ge worden. Portheine was van 1963 tot 1981 kamerlid. De laatste jaren van die periode was hij tevens één van de ondervoorzitters. Na 1981 was hij onder meer voorzitter van een regeringscommissie voor modernisering van het de coratiestelsel. BUNNIK (GPD) - De filialen van Albert Heijn zullen volgen de week 'in de mangel worden genomen'. Dit zei gistermiddag een woordvoerder van de Dien stenbond FNV na het mislukken van overleg tussen de bonden en de werkgevers in het winkel bedrijf over de plannen om win kels voortaan tot half zeven open te houden. Volgens de FNV is Albert Heijn de kwade genius achter deze plannen. De bonden waren naar Bunnik gekomen op uitnodiging van de werkgevers. „Onder valse voor wendselen," aldus voorzitter De Waal van de Dienstenbond. „In ruil voor werken tot half zeven, boden ze een verslechtering van de arbeidsvoorwaarden." De werkgevers wilden, aldus een woordvoerder, praten over 'de vertaling van half zeven in de ar beidsvoorwaarden'. Ze wilden afspraken maken over over werkvergoedingen en flexibele inroostering. „Maar de bonden zijn onwrikbaar," aldus een woordvoerder. Volgens de Dienstenbond FNV werd gisteren bij in totaal 24 winkels het werk de hele dag neergelegd. Daarbij waren circa 500 stakers betrokken. In vijf winkels ging de staking niet door omdat er te weinig mensen voor te porren waren. Het ging daarbij onder meer om een He- ma-vestiging in Deventer, V en D in Den Bosch en AH-vestigin- gen in Amsterdam-Osdorp en Leeuwarden. Niettemin ver klaarde de woordvoerder zich te vreden over de actiebereidheid. „Oorspronkelijk stonden er voor vandaag 21 winkels op de nomi natie om plat te gaan. Dat zijn er uiteindelijk 24 geworden", aldus de vakbondswoordvoerder. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagfer en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3