Eindelijk een beetje winter in Zeeland Moskou draait ook de gaskraan dicht Graanboeren besluiten tot hervatting acties Kabinet komt niet met tunnelbesluit Blanken hebben laatste woord in Zuid-Afrika let op pagina 24 van deze krant Ultimatum aan ziekenhuisdirecties loopt 30 april af lïSii „Er zitten nogal wat veranderingen in de lucht!' ,Daar moet KLM achter zitten!' Paauwe in Zonnemaire toont style! Eenwording Swift Secretaressen Vrouw gedood; schoonouders ernstig gewond Britse leger geeft Schots gifeiland terug Wisselvallig 233e jaargang no. 93 Vrijdag 20 april 1990 Acties Zie pagina 12 Betrouwbaar. KU >rm'l Veel bewolking en vooral overdag re gen. Maximumtemperatuur rond 14 graden. Meest vrij krachtige noord oostenwind. WWW»1 De Westduitse regering heeft donderdag positief gereageerd op de regeringsverklaring van de Oostduitse minister-presi dent De Maiziere. Hij wil nog voor de zomer Duitse eenwor ding op financieel, so ciaalen economisch O gebied. O De Middelburgse korfbalvereni ging Swift streeft naar de status van topclub. Om dat te bereiken wil een commissie, met voorzit ter Piet Buijs, het korfbaltalent van Zeeland benade ren om bij Swift te ko- O men spelen. mL< I Acties verplegend personeel Er komen in het Oosterschelde- gebied voorlopig geen nieuwe vaste ligplaatsen bij. Vorig jaar zijn er nog wel 230 bijgekomen bij Sophiahaven, waar langs de Oosterscheldekust ook honderden recreatie woningen worden ge bouwd. Menige secretaresse ontving gis teren een boeket bloemen, een doos bonbons of andere attentie. Het was dan ook secretaresse dag, een uit het buitenland over gewaaid verschijnsel dat in ons land nog wat aarzelend navolging C vindt. I w pakket maatregelen dat de bon den eisen beloopt ongeveer 6 procent van de lonen, de NZR zei niet verder te kunnen gaan dan 3,5 procent. „In een uiterste poging onzer zijds acties te voorkomen doen wij een klemmend beroep op u om nogmaals te onderhande len", aldus de FHZ mede na mens de andere bonden. RAALTE (ANP) - De 33-jarige Anja van den Berg uit Raalte is donderdag in het Zwolse Sop hia Ziekenhuis overleden aan het hoofdletsel dat haar 's och tends vroeg was toegebracht. Haar schoonouders (68 en 64 jaar) raakten zeer ernstig ge wond. De politie probeerde vannacht via een grootscheepse actie de 36-jarige echtgenoot van Anja van den Berg op te sporen en schakelde daarbij een helicopter in. De man verliet, kort nadat het misdrijf plaatsvond, per au to de boerderij van zijn ouders bij wie het tweetal inwoonde. Hij verscheen niet op zijn werk in Zwolle. Zolang niet vast staat wat zich donderdagochtend kort voor zes uur afspeelde in de woning wilde justitie de voortvluchtige man niet als verdachte kenmerken. Van een overval is niets geble ken en uit de woning wordt niets vermist. UTRECHT (GPD) - Er komen direct na 1 mei werkonderbre kingen, stiptheidsacties en zon dagsdiensten op doordeweekse dagen in de ziekenhuizen, wan neer de werkgevers niet voor 30 april tegemoet zijn gekomen aan de eisen voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Komende maandag zijn overal in het land al 'waarschuwings acties' ter ondersteuning van de eisen. Met het ultimatum van donder dag doen de werknemersorgani saties AbvaKabo, CFO, GOB en FHZ (hoger personeel) een laat ste „klemmend beroep" op Na tionale Ziekenhuisraad (NZR) met een beter bod naar de onder handelingstafel te komen. Om dat komende maandag de NZR in Breda over de cao-eisen met haar eigen directies vergadert, houden de bonden juist op die dag korte werkonderbrekingen om te laten zien dat het hen ernst is. De onderhandelingen over een cao voor het ziekenhuisperso neel werden 11 april afgebroken omdat het verschil tussen het laatste bod van de ziekenhuisdi recties en de eisen van de bon den onoverbrugbaar was. Het Donderdag 19 april 1990: even sneeuw in Middelburg (foto Oscar van Beest) VLISSINGEN - Het was het hoofd van de meteorologische dienst in Middelburg op het moment zelf even ontgaan, maar verbaasd was D.E. Lud- lam er niet over: het sneeuwde donderdag even in Zeeland, 't Was niet veel en nogal wate rig, maar voldoende om voet gangers en auto's voor een ogenblik met een dun wit laagje te bedekken. aan. „Het wordt wat minder koud. Een depressie die nu bo ven zuid-Europa ligt, komt met noord-oostenwind deze kant uit. Wel met regen, maar met temperaturen van veer tien tot vijftien graden overdag en een graad of zes 's nachts. De laatste keer dat Zeeland heel even bedekt was met wat sneeuw was in februari 1988. „We dachten al een paar dagen aan sneeuw, al kwam het niet in de voorspellingen voor. De afgelopen nachten koelde de lucht steeds sterk af tot een graad of drie, vier, er was wat bewolking en weinig wind. Heel normaal voor een maand als april of mei", weet de me teoroloog. „Wel bijzonder is het dat april, met een gemid delde temperatuur van rond de tien graden, de eerste maand sinds lange tijd is met een nor maal weerbeeld." Overigens is de kans op sneeuw na gisteren meteen verkeken, kondigt Ludlam KAAPSTAD (DPA/RTR/AFP) - De Zuidafrikaanse blanken moeten het laatste woord heb ben over een nieuwe grondwet waaruit de apartheid is ver dwenen, zo heeft president Fre- derik De Klerk donderdag in het parlement in Kaapstad ver klaard. Hij beloofde opnieuw dat alle apartheidswetten die nu nog van kracht zijn in Zuid- Afrika afgeschaft of geamen deerd zullen worden. De Klerk voegde daaraan toe dat er niets tegen is als ook de kamers voor kleurlingen en In diërs van het naar ras geschei den Zuidafrikaanse parlement hun kiezers in een referendum naar hun mening vragen. Ook onder de zwarte meerderheid van de bevolking, die geen stem recht heeft, zou op verzoek een soort opiniepeiling gehouden kunnen worden. De anti-apartheidsorganisatie ANC, die met de regering over leg zal voeren over de afschaffing van de apartheid, heeft altijd ge pleit voor een systeem waarin ie dere Zuidafrikaan een gelijk- waardigde stem heeft. ANC-lei- der Walter Sisulu maakte overi gens bekend dat het overleg tus sen de regering en het ANC van 2 mei door zal gaan, ondanks de schietpartij in de zwarte woon stad Rammulotsi bij Kroonstad waar de politie donderdag vier zwarte kinderen doodschoot bij een betoging. Zie ook pagina 3 (Advertentie) Zaterdagavond van 19.25 uur tot het journaal op Nederland 2 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma over Innova ties in bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en f vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in ondernemend en Innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon voor iedereen. 0 a Wilt u meer informatie? Bel dan met het x Innovatiecentrum, in uw regio. (Telefoon 01180- 28141, de heer Ir A.J. Maljaars, directeur). - ,\-i Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. Advertentie HOUDT A.S. ZATERDAG VRIJ! VILNIUS - Enorme rijen vormden zich gisteren bij de benzinestations in Litouwen nadat Moskou de oliekraan had dichtgedraaid foto AFP) Van onze correspondenten) MOSKOU,WASHINGTON - De Litouwse regering heeft giste ren noodmaatregelen genomen nadat Moskou de gastoevoer aan de Baltische republiek met tachtig procent verminderde. Benzine werd gerantsoeneerd tot tien liter per keer tanken, de distributie van gas werd dusdanig veranderd dat de meest vita le bedrijven konden blijven doordraaien. „We zijn op een uithongeringsdieet gezet. Zet de verwarming uit, gebruik zo min mogelijk energie", adviseerde de Litouwse rege ringswoordvoerder de 3,5 miljoen Litouwers via de radio, nadat tegen het middaguur de gaskraan vanuit Moskou praktisch ge heel werd dichtgedraaid. Litouwen krijgt via een van de vier pijpleidingen vanuit de SOv- jet-Unie nog 3,5 miljoen kubieke meter gas per dag. Normaal is dat meer dan vijf keer zoveel. In de Litouwse hoofdstad Vilnioes wordt verwacht dat de grote olieraffinaderij Mazeikiai voor het weekeinde de produktie zal staken. Woensdag werd op order van Moskou de oliekraan naar dit bedrijf, met 3000 man personeel, geheel dichtgedraaid. Westerse expers menen dat de energieboycot van Litouwen schadelijk zal zijn voor de hele Sovjet-economie. Het manage ment van Mazeikiai heeft al besloten de export van geraffineerde olie en olieprodukten naar de Sovjet-Unie en het Westen stop te zetten. De kunstmestfabriek Azotas was gisteren het eerste be drijf in Litouwen dat de produktie drastisch moest verminderen als gevolg van de energieboycot. Toevalligerwijs is deze onderne ming toeleverancier van harsprodukten voor de Sovjet-meubel- industrie. De Litouwse premier Proenskiene probeert intussen in Scandi navië olie aan te boren om de weggevallen leveranties uit de Sov jet-Unie te compenseren. In Noorwegen kreeg Proenskiene van premier Syse te horen dat de Noorse regering de oliemaatschap pijen niet zal verhinderen aan Litouwen te leveren. President Bush van de Verenigde Staten polst de NAVO-bondge- noten over maatregelen tegen Moskou. Het gaat niet om geza menlijke actie maar om eventuele economische sancties door de VS. Landsbergis heeft de Poolse regering per brief om economi sche bijstand gevraagd maar kreeg geen enkele toezegging. DEN HAAG (GPD) - De regiona le comité's van akkerbouwers hebben donderdagavond beslo ten tot nieuwe acties. Zij zijn ontevreden over de afloop van het commissiedebat over de problemen. Minister Braks deed daarin de toezegging de graanboeren enkele tientallen miljoenen guldens extra be schikbaar te stellen als het bud get voor de bedrijfsbeëindi gingsregeling onvoldoende mocht zijn. Braks beloofde dit aan het eind van het debat. Daarbij bleek dat de regeringspartijen CDA en PvdA het eens zijn met het kabi netsbeleid. Alle fracties vroegen de minister opnieuw zich tot het uiterste in te spannen de EG- landen zover te krijgen dat ze de graanproductie in eigen land ex tra beperken. Een herstel van de graanprijzen is alleen mogelijk bij een forse inkrimping van de totale Europese graanproduc tie. Een doorbraak op korte termijn ligt volgens Braks niet in het verschiet. Daarvoor ontbreekt het draagvlak bij de lidstaten. Premier Lubbers zal dan ook de akkerbouwproblematiek niet aan de orde stellen bij het EG- topberaad in Dublin volgend weekeinde. Zowel de Kamer als Braks stel den dat het uur U was bereikt wat betreft de productiebeper king. De minister vreestdat de graanprijs beneden 40 cent uit komt als geen maatregelen wor den genomen,. Een prijscom pensatie zoals dit jaar gebeurt, is (Slot zie pagina 3 kolom 1 DEN HAAG (GPD) - Het be sluit over de aanleg van vier tunnels bij Amsterdam en Rot terdam is uitgesteld. Het kabi net zal de zaak vandaag wel be spreken, maar nog geen defini tieve beslissing nemen. In het kabinet zijn grote proble men gerezen over de aanleg van de vier tunnels. De PvdA-minis- ters zijn fel tegen de aanleg van de tunnels gekant. Bovendien voelt het CDA (de partij van de minister) niets voor de invoering van het rekeningrijden. Maij heeft het geld dat daaruit zou komen nodig voor de aanleg van de tunnels. Extra complicatie vormt een rapport van de Algemene Re kenkamer, waaruit blijkt dat de particuliere financiering van de tunnels grote financiële risico's voor de schatkist met zich brengt. Minister Maij is in ge sprek met enkele particuliere beleggers over de financiering van de tunnels. Deze beleggers willen een groot deel van de risi co's bij de staat leggen. Minister Kok (Financiën) voelt daar niets voor. Intussen heeft de milieubewe ging aangekondigd harde acties te zullen voeren tegen de bouw van de tunnels. Schiedam heeft meegedeeld niet tot de Rand stadgemeenten te behoren die de tunnelbouw toejuichen. LONDEN (RTR) - Een afgelegen Schots eiland, waar in de Twee de Wereldoorlog door het Britse leger proeven met biologische wapens werden gehouden, wordt volgende maand aan de eigenaar teruggeven. Gruinard, meestal dodeneiland genoemd, is in 1942 getroffen door een miltvuur verspreiden de bom. Destijds werd aangeno men dat duizend jaar lang geen leven op het eiland voor de Schotse noordwest-kust moge lijk was. In 1986 is evenwel ontdekt dat een mengsel van formaldehyde en zeewater de miltvuur-sporen kan elimineren. Een jaar later bewees een kudde schapen dat het eiland, eigendom van een Schotse advocatenvrouw, weer levensvatbaar was. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1