PZC Niet echt nodig, wel heel leuk GTI is gevolgen 'gesjoemel' G©es al weer te boven in beeld Eerste schip voor zeezeilschool Kats Goes aan absolute top met woonlasten provincie vrijdag 20 april 1990 15 Secretaressedag Provinciale commissie kan aan het werk Zeven maanden gevangenis voor woninginbraken Brandkast van bedrijf gekraakt Samenspanning Taxichauffeur na beroving op intensive-care Parkeermeters voor fietsen Traditie iii m m iliiiiiii i i i i i i rrrr Tevreden Beddegoed uit woning gestolen Zendingswerk Terneuzen goedkoopste De laagste (Ae\®^e< Gehoor voor klachten bejaarden MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft donderdag de 25-jarige Goese- naar S. B. bij verstek tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld voor vier woningin braken in zijn woonplaats. Daarnaast moet hij drie maan den uitzitten die voorwaarde lijk boven zijn hoofd hingen en aan één van de benadeelden moet hij 719,80 schadevergoe ding betalen. Een fles methadon - vervangingsmiddel voor he roïne - die bij hem werd gevon den wordt door justitie vernie tigd. Het slachtoffer van de inbraak die B. 13 februari aan de Nieuw- straat pleegde, trof bij thuis komst een fikse ravage aan. B. had zich bloedend verwond bij het inslaan van een ruit en had bij het doorzoeken van de wo ning het interieur met bloed be smeurd. De eigenaar heeft gor dijnen, vloerbedekking en meu bilair moeten laten reinigen om zijn huis weer bewoonbaar te maken. Ook kleding zat onder de bloedvlekken. Aan schoon maakkosten was hij 469,20 kwijt. Erger nog was dat de inbreker een la met al zijn persoonlijke papieren en administratie had leeggehaald. Zijn paspoort, zijn diploma's en andere waardevol le papieren verdwenen spoor loos. Voor het gemis daarvan eis te hij 250 gulden smartegeld. Of ficier van justitie mr C. M. P. Nij- rneijer merkte wat cynisch op dat van de gevraagde vergoe ding misschien 80 cent op tafel zou komen, gezien B.'s voorge schiedenis van heroïnegebruik en een onafzienbare reeks dief stallen. De eigenlijke buit van de inbraak bestond uit sieraden. Een week eerder had B. bij een inbraak aan de Paardenweg sie raden en betaalkaarten gesto len. De nacht daarna nam hij uit een woning aan het Groene Weidje buitenlands geld en spaarzegels weg. In beide geval len kwam hij binnen door het stukslaan van een ruit. In okto ber vorig jaar stal hij aan de Kol- veniershof ook sieraden, che ques en betaalkaarten. Het von nis was conform de eis. 's-HEERENHOEK - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in het kantoor van het bedrijf Sagro aan de Frank- rijkweg in 's-Heerenhoek. Met een snijbrander werd een brand kast geopend, waarna enkele duizenden guldens werden weg genomen. De inbraak werd don derdagochtend ontdekt door een medewerker van het bedrijf. AMSTERDAM (GPD) - De pro blemen bij de vestiging van GTI in Goes, die het technisch dienstverleningsconcern zo'n 10 miljoen gulden hebben ge kost, zijn inmiddels opgelost. Ervaren mensen uit Rotterdam se GTI-vestiging hebben de zaak weer op de rails gezet. „Het afgelopen jaar was een uitste kend jaar voor GTI. Goes was daarin een zwarte vlek. Samen maakte dat van 1989 toch een goed jaar", aldus directievoor zitter ir A.J. Dekker donderdag tijdens een toelichting op het jaarverslag. „GTI", zo zei hij, „loopt als een trein, maar wanneer je zestig dochters hebt, moet je er reke ning mee houden dat er wel eens een ziek wordt en dat de zieken huisrekening hoog uitvalt." Bij de Goese vestiging werd ver keerd aangenomen werk en de slechte uitvoering daarvan ver doezeld via gesjoemel met btw- aangiften. De betreffende vesti gingsdirecteur en de admini strateur zijn ontslagen. Of er sprake is van persoonlijk gewin is niet duidelijk. Dat zal het on derzoek dat de fiscus uitvoert moeten uitwijzen. Hangende dat onderzoek heeft de voor Goes verantwoordelijke man in de directie zijn werk zaamheden opgeschort. Ir Dek ker vertelde donderdag dat het betreffende directielid, nadat hij was verhoord door justitie, vond dat „naar zijn mening zijn func tioneren daardoor zodanig be moeilijkt werd dat het opschor ten van zijn werkzaamheden on ontkoombaar was." Of het direc tielid, dat al 33 jaar bij GTI werkt, terugkomt, hangt af van het onderzoek. De verliezen in Goes zijn inmid dels volledig in de resultaten van 1989 verwerkt. Op de netto winst heeft het effect circa 4 mil joen gulden bedragen. Dat GTI toch een resultaat behaalde dat geheel strookte met de eerdere verwachtingen is een gevolg van meevallers elders. Dat het zolang duurde voor dat de concernleiding er achter kwam dat er in Goes van alles mis was, verklaarde Dekker uit „de samenspanning van de plaatselijke directeur en zijn ad ministrateur, waardoor het veel moeilijker was achter de juiste feiten te komen." Uit een interne controle halver wege vorig jaar bleek dat er iets niet pluis was in Goes. Uit een extern accountantsonderzoek bleek daarna dat de lokale lei ding de resultaten niet juist had weergegeven. Toen ook bleek dat er met de afdracht van btw was geknoeid, lichtte de top van het bedrijf zelf de fiscus in. GTI verwacht het lopende jaar een verder stijging van het resul taat, zeker zo'n tien procent. Vo rig jaar bedroeg de winst 26,4 miljoen, 15 procent meer dan in 1988. De orderboeken zitten vol. Het eerste kwartaal is goed ver lopen. Er wordt nog steeds volop geïnvesteerd, en waar geïnves teerd wordt, wordt geïnstal leerd, het gebied waar GTI actief is. Het afgelopen jaar werd een omzet behaald van ruim een mil jard gulden met 6.332 medewer kers; Dekker verwacht de ko mende twee jaar door te groeien naar een omzet van 1,25 miljard gulden met circa 8.000 medewer kers. Voor een deel zal die omzet groei komen door het overne men van bedrijven. OOST-SOUBURG - De 27-jarige taxichauffeur J. G. M. uit Mid delburg is donderdagavond in Oost-Souburg beroofd. Daarbij is hij zodanig gewond geraakt dat hij is opgenomen op de in- tensive-care-afdeling van het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. M. had in Middelburg een klant opgepakt die naar Oost-Sou burg wilde. In deze plaats werd de chauffeur door deze passagier gedwongen te stoppen en met een 'scherp voorwerp' verwond, waarna hij zijn geld moest afge ven. Vervolgens stapte de dader uit en gebood de chauffeur ver der te rijden. Deze gaf daaraan gevolg, maar na enkele kilome ters werd de man dermate onwel dat hij zijn auto aan de kant moest zetten. Toen heeft hij via de mobilofoon hulp ingeroepen. Een politiewoordvoerder liet we ten vanwege de voortgang van het onderzoek nog geen informa tie over de precieze lokatie en toedracht van het misdrijf te kunnen geven. (Slot van pagina 13) om het project draaiende te hou den. „Volgens politiegegevens wor den in de gemeente Goes iedere maand veertig fietsen gestolen", zegt gemeente ambtenaar M. de Reus. „De bedoeling is deze dief stal te bestrijden. De fietspar- keermeter heeft zich in gemeen ten als Arnhem en Enschede al bewezen." Een geschikte plek voor een bewaakte overdekte fietsenstalling in de binnenstad is nog niet gevonden. De verga dering van de commissie voor al gemene zaken begint 20.30 uur in het stadhuis te Goes. GOES - Een secretaresse is ie mand die een bedrijf uitste kend kan leiden; als ze maar over een goede secretaresse zou beschikken. Van deze wijsheid - ze is van cabaretier Ivo de Wijs - zijn veel direc teuren en andere leidingge vende functionarissen van be drijven, instellingen en over heidsinstanties zich voortdu rend bewust. Secretaresse dag, een uit het buitenland overgewaaid verschijnsel, be gint er dan ook steeds meer in te komen. Menig secretaresse heeft donderdag een boeket bloemen, een doos bonbons of een andere attentie ontvan gen. Sommige bazen hebben er zelf aan gedacht, maar van de meeste moet toch op een min of meer subtiele manier de aandacht op deze bijzonder dag worden gevestigd. Met meer dan gewone belang stelling zijn donderdagmorgen vanuit secretaresse-vertrek ken de parkeerterreinen van bedrijven en kantoren in de ga ten gehouden. Om te zien of de directeur, de bestuurder of de chef misschien een bos bloe men uit zijn auto toverde. Maar secretaressedag is nog lang geen algemeen erkende feestelijkheid zoals moeder dag. De bloemenbranche en de landelijke organisatie van se cretaressen, die vorig jaar voor het eerst een speciale dag voor de secretaresse hebben uitge roepen, doen er veel aan daar verandering in te brengen. Zo hebben allerlei leidinggeven den de afgelopen weken fax berichten en rondschrijvens ontvangen van bloemisten en andere ondernemers die zich in staat achtten het perfecte se cretaressedag-geschenk te ver zorgen. Mededelingen die hun secretaresse vanzelfsprekend op een duidelijk zichtbare plek op hun bureau hebben gelegd. Betsy Zandee-van Damme, secretaresse van het college van burgemeester en wethou ders in Goes, trof donderdag morgen een fraai bloemstuk aan op haar bureau. „Dat was natuurlijk niet echt nodig", vond ze, „maar wel heel leuk. Ik hou veel van bloemen. Het is natuurlijk een puur commer ciële aangelegenheid, maar van mij mag die secretaresse dag net zo'n traditie worden als moederdag." Nodig vindt Anja Diepe veen, directiesecre taresse van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland de secre taressedag evenmin. Maar het gemengde boeket dat donder dag op haar bureau prijkte waardeert ze er niet minder Directiesecretaresse Anja Diepeveen van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland achter het boeket dat ze kreeg op secretaressedag (foto Willem Mieras) om. „Je kunt je natuurlijk af vragen wat ze zin van zo'n dag is", zegt ze. „Want dan zijn er nog wel meer te bedenken. Een directeurendag ligt dan al heel snel voor de hand." Mevrouw S, J. Corné, secreta resse van de commissaris van de koningin, heeft het zonder bloemenhulde moeten stellen, evenals trouwens alle secreta ressen in het provinciehuis. „Ik ben nogal een nuchter type", beoordeelt ze zichzelf. „Ik vind zo'n secretaressedag nogal overdreven. Ieder jaar krijg ik op mijn verjaardag een prach tig boeket. Wel, dat is voor mij al mooi genoeg." Evenmin te leurgesteld klonk Loes van der Hoeven, secretaresse van de directeuren drs C. Hartog en ir T. C. Bouwman en de raad van commissarissen van De Schel de in Vlissingen, over het uit blijven van een attentie ter ge legenheid van secretaresse dag. „Een compliment na de afronding van een moeilijke klus zegt me veel meer", is haar reactie. Maar de rode roos die een luchtvaartmaatschappij, waarbij ze wel eens vluchten boekt, haar heeft laten bezor gen, weet ze toch wel te waar deren, Ina de Jong en Dieuwke Visser van het directie-secretariaat van de Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) in Goes zaten donderdag ver geefs te wachten op een atten tie. Aan hun heeft het niet gele gen, want ze hebben het fax bericht van een bloemist over secretaressedag nadrukkelijk onder de aandacht gebracht van directeur ir P. Stoter en de staffunctionarissen voor wie ze ook als secretaresse optreden. Ina de Jong; „Wat moetje nog meer. Je kunt toch moeilijk 'denk aan secretaressedag' in iemands agenda zetten." Vorig jaar is bij de WMZ wel iets aan secretaressedag gedaan. Hoe wel gedaan... De directeur zei zijn secretaressen toen zelf maar een bloemetje te bestel len. „Maar", sprak Dieuwke Visser vergoelijkend, „het is hier ook erg druk. De fusie met de PZEM vraagt heel veel tijd en energie." Dat mag zo zijn, ir A. Tiktak, directeur van WMZ's beoogde fusiepartner, heeft zijn secreta resse wel bedacht. Aanvanke lijk zag het er nog naar uit dat secretaressedag aan de aan dacht van de PZEM-directeur zou ontsnappen. Secretaresse Anita van Agtmaal had in haar kantoor een poster opgehan gen met een aankondiging van deze bijzondere dag. Wanneer is dat, wilde haar baas weten toen hij donderdag ging lun chen. Vandaag, was het ant woord. Anita van Agtmaal ging er slechts aarzelend mee akkoord dat in deze krant zou worden gemeld dat Tiktak haar blijkbaar was vergeten. „Daar wil ik hem tegen be schermen", zei ze, „want ik krijg heus volop waardering van hem." Maar vijf minuten later belde ze terug. De directeur was na de lunchpauze met een fles wijn in haar kantoor versche nen. Anita van Agtmaal: „En hij vroeg of ik dat toch ook nog even wilde melden". Bloemist Han Meerhoff in Goes is landelijk bestuurslid van Florado Nederland en de vereniging van bloemist-win keliers, organisaties die aan de wieg van de secretaressendag hebben gestaan. Hij is zeer te vreden over de erkenning die dit initiatief inmiddels heeft gevonden. Donderdag halver wege de middag had hij 54 be stellingen geturfd die zonder twijfel voor secretaressen be stemd waren. „Allemaal zijn het boeketten van gemiddeld 25 gulden; dus dat is ruim 1000 gulden extra omzet", rekende hij vlot. „Wat dat betreft heb ik meer aan de secretaressedag dan aan Va- lentijndag, want dan worden alleen maar kleine boeketjes of enkele rozen verkocht. Maar de top, ja dat blijft nog steeds moederdag." En waarom laten directeuren zich meeslepen met het zoveel ste commerciële bedenksel? Directeur L. Kraak van de ziektenkostenverzekerings- maatschappij ZHV in Goes: „Het is een blijk van waarde ring. Je laat wel vaker merken dat je tevreden bent over de manier waarop er wordt ge werkt, wanneer een secretresse jarig is of zomaar tussendoor." En mr S. D. Spruijt van het ad vocatenkantoor Quarles en Kousemaker in Goes: „Waar dering toon je niet alleen met de inhoud van het loonzakje, maar ook met een boterletter in de sinterklaastijd en een kerstpakket. En wat mij be treft mag daar een bloemetje op de secretaressedag ook bij horen." Ben Jansen MIDDELBURG - Gedeputeerde W. Don (volksgezondheid) heeft donderdag in Middelburg een provinciale commissie geïn stalleerd, die klachten van be woners in bejaardenoorden gaat beoordelen. Voorzitter van de commissie is oud-gedepu teerde J. Stenvert. Bewoners van een verzorgingstehuis kun nen bij de commissie aanklop pen als zij ontevreden zijn over hun verzorging of over de dage lijkse gang van zaken in hun te huis, maar pas nadat gepro beerd is de klacht of het geschil intern op te lossen. Don onthulde met gemengde ge voelens de commissie in het le ven te roepen. „We streven er al sinds 1962 naar om samen met de mensen in de verzorgingste huizen de kwaliteit van de zorg te verbeteren en te garanderen. CADZAND-BAD - Beddegoed met een waarde van driehon derd gulden is ontvreemd bij een inbraak in de zomerwoning van J. G. G. uit Tilburg in de wijk De Brabander te Cadzand-Bad. Donderdag werd aangifte ge daan van de inbraak. KATS - In de haven van Kats ligt het eerste schip van de nieu we zeezeilschool Stichting Nau- tic Sport Zeeland gereed voor de lessen. Initiatiefnemer J. Steenhorst voer de 15 meter lan ge Suncoast deze week met be manning over van IJmuiden naar Kats. Op de Ran, een boot van de chartermaatschappij Mare Liberum uit IJmuiden, kunnen 15 leerlingen meevaren. Ze krijgen les van onder ande ren docenten van het Maritiem Instituut De Ruijter te Vlissin gen. Steenhorst nam het initiatief niet om er zelf rijker van te wor den. Eenderde van de jaarwinst gaat naar het reddingwezen. De rest wordt geïnvesteerd in de zeilschool. De Brabander draagt Kats een warm hart toe. Steen horst meent dat watersport een economische opleving kan bete kenen voor het kleine dorp dat hij nog van vroeger kent. De cursussen staan open voor liefhebbers vanaf 16 jaar. Ze du ren van begin juli tot en met eind september, in principe van maandag tot en met zaterdag. Als het aantal inschrijvingen groot is, komen er meer schepen in de vaart. Belangstellenden kunnen zaterdag 21 april een kijkje nemen op de Ran. Het schip vaart tijdens de open dag waterrecreatie heen en weer tus sen Kats en Colijnsplaat. Met dat in het achterhoofd is het denk ik een natuurlijke neiging klachten en geschillen als iets verwerpelijks te beschouwen." De gedeputeerde zei dat geen enkel bestuur, directie of bewo nerscommissie kleine ongemak ken kan voorkomen. Volgens Don moet de commissie klachten en geschillen als posi tief ervaren: bewoners denken na over de wijze waarop zij hun leven willen inrichten of in het desbetreffende tehuis is geen laagdrempelige mogelijkheid om klachten te deponeren. „Als het een bewoner niet bevalt dat een verzorgster zonder te klop pen de kamer binnenkomt, valt het niet voor iedereen mee daar wat van te zeggen. Het volgende moment ben je immers weer af hankelijk van diezelfde verzorg ster. Bovendien kennen veel ou deren hun rechten niet goed." De klachten- en geschillencom missie is volgens de gedeputeer de onlosmakelijk verbonden met regelingen als huisregle menten, statuten en verzor gingsovereenkomsten. „Voor de commissie, de provincie en de verzorginstehuizen ligt er een belangrijk stuk zendingswerk. Een aantal misvattingen be paalt toch een deel van de hou ding van de huidige generatie bewoners in verzorgingstehui zen. De eerste is dat het geen zin zou hebben je onvrede te uiten, omdat het toch niet helpt. De tweede is dat door een klacht of geschil de relatie met directie en personeel wordt verstoord. De derde misvatting is datje als be woner niet mag klagen. Dat is ei genlijk nog het meest onjuist. Als iets niet in orde is of niet naar wens verloopt, moet je daarover praten of een klacht Indienen. Dat recht is vastgelegd in de wet" De commissie heeft tot taak een voor beide partijen aanvaardba re oplossing te vinden. Voorzit ter Stenvert sprak de hoop uit oplossingen te kunnen aanrei ken, zodat bewoner en directie of personeel weer in goede harmo nie met elkaar kunnen samenle ven in het tehuis. „Ik heb begrip voor de angst die bij sommigen aanwezig is. Het zal een kunst zijn om die angst weg te nemen. Het is aan bewoners en werkne mers om dat op te brengen. Ik hoop dat de commissie weinig te doen krijgt." De nieuw geïnstalleerde klachtencommissie voor de bejaardenoorden, onder voorzitterschap van oud-gedeputeerde J. Stenvert (tweede van rechts). Links naast hem gedeputeerde W. Don foto Lex de Meester) GOES - De gemeente Goes heeft de twijfelachtige eer glanzend nummer één te staan bij verge lijking van woonlasten in de provincie Zeeland. Op alle on derdelen is de Ganzestad koplo per. De gemeente Terneuzen daarentegen kan zich op de borst kloppen als goedkoopste in de provincie. Dit blijkt uit het vergelijkend onderzoek van het CNV-disfrict Zeeland. Bekeken zijn de niet- vermijdbare gemeentelijke be lastingen en de verontreini gingsheffing van de waterschap pen. Vergelijkingen zijn ge maakt voor alleenstaande huur ders, alleenstaande eigenaars, gezinnen met twee kinderen (huurder) en gezinnen met twee kinderen (eigenaar). Uitgangs punt is een huis van 99.000 gul den. Goes komt steeds weer als hoogste uit de bus. De totale woonlasten komen in Goes voor alleenstaande huur ders op 452,78 gulden, voor al leenstaande eigenaars op 683,78 gulden, voor het gezin (huurder) op 625,78 gulden en voor het ge zin (eigenaar) op 856,78 gulden. Voor Terneuzen zijn die cijfers achtereenvolgens: 249,40 gul den, 399,55 gulden, 389,40 en 539,55 gulden. Bij de gemeentelijke heffingen eindigt Wissenkerke steeds als laagste. Komen de verontreini gingsheffingen van het water schap erbij, dan is de laatste plaats steeds toebedeeld aan Terneuzen. Goes steekt met kop en schou ders boven alle andere gemeen ten uit. Bij de alleenstaande huurder is Borsele nummer twee met 379,42 gulden. Bij de alleen staande eigenaar is Zierikzee tweede met 645,40 gulden. In de derde categorie is Oostburg een goede tweede met 610,42 gulden. Ten slotte komen we in de laat ste categorie Zierikzee weer te gen als kopvolger met 809,40 gul den. Initiatiefnemer J. Steenhorst voor de Ran, het schip waar mee de nieuwe zeezeilschool in Kats gaat varen foto Willem Mieras) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17