Automobilist bij ongeluk omgekomen 'Dat had je niet moeten zeggen' Plan parkeermeters voor fietsen Vreemdelingen in België opgesloten i "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." vooroortogse berichten Vlek Tot 1992 geen uitbreiding meer voor jachten In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. VRIJDAG 20 APRIL 1990 Voorlichting 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Akkerbouwers houden actie in Den Haag rustig Blokkades Boe-geroep WAARDEBON zeeland Oosterschelde ligt voorlopig vol MIDDELBURG - In het Ooster- scheldegebied is voorshands geen ruimte meer voor nieuwe vaste ligplaatsen. Dit stelt het dagelijks bestuur van de Stuur groep Oosterschelde. In het Be leidsplan Oosterschelde, in 1982 vastgesteld, staat dat er maxi maal 1.000 nieuwe ligplaatsen bij mogen komen. Dat aantal is in de loop van 1989 volledig ver wezenlijkt. Bij Sophiahaven aan de noordkant van Noord- Beveland zijn vorig jaar de laat ste 230 nieuwe ligplaatsen in ge bruik genomen, in combinatie met verblijfsrecreatie. Momen teel zijn er in het Oosterschelde- gebied ongeveer 2.100 ligplaat sen voor pleziervaartuigen. De vraag of het aantal vaste lig plaatsen in de toekomst kan toe nemen, is volgens het dagelijks bestuur van de stuurgroep niet aan de orde. In 1992 wordt beke ken of het Beleidsplan Ooster schelde moet worden aange past. Dan moet ook worden be slist over het al dan niet uitbrei den van ligplaatsen. Tot zolang wijst de Stuurgroep uitbreiding af. Er is nog wel ruimte voor nieuwe passantenplaatsen. Op grond van het beleidsplan kun nen er nog 170 bijkomen. Daar van zijn 150 plaatsen al toegewe zen aan de werkhaven Grevelin- gendam. De resterende 20 pas santenplaatsen zijn aan Schelp- hoek toebedeeld, maar de Kroon heeft een recreatieve ontwikke ling daar verboden, zodat er voor deze plaatsen een nieuwe bestemming mogelijk is. Over het aantal ligplaatsen in de Oosterschelde wil de stuurgroep de discussie op niet te lange ter mijn beginnen. Er lopen nog ver schillende onderzoeken naar de invloed van de watersport op de natuurwaarden en visserij en naar de werkelijke behoefte aan ligplaatsen. Bij de discussie moeten volgens de stuurgroep ook de actuele en toekomstige ontwikkelingen in de andere Deltawateren betrokken wor den. De Oosterschelde maakt immers deel uit van een heel stelsel van voor de recreatie- vaart aantrekkelijke wateren. Daarin kondigt de stuurgroep ook aan dat in het vervolg perio diek overlegd gepleegd wordt met vertegenwoordigers van be langenorganisaties op het ge bied van de recreatie. Overleg met de natuurbescherming vindt al enkele jaren regelmatig plaats. Het dagelijks bestuur wil ook jaarlijks een informatiebij eenkomst houden voor de ge bruikers van het Oosterschelde- gebied. Aan voorlichting over het beleid wordt grote waarde toegekend, vandaar ook het uit geven van een voorlichtingsplan en de voorgenomen aanstelling van een voorlichter. De stuurgroep beraadt zich over een advies dat de Dienst der Do meinen wil hebben over verhuur van jacht op de slikken en schor ren ten noorden van Rilland. Over beweiding van de schorren in de Krabbenkreek bij Sint- Philipsland is afwijzend geadvi seerd, evenals over aanleg van een buitendijkse drinkput op het schor bij Sint-Annaland. Uit voering van een onderzoek op het schor bij Rattekaai (door het Deltainstituut voor Hydrobiolo- gisch Onderzoek) acht de Stuur groep ongewenst. Ingestemd is met vestiging van een viskweke- rij in de voormalige veerhaven Zijpe (kweek van zalmforel in drijvende kooien en walbassins). Over een aanvraag voor het uit oefenen van mosselhangcultu- res in het Tholense Gat moet nog worden beslist. Vorig jaar heeft de stuurgroep het fiat gegeven aan een reeks nieuwe recreatieve voorzienin gen. Zoals: 50 passantenplaat sen in de Betonhaven Neeltje Jans; een fietsveersteiger en drie passantenplaatsen bij Goris- hoek, alsmede uitbreiding van De beschadigde auto (foto H. Hommers) BRESKENS - De 57-jarige A. Temmerman uit Schoondijke is donderdag bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. De Schoondijkenaar reed in een personenauto over de Oude Rijksweg te Breskens. Hij kwam vanuit het centrum van Bres kens. In een bocht geraakte de auto met het rechterwiel in de berm. De bestuurder stuurde de auto uit de berm en reed toen met ho ge snelheid naar links. Daar schampte de auto twee bomen, waarna het voertuig op de kop in de sloot belandde. De bestuur der was op slag dood. Het onge luk gebeurde rond zes uur 's avonds. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie.faljnk |JA Naam: Adres: PC Plaats: I Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen BELLEN GAAT SNELLER 01189 - 84215 het strand daar; uitbreiding van de camping Stavenisse met 30 zomerwoningen, een aantal kampeerplaatsen, tennis- en voetbalvelden; aanleg Delta park met 500 zomerwoningen en 240 appartementen bij Wissen- kerke; bouw van een hotel bij de Beatrixhaven Yerseke; een ho- recavoorziening op de haven Burghsluis. Over verschillende recreatieve plannen moet nog een besluit worden genomen. Het gaat on der meer om: het plan Goese Meer (wonen en waterrecreatie kanaal Goes-Oosterschelde); dijkovergang Sint-Annaland; duikcentrum aan de Katten- dijksedijk. Tevergeefs heeft de Stuurgroep geprobeerd de onge wenste recreatieve ontwikkelin gen bij de Oesterdam in te per ken. Bedoeling is dat er aan de Zoommeerkant van de Oester- dam gerecreërd wordt, op de Speelmansplaten. Er zijn be stuurlijke complicaties gerezen over de overdracht van het re creatieproject op de Speelmans platen. De ontwikkeling bij Sophiahaven, waar langs de Oosterschelde honderden recreatiewoningen gebouwd zijn en worden en waar i ligplaatsen voor jachten zijn gekomen (foto Willem Mieras). (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het is een trooste loos weerzien. Ze zijn er weer: de akkerbouwers. Ditmaal, haast symbolisch voor de her nieuwde actie, pakken donkere regenwolken zich boven hen sa men. In het hartje van Den Haag, rond het Binnenhof, is donderdagmiddag het ver trouwde geknal van de vogel verschrikkers te horen. Maar daar houdt de vergelijking met de vorige actie van de akker bouwers in Den Haag mee op. Enkele maanden geleden scheurden de trekkers over Het Binnenhof, schreeuwden de boeren om het hardst om actie en wapperden tientallen span doeken in de wind. Nu is er slechts hier en daar een leus waar te nemen. Lopen de boeren rustig rond. En regent het. Voor al veel regen. De massaal uitgerukte Haagse politie heeft geen kind aan de akkerbouwers. De boeren hou den zich keurig aan de afspraak die hun leider Dijkstra met de politie heeft gemaakt; geen blokkades en geen trekkers op het Binnenhof. Slechts honderd tractoren staan keurig in het ge lid aan de vier zijden van het Plein opgesteld. Het Binnenhof is, in tegenstelling tot de vorige keer, onneembaar. Beide ingan gen worden versperd door grote ME-panserwagens. En op het Binnenhof zelf staan twaalf ar restantenbusjes klaar „Ze moeten weten dat we er weer zijn. Dat is voorlopig genoeg", zegt Josje de Koning, de Zeeuw se die de actie enkele maanden geleden met haar vriendin is be gonnen. Ze loopt over het Plein. Zoekend naar de Zeeuwse dele gatie. Rond de 350 akkerbou wers zijn uit Zeeland richting Den Haag vertrokken. Daarbij hebben zich ook drie bussen uit West-Brabant gevoegd. Giste ren al werd commissaris der ko ningin Boertien bezocht door de Zeeuwse akkerbouwers. Josje de Koning: „Steun van hem had den we vantevoren al niet ver wacht". Ze hoopt wel op support van de commissarissen Vonhoff (Groningen) en Wiegel (Fries land). Maar of dat helpt..? Josje weet eigenlijk ook al dat ze weinig hoeft te verwachten van de Tweede Kamerleden die 's middags over de voorstellen van minister Braks gaan praten. Ze heeft meer hoop op resultaat uit Brussel waar de landbouwmi nisters volgende week weer over de akkerbouwproblematiek ver gaderen. Wellicht dat Braks daar meer kan bereiken dan hij nu een ieder wil doen geloven. „We gaan daar in ieder geval weer heen". En dan? Als dat niet lukt? Toch blokkades? Josjes Josje de Koning biedt de laatste strohalmen aan voorzitter Blauw van de vaste kamercommissie voor landbouw aan foto Roland de BruinIGPD GOES - In de Goese binnen stad moeten 25 fietsparkeer- meters komen. Tegen beta ling van een kwartje kunnen mensen hun rijwiel tegen diefstal beschermen. Bij wij ze van proef wil de gemeente de parkeermeters begin deze zomer voor één jaar plaatsen bij de ingang van de Gast huisstraat. Het voorstel komt maandag 23 april aan de orde in de vergadering van de commissie voor algemene zaken. In mei kan de gemeen teraad er zijn licht over laten schijnen. Het voorwiel moet in een klem worden gereden en de fiets kan dan voor onbepaalde tijd blijven staan. Als het par keren tegen betaling komend jaar aanslaat, gaat Goes er mee door. Iedere automaat moet dan gemiddeld 15 keer per week worden gebruikt. Wanneer de belangstelling te gering is, kan de gemeente er bijna 13.000 gulden bij in schieten. B en w zeggen 2000 gulden te willen uittrekken voor aankoop van de klem men als de proef een succes is. Het kost jaarlijks 1000 gulden (Slot zie pagina 15 kolom 8) lacht, zoals ze tijdens al die ac ties telkens weer een lach te voorschijn weet te toveren: „Dat was niet slim van ministers Da- les om nu al te roepen dat ze blokkades gaat verbieden. We hadden al besloten hier heel rus tig naar toe te komen". Maar over wat het land staat te wach ten als de akkerbouwers weer nul op het rekest krijgen, laat ze zich niet uit. Ook Josje vindt het aanbod van Braks om 90 miljoen voor de ak kerbouwers te reserveren 'krui melwerk'. „Nee dat is echt niets. Er is maar een zeer beperkt aan tal boeren dat daar van gebruik kan maken. Daar schieten we niets mee op". De Zeeuwse overhandigt een klein kwartier voor het debat in de Tweede Kamer een petitie aan de voorzitter van de kamer commissie voor landbouw, de WD'er P. Blauw. Zoemende ca mera's, flitslichten, gedrang van journalisten. Josje ondergaat het alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „Ik overhandig U een bosje stro", zegt ze tegen Blauw, „als symbool voor de laatste strohalm waar wij ons aan vasthouden". Het kamerlid werkt welwillend mee. Maar ook dit beroep van Josje op de poli tiek zal, net als de petitie die zij enkele maanden geleden aan ka mervoorzitter Deetman over handigde, niet echt zoden aan de dijk zetten. Dan begint de vergadering in de Tweede Kamer. De in het ka merrestaurant verstopte ME'ers worden wat nerveus. Maar ook dat is zinloos. Want de enige die voor opschudding zorgt, is mi nister Braks die drie kwartier te laat de vergaderzaal binnen komt. Ondertussen staan de akker bouwers op het Plein, te wach ten op geluid uit de geluidsin stallatie, die rechtstreeks met de vergaderzaal in verbinding staat. En als de voorzitter meldt dat minister Braks dan eindelijk aantreedt, klinkt een langdurig boe-geroep. „Voor mij hoeft het niet meer. Die Braks laat mij te veel zien dat hij geen akkerbou wer is. Ik veeg er mijn kont mee af', meldt een boze boer, blijk baar het lange wachten in de re gen meer dan beu. „En schrijf dat maar op." Toch scharen zich een half uur na het begin van de vergadering, enkele honderden boeren rond de geluidsboxen. En achter hen verregent langzaam de verf van een spandoek met de nog net leesbare - op een bekende recla meslogan van een verzekerings maatschappij gestoelde - tekst: Dan verkoop je toch gewoon je huis.... Dat had je nou niet moe ten zeggen. Donderdag 10 mei aanstaande wordt het feit herdacht dat een halve eeuw geleden Duitse troepen ons land binnenvie len. De overval luidde het begin in van een vijfjaar durende, brute bezettingsperiode. De PZC zal uitgebreid aandacht be steden aan de gebeurtenissen van mei 1940 en de daaropvol gende bezetting. Zo verschijnt eind april een speciale PZC- bijlage over Zeeland en de overweldiging. Vooruitlopend op de herdenking publiceert de PZC tot en met 10 mei elke dag een selectie uit het nieuws dat in 1940, voorafgaand aan de inval, de Zeeuwse krantekolommen vul de. De inhoud is ontleend aan archiefexemplaren van de Vlissingsche Courant en de Provinciale Zeeuwsche Mid- delbvurgsche Courant. De Belgische autoriteiten hebben met het oog op de binnenlandse veiligheid strenge maatregelen geno men om de clandestiene toe vloed van vreemdelingen te gen te gaan. Asielzoekers worden in groepen inge deeld. Duizenden van hen zijn al geïnterneerd. In Ruys- selede wordt een concentra tiekamp ingericht, zo maak te minister-president Pierlot bekend. Ook is België be gonnen aan een volledige telling van de vluchtelingen in het land. Inmiddels zijn ook Franse troepen aan de Noorse kust geland. De landingsplaats wordt geheim gehouden. De toestand van de Duitse troe pen in de sector Narvik zou wanhopig zijn, citeert de Middelburgsche Courant van 20 april het persbureau Reuter. De strijdkrachten zouden vrijwel geen aanvoer meer kunnen krijgen. Omstreeks 2500 Noren zijn erin geslaagd op ski's uit Os lo te ontsnappen om zich in het noorden van het land bij de Noorse troepen te voegen. Als tegenmaatregel van Duitse zijde is het alle man nen tussen 18 en 50 jaar ver boden Oslo te verlaten. Bij alle uitgangen van de stad en op de voornaamste skiwe gen zijn Duitse wachten ge posteerd. Duitse troepen op mars in Noorwegen Ter gelegenheid van de opening half uur gratis spelen met één gratis consumptie zaterdag 21 april t/m zondag 22 april Aan de vooravond van de 51-ste verjaardag van Adolf Hitler heeft de Duitse minis ter van propaganda Goeb- bels fel uitgehaald naar de Engelse minister-president, die 'in een uur van lichtzin nigheid het Duitsche volk meedoogenloos tot den strijd om zijn bestaan heeft uitgedaagd'. „In de Engel- sche klasse van plutocraten verheft zich in feite een oude ondergaande wereld nog eens tegen een jong modern volk", aldus Goebbels. Hij omschreef rijkskanselier Hitier als de man die het Duitse wonder heeft vol bracht en die het Duitse volk 'naar de schitterende over winning' leidt. De gemeenteraad van Ar- nemuiden heeft besloten de sluiting van cafés op de zon dag te handhaven. Een voor stel van raadslid dr P. de Haas het besluit terug te draalen, werd met vier tegen drie stemmen verworpen. De Haas noemde de zondags sluiting 'overijld'. Hij vrees de 'dat ook hier de verboden vrucht aanleiding zal geven tot het veel erger gebruik hiervan in een gelegenheid buiten onze gemeente', waardoor Arnemuiden ge confronteerd zou worden met 'nachtrumoer van de thuiskomende jongelui', al dus de Middelburgsche Cou rant. Advertentie SNOOKER-POOL-CARAMBOLE iedere dag geopend vanaf 10.00 uur Walensingel 63, Middelburg Telefoon 01180-24370 (bij Seisplein, voorheen garage de Toekomst) voor de biljartliefhebber Die man uit Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het zwaar te verduren. Zijn dochter Nicky van twee beschikt sinds kort over speelgoed dieren die zijn voorzien van zuignappen. De beesten la ten zich handzaam bevesti gen op vensterglas. En op het voorhoofd van de vader van Nicky. Ze heeft dat proefondervin delijk bewezen en hij is een ruimhartig opvoeder, die wel bereid is geruime tijd met een kikker op het voor hoofd rond te sjouwen. Alleen, hij heeft er een hard nekkige rode vlek van op het voorhoofd aan overgehou den. Op het kantoor waar hij da gelijks het lied van de arbeid zingt, wordt hij dezer dagen laaghartig bejegend door collega's. Zij maken doorlo pend schandelijke toespelin gen op de herkomst van de vlek. En thuis wordt hem ook geen rust gegund. Met enige regel maat wijst Nicky op zijn voorhoofd, stoot een kirrend lachje uit en zegt: „Kikker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15