Litouwen zonder olie Onderzoek naar bloedbad Sebokeng Kampmonument Alders tevreden over milieu-top 49 mm b Iki wk< Lü Italianen succesvol in Europees voetbal Vijftien Libanese kinderen verbrand in bus OPEN DAG WATERRECREATIE 13 Etf 1 Dales geeft politie opdracht tot ingrijpen bij overlast Jihad wil gijzelaar vrij laten ba I COMBI BACK WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxi-keus Bewolkt en regen 233e jaargang no. 92 Donderdag 19 april 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! Binnenhof Moskou voert dreigement uit Geruchten ZATERDAG 21 APRIL OP 132 PLAATSEN Randstad groen Croiset vrijuit Verkeer sactie Paauwenburg *Xr Stabilac yoghurtdrank Bloemkool per stuk mv'i'i Veel bewolking en geruime tijd regen. Matige af en toe vrij krachtige wind. Middagtemperatuur rond 9 graden. r VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) Boeren zien af van blokkades DEN HAAG (GPD) - De akker bouwers gaan vandaag weer massaal de straat op om kracht bij te zetten aan hun eis de prij zen voor hun produkten met ne gen procent te verhogen. Maar de boeren zien in tegenstelling tot vorige maand, af van blok kades van wegen en gebouwen. „We gaan confrontaties uit de weg en proberen het publiek zo min mogelijk overlast te bezor gen", aldus actieleider Dijkstra. De boeren besloten tot deze aan pak na het uitlekken van stren ge richtlijnen van het ministe rie van binnenlandse zaken aan de politie. Dat neemt niet weg dat de boe ren alles willen doen om aan dacht te krijgen voor hun pro blemen. In alle provincies, met uitzondering van Zeeland, gaan ze tussen acht en negen uur van ochtend per trekker naar het provinciehuis om de commissa rissen van de koningin een peti tie aan te bieden en een „laatste strohalm". 's Middags wordt dezelfde peti tie in Den Haag aangeboden aan het Tweede Kamerlid Blaauw, voorzitter van de vaste Kamer commissie voor landbouw. Die commissie bespreekt de eisen van de boeren en het rapport van de commissie van drie, de oud-ministers Wiegel en De Ko ning en het voormalig Tweede Kamerlid Meijer. Tussen de 1.000 en 2.000 boeren en boerinnen gaan met zo'n 100 trekkers naar het Binnenhof om de vergadering te volgen. Het ge zelschap zal echter het Binnen hof niet op gaan, maar zich ver zamelen op het Plein, achter de gebouwen van de Tweede Ka mer. Daar spreken actieleiders de boeren toe. De actieleiders besloten giste ren tot deze aanpak nadat het ministerie van binnenlandse za ken in een fax-bericht alle poli tiekorpsen de stringente richt lijn gaf alle zogenoemde 'niet- proportionele' acties in de kiem te smoren. Blokkades en bezet tingen mochten niet worden toe gestaan. Binnenlandse zaken probeerde zo te komen tot een eenduidig beleid ten aanzien van de boe renacties. Met de tolerantie, die bij voorgaande acties werd ge toond, moet het gebeurd zijn. Wel moet eerst via overleg ge probeerd worden de akkerbou wers van hinderlijke acties af te houden. (Zie ook pagina 13) MUNCHEN - De Italiaanse voetbalploegen blijken dit jaar de sterkste van Europa. Gisteravond haalde elke deelnemer van het land het maximale resultaat uit de halve finales die werden ge speeld in de Europese be kertoernooien. Kampioen AC Milan, met de Nederlan ders Marco van Basten en Frank Rijkaard in de gele deren moest het onderste uit de kan balen tegen het Westduitse Bayern Mun- chen. Na verlenging en on danks een 2-1-nederlaag plaatste Milan zich voor de finale van de Europacup I. In het Europees toernooi der bekerwinnaars gaat de fina le tussen het Belgische An- derlecht en het Italiaanse Sampdoria die zich plaatsen ten koste van respectievelijk Dinamo Boekarest en As Monaco. Het Europacup toernooi wordt helemaal een Italiaans onderonsje. Fio- rentina plaatste zich ten koste van Werder Bremen en Juventus Turijn toonde zich over twee wedstrijden de meerdere van FC Köln. (Zie ook pagina 21) BAYRUT (AFP) - De in Libanon gevestigde Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina heeft woensdag aangekondigd dat zij bereid is binnen 48 uur één van de drie Amerikanen vrij te laten die zij nu drie jaar gijzelt. In een Arabische verklaring, die bij een westers persbureau in west- Bayrut binnenkwam, legt de Jihad uit dat het gaat om een „gebaar van goede wil, op verzoek van de leiders van de islamitische Repu bliek Iran. De Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina (IJLP) houdt drie Amerikaanse wetenschappers vast: Alann Steen, Jesse Turner en Robert Polhill. BAYRUT (RTR) - Medewerkers van het Rode Kruis leggen woensdag het lichaam op een laken van één van de vijftien kinderen die om het leven kwamen toen hun schoolbus getrof fen werd door artillerievuur in het christelijke stadsdeel van Bayrut. De bus vol schoolkinderen ontplofte toen de bezinetank in brand vloog door schoten uit een machinegeweer. De radio van de christelijke generaal Aoun beschuldigde de riva liserende christelijke militie „Libanese Strijdkrachten" van Sa- mir Geagea ervan opzettelijk te bus te hebben beschoten. Beide groeperingen zijn al bijna drie maanden verwikkeld in een strijd om de heerschappij over de christelijke enclave in Libanon. Die strijd heeft sinds eind januari aan 950 mensen het leven gekost. (foto AFP) (Van onze correspondent) MOSKOU De Sovjetunie heeft woensdagavond de leve ring van olie aan de enige Li touwse raffinaderij in Mazhie- kiai stopgezet. Een woordvoer der van het Litouwse parlement bevestigde dat de olietoevoer afgesneden was. Gisteravond laat was het nog niet duidelijk of Moskou ook de leverantie van aardgas aan de Baltische republiek had gestopt. Woordvoerder Aidas Palubins- kas zei dat de oliepijpleiding rond half tien plaatselijke tijd was gesloten. Dat gebeurde na een telefonische mededeling van Sovjet-zijde. Daarin werd verwe zen naar een besluit van de Sov jet-ministerraad. De pijpleiding verbindt Mazhie- kiai met de Russische stad Po- KAAPSTAD (RTR) - President F. W. de Klerk van Zuid-Afrika heeft woensdag een rechter be last met het onderzoek naar de dood van zeventien zwarten die in maart in het zwarte woon oord Sebokeng bij Johannes burg door de politie werden doodgeschoten. De schietpartij op 26 maart was voor ANC-leider Nelson Mande- la aanleiding om uit protest de besprekingen met de Zuidafri- kaanse regering voor onbepaal de tijd op te schorten. Na een in formele ontmoeting tussen Man dela en De Klerk werd later over eengekomen dat de besprekin gen die op 11 april een aanvang hadden moeten nemen nu op 2 mei beginnen. Dit overleg moet de eerste stap worden op weg naar onderhandelingen tussen het tot voor kort verboden Afri kaans Nationaal Congres en de blanke minderheidsregering. Het bloedbad in Sebokeng ont stond toen de politie het vuur opende op zwarten die protes teerden tegen de slechte open bare voorzieningen en hoge hu ren. Advertentie Maak kennis met Nederland als Waterland voor uw vakantie en vrije tijd. Haal nu het programma bij de VVV- en ANWB kantoren. lotsk. De directie van de raffina derij bevestigde dat de leiding droog was komen te staan. De maatregel kwam slechts en kele uren nadat de Sovjet-onder minister van energievoorzie ning, Aklim Moechamedzjanov, had verklaard dat er geen be sluit bestond de olie en gasle- verantie te staken. „De Litouw se massamedia verspreiden ge ruchten", zei de vice-minister. Eerder op de dag was ook duide lijk geworden dat berichten van Litouwse zijde dat olie en gas-le- veranties dinsdag al gestaakt waren, niet op waarheid berust ten. Waarnemers in de Litouwse hoofdstad Vilnius gisten woens dag naar de reden van het uit blijven van de aangekondigde strafmaatregel. Moechamedzjanov zei ook, dat er geen enkel bevel van de natio nale regering was om de leveran ties stop te zetten. Dinsdag werd in het Litouwse parlement een verklaring voorgelezen, com pleet met nummering, van de di recteur van een gasopslag in de naburige republiek Wit-Rus- land. Het Litouwse parlement boog zich gisteren over een ontwer presolutie, die ten doel had nieu we wetgeving die een doorn in het oog van het Kremlin is, voor lopig te bevriezen. Intussen ver trok de Litouwse premier Proes- kiene naar Noorwegen om te pleiten voor additionele oliele veringen. De aankondiging van een olieboycot dreef gisteren duizenden Litouwers naar de benzinestations. De Noorse regering heeft inmid dels aangeboden Litouwen van olie te voorzien ingeval de voor raden krap worden. En de paus heeft verklaard dat hij het over wegend katholieke Litouwen wil bezoeken om de bevolking een hart onder de riem te steken. VUGHT (ANP) - Koningin Beatrix loopt achter de voormalige verbrandingsoven van het SS- kamp Vught, waar zij woensdag het Nationaal Monument Kamp Vught opende. Het ministerie van WVC geeft voor de exploitatie jaarlijks een subsidie van 30.000 gulden. Minister D'Ancona zegde dat woensdag toe. Tot op heden bestond het monument alleen uit de voormalige fusilladeplaats. Nu zijn daar een gedeeltelijk herbouwde barak, een in graniet uitgevoerde maquette van het SS-kamp, een bezin- ningsruimte en een videoruimte bij gekomen. Alles is uitgevoerd volgens ontwerp van de archi tect Cees Breuker. Ook het authentieke crematorium valt nu onder het monument. Het monu ment is gratis toegankelijk voor publiek (foto ANP) Minister Braks fietste gisteren door een zojuist geopend park in Rijswijk en kondigde bij die gele genheid aan dat de Randstad vanaf het jaar 2000 wordt ver rijkt met vijf tot acht grote bos- en recreatiegebieden, met een totale oppervlakte van minstens 7500 hec- O tare. w De acteur Jules Croiset wordt niet vervolgd wegens bedreiging en het doen van valse aangifte van diefstal en ontvoering. De geestestoestand waarin Croiset zich bevond toen hij deze feiten pleegde, is voor justitie de reden niet tot ver- C volging over te gaan. w In Zeeland is woensdag een ac tie begonnen, die automobilisten er van moet doordringen dat ze op wegen met een maximum snelheid van 80 kilo meter per uur hun li miet moeten kennen. Het rijk geeft geen geld voor de renovatie van de Vlissingse wijk Paauwenburg, heeft staatsse cretaris Heerma van voloks- huisvesting woensdag in de Scheldestad laten weten. De ge meente en de woningcorporatie Basco moeten de 23 miljoen aan kosten zelf op tafel leggen. I X (Van onze correspondent) WASHINGTON - Minister Al ders (VROM) is, na aanvanke lijk zware kritiek, toch tevre den uit de conferentie over kli- /maatsverandering gekomen, 'die gisteren in Washington is beëindigd. De Nederlandse en andere West- europese delegaties begonnen met een grote dosis scepsis aan de conferentie. Zij dachten dat de Amerikanen de bijeenkomst vooral wilden gebruiken om ac ties ter vermindering van het broeikaseffect uit te stellen. Daar leek het aanvankelijk ook op. President Bush hield dins dag een speech waarin hij pleitte voor meer research alvorens tot concrete stappen wordt overge gaan. Hij zei bovendien dat bij de bescherming van het milieu ook rekening moet worden ge houden met de economie. Dat zagen de Westeuropese de legaties - Nederland voorop - als een poging vermindering van de uitstoot van industriële kooldio xide (C02), de belangrijkste oor zaak van de geleidelijk stijgende temperatuur op aarde, op z'n minst voorlopig van tafel te krij gen. Maar Bush zei woensdag dat zijn pleidooi voor meer research ac ties niet in de weg mag staan. Zijn eerdere toespraak was vol gens hem verkeerd uitgelegd: „Wij willen een hele nieuwe ma nier van denken. We willen de kracht van de markt gebruiken in dienst van het milieu." Bush zei bovendien dat Amerika vier voorstellen heeft ingediend om het onderzoek dat gaande is naar klimaatsverandering, in ternationaal beter te coördine ren. Alders was zeer te spreken over deze houding. „Er is hier toch wat gebeurd. Dat Bush nu wel over actie praat, terwijl in zijn eerste speech het hele woord niet voorkwam, vind ik positief'.. De minister dacht dat de West europese druk de Amerikanen de ogen heeft geopend. „In het begin had ik het niet gedacht, maar onze druk heeft wel dege lijk effect gehad", zei de minis ter. Alders gaf toe, dat de Ameri kanen zich niet hebben vastge legd op een concrete verminde ring van de C02-uitstoot. (Advertentie) STICHTING AANVULLENDE PATIËNTENZORG PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS ZEELAND Vandaag om 12.30 uur op Omroep Zeeland FM 101-9 MH2/97-8 MH2 en 93.0 MH2. Advertentie perzik, framboos of aardbei, literflakon 99 21 Aanbiedingen geldig t/m za. 21 april 1990. Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voor behouden. De versaanbieding is alleen verkrijgbaar in filialen met een versafdeling. PÜ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1