PZC Studiedag over Wereldoorlog II Voortzetting beurs in Axel lang niet zeker Wethouder geeft aftrap voetbaltruuk Pauselijk ereteken voor Clings koorlid 't Duumpje beheerder van de Groese Duintjes streek Kodak Express oscar de milliano SUPERSNELLE KWALITEITS FOTO'S Groep jongelui laat spoor van vernielingen achter Galeriehouder wil controverse oplossen A 'V&s k DINSDAG 17 APRIL 1990 Bulkcarrier in moelijkheden op Westerschelde COMPUTER? MOEILIJK? CURSUS? RIJCKHOLT! Voor meer informatie: 01107 -1151 Aanhoudingen n Terneuzen voor drugsbezit dames- heren jacks regen mantels blazers „(ilö ünglanü" Don installeert commissie voor klachten van bejaarden Vergadering PCOB Zeeland Bewondering ZAAMSLAG Sn$ Uit eigen kleurenlab Klaar terwijl u winkelt Van uw fotovakman: Burchtstraat 4 4501 BJ Oostburg Filiaal te Sluis 24-uurs service Spelcircuit Terneuzense Boys MM MÉËftl Dronken rijder van de weg Aanrijding Uzendijke Nieuwe opzet voor Zeeuwse Vrouwenraad Kunstuitleen via stichting bepleit AXEL - De Axelse galeriehou der R. Bellemans is van mening dat de controverse tussen hem en de provinciale, dan wel ge meentelijke overheden over de kunstuitleen tot het verleden behoort, als zijn kunstuitleen ondergebracht wordt in een stichting. In deze stichting zou dan ook de gemeente Terneuzen, een van de gemeenten die op korte termijn ook kunst aan de burger moet brengen, moeten participeren. TERNEUZEN - De bulkcarrier Emerald (36.548 brt) is maan dagavond op de Westerschelde in moeilijkheden geraakt. Het schip was geladen op weg naar jent, maar werd door de haven autoriteiten in Terneuzen ver- joden om gebruik te maken van de zeesluis. iet schip was te zwaar geladen 'ii lag te diep. De Emerald keer de vervolgens terug naar de Eve- ingen, waar het vandaag (dins dag) gelicht zou worden. Onder leg kreeg het zeeschip te kam pen met machinestoornissen. 3e sleepboten Barracuda van Multraship, Jacques Letzer en ffestdiep van Union en de Skel- ,on Cross van Willem Muller Terneuzen bv verleenden assis tentie op de Westerschelde en leepten de bulkcarrier naar de lichtplaats op de Everingen. An dere schepen van de verschillen de bergingsmaatschappijen wa ren stand-by. „Met zo'n stichting zou het mes aan twee kanten snijden. Ik, als initiatiefnemer van de kunstuit leen in de regio zou niet gedu peerd worden en voorts zou de gemeente, in dit geval Terneu zen, de haar toegewezen taak kunnen vervullen", zo zei Belle mans zaterdag bij de opening van de tentoonstelling van de Vlissingse kunstenaar Guido Eckhardt in de expositieruimte van galerie Bellemans. Volgens de Axelse kunstmentor is één stichting die zich bezig gaat houden met kunstuitleen in Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan voldoende. „In de regio is een potentieel van 400 tot 500 klanten. Met een hoofdvestiging in Terneuzen en deze galerie als dependance zijn er voor de streek voldoende uitleenplaat sen. De andere gemeenten hoe ven zich dan echt niet op dit vlak te begeven. Mogelijk alleen als het gaat om het uitlenen van werken aan en voor kinderen", benadrukte hij. Wethouder J. M. van Schaik, die de expositie opende, meende dat Bellemans niet bevreesd moet zijn om overspoeld te ra ken door een gesubsidieerde kunstuitleen. „De discussie is nog lang niet afgerond. We zul len als gemeente bij het opma ken en uitvoeren van ons kunst beleid aan deze kwestie zeker nog aandacht besteden." De galeriehouder overhandigde de wethouder na diens ope ningstoespraakje een kunst werk van Georgio Rubino dat een plaatsje zal moetn krijgen in het nieuwe bejaardenhuis 'Lan ge Akkers' in Koewacht. Van Schaik weigerde beleefd het ge schenk te accepteren - 'ik zit per slot van rekening niet in het be stuur van het bejaardenhuis' - maar beloofde Bellemans het bestuur van de beheersstichting te informeren. „Ik neem aan dat het werk dan toch een plekje krijgt in het tehuis", aldus de wethouder van cultuur. De expositie van olieverfschilde rijen van Guido Eckhardt in de Axelse kunstuitleenis tot en met 12 mei vrij te bezichtigen tijdens openingsuren en op afspraak. De kunstuitleen in Axel is ge opend woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterda gen van 11.00 tot 16.30 uur. Advertentie 0° GV 9 T'V Wethouder Van Schaik (links) en kunstenaar Guido Eckhardt in gesprek tijdens de opening van de expositie (foto Camile Schelstraete). MIDDELBURG - Geschied schrijving en beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt zaterdag 12 mei in Mid delburg een studiedag onder die titel. Vier bekende geschied schrijvers en beeldvormers van de Tweede Wereldoorlog doen aan de themabijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek mee. Gijs van der Ham, auteur van het tweede deel van Zeeland 1940-1945, is uiteraard van de partij. Hij spreekt over zijn be moeienis met dat recente verle den: de problematiek van de provinciale geschiedschrijving. Bibliothecaris Dick van Galen Last van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie plaatst het thema in een breder ver band. Hij buigt zich over de ge schiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog in Nederland en andere Europese landen. De derde spreker, Kees Slager, is radiojournalist en heeft verschil lende reportages gemaakt over 1940-1945. Hij maakte gebruik van verhalen die mensen over hun eigen oorlogservaringen vertelden. Zijn lezing gaat over het belang van die getuigenissen voor de beeldvorming van de oorlog. De schrijver Adriaan Ve- nema die onder meer over NSB- leider Anton Mussert publiceer de, praat ook over het nut van een directe historische bron: de biografie. 'Welke bijdrage kan een levensbeschrijving leveren aan de beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog', vraagt hij zich af. De lezingen worden afgewisseld met filmvoorstellingen. De films, afkomstig uit het archief van de Rijksvoorlichtings dienst, laten een beeld zien van Walcheren voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De stu diedag van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen begint zaterdag 12 mei om 10.00 uur aan en duurt tot 16.00 uur. AXEL - Voor de zesde maal in uecessie sloeg de Axelse beurs- arganisator Jaap Schieman dit weekeinde op het Szydslowski- Jlein zijn tenten op voor de Huishoud-, Hobby- en Mode- leurs in Axel. Of dat ook een rolgende keer gebeurt, blijft vooralsnog een vraag. Niet van wege tegenvallende resultaten )f omdat - wat ook Schieman loopt - op het plein een winkel- ;entrum verschijnt, maar om ïeel andere redenen. (aap Schieman, voor wie het or- ;aniseren van een beurs als in Axel zo zoetjes aan 'gesneden koek' is: „Bij het publiek bestaat er nog steeds behoefte aan een TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft met de paasdagen negen aanhoudin- ï'en verricht in het uitgaanscen- rum van de Scheldestad. Het negental werd geverbaliseerd wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werden de personen weer vrij ge- aten. Ook werden vijf automo bilisten van de weg gehaald, om dat zij onder invloed achter het tuur waren gekropen. Advertentie OF LONDON Zie onze etalage 7 DAMES- EN HERENMODE Nieuwe Burg 25 Middelburg Tel. 01180-13325 beurs als deze. Dit blijkt wel uit het feit dat we dit jaar al in de plus zitten ten opzichte van vo rig jaar. Buiten de modeshows, die als een rode draad door het programma lopen, heb ik wat meer variatie in de stands ge bracht. Maar Axel is voor mij niet meer alleen zaligmakend. Ik heb nu al diverse aanbiedingen van andere gemeenten om daar MIDDELBURG - Bewoners van de Zeeuwse bejaardenoorden kunnen binnenkort bij een pro vinciale klachten- en geschil lencommissie terecht. Dit or gaan behandelt problemen in bejaardenoorden die niet tot te vredenheid van de bewoners kunnen worden opgelost. Gedeputeerde W. Don instal leert deze klachten- en geschil lencommissie op donderdagoch tend 19 april, om 10 uur, in het provinciehuis. Het provinciebe stuur heeft J. Stenvert benoemd tot voorzitter van de commissie. Als zijn plaatsvervanger treedt op J. J. van Willigen. De andere commissieleden ko men uit de kring van de ouderen bonden en bewonersorganisa ties. Het zijn: Th. J. C. D. van Ba- vel, mr F. G. A. Huber, VBN A. F. Aertssen en J. van den Hoven. Als plaatsvervangers treden op: J. J. van Willigen, A. L. den Haan, drs G. C. de Bruijn en mr C. Kool. MIDDELBURG - Het gewestbe- stuur Zeeland van de Protes tants Christelijke Ouderen Bond komt vandaag, dinsdag, om 13.30 uur bijeen in het dien stencentrum van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Mol straat te Middelburg. De heer De Jonge uit Zierikzee brengt verslag uit over het sym posium Zicht op verandering. Er wordt een afgevaardigde be noemd om het gewest Zeeland te vertegenwoordigen in de op woensdag 13 juni in Ede te hou den landelijke vergadering vam de PCOB. Daar zal ook het der tigjarig bestaan van de landelij ke organisatie herdacht worden. een paasbeurs te organiseren. Dit gebruik ik beslist niet als dreigement, maar het wordt zo zoetjes aan tijd dat men in Axel het belang van zo'n evenement inziet. Anders sla ik mijn tenten ergens anders op." Tot hen die het nut van Schie- mans beurs in Axel inzien, be hoort zeker Axels burgemeester W.J. de Graaf, die zaterdag tij dens de opening zijn bewonde ring uitsprak voor de organisa tie. Volgens De Graaf gaat er van het evenement een belangrijke propaganda uit voor Axel als koopcentrum en dient de beurs te worden behouden. 's Avonds trok radio Veronica, met de bekende disc-jocky Al fred Lagarde een stamvolle fees tent. Vandaag, dinsdag, opent de beurs haar poorten om 14.15 uur en staat er weer een aantal schitterende shows op het pro gramma. Om 20.30 uur zorgen De Havenzangers met een slot- bal voor de afsluiting van het evenement. Instuif In basisschool Het Zwaluwnest in Zaamslag wordt morgen, woensdag, een instuif gehouden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De organisa tie is in handen van 't Klub- huus'. De aanwezigen kunnen zich vanaf 13.00 tot 15.30 uur ver maken met onder andere knut selen en een speurtocht. GROEDE - De West-Zeeuws- vlaamse natuurbeschermings vereniging' 't Duumpje fungeert sinds dit weekeinde ook als landschapsbeherende instan tie. Zaterdag droeg het water schap 't Vrije van Sluis het be heer van het natuurgebied 'De Groese Duintjes' bij Groede over aan 't Duumpje. Het hoofd van de technische dienst van het schap J. A. J. Boekhout en voorzitter C. Kos- tense bezegelden de beheers overeenkomst op symbolische wijze door twee koeien los te la ten in het 10 hectare grote na tuurgebied. Deze dieren moeten er voor zor gen dat de specifieke vegetatie in het duingebied niet zal verrui gen. „Dat de eigenaar van dit gebied het zomaar aan onze vereniging overdraagt, spreekt van vertrou wen. Vertrouwen dat wij niet zul len beschamen. Voor dit exten sieve beweidingsproject zijn we dan ook niet over een nacht ijs gegaan. In samenspraak met het consulentschap voor natuur, landschap en faunabeheer is er, nadat eerst binnen de eigen gele ding een fundamentele discussie gevoerd is over het al dan niet in beheer nemen van natuurgebie- Advertentie) Quality control service A U- winkel centrum OQSthurg Wethouder Van Walraven doet de aftrap(/ofo Camile Schelstraete) TERNEUZEN - W. van Walra ven, wethouder van sportzaken, verrichtte gisteren, tweede paasdag, in het Zuidersport park van Terneuzen de ope ningshandeling van de voetbal truuk, een spelcircuit in het ka der van het honderdjarig be staan van de KNVB. De voetbal vereniging Terneuzense Boys deed voor de jeugdactiviteit een laatste keer een beroep op Van Walraven, want binnen kort (over circa twee weken) moet de Terneuzense wethou der het veld ruimen voor zijn partijgenote (PvdA) A. Stahl- Hemelsoet. Na de aftrap van Van Walraven bij het 'vier tegen vier' spelletje stortten 117 deelnemers van de zaterdagclub zich enthousiast op de vijftien spelonderdelen van de voetbaltruuk, die voor de eerste keer in Zeeuwsch-Vlaan deren stond opgesteld. Ondanks de straffe wind werden er behoorlijke prestaties gele verd. Bij de jongste categorie (zeven en achtjarigen) ging de eerste plaats naar het drietal Quinten van de Heuvel, Sander van Zwe den en Arjan de Vries. In de cate gorie acht tot tien jaar werd de groep van Robert Rijnberg, Mar co Buijze en Vincent Koster win naar. Het viertal Dennis Karei, René Rijnhout, Arjen Mechiel- sen en Gerald Nijhuis won bij de B- en C-junioren. De prijswinnaars maakten via een quiz uit wie met de mooiste prijzen naar huis mocht gaan. Ook het steken van 'het hoofd in het gat' in de opstelling van het Nederlands elftal had veel be langstelling van de jeugd. Voor elke deelnemer was er na afloop een herinnering van de KNVB. 't Duumpje laat twee koeien vrij, die het verruigen van het gebied moeten voorkomen (foto Camile Schelstraete den, een beheersplan gemaakt. Daarnaast moest er nog een smak geld tegenaan, voor de 2,5 kilometer afrastering, maar ook daar zijn andere instanties ons behulpzaam bij geweest", zei Kostense voorafgaand aan de ei genlijke overdracht. Volgens Duumpje-voorzitter Kostense is de vereniging eigen lijk in een gat gesprongen. „We gaan nu ook een gebied beheren, een gebied waar het Zeeuws Landschap en Staatsbosbeheer, andere beheerders in de streek, geen trek in hadden. Mocht er overigens een andere instantie zijn die het beter zal doen dan ons, dan kan die dit gebied krij gen. Desalniettemin geloof ik dat er nog meer brokjes land schap in de streek zijn die over gedragen kunnen worden aan andere landschapsbeheerders. Zo willen we met het schap wel eens praten over een buitendijks gebied bij Nummer Een." Boekhout voerde aan dat de overdracht van het gebied in be heer van de natuurbescher mingsvereniging een verdere verbetering inhield van de ver standhouding tussen water schap en 't Duumpje. Hij zei de vereniging volledig te vertrou wen. Na het loslaten van de koeien van boer Jan Zwart ging het ge zelschap genodigden het na tuurgebied in voor een fikse wandeling. Sjaak Herman van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland gaf al lopend uitleg over de gekozen beheersvorm voor en de flora en fauna in het gebied. CLINGE - De Clingenaar Petrus Pauwels heeft op Eerste Paas dag de pauselijke onderschei ding Bene Merenti ontvangen. Deze onderscheiding voor goe de verdiensten ontving Petrus Pauwels vanwege zijn 55-jarig lidmaatschap van het Paro chiaal Gemengd Koor uit Clin- ge uit handen van pastor J. van der Heijden. Het was voor de Clingse jubilaris een bijzondere dag, want hij vierde tegelijkertijd zijn zeven tigste verjaardag. Op zijn vijf tiendejaar werd Petrus Pauwels lid van het Clingse koor. In die tijd was het een Gregoriaans koor dat alleen maar uit mannen bestond. Pas in de jaren zestig, na het Tweede Vaticaans Conci lie, kregen vrouwen toestem ming om zich bij een kerkkoor aan te sluiten. Petrus Pauwels is steeds een trouw lid geweest dat altijd alle repetities bijwoonde. Niet alleen voor het zangkoor is hij een trouw lid, jarenlang gaf hij zijn beste krachten aan de plaatselij- AXEL - In de nacht van zondag op maandag belandde de Zuid- dorpse automobilist L. P., rij dend vanuit Koewacht richting Heikant, naast de weg. Het een zijdig ongeluk, dat om tien over één gebeurde, werd veroorzaakt doordat de bestuurder onder in vloed van alcohol de macht over het stuur verloor. De auto werd licht beschadigd. IJZENDIJKE - Bij een aanrij ding op de kruising Tivoli in IJ- zendijke zijn zondagavond om streeks zeven uur twee perso nenauto's beschadigd. De auto bestuurd door P. J. van M. uit Middelburg kwam vanuit de richting Watervliet en wilde de kruising over richting Schoon- dijke. Vanuit de richting Schoondijke naderden drie auto's; twee sloe gen rechtsaf naar Watervliet en de derde reed rechtdoor naar Terneuzen. Van M. dacht dat de weg vrij was, maar had de derde auto over het hoofd gezien. Deze auto werd bestuurd door P. L. M. D. uit Terneuzen. Een aanrijding was het gevolg. Beide auto's werden weggetakeld. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. ke EHBO-afdeling. Ook was Pauwels lange tijd lid van de plaatselijke KAB-afdeling. Het bestuur van het Clingse koor be noemde Petrus Pauwels tot ere lid van de vereniging. Mevrouw Pauwels kreeg bloemen. Petrus Pauwels VLISSINGEN - De doelstelling van de Zeeuwse Vrouwenraad is aan vernieuwing toe. De advies- en steunfunctie van de raad moeten meer nadruk krijgen. Mogelijk kunnen dit jaar beslui ten worden genomen over een nieuwe opzet. Voorop blijft in ie der geval staan dat de Zeeuwse Vrouwenraad de deelname van de vrouw aan alle onderdelen van de samenleving zal blijven stimuleren. Een en ander staat in het jaar verslag over 1989 van de Zeeuw se Vrouwenraad, die achttien vrouwenorganisaties in Zeeland overkoepelt en daarmee in to taal ongeveer 15.000 vrouwen vertegenwoordigt. Vorig jaar zijn al de eerste aanzetten gege ven voor de veranderingen die het bestuur van de raad noodza kelijk acht. In opdracht van de Zeeuwse Vrouwenraad zijn studenten ho ger economisch en administra tief onderwijs van de Hoge school Zeeland bezig met een onderzoek naar de behoefte aan ondersteuning bij de provinciale besturen van vrouwenorganisa ties in Zeeland. Negen organisa ties doen eraan mee. Het onder zoek moet vóór de zomervakan-. tie gereed zijn. KLOOSTERZANDE - Zo'n 30 a 40 etnische jongeren uit het Bel gische Lokeren hebben het Paasweekeinde huisgehouden in de uitgaansstraat in Kloos- terzande, de Kloosterstraat. Drie mogelijke verdachten wer den aangehouden en later in vrijheid gesteld. Omdat de jongelui al eerder dit weekeinde vernielingen hadden aangericht en ruiten hadden vernield bij verschillende cafés, besloot de horeca de jongelui niet meer toe te laten. Dat leidde zondagnacht tot een spoor van vernielingen in de Klooster straat. Enkele geparkeerde au to's en een motorfiets moesten het ontgelden. Autoruiten wer den aan diggelen geslagen en portieren ingedeukt. De rijkspo litie schat de schade op ettelijke duizenden guldens. Tot nu toe hebben zeven gedupeerden aan gifte gedaan. Eventuele getui gen wordt verzocht contact op te nemen met het bureau van de rijkspolitie in Kloosterzande; tel. 01148-2110.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27