PZC Paashaas per vorkheftruck RTM rijdt voortaan recreatief Studiedag over Wereldoorlog II streek Groep jongelui laat spoor van vernielingen achter Dries Alexander nieuwe projectleider Open dagen Streekschool DINSDAG 17 APRIL 1990 sb 9 Oostkapelle wint wedstrijd district EHBO Honderden kampeerders in overtreding JOVD maakt excursie KORTGENE RILLAND ZIERIKZEE Nieuwe opzet voor Zeeuwse Vrouwenraad Don installeert commissie voor klachten van bejaarden Aanhoudingen in Terneuzen voor drugsbezit Vergadering PCOB Zeeland COMPUTER? MOEILIJK? CURSUS? RIJCKHOLT! Voor meer informatie: 01107 -1151 Palingstroper aangehouden Goese wijk zat zonder telefoon Structureel Natuurwacht bekijkt fil over Schouwen Sponsortocht Youth for Christ door Tholen Twee inbraken in drukkerij dames- heren jacks regen mantels blazers VROUWENPOLDER - Toen de driehonderd verstopte eieren waren gevonden was het zondag, even na twaalf uur, wachten op de paashaas. Want die zou bij de Vrouwenpolderse camping De Zandput zijn. Spreekstalmeester Ger van den Boom hield de spanning erin: Komt hij wel of komt hij niet? Hij kwam uiteindelijk in een houten kist die door een gele vork heftruck over de Vroondijk werd aangevoerd. De lokale PTT was zo goed op zondag een nabestelling te doen. Van den Boom opende de kist, waaruit eerst een paar ballons het luchtruim kozen en vervolgens de verrassing van de paaszondag verscheen: de paashaas. De carnavalskraker 'Mijn naam is haas' klonk door de luidsprekers. De jongste kinderen zwaaiden naar de paashaas, die een buitengewoon vrolijke kop had. De oudere kinderen wisten wat hen wachtte: een chocolade paashaas. Ze probeerden er zo snel mogelijk één te pakken te krijgen en er hun tanden in te zetten. Voor de derde achtereenvolgende keer werd door toeristen met camping De Zandput op paaszondag een zoektocht naar eieren gehouden. Ongeveer 250 kinderen deden aan het evenement mee. Niet alleen campinggasten, maar ook jongeren uit Vrou wenpolder en Breezand. Het idee is geboren omdat op pasen nooit veel te doen was. De activiteit is inmiddels uitgegroeid tot een traditie. Het stoomtrammetje tijdens zijn eerste tocht door het natuurgebied De Punt (foto Pieter Honhoff) BROUWERSDAM - De RTM rijdt weer, al draaien de tramwie- len meer in een recreatief kader dan in vroeger jaren, toen de Rotterdamse Tramweg Maatschappij synoniem was met het openbaar vervoer op de Zuidhollandse- en noordelijke Zeeuw se eilanden. Zaterdagochtend stelden L. Visser en drs G. J. M. Koelemij, de eerste wethouder van Goedereede en de tweede directeur van streekvervoersmaatschappij ZWN, een werkplaats en een klein stukje tramlijn op De Punt in gebruik. Het oude RTM-materieel, door inzet van vrijwilligers gespaard gebleven, heeft daarmee aan de noordelijk aanzet van de Brouwersdam, een functie ge kregen als recreatieve alle-weer-voorziening. De letters RTM staan nu voor Recreatief Toeristische Museum- lijn, een stichting die uiteindelijk een museumlijntje van De Punt tot aan Port Zélande op de Kabbelaarsbank wil aanleggen en instandhouden. De lijn die zaterdag in gebruik genomen werd leidt van de werkplaatsen tot aan het bezoekerscentrum op De Punt. Een groot aantal genodigden maakte zatersdag het eerste ritje van het bezoekerscentrum naar de werkplaatsen mee. Om drie nostalgische tramwagons voor te rijden was een even nostal gisch locomotiefje onder stoom gezet. De diesellocomotief De Meeuw, een exemplaar uit de jaren vijftig, trok de genodigden naar de werkplaatsen, waar een enorme hoeveelheid materieel van de voormalige RTM al ter bezichtiging gereed stond. Een buitengewoon vrolijke paashaas werd zondag bezorgd op de Vrouwenpolderse camping De Zandput (foto Lex de Meester KLOOSTERZANDE - Zo'n 30 a 40 etnische jongeren uit het Bel gische Lokeren hebben het Paasweekeinde huisgehouden in de uitgaansstraat in Kloos- terzande, de Kloosterstraat. Drie mogelijke verdachten wer den aangehouden en later in vrijheid gesteld. Omdat de jongelui al eerder dit weekeinde vernielingen hadden aangericht en ruiten hadden MIDDELBURG - Het district Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging EHBO hield haar districtwedstrijd, waaraan de vier winnende ploe gen van de kringwedstrijden deelnamen. De jury werd ge vormd door dr J. Geldof, arts, mevrouw N. Meulenbroek en A. Koole, kaderinstructeur. De uitslag: 1 Oostkapelle; 2 Kamperland; 3 Sint Annaland en 4 Goes. De ploeg van de afdeling Oost kapelle vertegenwoordigt Zee land op de landelijke wedstrijd in Leeuwarden op 19 mei. MIDDELBURG - De rijkspoli tie in Zeeland heeft het Paas weekeinde handenvol werk ge had met het verwijderen van honderden illegale kampeer ders. In de meeste gevallen bleef het bij een waarschuwing. Enkele tientallen werden be keurd. Op Walcheren werd een hon derdtal illegale kampeerders langs de kust verwezen naar campings waar, volgens de plaatselijke VW's, nog voldoen de plaats was. Ook in de Kop van Schouwen, met name op de Brouwersdam, vertoefden enke le honderden illegale kampeer ders. De rijkpolitie deelde for mulieren en kaartjes uit aan de overtreders. Daarna werden ze naar campings in de buurt ver wezen. In Noord-Beveland bleef het, in tegenstelling tot vorige jaren, vrij rustig. De politie deel de slechts één bekeuring uit. GOES - De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Jonge ren Organisatie Vrijheid en De mocratie maakt donderdag een excursie naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. Doel is om een mening te vormen op ver schillende terreinen in de ge zondheidszorg als euthanasie, abortus en genetische manipu latie. Over deze onderwerpen zal gestemd worden op het zomer- congres van de JOVD. Commissie - De commissie openbare werken van de ge meente Kortgene vergadert donderdag 19 april vanaf 13.30 uur in het gemeentehuis te Kort gene. Op de agenda staan onder meer de glasbakken in de kern Kortgene. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: Marinus L. zv M. J. C. Oosdijk en C. P. Potappel; Fran- ciscus M. zv J. J. Zoeteweij en J. K. den Engelsman; Vera, dv J. D. van der Weele en E. C. Zwemer; Rachel, dv M. A. van der Auwera en P. D. Tazelaar. Ondertrouwd: R. Tiebout en A. M. C. de Gelder. Getrouwd: J. W. Maranus en P. M. de Fouw. Overleden: K. Karman, 69 jr. ev T. van Gilst; J. S. L. Spelti, 58 jr.; L. A. Westerweel, 94 jr. wv M. Kramer; J. de Smit, 61 jr. wv L. de Neef. NBP - De afdeling Rilland van de Nederlandse bond van Plat telandsvrouwen houdt woens dag 25 april een demonstratie avond over de magnetron. De bijeenkomst is in het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland vanaf 20.00 uur. VVV De WV Zierikzee houdt maandag 23 april vanaf 20.00 uur in de bovenzaal van restaurant Mondragon een algemene leden vergadering. Op de agenda staan onder meer het beleids plan voor 1991 en de samenwer king met de Streek-VVV en de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland. vernield bij verschillende cafés, besloot de horeca de jongelui niet meer toe te laten. Dat leidde zondagnacht tot een spoor van vernielingen in de Klooster straat. Enkele geparkeerde au to's en een motorfiets moesten het ontgelden. Autoruiten wer den aan diggelen geslagen en portieren ingedeukt. De rijkspo litie schat de schade op ettelijke duizenden guldens. Tot nu toe hebben zeven gedupeerden aan gifte gedaan. Eventuele getui gen wordt verzocht contact op te nemen met het bureau van de rijkspolitie in Kloosterzande; tel. 01148-2110. VLISSINGEN - De doelstelling van de Zeeuwse Vrouwenraad is aan vernieuwing toe. De advies- en steunfunctie van de raad moeten meer nadruk krijgen. Mogelijk kunnen dit jaar beslui ten worden genomen over een nieuwe opzet. Voorop blijft in ie der geval staan dat de Zeeuwse Vrouwenraad de deelname van de vrouw aan alle onderdelen van de samenleving zal blijven stimuleren. Een en ander staat in het jaar verslag over 1989 van de Zeeuw se Vrouwenraad, die achttien vrouwenorganisaties in Zeeland overkoepelt en daarmee in to taal ongeveer 15.000 vrouwen vertegenwoordigt. Vorig jaar zijn al de eerste aanzetten gege ven voor de veranderingen die het bestuur van de raad noodza kelijk acht. In opdracht van de Zeeuwse Vrouwenraad zijn studenten ho ger economisch en administra tief onderwijs van de Hoge school Zeeland bezig met een onderzoek naar de behoefte aan ondersteuning bij de provinciale besturen van vrouwenorganisa ties in Zeeland. Negen organisa ties doen eraan mee. Het onder zoek moet vóór de zomervakan tie gereed zijn. MIDDELBURG - Bewoners van de Zeeuwse bejaardenoorden kunnen binnenkort bij een pro vinciale klachten- en geschil lencommissie terecht. Dit or gaan behandelt problemen in bejaardenoorden die niet tot te vredenheid van de bewoners kunnen worden opgelost. Gedeputeerde W. Don instal leert deze klachten- en geschil lencommissie op donderdagoch tend 19 april, om 10 uur, in het provinciehuis. Het provinciebe stuur heeft J. Stenvert benoemd tot voorzitter van de commissie. Als zijn plaatsvervanger treedt op J. J. van Willigen. De andere commissieleden ko men uit de kring van de ouderen bonden en bewonersorganisa ties. Het zijn: Th. J. C. D. van Ba- vel, mr F. G. A. Huber, VBN A. F. Aertssen en J. van den Hoven. Als plaatsvervangers treden op: J. J. van Willigen, A. L. den Haan, drs G. C. de Bruijn en mr C. Kool. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft met de paasdagen negen aanhoudin gen verricht in het uitgaanscen trum van de Scheldestad. Het negental werd geverbaliseerd wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werden de personen weer vrijge laten. Ook werden vijf automo bilisten van de weg gehaald, om dat zij onder invloed achter het stuur waren gekropen. MIDDELBURG - Het gewestbe- stuur Zeeland van de Protes tants Christelijke Ouderen Bond komt vandaag, dinsdag, om 13.30 uur bijeen in het dien stencentrum van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Mol straat te Middelburg. De heer De Jonge uit Zierikzee brengt verslag uit over het sym posium Zicht op verandering. Er wordt een afgevaardigde be noemd om het gewest Zeeland te vertegenwoordigen in de op woensdag 13 juni in Ede te hou den landelijke vergadering vam de PCOB. Daar zal ook het der tigjarig bestaan van de landelij ke organisatie herdacht worden. (Advertentie) De Piek wil nuiiticultiireel-podium (SA av <y x VLISSINGEN - Dries Alexan der, de nieuwe projectleider ran uitgaanscentrum De Piek in Vlissingen, constateert het, meer niet. „We zijn blut". De piek financieel gezond maken. Dat is zijn eerste doel en daarna wacht een andere zware taak. Alexander wil De Piek ombou wen tot een uitgaanscentrum voor alle jongeren, Nederland se, Molukse, Surinaamse, Antil liaanse, Marokkaanse, Turkse. Het Vlissingse uitgaanscentrum aan de Hellebardierstraat, een zijstraatje van het Bellamypark, vierde afgelopen weekeinde het 20-jarig bestaan. Cartrouble, Trigger en B Sharp traden vrij dag op. Julia Lo'ko Band stond zaterdag op het podium en His- toire d'O zondag. Een uitgebreid SINT-MAARTENSDIJK - De rijkspolitiegroep Tholen heeft zaterdag A. V. uit Sint Maartens dijk in de kraag gegrepen, die met twee fuiken en een aantal palingen door het natuurgebied De Pluijmpot liep. In de Pluijm- pot is elke vorm van visserij ver boden. Tegen V. werd proces verbaal opgemaakt wegens stro perij. Samen met Staatsbosbe heer, de beheerder van de Pluijmpot, is de politie in het Paasweekeinde door het gebied getrokken om te zien in hoeverre er gestroopt wordt. De actie le verde nogeens elf fuiken op en een hoeveelheid levende paling die meteen kon worden terugge zet. GOES - De Goese wijk Valckes- lot heeft het zaterdag een halve dag zonder telefoon moeten doen. Rond 7.00 uur 's ochtends zorgde een storing in het Pau wenhof ervoor dat in de wijk de telefoonverbindingen uitvielen. Ook het bureau van de gemeen tepolitie had onder de storing te lijden. De PTT wist rond 14.00 uur de storing op te sporen en via een noodoplossing te verhel pen. De definitieve reparatie kan pas vandaag (dinsdag) wor den uitgevoerd. programma dat niet snel meer wordt herhaald. De kas, nimmer al goed gevuld, is leeg. ,,Ik vind het een uitdaging daarvoor een oplossing te zoeken", geeft Ale xander gelijk de reden voor zijn sollicitatie op de functie van pro jectleider prijs. „Samen met de vrijwilligers natuurlijk. Zij heb ben De Piek een half jaar draai ende gehouden. Ze hebben dat goed gedaan. De Piek is inder daad, zoals ze zeggen, niet dood gebloed." De programmering van De Piek zal de eerste maanden voorzich tig zijn. „We kunnen geen risi co's lopen", verklaart Alexan der, „en dat is jammer voor een jongerencentrum". Eerst meer centen op tafel. „We zijn bezig met een plan", vertelt de pro jectleider, „en willen daarmee naar de gemeente stappen. Er moet een structurele oplossing komen, want zo kan het niet lan ger. 't Zou jammer zijn als De Piek wegkwijnde. Dit is een goed podium waaraan in Vlissingen behoefte bestaat. Ik ben daar van overtuigd." De nieuwe projectleider heeft zijn sporen verdiend in het Mid delburgse Ujung-collectief. Ne derlandse jongeren en jongeren uit minderheidsgroepen hebben zich daarin verzameld. Onder de paraplu van het Ujung-collectief werken vier muziekgroepen, dichters en dansers. Alexander, een Molukker, speelt bas en zingt in Perlawanan. „Multicul tureel heet zo'n band tegenwoor dig", zegt hij, „Toen wij in 1983 met Perlawanan begonnen, be stond dat woord niet eens. Wij deden het, punt uit." Met Per lawanan trad Alexander onder meer op tijdens het Molukken Moods-festival in het Amster damsejongerencentrum Paradi so. Toen hij het programma van De Piek voor het eerst bekeek, viel hem één ding op: de nadruk op Nederlandse jongeren. „Ik zag dat zo aan de keuze van de mu ziekgroepen", legt hij uit. „Maar begrijp me goed: ik neem dat niemand kwalijk, 't Is zelfs lo gisch. Iedereen beweegt zich in zijn eigen wereldje. Weinig Ne derlandse jongeren komen in Surinaamse, Turkse of Molukse kringen en andersom. Jongeren leven zo langs elkaar heen, om dat ze te weinig van elkaar we ten. Dat is geen probleem, maar iets volkomen menselijks" Alexander wil het roer niet hele maal omgooien. Hij wil een even wicht bereiken in het aanbod, zodat alle jongeren zich in De Piek thuis voelen, ,,'t Is niet een voudig verschillende groepen re laxed bij elkaar te krijgen, maar 't is niet onmogelijk. Het multi culturele festival Multifaces dat in januari in De Piek is gehou den, heeft dat bewezen. Je moet het gewoon doen. Mensen moe ten eraan wennen." MIDDELBURG - Geschied schrijving en beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt zaterdag 12 mei in Mid delburg een studiedag onder die titel. Vier bekende geschied schrijvers en beeldvormers van de Tweede Wereldoorlog doen aan de themabijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek mee. Gijs van der Ham, auteur van het tweede deel van Zeeland 1940-1945, is uiteraard van de partij. Hij spreekt over zijn be moeienis met dat recente verle den: de problematiek van de provinciale geschiedschrijving. Bibliothecaris Dick van Galen Last van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie plaatst het thema in een breder ver band. Hij buigt zich over de ge schiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog in Nederland en andere Europese landen. De derde spreker, Kees Slager, is radiojournalist en heeft verschil lende reportages gemaakt over 1940-1945. Hij maakte gebruik van verhalen die mensen over hun eigen oorlogservaringen vertelden. Zijn lezing gaat over het belang van die getuigenissen voor de beeldvorming van de oorlog. De schrijver Adriaan Ve- nema die onder meer over NSB- leider Anton Mussert publiceer de, praat ook over het nut van een directe historische bron: de biografie. 'Welke bijdrage kan een levensbeschrijving leveren aan de beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog', vraagt hij zich af. De lezingen worden afgewisseld met filmvoorstellingen. De films, afkomstig uit het archief van de Rijksvoorlichtings dienst, laten een beeld zien van Walcheren voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De stu diedag van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen begint zaterdag 12 mei om 10.00 uur aan en duurt tot 16.00 uur. BERGEN OP ZOOM - Streek school West-Brabant in Bergen op Zoom houdt vrijdag 27 april BURGH-HAAMSTEDE - De na tuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland houdt vrijdag avond 27 april de jaarvergade ring in het gebouw van de gere formeerde kerk aan de Hoge- zoom te Burgh-Haamstede. Een belangrijk deel van de avond zal bestaan uit de presentatie van een film over het Schou- wen-Duiveland van de jaren dertig. Deze film van B. van Noordwijk gaat vooral over de natuur op en rond het eiland. Van Noordwijk maakte bijvoorbeeld opnamen in het NJN-kamp op Schouwen- Duiveland, met onder meer de Verklikker-duinen en de nog on gerepte omgeving van de Wilhel- minahoeve. Verder staan de in lagen, de vogelarij met het rapen van eieren van kokmeeuwen door de familie Van den Hoek op de rolprent. Tevens zijn zeehon den en zeepaardjes te zien, die toen nog veelvuldig in de Zeeuw se wateren voorkwamen. Van Noordwijk vertelt over zijn Schouwse indrukken uit die tijd, met daarin onder meer de bezoe ken van de bekende Vijverberg en andere zaken die al lang ver dwenen zijn. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. THOLEN - Op maandag Twee de Paasdag hield Youth for Christ Tholen een sponsortocht voor de plaatselijke afdelingen van Youth for Christ in Zee land. Ongeveer tachtig Zeeuw se jongeren trokken zingend door de Thoolse polders. Er was gekozen voor een wandelroute met een lengte van dertig kilo meter. De route liep van Tholen door de polders naar Poortvliet, waarna via Oud-Vossemeer teruggelo pen werd naar Tholen. Youth for Christ Tholen wil de opbrengst van de bij elkaar gelopen spon sorgelden besteden aan het or ganiseren van diverse activitei ten tijdens een uitwisselings- week Tholen-USA. Van 4 tot en met 11 augustus zal een groep Amerikaanse jongeren te gast 4jn in Thoolse gezinnen. In deze week wil Youth for Christ Tho len zijn gasten laten deelnemen aan allerlei activiteiten. Waar schijnlijk zullen ook andere Thoolse jeugdgroepen meedoen aan deze uitwisselingsweek. en zaterdag 28 april open dagen. Vorig jaar bezochten zo'n zes duizend mensen de manifesta tie, en de organisatie verwacht dit maal zeker eenzelfde op komst. Tijdens de open dagen worden de mogelijkheden van de combi natie werkend leren tentoonge steld in samenwerking met het regionale bedrijfsleven. De Streekschool biedt vakopleidin gen in vijftien branches aan jon geren vanaf zestien jaar en vol wassenen. De Streekschool ziet haar open dagen als een beurs voor mensen die nog nadenken over hun stu diekeuze en die denken over om-, her- of bijscholing. Een heli copter maakt rondvluchten on der het motto 'met de Streek school omhoog'. Zo'n zestig be drijven stellen zichzelf, hun ma terieel en noviteiten ten toon. Op een motorcircuit kunnen be langstellenden een ritje per mo torfiets maken. De open dagen worden verder opgesierd met de monstraties, modeshows en op tredens van artiesten. Op vrijdag is de Streekschool open van 14.00 tot 22.00 uur, op zaterdag duurt de open dag van 9.00 tot 12.30 uur. GOES - Bij een drukkerij aan de Westwal in Goes is afgelopen Paasweekeinde twee keer inge broken. De dieven die zaterdag kwamen maakten een achter ruitje stuk en vonden nog 20 gul den aan kleingeld om mee te ne men. De inbrekers die in de nacht van zondag op maandag de achterdeur vernielden von den alleen een paar viltstiften van hun gading. (Advertentie) Zie onze etalage „(01ö ümUanö" DAMES- EN HERENMODE Nieuwe Burg 25 Middelburg Tel. 01180-13325

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 23