anDijke Ttt2 Maij: accijnzen jaarlijks omhoog Drukste Pasen sinds tijden, ondanks tegenvallend weer Miljard kijkers Mandela Litouwen bereid tot compromis "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." CDA en PvdA: bedrijfsleven laten opdraaien voor WIR-tekort In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Weinig verandering w 33e jaargang no. 90 insdag 17 april 1990 PINGMEUBELEN Greta Garbo (84) overleden Centrum-rechts wint verkiezingen in Slovenië In 1992 spitsvignet Apen op dak Rechten Carpooling Meer dan 80 bruiloftsgasten dood door gif Goedkoop land Van Gogh Stappen Vissers Dubbelslag mmKatÊÊÊBmÊamsÊÊÊÊÊÊÊm Sprankje hoop 4 weken voor één tientje en één riks! PZC a Wisselend bewolkt en enkele buien. Koude westelijke wind. Kracht 5 tot 6 Bft. Temperatuur 10 graden. Nu in onze showroom: de 1990-dessins campingstoelen en tafels. o.a. dealer van Latuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES NEW YORK (RTR/DPA) - Greta Garbo, een van de beroemdste filmster ren ooit, is zondag op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York overleden. In de jaren dertig vierde zij grote triomfen met films als Mata Hari (1932), The Painted Veil (1934), Anna Karenina (1935) en Ni- notchka (1939). „Ik wil alleen zijn", gold als haar meest bekende uitspraak. Op het hoog tepunt van haar carrière trok zij zich in 1941 terug uit de filmwereld. Ge huld in hooggesloten mantels en zonnebrillen meed de levende legende vanaf die tijd alle publi citeit. Zelfs een uitnodi ging van de Amerikaan se president Johnson voor een staatsdiner wees ze af. Garbo trouwde nooit, maar had wel verschil lende romantische affai res. De laatste 41 jaar van haar leven woonde zij alleen in haar New- yorkse flat onder de naam Harriet Brown. De meeste van haar vrienden meenden dat ze eigenlijk niet alleen wil de zijn. (zie pagina 3) Enorme tegenvaller kabinet DEN HAAG (GPD) - In politiek Den Haag is gisteren geschokt gereageerd op de gigantische overschrijding op de investe ringspremie WIR. Uit een on derzoek van drie ministeries blijkt dat nog 4,6 miljard gul den claims te verwachten is uit de WIR. In de begroting was slechts rekening gehouden met 1,6 miljard gulden. De claims kunnen zelfs oplopen tot 5,9 mil jard. Minister Andriessen (economi sche zaken) wil zo snel mogelijk met de werkgeversorganisaties om de tafel gaan zitten om te be zien hoe de drie miljard extra kan worden gecompenseerd. Ook de regeringspartijen CDA en PvdA vinden dat het bedrijfs leven op een of andere manier moet bijdragen aan het opvan gen van deze nieuwe tegenval ler. VVD-leider Voorhoeve wilde nog niet reageren. De WIR, de Wet Investerings Re geling, werd in 1988 door het ka binet van de ene op de andere dag afgeschaft omdat het onbe taalbaar dreigde te worden. Het bedrijfsleven kreeg ter compen satie een verlaging van de ven nootschapsbelasting. De uitga ven van de WIR lopen echter nog BELGRADO (REUTER/AFP) - Een centrum-rechtse coalitie heeft in de Joegoslavische repu bliek Slovenië de anderhalve week geleden gehouden parle mentsverkiezingen gewonnen en de communisten na 45 jaar uit de macht gestoten. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug maandag gemeld. DEN HAAG (ANP) - De accijn zen op motorbrandstof moeten tussen 1991 en 1995 jaarlijks met 5 of 6 cent per liter worden verhoogd. In 1992 moet een spitsvignet in de Randstad wor den ingevoerd. Om te voorko men dat de collectieve lasten druk stijgt, moeten andere ta rieven, bij voorkeur de BTW, dalen. Dat staat in voorstellen die mi nister Maij (verkeer) naar de minsterraad heeft gestuurd. Het gaat om aanpassingen van het Tweede structuurschema ver keer en vervoer, waarin het be leid voor de komende 20 jaar is neergelegd. De accijnsverhogingen en het spitsvignet zijn nodig om de pe riode tot 1995 te overbruggen. In dat jaar wordt het rekening-rij den ingevoerd. Uit de opbreng sten van de accijnsverhogingen UTRECHT (ANP) - Ang stig kijkt dit resusaapje over de dakgoot van een gebouw van de Utrecht se Universiteit aan de Alexander Numankade. Twintig van deze dieren slaagden er maandag in uit hun nachtverblijf te ontsnappen. Via een raam wisten zij op een dak te klimmen. De baldadige apen beko gelden gewaarschuwde personeelsleden met steentjes. Door het ram melen met etensbakken slaagde zij er in de mees te de apen weer in hun verblijf te krijgen. Vol gens de politie waren gis teravond nog twee apen in vrijheid, maar zij ver wachtte geen problemen bij het opsporen van dit duo. enige jaren door, omdat de pre mie pas wordt uitgekeerd wan neer de investering waarvoor premie wordt verkregen, werke lijk is gedaan. De omvang van de claims in deze j aren blij kt nu nog veel hoger dan geraamd. De overheid komt pas achter het feitelijke bedrag als het bedrijf zijn belastingaangifte doet. Minister Andriessen legde er gis teren de nadruk op dat er geen sprake is van frauduleuze han delingen door het bedrijfsleven. „Men heeft van zijn rechten ge bruik gemaakt. Het enige dat je kunt concluderen is dat het een onmogelijke wet is geweest", al dus Andriessen gisteren. De bewindsman heeft inmiddels kontakt gezocht met de werkge versorganisaties om met spoed te overleggen hoe de tegenvaller kan worden opgevangen. In Den Haag wordt daar heel verschil lend over gedacht. PvdA-fraetie- voorzitter Thijs Wöltgens heeft al in 1988 (toen hij nog in de op positie zat) voorspeld dat de WIR veel meer zou gaan kosten dan verwacht. Hij vindt dat het bedrijfsleven nu weer premie kinderbijslag moet gaan betalen om het voordeel terug te beta len. De werkgeverspremie voor de kinderbijslag werd vorig jaar afgeschaft. Die komt nu geheel voor rekening van de schatkist. Wöltgens vindt dat minister Kok (financiën) en zijn collega Andriessen zo snel mogelijk met voorstellen moeten komen om het gat te dichten. CDA-woord- voerder Terpstra ziet veel meer in het verlagen van subsidies voor het bedrijfsleven. De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn een andere mening toegedaan. Volgens VNO-voorzitter Van Lede staat niet vast dat de hogere WIR- claims ook werkelijk zullen lei den tot hogere uitgaven voor het rijk. „Ik ben nog niet zover dat ik me in paniek laat brengen door dit reuze bedrag", aldus Van Le de in een eerste reactie. De christelijke werkgeversorga nisatie NCW wijst een verhoging van de vennootschapsbelasting van de hand. Minister Andriessen is terug ge komen op zijn eerdere opvatting dat het bedrijfsleven niet hoeft te betalen voor de overschrij ding. De afspraken die in 1988 met het bedrijfsleven zijn ge maakt, staan nu op losse schroe ven. „Tot het onmogelijke is nie mand gehouden", aldus An driessen. Over de dekking van de nieuwe tegenvaller wil hij nog geen uit spraken doen. Ook hij voelt ech ter niets voor een verhoging van de vennootschapsbelasting. Hij vreest dat buitenlandse inves teerders door zo'n verhoging zouden worden afgeschrikt. en het spitsvignet kunnen inves teringen in het openbaar ver voer worden betaald, aldus Maij. Uit eerder bekend geworden ambtelijke stukken bleek al dat de investeringen in het open baar vervoer tot 2010 zullen stij gen van 12,5 naar 20 miljard gul den. De investeringen aan auto wegen worden teruggeschroefd van 19 naar 15 miljard. Maij wil verder 2 miljard uitge ven aan maatregelen die een be tere benutting van de rijkswe gen mogelijk maken. Het gaat daarbij om banen voor carpoo ling, het doseren van het invoe gen via stoplichten en wissel stroken, die afwisselend door het ochtend- en avondverkeer moeten worden gebruikt. Verder gaat Maij akkoord met het ver sneld uitvoeren van het plan Rail 21 van de NS, dat tot ver dubbeling van de capaciteit moet leiden. Het spitsvignet wil Maij combi neren met de motorrijtuigenbe lasting. Wie tijdens de spits in de randstad wil rijden, betaalt een toeslag op deze belasting. Daar voor krijgt hij dan een vignet dat hij op zijn autoruit moet plak ken. De controle geschiedt via camera's langs de weg, evenals dat bij de motorijtuigenbelas- ting het geval is. De ministerraad spreekt vrijdag over deze voorstellen. Daarbij komt ook de bouw van vier tun nels in de randstad ter sprake. NEW DELHI (AFP/UPI) - Wat een feestelijke bruiloft had moeten worden is in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh op een waar drama uitgelopen nadat 87 gasten overleden aan de ge volgen van een voedselvergifti ging, zo heeft het Indiase pers bureau PTI maandag gemeld. De bruiloftsgangers in het dorp Raipurna werden ziek nadat zij zich te gegoed hadden gedaan aan het banket. Zij werden in al lerijl overgebracht naar zieken huizen in de omgeving, maar ten minste 87 gasten overleden om dat zij bedorven voedsel hadden gegeten. Artsen vrezen dat het dodental nog kan oplopen daar een aantal van de 80 opgenomen zieken er zeer slecht aan toe is. Veel toeristen besloten tot een tochtje over de Amsterdamse grachten. De rondvaartboten trokken vijftig procent meer bezoekers dan vorig jaar Pasen (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Door het tegenvallende weer zijn tien duizenden toeristen gister morgen al naar huis gegaan. Zij braken hun vakantie een dag eerder af dan de bedoeling was. Dat leidde gisteren op veel wegen tot onverwachte fi les. Uitschieter was tegen 12.00 uur een rij auto's van 20 kilometer op de A 12 Utrecht- Arnhem. Daar deden zich door hevig noodweer enkele onge lukken achter elkaar voor. Door de vervroegde uittocht bleven gisteravond proble men op de rijkswegen uit. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de VVV's toonden zich zeer tevreden. Met 830.000 buitenlandse toe risten - overigens 20.000 min der dan verwacht - spraken de WV's van 'de drukste Pasen sinds tijden'. Vorig jaar trok ken 750.000 vreemdelingen on ze grens over. Naast de 830.000 buitenlanders trokken 500.000 Nederlanders erop uit voor een lang weekeinde in eigen land. De buitenlanders kwa men hoofdzakelijk uit West- Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië, direct ge volgd door België, de Skandi- navische landen en Italië. Volgens directeur J. Cornelis- sen van het NBT bleek op nieuw dat „Nederland een bij zonder fijn vakantieland is, dat bovendien tot de goed koopste in Europa behoort". Een probleem vormt de hotel accommodatie in de goedko pere categorie, waar ook het Paasweekeinde weer van een groot tekort aan bedden spra ke was. Cornelissen: „Wij den ken dat in die sector, met na me in de klasse van de drie sterrenhotels, een uitbreiding noodzakelijk is". Dat tekort was vooral merk baar in de Randstad. Toeris ten in Amsterdam zijn verwe zen naar hotels in Zeeland en Groningen, in Den Haag moest de VVV een beroep doen op particulieren om ie dereen aan onderdak te hel pen. De grootste publiekstrekkers waren de Keukenhof (100.000 bezoekers), de Efteling (50.000) en Madurodam (40.000). Door het tegenvallende weer was het extra druk in de grote ste den. De rondvaartboten in Amsterdam noteerden 50 pro cent meer passagiers dan vo rig jaar Pasen. Ook dagrecrea tieparken, dierenparken en musea kregen, met name op Tweede Paasdag, veel bezoe kers. Extreem druk was het bij de grote meubelwinkels en de tuincentra. Naar de Van Gogh-exposities keken in Amsterdam 31.000 mensen, op de Hoge Veluwe 14.000. Vooral buitenlanders bleken niet op de hoogte van het feit dat reservering vooraf nodig is bij een bezoek aan de tentoonstellingen. Een bus vol Italianen, speciaal naar Am sterdam gekomen voor de ex positie, moest onverrichterza- ke terug. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie te Drieber gen noteerde maandag op de snelwegen 24 ongelukken, waarbij 55 voertuigen betrok ken waren en vijf mensen licht gewond raakten. Door extra voorzorgsmaatre gelen beleefden zakkenrollers en autokrakers in Amsterdam een slechte Pasen. Volgens de politie, die tientallen agenten extra inzette, is het aantal aangiften extreem laag ge weest. „Pasen leverde zelfs minder strafbare feiten op dan een normaal weekeinde", al dus een woordvoerder. Pagina 5: Zeeland trok 200.000 toeristen (Van onze correspondent LONDEN - Ten overstaan van een nimmer vertoond gehoor van een miljard televisiekij kers heeft Nelson Mandela gis teren een nieuw pleidooi gehou den voor sancties tegen Zuid- Afrika. Zonder haar naam te noemen hekelde de Zuidafri- kaanse oppositieleider in het Londense Wembley-stadion premier Thatchers beleid van 'beloningen voor de Zuidafri- kaanse regering'. Tot de 72.000 aanwezigen in Wembley sprak Mandela: „We zijn hier om te vieren dat enke len van ons zijn vrijgelaten. We moeten echter beseffen dat de meesten nog achter de tralies zitten". De rede van Mandela was het hoogtepunt van een vijf uur du rend spektakel dat in 35 landen rechtstreeks werd uitgezonden. Hij schetste een toekomstbeeld van zijn land als een 'oase van democratie met uitstekende ras- senrelaties'. Op de Britse eilanden werd de aankomst van Mandela vergle ken met die van Garibaldi in 1864 en Gandhi in 1931. De Ame rikaanse dominee en politicus Jesse Jackson, één der promi nenten in Wembley, trok voor de Ondanks een eerdere terecht wijzing van minister van buiten landse zaken Van de Broek heeft zijn collega van ontwikkelings samenwerking Pronk zaterdag in Jakarta opnieuw gesproken over de mogelijkheid van Neder landse diplomatieke stap pen tegen Indonesië in verband met executies van politieke gevange- O nen. ÜM Harde woorden tijdens de jaar vergadering van de Nederland se Vissersbond. Er wordt teveel gevist en te weinig gesaneerd. De goedwïllenden dreigen de du pe te ivordeii van enkele kivaad- ivillenden. Met name het vissen op tong C loopt de spuigaten uit. w Peter Post heeft met zijn wieler ploeg in twee weken tijd een dub belslag geslagen. Vorige week won Eddy Planckaert de belang rijke klassieker Parijs-Roubaix. Zondag urns Eric van Lancker uit de Post-ploeg de snelste na een solo Luik-Bastenaken- 13 in Luik. De voetballers van Hoek had den zaterdag weer een sprankje hoop gekregen na de 1-0 over winning op Kozakken Boys. Mi lan Ruzie scoorde het winnende doelpunt uit een vrije trap. Maandag verloor de Zeeuwse ploeg echter van FC Lisse. Daar door is de degradatie weer dichter bij geko- C men. I w (Van onze correspondent) MOSKOU - Litouwen wil zo snel mogelijk met Sovjet-presi dent Gorbatsjov overleggen over diens plan voor een econo mische blokkade van het land. Het land wil vooral weten wel ke sancties Gorbatsjov van plan is te nemen. De regering in Vilnius is ook bereid te onder handelen over de voornaamste geschilpunten. Premier Kaza- miera Proenskiene zei maandag na afloop van een crisisberaad dat Litouwen bereid is tot een compromis met het Kremlin. Gorbatsjov gaf de Litouwers vrijdag op straffe van een econo mische blokkade twee dagen de tijd om wetten in te trekken die het parlement aannam nadat op 11 maart eenzijdig de onafhan kelijkheid was uitgeroepen. Vol gens vice-premier Ozolas heeft Litouwen genoeg olie, benzine en gas in voorraad om een blok kade van een maand te kunnen doorstaan. Proenskiene zei gisteren dat er nog niets was te merken van een blokkade. Ze zag ook positieve kanten aan het ultimatum van Gorbatsjov. „Hij eiste niet lan ger de intrekking van onze onaf hankelijkheidsverklaring en dreigde evenmin Litouwen on der direct presidentieel gezag te plaatsen." De wetgeving die Litouwen on gedaan moet maken, regelt dat Litouwse dienstplichtigen hun oproep voor het Sovjet-leger kunnen negeren, de invoering van een apart persoonsbewijs voor Litouwers en overdracht van eigendommen van de com munistische partij aan de Li touwse regering. Het conflict dreigt de relaties tussen de VS en de Sovjet-Unie steeds meer te belasten. De par- tfjkrant Pravda waarschuwde zaterdag voor een terugkeer van de koude oorlog'. (Advertentie) Engelse televisie zelfs een paral lel met Jezus Christus. Spre kend over Mandeia's vrijlating zei Jackson: „Het leek wel Pa sen. Na 27 jaar in het graf te heb ben gelegen, werd de steen weg gerold en herrees hij. Een nieuw leven en nieuwe hoop lichtten op". De voormalige democratische presidentskandidaat oogstte met zijn uitlatingen een storm van verontwaardiging. „Hoe eer der Jackson zich onder behan deling van een psychiater laat stellen, hoe beter", meende het conservatieve parlementslid Terry Dicks. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hcnntc.lohnk Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1