anDijke Perebloesem gedund eld voor nieuw liddel tegen aids PAASAKTIE Moskou neemt schuld massamoord Poolse officieren op zich Studenten betogen bij bezoek van minister Pronk aan Indonesië PAASSH0W Ruud Gullit wil volgende week zijn rentree maken 11 37 Gorbatsjov: economische blokkade Bush: zorgwekkend Paashazen AUTO STURM Redelijk zonnig <y~^r |233e jaargang no. 89 Zaterdag 14 april 1990 AKANTIELAND P AASSHOW Leveranties leacties blijven voorzichtig oofd koel ferieus Donderdag demonstratie akkerbouwers plm. 14.000,- Intimidatie tegen studenten China Covra Proef Rampschip Leven Ook 2e paasdag vanaf vrijdag 13 april proefdraaien! DE BRUG NAAR DE TOEKOMST oiivetti zeeland (t Zonnige perioden, maar in de middag toenemende bewolking en regen. Mati ge westenwind, later krachtig uit zuid west. Temperatuur 12 graden. Alle 1990-noviteiten op caravan- en kampeer- autogebied. Trend '90-lijn campingmeubelen w.o. Lafuma en Lallemand. 2e paasdag geopend f /c=> Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100 - 1 14 40 Nieuw ultimatum aan Litouwen dOSKOU/WASHINGTON RTR) - Sovjet-president Mi- hail Gorbatsjov heeft vrijdag jtouwen gedreigd met een eco- lomische blokkade als de Balti- iche republiek niet binnen twee jagen de wetten intrekt die zijn litgevaardigd sinds de onaf- lankelijkheidsverklaring. ji een brief aan de Litouwse lei- Iers, die vrijdag door het Sov- et-persbureau Tass is gepubli- :eerd, verklaart Gorbatsjov dat jtouwen met zijn nieuwe wet- jeving „de politiek en sociale itabiliteit van het land onder- nijnt". )p 11 maart heeft het Litouwse larlement de onafhankelijkheid 'an de republiek uitgeroepent tegen de wens van de Sovjet-lei ding die sindsdien de druk op Li touwen heeft opgevoerd om af te zien van de afscheiding. De Litouwse president Vytautas Landsbergis zei in een reactie op het dreigement van Gorbatsjov dat het parlement van de repu bliek de onafhankelijkheidswet- ten niet zal intrekken. Hij is ook niet van plan de afgevaardigden terug te roepen van het Paasre- ces om de eisen van het Kremlin te bespreken. „Ze weten heel goed dat we niet aan het ultima tum kunnen voldoen", zei de president van het overwegend katholieke Litouwen waar Pa sen in brede kring wordt gevierd. „De brief van Gorbatsjov en Ryzjkov maakt in ieder geval duidelijk hoe ze ons gaan bedrei gen. Het is een onverwacht paas- cadeau van onze vrienden", al dus Landsbergis. „Als de Opperste Sovjet en de ministerraad van de Baltische republiek de wetten niet herroe pen, zullen de leveranties aan Li touwen worden gestopt", dreigt Gorbatsjov in zijn brief, die ook ondertekend is door premier Ni kolai Ryzjkov. Om welke leveranties het pre cies gaat wordt niet gezegd, maar wel dat het produkten be treft die verkocht kunnen wor den aan het buitenland. Het gaat vrijwel zeker om goederen die van levensbelang zijn voor de Litouwse economie, zoals aardgas, olie en machines. De economische boycot is tot nu toe het krachtigste dreigement van het Kremlin aan het adres van de Litouwse regering, die steeds heeft opgeroepen tot on derhandelingen met Moskou, maar weigert de onafhankelijk heidsverklaring van 11 maart in te trekken. De waarschuwing komt vier da gen nadat de Presidentiële Raad van de Sovjetunie die on- ilILAAN (Reuter) - Komende iinsdag krijgt Ruud Gullit van ijn behandelend geneesheer, Ie Belgische chirurg Mare Mar- Ruud Gullit tens, te horen of hij zondag 22 april zijn rentree mag maken. De Nederlandse international, die vorig jaar mei in Helsinki zijn laatste interlandwedstrijd voor Nederland tegen Finland speel de, verklaarde vrijdag in het Ita liaanse dagblad La Stampa: Wanneer mijn rechterknie geen problemen meer geeft en Mar tens geeft dinsdag toestemming, zal ik waarschijnlijk op 22 april een deel van de wedstrijd tegen Verona meespelen." Het herstel van Gullit na zijn laatste knie-operatie is de afge lopen weken sneller verlopen dan aanvankelijk gedacht was. Daardoor lijkt de aanvoerder van Oranje op tijd fit te zijn voor het WK, dat op 8 juni in Italië be gint. (zie ook pagina 43) PEN HAAG (GPD) - Staatsse- Iretaris Simons (Volksgezond- leid) stelt zes miljoen gulden Ixtra ter beschikking voor de lerdere ontwikkeling van het jiiddel tegen Aids dat de Tech- lische Universiteit van Eindho- len claimt te hebben gevonden. plijkt de vinding van professor luck een succes, dan moet vol lens Simons nog meer geld wor- len vrijgemaakt. limons is bereid de procedure loor toelating van het Eindho- lense middel tegen Aids op de Varkt, te verkorten. Bij de intro- luctie op de markt dient de nor- jiale zorgvuldigheid in acht te l'orden genomen, meent de Itaatssecretaris. „Maar als de lntwikkeling van het middel fidt tot het inzicht dat het echt [uccesrijk is, dan vind ik dat er a overleg met de betrokken par ijen alles aan gedaan moet wor- len om de formele procedures te lerkorten. Dat is dan in het be- png van velen". reacties op de vinding bleven ijdag aan de voorzichtige |ant: „We moeten ons hoofd |oel houden. Dergelijke experi- enten vinden over de hele we id tegelijkertijd plaats en het afwachten wat laboratorium- ■varing in de praktijk ople gt", aldus prof. Luc Montaig- |ier van het Institut Pasteur in jarijs, de man die het aids-virus s eerste heeft geïsoleerd. Marseille heeft prof. Cher- fan, samen met Montaignier de Jntdekker van het aids-virus, wee dagen geleden eveneens |en produkt ontdekt om de ziek- te stoppen. Het is logisch dat pndom een uitvinding van deze Jrootte enige terughoudendheid lestaat: er liggen via de chemi- The en farmaceutische indus- |ie miljoenen, zoniet miljarden uldens winst voor de uiteïnde- [jke uitvinder in het verschiet. Eontaignier heeft evenwel laten Jeten de twee Nederlandse loogleraren te kennen en hun Jerk uiterst serieus te nemen. Jok bij het weekblad Gai Pied, jericht op een homosexueel pu- [liek in Frankrijk en zeer goed 1 de hoogte van de stand van pken rond onderzoek tegen J1DS, is men voorzichtig. Set is duidelijk dat er vooruit gang is en dat iedereen er druk mee bezig is. Maar welke oplos sing er uiteindelijk uit de bus komt blijft vooralsnog onduide lijk. Veel experimenten lopen uiteindelijk op niets uit, zo is de ervaring, aldus desgevraagd een woordvoerder. Pagina 2: Interview met prof dr Buck. KAPELLE - Je zou het haast vergeten, maar fruitbomen staan er niet om mooi te wezen. Hoe rijk en prachtig ze ook de Paasdagen op sieren, het gaat om appels en peren, om kilo grammen en guldens. Wat de mannen op de foto doen heeft dan ook niets met bloemschik ken te maken. Ze 'dunnen' de perebloesem, die zo overweldigend is, dat toch nooit alle bloe metjes de kans krijgen het tot een mooie, prij zige peer te brengen. De teelttechnische maat regel wordt alleen toegepast wanneer de bloei, zoals dit jaar, ongewoon overvloedig is. Overigens helpt de natuur de fruitkwekers een handje: de nachtvorst van vorige week heeft in de Zeeuwse boomgaarden al een ver gelijkbaar effect gehad (foto Wim Riemens) der leiding staat van Gorbats jov, had gezegd dat politieke, economische en andere maatre gelen zouden worden genomen tegen Litouwen als de deelrepu bliek bleef weigeren de grond wet te eerbiedigen. Gorbatsjov zegt in zijn brief dat verschillende wetten die sinds het uitroepen van de onafhanke lijkheid zijn aangenomen door het Litouwse parlement „niet langer getolereerd kunnen wor den". De oproep tot het boycot ten van de militaire dienst en de introductie van een burger- Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (ANP) - De akker bouwers en de drie Centrale Landbouworganisaties (CLO's) voeren donderdag 19 april geza menlijk een landelijke actie ter ondersteuning van het rapport van de commissie van goede diensten. Dit deelden ze vrijdag mee. 's Morgens bieden vertegen woordigers van de akkerbou wers op alle provinciehuizen pe tities aan met een „laatste stro halm"; 's middags trekt men massaal naar het Binnenhof in Den Haag. Daar bespreekt de vaste kamercommissie van landbouw het kabinetsstand punt over het rapport van de commissie van goede diensten. De boeren willen met hun actie nog eens benadrukken dat de adviezen van de commissie van goede diensten onverkort moe ten worden overgenomen en dat daar geld voor moet komen. (Advertentie) VANDAAG in de Lange en Korte Delft, Segeersstraat e.o. Middelburg delen in deze straten voor aan waardebonnen uit. Ondernemersvereniging Lange Delft e.o. Middelburg WARSCHAU - Een vrouw legt een rode roos op het monument voor de gedode officieren op een begraaf plaats in de Poolse hoofdstad foto Czarek SokolowskilAFPi MOSKOU (RTR/AFP) - In Polen is vrijdag overwegend positief gereageerd op de erkenning van Moskou dat de NKVD, Stalins geheime dienst, verantwoor delijk was voor de moord op 15.000 Poolse officieren in de Tweede Wereldoorlog. „Dit komt de wederzijdse betrekkin gen, die altijd door Katyn zijn gehinderd, zeker ten goede", al dus parlementswoordvoeder Mikolaj Kozakiewicz. „Moskou's erkenning van de werkelijkheid, waaraan in Polen nooit is getwijfeld, is een moedi ge daad", zei hij verder. Ook vak bondsleider Walesa sprak zijn tevredenheid uit, al plaatste hij ook kanttekeningen. „Moskou mag niet vergeten dat de erken ning van de massamoord in Ka tyn slechts een deel van de ver langens bevredigt. Onvermin derd blijven we eisen dat de na bestaanden van de vermoorde officieren smartegeld krijgen", aldus Walesa. In Moskou overhandigde Sov- PEKING (RTR) - Veiligheids agenten in China ondernemen de laatste weken allerlei intimi derende acties tegen studenten om te voorkomen dat er onlus ten uitbreken op data in april, mei en juni die voor de radicale studentengemeenschap symbo lische betekenis hebben. Dat is in studentenkringen in Peking en uit andere bronnen verno men. De gemeente Borsele wil acht ton uittrekken om controle over de bouw van de centrale opslag van radio-actief-afval (Covra) uit te kunnen oefenen. Omdat de gemeente zelf niet over de nodige kennis beschikt, heeft zij een ingenieursbu reau in de arm geno men. Seth Gaaikema draait proef in Zeeland. De cabaretier is terug tussen de schuifdeu ren en voelt zich daar op z'n gemak. Een goedkoop schip onder een goedkope vlag en met een goed kope bemanning. Het ramp schip Scandinavian Star bood zijn opvarenden weinig kans. Brandjes aan boord groeiden uit tot een O O rampzalig hellevuur. O O j Medische vorsers klonen, be vriezen, manipuleren erfelijk materiaal. Hun gelovigen wach ten ademloos af. Op zoek naar een einde loos leven. |f WÊÊÊBmmm ■BHHBHI jetpresident Gorbatsjov vrijdag avond zijn Poolse ambtgenoot Jaruzelski, die vandaag een be zoek brengt aan Katyn, de docu menten waarop Moskou zijn be kentenis baseert. In Katyn, een dorp nabij de Wi- trussische stad Smolensk, von den Duitse soldaten in de winter van 1942-43 de lijken van ruim 4.000 Poolse officieren. Allen wa ren met een nekschot vermoord, de gebruikelijke executiemetho de van de NKVD. Van de overige bijna 11.000 officieren ontbreekt ieder spoor. Moskou hield tot gisteren vol dat Nazi-Duitsland verantwoordelijk was voor de misdaad. Maar het Westen heeft daaraan nooit veel geloof ge hecht. Beelden van Katyn waren overi gens al tijdens de oorlog in Ne derland te zien. De Duitse pro paganda toonde in Westeurope- se bioscopen de lugubere vondst om de verderfelijkheid van het communisme te onderstrepen. YOGYAKARTA - Enkele tien tallen studenten hebben op het station van Yogyakarta minis ter Pronk van Ontwikkelings samenwerking proberen duide lijk te maken dat de IGGI-hulp aan Indonesië moet worden stopgezet tot de mensenrechten in dat land zijn gegarandeerd. De demonstratie, waarin span doeken werden meegedragen, ging vooraf aan Pronks trein reis van Yogyakarta naar Ja karta, waar hij zaterdag zijn ne- gendaags bezoek aan Indonesië afsluit. De minister bezoekt het land in de eerste plaats als voorzitter van de IGGI, het hulpconsor tium waarin veertien landen en een aantal internationale instel lingen hun hulp aan Indonesië coördineren. Het was de eerste demonstratie tijdens Pronks bezoek. Hij begaf zich naar de studenten om hun leider een verklaring te horen voorlezen. Daarin wordt gezegd dat de IGGI-hulp de slechte si tuatie op het gebied van de men senrechten, zoals vrijheid van meningsuiting en andere demo cratische waarden, in stand houdt. De studenten eisen stopzetting van de hulp tot de democrati sche rechten zijn gewaarborgd. Zij willen bovendien dat de wes terse landen de betaling van ren te en aflossing op leningen van die landen aan Indonesië kwijt schelden. (Advertentie) Noordweg 467, Middelburg (Sint-Laurens), 01180-12042 Advertentie SNOOKER-POOL-CARAMBOLE tot de officiële opening ^iedere dag Walensingel 63, M geopend Telefoon 01180-24 vanaf 10.00 uur (bij Seisplein, voorheen Walensingel 63, Middelburg Telefoon 01180-24370 (bij Seisplein, voorheen garage de Toekomst) voor de biljartliefhebber (Advertentie) Alles heeft zijn schoonheid maar niet iedereen ziet haar (Advertentie) ESZETH schoonheidssalon Middelburg Loskade 9 01180-35047 SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GBTERNEUZEN -Tel 01150-97505 Infodatec Systems B.V. ■nm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1