PZC Keepersdag met Frans Hoek KNWU blinkt uit n nalatigheden Het definitieve afscheid van Tonnie Frederiksen Paul Steijaert heeft nog een vleugje hoop streek A 'leybaltalentin nationale jeugdselectie VRIJDAG 13 APRIL 1990 Ouwe rotten Rode draad Wielercomité spuit kritiek Boete betaald Kaarting Vijfentwintig jaar scheidsrechter volleybal Feeling Niet duur Hoofdplaat knokt tegen degradatie Vertrouwen Invloed lischa Courtin in de kijker '1ST - De 15-jarige Mischa tin uit Hulst kan met recht ken van een bliksemcarriè- 1.91 meter lange volley- lier verwierf zich dit seizoen n plaats in de eerste selectie Morres/Hulst en greep die ns het beide handen. Hij pas- zich snel aan het niveau van derde divisie aan en speelde li in de kijker bij bondscoach on van de Burgt. Mischa urtin drong door tot de natio- le eugdselectie en werkt idsdïen tijdens de school- k nties in een select gezel- lap aan een verdere verfij- ig van de technische- en tacti le aspecten van zijn sport. t staat buiten kijf dat hij over talent beschikt, maar Mis- a Courtin loopt er liever niet te koop. Hij is bezeten van ileybal en heeft er alles voor om hogerop te komen. De rige Hulst-aanvaller zit in de klas van het atheneum an die studie vooralsnog combineren met zijn vol- beslommeringen. Zo int hij 's maandags en don- dags met de eerste selectie i Morres, werkt hij 's woens- - gs en vrijdags onder leiding de enthousiaste William el man met een zeer talen tvol- igdselectie en speelt hij 's erdags competitie. Daar- peelt Courtin dinsdags in edrijfscompetitie in Hulst lekt hij geregeld de zoge- •i steunpunttrainingen van o Zuid-West Nederland in ndert. „We remmen hem wel i af', merkt zijn moeder tij- is het gesprek op. ,,Dat is ik ik normaal. Er is nog meer i volleybal." kortgeknipte aanvaller de zich vijfjaar geleden bij s aan, nadat hij daartoe zijn eveneens getalenteer- enden Job Verpoorte en és van Veenendaal was ezet. Hij doorliep de mini's m de C-jeugd, kreeg zijn eerste vijzingen van de ervaren famers Ria en Jo Everaert en ntwikkelde zich temidden van eergierige groep zeer goed. ha Courtin werd inmiddels net de Morres-jeugd al drie keer ationaal kampioen en moest ei- lijk nog maar één tegenslag .verken. ,,Dat was tijdens de onde voor districtsteams", met hij nog goed. „Er deden jad i teams mee en we eindigden op de zevende plaats." Het was juist daarom in zekere zin een verrassing dat hij door bondscoach Toon van de Burgt uit Nijmegen werd geselecteerd. Deze selectie van veertien man speelt van de zomer onder meer drie interlands tegen Italië. „Ik rekende er zeker niet op", vertelt hij. „Daar durf je alleen maar op te hopen. Er is in elke vakantie een trainingsstage van drie dagen. Ik vind het heel leuk, maar het is ontzettend vermoeiend. We trai nen drie uur 's morgens en drie uur 's middags. Dan ben je rede lijk afgebrand. Er wordt telkens op een bepaald onderdeel tot in den treure geoefend. De laatste keer hebben we drie dagen lang niks anders gedaan dan verdedi gen. Maar jë steekt er ontzettend veel van op. Ik merk dat best wel aan mijn eigen spel. Als afslui ting hebben we de laatste keer een wedstrijd gespeeld tegen PZ/Dynamo 2 (in de 2e divisie onder meer tegenstander van Tonny Leynse/EVVC, red.). Er was een grote bank en er werd niet veel gewisseld. Ik heb twee sets mee mogen spelen. Dat viel me heel veel mee. We verloren met 3-2, maar ik vond het een he le ervaring." Inmiddels heeft hij zijn vuur doop in de de derde divisie ook achter de rug. Hij mocht aan het begin van het seizoen met de eveneens 15-jarige Job Verpoor te meetrainen met het eejste team en maakte halverwege de competitie zijn debuut. Mischa Courtin: „William Taelman traint ons bij de jeugd. Hij zei dat we misschien wel een paar keer mee mochten spelen als er te weinig zouden zijn. Toen lachte ik hem uit, zo van: dat kan nooit. Ik dacht dat het niveauverschil veel te groot zou zijn. Ik keek wel tegen die jongens op, ja, maar het is een hele leuke groep. Voor en na de wedstrijd gaan we heel leuk met elkaar om. Je trekt je er ontzettend veel aan op." „Vroeger, in de adspiranten, had je weinig tegenstand. Een blok, als dat er al was, daar trok je je weinig van aan. Maar nu moetje blijven kijken, wantje krijgt die bal zo terug", geeft hij als voor beeld. „Natuurlijk was ik zenuw achtig, toen ik voor het eerst mocht invallen. Het was toen prettig dat die eerste bal goed was. Publiek? Ach, ik hoor al leen mijn vader, die komt er goed bovenuit", lacht hij. „Ik let er verder niet veel op. De tegenstanders? Dat zijn meestal allemaal ouwe rotten, mannen met ervaring. Maar ik trek me er niet veel van aan. Daar heb je het ook veel te druk voor in een wedstrijd." Mischa Courtin: geselecteerd voor de nationale jeugdploeg (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - De bekende ex-doelman Frans Hoek van Volendam zal volgende week vrijdag een keepersdag ver zorgen voor de voetbalvereni ging Terneuzen. Zo'n vijftig deelnemers aan deze promo tiedag hebben zich al aange meld. De demonstratiedag vangt aan om 9.00 uur op één van de velden van de voetbal club Terneuzen en duurt tot omstreeks 17.00 uur. Frans Hoek, een specialist in keeperstrainingen, is onder meer onder Johan Crijff bij Ajax aktief geweest, speelde zelf jarenlang bij Volendam en heeft ook boeken over keepers en trainingen geschreven. Hij verzorgt de demonstratie in sa menwerking met Hoek-doel- man Ruud Koopman. Wim Verpoorte uit Terneuzen, die bij de toekomstige profclub Vlissingen onder de lat staat, is uitgenodigd om aan de kee perstraining deel te nemen. Verpoorte sukkelde de laatste weken weliswaar met een lich te blessure, maar hoopt vol gende week volledig hersteld te zijn. Zondag, in de uitwed strijd met zijn club tegen Desk in Kaatsheuvel, bleef hij op de bank. „Ik heb een blessure aan een middenvoetsbeentje opge lopen, dus het was beter dat ik even een week rust nam", ver telde Verpoorte deze week. Ruud Koopman, die de organi satie namens de VV Terneuzen in handen heeft, sprak in de weken voorafgaand aan de de monstratiedag als van een overweldigende belangstel ling. „We kunnen ongeveer 150 deelnemers hebben", verze kert hij„Het loopt tot nu toe al storm met de aanmeldingen." Keepers en keepsters die aan de demonstratiedag meedoen krijgen twee keer een veldtrai- ning met diverse technische en tactische aspecten, wedstrijd- vormen en keepersvormen. Ruud Koopman: „De keepers training loopt als een rode draad door deze demonstratie dag. Maar na de twee keeper- straingen, waaraan de deelne mers zelf aktief meedoen, en de demonstratie met Wim Ver poorte houdt Frans Hoek een lezing en krijgen de deelne mers uitleg over keepermate riaal." Deelnemers aan deze Frans Hoek-dag (vrijdag 20 april) kunnen zich opgeven bij Ruud Koopman of bij de voetbalver eniging Terneuzen. Wim Verpoorte (Vlissingen) zal onder leiding van Frans Hoek laten zien hoe een kee perstraining wordt gegeven 'OGELWAARDE - De Konink lijke Nederlandsche Wielren JJnic (KNWU) slaagt er kenne- ijk de laatste jaren geregeld in om organisatoren van grote wedstrijden in Zeeuwsch- VI i iiideren tegen zich in het harnas te jagen. Vrij recent spuide het wielercomité Philip pine nog kritiek op de Unie. Een ander frappant staaltje van de dordige' manier waarop de 'clrenunie met zijn leden com- jmuniceert is, 'de zaak Vogel waarde'. Hei begon allemaal in 1986 en na een boete, door de KNWU aan het wielercomité Vogelwaarde op i gd, omdat deze organisa- n haar jaarlijkse wedstrijd voor liefhebbers een te groot aantal renners zou hebben laten isiarten. Na verweer werd die boeti jlings teruggedraaid, om- da de overtreding niet hard ge maakt kon worden. I-Maar waarschijnlijk voelde men zich op de teentjes getrapt en waren de heren uit op revan che" zegt voorzitter Miel van hem van het comité Vogel- larde. Anders kan hij de boete, n jaar later, niet verklaren: ■■Cr zouden in de Omloop van Vogelwaarde in 1987 wéér teveel fhebbers gestart zijn. Of we maar een boete van honderd twintig gulden wilden betalen, kregen we een schrijven van het bondsbureau." én uitgebreide briefwisseling larin het comité Vogelwaarde lanvoerde dat het aantal deel nemers op het jury-rapport niet bst was vermeld, leidde er ten- lotte toe dat de KNWU-coördi- i or J ury en Reglementen in de Vielren Sport Commissie, de er Bert de Bruin, de zaak tij pens een (jury)evaluatie-bijeen- comst zou bespreken met de se cretaris van de jury: Jo Dhanis uit Hulst. Die bijeenkomst stond in janua- 1988 in Bergen op Zoom. Op 6 maart informeerde Miel van them bij de wielrensport- commissie naar de uitkomst van sprek. „We hadden de boe- inmiddels betaald en wilden nu eigenlijk wel weten of er enig zicht op terugbetaling was", al dus Van Goethem. De 'WSC' zweeg echter in alle toonaarden. Ook na de brief van 4 september 1989 (bijna ander- alf jaar na de eerste informatie t de resultaten van het ge sprek tussen de heren De Bruin 11 )hanis) moest het wielerco mité nog even geduld oefenen al vorens het bondsbureau iets van zich liet horen. °P 31 januari van dit jaar kwam dan eindelijk het 'verlossende' bericht. Daarin werd melding- gemaakt van het feit dat de heer Dhanis niet was verschenen op de jury-evaluatie van begin 1988. De slotalinea in de brief slaat echter alles: „Als gevolg van het feit dat onderhavig geval han delt over een kwestie uit 1987 wordt e.e.a. door de commissie als afgehandeld beschouwd", staat er letterlijk. „Na bijna twee jaar niet gerea geerd te hebben op onze brieven getuigt zó'n antwoord van onfat soen", reageert Miel van Goe them dan ook. „Maar ze kunnen me wat", ver volgt hij strijdbaar. Het comité Vogelwaarde heeft in zijn reactie op het schrijven van de sport- commissie aan de KNWU laten weten dat het met deze oplos sing niet akkoord kan gaan: „Het is niet onze schuld, maar van de commissie jury en regle menten." De organisatie van Vogelwaarde staat bekend als 'volhouders': „We hopen dat het sectiebestuur amateurwielrennen deze zaak nog eens grondig wil bezien en ons er over wil berichten", be sluit de laatste brief van het wie lercomité Vogelwaarde. Op 16 juni wordt de 13e Omloop van Vogelwaarde voor nieuwe lingen en liefhebbers gehouden. Dat ze voor die tijd iets van de 'zaak' hebben gehoord verwacht het comité eerlijk gezegd niet: „Woerden is alleen snel als er boetes uitgedeeld worden." GRAAUW - In het gemeen schapshuis in Graauw werd een prijskaarting voor ouderen ge houden, waaraan 35 personen deelnamen. Uitslag: 1 C. van de Branden, Kapel- lebrug; 2 Vic de Caluwé, Graauw; 3 Jos van Laere, Graauw. De volgende kaarting is donderdag 12 april vanaf 13.30 uur. Vrijdag 13 april kunnen de ouderen jokeren vanaf 13.30 uur. IJZENDIJKE - In café Hofzicht in IJzendijke werd een schieting gehouden waaraan 15 schutters deelnamen. Uitslag: Hoge vogel W. Ongenae, IJ zendijke; le zijvogel A. de Footer, Sluiskil; 2e zijvogel J. Kersbuik, Hoofdplaat. Meeste kleine vogels (7) W. Ongenae, IJzendijke. TERHOLE - In café De Kroon in Terhole werd een kaarting ge houden waaraan 52 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1 Van Hooye Hulst, 2 H. van de Berg Westdorpe, 3 E. van Stevendaal Terhole; jokeren: 1 Van Gink Axel, 2 Van Goethem Waas-' munster, 3 Watzeels Beveren. TERNEUZEN - Hij was een jaar of twintig toen hij zich aanmeldde als scheidsrechter bij de volleybalbond. Tonnie Frederiksen (45) uit Terneu zen voetbalde in die tijd met het eerste team van Terneu zen in de tweede klas, debu teerde met Scheldesport in de volleybalcompetitie en floot haast ook als vanzelfspre kend zijn eerste wedstrijden. Vijfentwintig jaar lang leidde hij wedstrijden in het district tot een goed einde. Tonnie Frederiksen had nooit proble men, dwong ongemerkt res pect af en zwaaide dus zelden met kaarten. Vorige zaterdag zette hij een punt achter zijn loopbaan als volleybalscheidsrechter. Van een carrière wil hij niet spre ken, want dat zou op een zeke re planning kunnen wijzen. „Ik ben er destijds gewoon aan begonnen omdat er hier een volleybalcompetitie begon", weet hij nog. „Een soort vere delde bedrijfscompetitie, met ploegen als Terhole, Schelde sport, Petrus Hondius Ly ceum, een team van de mts, de Douane, Sint Eloy uit Oost burg en De Instuif uit Sas van Gent. Er moesten ook mensen zijn die wilden fluiten. De eni ge die we hier in feite hadden, was Joop Klein. Die is toen scheidsrechterscursussen gaan geven. Net Wim Kruide nier en ik waren van die tijd nog over." Tonnie Frederiksen werd met een in de hoogste districtsca tegorie ingedeeld en bleef 25 jaar op dat niveau fluiten. „Ik ben nooit vooruit of achteruit gegaan. Dat was bewust, want als je hoger wilde gaan fluiten, dan moest je landelijk wed strijden gaan leiden. Dat heb- ben'ze me wel een paar keer ge vraagd, maar ik heb die boot afgehouden. Het spelen ging bij mij vóór het fluiten. Als je landelijk floot, dan was het streven dat je drie keer per maand moest kunnen aantre den. Dat red je niet. Het is soms al een 'crime' om in de re gio te kunnen fluiten als je zelf ook speelt. Ik zag het ook hele maal niet zitten om in Brabant of Zuid-Limburg te gaan flui ten. Dat is in de regel 's avonds, dan ben je zo laat thuis." Zo beperkte hij zich tot het ar- bitreren van wedstrijden in de streek. Hij kende alle spelers, ging zitten en floot zijn wed strijden. Meestal alleen, on danks het streven van de bond om in elk geval in de promo tieklas twee scheidsrechters per wedstrijd aan te stellen. „Ik kan rustig stellen dat ik tachtig procent zonder tweede scheidsrechter heb gefloten", zegt hij. „Of dat een gemis was? Ach, in principe ben ik nooit anders gewend geweest. Vanaf het begin heb ik alleen op de bok gestaan. Later kreeg je een fatsoenlijke stoel. En dan die kleine zaaltjes... In IJ zendijke hing je in het wand rek te fluiten." „Ik weet niet wat het kenmerk van een goeie scheidsrechter is. Ik heb altijd gewoon maar gefloten. Het is wel moeilijk", beseft hij. „Je hebt geen lijn rechters, geen tweede scheids Tonnie Frederiksen: „Het kenmerk van een goeie scheidsrechter? Misschien had ik er wel een beetje feeling voor..." (foto Camile Schelstraete rechter en je moet in feite over al op letten. Misschien had ik er een beetje feeling voor, van wege het feit dat ik zelf volley bal gespeeld had. Ik stond zelf in het veld natuurlijk ook wel eens met mijn armen omhoog. Gele kaarten, die had ik niet eens in mijn zak. Da's makke lijk, dan kun je ze niet geven ook. Ik heb nooit trammelant gehad. Hoor eens hier: ieder een maakt fouten. Volleybal is wat dat betreft een bijzondere sport, omdat er zo veel tech niek bij komt kijken. Maar als de techniek van de ploegen een stuk minder is, dan moet je dat toch aanvoelen. Als je in de bedrijfscompetitie echt zou fluiten zoals het moet, dan hoeft er niemand meer te spe len. En als er een leuke rally is, dan moet je niet direct voor een technische fout fluiten. Rally's zijn toch de jus van het spelletje. Ze zijn er tegenwoor dig toch al zo weinig." „Jaren geleden", herinnert hij zich, „kon je bij Kikkers in Aardenburg nog wel eens la chen. Ze hadden daar een re delijke ploeg en het was altijd afgeladen in dat zaaltje. Daar was altijd stampij. IJVC vond ik ook nooit vervelend om naar toe te gaan. Maar in prin cipe had ik er geen behoefte aan om toppers te fluiten. De bekerfinale, dat hebben ze wel zó vaak gevraagd. Maar dat was meestal in de tijd dat de competitie al afgelopen was. Dan dacht ik: lekker hoor, de ze jongen kan even wat anders doen." Vorig jaar kondigde hij aan dat het absoluut zijn laatste seizoen zou zijn. Tonnie Frede riksen vindt het zo langzamer hand welletjes en zijn besluit staat vast. Hij keert niet terug, ook niet voor één enkel keer tje. „Of ze dat nou leuk vinden of niet, dat is een beslissing van mezelf. Die zullen ze moe ten respecteren. Ze hebben nooit een dure scheidsrechter aan me gehad. Ik heb dikwijls niet eens gedeclareerd. Dat dubbeltje of die achttien cent, ik weet niet eens hoeveel het de laatste tijd was. Ik liep met mijn declaraties zo'n beetje één op twee en misschien nog wel meer. Dat pennetje (met inscriptie)", lacht hij, „kon er dus wel af." HOOFDPLAAT - Met dertien punten uit negentien wedstrij den is de zondagvierdeklasser Hoofdplaat vooralsnog één van de belangrijkste degradatie kandidaten in deze klas. De for matie van Paul Steijaert leek de laatste weken met twee gelijke spelen (2-2 tegen Jong Ambon en 1-1 tegen Walcheren) en één overwinning (1-0 tegen Vogel waarde) aan een redelijke serie bezig, maar viel zondag toch weer terug in een uitzichtloze positie door een 2-1 nederlaag tegen Patrijzen. Drie wedstrijden voor het eind staat Hoofdplaat voorlaatste (als er tenminste even van wordt uitgegaan dat het ge staakte duel tussen Jong Am- bon en Luctor'88 overgespeeld moet worden), op twee punten van IJzendijke en Steen en op drie punten van Koewacht en Breskens. De kans om de degra- datiedans te ontspringen is zo doende dus wel héél klein. Hoe wel? Ook vorig jaar zag het er somber voor de ploeg uit, maar werd het vege lijf op de laatste speeldag gered door een 3-2 overwinning op hetzelfde Pa trijzen, waarvan zondag dus verloren werd. Hoe groot schat Paul Steijaert, de vertrekkende trainer, Hoofd plaats mogelijkheden op het be houd van het vierde klasser- schap nog in? Heeft Hoofdplaat eigenlijk nog uitzicht op een suc cesvol slot? „Ik zou het niet durven zeggen", reageert Paul Steijaert aanvan kelijk, om er vervolgens aan toe te voegen: „De ene week gaat het goed, de andere week slecht. Duidelijk is in elk geval dat het heel moeilijk zal worden". Desondanks heeft Steijaert toch nog een vleugje hoop: „Ze moe ten onderaan allemaal nog te gen elkaar. Wat dat betreft is er nog niets verloren. Wij hebben Lewedorpse Boys nog thuis, Luctor uit en Steen thuis. Niet makkelijk, maar ook niet onmo gelijk". Waaraan wijt jij de terugval, waarmee Hoofdplaat de laatste twee seizoenen nadrukkelijk te maken heeft? Steijaert: „Geef daar maar eens antwoord op. Laat me het zo zeg gen: we missen een spelbepaler, een man die een wedstrijd kan beinvloeden en naar zijn hand kan zetten. Hadden we die wel, dan had ik niet op Cor van de Velde moeten terugvallen. Die heb ik inmiddels tweemaal een helft laten spelen, uit tegen Vo gelwaarde en zondag dus, thuis tegen Patrijzen. Tegen Vogel waarde ging dat nog, maar tegen Patrijzen had hij geen in breng..." Een groot probleem is dit sei zoen ook het scoren. "Veertien doelpunten in negentien wed strijden, dat zegt genoeg toch? Steijaert: „Dat is inderdaad heel minnetjes, zeker als je daarbij bedenkt dat we ons toch wel re delijk wat kansen creëren. We schieten ze er alleen niet in. Ik moet dus zeggen dat het ons niet alleen aan een spelbepalende middenvelder, maar ook aan scorend vermogen ontbreekt. Op iets anders kunnen we de te genvallende resultaten niet ste ken. Vorig jaar hadden we nog een groot aantal blessures, maar dit jaar spelen we sinds de win terstop praktisch elke week met hetzelfde elftal. Geen spelbepa ler, geen scorend vermogen en niet constant genoeg: zo onge veer kun je onze problemen sa menvatten". Waf er ook nog gebeurt: onge- tivijfeld zijn dit twee tegenval lende jaren voor je geworden. Niet aan te nemen valt tenmin ste datje het kon voorzien datje met Hoofdplaat alleen aan de gradatievoetbal toe zou komen? Steijaert: „Nee, voorzien heb ik dit niet, toen ik twee jaar gele den gevraagd werd om terug te komen bij Hoofdplaat. Ik heb in het verleden met de meeste spe lers al in de C-tjes te maken ge had en later ook nog toen ik tweede trainer was. Ik had wel vertrouwen in deze spelers groep, zeker omdat de groep zich twee jaar terug ook voor mij had uitgesproken. Maar in de prak tijk is het geweldig moeilijk ge bleken... Ik bedoel maar: dins dags en donderdags mag ik niet mopperen, dan loopt het als een trein, maar 's zondags komt het er niet uit. Om wat voor reden dan ook. Toch blijf ik zeggen: Hoofdplaat moet met dit mate riaal minimaal middenmoter zijn. Daar zijn ook de spelers trouwens van overtuigd." Toch blijft het vreemd dat Hoofdplaat met een in het verle den toch altijd redelijk scorende spits als Stanny Soulimans niet verder reikt dan veertien tref fers? Steijaert: „Stanny is typisch een spits die de ballen van de flan ken moet krijgen. Dat gebeurt dus niet. Op zich is Stanny nog altijd dezelfde als vroeger. Ik ben ervan overtuigd dat hij ook nu nog kan scoren. Alleen: hij moet dan wel op de juiste manier aangespeeld worden." Volgend seizoen train jij IJzen dijke, maar ook die club ver keert - na een sterke terugval de laatste competitieweken - nog in degradatiegevaar. Geen spijt van je keus? Steijaert: „Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik heb nooit anders ge weten dan dat IJzendijke altijd weer met moeite aan twintig punten geraakt. Ik heb me wat dat betreft dus geen illusies ge maakt toen ik door IJzendijke gevraagd werd. Vorig jaar kwam IJzendijke ook maar aan acht tien punten, evenveel als Hoofd plaat dus. Waar ik trouwens ook naar toe zou zijn gegaan: het is op dit moment maar matig ge steld met de clubs uit deze om geving. Je moetje eens voorstel len wat er met Breskens gebeurd zou zijn als Bram van de Broec- ke niet beschikbaar was ge weest. Die doet vier wedstrijden mee en schopt er vijf in. Dat maakt wel eventjes een ver schil." Je beleeft, kortom, moeilijke da gen Steijaert: „Ja, maar ik slaap nog goed, hoor. Vorig jaar was dat minder... Trouwens: ik ben za terdag nog naar Hoek wezen kij ken en dan zie ik zo'n Kees Kist, die toch ook niet kan voorko men dat Hoek tegen degradatie moet vechten. Dat bedoel ik nou: als trainer heb je op zich niet zoveel invloed op de presta ties van een elftal. Het is alle maal geweldig betrekkelijk en daarom slaap ik ook niet slecht". Paul Steijaert: „Je hebt als trainer niet veel invloed op de presta ties" (foto Camile Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 41