anDijke ubbcrs noemt nog een bedragen voor Iteun akkerbouwers Ex-koning Michael mag Roemenië niet in Kabinet in DDR vraagt geduld bij eenwording Voordeel op niveau Wendt verdwijnt in Parijs na plegen nieuwe gijzeling es doden bij vuurgevecht grens India-Pakistan Horizontaal transport 19 JAKOBSEN MEUBELEN \ptimisme over ontwikkelen doeltreffend geneesmiddel Kes lan JAKOBSEN MEUBELEN /eel bewolking 13e jaargang no. 88 [ijdag 13 april 1990 AKANT/ELAND PAASSHOW Doorbraak Iabinet besluit dinsdag ties Lothar de Maizière (CDU) gekozen tot premier ilitzerprijs Ziekenhuisacties mmn Zeehonden Vaarsnelheid Vlissingen 2e Paasdag geopend van 10.00-17.00 uur. eel bewolking en van tijd tot tijd re ien. Vrij krachtige wind uit zuidwes- ijke richting. Temperatuur 12 gra- en. 2e paasdag geopend Alle 1990-noviteiten op caravan- en kampeer- autogebied. Hoek Rijksweg - Ringbaan West Trend '90-lijn campingmeubelen w.o. Lafuma en Lallemand. 01100 - 1 14 40 GOES ederlandse vinding tegen aids <Ap Te Eir tei m b hei do Pr ve 1; Go pe va da hst' §JDHOVEN/AMSTERDAM JP) - Onderzoekers van de hnische Universiteit in dhoven en van de Universi- van Amsterdam hebben een thode gevonden waarmee de spreiding van het aids-virus het lichaam kan worden ge- kkeerd. Hiermee is volgens een eerste stap gezet op weg r de ontwikkeling van een ltreffend geneesmiddel, f.dr. H. Buck van de Eindho- se universiteit en prof.dr. J. udsmit van de wetenschap- lijke instelling in de hoofd- d, die het onderzoek leidden, idigden dit donderdag in dhoven aan. De resultaten hun onderzoek worden van- g gepubliceerd in het gezag- bende wetenschappelijke erikaanse tijdschrift Scien- or hun in het laboratorium uitgevoerde proeven ter voorko ming van de vermenigvuldiging van het aids-virus in het lichaam maakten de onderzoekers ge bruik van door hen gewijzigd erfelijk materiaal (DNA). Het aangepaste DNA blijkt zo wei nig schadelijke bijwerkingen te hebben dat de onderzoekers hoopvol gestemd zijn over toe passing bij aids-patiënten. Na der onderzoek is volgens hen echter noodzakelijk. Voor de uitvoering van dit kli nisch onderzoek moeten de we tenschappelijke medewerkers beschikken over voldoende ge modificeerd erfelijk materiaal. Dankzij de financiële steun van het Aids-fonds konden de onder zoekers zich een vrij uniek appa raat aanschaffen, waarmee zij het gewijzigde DNA op grote schaal kunnen maken. Voorzit ter mr. E. Toxopeus van het Aids-fonds droeg de zogenaam de „DNA-synthesiser" donder dagmiddag in Eindhoven over aan de Technische Universiteit. Het HIV-virus, dat aids veroor zaakt, nestelt zich in het erfelijk materiaal van de lichaamscel. Door er een kopie van te maken kan het virus zich onbeperkt vermenigvuldigen. Daardoor breidt de infectie zich over het gehele lichaam uit. Met behulp van gemodificeerd DNA zijn de medewerkers van de vakgroep organische chemie van de Tech nische Universiteit en van het la boratorium voor humane retro- virologie van de Amsterdamse universiteit er nu in geslaagd de ze cyclus van het aids-virus in menselijke lichaamscellen te doorbreken. Omdat het aid$-virus zich in het erfelijk materiaal van de cel ver schanst, is daadwerkelijke uit roeiing ervan niet mogelijk, ten zij men de cel met het virus-DNA te gronde richt door het erfelijk materiaal zelf aan te tasten. Dit zou een voor het lichaam desa streuze maatregel zijn. De twee hoogleraren en hun me- (Slot zie pagina 3 kolom 7) W DELHI (AP) - Aan de grens sen India en Pakistan is don derdag een vuurgevecht uitge- >i{ >ken, waarbij zeker zes men- zijn omgekomen. Dat heeft persbureau United News of Inhia bekendgemaakt. Le ngs de grens tussen India en kistan breken met een zekere rekelmaat vuurgevechten uit. D tmaal volgde de schotenwis- se ing echter twee dagen nadat df Indiase premier V.P. Singh h£ d gewaarschuwd voor een ge pend conflict met Pakistan, Pakistan in antwoord daarop troepen in staat van paraat- d had gebracht. De spannin- n gelden de deelstaat Jam- mu-Kashmir, waarover de twee landen al twee oorlogen hebben gevoerd, en waar het incident donderdag plaatsvond. India heeft Pakistan ervan beschul digd spanningen onder de isla mitische meerderheid van Kashmir aan te wakkeren. Kashmir is verdeeld in een In diaas en een Pakistaans deel. De grens wordt gevormd door een door de VN gecontroleerde be standslijn. Het vuurgevecht brak uit toen Pakistaanse strijd krachten een poging onderna men in het niemandsland tussen de beide delen een bunker te bouwen. De slachtoffers waren vijf Pakistanen en een Indiër. ÏN HAAG (GPD/ANP) - Pre- |er Lubbers gaat er van uit dat lende dinsdag een kabinets- ïluit valt over de akkerbouw- iblematiek. Volgens de mi- fter-president worden alleen de laatste 'puntjes op de i' iet en zal minister Braks mdbouw) na het paasweek- ide de knoop doorhakken. Lubbers weigerde gisteren, na afli Dp van de wekelijkse minis- |raad, mededelingen te doen ;r de hoogte van het bedrag het kabinet de akkerbou- rs zal bieden. Hij herhaalde ;en niet te hoge verwachtin- te willen wekken, instructief' noemde Lubbers PvdA-voorstel om de over- jduktie in de akkerbouw aan lakken. PvdA-kamerlid Van en Europarlementariër Wol stelden deze wek voor niet )r de hele EG, maar regionaal landelijk streefprodukties ^t te stellen. Regio's die onder streefcijfers blijven, zouden [gens beide PvdA'ers daar- ir moeten worden beloond, lister Braks staat echter niet juichen over de PvdA-sugges- bovenop zijn begroting zo'n iderd miljoen gulden te be- [mmen voor de akkerbouwers. ordvoerder K. Dijkstra van actievoerende akkerbouwers Jniet verbaasd over de medede- van Lubbers dat het kabinet ig geld" heeft uitgetrokken r de akkerbouw, gelet op de "ere uitlatingen van de mi- er-president. Hij zei in een te reactie dit besluit van het inet wel te betreuren, urstellend noemt Dijkstra |ook dat het kabinet niet don- ag zijn standpunt openbaar :'t gemaakt. Als uit de brief die Braks naar acht dinsdag naar de Ka mer stuurt blijkt dat het pakket W eisen van de akkerbouwers on voldoende is ingewilligd, gaan de voorgenomen acties van de boeren donderdag 19 april door. Het draaiboek blijft volgens Dijkstra klaar liggen. Volgende week donderdag overlegt de vas te kamercommissie voor land bouw en natuurbeheer met Braks over het standpunt van het kabinet. Ex-koning Michael van Roemenië en zijn vrouw Anne op het vliegveld van Zürich. Michael toont zijn Britse paspoort met Roe meens visum (foto AP) BUKAREST (AFP) - De Roemeense regering heeft het visum voor ex-koning Michael ingetrokken, aldus het officiële persbu reau Rompres donderdag. Bukarest heeft tevens de Zwitserse vliegmaatschappij Swissair gevraagd de oud-vorst niet toe te laten op haar vlucht van Genève naar Bukarest. Michael zou donderdagmiddag in de Roemeense hoofdstad aan komen voor het eerste bezoek aan zijn land na meer dan 40 jaar ballingschap. Woensdag had de regering Michael gevraagd zijn reis uit te stellen tot na de verkiezingen van 20 mei, omdat zijn komst „de bestaande conflicten zou verergeren". Dit verzoek heeft de voormalige soeverein naast zich neergelegd. Volgens Rompres zijn verschillende politieke bewegingen ge kant tegen het ex-koninklijke bezoek. „Helaas begrijpen de vroe gere koning en zijn omgeving niet de ernst van de situatie. Zo'n ongelegen bezoek zou hun prestige kunnen aantasten", aldus het persbureau. De regering zei te handelen in het belang van de vre de en de stabiliteit in het land. Roemeense grensposten hebben opdracht gekregen de groep niet door te laten, aldus Rompres. Michael, die in Genève woont, wil met zijn vrouw Anne en zijn oudste dochter Margareta naar zijn geboorteland reizen om een aantal paaskerkdiensten bij te wonen en familiegraven te bezoeken. Zijn dochters Helen en Sop hia zijn al enkele dagen in Roemenië met een Brits-Zwitsers voedseltransport. Swissair liet Michael en zijn gevolg niet toe op haar vlucht naar Bukarest. „De directie van Swissair heeft zijn verzoek om in het vliegtuig te mogen stappen afgewezen, dus vliegt hij niet naar Bukarest", aldus een woordvoerder van de Zwitserse vliegtuig maatschappij. ROTTERDAM - De brandweer van Rotterdam moest giste ren een klus opknappen die niet alle dagen voorkomt. Een inwoonster van Rotterdam kwam gisteren thuis uit het zie kenhuis maar moest absoluut horizontaal vervoerd wor den. Probleem was dat zij enige etages boven de straat woont en in het trappenhuis zeker niet horizontaal kon blij ven liggen. Een hoogwerker kwam eraan te pas om haar echt thuis te krijgen. De brandweer had de handen vol aan het 150 kilo wegende transport: 15 kilo brancard, 25 kilo gipscorset en 110 kilo patiënt (foto Paul Stolk/ANP) .1 W* Advertentie tot de officiële opening YORK (RTR) - De zwarte Amerikaanse toneelschrijver August Wilson heeft donderdag vooj* de tweede maal de Pulit- rijs voor toneel gekregen voot zijn stuk 'The Piano Les- son'UDe pianoles), dat maandag in New York in premiere gaat. Wilson won de prestigieuze prijs voor het eerst in 1987 met Fences'. SNÖOKÈR-POOL-CARAMBOLE vanaf vrijdag 13 april proefdraaien! It dag Walensingel 63, IV geopend Telefoon 01180-24 vanaf 10.00 uur (bij Seisplein. voorheen Walensingel 63, Middelburg Telefoon 01180-24370 (bij Seisplein, voorheen garage de Toekomst) voor de biljartliefhebber (Van onze correspondent BERLIJN - Oost-Duitsland heeft sinds gisteren voor het eerst in het 40-jarige bestaan van het land een democratisch gekozen regering. CDU-voorzit- ter Lothar de Maizière werd met 265 van 382 stemmen geko zen tot minister-president. Zijn uit 23 leden tellende grote kabi net van christen-democraten, conservatieve DSU, Democrati sche Doorbraak, liberalen en SPD, kreeg kort daarna het ver trouwen. De Maizière, die niet alle stem men van de regeringspartijen kreeg, riep in een korte verkla ring de Oostduitsers op vertrou wen te hebben in zijn regering. „Ik wend mij tot alle burgers in ons land. Weest u ervan over tuigd dat deze regering vol ver trouwen en vanuit een groot so ciaal verantwoordlijkheidsge- voel de problemen te lijf zal gaan die nog voor ons liggen. Daarbij gaat het om de stabilisering van de sociale orde en de binnen- en buitenlandse vrede. Ons doel is de staatsrechtelijke eenheid van Duitsland in een verenigd Euro pa". De Maizière dankte de kerken en de buitenparlementaire op positie, die deze democratische verandering mogelijk hebben gemaakt. Ook uitte de nieuwe premier zijn respect voor zijn communistische voorganger Hans Modrow, die er mede voor heeft gezorgd dat na de val van de Muur de ontwikkelingen in de DDR min of meer onder controle zijn gebleven. Modrow, die De Maizière na zijn verkiezing met één rode roos feliciteerde, kreeg een ovationeel applaus. De Maizière vroeg om geduld bij de moeizame gang naar de ver eniging met West-Duitsland. Al leen een op brede democratische basis geschoeide regering kan de last van het verleden en de opgaven van de toekomst aan, zei de 50-jarige politicus. Volgen de week zal hij in een regerings verklaring de koers van het ka binet uiteen zetten. Centraal in het regeringsak koord staat de Duitse eenwor ding, waarbij welzijn en sociale Advertentie Bespaar nu tot 10.000,— bijna nieuwe Fords. off'C'ai Rcho Dv.uor auta adria Kijk op pagina 5 In verschillende ziekenhuizen in Nederland is gisteren kort actie gevoerd voor betere arbeids- voonvaarden. De bonden heb ben besloten een ultimatum aan de werkgevers, de Nationale Ziekenhuisraad, uit te stellen tot na het over- O leg van volgende week. O Van de vijf zeehonden die ruim een jaar geleden in de Ooster- schelde zijn losgelaten en met een zendertje werden uitgerust, zijn er nog drie over. Een vierde is spoorloos, tenuijl de vijfde spoedig na zijn JT vrijlating overleed. I 9 De gemeentebestuurders van Hontenisse zijn het beu. De zee schepen op de Wester schelde die het haventje van Walsoorden passeren, varen veel te hard. Het gevolg is grote deining in het haventje en schade aan de daar liggende scheepjes. De vaarsnelheid moet la ger, vindt het college. Het Vlissingen-bestuur moet vol gens Vlissingen-leden Ten Haaf en Kraan orde op zaken stellen. Op juridische vlak zijn enkele onverkwikkelijke zaken ge beurd. Volgens Vlissingen-voor- zitter Piet de Jong fo tois er echter niets O O aan de hand. fcO zekerheid van alle Oostduitsers moet zijn gegarandeerd. De mo netaire, sociale en economische unie zullen tegelijkertijd moeten worden gerealiseerd. De eerste juli geldt als streefdatum. Het kabinet verlangt een wissel koers van een DDR-mark tegen een D-mark. Verder wil het kabi net-De Maizière dat parlements commissies uit beide Duitse volksvertegenwoordigingen de weg naar de eenwording begelei den. Een verenigd Duitsland kan, volgens de DDR-regering, gedu rende een overgangstijd lid van de NAVO zijn, maar het Bondge nootschap zal dan wel moeten worden veranderd van een mili tair in een meer politiek overleg orgaan. Uiteindelijk dient er naar de opvatting van de DDR- regering een nieuwe, Europese vredesorde te ontstaan, waarin niemand zich meer bedreigd mag en kan voelen door Duits land. Aan het begin van het debat nam de Volkskammer een ver klaring aan, waarin de Poolse westgrens wordt gegarandeerd. Verder vroegen de parlementa riërs, namens het hele Oostduit- se volk, de joden, de Russen, Po len en zigeuners om vergiffenis voor de gruwelen die hun uit Duitse naam voor en na de oor log zijn aangedaan. Het parle ment verontschuldigde zich voor de rol die de DDR heeft ge speeld bij het bloedige neerslaan van de Praagse Lente in 1968. BORGWORM/PARIJS (GPD) - De gevluchte gevangene Wolf gang Wendt heeft - naar gisteren bleek - nog woensdagmiddag opnieuw een gijzelingsactie uit gevoerd. In Borgworm bij Luik kaapte de Westduitser een per sonenauto en dwong de 30-jari- ge bestuurster vervolgens hem naar Parijs te brengen. Gister middag om twaalf uur verliet hij op de rondweg de auto. De ongedeerde vrouw, die haar zoontje bij zich had, kon de poli tie waarschuwen. Wolfgang Wendt startte woens dag zijn tweede gijzelingsactie enkele uren na diens spoorloze verdwijning in de Luikse bin nenstad. Eerder die dag ver moorde hij op een parkeerplaats bij Brand/Aken een politieagent en kaapte vervolgens een taxi. Twee gegijzelde zwangere vrou wen werden zes uur lang door de man bedreigd tijdens een rit die kriskras door de Akense binnen stad voerde. In Luik werden ze woensdagmiddag tegen kwart voor drie vrijgelaten. De Belgische politie zocht hem nog in Luik toen hij daar later in de binnenstad een taxi nam naar Brussel. Onderweg vroeg hij echter de chauffeur hem in het eerstvolgende dorpje af te zetten. In het plaatsje Borg worm, twintig kilometer van Sint Truiden, rekende hij de ta xirit keurig af en ging vervolgens over tot de tweede gijzeling. Volgens de Belgische politie is de Parijse politie op zoek naar Wolfgang Wendt, die gister avond nog spoorloos was en in ieder geval over het buitge maakte pistool van de vermoor de politieman beschikt. (Advertentie) New Slty zitmeubelen Model Arizona Buitenruststraat 20. Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-3 7840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1