PZC rëlt agenda PREMIERE IN TERNEUZEN peter pan is kalend en heeft een buikje AFGELAST VERWACHT een accent op de cello vrijdagkrant comblez ambassadors jasperina cabaret jazz peter pan mandolineconcert orgelconcert paukenmesse komedie peter pan operette reisleidster beck magie 12 VRIJDAG 13 APRIL 1990 berlioz Josse de Pauw speelt vandaag (vrijdag) de theatervoorstelling Ward Comblez in 't Beest in Goes (21.00 uur). Ward Comblez staat alleen op het toneel en vertelt om zijn eenzaam heid wat te temperen, verhalen aan zich zelf. Hij maakt reizen in zijn gedachten. Tussen de indrukken en gebeurtenissen door duikt zij op, om wie het werkelijk gaat. Stilaan wordt duidelijk dat dé ruimte gevuld is met een tweede aanwezigheid, beter gezegd de drukkende afwezigheid van de vrouw die bij Ward Comblez wegging. The Young Ambassadors Brass Band uit Engeland concerteert van daag (vrijdag) in het Wilhelminahuis in Wilhelminadorp (20.00 uur). De band is op toernee door België en Duitsland, waar concerten en radio-optredens gegeven worden. De groep is samengesteld uit 30 jeugdige muzikanten uit verschillende Engelse top-brassbands en bekende Britse orkesten. Op het programma staan werken van Wag ner, Bach, Andrew Lloyd Webber en Cole Porter. Dirigent is Frank Wolff. Jasperina de Jong brengt haar programma Tour de Chant vandaag (vrijdag) in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Na twee solo-voorstellingen met een doorlopend verhaal brengt Jas perina nu een programma zonder vast parcours. Tour de chant be staat uit liedjes, gesproken teksten, uitbundige cabaretnummers, poëtische Nederlandse chansons en visuele troeven. De cabaretier Jaap Mulder brengt vandaag (vrijdag) zijn programma Groene vingers in Den Hoekzak in Oostburg (20.30 uur). Jaap Mulder won afgelopen jaar zowel de jury- als de publieksprijs tijdens het Camerettenfestival in Rotterdam. Fantasie speelt in Groene vingers een centrale rol. Via een bonte collage van aburde verhalen, dwaze en kritische grappen en tragi-komische liedjes toont Mulder het nut van een levendige verbeeldingswereld aan. ZATERDAG De familievoorstelling Peter Pan is maandag (tweede paasdag) te zien in het Terneuzense Zuidlandtheater (19.30 uur). Peter Pan is een sprookjesachtig avonturenverhaal, gebaseerd op het gelijknamige boek van Barrie en de tekenfilm van Disney. De voorstelling wordt gespeeld en gedanst door bijna veertig amateurs uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het mandolineorkest Mülheimer Zupfochester e V geeft maandag (tweede paasdag) een concert in de Nederlandse hervormde kerk in Renesse (15.00 uur). Het orkest staat onder leiding van Detlef Tewes en geniet internatio nale bekendheid. Diverse nationale en internationale prijzen staan op naam van de groep. De serie orgelconcerten op het Marcussenorgel in de Grote kerk in Goes begint maandag (tweede paasdag) met een concert door Kees van Eersel (20.00 uur). Het programma bestaat uit werken van de 100 jaar geleden overle den Franse componist César Franck. Van Eersel speelt Pièce héroi- que, Prière, Andantino, Fantasie en ut en Choral I uit de 'vroege' periode van de componist. (Advertentie) Vestzaktfieater Vlissingen 16.00 uur KALMAN BALOGH THE ORIENT EXPRES Zweeds orkest met volksmuziek uit de Balkan, Skandinavië, Centraal Europa/f 15,00; CJP/Pas 65 f 12,50; t/m 12jr. f 3,50| di. Stadsschouwburg Middelbuirg 20.00 uur 17 EEN NACHT IJS met Peter Faber en Olga Zuiderhoek Zeer beperkt aantal kaarten f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 op 17 apr. van 15-16 uur tel. te reserveren via (01180) 15256 wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur 18 DE RODE BLOEM Van Gogh-projektdoor Perspekt Studio's I 118,00; CJP/Pas 65 f 12,00 wo. de Prins Van Oranje Goes 20.00 uur 18 DE HOOFDSTAD OPERETTE met "Eine Nacht in Venedig" Zeer beperkt aantal kaarten f 32,50; CJP/Pas 65 f 27,50 op 18 april van 15-16 uur tel. te reserveren via (01180) 15256| do. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 19 PIA BECK FRIENDS in de swingende theatershow "Beek Magio" f 21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 Sponsor: Tapperij "De Harlekijn" Middelburg vr. Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur 20 IEN VAN DUIJNHOVEN met haar kabaretprogramma "En we noemen haar..." f 13,50; CJP/Pas 65 f 12,00 Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur ZUIL VAN VOLTA in "Ze zeggen dat ik dansen kan" f 14,00; CJP/Pas 65110,00 ma. Concertzaal Middelburg 20.00 uur 23 ENRICO PACE (piano) winnaar Liszt Concours 1989 met werken van Beethoven, Tsjaikovsky, Rachmaninov en Liszt f 18,00; CJP/Pas 65112,00 Concertzaal Zierikzee 20.00 uur HET FODOR BLAASKWINTET speelt werken van o.a. Mozart, Beethoven en Reicha f 14,50; CJP/Pas 65 f 10,00 di. 24 do. 26 Burgerzaal Stadhuis Middelburg 20.00 uur DIALOGO MUSICALE brengt een programma van geestelijke I en wereldlijke muziek uit het Frankrijk van de 14e en 15e eeuw I 15,00; CJP/Pas 65(11,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur TONEELGROEP DE APPEL speelt "Prins van Homburg" van Heinrich von Kleist met o.a. Eric Schneider, Christine Ewert, Aus Greidanus /f 18,00; CJP/Pas 65 112,00 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 ^Theaterlljn (01180) 11511 dag en nacht aktuele Informatie^ Pia Beek tussen Meindert Velthuis (links) en Monica Rijpma. The Houdini's geven morgen, zaterdag, een jazzoncert in Porgy and Bess in Terneuzen (21.30 uur) Zes jonge Nederlandse musici vormen The Houdini's. Het repertoire van de band bestaat hoofdzakelijk uit originele conmposities en ar rangementen uit de hardbop, zowel van de leden zelf als van ande ren. ZONDAG M Op Paaszondag brengen de vocale en instrumentale koren van Hor tus Musicus Religiosis in de Gertrudiskerk te Bergen op Zoom de Paukenmesse van Haydn. Voor deze gelegenheid is HMR uitgebreid met strijkers, blazers en pauken van het Brabants Conservatorium. De hoogmis begint om 11.00 uur. MAANDAG Peter Pan, de jongen die niet oud wilde worden, wordt altijd voorgesteld als een jong ventje. Maar voor kinderen gaat dat eigenlijk helemaal niet op, integendeel, zij willen juist heel gauw groot worden. Het zijn de volwasse nen die niet oud willen wor den. Daarom zocht ik een ou dere acteur voor de rol van Pe ter Pan, zodat alles een andere lading krijgt", verklaart regis seuse Kathy Duinker haar aanpak van het toneelstuk Peter Pan, dat het Zuidland theater in Terneuzen produ ceerde ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan. Onder professionele leiding werkten 21 amateurtoneelspelers en 13 danseressen de afgelopen ze ven maanden aan deze fami lievoorstelling die tweede paasdag in première gaat. „Ik kan me voorstellen dat de mensen heel verwonderd zul len kijken wanneer ze een Pe ter Pan zien verschijnen die kalend is en een lekker gevuld buikje heeft", realiseert hoofdrolspeler Bert Buyle (46) uit Ossenisse zich. „Het is een volwassen benadering van het verhaal. Ik zou het een psy chologisch drama durven noe men. Die man is oud, maar wil niet oud worden. Iedereen vindt zich daarin terug. Hij omringt zich ook met kinde ren en heeft een sprookjeswe reld opgebouwd". In het avonturenverhaal dat de Schot James M. Barrie aan het begin van deze eeuw schreef en dat mede door de tekenfilm die Walt Disney er in 1953 van maakte wereldbe roemd werd, is Peter Pan de vliegkunst meester. Wanneer hij een keer is uitgevlogen, vindt hij bij terugkeer het raam van zijn ouderlijk huis gesloten. Er ligt een ander jon getje in zijn bed. Peter voelt zich buitengesloten en besluit de wereld van de volwassenen de rug toe te keren en kind te blijven. De emotionele draad die door het verhaal loopt, is dat Peter Pan in feite voortdurend op zoek is naar een moeder. „Hij reageert niet echt op vrouwen, voor hem vormen ze alleen maar een moederbeeld", stelt Kathy, „Seksuele gevoelens tellen voor hem niet. Er zijn echter drie vrouwenfiguren die wel iets voor Peter voelen: zijn beschermengeltje Tinkel- Peter Pan Bert Buylei heeft het aan de stok met kapitein Haak (Willy de Meyer) in het toneelstuk Peter Pan foto Camile Schelslraete) bel, Tijgerlelie en het meisje Wendy." „Er kan vrij veel gelachen worden bij Peter Pan", weet Bert Buyle, „maar er zijn ook prachtige emotionele momen ten. In het laatste gedeelte zit ten bij mij echt de tranen in de ogen. Hij is zijn moeder kwijt en vindt de 10-jarige Johanna. Je wordt geconfronteerd met het zoeken naar die moeder. Ik hoop dat ik dat kan over brengen". Bert Buyle voelde zich zeer vereerd toen schouwburgdi recteur Henk Scholten hem benaderde voor de titelrol. De in St. Niklaas geboren acteur heeft het toneelspelen overi gens 'met de moedermelk in gekregen', want zijn vader was 37 jaar als amateur actief en zijn moeder souffleerde. Bij Vlaamse verenigingen, die soms kapitalen over hadden voor goede beroepskrachten, speelde hij in zijn jonge jaren onder befaamde regisseurs als Jan Matterne en Dré Poppe. Sinds een aantal jaren zet hij zich in voor de Toneelgroep Terneuzen. Over Kathy Duinker zegt Bert: „Dit is haar eerste regie, maar dan heeft zij al veel jaren verloren laten gaan door daar nu pas mee te beginnen". De in Amsterdam geboren regis seuse heeft een dansoplei ding, maar deed ook tal van andere ervaringen op. Ze was verbonden aan het Württem- berger Staatstheater in Stutt gart, volgde lessen bij het ope raballet in Berlijn en deed shows in Parijs. Marcel Mar- ceau zette haar op het spoor van de mime. Zo kwam zij bij het pantomimetheater Car rousel van Jan Bronk terecht, waar zij zo'n zeven jaar zou blijven. In Groningen sloot zij zich aan bij de toneelgroep Genesius en vervolgens bij De Voorziening. Sinds 1987 woont zij in Terneuzen. „Van alle dingen die ik gedaan heb-, heb ik nu veel profijt. En deze produktie Peter Pan is voor mijn gevoel een leer school van twee jaar. Ik heb flink onder druk gestaan, een soort verhoogde concentratie, maar dat heb ik nodig om din gen te maken. Je bent met re gisseren op zoveel fronten be zig en ik blijf ook doorgaan met verzinnen. Dat is anders dan spelen en ik moet zeggen dat dit mij meer aantrekt. Ik vind het leuk om met mensen te werken. Ik heb nooit gewe ten dat dit mij zoveel voldoe ning zou geven. Als deze pro duktie lukt, heb ik iets gevon den waar ik op door ga". Met Margreet de Groot, Reina Sanderse en Wim Riemens, die samen Tejater Marrein vormen, had Kathy al wat er varing opgedaan met het ma ken van een produktie voor een symposium over rouwver werking. Ook werkte ze mee aan de uitvoeringen van de balletschool van Lilianne Butler. Dat bracht Henk Scholten op het idee haar de regie van Peter Pan te laten doen. Kathy stemde in, onder voorwaarde dat Lilianne haar zou mogen assisteren. „Wij kunnen het goed met elkaar vinden. Zij is heel artistiek en heeft bovendien een enorm or ganisatietalent. Lilianne doet de choreografie, want het is een toneelstuk geworden met dans en muziek. Twee docen ten van de Stichting Toon beeld, Mare Verschelden en Piet de Witte, hebben alle mu ziek voor ons gecomponeerd en op band gezet. De kos tuums werden ontworpen door Edith Jacqueline Smit". Kathy Duinker werkt heel sterk vanuit een visueel con cept. „Ik moet eerst een soort ruimtelijke verdeling van het toneel hebben en dan plaats ik daar mensen in. Vervolgens kijk ik of het plaatje dat ik in mijn hoofd heb ook op het to neel werkt. Soms zat ik er vol komen naast, maar over het algemeen klopte het. Toen ik in eerste instantie het script had gelezen, dacht ik, jeetje, wat moet ik hiermee. Maar naarmate je ermee bezig was, raakte je op de een of andere manier in de ban van dit stuk." FRANS P. J. DOELEMAN (Peter Pan: maandag 16 april, 19.30 uur; dinsdag 17 april, 14.00 en 19.30 uur Zuidlandtheater Ter neuzen) DINSDAG Peter Faber en Olga Zuiderhoek spelen dinsdag de komedie Ee| nacht ijs in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Eén nacht ijs is een komedie met een gevoelige ondertoon. Hij i| begin veertig, zij achter in de dertig. Hij is gescheiden en wil i nieuwe kans, zij is te vaak teleurgesteld en heeft weinig illusies. n| een etentje gaan ze voor het eerst samen naar bed. Dan wil zij dat h| naar huis gaat, maar hij wil niet meer weg. De familievoorstelling Peter Pan is dinsdag twee keer te zien in hj Terneuzense Zuidlandtheater (14.00 en 19.30 uur). Peter Pan is een sprookjesachtig avonturenverhaal, gebaseerd o| het gelijknamige boek van Barrie en de tekenfilm van Disney, dl voorstelling wordt gespeeld en gedanst door bijna veertig amateu| uit Zeeuwsch-Vlaanderen. WOENSDAG De Hoofdstad Operette brengt woensdag Eine Nacht in Venedig va: Johann Strauss jr. in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Een operette vol verwikkelingen, verwisselingen van personages e| vrolijke muziek. Toneelgroep De Tijd brengt woensdag De reisleidster in het Ternel zense Zuidlandtheater (20.00 uur). Een jonge vrouw en een man op middelbare leeftijd ontmoeten f kaar in de ruines van het antieke Olympios. Zij leidt toeristen ronl en voorziet zo in haar levensonderhoud en dat van haar doodziek[ vriend. Hij is leraar en zoekt naar een uitweg uit een bestaanscrisil Hun liefde voor elkaar blijkt onmogelijk. DONDERDAG Pia Beck Friends brengen donderdag de theatershow Beck Magi in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Beck Magic is een stuk muziekgeschiedenis en een levend documen van vijftig jaar jazz. Pia wordt bijgestaan door drummer Tonny Nus ser, bassist Henk Haverhoek, Monica Rijpma, winnares van het VA RA Songfestival '87 en de zanger Meindert Velthuis. Het audio-visueel theaterproject De rode bloem van Perspekt Stu dio's is afgelast. De voorstelling zou woensdag plaats vinden ind Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Het cabaretduo Waardenberg De Jong treedt vrijdag 20 april O] in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). len van Duijnhoven brengt vrijdag 20 april haar solo-cabaret ei we noemen haar in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). De Zuil van Volta danst vrijdag 20 april in de Middelburgs Stadsschouwburg (20.30 uur). De Grote Meneer Kaktusshow is zaterdag 21 april te zien ind Prins van Oranje in Goes (15.00 uur). Het Nieuw Sinfonietta Amsterdam concerteert zaterdag 21 apri in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het circustheater Hot Neon treedt zondag 22 april op in he Terneuzense Zuidlandtheater (15.00 uur). Enrico Pace geeft maandag 23 april een pianorecital in de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal (20.00 uur). Het Fodor Kwintet concerteert maandag 23 april in de Zierikzee se Concertzaal (20.00 uur). Dialogo Musicale geeft dinsdag 24 april een concert in de Burger zaal van het Middelburgse stadhuis (20.00 uur). Hans Liberg brengt woensdag 25 april zijn soloshow Kadet 4711 ir de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De Zuil van Volta brengt donderdag 26 april een dansvoorstelling in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Toneelgroep De Appel speelt donderdag 26 april Prins van Hom burg in de Middelburgse stadsschouwburg (20.00 uur). Josse de Pauw in Ward Comblez (foto Corneel Maria) Zou er, in de hoogtijdagen van de langspeelplaat, ook zo'n stortvloed aan uitga ven over de hoofden van de geïnteresseerde, maar licht ontregelde luisteraar zijn uit gestort als nu met de cd ge beurt? Oude en nieuwe series, heruitgaven van analoge en inmiddels ook digitaal opge nomen produkties buitelen op de markt over elkaar heen. Wie zich al langer met het fe nomeen plaat bezighoudt, heeft een voorsprong op wie pas is begonnen: hij of zij kan de krenten halen uit de voor de nieuwkomer nauwelijks nog te overziene rijen cd's, die in de jaren zestig of zeventig voor het eerst als lp zijn ver schenen. Deutsche Grammophon zette in haar recente uitbreiding van de redelijk geprijsde Galleria- reeks een accent op muziek, waarin de cello een belangrijke rol speelt. Uit die heruitgaven is een artistiek zeer fraaie krent op te pikken: Don Qui- chotte van Richard Strauss met diens Tongedicht Tod und Verklarung als toegift, ge speeld door de Berliner Phil- harmoniker olv Von Karajan en cellist Pierre Fournier als subtiele solist in de 'fantasti sche variaties over een ridder lijk thema'. Beide uitvoeringen zijn top-klasse, onder Von Ka rajan zag geen ander orkest kans zo opulent Strauss te spe len. Ook de opname klinkt nog altijd royaal, op DG 429 184-2, 71 minuten). De cello-klank krijgt ook een accent in Schubert onsterfelij ke strijkkwintet, een van de mooiste kamermuzieken, ooit gecomponeerd. Schubert koos niet voor een bezetting van twee violen, twee altviolen en cello, maar zette een altviool en twee celli in om de muziek donkerder te kleuren. Het met meestercellist Mstislav Ro- stropvich versterkte Melos Quartett zingt de muziek no bel en accentueert ze vief in de laatste delen. Men kan met de ze uitgave moeilijk de fout in gaan - ook al door de wellui dende opname - al bereikt de vertolking niet de hoogste top van de interpretatiekunst (DG 415 373-2, 58 minuten). Diverterend zijn vier barok- concertjes voor cello en orkest op DG 429 098-2, 51 minuten). Rostropovich is ditmaal de so list, hij speelt adembenemend en de begeleidingen van het Collegium Musicum Zurich olv Paul Sacher steken daar wat vlakjes bij af. Voor liefhebbers van Vivaldi (tweemaal), Tarti- ni (concert in A) en Boccherini (tweede concert in D) de aan dacht waard vanwege Rostro povich. Een krent in de pap is zonder twijfel de uitgave met orkest muziek van Hector Berlioz, die Decca in haar jongste reeks uitbreidingen van de redeliik geprijsde Ovation-reeks op nam. In tegenstelling tot DGG is Decca de afgelopen maan den niet met een aparte mid- den-rijsserie van digitaal opge nomen cd's gekomen. Men nam meer digitale registraties op in de bestaande serie. Het Berlioz-schijfje is er zo één. Het Symfonie Orkest van Mon treal olv Charles Dutoit speel de zijn symfonie 'funèbre et triomphale' en Romeo et Ju liette enkele jaren geleden in en die uitvoeringen werden al snel herkend als toonaange vend. 'Hartverwarmend', schreef de Engelse Penguin- gids over Romeo, en 'triomfan telijk succesvol' noemde men de treur- en feestsymfonie. Dat geldt nog onverkort voor deze briljant klinkende heruitgave op Decca 425 001-2, 71 minu ten). Aangename ontspanning voor de luisteraar naar de Ovation- cd, waarop Riccardo Chailly gekende Italiaanse ouvertures en intermezzi dirigeert bij het National Philharmonic Orche stra. Veel Rossini: Willem Tell, La scala di Seta, Semiramide en De Barbier, plus de sterkste Verdi-ouvertures: La Forza del Destino en I vespri Sicilliani en bovendien nog twee Puccini- intermezzi, uit Edgar en Ma- non Lescaut. Qua orkestspel niet de meest verfijnde vertol kingen, maar naar de geest van de muziek gerekend: voltref fers, welluidend en digitaal zeer wel klinkend op Decca 417 797-2, 64 minuten). KEES CIJSOUV/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 12