Tulpen uit Zeeland Miereninvasie plaag voor Burgers' Bush Verzet bonden tegen winkelsluiting wordt grimmiger Overleg ziekenhuis-cao mislukt Ontsnapte misdadiger gijzelde twee vrouwen, nog spoorloos r 15 19 Wijziging netnummer l!l1 Londen op 6 mei. 'n Tip van de sluier 9n Onthullende PaasShow, Radicale hervormers willen eigen weg gaan WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxi-keus Enkele zonnige perioden 233e jaargang no. 87 )onderdag 12 april 1990 H van 7 tot en met 21 april. Probleem voor dierentuin Theodorakis in Grieks kabinet Brandwerende deuren veerboot werkten niet Waarschijnlijk vandaag al werkonderbrekingen Ruiterbeeld van Marcus Aurelius terug in Rome Verschil Politieman ^■1 Hoogovens Mest mm Veren m mm Argentin 1 Aardbeien MaTtre Paul Festival slagroomtaart roomijsstam SS 799 "O ml 349 I I ptt telecom I I Zacht weer en vrij veel bewolking. Zwakke, later matige zuidwesten wind. Temperatuur 14 graden. Ie Paasdag Gesloten. ■BK* Partij in Sovjetunie op springen IVan onze correspondent MOSKOU - De Communisti sche Partij van de Sovjetunie itaat op springen. Radicale her vormers, verenigd in het Demo cratisch Platform, hebben woensdag opgeroepen tot een breuk in de partij. Die oproep was een reactie op een dinsdag publiek gemaakte open brief van het Centraal Comité, het partijparlement'. Daarin werd het Democratisch Platform fel aangevallen. Een van de leiders van het De mocratisch Platform, Igor Chu bais, verklaarde woensdag te genover een correspondent van iet persbureau Reuters, dat de brief van het Centraal Comité een regelrechte coup was van aanhangers van Jegor Ligatsjov, het conservatieve Politbureau lid. „Wij roepen alle communis ten op de partij te verlaten, geen contributie meer te betalen en zich aan te sluiten bij de nieuwe partij van het Democratisch Platform", aldus Chubais. In de open brief van het Centraal Comité wordt het Democratisch Platform beschuldigd van ver kwanseling van communisti sche beginselen en ideologische zweverij. „Er moet besloten wor den wat te doen met degenen die zichzelf buiten de partij plaat sen", aldus de brief. Het Democratisch Platform wil de Communistische Partij naar Poolse/Hongaars model veran deren in een sociaal-democrati sche partij. Dat zou volgens de radicale hervormers moeten ge beuren op het partijcongres in juli. De open brief van het in meerderheid behoudende Cen traal Comité is een duidelijke poging die strategie te doorkrui sen. Volgens het Centraal Comité was de aanval op het Democra tisch Platform geen oproep tot zuivering van de partijgelede ren. Maar lokale partijcomités wer den in de brief wel opgeroepen plaatselijke leden van platforms „te overtuigen van hun fouten. We moeten ons ervan verzeke ren dat de afgevaardigden op ons congres overtuigde commu nisten zijn", heet het in de brief. In de conservatieve republiek Wit-Rusland is een schoonmaak in de partijgelederen in volle gang. Chubais bijvoorbeeld is zijn partijboekje al kwijt. Hij zei woensdag dat het Democratisch Platform als gevolg van de actie van het Centraal Comité zo snel mogelijk op nationaal niveau moet bijeenkomen om een nieu- ARNHEM (ANP) - Zuid-Afri kaanse mieren die per ongeluk met uitheemse planten in Bur gers' Bush in Arnhem terecht gekomen zijn, dreigen daar een ware plaag te worden. De mie ren voelen zich zo goed thuis in de tropische plantenhal in Bur gers Dierenpark dat zij zich in groten getale voortplanten. Dat heeft dierentuin-bioloog O. ffensink woensdag meege deeld. De dierentuin-directie is vooral bang dat bezoekers van de Bush last gaan krijgen van de mieren. ,De planten groeien steeds meer naar elkaar toe. De mensen lo pen tegen bladeren en takken aan en zouden, als we de mieren kolonie niet in de hand houden, de kans lopen onder de mieren te komen zitten. Dat kunnen we niet hebben", aldus bioloog Wensink. De dierentuin heeft daarom een bestrijder van de mieren in de hal gebracht: de Zuid-Afrikaan se pad. Om te controleren of de ze padden inderdaad voldoende mieren eten zijn vier van die beestjes uitgerust met een zen dertje. Studenten van de vak groep dieroecologie van de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen kunnen deze padden via de zender opsporen in de 1,5 ha. grote hal. Ze laten de beestjes kunstmatig braken en kunnen dan aan de maaginhoud zien hoeveel mie ren geconsumeerd zijn. Dit on derzoek zal nog enkele maanden duren. H.1 iliiii kéi .1? -V §*:«i x f- DEN HAAG (GPD) - Vanaf vol gende week zullen de acties van de dienstenbond en voedings bond FNV tegen de winkelslui ting een grimmiger karakter krijgen. Gedacht wordt aan lan gere stakingen door het hele land en het betrekken van chauffeurs van distributiecen tra bij de acties. De bonden heb ben tot nu toe nog geen reactie ekregen van de betrokken be drijven. De acties van de bonden tegen vermiming van de winkelslui tingswet zijn gisteren over het algemeen rustig verlopen. Onge veer 2400 werknemers hebben een paar uur 'vrij' genomen om iun onvrede over de plannen Kracht bij te zetten. Met name werknemers van de groot-win kelbedrijven gingen de straat op. Vandaag worden er op min stens vijfentwintig plaatsen ac ties verwacht en zal het aantal actievoerenden sterk toenemen. De bereidheid om te protesteren was groot. Toch bleef een aantal werknemers binnen, bevreesd voor eventuele maatregelen van de directie. In Utrecht verklaar de een aantal personeelsleden van de plaatselijke V&D-vesti- ging onder druk te zijn gezet door de directie. Daardoor viel het aantal actievoerenden van die winkel wat tegen. De HE- MA-directie in dezelfde stad gaf de actievoerenden ruim baan, waarna het bedrijf enige tijd met niet-bemande kassa's achter. Naast Utrecht waren er acties in onder meer Den Haag, Rotter dam, Groningen en Nijmegen. Ook in Goes werd actie gevoerd. (Zie pagina 15) LEWEDORP - Een prachtig gezicht, zo'n fleu rig tulpenveld bij Lewedorp. Toch een vreem de eend in de Zeeuwse bijt. En dat zal nog wel even zo blijven, omdat de kweek van tulpebol- len eigenlijk zoet water nodig heeft. En dat ontbeert de Zeeuwse landbouw voorlopig. Voorlopig, omdat de Watermaatschappij Zuidwest Nederland het plan heeft een zoet waterleiding van het Zoommeer naar Zuid- Beveland aan te leggen. De bloemenpracht bij Lewedorp is geen lang leven meer beschoren. Binnenkort gaan de koppen eraf. Dit is nodig om de bollen te laten dikken. In juli gaan ze de grond uit en komen ze via de veilingen in Lisse of Hillegom bij de men sen die er bloemen van gaan trekken. Zodat er met Kerst tulpenbossen te koop zijn. „Eigenlijk is Zeeland-heel geschikt om bollen te telen", zegt ir L. T. J. de Wit van de stichting Promotie Plantaardige Produkties. „Het pro bleem is alleen dat ze zoet water nodig hebben om te dikken. En dat is er nu eenmaal niet in Zeeland." Hij heeft overigens wel de indruk dat meer akkerbouwers in Zeeland de bloemen pracht als produkt gaan kweken om aan het 'graandrama' te ontsnappen. we partij te stichten. „De Com munistische Partij kan niet van binnenuit worden veranderd. Wie daarover geen illusies heeft, moet nu snel handelen", aldus Chubais. Hij wordt in die me ning gesteund door radicale volksvertegenwoordigers als Joeri Afanasjef. De Communistische Partij telt twintig miljoen leden. Het De mocratisch Platform zegt enkele honderdduizenden aanhangers te hebben en actieve afdelingen in honderd steden. Hoewel in de minderheid zijn de radicale her vormers zeer invloedrijk. Sovjet-president Michail Gor- batsjov beschuldigde Democra tisch Platform ervan erop uit te zijn het kapitalisme te herstel len. „Als men naar de politici luistert die dit Platform verdedi gen, dan beseft men dat zij hun eigen politieke ambities willen beschermen". „Zij roepen ons naar een andere sociaal sys teem, naar kapitalisme", aldus de president. Kapitalisme is in brede kring in de Sovjetunie nog steeds een 'Vies' woord. ATHENE (RTR) - Om de Griek se regering een nieuw imago te geven, heeft de woensdag beë digde premier Constantin Mit- sotakis de internationaal be kende zanger/componist Mikis Theodorakis in zijn kabinet op genomen. Theodorakis, die on der meer de muziek voor de film 'Zorba, de Griek' schreef, is mi nister zonder portefeuille. KOPENHAGEN (AFP/RTR/ DPA) - Bij de brand op de veer boot Scandinavian Star, waar bij afgelopen weekeinde moge lijk meer dan 200 doden zijn ge vallen, zijn nagenoeg tegelij kertijd drie vuurhaarden ont staan. Dat heeft de Deense mari tieme inspecteur en brandex- pert Flemming Jensen woens dag tijdens de eerste dag van het justitieel onderzoek ver klaard. Flemming zei verder dat van de voorgeschreven 16 brandweren de deuren er maar 15 aanwezig waren en slechts vijf functio neerden waardoor het vuur zich ongehinderd kon verspreiden. ROME (AFP/DPA) - Het beroemde beeld van kei zer Marcus Aurelius, dat geldt als een van de be langrijkste erfstukken uit de tijd van het Ro meinse keizerrijk, is woensdag na een negen jaar durende restaura tie onder grote belang stelling terug geplaatst in het Capitool, het stad huis van Rome. Het bronzen monument van ongeveer zes meter hoog wordt in een mu seumzaal tentoonge steld om te voorkomen dat regen en de vervui ling opnieuw het metaal aantasten. Duizenden Romeinen waren uitge lopen om te zien hoe de 1.800 jaar oude ruiter en paard afzonderlijk over 2,5 km werden getrans porteerd en opnieuw een blik te werpen op de kei zer en filosoof, die de arm in een vredesgebaar strekt. UTRECHT (ANP) - De vakbon den in het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) gaan hun leden raadplegen over acties vanaf eind april, begin mei. De door de werkgevers geboden onderhandelingsruimte voor de nieuwe cao is volstrekt onvol doende, meent AbvaKabo-be- stuurder A. Wirtz gisteravond na afloop van het cao-overleg. De VVIO heeft voor vandaag reeds werkonderbrekingen aangekondigd. De bonden hebben het overleg afgebroken nadat de werkge versorganisatie, de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) een ruimte van 3 tot 3,5 procent op tafel legde. Tijdens het vorig overleg bedroeg de ruimte 2,2 procent. De meeste bonden ei sen 6 procent, waarvan 4 voor een algemene loonsverhoging. De acties in de instellingen zul len direct harder zijn dan die van vorig jaar. De bonden beginnen met een oproep tot werkonder brekingen, wat kan worden ge volgd door zondagsdiensten en stakingen van ondersteunend personeel. In de komende weken zijn al kantinebijeenkomsten in de ziekenzorg te verwachten. „De ruimte van 3 tot 3,5 procent is niet eens voldoende om de looneis te honoreren, laat staan de secundaire arbeidsvoorwaar den te verbeteren en de werk druk te verminderen," aldus Wirtz. De VVIO wil op 26 april een landelijke demonstratie in Den Haag houden en tegeljk zondagsdiensten organiseren. Het overleg van de Ziekenhuis raad met de verantwoordelijke ministeries heeft 0,4 procent ex tra ruimte opgeleverd, 0,15 pro cent voor initiële loonsverhogin gen en 0,25 procent voor promo ties en periodieken. NZR-onder- handelaar drs. C. Meijers vindt het in de huidige politieke situa tie „niet realistisch" nogmaals om meer ruimte te gaan vragen. Het moet mogelijk zijn met deze ruimte een cao af te sluiten die de toets der kritiek zonder meer kan doorstaan", aldus Meijers. Wirtz van de WIO daarentegen rekent erop dat overheid en werkgevers bereid zijn een con flict met de bonden te voorko men. Het verschil tussen bod en eis bedraagt 2,5 procent, 225 mil joen gulden. De NZR denkt 3 tot 3,5 procent ruimte te kunnen creëren door naast de 2,6 procent die volgens de Wet Arbeidsvoorwaarden Ge premieerde en Gesubsidieerde Sectoren (WAGGS) beschik baar is, een mogelijk voorschot op de ruimte voor 1991 te nemen. Daarnaast verwacht de NZR dat de arbeidskosten zullen dalen door een andere financiering van de vut-regeling voor het zie kenhuiswezen (overbruggings uitkering). Het pensioenfonds PGGM rondt volgende maand een studie naar eên andere fi nanciering af. De technische recherche onderzoekt de taxi waarin de twee zwan gere vrouwen werden gegijzeld (foto ANP) BRUSSEL (ANP) - Twee vrou wen, die woensdag door een ontsnapte Duitse gedetineerde Wolfgang Wendt werden gegij zeld, zijn in Luik door de man vrijgelaten. De wagen waarmee de twee zwangere vrouwen (de 29-jarige Petra Christianen en haar zus, de 21-jarige Sabine Dirichs) wer den ontvoerd is teruggevonden in een garage in Luik. Van de als zeer gevaarlijk omschreven ont voerder heeft men nog geen en kel spoor. Een grote klopjacht werd geopend. Politie en rijks wacht hebben het consigne ge kregen zeer op hun hoede te zijn als ze de man ergens aantreffen. Volgens de rijkswacht heeft Wendt de twee vrouwen ge dwongen om op het Neujean- plein in Luik op een autobus te stappen. Dat plein ligt niet ver van de garage waar men de vluchtwagen terugvond. De bus reed naar Comblain-au- Pont (zo'n 20 km van Luik), waar de vrouwen hun toevlucht bij de rijkswacht zochten. De 40-jarige gedetineerde Wendt schoot woensdagochtend nabij Hoogovens is zeer te spreken over 1989 maar voorspelt voor dit jaar een inzinking. Voor de jaren na 1990 ziet de Hoogo vens-directie de ontwikkeling van het bedrijf weer zon nig in. De milieuvervuiling in Oost-Europa stemt de Hoog-ovens-top be- zorgd. O De doodsteek voor akkerbou wers in Zeeland. Zo omschrijft NCB-voorzitter F. de Waal van de kring Hulst het uitrijverbod voor mest op landbouwgronden in de zomermaanden. Met het verbod wil de re-. gering het milieu spa ren. De Westerschelde-veerdiensten hebben het eerste kwartaal van dit jaar beduidend minder au to's vervoerd. Volgens insiders is dat een direct gevolg van het nieuwe belastingstelsel Oort, waarbij de bootkaart niet meer aftrekbaar is en de au tomobilist liever een stukje omrijdt. Theunisse en Rooks werkten weer voorbeeldig samen, maar desondanks voegde Argentin, de Italiaanse winnaar van de Ronde van Vlaanderen, de Waalse Pijl aan zijn erelijst toe. Met deze twee zeges kan hij weer twee jaar op QC zijn lauweren rusten. éSL 3 Advertentie doosje 250 gram 5?5 249 179 Advertentie SNOOKER;-, POOL-CARA OLE tot de officiële opening vanaf vrijdag 13 april proefdraaien! *- iedere dag geopend vanaf 10.00 uur Walensingel 63, Middelburg Telefoon 01180-24370 (bij Seisplein, voorheen garage de Toekomst) voor de biljartliefhebber (Advertentie) Aken bij een politiecontrole op een parkeerplaats een Duitse politieman dood waarna hij diens dienstwapen meenam. Vervolgens reed hij met zijn auto naar Eschweiler bij Aken. Daar dwong hij een autobezitter zijn voertuig af te staan. Daarmee raasde hij de binnenstad in. Hier kaapte hij een taxi met de 21-ja- rige zwangere bestuurster. Haar zus, die achter de taxi aanreed, stapte na een kort gesprek met de ontvoerder ook in de taxi. Wendt was, na enkele dagen ver lof, niet teruggekeerd in de ge vangenis van Hamburg. Met ingang van 6 mei aanstaande is het netnummer van Londen gewijzigd. Het huidige nummer 1 wordt vervan gen door 2 nieuwe netnummers: Centraal-Londen krijgt 71 en de omgeving van Londen krijgt 81. Welk van de 2 netnummers vanaf 6 mei moet worden gekozen, is afhankelijk van de eerste 3 cijfers van het abonneenummer. Voor het vinden van het juiste net nummer kan een folder worden aangevraagd. Bel gratis: 06 - 0228809.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1