PZC Pech met Discovery commentaar an den Broek is iet gelukkig met itspraken Pronk Centraal Planbureau voorziet voor economie sterkere groei Winkel-acties PZC binnen- en buitenland STEUTEL Bloesembescherming Voorzieningen dreigen op de tocht te komen Koks 'dure' koppeling Generaal Jaruzelski zou het veld moeten ruimen WOENSDAG 11 APRIL 1990 wee broers erdacht van tichten brand p veerboot pbrengst van taatslening 3 miljard Lancering minstens week uitgesteld tappen EG tegen Indonesië erncentrale n Dodewaard eert critici Irritaties Bezoek Extra inkomsten van 3,5 miljard in 1994 Kok: bij hoge looneisen Plan coöperaties voor akkerbouw Ziekteverzuim (Van onze correspondent OPENHAGEN - De Noorse po tje kent waarschijnlijk de entiteit van de daders die de rand aan boord van de Noorse eerboot Scandinavian Star ebben aangestoken. Het on- erzoek concentreert zich op wee broers uit Oslo. Dat zegt en woordvoerder van de poli- ie dinsdagmorgen, én van de broers staat bekend Is pyromaan en werd door een chtpaar gezien aan boord van e Deense veerboot. Een eerdere erklaring dat een bemannings- d de brandstichter had gezien, ernst 'intussen op een misver- tand', aldus politiechef Magnus ukrust. De Noorse recherche nderzoekt momenteel of het weetal is omgekomen bij de rand, die waarschijnlijk aan 00 opvarenden het leven heeft ekost. ewijzen voor de oorzaak van de rand op de veerboot Scandina- ian Star, waarop in het week- inde mogelijk 200 doden zijn ge- allen, zijn waarschijnlijk niet eer te achterhalen. Dit heeft en woordvoerder van de weedse politie dinsdag ver- laard. De identificatie van de lachtoffers zal zeker nog tot onderdag duren, en medewerker van het verze keringsconcern Lloyds, Garry eaumont, die het schip 19 ja- uari in Miami grondig heeft on- erzocht, zei dinsdag dat op de 'candinavian Star in goede iaat verkeerde". EN HAAG (ANP) - De vierde taatslening van dit jaar, met en rente van 8,75 procent, heeft 3 miljard opgeleverd. De oers van de tienjarige lening et eenmalige aflossing is vast- esteld op 98,5 procent zodat et effectief rendement uitkomt p 8,98 procent. 'en woordvoerder van het mi- 'sterie van financiën noemde e lening dinsdag „gezien de arkomstandigheden ge il". De opbrengst van de le- ing is bestemd voor dekking an de financieringsbehoefte an het Rijk die voor dit jaar op !ond 42 miljard wordt geschat, e vorige drie leningen brach- :n in totaal 15,75 miljard op, odat nu dit jaar via openbare le- -gen 18,75 miljard is binnen- ekomen. MlI I I II I I I I II I Jammer, volgende keer beter, lijkt Discovery-piloot Charles Bol den te denken, nadat hij het ruimteveer weer heeft verlaten. Achter Bolden staat Bruce McCandless, de leider van het wetenschappelij ke programma dat de Discovery gaat uitvoeren foto Phil Sandin/AP) CAPE CANAVERAL (AP) - De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Discovery, dat de sterke ruimtetelescoop Hubble in een baan om de aarde moet brengen, is dinsdag vier minuten voor het vertrek afgebroken wegens problemen met een van de hulpmotoren. Over een tot twee weken zal een nieuwe lanceerpoging worden ondernomen. Het uitstel van de onderneming vormde een grote teleurstelling voor astronomen, die in groten geta le naar het ruimtevaartcentrum waren gekomen om de lancering bij te wonen. De Discovery moet 610 kilometer de ruimte in gaan, verder dan enig ander ruimteveer, om de kostbare Hubble in zijn juiste baan te zetten. De 11 ton zware telescoop is ruim 13 meter lang en heeft een doorsnede van ruim 4 meter. Het observatie instrument zou op de tweede dag van de vijfdaagse vlucht met behulp van een 15 meter lange mecha nische arm worden uitgezet. De batterijen van de ruimte-telescoop kunnen tot vrijdag hun lading vasthouden, maar na die datum moeten de batterijen weer worden opgeladen, waarmee acht dagen gemoeid zullen zijn. Eenmaal in de ruimte zullen de batterijen met behulp van zonnepanelen wordne opgeladen. De bedoeling is dat de telescoop 15 jaar langs in de ruimte waarnemingen zal doen. De telescoop heeft ruim 3 miljard gulden gekost en is daarmee de duurste lading die een ruimteveer ooit aan boord heeft gehad. De telescoop, genoemd naar de astronoom Edwin Hubble, kan waarnemingen doen van objecten die vanaf de aarde niet zichtbaar zijn, omdat de beel den vertekend en verzwakt worden door de atmo sfeer. Astronomen verwachten met behulp van de Hubble sterren en melkwegstelsels te kunnen be studeren die miljarden lichtjaren weg liggen en een beter inzicht te krijgen in het ontstaan van het heelal. Walesa wil president worden Van onze correspondent BUDAPEST - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa wil zich kandidaat stellen bij even tuele verkiezingen voor het pre sidentschap. Volgens hem moet de huidige communistische pre sident generaal Jaruzelski af treden, omdat het hervormings beleid in Polen tot nu toe geen succes is geworden. Walesa heeft tot nu toe altijd ge zegd niets voor het president schap te voelen. Maar tegenover het Poolse persbureau PAP be vestigde hij dat hij daar nu an ders over denkt. Dat besluit komt een week na zijn kandi daatstelling voor het voorzitter schap van Solidariteit, ook een functie die hij volgens eigen zeg gen nooit wilde hebben. Wanneer Walesa zich kandidaat zou kunnen stellen, is nog ondui delijk: de eerstkomende verkie zingen in Polen zijn pas voor over vier jaar gepland en daarbij gaat het alleen om parlements- en niet om presidentsverkiezin gen. De president wordt op dit moment nog door het parlement gekozen. De Polen hopen op snellere ver kiezingen. Er is veel ontevreden heid over de huidige regering. De economische maatregelen tegen de inflatie werken niet echt. De inkomens zijn gedaald, maar de prijzen rijzen nog steeds de pan uit. Van onze correspondent AKARTA - De twaalf EG-lan- en moeten op korte termijn di- lomatieke stappen onderne en om de executies te verhin- eren van zes ter dood veroor- eelde ex-communisten in In- onesië. Minister Pronk van ntwikkelingssamenwerking eeft dit gisteren (dinsdag) in akarta gezegd. Volgens Pronk oet gedacht worden aan een ieuwe benadering van het pro- leem door de 12 landen van de G en andere landen. Minister van Buitenlandse Za- en, Van den Broek, meent dat elke verdere publieke uitlating an officiële zijde" over execu tes in Indonesië „de kans op een ositieve oplossing aanzienlijk erkleint". Hem is niets bekend an nieuwe diplomatieke stap- en van Nederland, onder de naam van Pronk te oemen, verklaarde hij gister- RNHEM (GPD) - De Stichting AKA (Landelijk Antikern- nergie Archief) uit Ede mag de erncentrale van Dodewaard iet in. Een verzoek de centrale e mogen bezoeken, is afgewe- en. e Gemeenschappelijke Kerne- ergiecentrale Nederland GKN), exploitante van Dode- 'aard, zegt in een brief aan LA- A „er niet van overtuigd te zijn at alle leden van uw organisa- ie op gepaste wijze van onze astvrijheid gebruik zullen ma- en". it is LAKA in het verkeerde eelgat geschoten. Woordvoer- er D. Bannink: „De centrale ntvangt wel vaker groepen die egen kernenergie zijn, zoals 'reenpeace en de Rooie Vrou- 'en. Ik begrijp niet dat wij wor- en geweigerd. We hebben ons erdiept in de gevaren van kem- entrales en zouden graag een ergelijk gebouw van binnen be- ijken. Het gaat om vier men en, die niet van plan zijn daar te ëmonstreren. r- H. Arnold, directeur van de erncentrale, wil niet diep in- aan op de weigering. „Tegen de ensen van LAKA hebben we iets, wèl tegen de organisatie. Ook politiek verandert er wei nig. De oude communistische functionarissen zitten nog alle maal op hun posten en trekken nog steeds aan de touwtjes. Ze blokkeren veranderingen. Type rend is dat bij de Staatsveilig heidsdienst nog steeds dezelfde mensen als vroeger de orders uitdelen. Onlangs nam de niet- communistische staatssecreatis van justitie gefrusteerd ontslag omdat allerlei wetsveranderin gen werden geblokkeerd door zijn communistische baas. Een halfjaar geleden leek de vor ming van een Poolse regering waar niet-communisten en com munisten de posten verdeelden, nog een revolutionaire ontwik keling in Oost-Europa. De Polen moesten dan wel genoegen ne men met Jaruzelski als presi dent, een man die in 1981 via een coup aan de macht was geko men. Maar zp hadden toch als eersten in het Oostblok bereikt dat leden van de oppositie rege ringsposten kregen. Dat was weliswaar zonder echte vrije ver kiezingen gegaan, maar het was een hoopvolle ontwikkeling. Maar inmiddels zijn die afspra ken tussen de communisten en Jaruzelski door de gebeurtenis sen elders aan alle kanten inge haald. En tot hun ongenoegen moeten de Polen nog vier jaar wachten eer voor het eerst echt vrije verkiezingen kunnen wor den gehouden. Er gaan steeds meer stemmen op om die verkie zingen te vervroegen naar het komende voorjaar of zelfs naar komende herfst. Veel Polen zullen het hartgron dig eens zijn met Walesa als die zegt dat Jaruzelski moet opstap pen. Het is duidelijk dat de vak bondsleider een sterke presi dentskandidaat is als er echte vrije presidentsverkiezingen ko men. Toch wordt door sommige af gevaardigden van Solidariteit wat geïrriteerd gereageerd op zijn 'kandidaatstelling'. Walesa heeft een haast onaantastbare positie, waar niet alle Solidari- teitsaanhangers even gelukkig mee zijn. „Hij zal het zeker wor den", aldus een afgevaardigde naar het Solidariteitscongres dat volgende week wordt gehou den. „We hebben hier in Polen een man die alles wat hij wil voor elkaar krijgt, en dat is Walesa". ochtend in Dublin dat diploma tieke stappen „waarvan wij het gevoel hebben dat ze positief kunnen uitwerken" „het best door de respectievelijke mi nisters van buitenlandse zaken kunnen worden besproken". In antwoord op de vraag of hij rea geerde op persberichten over het bezoek van minister Pronk aan Indonesië, verklaarde hij te reageren op de aandacht die de Nederlandse pers aan deze zaak blijft schenken „en alle publieke uitlatingen die niet in het belang van de zaak zelf zijn". Minister Van den Broek heeft de afgelo pen twee dagen in de Ierse hoofdstad overleg tussen West- europese en Latijns-Amerikaan se ministers over Centraal-Ame- rika bijgewoond. Pronk brengt een tiendaags be zoek aan Indonesië in de hoeda nigheid als voorzitter van de IG- GI, een groep donorlanden die jaarlijks de opbouw van Indone sië financiert. De Nederlandse minister zal waarschijnlijk za terdag, tijdens zijn afscheidsau- diëntie bij Suharto, de president aanspreken over de kwestie. Maar gevreesd wordt dat de zes mensen na het bezoek van Pronk toch voor het vuurpelo ton worden gebracht. Advertentie TUIL - Fruitteler Van Noord uit het Gelderse Tuil in de Betuwe bekeek gisteren zijn op ijs gezette bloesem. Veel kwekers in de Betuwe besproeiden maandagnacht hun bloesemknoppen om ze zo te beschermen tegen de nachtvorst. Door de laag ijs rond de bloesemknop kan deze door de vorst niet aangetast worden. Vorige week is in de fruitteelt veel schade aangericht door nachtvorst (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De econo mische groei zal over de periode 1991-1994 gemiddeld op 3 pro cent uitkomen, een half procent per jaar meer dan waarop tot nu toe werd gerekend. De hogere groei levert de overheid (uit gaande van 1994) 3,5 miljard gulden meer aan belastingen op. Aangezien de hogere groei zal leiden tot toenemende loon stijgingen die door de koppe ling ook vertaald moeten wor den in uitkeringen en salarissen van ambtenaren, raakt de over heid aan de koppeling 1,75 mil jard gulden meer kwijt dan ver ondersteld. Dit schrijft het Centraal Planbu reau (CPB), de rekenmeester van het kabinet, in een vooruit blik voor 1991 die gistermiddag openbaar is gemaakt. Voor vol gend jaar voorspelt het planbu reau een groei van 2,75 procent. Dat is 1,25 procent minder dan dit jaar. Desondanks spreekt het CPB over een bestendige econo mische groei. De werkgelegen heid zal het komend jaar met 75.000 toenemen. Dit jaar is de toename 100.000. Door de extra banen die volgend jaar ont staan, zal de werkloosheid met 10.000 kunnen dalen tot 355.000. Volgens het CPB is er een ver snelling van de loonontwikke ling merkbaar. Dit jaar stijgen de contractlonen (exclusief inci denteel van 1,5 procent) met 3 procent. In 1991 zal dat gemid deld 3,25 procent worden, inclu sief incidenteel 4 procent. De versnelling treedt vooral op door de toenemende inflatie van 2 procent dit jaar naar 2,5 procent in 1991. Het planbureau noemt de loonstijging „nog niet exces sief maar de matiging is wel ver leden tijd". Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is van mening dat de loonkosten stijging hoger zal uitvallen dan het Centraal Planbureau (CPB) voor 1991 raamt. Dat komt vol gens het NCW niet alleen door het uitblijven van lastenverlich tingen, maar vooral door de re cente voorstellen uit de kader brief van minister Kok van fi- DEN HAAG (GPD) - Indien de vakbeweging voor 1991 te hoge looneisen stelt en de koppeling daardoor onbetaalbaar wordt, staan voorzieningen als indivi duele huursubsidie, kinderop vang, ouderenzorg en het onder wijs op de tocht. Deze keiharde waarschuwing aan het adres van de vakbonden liet minister Kok (Financiën) gisteren horen op een bijeen komst met het genootschap van hoofdredacteuren. Kok zei de vakbeweging na drukkelijk te willen aanspreken op haar verantwoordelijkheid voor het betaalbaar houden van de koppeling en zo ook de kwali teit van de zorg te handhaven. Kok zei de discussie over de be taalbaarheid van de koppeling reeds nu te hebben aangezwen geld om een goede discussie in de samenleving over de zaak mogelijk te maken. Hij wees onder meer op de dit na jaar nog te starten onderhande lingen over de cao's voor 1991. Kok zei voor toepassing van de koppeling te blijven. Wel wees hij erop dat een verwachte loon stijging van 3,25 procent in de bedrijven bij doorvertaling naar ambtenaren en trendvolgers een financiële tegenvaller van meer dan 500 miljoen gulden bete kent. Extra kosten voor de uitkerings trekkers zullen voor het grootste deel via de sociale fondsen opge vangen moeten worden. De bewindsman zei binnen het kabinet de vraag op tafel te heb ben gelegd hoe in overleg met de sociale partners voorwaarden geschapen kunnen worden om de ontwikkeling van de lonen te temperen, opdat de koppeling betaalbaar blijft. Zelf zei Kok van de voorzienin gen af te willen blijven „maar dan hebben we wel met z'n allen de plicht de koppeling betaal baar te houden". Nog geen halfjaar na het aantreden staat het pa radepaard van het CDA/PvdA-kabinet hinni kend voor een onneembare hindernis. De (herstelde) koppeling tussen de lonen in het bedrijfsleven, de salarissen van ambtenaren en sociale uitkeringen dreigt 'onbetaalbaar' te worden. Premier Lubbers en minis ter Kok van financiën trekken waarschuwend door het land dat het volgend jaar de verkeerde kant opgaat met die kop peling, wanneer vakbonden en werkgevers niet bereid zijn om zichzelf bij het afsluiten van nieuwe cao's beperkingen op te leggen. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft gisteren bij de aanbieding van de economische vooruitblik 1991 ook al aangegeven dat het kabinet bij de samenstelling van de rijks begroting voor volgend jaar en de jaren daarna voor lastige keuzes komt te staan. Hoge rentes, tegenvallende belasting inkomsten en sterk stijgende lonen in het bedrijfsleven, die moeten worden doorvertaald naar ambtenaren en uitkerin gen. Stuk voor stuk zijn het aanslagen op de overheidsuitga ven, waarmee onvoldoende rekening is gehouden. De pen ningmeester van het kabinet ziet de bui hangen en piept. Zó snel al had hij niet op zwaar weer gerekend. Vice-premier en minister van financiën Kok heeft in deze dagen pijnlijke confrontaties met zijn vakbondsvrien den van weleer. Want hij meent dat hij hen moet aanspreken op loonmatiging als een stuk medeverantwoordelijkheid voor het kabinetsbeleid. Immers: aan de onderhandelingsta fels bij het afsluiten van cao's voor het bedrijfsleven wordt - via de koppeling - ook een rekening voor het kabinet opge maakt. Maar de bonden hebben jarenlang braaf gematigd en vinden dat hun leden recht hebben op een evenredig aandeel in de resultaten van een goed draaiende economie. Daarom heeft de vakbeweging op haar beurt via FNV-voorzitter Ste kelenburg het kabinet op zijn nummer gezet door iets heel anders te suggereren: room de overwinsten in de onderne mingen af door extra belastingheffing, dat brengt geld op voor de overheid. Maar lastenverzwaringen voor het bedrijfs leven zijn ook bij deze regeerploeg niet populair. Ze kunnen een rechtstreekse aantasting van de economische groei bete kenen. En daar moet óók het derde kabinet-Lubbers het bij de uitvoering van zijn ambitieus beleidsprogramma voorna melijk van hebben. De grondfout is natuurlijk dat CDA en PvdA de kosten van de koppeling van uitkeringen en ambtenarensala rissen aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven te lucht hartig hebben ingeschat. Er worden in deze dagen cao's afge sloten met een loonstijging die - nu al - boven de cijferoefenin- gen van het kabinet uitkomen. Kok raakt daardoor in de pro blemen. Als hoeder van de schatkist en groot verdediger van de koppeling zoekt hij koortsachtig naar uitwegen om niet - nu al - met de doelstellingen van beleid klem te lopen. Dat risico zit er dik in. En dat is een slechte zaak als het erom gaat de kwaliteit van de overheidsvoorzieningen in dit land op peil te houden. Als het erom gaat nieuw beleid (milieu, socia le vernieuwing) te ontwikkelen. Als het erom gaat niet op nieuw te vervallen in de oude methode van het bezuinigings mes. Vandaar zijn boodschap vol waarschuwingen en sug gesties. Bijvoorbeeld om met werkgevers en vakbeweging rond de tafel te gaan om (nieuwe) afspraken te maken over het vermijden van gevaren die het kabinetsbeleid onderuit kunnen halen. Koks prestige en dat van de PvdA in dit kabi net staan op het spel. vdM. (Slot van pagina 1 op het programma en morgen volgen nog eens 25 plaatsen, ver spreid over het hele land. Goede Vrijdag - een christelijke feest dag - slaat de bond als actiedag over. Vanaf volgende week heeft de bond een verscherping van de acties in petto en dreigen er sta kingen voor langere duur. De vakbonden willen met de werkgeversorganisaties in de cao vastleggen dat de huidige openingstijden worden gehand haafd. De werkgevers zijn echter tot nu toe niet op de verlangens van de bonden ingegaan. De kleinere winkeliers (in het mid den- en kleinbedrijf) zijn overi gens evenmin happig op langere openingstijden. Bij „veegac- ties" van personeel uit grote wa renhuizen en supermarkten is het volgens een bondswoord- voerder overigens niet overal ge lukt om werknemers uit kleinere winkels zover te krijgen dat ze ook aan de werkonderbrekingen gingen meedoen. De schoen wringt vooral bij het grootwin kelbedrijf dat er wel voor te por ren is om de winkel langer open te houden. (Zie ook pagina 13) DEN HAAG (ANP) - De drie grootste akkerbouwcoöpera- ties hebben premier Lubbers dinsdag in een brief voorgesteld samen met het kabinet te pra ten over projecten voor milieu vriendelijke akkerbouw. De Suiker-Unie, Cebeco-handels- raad en AVEBE denken aan pro jecten met onder meer vlas, bio-ethanol, hennep en uien. Ook granen en zetmeelaardap- pelen kunnen hierbij betrokken worden. De coöperaties hopen op een spoedige reactie zodat op korte termijn de eerste projecten ver wezenlijkt kunnen worden. Zij verwachten daarbij van de over heid een aanzienlijke bijdrage. nanciën. Deze kunnen, beweren de christelijke werkgevers, via een verhoging van de sociale las ten al gauw leiden tot een loon voetstijging in de buurt van de 5 procent in plaats van de door het CPB geraamde 3,25 procent. Dat bedreigt de groei van de werkge legenheid en daarmee de ver werkelijking van de belangrijk ste financieel-sociaal-economi- sche doelstellingen van het ka binet. Het NCW noemt de uitlatingen van FNV-voorzitter Stekelen burg dat de vennootschapsbe lasting omhoog moet om de kop pelingen tussen lonen en uitke ringen te kunnen blijven finan cieren, volkomen onbegrijpelijk. Het zou, stelt het NCW, veel be ter zijn direct de looneisen te matigen. Bij de sociale zekerheid wijst het CPB op een nog steeds stijgend ziekteverzuim en arbeidonge schiktheid. Dit betekent een te genvaller van 750 miljoen gul den in 1991. Daarnaast kost de doorwerking van de hogere loon stijging in de uitkeringen nog eens 400 miljoen gulden extra. Zonder maatregelen zal dit lei den tot stijgende premies. Het financieringstekort zal, als de financiële compensatie die minister Kok al heeft voorge steld voor de begroting van 1991 buiten beschouwing wordt gela ten, oplopen van 5,25 tot 6 pro cent. De contractloonstijging wordt voor 1991 geraamd op 3,25 procent bij een inflatie van 2,5 procent. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Floofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3