PZC Tehuis in Zierikzee viert jubileum China natuur' in Blij dorp te kijk stappen in Portret van pre-nazi tijd streek ï^spiii;issi:s 1ÏS1M Zorg over verlies arbeidsplaatsen op Schouwen-Duiveland Loodsen Cebeco Burghsluis mogelijke lokatie 16 lezers schrijven WOENSDAG 11 APRIL 1990 Toeristen WÊÊb 'Rechtspersoon' bestaat 25 jaar I i i i i i M i-rr Saivatorhoeve Woensdag 11 april Donderdag 12 april Vrijdag 13 april Zaterdag 14 april Zondag 15 april Maandag 16 april Dinsdag 17 april Woensdag 18 april Donderdag 19 april Vrijdag 20 april Zaterdag 21 april Zondag 22 april Maandag 23 april Dinsdag 24 april Bij fusie PZEM en WMZ Zware schade botsing auto's Serooskerke 'Cabaret' in Luxor in Rotterdam Hoofdrollen Landbouwmuseum verhuist BURGHSLUIS - Het bestuur van het landbouwmuseum in Dreischor gaat volgende week bekijken of de opslagloodsen van Cebeco bij Burghsluis ge schikt zijn voor het landbouw museum. Het huidige onderko men verkeert in vervallen staat en is eigenlijk te klein. De lood sen van Cebeco zijn te koop. Bestuurslid W. P. de Vrieze ziet een eventuele verhuizing naar Burghsluis helemaal voor zich. Parkeerruimte is er voldoende bij de loodsen, en aan de Meel dijk staan maar een paar huizen. ,.Je doet er niemand zeer mee. la waai of zo is niet erg." De twee loodsen zijn behoorlijk groot. Die ruimte zou een ware uitkomst zijn voor het museum. In Dreischor, in het voormalige gemeentehuis en voormalige school, is nauwelijks genoeg plaats om alle museumstukken Borstvoeding De vereni ging voor borstvoeding. La leche League, geeft morgen, donder dag, informatie over en begelei ding bij borstvoeding. De bijeen komst wordt gehouden in de Julianastraat 9, begint om 20.00 uur en is bedoeld voor (aan staande) moeders, eventueel met kind. tentoon te stellen. Het is prop vol, en bij nieuwe aanwinsten is het altijd weer de vraag of ze er nog wel bij kunnen. Aan dat ruimtegebrek Zou in Burgshluis definitief een einde komen, verwacht De Vrieze. Sterker nog, de collectie kan op die plaats gemakkelijk worden uitgebreid. Ook zou het volgens De Vrieze mogelijk zijn, wissel tentoonstellingen in de gebou wen te houden. ,.Je kan eens wat doen met motoren, of met aard appelen en granen." En in het voorgebouw kan volgens De Vrieze gemakkelijk een voorzie ning worden getroffen voor een enkele versnapering. Bestuurslid De Vrieze noemt verder als groot voordeel van Burghsluis boven Dreischor. dat Burghsluis veel dichter bij het grote Schouwse toeristencen trum, de Westhoek, ligt. ,,Wat betreft bezoekersaantallen zou het veel beter zijn in Burghsluis. Misschien kan er ook wat gere geld worden met de Delta-Expo, dat mensen zowel dat als het landbouwmuseum bezoeken." Het Cebeco-complex bestaat uit twee loodsen, een weegbrug en een aantal silo's. Die silo's zou den, evenals de weegbrug, moe ten worden afgebroken. Dat kost het nodige, en ook het ver timmeren van de gebouwen, waaraan lange tijd niets is ge daan, zal niet meteen goedkoop zijn. Maar De Vrieze heeft inmid dels van deskundigen begrepen dat er zeker subsidiemogelijkhe den zijn. Te denken valt aan potjes voor seizoensverlenging en elk weer voorzieningen. Als de plannen doorgaan, bete kent dat dat Brouwershaven zijn landbouwmuseum zal moe ten missen. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. La- bruyère, spreekt van een 'aardi ge overval'. „We weten van niets. Maar Brouwershaven zou het wel betreuren als het wegging. De relatie met Dreischor ligt er, en met de Vlasdag uiteraard." De Brouwse burgemeester her innert aan het feit dat het colle ge juist in de laatste aanbie dingsbrief heeft geschreven dat het een oplossing voor het land bouwmuseum wil zoeken, maar het gemeentebestuur denkt daarbij aan een termijn van een paar jaar. Naar aanleiding van de berichten zal het gemeente bestuur niet onmiddellijk tot ac tie overgaan om het landbouw museum voor Brouwershaven te behouden. „Grotere ruimtes zijn niet zomaar voorhanden. En als het bestuur van het landbouw museum goede motieven heeft, dan ben ik niet de man die zegt: landbouwmuseum Schouwen- Als het hele bestuur het plan ziet dat mag nooit." Duiveland neemt volgende zitten, kan het tot actie over- Het bestuur van de stichting week een kijkje in de loodsen, gaan. X ZIERIKZEE - Enige feestelijk heid in eigen gelederen: daar valt in Borrendamme niet aan te ontkomen. Aanleiding is het 25 jarig bestaan van de gelijk namige Zierikzeese 'rechtsper soonlijkheid'. Als instelling is verzorgingshuis Borrendamme echter een paar jaartjes jonger. Want de eerste bewoners, Zie- rikzeëenaar Arie van Loo en zijn vrouw, maakten hun entree in november 1970. Korte tijd la ter, in februari 1971, vond de of ficiële opening plaats. En op dat moment was de acte van de rechtspersoonlijkheid, stich ting algemene bejaardenhuis vesting en -verzorging in Zie rikzee, al weer geruime tijd, zo'n zeven jaar, zoals dat heet, verleden. In het huidige stichtingsbestuur zijn nog altijd nadrukkelijk drie mannen van 'het eerste uur' aan wezig: de heren R. van Omme ren (67), J. Pomper (64) en C. Bij de Vaate (69). De Borrendam- me-pioniers, alle drie al jaren ge tooid met het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau, kijken met voldoening terug op de tot standkoming van het verzor gingshuis. Van Ommeren, oud lid van gedeputeerde staten van Zeeland, heeft het penningmees terschap van de instelling in middels overgedragen. Hij ver huist dezer dagen naar Rhenen. „Maar al zeg ik het zelf, ik laat een financieel gezond bedrijf achter." Pomper en Bij de Vaate zijn het roerend met Van Ommeren eens. Daarnaast betreuren de heren het eendrachtig dat de be woners van Borrendamme zélf tot nu toe geen gebruik hebben willen, of kunnen maken van de mogelijkheid enkele mensen in het bestuur zitting te laten ne men. „We hebben het ook recht streeks gevraagd aan de bewo nerscommissie, maar nee. Tot dusver heeft niemand in Borren damme daar kennelijk nog be hoefte aan gehad." Van Ommeren: „We hebben de mensen er vervolgens op gewe zen dat ze zich gerust ook door anderen, bijvoorbeeld een oude renbond, in het bestuur kunnen laten vertegenwoordigen. Maar ook daar was totaal geen animo voor. Toen werd gezegd: 'Wij zit ten hier, en bondsvertegenwoor- digers niet'." Van Ommeren, tevens voorzit ter van de landelijke commissie Bejaardenoorden, adviesorgaan van de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, on derkent in dit verband mede een wat hij noemt ingrijpende wijzi ging van de populatie van de verzorgingshuizen in het alge meen. „Nog niet zo lang geleden lag de gemiddelde leeftijd van de bewoners nog beneden de zeven tigjaar. de laatste jaren is dat ge middelde boven de vijf en tach tig. En het aantal ouderen is zéér sterk toegenomen." 'Politiek gezien' vindt Van Om meren, en Bij de Vaate en Pom per zijn het volmondig met hem eens, dat als er meer geldmidde len ten behoeve van ouderen moeten komen, daarvoor gerust gekeken mag worden naar mo gelijkheden om de voor jeugdbe leid beschikbare middelen wat in te krimpen. Het ouderenbe leid mag van het Borrendam- me-bestuurstrio ongetwijfeld deels ten koste gaan van het jon gerenbeleid. „Want er komen steeds meer ouderen die tekort komen. Men wordt steeds ouder. En oud worden is géén ziekte." De met Borrendamme mee-jubi- lerende bestuurders peinzen er intussen zelf voorshands niet over om zich voor een plaatsje in een verzorgingsoord aan te mel den. Pomper, Bij de Vaate en Van Ommeren hechten voor zichzelf en de hunnen in eerste instantie aan een zo lang moge lijk zelfstandig kunnen blijven wonen: zeker gelet op de gemid deld hoge leeftijd van de tegen- ROTTERDAM - In Diergaarde Blijdorp in Rotterdam opent vandaag (woensdag) de ten toonstelling 'Dierenleven en na tuur in China' en een Chinese sfeertuin. De tentoonstelling Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reac ties op in de PZC ver schenen berichten, arti kelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Graag een reactie op het verslag van de raadsvergadering ge meente Duiveland (PZC 31-3). Ten eerste erken ik (als direct betrokkene) dat ik zonder ver gunning gebouwd heb. Hiervoor zijn echter diverse redenen aan te voeren. Die heb ik getracht duidelijk te maken bij de ge meente Duiveland maar ik loop hierbij tegen een muur van onwil en onbegrip. Er blijven mij een aantal vragen. Waarom blijft het stil uit de hoek van vorige burge meesters, (vorige) directeur ge meentewerken, vorige wethou der en de verkoper vn de bunga lows! Waarom zeven eigenaren aanschrijven en niet al die ande ren? Waarom draait de fractie voorzitter van het CDA om als een blad van een boom zonder duidelijke argumentatie. Hij was het die beloofde zich sterk te maken voor deze onrechtvaardi ge zaak, waarvan volgens hem de gemeente bij de Raaa van State nooit had mogen winnen. Hij was het die zou pleiten voor een menselijke oplossing voor de bewoners van het Salvator- park en deed dit niet. Waarom moet één van de zeven betrokke nen. die moet afbreken, uitwij ken op een grotere aanbouw van een ander die wél een pardon van de gemeente kreeg? Waar om werd er een enquête gehou den op verzoek van de gemeen te? Waarom legt de gemeente de enquête naast zich neer nadat bekend was geworden dat er een overgrote meerderheid vóór wij ziging van het bestemmingsplan is? Bij de groep tegenstemmen de raadsleden zijn er die niet eens weten om welke bouwwer ken op het Salvatorpark het gaat. Is het dan vreemd dat be trokkenen zich kwaad maken bij een dergelijke behandeling? T. v. Stuijvenberg Salvatorpark 110 Ouwerkerk besteedt uitgebreid aandacht aan de enorme verscheidenheid aan landschappen die China kent, zoals regenwouden, tropi sche bossen, hooggebergten, steppen, woestijnen en bamboe bossen. Binnen deze verschil lende landschappen komen de typisch Chinese dieren aan bod, die in deze gebieden leven, zoals de takin, de tijger, het Pater Da vids hert, de panda en de yak. Een enorme kijkdoos biedt een globaal beeld van het leven in de vleermuizengrotten. Dit is een voorproefje van de echte vleer- muizengrot in het 'Aziëconti- nent', dat in Blijdorp wordt aan gelegd. Maar een tentoonstel ling over China is niet compleet zonder aandacht voor de activi teiten van de mens in relatie tot de natuur van de prehistorie tot heden. Al vanaf de oudheid heb ben de Chinezen intensief de mo gelijkheden van de natuur be nut. Als voorbeelden zijn er een authentieke Chinese apotheek en de geschiedenis van de zijde handel te zien. Er is ook een deelexpo die iedere drie maanden van onderwerp verandert. De eerste tot 25 juni is 'Pandaland' en staat in het te ken van de kleine en grote pan da. Het is algemeen bekend dat de panda een zeer bedreigde diersoort is. Minder bekend is tot welke familie de panda be hoort en wat zijn preciese plaats in het ecosysteem is. De deelex po probeert hierop een ant woord te geven en wordt aange vuld met een verzameling van kunst- en kitsch-voorwerpen over de panda. De andere dee- lexpo's gaan over Chinese zijde, Chinese huisdieren en kraanvo gels. Een vast onderdeel van de ten toonstelling is de Chinese sfeer- tuin met typische beplanting zo als bamboe, boompioenen, iris sen en siergrassen. Andere Chi nese elementen zijn een zigzag- brug, een lotusvijver, een bron en een waterval en twee echte Chinese tuinhuisjes, die een ge schenk van de stad Sjanghai zijn aan Rotterdam. In de paasvakantie houdt Dier gaarde Blijdorp speciale activi teiten. In de weekeinden van 14 en 21 april zijn er tussen 12.00 en 15.00 uur demonstraties van cal- ligraferen, Chinese schilder kunst, wortelsnijden en schmin ken van diermaskers uit de Pe king Opera. Gedurende de week kunnen kinderen 's middags les krijgen in het calligraferen van bamboe of van dieren. In de Ri- vièrahal zijn voorbeelden te zien van echte Chinese kinderteke ningen. De tentoonstelling 'Chi na Natuur' is een heel jaar lang in Blijdorp te zien, namelijk tot 8 april 1991. Luxor Theater - 20.15 'Cabaret', musical met o.a. Wil lem Nijholt over het lichtzinni ge Berlijn aan het einde van de jaren twintig Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Noodlot', voorstelling door Toneelgroep de Appel, naar het boek van Couperus Theater Zuidplein, Arlecchi- no - 20.30 'Stiola Revue Rotterdam', liedjes en variété uit vroeger ja ren Bibliotheek Theater -15.00 'De krijsende kater', voorstel ling door Poppentheater Glo- bedorus voor kinderen vanaf 5 jaar over een kater die in moei lijkheden zit Lantaren 1 - 20.30 'Under Overtones', voorstel ling door Bob Foltz en compa ny Zaal de Unie - 20.30 'Het oeuvre van Karei Goey- vaerts', lezing en werken van Goeyvaerts voor piano ge speeld door René Eckhardt De Doelen, grote zaal -19.00 Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Eric Ericson m.m.v. diverse koren en solis ten met werk van Johann Se bastian Bach Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Zomergasten' geschreven door Gorki in 1904 en gezien als voorbode van de Russische re volutie, gespeeld door het RO- theater Theater Zuidplein - Arlecchi- no - 20.30 'Stiola Revue Rotterdam' (zie woensdag 11 april) Lantaren 1 - 20.30 'Under Overtones' (zie woens dag 11 april) Zaal De Unie - 20.30 'De componist', gesprek en werken van Karei Goeyvaerts Ramblas - 23.30 Lee Towers De Doelen, grote zaal -19.00 Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Eric Ericson (zie donderdag 12 april) De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Meesters aan het klavier', con cert door Maria Joad Pires met werken van o.a. Mozart Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Zomergasten' (zie donderdag 12 april) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Stoelendans', voorstelling door F Act voor kinderen vanaf 8 jaar. Koen wordt tien en krijgt zijn eigen stoel Sportpaleis Ahoy - 20.00 Tears for Fears in concert Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Zomergasten' (zie donderdag 12 april) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Stoelendans' (zie vrijdag 13 april) Bibliotheek Theater - 20.30 'Bokken en geiten', klucht door de Schouwspelers Muller Pier - 13.00 tot 24.00 'Rivoli '90'. In het kader van Rotterdam 650 jaar o.a. 'PTT telecommunicatie van dichtbij bekeken', 'Bestemming Rot terdam' met een supermarkt van de wereld, theater restau rant, video hal e.d. en 'Luna park' met o.a. de grootste rei zende achtbaan ter wereld Sportpaleis Ahoy - 20.00 Tears for Fears, extra concert De Doelen, grote zaal -11.00 Zondagochtendconcert met jazzzangeres Rita Reys Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Stoelendans' (zie vrijdag 13 april) Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Prijs de beer', een eigen pro ductie, familievoorstelling over een groepje zwerfkinde ren en een beer in een buurt vol onbewoonbaar verklaarde wo ningen. Voorafgaand om 13.00 klassiek kinderconcert Muller Pier - 13.00 tot 23.00 'Rivoli '90' (zie zaterdag 14 april) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal -16.00 'De tovenaar van Oz', voorstel ling door Velvets Schwartzes Theater, voor iedereen vanaf 10 jaar. Een sprookje over een meisje en haar hond die door een wervelstorm worden weg geblazen Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Stoelendans' (zie vrijdag 13 april) Jeugdtheater Hofplein - 14.00 en 19.00 'Prijs de beer' (zie zondag 15 april) Muller Pier -13.00 tot 23.00 'Rivoli '90' (zie zaterdag 14 april) De Doelen, grote zaal - 20.15 Koos Albers concert Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Candida', voorstelling door Theater van het Oosten i.h.k. van eht Ierland Festival Bibliotheek Theater -12.30 'Facade', lunchpauzetheater door het Rotterdams Theater Orkest Theater De Evenaar -13.30 tot 15.45 'Paasvakantie-activiteiten', in het teken van de tentoonstel ling 'Alle dagen feest', (tot 14.30 voor kinderen van 6 to 8 en daarna voor kinderen van 9 tot 12 jaar) Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Prijs de beer' (zie zondag 15 april) Muller Pier -13.00 tot 23.00 'Rivoli 90' (zie zaterdag 14 april) De Doelen, grote zaal - 20.15 'Tussen rood en smaragd', con cert door Benny Neyman Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Eleven shades of gray', dans voorstelling door Shusaku Dormu Dance Theatre Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Prijs de beer' (zie zondag 15 april) Rotterdamse Schouwburg, vanaf 19.00 'Het Ierland Festival' met 'Een avond met Oscar, voorstelling in het kader van het Ierland Festival door Theater van het Oosten (hal), om 20.15 'Ernst' in de grote zaal en om 20.30 'Ruiters naar zee' en 'In de schaduw van het dal' Bibliotheek theater - 20.30 'Morgen zal ik zingen', voor stelling door toneelgroep Pooster Muller Pier -13.00 tot 23.00 'Rivoli '90' (zie zaterdag 14 april) De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon met werken van Schumann en Tsjaikosvki Theater Zuidplein, Arlecchi- no - 20.30 'Signalen', voorstelling door mimetheater Kruimels Theater Zuidplein, grote zaal - 20.00 'La Perichole', operette door operettekoor Irene met Groot Begeleidingsorkest o.l.v. Ton Geene Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?', voorstelling met Pleu- ni Touw en Hugo Metsers Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Batlegangaire', voorstelling door Theater van het Oosten i.k.v. Ierland Festival Lantaren 2 - 20.00 'Sprindance Festival '90', voor stelling 'Ordet', een selectie van Jean-Claude Gallotta Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' met Willen Nijholt (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg - 15.00 'De flierevogel', voorstelling door Muizenis, voor kinderen vanaf 4 jaar Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De vliegenier', voorstelling door Carrousel Luxor Theater - 20.15 'Cabaret' met Willem Nijholt (zie woensdag 11 april) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De vliegenier' (zie maandag 23 april) Het Cebeco-complex bij Burghsluis, waar wellicht het landbouwmuseum zal worden ondergebracht foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE De onderne merskring Schouwen-Duive land zal voor de tweede maal een brief schrijven aan PZEM en WMZ en andere instanties die bij de voorgenomen fusie van deze twee nutsbedrijven betrokken zijn, over het PZEM- rayonkantoor in Zierikzee. De voorzitter van de kring, drs P. Schotte, zei dat dinsdagavond in een vergadering van de on dernemerskring. Hij maakte SEROOSKERKE - Op de Se- rooskerkseweg tussen Zierikzee en Haamstede, bij Serooskerke, is maandag een auto zwaar be schadigd bij een kop-staartbot- sing. Dat gebeurde toen auto mobilist KG. van S. uit Zierik zee met hoge snelheid de ver keerslichten naderde en tegen de achterzijde van een auto, be stuurd door J. H. M. uit Reichs- hof (BRD), botste. De Duitse au tomobilist had stilgestaan voor rood licht. Toen het licht op groen sprong, trok hij op. De achter hem komende Zierik- zeeënaar schatte de snelheid van de voor hem rijdende auto verkeerd in. De auto van de Duitser werd zo zwaar bescha digd, dat hij moest worden weg gesleept. De auto van Van S. liep aanzienlijke schade op. daar duidelijk dat weliswaar al eerder een brief over dat onder werp is geschreven, maar het door de fusie dreigende (in)di. recte verdwijnen van 50 ar beidsplaatsen in de regio, vond hij aanleiding om wederom stappen te ondernemen. De directeur van de MEAO te Oude Tonge, P. A. G. van Bende- gem, wees er dinsdagavond in een toespraak op dat het be drijfsleven een grote rol kan spe len in het onderwijs. In de toe komst zullen daar zelfs meer mo gelijkheden voor komen, maar dan moet het bedrijfsleven daar ook op inspelen. Aanleiding tot die ruimere mogelijkheden volgens de heer Van Bendegem het loslaten van de lessentabel in het beroepsonderwijs. Dat be tekent dat iedere school, binnen bepaalde grenzen, het onderwijl kan inrichten zoals de school het zelf wil. Hiermee onstaat de mo gelijkheid, als het bedrijfsleven dat wenst, om nieuwe vakken aan te bieden. Maar ook om op leidingen te gaan verzorgen in de vorm van contract-onderwijs De MEAO-directeur reageerde met die opmerkingen op kritiek die wel vanuit het bedrijfsleven te horen is op de kwaliteit van het onderwijs. Hij wees er op dat de bedrijven zelf ook mee kunnen helpen aar het verbeteren van de kwaliteit Dat kan volgens hem door het beschikbaar stellen van bedrijf; faciliteiten, het plaatsen van stagiaires, het organiseren van bedrijfsexcursies en bijvoor beeld het verzorgen van gastool leges. woordige bewoners. „Maar als je er aan toe bent en de mogelijk heid is er, dan moetje wel", zegt Bij de Vaate. Van Ommeren maakt duidelijk het altijd een wat wrange situa tie te hebben gevonden dat de bewoners van een bejaardencen trum gedwongen zijn voor hun huisvesting en verzorging hun eigen vermogen grotendeels op te soeperen, terwijl daar tegen over staat dat de patiënten van verpleeghuizen daarvoor, mid dels de algemene wet bijzondere ziektekosten, gespaard blijven. Pomper en Bij de Vaate denken er trouwens precies zo over. „Maar er is nooit iets gedaan, on der welke regering dan ook, om die scheefstand eens recht te zet ten." ROTTERDAM Vier weken lang, tot en met zondag 6 mei, speelt de hitmusical Cabaret in het Luxor Theater in Rotter dam met in de hoofdrollen Wil lem Nijholt en Lia Dorana. Van alle Amerikaanse musicals is Cabaret wel de meest Europese te noemen. Hoewel nooit eerder in Nederland geproduceerd, ligt de inhoud ons behoorlijk nabij. Het verhaal beslaat de laatste dagen voor het ontstaan van het Derde Rijk eind jaren twintig. Het is gebaseerd op het toneel stuk 'I am a camera' van John van Druten, dat weer geïnspi reerd was op 'Berlin Stories' van Christopher Isherwood, een verzameling herinneringen aan Berlijn vlak voor de mach tovername door de Nazi's. In december 1929 is Berlijn het culturele centrum van Europa. Kunstenaars, politici en intel lectuelen vinden er inspiratie in een lichtzinnige en decadente le vensstijl. Achter een facade van uitbundigheid en plezier gaat echter een andere wereld schuil. De musical Cabaret geeft het pu bliek een indrukwekkend beeld van die bedwelmende uitgelaten sfeer. Pas veel later zou de schokkende waarheid van het Derde Rijk blijken. Het verhaal speelt zich onder meer af in de Kit Kat Klub, een nachtclub waar de 'Master of Ceremonies' .gespeeld door Willem Nijholt, de toon zet. Hij een een nogal si nister persoon met een hypnoti serende uitstraling. Hij manipu leert en spot en is steeds zowel bedreigend als fascinerend aan wezig. De ster van de Kit Kat Klub is de uitdagende zangeres Sally Bow les. Deze rol werd in de film 'C baret' vertolkt door Liza Minell Sally (Alexandra van Marken wordt verliefd op de Engels schrijver Cliff Bradshaw, di naar Berlijn komt om te werke aan zijn nieuwe boek. Er ontwik kelt zich een driehoeksrelati tussen Sally, de over zijn homo sexualiteit twijfelende Cliff e Ernst, die zich als lid van de na zi-beweging ontpopt. Als aan grijpend voorbeeld van de zwi gende meerderheid in die jare geeft de hospita. Frauleii Schneider', onder druk van di nazi's, haar verhouding op me Herr Schultz, een Joodse fruit handelaar. Deze getrouwe copie van de oor spronkelijke Broadway-musica brengt een aantal markanti theaterpersoonlijkheden samen op de planken. Willem1 Nijholt belicht in de rol van Master o: Ceremonies het angstaanjagen de van de pre-nazi tijd en kan ir sommige nummers uitpakkei als een echte showbink. Ale xandra van Marken is een jon) theaterdier, dat sinds de musi cal Zeldzaam niet meer van dl Nederlandse podia is weg b slaan. En dan Lia Dorana, dil voor het eerst na twintig jaar af wezigheid op het toneel weer te zien was in de Cabaret Marathon 1988, waar zij de Familie Door snee deed herleven. Kortom top-acteurs, een live-orkest met vijftien musici, grote balletnum mers, prachtige en bekende songs als 'Money, Money, Mo ney' en 'Life is a Cabaret'. Bo vendien een overtuigend ver haal dat zijn actualiteit niet meer hoeft te bewijzen. Willem Nijholt speelt de hoofdrol in de musical Cabaret (foto Jol Swinkels)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 28