Actiegroepen boeken succes bij raad Borsele PZC streek Landbouwmuseum wil van Dreischor naar Burghsluis Baardloos na PvdA-winst Sportraad hogere prijs oud papier Oud-Indiëgangers boden foto's school Supat aan Roek-feest in stijl jaren 50 in De Klomp Zorg over verlies arbeidsplaatsen op Schouwen-Duiveland Hulster multifunctioneel centrum heeft meer geld nodig WOENSDAG 11 APRIL 1990 Bij fusie PZEM en WMZ Viswedstrijd - De water sportvereniging Reimerswaal uit Krabbendijke en de hengel sportvereniging De Pilk uit Hansweert hielden een onderlin ge wedstriojd in de Westerschel- de bij Den Inkel. De 50 vissers vingen gezamenlijk 123 vissen. De 23 deelnemers van Reimers waal hadden totaal 1355 centi meter vis, wat eengemiddelde van 58,91 cm betekent. De 27 deelnemers van De Pilk vingen 1524 cm vis of 57,11 cm gemid deld. Koninginnedag in Waarde VVD Borsele wil geen vierde wethouder Loodsen Cebeco mogelijk lokatie Zware schade botsing auto's Serooskerke Toeristen Rit speciale voertuigen op Tholen Roofbouw Wissenkerke droeg bij aan opknappen gebouwtje HEINKENSZAND - Zelden is de publieke tribune bij de ge meenteraad van Borsele zo te vreden naar huis gegaan als dinsdagavond. Op de tribunes in de raadszaal en de trouwzaal van het gemeentehuis van Hein- kenszand hadden twee groepen postgevat. De ene was voorna melijk afkomstig uit Ellewouts- dijk en kwam voor de gemeen telijke reactie op de tracénota en de MER voor de Westerschel- de Oeververbinding (YVOV). De andere groep bestond uit Hein- kenszandse jongeren, die na ja ren van problemen in het dorp, een eigen jeugdgebouw krijgen. De onlangs opgerichte actie groep uit Ellewoutsdijk begon met te laten zien dat actie ook heel publieksvriendelijk kan zijn. Bij de koffie konden in de raadsvergadering oublies wor den geserveerd met het kernach tige opschrift: WOV: Nee!. De bakker van Ellewoutsdijk had ze vervaardigd en bij de raadsleden gingen ze erin als koek. De raad hoefde zich overigens niet meer schuldig te voelen bijl het verorberen van de anti-WOvl tractatie. Het college draaide all in het voorstel een eerder inge-ï nomen standpunt terug. Borselel wil dat de tracés Borsele-Hoofdf plaat alsnog worden onder-I zocht, zodat ze kunnen worden! vergeleken met de tracés die Ell lewoutsdijk zoveel geweld aan-| doen. Voor de jeugd van Heinkensl zand kwam er een einde aan een| langslepende ergernis. De raad| besloot, vooruitlopend op een| plan om ontmoetingscentrum! de Stenge bouwkundig aan tel passen, voor de Stenge een spe f ciaal jeugdgebouw neer te zet ten, dat beantwoordt aan hun ei-I sen. Het gaat de jongeren er| voornamelijk om dat er een| ruimte komt waar ze het zelfl voor het zeggen hebben en diël als jongerenontmoetingscen-f trum kan worden gebruikt. De| positieve houding van de raadl ten opzichte van het voorstel oml de zaak zo spoedig mogelijk uit[ te voeren, werd beloond met een| applausje. OVEZANDE - Jongerencen trum De Klomp in Ovezande viert paaszaterdag met een playbackshow en een rock roll-party in het soosgebouw aan de Hoofdstraat. Het eerste evenement begint 's middags om 14 uur. Kinderen van vijf tot vijftien jaar, die goed zijn in het nadoen van hun idool of net zo kunnen zingen als hun favoriete artiest, mogen meedoen. De zaal gaat om 13.30 uur open en De Klomp verwacht omstreeks 16 uur de uitslag van de playback en soundmix-show. 's Avonds verandert de soos in een 'rockpaleisje', zo meldt het jongerencentrum. Vanaf 9 uur is het gebouw open voor iedereen, die in jaren vijftig-stijl gekleed gaat. Wie moeite heeft met het maken van een goede vetkuif of de vereiste danspasjes nog niet beheerst, krijgt ter plekke hulp aangeboden. Twee bands zorgen ervoor dat de bezoekers de voetjes van de vloer houden. De Zeeuws/Belgische Corner Cats brengen rock roll, rock- a-billy en jive muziek zoals het ruim dertig jaar geleden klonk. De groep bestaat uit Big Boy Jo- han (sax), Blond Bombshell An nie (zang en contrabas), Belgium I Boy Guido (zang en gitaar) en Brunette Bumper Carina (drums). Verder staat ook het sessie-covermuziekgezelschap De Pretband op het podium. Dit vijftal bestaat uit Alex van Hote- gem (zang, gitaar), Anneke I Klaassen (zang), John Schijf (drums), Gerard van der Willi gen (toetsen) en Rien van der Schraaf (bas). De Pretband brengt vooral rock roll uit de jaren zestig en zeventig. ZIERIKZEE - De onderne merskring Schouwen-Duive land zal voor de tweede maal een brief schrijven aan PZEM en WMZ en andere instanties die bij de voorgenomen fusie van deze twee nutsbedrijven betrokken zijn, over het PZEM- rayonkantoor in Zierikzee. De voorzitter van de kring, drs P. Schotte, zei dat dinsdagavond in een vergadering van de on dernemerskring. Hij maakte daar duidelijk dat weliswaar al eerder een brief over dat onder werp is geschreven, maar het door de fusie dreigende (indi recte verdwijnen van 50 ar beidsplaatsen in de regio, vond hij aanleiding om wederom stappen te ondernemen. De directeur van de MEAO te Oude Tonge, P. A. G. van Bende- gem, wees er dinsdagavond in een toespraak op dat het be drijfsleven een grote rol kan spe len in het onderwijs. In de toe komst zullen daar zelfs meer mo gelijkheden voor komen, maar dan moet het bedrijfsleven daar ook op inspelen. Aanleiding tot die ruimere mogelijkheden is volgens de heer Van Bendegem het loslaten van de lessentabel in het beroepsonderwijs. Dat be tekent dat iedere school, binnen bepaalde grenzen, het onderwijs kan inrichten zoals de school het zelf wil. Hiermee onstaat de mo gelijkheid, als het bedrijfsleven dat wenst, om nieuwe vakken aan te bieden. Maar ook om op leidingen te gaan verzorgen in de vorm van contract-onderwijs. De MEAO-directeur reageerde met die opmerkingen op kritiek die wel vanuit het bedrijfsleven te horen is op de kwaliteit van het onderwijs. Hij wees er op dat de bedrijven zelf ook mee kunnen helpen aan het verbeteren van de kwaliteit. Dat kan volgens hem door het beschikbaar stellen van bedrijfs- faciliteiten, het plaatsen van stagiaires, het organiseren van De belangrijkste uitslagen zijn: 1 Jan Zorg, Pilk, 198 cm 2 D. Hamelink, Pilk, 161; 3 Sjaak Saarloos, Pilk 152; 4 N. van den Berghe, Pilk, 134; 5 H. Weststrate, Reimerswaal, 114; 6 A. Lobbezoo, Reimerswaal, 103; 7 L. van de Velde, Reimerswaal, 102; 8 F. Hil- laert, Pilk, 101; 9 mevrouw Post, Pilk, 92; 10 J. Huybregts, Reimerswaal, 88. bedrijfsexcursies en bijvoor-1 beeld het verzorgen van gastcol-[ leges. WAARDE - Het Oranjecomité I in Waarde heeft het programma voor de viering van Koninginne dag op maandag 30 april be kendgemaakt. Om 8.00 uur is er reveille vanaf de toren. 9.00 uur: Vertrek van de schoolkinderen voorafgegaan door muziekver eniging Vooruit; 9.15 uur; Opla ten ballonnen in Parkzicht; 10.00 uur; Kinderspelen in de Raadhuisstraat; 11.15 uur; Touwtrekken om de wisselbeker voor vrouwen, mannen en jeugd. 12.00 uur: Een wedstrijd van het Oranjecomité tegen een ploeg van de gemeente Reimerswaal; 13.30 uur: Optocht van groepen, lopers, fietsers en wagens (op stellen om 13.15 uur); 15.00 uur Volksspelen met kussengevecht boven water, touwklimrpen om een boerenham, trekker trek en hindernis rijden; 19.00 uur: Ge zellige avond in de gymnastiek zaal, met bingo, Rad van Avon tuur en de trekking van de verlo ting (plm 20.30 uur); Vanaf 21.00 uur is er het traditionele Oranje bal met het dansorkest Jack Koorden. Vanaf 10.00 uur kan met schieten in de schiettent, vogelpieken en grabbelen. HEINKENSZAND - Bestuur en fractie van de VVD-Borsele kunnen zich niet verenigen met de benoeming van een vierde wethouder in de gemeente Bor sele. De GDA-fractie kwam vo rige week met een voorstel een vierde wethouder te benoemen om uit de impasse te raken die was ontstaan tijdens de colle ge-onderhandelingen. Dat voorstel was evenwel het enige dat de steun kon krijgen van een meerderheid in de ge meenteraad, al had het niet de voorkeur van de PvdA-fractie, die drie wethouders (twee van de PvdA en één van het CDA) vol doende achtte. Ook de VVD, met twee zetels even groot als de SGP-fractie, had graag een wet houder willen leveren. Maar door het duidelijke overwicht van christendemocraten en so cialisten (ieder zeven zetels) werd dat voorstel algauw van de baan geschoven mede omdat geen van de twee nieuwe VVD- raadsleden enige ervaring heeft in het gemeenteraadsbestuur. De fractie vindt een vierde wet houder te duur. De beslissing, om politieke redenen genomen, gaat de gemeente 80.000 gulden kosten. Den Dullaert luidt de noodklok BURGHSLUIS - Het bestuur van het landbouwmuseum in Dreischor gaat volgende week bekijken of de opslagloodsen van Cebeco bij Burghsluis ge schikt zijn voor het landbouw museum. Het huidige onderko men verkeert in vervallen staat en is eigenlijk te klein. De lood sen van Cebeco zijn te koop. Bestuurslid W. P. de Vrieze ziet een eventuele verhuizing naar Burghsluis helemaal voor zich. Parkeerruimte is er voldoende bij de loodsen, en aan de Meel dijk staan maar een paar huizen. „Je doet er niemand zeer mee, la waai of zo is niet erg." De twee loodsen zijn behoorlijk groot. Die ruimte zou een ware uitkomst zijn voor het museum. In Dreischor, in het voormalige gemeentehuis en voormalige school, is nauwelijks genoeg plaats om alle museumstukken tentoon te stellen. Het is prop vol, en bij nieuwe aanwinsten is het altijd weer de vraag of ze er nog wel bij kunnen. Aan dat ruimtegebrek zou in Burgshluis definitief een einde komen, verwacht De Vrieze. Sterker nog. de collectie kan op die plaats gemakkelijk worden uitgebreid. Ook zou het volgens De Vrieze mogelijk zijn, wissel tentoonstellingen in de gebou wen te houden. ,,Je kan eens wat doen met motoren, of met aard- SEROOSKERKE - Op de Se- rooskerkseweg tussen Zierikzee en Haamstede, bij Serooskerke, is maandag een auto zwaar be schadigd bij een kop-staartbot- sing. Dat gebeurde toen auto mobilist K.G. van S. uit Zierik zee met hoge snelheid de ver keerslichten naderde en tegen de achterzijde van een auto, be stuurd door J. H. M. uit Reichs- hof (BRD), botste. De Duitse au tomobilist had stilgestaan voor rood licht. Toen het licht op groen sprong, trok hij op. De achter hem komende Zierik- zeeënaar schatte de snelheid van de voor hem rijdende auto verkeerd in. De auto van de Duitser werd zo zwaar bescha digd, dat hij moest worden weg gesleept. De auto van Van S. liep aanzienlijke schade op. appelen en granen." En in het voorgebouw kan volgens De Vrieze gemakkelijk een voorzie ning worden getroffen voor een enkele versnapering. Bestuurslid De Vrieze noemt verder als groot voordeel van Burghsluis boven Dreischor, dat Burghsluis veel dichter bij het grote Schouwse toeristencen trum, de Westhoek, ligt. „Wat betreft bezoekersaantallen zou het veel beter zijn in Burghsluis. Misschien kan er ook wat gere geld worden met de Delta-Expo, dat mensen zowel dat als het landbouwmuseum bezoeken." Het Cebeco-complex bestaat uit twee loodsen, een weegbrug en een aantal silo's. Die silo's zou den, evenals de weegbrug, moe ten worden afgebroken. Dat kost het nodige, en ook het ver timmeren van de gebouwen, waaraan lange tijd niets is ge daan, zal niet meteen goedkoop zijn. Maar De Vrieze heeft inmid dels van deskundigen begrepen dat er zeker subsidiemogelijkhe den zijn. Te denken valt aan potjes voor seizoensverlenging en elk weer voorzieningen. Als de plannen doorgaan, bete kent dat dat Brouwershaven zijn landbouwmuseum zal moe ten missen. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. La- bruyère, spreekt van een 'aardi ge overval'. „We weten van niets. Maar Brouwershaven zou het wel betreuren als het wegging. De relatie met Dreischor ligt er, en met de Vlasdag uiteraard." De Brouwse burgemeester her innert aan het feit dat het colle ge juist in de laatste aanbie dingsbrief heeft geschreven dat het een oplossing voor het land bouwmuseum wil zoeken, maar het gemeentebestuur denkt daarbij aan een termijn van een paar jaar. Naar aanleiding van de berichten zal het gemeente bestuur niet onmiddellijk tot ac tie overgaan om het landbouw museum voor Brouwershaven te behouden. „Grotere ruimtes zijn niet zomaar voorhanden. En als het bestuur van het landbouw museum goede motieven heeft, dan ben ik niet de man die zegt: dat mag nooit." Het bestuur van de stichting landbouwmuseum Schouwen- Duiveland neemt volgende week een kijkje in de loodsen. Als het hele bestuur het plan ziet zitten, kan het tot actie 'over gaan. Gemeentebode Raas hanteert het scheermes om de baard van PvdA-raadslid J. de Nooijer te verwijderen. Bode Hartevelt (r) kijkt nauwlettend toe tfoto Willem Mieras) HEINKENSZAND - Belofte maakt schuld. Voor de gemeen teraadsverkiezingen had PvdA- raadslid J. de Nooijer in het ge meentehuis van Borsele laten' vallen dat hij zijn baard zou af scheren als zijn fractie winst zou boeken. De PvdA kwam met twee zetels meer uit de bus en de gemeenteboden L. Raas en K. Hartevelt bleken De Nooijers uitspraak niet te zijn vergeten. Bij de aanvang van de raadsver gadering, dinsdagavond, stond middenin de raadszaal een stöel klaar met handdoeken, scheer gerei en water. De Nooijer moest eraan geloven, of liever: zijn baard. Het raadslid onderging de behandeling met waardig- GOES De Goese Sportraad vindt dat de gemeente de garai» tieprijs voor oud papier moet verhogen. Liefst naar een dub beltje, aldus voorzitter A. J. de Kok. Maar wethouder mevrouw M. F. van Tooren moest hoogge spannen verwachtingen tempe ren. „Het college denkt meer in de richting van een stuiver." Momenteel ligt de garantieprijs op twee cent per kilo en dat is ook de officiële prijs die de ver enigingen ervoor krijgen bij de Zeeuwse Oud Papier Centrale. „Een slechte zaak", oordeelde De Kok dinsdagavond tijdens de vergadering van de sport raad. „Dat stimuleert de clubs niet erg om op pad te gaan. Dan ben je een hele zaterdagmorgen bezig met tal van vrijwilligers voor uiteindelijk vijftig gulden." „En dan moet er eigenlijk nog geld bij, want de huur van een container bedraagt 75 gulden", wist een ander te vertellen. Volgens De Kok hebben de ver enigingen het geld hard nodig, nu de tarieven voor accommo daties omhoog zijn gegaan. „En de gemeente bespaart geld door dat de vuilnisophaaldienst het oud papier dan niet hoeft mee te nemen. We zullen de gemeente raad dan ook verzoeken de garantieprijs te verhogen." De wethouder wist te vertellen dat er een ambtelijk voorstel ligt de garantieprijs op vijf cent per kilo te stellen. Dit moet het col lege nog bespreken. Over de door de raad vastgestel de tariefsverhoging wist De Kok te melden dat er een koppeling bestaat met de subsidies. „Ooit is door de raad vastgesteld dat de subsidies gelijkelijk zouden stijgen bij tariefsverhogingen. En die koppeling is nooit inge trokken", aldus de voorzitter. Er bestond onduidelijkheid of die koppeling er werkelijk is. De sportraad gaat dit uitzoeken. Sportraadslid H. Verstraaten bracht in de rondvraag het voor stel naar voren met de verenigin gen te bespreken of er iets is te doen tegen het toenemend aan tal inbraken in en vernielingen aan kantines en dergelijke. „Het is heel frustrerend voor vrijwilli gers om hun werk steeds ver nield te zien. Die haken dan snel ler af en een club zonder vrijwilli gers kan wel ophouden", zei Ver straaten. Het onderwerp komt aan de or de in de eerstvolgende, plenaire bespreking met alle sportvereni gingen. De mogelijkheid bestaat dan met mensen van het Halt project en de politie van gedach ten te wisselen. HULST Wil de gemeente Hulst het multifunctionele cen trum Den Dullaert in stand hou den, dan moet er volgens be stuur en directie meer geld voor worden uitgetrokken, dient het personeel met anderhalve kracht te worden uitgebreid en moet voor het handhaven van het pakket aan culturele activi teiten in Hulst het beschikbare budget van 42.500 gulden aan zienlijk worden verruimd. Di recteur G. de Croock en be stuurslid R. J. Scheele van stichting Den Dullaert voerden dit dinsdag aan tijdens een persconferentie over de finan ciële problemen van de stich ting. „De tekorten voor het gemeen schapscentrum zijn in 1989 op gelopen tot ongeveer 100.000 gulden. Dat bedrag komt boven de 495.000 gulden die de gemeen te ons jaarlijks toekent. Voor de Zuidhal komt daar nog een te kort bij van 66.000 gulden. Dat valt voornamelijk te wijten aan hoge rentelasten. Het is duide lijk dat wij op deze weg niet ver der kunnen gaan. Wij zijn dan ook van mening dat het gemeen tebestuur met ideeën moet ko men om deze tekorten weg te werken", benadrukte De Croock. De directeur verduidelijkte dat THOLEN - In het weekeinde van vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 april worden in Tho len zo'n 120 zeer speciale voer tuigen verwacht. Zij doen mee aan de tweede South West Coast Custom Run van de Belgische Streetcar Cruisers Internatio nal Association. Deze organisa tie hield ook vorig jaar een der gelijke rit door zuidelijk Neder land en België, waarbij ze ook Tholen aandeed. Dit jaar zijn er deelnemers uit België, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Nederland met ver bouwde voertuigen, waaronder de speciale 'Vans' compleet met hemelbedden en vaak schitte rende beschilderingen. Zater dag en zondag zijn de voertuigen te zien op de voormalige oester putten in Tholen en geven de ei genaren de nodige uitleg. De voertuigen maken ook dit jaar weer een rondrit langs alle ker nen van het eiland. niet uitgegaan moet worden van een structureel tekort van een ton extra op de exploitatie van het gemeenschapshuis. „Zo is het niet. Door het afscheid van directeur De Gucht, de werving van een nieuwe directeur en al lerhande zaken die met de wisse ling van de wacht te maken heb ben en een extra tegenslag om dat de omzetbelasting over de periode 1985 tot heden anders werd verrekend en we een nahef- fmg moesten ophoesten, zal het tekort in 1990 iets lager uitval len. Toch gaan we ervan uit dat er een structureel bedrag van pakweg 60.000 gulden bij moet." Volgens De Croock moet dit jaar ook een punt gezet worden ach ter het plegen van roofbouw op het Dullaertpersoneel. „De con ciërges draaien ontzettend veel overuren. Dat is ongezond. We vinden dan ook dat er een partti me administratieve karcht bij moet komen en een fulltime con ciërge." Of de gemeente Hulst zomaar meer middelen voor Den Dul laert beschikbaar stelt, valt te betwijfelen. Scheele: „We spre ken over een politieke keuze. Zegt het college zoek het maar uit binnen het beschikbare bud get, dan zullen we als stichting genoodzaakt zijn om de dienst verlening aan de burgers terug te schroeven. Dan gaat de deur voor sommige dagdelen op slot en zullen we intern een reorgani satie moeten doorvoeren. Dat is iets wat wij absoluut niet willen, omdat we dan de doelstelling van onze stichting ondergraven wordt." Ander alternatief om meer mid delen te krijgen is dat Den Dul laert voor culturele activiteiten daadwerkelijk de kosten voor het ingezette personeel in reke ning brengt. Dat gebeurt tot nu toe niet. „Als we dat zouden doen, raakt Hulst zowat al zijn culturele activiteiten kwijt en al les wat je kwijtraakt, krijg je nooit meer terug. Wij als Dul- laertbestuur willen ook voor het behoud van een stukje eigen cul tureel leven vechten. Alles moet niet direct naar Terneuzen of Antwerpen. Willen we echter Den Dullaert als multifunctio neel centrum veilig stellen en ons aanbod aan culturele activi teiten behouden, zal de politiek de gerezen problemen moeten onderkennen en zorgen dat er oplossingen worden aangedra gen." Oud-Indiëgangers boden de foto's van het schooltje in Supat aan aan burgemeester P. Wisse (geheel rechts) van Wissenkerke foto Willem Mieras) WISSENKERKE - Een groep Oud-Indiëgangers bood het ge meentebestuur van Wissenker ke dinsdagmorgen een lijst met twee foto's aan. De plaatjes to nen een schooltje op Zuid-Su- matra, waarvoor burgemeester en wethouders de helft van de post ontwikkelingshulp hebben bestemd. De Oud-Indiëgangers van het bataljon 53RI verbleven aan het einde van de jaren veertig in de kampong Supat op dit Indonesi sche eiland. Dertig jaar later gin gen de eerste Oud-Indiëgangers terug naar de gemeenschap. Wethouder J. H. Uijl van Wissen kerke, die zelf ook zijn dienst plicht in de voomalige Neder landse kolonie vervulde, be zocht Zuid-Sumatra anderhalf jaar geleden. Wat hem en de an dere leden van het vroegere ba taljon opviel, was dat het school tje van de kampong er nog net zo bijstond als vroeger. Het reisge zelschap stond meteen een ge deelte van het vakantie-budget af om het gebouwtje op te knap pen. Thuisgekomen vertelde de heer Uijl over het schooltje en de ge meenteraad van Wissenkerke besloot toen de helft van het ont wikkelingsgeld te besteden aan het verdere oplappen ervan. Als dank daarvoor boden de Oud- Indiëgangers gisteren de foto's aan. De ene is gemaakt in 1948. De andere maakten de bezoe kers toen ze eind vorig jaar naar Indonesië gingen om het ge meentegeld te overhandigen aan de plaatselijke bevolking. Inmiddels hadden de inwoners van kampong Supat het bedrag van vijfhonderd gulden, dat het reisgezelschap hen anderhalf jaar geleden gaf, besteed. Op de foto is te zien dat zelfs een in Ne derlandse ogen zo luttel bedrag al geholpen heeft. Met het Wis- senkerkse ontwikkelingsgeld daar bovenop, beschikt Supat straks over een schoolgebouw, dat weer aan de eisen van deze tijd voldoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 26