abinet blijft bij ngewijzigd beleid n geldproblemen Vrijlaten gijzelaars deel van regeling met Gaddafi Na Ellemeet in '28 weer inslag meteoriet Harde acties dreigen in gezondheidszorg Anne Frank-Stichting informeert gemeenten over extreem-rechts Lid Sovjet-ambassade in Suriname doodgeschoten hn versoepeling van sluitingsuren ongedaan te maken Wolkenvelden jj233e jaargang no. 86 oensdag 11 april 1990 Voor al uw motoronderdeien en revisiewerkzaamheden. mm Goede Vrijdag President opman Planbureau over begroting Koppeling Tsjechoslowakije verandert naam Ducrot Justitieel verleden raadsleden Venlose vrouw door broer doodgeschoten Frankrijk leverde Libië gevechtsvliegtuigen WÊBÊÊËÊÊBÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊk OCMA Basler Jobis Bleyle ALS HET OM MODE GAAT. Barrie S mart i Hauber Walradar Diplomatie w Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen en droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Middagtemperatuur 11 graden. /motorenrevisie/ 'machinefabriek/ tuimmachihes /JWFRISOSTR 31. KRABBENCHJKE O tl 34-1255/7/APLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 wm 'ENSCHEDE (GPD) - Nederland heeft zijn vierde, officieel gere- streerde buitenaardse steen; Glanerbrug-mteoriet, ge- ,emd naar het grensdorp on- r de rook van de Twentse stad schede. .terdagavond doorboorde het miljard jaar oude projectiel een schier oneindige reis van jljoenen jaren eerst de aardse mosfeer en enige tijd later het dak van een woning in Glaner- brug. Dr. L. Lindner van de Utrechtse Rijksuniversiteit sprak gisteravond om zes uur op een persconferentie in het En- schedese politiebureau het ver lossende woord. „De hele och tend hebben in Utrecht weten schappers de steen onderzocht. De conclusie is dat we hier te maken hebben met de vierde meteoriet die ooit in Nederland gevonden is". Na Uden (1840), Utrecht 1843) en Ellemeet 1928) had het heelal Nederland weel een stukje materie gegeven. Kort samengevat komen de be vindingen van de Utrechtse on derzoekers, die dinsdagmorgen gebruik konden maken van een speciale apparatuur, op het vol gende neer. Uit de chemische sa menstelling blijkt de aanwezig heid van echte oermaterie, het ij zer in de steen is 'gedegen oerij- zer', er zit een keurig en voor me teorieten kenmerkend smelt- korstje omheen en de steen be vat één millimeter grote silicaat bolletjes, die op aarde geheid niet voorkomen. Voor dr. Lind ner is het overigens een uitge maakte zaak dat de meteoriet toen hij met een snelheid van veertig kilometer per seconde (144.000 kilometer per uur) aan zijn vrije val naar Moeder Aarde begon veel groter van omvang was. „In een omtrek van enkele kilo meters in de omgeving van Gla- nerbrug moeten, in de lengte van de baan. veel meer brok stukken liggen". itbreiding van winkel-acties UTRECHT (ANP) De acties te- den uitgebreid en zonodig ver ton de voorgenomen versoepe- scherpt. Dat heeft een woord- ping van de winkelsluitingswet voerder van de Dienstenbond llen de komende dagen wor- FNV aangekondigd. UTRECHT (ANP) - De ka derleden van de christelijke vakbond CFO zijn in meer derheid bereid om de onder handelaars in de nieuwe cao voor het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) met harde acties te ondersteu nen. Voor acties in de instellingen zelf zijn de kaderleden wat beducht. De aandacht zal dus uitgaan naar de politiek. De tijd van ludieke acties en demonstratieve bijeenkom sten is in elk geval voorbij, zo zei CFO-bestuurder H. Sta pel dinsdag op een bijeen komst in Nijkerk. Vandaag wordt het eind maart door de vakbonden af gebroken cao-overleg met de werkgeversorganisatie, de Nationale Ziekenhuisraad, voortgezet. De vakbonden hopen dat de werkgevers met meer financiële ruimte komen dan de tot nu toe aan geboden 2,2 procent. De CFO (maar ook de AbvaKa bo, GOB en FHZ) blijft vast houden aan zes procent, waarvan vier procent sala risverhoging. De regio Zuid-West van de FNV-bond AbvaKabo heeft dinsdagavond op een verga dering met afvaardigingen uit 25 instellingen het bod van 2,2 procent van de NZR afgewezen. Als de NZR van daag niet meer te bieden heeft, zal ook deze bond ac ties gaan voorbereiden. Op andere regio-bijeenkomsten van de AbvaKabo zijn de af gelopen twee weken soortge lijke besluiten genomen. Dinsdag - op de eerste actiedag - kwamen volgens de vakbonds woordvoerder in totaal circa 1.500 vakbondsleden in het ge weer tegen de plannen om de winkels straks door de week een half uur langer open te laten en op zaterdag een uur langer. Op 14 plaatsen in het land werden in filialen van vooral grote winkel concerns als AH en Hema en hier daar bij C&A werkonderbrekin gen gehouden waarbij de win kels voor een of meer uren de deuren sloten. De klanten ondervonden over het algemeen weinig overlast. Velen bleken bovendien wel sympathiek tegenover de actie te staan. De bond gaat vanaf vandaag ook het personeel in de Blok ker-zaken oproepen om met de acties mee te doen. Uit een brief waarin Blokker zijn werknemers had laten weten, geen gebruik te zullen maken van de mogelijk heid om winkels langer open te houden, had de actieleiding af geleid dat Blokker daar zwart- op-wit een afspraak met de bond over wilde maken. Maar Blokker stuurde dinsdag een bericht dat de komst van de bond „weinig zinvol zou zijn". Omdat de direc tie niet niet bereikbaar was voor nadere uitleg heeft de diensten bond nu de indruk dat de brief aan de werknemers alleen is ge schreven om hen „rustig te hou den". Vandaag staan opnieuw in 15 ge meenten werkonderbrekingen iSlot zie pagina 3 kolom 7) De Poolse vakbondsleider Lech Walesa wil bij eventuele presi dentsverkiezingen in Polen pro beren dat ambt te veroveren. Walesa vindt het huidige tempo van hervormingen veel te laag, en dat de huidige pre- sident, generaal Jaru- O zeiski, moet aftreden. w EN HAAG (GPD) - Het kabi- et zal niet uit de financiële roblemen voor 1991 kunnen omen als zij vasthoudt aan alle oelstellingen, zoals koop- rachttoename, meer banen, et niet laten stijgen van loon- osten voor ondernemers, te- ugbrengen van het financie- ingstekort en stabiele lasten- 'ruk. ,Dat kan niet allemaal samen. :r zijn politiek nadere keuzes odig. Er is een bijstelling van et beleid noodzakelijk", aldus "irecteur Zalm van het Centraal lanbureau (CPB), de reken meesters van het kabinet. Zalm wam met zijn ontboezeming bij presentatie van het econo- "isch beeld 1991, zoals het plan- ureau dat heeft opgesteld, alm wees erop dat het kabinet el kan proberen de begroting „rond te breien" door be- aalde uitgaven te verschuiven, aar dat dit niet zal helpen. Er is 'mmers sprake van een blijvend robleem, veroorzaakt door een oorwerking van een belasting tegenvaller uit 1989, stijgende rente en stijgende lonen zodat de koppeling duurder uitvalt. „Je mag er niet van uitgaan dat die problemen na 1991 vanzelf kleiner worden", zo meent Zalm. Of het kabinet erin zal slagen de koppeling tussen lonen, uitke ringen en arbeidsvoorwaarden van werknemers in de collectie ve sector te handhaven, wilde Zalm niet zeggen. „Dat is een po litieke afweging", zei hij. Wel keerde hij zich tegen een verho ging van lasten voor werkgevers, vooral als die tot hogere loon kosten leidt. Dat zal onvermijde lijk leiden tot een negatief effect op de werkgelegenheid. Indirect keerde Zalm zich hier mee tegen het zoeken van com pensatie voor de WIR-tegenval- ler van twee miljard gulden bij de werkgevers. Overigens zal ook een verhoging van sociale premies voor werkgevers min der nieuwe banen betekenen, zo gaf Zalm te kennen. dracht gegeven de affaire „diep gaand" te onderzoeken. De Sovjetunie beschikt in Para maribo met vijf diplomaten over een vrij omvangrijke ambassa- Obukauskas werkte sinds PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De tweede secretaris van de Sovjet-ambassade in Su riname, de 41-jarige Stasys Obukauskas, is dinsdagochtend vroeg dood aangetroffen in een greppel langs de weg van Para maribo naar Paranam, ten zuiden van de hoofdstad. De Su rinaamse politie gaat ervan uit dat Obukauskas, die tevens con sul was, maandagavond laat is vermoord. Hij had drie schot wonden in het hoofd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Naast het lichaam van Obukauskas stond een blauwe Mazda, die echter niet van de di plomaat was. Deze reed door gaans in een bruine Mercedes, aldus de politie. De regering in Paramaribo heeft geschokt gereageerd. Sovjet ambassadeur Joeri Bergaoesov werd dinsdagmiddag op het Su rinaamse ministerie van buiten landse zaken ontvangen, waar bij hem is toegezegd dat alles in het werk is gesteld om de zaak op te lossen. Justitie heeft een speciaal recherche-team op- de december 1986 in Paramaribo. PRAAG (AFP/DPA) - Na twee weken van intensief politiek be raad krijgt Tsjechoslowakije een nieuwe officiële naam. 'Fe- deratieve Republiek Tsjechië en Slowakije', zal de nieuwe naam zijn, mits het parlement hieraan 18 april met een twee derde meerderheid zijn goed keuring verleend. Dit heeft een brede Tsjechoslowaakse com missie dinsdagavond besloten. Het voorstel is opgesteld door de leiding van het landsparlement, met zijn Slowaakse voorzitter Alexander Dubcek, en de parle- menstbesturen van Tsjechië en Slowakije. TVM-wielrenner Maarten Du crot blikt terug op een korte pe riode vol kommer en kwel. Drie iveken lang heeft een virus hem uit de roulatie gehouden. In de afgelopen week heeft Ducrot weer kunnen trainenmaar dat is geenszins een garantie voor een goede presta- Q tie in de Waalse Pijl. I w Personeel van verschillende zaken in het winkelcentrum Overvecht in Utrecht demonstreerde dinsdag tegen de voorgenomen verruiming van de winkeltijden (foto Frans VanderlindelANP) AMSTERDAM (GPD) - De Anne Frank Stichting heeft de burge meesters van de steden waar Centrumdemocraten en Cen trumpartij '86 in de gemeente raad komen, geïnformeerd over het dubieuze verleden van een aantal van die toekomstige raadsleden. In een brief aan de burgemeesters geeft de stich ting een overzicht van CD- en CP-raadsleden, die zijn veroor deeld door de rechter, vervolgd door het Openbaar Ministerie of bij wie politie-invallen zijn ge daan. Op de lijst staat onder meer het Amsterdamse CD-raadslid dr. W. Bruyn, die volgens de stich ting de brochure 'Recht op apartheid' heeft geschreven. Ook is hij verantwoordelijk voor een quasi-wetenschappelijk rap port, waarin het geweld tegen buitenlanders als een geoorloof de methode van verzet tegen het minderhedenbeleid van de rege ring wordt gepropageerd. Bij het CD-raadslid Van de Plas (Purmerend) heeft de politie in december van het vorig jaar een inval gedaan en nazipropagan- da aangetroffen. Ook werd bij hem een grote hoeveelheid am fetamine gevonden, waarvoor hij nog voor de rechter moet ver schijnen. Het CD-raadslid Vierling, de partij-ideoloog van de oude Cen trumpartij van Janmaat die nu deel gaat uitmaken van de ge meenteraad van Schiedam, moest vorige week voor de kan tonrechter in Amsterdam ver schijnen omdat hij in 1986 en 1987 een cassetteband met racis tische opmerkingen heeft ver spreid. Het onderzoek van de Anne Frank Stichting is nog niet vol ledig afgerond. Naar anderen loopt het onderzoek nog. De brief is verzonden aan de burge meesters van Amsterdam, Al- mere, Purmerend, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Schiedam, Haarlem en Dordrecht. ROERMOND (ANP) - De 20-jari- ge man die maandagmiddag op klaarlichte dag nabij de sta tionsrestauratie in Roermond de 29-jarige uit Turkije afkom stige vrouw H. Saglam uit Ven- lo doodschoot, blijkt haar broer C.S. te zijn. Dat maakte een woordvoerder van de Roer- mondse gemeentepolitie dins dagmiddag bekend. De dader heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd en de politie nader geïnformeerd over het motief van zijn daad. Volgens C.S. moest hij de schan de wreken die door zijn zus over de familie gebracht was. Voordat zij ging scheiden van haar Turkse man, die al vele ja ren in Nederland verblijft, zou zij een relatie met een Nederlandse vriend hebben opgebouwd, al dus de lezing van de verdachte. Die relatie werd ook de aanlei ding tot de echtscheiding. Voor het uitvoeren van de wraakactie voorzag S. zich van een pistool en een toeristenvi sum voor de Bondsrepubliek. Vanuit dit land kwam hij naar Nederland. Hij zocht uit waar zijn zus, moeder van drie kinde ren, verbleef en wachtte haar maandag op (Advertentie) De OCMA-kazerne blijft voor Middelburg behouden. Het ver wachte verlies van arbeids plaatsen wordt bovendien om gezet in winst doordat de OC- NA-opleiding in Woensdrecht aan dat van Middelburg wordt toegevoegd. Defensie-minister Ter Beek deed deze verrassende toezegging dinsdag tij dens zijn bezoek aan dj Zeeland. De installatie van een informa- tieverwerkend systeem voor de walradarketen Westerschelde is een feit. Op tijd en voor de afge sproken prijs van 200 miljoen gulden. De installatie ivordt gezien als een 'historisch moment'. Lange Vorststraat 12 4461 jp Goes Tel. 01100-27607 BAYRUT (RTR/UPI/GPD) - De vrijlating van de Fran^aise Jac queline Valente, haar Belgische vriend Femand Houtekins en hun in gevangenschap geboren dochtertje Sophie Liberté, is het gevolg van een regeling tus sen Frankrijk en Libië over drie Mirage-vliegtuigen. Dit is dins dag vernomen in Palestijnse kringen in Bayrut. De drie gijzelaars, die sinds 8 no vember 1987 in handen waren van de terreurgroep Fatah-revo- lutionaire raad van Abu Nidal, arriveerden gisterochtend bij de Franse ambassade in West-Bay- rut. Vijf gewapende mannen in twee auto's leverden hen af bij het ambassadegebouw. „Ik kus al mijn familieleden. Het gaat goed met mij en de baby", zei Va- lente tot verslaggevers. Houtekins verklaarde dat de achtergebleven vier Belgische gijzelaars een goed moreel heb ben en zei: „Wij hebben goede hoop dat ook zij vrij komen". Valente, van wie twee kinderen eerder als werden vrijgelaten, liet doorschemeren dat zij op een afgelegen plaats waren vast gehouden. „Wij zijn allen in goe de conditie maar moe van het reizen". Zij vertelde dat zij gedu rende de gevangenschap een tweede baby had gekregen, een jongen die Palestina was ge noemd, maar dat die maar onge veer één jaar was geworden. De Franse ambassadeur, René Ala, verklaarde dat het jongetje on danks behandeling door artsen overleed aan een maagziekte. In Brussel verwelkomde de Bel gische minister van buitenland se zaken, Mark Eyskens, de vrij lating van de drie gijzelaars. Eyskens zei die te zien als een te ken van goede wil wat betreft de overige Belgische gijzelaars; de broer van Houtekins, Emma nuel, zijn vrouw Godelieve en hun twee kinderen. Hoewel de ontvoerders tot de vrijlating besloten na een op roep van de Libische leider Gad dafi ter gelegenheid van de mos lim-vastenmaand Ramadan, verluidt in Palestijnse bronnen in Bayrut dat die gebeurde in het kader van een regeling tus sen Frankrijk en Libië. Parijs stuurde onlangs na lange tijd dralen drie Mirage-vliegtuigen naar Libië, in weerwil van een EG-embargo. Frankrijk heeft ook aangekondigd de levering Fransen is bij de Belgen nauwe lijks meer sprake van stille di plomatie. De Belgische regering voert al een paar dagen, zo goed als in het openbaar, onderhandelin gen met de Palestijnen. De ge sprekken tussen de leiders van de groep van Abu Nidal en de speciale ambassadeur Hollants van Loocke vinden 'ergens in Li banon' plaats bijna onder het oog van de televisiecamera's. van graan aan Tripoli te gaan hervatten, en herstelde inmid dels ook de scheepvaart- en tele- communicatieverbindingen. In België hoopt men dat ook Emmanuel Houtekins, broer van Fernand, diens vrouw Gode lieve Kets en hun twee kinderen Laurent (19) en Valerie (18) nu snel zullen worden vrijgelaten. Maar in tegenstelling tot de Wmm Jacqueline Valente, haar vriend Fernand Houtekins en hun dochtertje Sophie Liberté, arriveren in gezelschap van de Franse ambassadeur René Ala en zijn vrouw bij de Franse ambassade in Bayrut. Gisteravond zijn de drie vrijgelaten gijzelaars in Frans militair vliegtuig in Parijs aangekomen (foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1