PZC Dagbehandeling PZZ nu in bezit van eigen gebouw Onderzoek naar voorfinanciering kanaalkruising Een boek voor de vrijheid Gevangenisstraf voor bedreiging met een mes Gevangenisstraf voor rijden met alcohol op Samenwoners laten te weinig vastleggen Burgemeester persoonlijk aangesproken provincie woensdag 11 april 1990 15 In najaar opening REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS B en w Middelburg: Geen tol Onderscheiding Zeeland 40-45 Vuurwapens Deeltijd Aanbesteding MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg gaan onderzoeken of voorfinan ciering van een derde kanaal kruising tot de mogelijkheden behoort. De commissie finan ciën deed wethouder E. M. J. van Brummelen-van Wilgen dinsdag diverse suggesties aan de hand. Aan de orde kwamen onder meer: aanspraak maken op EG-gelden, het bedrijfsleven om steun vragen en overleg met de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij om de derde krui sing over het Kanaal door Wal cheren mogelijk te maken. De commissie was met uitzonde ring van de SGP/RPF/GPV en de PPR van mening dat de aanleg van de kruising een bovenregio naal karakter heeft. De voorfinanciering van een der de kanaalkruising is al vaker ter sprake geweest in Middelburg. Zo liet het college van b en w in november vorig jaar weten geen directe aanleiding te zien, noch de financiële mogelijkheden te hebben om een aqua- of viaduct voor te schieten. Volgens het CDA-raadslid mr J. A. R. M. Douwes moet Middel burg 'kolossaal hard werken' om de kruising op zo kort mogelijke termijn te realiseren. „Ik heb een beetje de indruk dat de kruising in de publicitaire mist ver dwijnt. De kruising is noodzake lijk om Middelburg leefbaar te houden." Douwes vroeg wethou der Van Brummelen-van Wilgen samen met de provincie actie te ondernemen. Volgens hem heeft ook het Walcherse bedrijfsleven baat bij de derde kruising. Dou wes opperde de mogelijkheid een aparte NV op te richten, die de kruising moet realiseren en tol te heffen. WD-raadslid C. Koster kwam met de suggestie in overleg te treden met de PZEM om te be kijken of voorfinanciering moge lijk is met de PZEM-reserves. Mr C. Meijler (PvdA) zag niets in tol heffen. ..Dat kan alleen als je geen alternatieven hebt. We hebben ook nog twee kruisingen waar je niet voor hoeft te beta len. Bovendien heb je toestem ming nodig van het rijk en die krijg je in dit geval niet." Het SGP/RPF/GPV-raadslid L. A. Kodde zag voorfinanciering somber in, omdat hij niet over tuigd was van het bovenregiona le belang van een kruising. ,,Ik ben van mening dat alleen Mid delburg het grootste belang heeft bij een derde kruising. {Slot van pagina 11) tige eigenaar. „Een beslissing om een onderscheiding terug te geven, wordt vaak in grote emo tionaliteit genomen. Daarom bieden we bij een latere gelegen heid de versierselen opnieuw aan." Van Wanrooy houdt het Erete ken met de gespen nu toch maar voorlopig in huis. ,,Ik heb haar niet in dank aangenomen, maar mijn advocaat heeft gezegd dat ik de onderscheiding maar moet opspelden als het proces over een paar maanden voor het ambtenarengerecht dient." Ad vocaat J. Wouters bevestigt dat. Hij verwacht dat zijn cliënt in het gelijk wordt gesteld bij het proces tegen het ministerie. Volgens Wouters is het invalidi teitspensioen van Van Wanrooy gebaseerd op de Pensioenwet voor de Landmacht van 1922. Ambtenaren van defensie halen er echter een artikel van de alge mene militaire pensioenwet bij om de rechtmatigheid van de uitkeringskorting aan te voeren. Wouters: „Het heeft niet veel zin om vóór de uitspraak van het ambtenarengerecht opnieuw een discussie over de zaak te gaan voeren. We wachten eerst de zitting maar eens af." Advertentie Commissaris dr C. Boertien (rechts), auteur dr G. van der Ham en voorzitter P. G. van den Bosse van de begeleidingscommissie oorlogsgeschiedschrijving buigen zich over het tweede deel van Zeeland 40-45 (foto Lex de Meester MIDDELBURG - Bijna een miljoen gulden voor een paar oorlogsboekjes, dat is veel geld. Maar, betoogde gedepu teerde mevrouw G. de Vries- Hommes dinsdag tijdens de presentatie van het tweede deel van Zeeland 40-45, je kunt het ook van een andere kant bekijken. Beschouw het bedrag met de zes nullen, dat voor de geschiedschrijving over oorlog en bezetting is uitgegeven, als een kosten post voor defensie. In die zin, dat de boeken het vrije Ne derland, het vrije Zeeland helpen verdedigen. Dan is het geld in elk geval goed ge bruikt. Met woorden van die strek king stond de gedeputeerde toch nog even stil bij het grote bedrag, dat de provincie voor een eigen geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog heeft moeten neertellen. In totaal heeft het project zeventien jaar geduurd en hebben zich drie auteurs met de materie bezig gehouden. Tot 1978 L. W. de Bree, vervolgens dr G. Taal tot 1984. G. van der Ham mocht het karwei van zijn overleden voorgangers afma ken. Gisteren overhandigde voorzitter P. G. van den Bosse van de begeleidingscommis sie oorlogsgeschiedschrijving het eerste exemplaar aan commissaris van de koningin dr C. Boertien. De officiële presentatie vond plaats in de Schouwburg van Middelburg. Zeeland 40-45 bestaat nu uit twee afzonderlijke boeken: het in 1979 verschenen eerste deel van L. W. de Bree en het tweede van Van der Ham, die daar vorige week woensdag op promoveerde. Ook commissaris Boertien stond stil bij de duur van het project. Hij zei: „De begelei dingscommissie legde op elke slak zout, er werd op elk detail gelet. Ik zou niet graag auteur geweest zijn onder de ijzeren blik van Van den Bosse en de zijnen." Verder vestigde hij de aandacht op de begrippen goed en fout, die in het boek van Van der Ham zeer terug houdend worden behandeld. „Het foute", aldus de commis saris, „meldt zich niet meteen in stampende zwarte laarzen. Het dient zich aan in het leven van alledag, het hult zich als een wolf in schaapskleren. In extreme situaties leidt dat uiteindelijk tot stampende zwarte laarzen. Om dat te voorkomen is waakzaamheid te allen tijde geboden. Want we worden, ook in Zeeland, geconfronteerd met bijvoor beeld zwarte en witte scholen, met stigmatisering van groe pen in onze samenleving. Ik ben er van overtuigd, dat hier en op het moment, dat ouders een exclusieve witte school kiezen voor hun kind, of wan neer groepen uit de samenle ving worden buiten gesloten, even zovele momenten zijn voor de keuze tussen goed en fout." Het tweede deel van Zeeland 40-45 ligt met ingang van van daag (woensdag) in de boek handel. Bibliotheken en ge meentebesturen krijgen van de provincie een exemplaar voor de aanvulling van hun collectie. Tegelijkertijd is er van Van der Ham in de reeks Zeeuwse Katernen een boekje verschenen over oorlogsschil ders. Het gaat daarbij om Britse en Canadese kunstenaars, die taferelen van de oorlog in Zee land op doek hebben vast ge legd. De 'warpaintings' zijn dit voorjaar te zien op ten toonstellingen in het Rijks museum in Amsterdam en het legermuseum Generaal Hoefer in Delft. Het huwelijk is in Neder land nog steeds de enige vorm van samenleving die wettelijk geregeld is. Ook dan is het belangrijk om vóór het huwelijk na te denken over het maken van huwelijks voorwaarden. Bij ongehuwd samen wonen is het van nog veel groter belang om een rege ling te treffen. Ter bescher ming van hun eigen en eikaars belangen zijn samen woners gebaat bij goede onderlinge afspraken. Zij kun nen die vastleggen in een samenlevingscontract. Deze afspraken kunnen eikaars eigendommen, de verdeling van het inkomen, mede-eigendom van de wo ning en andere zaken betref fen. Het gaat om regelingen die belangrijk zijn tijdens het samenwonen, maar ook als de relatie verbroken wordt of als één van de twee overlijdt. Raadpleeg daarom de notaris. Hij weet wat u kunt regelen en legt het voor u vast. De notaris is onpartijdig. Hij heeft oog voor de belan gen van beide betrokkenen, zodat onenigheid achteraf zoveel mogelijk wordt voor komen. Vraag de notaris ook juridisch advies bij andere belangrijke beslissingen in het leven, zoals huwelijk, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, de keuze van een ondernemingsvorm, het oprichten van een stichting of vereniging. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus gerust een af spraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes het best kunt regelen. MIDDELBURG - De 28-jarige J.L.K. uit Oosterhout werd tien jaar geleden geweerd van een Thoolse camping aan de Muije- weg, omdat hij zich misdragen had. Vorig jaar juli kwam hij met een kennis toch weer naar de kantine van de camping. Hij bedreigde één van de gasten en hij trok een mes toen de cam pinghouder hem van zijn ter rein wilde zetten. Daarna sloeg hij een paar ruiten in. K. werd dinsdag door de Middelburgse politierechter mr A. Schuering veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Bij de straf hield de rechter reke ning met het lange strafblad van K„ waarop meerdere geweldsde licten staan. De officier van jus titie, mr C. van Ginkel, wilde K. een zwaardere straf opleggen. Hij eiste acht weken gevangenis straf, waarvan vier voorwaarde lijk. Daarbij verweet hij K. dat hij met het mes naar de camping houder gestoken had. De rechter vond echter dat de bedreiging wel bewezen kon worden, maar het gericht steken niet. De 32-jarige R.T. uit Koudeker- ke kreeg een boete van 1500 gul den en vier weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, vanwege het bezit van een geweer en de invoer van een tweede geweer met munitie vanuit België. De man verklaarde tijdens de zitting veel overlast van ratten te hebben. Herhaald klagen bij de gemeente zou niet geholpen hebben, waarna hij besloot de ratten dan zelf maar af te schie ten. Vlak over de grens bij Putte kocht hij zijn munitie en tegelijk een ander geweer, omdat het vuurwapen dat hij bezat na ieder schot herladen moest worden. Volgens T. wist hij niet dat hij het wapen in Nederland niet zonder vergunning in bezit mocht hebben. De officier van justitie noemde het verhaal van de man 'onnozel' en hij eiste een boete van 2000 gulden en vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Wemeldinge wil van krotten af GOES - Voorkomen is niet al leen beter, maar ook nog aan zienlijk goedkoper dan genezen. Dat besef heeft de afgelopen tien jaar ook meer en meer post gevat in de gezondheidszorg en is de inspiratiebron geweest voor bezuinigingen in het be leid. Bezuinigingsmaatregelen die nu eens niet de kwaliteit van de zorg aantasten maar juist een gedifferentieerder, dus beter op patiënten toegesneden, behandeling bewerkstelligen. Dat beleid vindt zijn weg in alle disciplines van de gezondheids zorg met als belangrijkste prak tische effect dat instellingen min of meer gedwongen worden buiten hun eigen muren te tre den. Eén van de toverwoorden in die ontwikkeling is de dagbehande ling. Bejaarden kunnen langer thuis blijven wonen door behan deling overdag in een verzor- gings- of bejaardenhuis en in zie kenhuizen verschuiven specia listische verrichtingen ook steeds maar van de opname naar dagopname en polikliniek. Helzelfde geldt in de psychia trie: Psychiatrische dagbehan deling' kan een opname voorko men of verkorten. Het is derhal ve veel goedkoper maar ook veel minder ingrijpend. De patiënt ervaart het in ieder geval als iets heel anders. Daarom is de afde ling dagbehandeling van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land (PZZ) blij met een eigen ge bouw. Begin deze maand trok de afdeling, na bijna tien jaar inwo ning in het PZZ hoofdgebouw, in een aparte behuizing, helemaal gebouwd op de eisen die de be handeling stelt. Voor G. Menting, hoofd van de dagbehandeling, is het nieuwe gebouw ideaal. „De architectuur en de gekozen materialen wijken op alle manieren af van wat er in de andere bebouwing is ge bruikt. Dat geeft een duideljk onderscheid. Bovendien heeft alles een eigen plaats. Dat orga niseert een stuk gemakkelijker". In het gebouw zijn, behalve kan toortjes en spreekkamers, zes grote ruimten ingericht. Om te beginnen is er een kantine met een groot terras, waar personeel en patiënten los van de bahan- delprograma's kunnen praten, koffiedrinken of gewoon een boekje lezen. Aangrenzend is een grote keuken ingericht waar patiënten geleerd wordt het ei gen potje te koken. Het is duide lijk niet de bedoeling dat daar maaltijden voor de hele club worden bereid want eten moet in het PZZ-restaurant blijven ge beuren. In een leszaaltje, een spreekka mer, een zaal voor psychomoto rische therapie, één voor creati- viteits- en één voor bezigheids therapie, kunnen 26 mensen per week dagbehandeling krijgen. Dat hoeft niet altijd full-time, het kan ook in deeltijd gebeuren, zodat meer dan 26 mensen tege lijk het centrum kunnen bevol ken. Mocht er in de toekomst een verdere verschuiving plaats vinden van intramurale naar se- mimurale behandeling en het PZZ krijgt erkenning voor meer dan 26 plaatsen, dan zijn er mo gelijkheden te over om het ge bouw aan te passen en uit te breiden. Het publiek in de dagbehande ling is ruwweg in twee groepen in te delen: mensen die nog nooit in een psychiatrisch ziekenhuis op genomen zijn geweest en voor wie de ambulante geestelijke ge zondheidszorg te weinig biedt en patiënten die wel één of meer op namen achter de rug hebben. De laatste groep, ongeveer 35 pro cent van alle dagbehandeling patiënten, heeft vaak baat bij de dagbehandeling omdat die eer der ontslag uit het ziekenhuis mogelijk maakt en een soort overgangsfase schept tussen het geregelde leven in het zieken huis en de vrijheid waarover in de thuissituatie vaak moeilijk heen te kijken valt. Het is de be doeling dat het centrum voor dagbehandeling pas in het na jaar officieel wordt geopend. Het PZZ wacht totdat ook het nieu we opnamegebouw klaar is zo dat ze een hoge Piet kunnen strikken voor de opening. In september is er in ieder geval een open dag op de dagbehande ling. Tot dan zijn personeel en gebruikers nog wel bezig zich te schikken in de riante ruimte, die nog niet helemaal is ingericht. Het nieuwe gebouw voor dagbehandeling van het PZZ (foto Willem Mieras WEMELDINGE - 'Van Bommel laat ons zitten met de rommel', luidt de handgeschilderde tekst op een bouwval aan de Nieu- wendijk in Wemeldinge. De be woners aan het dijkje nemen het burgemeester J. van Bom mel van de gemeente Kapelle kwalijk dat hun straat al jaren een afbraakbuurtje is. Ze drin gen aan op sloop. Dat gebeurt voor 1 mei, zegt de gemeente. Dat moeten we dan eerst zien, vinden de bewoners. „Dat is toch geen entree voor een dorp. Je schaamt je gewoon voor de mensen die je op bezoek krijgt", spreekt mevrouw T. van Opbergen namens de overige dijkbewoners. Ze kijkt aan de noordkant uit op vijf lege, dicht gespijkerde dijkwoninkjes en aan de zuidkant op vier. Dat wa ren er enige tijd geleden ook nog vijf, maar in de januaristorm waaide van een krot het dak af. De gemeente heeft vervolgens de muren neegehaald. „Maar het is er nog levensgevaarlijk. Er ligt overal glas. Gevaarlijk voor spe lende kinderen." Aan de zuidkant woont nog ie mand. Ook met dichtgespijker de ramen om te voorkomen dat jongelui er steeds weer de ruiten ingooien. Op het eerste gezicht is namelijk niet te zien dat er ie mand woont. Dit pandje is on langs ook door de gemeente ge kocht. Na bijna vier jaar onder handelen. Maar het plan iets met die dijk- huisjes te doen is nog veel ouder. Het bestemmingsplan dateert van 1968. Tien jaar geleden is de gemeente begonnen de pandjes aan te kopen. Maar dat viel niet mee. Sinds anderhalf jaar is het rijtje aan de noordkant in ge meentelijk eigendom. Het rijtje aan de overkant pas sinds een maand. Al die jaren hebben de mensen die een stukje verder wonen te gen een griebus aan moeten kij ken. En toen zij plannen wilden ma ken hun eigen tuin of huis mooi te maken voor koninginnedag, stroomde het gemoed vol. Met kwast en verf toog het gezel schap aan de slag. Op de krotten verschenen teksten als 'Te koop. Tegen elk aannemelijk bod. In zeer slechte staat' en 'Bouw markt Nieuwendijk. Puin gratis afhalen bij Van Bommel'. MIDDELBURG - De Terneuzenaar P.M. van der V. (61) is dinsdag door de Middelburgse politierechter mr A.A. Schuering veroordeeld tot in totaal tien weken gevan genisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Hij mag ver der zestien maanden niet meer rijden. Van der V. is al veertien maanden zijn rijbewijs kwijt. Hem werd dinsdag tweemaal rijden onder invloed van alcohol en het weigeren van een ademtest ten laste ge legd. Hij werd aangehouden, terwijl hij nog een proeftijd had van een voorwaardelijke straf, dip hij kreeg na een vorige veroordeling voor het weigeren van een bloed proef en het rijden onder invloed. Die voorwaardelijke straf kreeg hij gisteren alsnog. De officier van justitie, mr C. van Ginkel, had een nog zwaardere straf in gedachten. De rechter hield echter re kening met de veranderde omstandigheden van de Ter neuzenaar, die nu niet meer aan de drank is, en hij legde twee weken van de geëiste gevangenisstraf voorwaarde lijk op. Van der V. werd eind '88 en begin '89 drie keer aangehouden. De eerste keer op 3 december reed hij on der invloed in de Zuidlandstraat in Terneuzen. Op 9 de cember ramde hij een verkeerspaal in de Nieuwstraat, waarna hij doorreed. Toen de politie later die dag bij hem thuis kwam, weigerde hij zijn adem te laten testen op alcohol. Op 19 februari 1989 wilde hij zijn auto net achteruit rijden van het parkeerterrein aan de Westkolk- straat in zijn woonplaats toen hij aangehouden werd. De Vlissinger A.O. (41) moet 3000 gulden boete betalen voor het rijden met een flinke slok op. Hij werd verder veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een voorwaardelijke rij-ontzegging van vijf maanden. In die vijf maanden mag hij in het weekeinde niet rijden en hij moet een alcoholverkeerscursus volgen. De man werd op 7 augustus vorig jaar op de Kenau Hasselaarstraat in zijn woonplaats aangehouden na een avondje doorzak ken. Tegen de Zierikzeese W.M.C.K. (36) eiste de officier van justitie ook een boete van 3000 gulden voor rijden onder in vloed, een voorwaardelijke rij-ontzegging en een voor waardelijke gevangenisstraf. De vrouw werd in augustus vorig jaar door de politie aangehouden op de Langen- dam in Zoutelande, omdat ze slingerend reed. Na een voorlopige ademtest moest ze mee naar het bureau in Serooskerke. Een definitieve ademanalyse mislukte, volgens de politie omdat de vrouw niet mee wilde werken. De rechter vond echter dat die onwil nergens uit bleek. Het proces-verbaal was op dat punt erg onduide lijk. Mr Schuering veroordeelde de Zierikzeese daarom tot een minder zware straf dan de officier had geëist. De vrouw kreeg 1500 gulden boete en ze heeft een voorwaar delijke rij-ontzegging van drie maanden met een proef tijd van twee jaar en de verplichting een alcoholver keerscursus te volgen. De 23-jarige A.C. van der L. uit Rilland moet 1250 gulden boete betalen, omdat hij in augustus vorig jaar onder invloed achter zijn stuur zat. Hij werd gepakt in de Bur gemeester Elenbaasstraat in Kruiningen. De man moet ook een alcoholverkeerscursus volgen en hij heeft een voorwaardelijke rij-ontzegging voor drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde de 21-jarige A.L.C.V. uit Tilburg tot een boete van 1000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, en een ont zegging van de rijbevoegdheid van zes maanden. De man werd in juli vorig jaar door de politie aangehouden op de Kromme Reke in Renesse. Tijdens de zitting verklaarde hij dat het de eerste dag van zijn vakantie was en dat hij geen slaapplaats had kunnen vinden. V. reed daarom nog 's nachts over het eiland rond en intussen had hij aardig wat ingenomen. De gemeente wil de bouwvallen slopen, de dijk verbreden en aan de noordkant het poldertje op hogen om er 29 koopwoningen te laten bouwen. De plannen zijn al jaren rond, maar uitvoering liet steeds op zich wachten. „Voor 1 mei verdwijnt de noord kant onder de slopershamer", zegt wethouder ing G. E. M. M. de Maat. „De aanbesteding is al de deur uit. Evenals die voor aanpassing van de riolering ach ter de huizen. De andere kant wordt ook zo snel mogelijk ge sloopt. Maar pas nadat de laat ste bewoner een ander huis heeft gevonden. Waarschijnlijk is dat rond 1 juni." Volgens de wethouder kon de noordkant niet eerder plat, om dat dan een gevaarlijke situatie zou ontstaan. „Je krijgt dan een gat, waardoor een auto zo van de dijk rijdt", vindt de gemeentebe stuurder. En eerder het polder tje ophogen, lag ook niet in de lijn van de gemeente. „Dan ligt dat dure zand daar een paar jaar te verinteresten." De actievoerders zijn sceptisch. „Er zijn al zo vaak data ge noemd. En dat spul staat er nog steeds, voorzover je het nog staan kunt noemen." Buurtbewoners schilderen leuzen op de verkrotte pandjes tegenover hun huizen (foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15