PZC Groep wandelaars naar bron Schelde dunt uit Zeeuwse actiecomités op scherp in beeld Dr. Vogel's eigen Gezondheids magazine! Middelburgse disco's en cafes eerder dicht Historisch moment in ontwikkeling van walradarketen provincie 13 Winkelsluiting Spilfunctie PvdA in nieuw college Niet netjes Bedrijven Compromis Voorlichting horeca-beroepen CNV-cursus over beleid technologie Tevreden Bravenboer en Scheers wint prijs Nu overal te koop voor lr WOENSDAG 11 APRIL 1990 Taak burgemeester Hulst kleiner HULST - PvdA-wethouder P. V. V. Weemaes van Hulst zal in het nieuwe college van b en w een spilfunctie vervullen als het gaat om de besteding van de fi nanciële middelen. CDA-wethouder G. A. van de Voorde, als vertegenwoordiger van de grootste politieke partij in Hulst verantwoordelijk voor de formatie van het nieuwe col lege, bevestigde dit gisteren des gevraagd. Weemaes had tijdens de verkie zingscampagne al diverse malen gepleit voor het onderbrengen van de portefeuille financiën bij een politiek verantwoordelijke en het lijkt er op dat de PvdA'er zijn coalitiegenoten hiervan heeft weten te overtuigen. Dit betekent evenwel dat burge meester mr F. A. W. Jacobs van Hulst binnen de nieuwe be- stuursformatie weinig om han den krijgt. Voor hem resten slechts die zaken die hem wette lijk op grond van zijn functie zijn opgedragen - openbare orde en veiligheid en brandweer - volks gezondheid en representatieve taken. CD A-voorman Van de Voorde blijft openbare werken doen en de nieuwe man, Groot- Hulstenaar B. H. L. Picavet, krijgt grotendeels het pakket van de vertrekkende man, WD-wethouder W. D. M. Kay- ser. Het gaat dan om sportza ken, zwembaden en welzijn of so ciale zaken. 3root-Hulst en PvdA, die elkaar kort na de verkiezing al vonden en onverwachts bij formateur Van de Voorde op de stoep ston den met de vraag of het CDA zich wou aansluiten bij de twee partijen of niet, krijgen nu in Hulst de zeggenschap over de besteding van de gemeen schapsgelden èn de gemeen schapsvoorzieningen. „Ja, de portefeuilleverdeling is door de partijen uitvoerig be sproken. Ik ontken niet dat er vorige week al afspraken ge maakt zijn, maar ik zou het niet netjes vinden als de burgemees ter uit de krant zou moeten lezen wat er is afgesproken. Daarover moet eerst met hem van gedach ten gewisseld worden. Overi gens verwacht ik weinig proble men." De CDA'er ontkende zelf door Groot-Hulst en PvdA voor het blok te zijn gezet. De afgelopen regeringsperiode meende met name het PvdA dat de CDA-in- breng in het college - mede door dat de burgemeester ook van CD A-huize is - de afgelopen ja ren een te groot stempel drukte op het beleid. „De rol van een burgemeester met eenzelfde sig natuur als de grootste regerings partij moet niet overdreven wor den. Ook wij hechten waarde, net als de andere partijen, aan de neutraliteit van de voorzitter van de raad. We hebben dan ook gesteld dat het ons heel wat waard is om die neutraliteit te waarborgen", aldus Van de Voorde. Binnen het Hulster politieke cir cuit wordt naar aanleiding van de geheime besprekingen over de collegevorming de afgelopen weken gesteld dat burgemeester Jacobs eigenlijk als grote verlie zer uit de verkiezingen is geko men. Van de Voorde: „Dat kan wel gezegd worden, maar ik denk niet dat het zo ligt. Ook de ze nieuwe ploeg wil dat de burge meester binnen het college blijft meedraaien. Dat vinden wij een goede zaak." Burgemeester Jacobs is dins dagavond na overleg met de lijsttrekkers met de nieuwe ver deling akkoord gegaan. De deelnemers kregen bij paviljoen De Perk in Perkpolder ruim de gelegenheid op adem te komen {foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN/PERKPOLDER - Van de 300 wandelaars die maandag in Breskens vertrok ken voor de ruim 300 kilometer lange tocht naar de bron van de Schelde waren er dinsdag nog slechts zo'n 60 over aan de start van de tweede etappe van Ter- neuzen naar Hulst. De gebrekkige belangstelling voor dit deel van de tocht was volgens coördinator A. A. P. van Himme van actiegroep 'Redt de Schelde' 'ingecalculeerd'. „Het is natuurlijk een teleurstel ling dat met name in Terneuzen de animo voor de tocht is tegen gevallen. De eendagsdeelne- mers lieten het afweten. Slechts een aantal leerlingen van een school nam de moeite een stukje mee te fietsen. Niettemin ver wachten we de komende dagen weer een toename van het deel nemeraantal. We hebben nog steeds een kern van zo'n 80 vaste lopers (voor één of meerdere we ken) en daar komen er nog steeds bij", zei de actie-coördi nator. De groep lopers, die dins dagochtend vanuit Terneuzen vertrok, had geen moeilijk dag je. Het weer zat mee en in een pit tig tempo werd de twintig kilo meter deltadijk tussen Terneu zen en Perkpolder genomen. Bij camping 't Hellegat werd gepau zeerd. Bij het gelijknamige schorrengebied gaf Bouke Grootjans van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut een korte uitleg over het belang van de Westerschelde voor die ren en planten. Van Gewest tot Gewest maakte wat video-opna men en tegen drieën arriveerden de lopers bij paviljoen De Perk bij Perkpolder. Ze kwamen van verschillende kanten, omdat grappenmakers de bordjes met de route-aanduiding hadden omgedraaid. Terwijl de lopers en leden van het organisatie-comi té zich tegoed deden aan koude en warme dranken maakte het voltallige college van burge meester en wethouders van de gemeente Hontenisse zijn op wachting. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen sprak het ge zelschap toe en zei 'enorm be gaan te zijn met de actie'. „Het is goed om - met deze tocht - nog eens de aandacht te vestigen op de meest vervuilde rivier van Europa. Zelf als gemeentebe stuur zouden we graag hebben dat aan de huidige situatie iets gedaan werd, omdat we probe ren op recreatief gebied aan de weg te timmeren. Dat wordt be lemmerd door de vervuilings- problematiek. Verder kost de verontreiniging van de Wester schelde door, met name de vieze kleuter van Europa België, ons jaarlijks veel geld, omdat we on ze vervüilde haven telkens moe ten uitbaggeren." Kessen sprak de hoop uit dat het doel van de actie - met fysieke inspanning extra aandacht zien te verkrij gen voor de vervuilingsproble- matiek - bereikt zou worden. Na Kessen nagelde José Lem- men van de Zeeuwse Milieufede ratie de vier grootste verontrei- nigers van de Westerschelde in het Sloegebied, Hoechst, Pechi- ney, M&T Chemicals en Total, aan de schandpaal. Volgens de milieu-activiste hebben deze be drijven de afgelopen jaren geen kans gezien om de uitstoot van schadelijke stoffen behoorlijk terug te dringen. Ze vreesde dat de beoogde 70 procent reductie die is overeen gekomen bij de Derde Noordzee- conferentie niet gehaald zal wor den. „We doen dan ook een drin gend beroep op rijkswaterstaat om de normen aan te scherpen, de controle te verbeteren en zo nodig sancties op te leggen", be klemtoonde ze. Vervolgens vertrok het gezel schap naar Hulst. Daar werd in gemeenschapscentrum Den Dullaert door gidsen van het Zeeuws Landschap en herder Jan Boon tekst en uitleg gege ven over de waarde van het Ver dronken Land van Saefthinge. De lezing ging vergezeld van een reeks dia's. Tijdens de druk bezochte mani festatie in Den Dullaert trad de Zeeuwsvlaamse folkgroep Am- bras op. Vandaag wandelen de 'Redt de Scheldelopers' van Hulst, via Emmahaven naar Doel. Zes leden van het actiecomité in de Middelburgse Maxis-vestiging kwamen gistermiddag bij elkaar om acties voor te bereiden. Van links naar rechts: Joke Schipper, Hans Neels, Elise Kleinjan, Paulus Corba, Petra Minnaard en Frank Geldof {foto Lex de Meester MIDDELBURG - Elke werk dag pas tegen zevenen of ach ten thuis. We hebben ze er nooit over horen klagen, het winkelpersoneel dat tot zes uur precies de klanten be dient, daarna nog de kas op maakt of met de bezem langs de schappen gaat alvorens zich per bus of fiets naar huis te kunnen begeven. „Als je in een winkel gaat werken, weet je waar je aan begint". Maar nu er, met name bij het grootwinkelbedrijf, vaste voornemens bestaan om de winkels nog een half uurtje langer open te houden, wordt het ze toch te gortig. Het deel van de Nederlandse bevolking dat achter de toonbank staat, lijkt massaal in actie te ko men. „Mogen wij alsjeblieft ook een priveleven?", schreeu wen de spandoeken die ont vouwd worden. Er wordt zelfs al gedreigd met het stakingswapen. Werkon derbrekingen zorgden er giste ren al voor dat de klant hier en daar voor gesloten winkeldeu ren kwam te staan. Vandaag en morgen kan dat ook in Zee land gebeuren. In diverse Zeeuwse filialen van landelij ke winkelketens staan de ac tiecomités op scherp, met na me bij sommige vestigingen van Albert Heijn, J. B. Markt, V D en Maxls in steden als Middelburg, Vlissingen en Goes. De winkels tot half zeven open. „Wie zit daar nu op te wachten?" Het kan er bij het achtkoppige actiecomité in de Middelburgse Maxis-vesti ging (voorheen Trefcentrum) niet in dat ook maar iemand daar voordeel bij heeft. „Als de omzet er nou nog door zou stij gen. Maar het betekent alleen maar hogere kosten. En wie moet die betalen? Natuurlijk, de klant". Joke Schipper, werkzaam op de mode-afde ling van Maxis en secretaris van de ondernemingsraad in dit 450 personeelsleden tellen de filiaal zou er nog wel over heen kunnen komen, wanneer wordt aangetoond dat het 'goed is voor het bedrijf. „Maar je gelooft toch niet echt dat de mensen er meer door gaan kopen? Het enige effect niersafdeling van de Middel burgse Maxis-vestiging. „Het is nu", zegt ze, „voor veel men sen die hier werken al moeilijk genoeg om avondcursussen te volgen, aan verenigingsactivi teiten mee te doen of je vrije tijd op andere manieren goed te besteden. Om acht uur 's avonds eten, dat zullen som migen straks, als de winkel tot half zeven open zou blijven, maar net redden. Dan kom je thuis op een tijdstip dat de kinderen eigenlijk al in bed be horen te liggen. Maar ook als je eerder thuis bent... De meeste dereen is om vijf uur 's mid dags klaar met het werk. Dan heb je nog een uur om je inko pen te doen. Als je kijkt: voor wie geldt dat niet? Wie werken er allemaal tot zes uur 's avonds? Dan is dat nou juist de categorie van het winkel personeel." MilI I I I I I I II I I is dat onze avond kapot wordt gemaakt." Als lid van het actiecomité dat de afgelopen dagen een twee uur durende werkonderbre king heeft voorbereid, ver wacht ze een grote actiebe reidheid. „Uit de reacties maak ik op dat hier, net als el ders in Nederland al op een aantal plaatsen is gebeurd, zo'n 85 procent mee zal doen." Elise Kleinjan, vice-voorzitter van de ondernemingsraad, is ook tot het actiecomité toege treden. Ze werkt op de kruide- cursussen beginnen om zeven uur. Nu is het al zo, alleen met een snelle hap, haal je dat net." Rekenen hoef je vakkundig winkelpersoneel meestal niet meer te leren. Elise Kleinjan demonstreert dat nog eens. „Kijk, de winkels zijn nu per week 52 uur open. Vrijwel alle mensen, ook alleenstaanden en partners die alletwee werken, hebben een werkweek van hooguit 38 uur. Dan hou je minstens 14 uur over om bood schappen te doen. Vrijwel ie- De acties van het winkelperso neel ('Zes uur dicht en geen mi nuut later') worden gesteund door de FNV-dienstenbond en -voedingsbond. Het CNV ging vorige maand akkoord met het open houden van de win kels tot half zeven, een com promis tussen grote en kleine winkeliers en consumentenor ganisaties. Het CNV is daar nu - onder druk van de leden - op terug gekomen, maar is juri disch voorlopig nog aan het compromis gebonden. Deze vakbond mag, in ieder geval tot 20 april, geen actie voeren, maar heeft wel de stakings kassen geopend voor leden die toch op de barricades gaan staan. Overal in Zeeuwse vestigingen van grootwinkelbedrijven, waar actiecomités deze dagen voldoende collega's achter zich krijgen om de deuren een paar uur te sluiten, krijgt de klant tijdens de actie een voor bedrukt kaartje in de hand ge stopt. „Tijdelijk gesloten", staat er op. En: „U begrijpt dat wij net als de rest van Neder land op een redelijk tijdstip thuis willen zijn. Dat willen we nu duidelijk maken." Volgen een paar verontschuldigende woorden. Sorry consument. Henk Postma DEN HAAG/MIDDELBURG - De Middelburgse cafés de Bloesbak, Engelse pub the Ol dies, disco Meccano en eetcafé Rio op het Damplein moeten in het weekeinde om twee uur hun deuren sluiten. Dat vindt de af deling geschillen van de Raad van State. In een uitspraak geeft de Raad van State aan dat de horecagele genheden aan het Damplein te veel lawaai maken en te lang open zijn. Door de week moeten de zaken om 1 uur 's nachts dicht. De Raad van State heeft de vergunning voor het discoge deelte van Rio voorlopig inge trokken. De eigenaar zal een nieuwe vergunning moeten aan vragen. Hij moet dan wel aan de GOES In hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat in Goes wordt maandag 23 april een voorlichtingsbijeenkomst ge houden voor jongeren die over wegen carrière te maken in de horeca. Zij kunnen informatie krijgen over de verschillende beroepen in deze bedrijfstak. Ook worden ze geïnformeerd over de moge lijkheden via het SVH Leerling stelsel, een opleidingsvorm die leren en werken combineert. De bijeenkomst gaat uit van het Onderwijscentrum Horeca in Zoetermeer. De voorlichtingsbijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor schoolverlaters, zoals van het Lager Beroepsonderwijs, mavo en havo. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en duurt ongeveei anderhalf uur. MIDDELBURG Het district Zeeland van het Christelijk Na tionaal Vakverbond houdt in mei en juni een cursus technolo giebeleid. Doel ervan is de deel nemers een inzicht te geven in de gevolgen van nieuwe technolo gie op iemands arbeidsleven. Tijdens de zes cursusavonden komen onderwerpen ter sprake als participatie overeenkomsten technologie, medezeggenschap, werkgelegenheid, kwaliteit van de arbeid, scholing, privacy, rol van de vakbeweging en activi teiten van het CNV. De cursus wordt gehouden in de Getuige- niskerk te Middelburg en begint op dinsdag 1 mei. Belangstellen den kunnen zich inschrijven bij het CNV-districtskantoor in Goes. door de Raad van State gestelde geluidseisen voldoen. Een aantal omwonenden dat ge noeg had van de late geluidover- last van de bezoekers van deze horecazaken spande vorige week een procedure aan bij de Raad van State. Zij vroegen schorsing van de door de ge meente verleende vergunnin gen. Volgens die vergunningen mochten de uitgaansgelegenhe den in het weekeinde tot vijf uur 's nachts open blijven. W. J. Akkerman, die namens de omwonenden voor de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State vorige week het woord voerde, toont zich nu redelijk te vreden met de uitspraak. „De disco Rio moet voorlopig helemaal dicht. En de rest van de zaken moet door de week om één uur sluiten, in het weekein de om twee uur. We hadden na tuurlijk liever gezien dat onze eis (11 uur dicht) was gehonoreerd, maar vanuit de bestaande situa tie is dit al een goed resultaat", aldus Akkerman. Hij moet nu de zaak nog in de zogeheten bo demprocedure afronden. Dan bekijkt de Raad van State of de vergunningen vernietigd moe ten worden. Akkerman is ook blij dat de ge meente „nu eindelijk eens is te ruggefloten". Hij laakt het be leid van de gemeente waarbij „eerdere klachten bij de ge meente en politie niets hebben uitgehaald." VLISSINGEN - De walradarke ten voor de Westerschelde heeft een historisch moment in zijn ontwikkeling bereikt. Het in formatieverwerkend systeem, waarover in Rotterdam zoveel problemen zijn ontstaan, is op tijd en tegen de afgesproken prijs geleverd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, sa men met het Belgische ministe rie voor het Zeewezen de op drachtgever van het 200 mil joen kostende project, vond dat zo uniek dat daarvan melding werd gemaakt in een persbe richt. De produktie van het informa tieverwerkend systeem is één van de grootste opdrachten op het gebied van automatisering'. L. Bom, projectleider van dat onderdeel van de Schelderadar. vindt het daarom niet meer dan logisch dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat de gele verde prestatie zo direct naar buiten brengt. „Zulke automati seringsprojecten van de rijks overheid worden altijd twee keer zo duur en worden nooit op tijd geïnstalleerd", vertolkt hij de mening van de man in de straat. „Nou, dit goed nieuws." Bom geeft daarvoor in de eerste plaats de Rotterdamse compu terfirma Logica een pluim, maar vlakt ook de inbreng van het projectbureau Schelderadar en de hoofdaannemer Nederlandse Philips Bedrijven niet uit. De bouwers van de Schelderadar- keten hebben één geluk gehad. Zij gingen na de mislukking van het Rotterdamse systeem aan het werk. „Het probleem van de verwerking van veel gegevens is daar onderschat", verklaart de Vlissingse projectleider. „Wij hebben eerst in kaart gebracht voor welke doeleinden het infor matieverwerkend systeem moet worden gebruikt. Vervolgens is een model voor dit systeem ge maakt. Voor Logica was dat de toetssteen." De Rotterdammers wilden de waarneming van de scheepvaart via de radars en het informatie- verwerkend systeem samenvoe gen. Bij het Schelderadarproject zijn beide onderdelen bewust niet in elkaar geschoven. De me dewerkers van de verkeerspos ten aan de Westerschelde krij gen meerdere schermen: één voor de radarwaarneming en twee voor het informatieverwer kend systeem. Als een schip zich meldt, wordt direct het Lloyds Scheepsregister opgevraagd via de computer. Zo zijn binnen en kele seconden de belangrijkste kenmerken van een vaartuig be kend. De waarnemer brengt de aankomsttijd in en de computer berekent a la minute hoe laat het schip ergens op de Wester schelde is. De invloed van de stroming wordt gelijk meegeno men. Dat kan door de koppeling met het informatiesysteem van het Hydro-Meteo Centrum Zee land. De sluizen bij Terneuzen en Antwerpen worden automa tisch ingelicht. Het informatieverwerkend sys teem van de Schelderadarketen biedt een schat aan gegevens over de scheepvaart op de Wes terschelde. Bom heeft de indruk dat dat nog niet helemaal is doorgedrongen tot het bedrijfs leven. Hij komt met een voor beeld. „Stel een scheepswerf denkt erover een nieuw droog dok te kopen en wil weten welke afmetingen dat ding moet heb ben. Wij kunnen zo ophoesten hoeveel schepen van welke leng te en breedte dan ook hier voor bij zijn gevaren." Als de walradarketen langs de Westerschelde medio januari volgend jaar in gebruik wordt genomen, blijven twee' onderde len over. De informatiesystemen van het loodswezen en die van de Antwerpse en Gentse havens moeten dan nog worden aange sloten. „Die koppelingen moe ten halverwege 1991 klaar zijn", deelt Bom mee. „Voor België is dat het belangrijkste. De Belgen betalen 90 procent van dit pro ject en verwachten daarvoor iets terug: efficiënter, sneller werkende havens." Het coördinatiecentrum van de walradarketen in Vlissingen foto Lex de Meester TERNEUZEN - Bravenboer Scheers Raadgevende Inge nieurs uit Terneuzen heeft een Brite Euram Award gewonnen. De prijs wordt toegekend voor het computersysteem dat het ingenieurs- en adviesbureau heeft ontworpen om het opspo ren van storingen te vergemak kelijken. B S is het enige Ne derlandse bedrijf dat een prijs won in het kader van deze sti muleringsregeling van de Euro pese Gemeenschap. De regeling heeft tot doel de technologische ontwikkelingen op het gebied van industriële technologie en geavanceerde materialen in de EG te bevorde ren. Van de zeshonderd vindin gen die voor een prijs werden voorgedragen, kregen er zestig een award. In Nederland kwam alleen Bravenboer Scheers BV in aanmerking met haar vin ding 'Wiring Management Sys tem'. Met het systeem kan de oorzaak van storingen via computer schermen snel worden opge spoord. In de meet- en regeltech niek worden digitale signalen van de ene lokatie naar de ande re gezonden. De signalen wor den via kabels verzonden en om kosten te sparen wordt een aan tal kabels gebundeld in verza mel- en verdeelkosten. Zo lang het goed gaat is dat handig, maar bij een storing duurt het veel langer voor de oorzaak is vastgesteld. Hoe langer de storing duurt, hoe langer het produktieproces stil ligt, hoe meer geld het dus kost. Door alle kabels van codes en kleuren te voorzien en in compu terprogramma's op te nemen kan de oorzaak van een storing snel worden opgespoord. De computer laat namelijk zien waar het signaal stopt en of dat aan een besturingssysteem of een klep of een motor ligt. Advertentie '?Mk gik1®®5' De 100 beste OP^UEGERS^ M\ee n<Jeze maand X i voor J Maak nu voor slechts 1,00 (normaal 2,95) kennis met "Gezondheidsnieuws". In dit grootste gezondheidsblad van Nederland (meer dan 300.000 lezers!) leest u deze maand o.a. Is cafeïnevrije koffie echt beter voor de bloeddruk? Homeopathisch hooikoortsmiddel helpt bij 9 van de 10 patiënten Zo voorkomt u broze nagels! v Thijske (48): 'Mijn overgangsklachten zijn verleden tijd dankzij homeopathie! Nieuw! Rode en blauwe sla. Kerngezond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13