Auto-Poppe Walcheren Alders pleit voor autovrije wijken legering Aruba ;elast CNV-man iland te verlaten PREI EN GEHAKT 79 6.99 Ruim baan voor ooievaars Vrees voor stijging van dodental veerboot tot 200 1 MEDEDELING VOOR TREINREIZIGERS. twee brillen halen 'én betalen! Jerkeerschaos bleef uit ondanks extra lange files schelfhorst [keukens N.V. NEDERLANDSE SPOORWEGEN ïlater bewolking 33e jaargang no. 85 linsdag 10 april 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT dus ANWB-gekeurd en Bovaggarantie. Gildeweg 22 - Vlissingen ■me beschuldigd van ordeverstoring Prei, Gehakt half-om-half, albert heijn Geslaagd Ordeverstoring Storm van kritiek op kapitein wegens verlaten schip 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Kapitein van boord Aanslag IRA Schelde Staking Cees Priem Vrouw op straat doodgeschoten Een aantal personeelsleden van de Neder landse Spoorwegen heeft gisteren actie gevoerd. Vandaag hebben zij het werk weer hervat. Dit betekent dat het treinverkeer nu weer zijn normale loop kan hebben. Wij hebben getracht het ongemak als gevolg van deze acties zoveel mogelijk te beper ken. Gelukkig hebben velen van u tijdig in een andere manier van vervoer kunnen voorzien. Werden uw reisplannen niettemin ver traagd of doorkruist, dan bieden wij daarvoor onze verontschuldigingen aan. Tegen inlevering van deze bon twee complete brillen halen en maar één betalend I li™*) I WW 1 Eerst nog zon, maar in de loop van de Idag bewolking en regen. Matige, later mvrij krachtige westenwind. Tempera- I tuur 11 graden. Mi reinverkeer komt weer op gang JrRECHT (GPD) - De treinen k Nederland rijden volgens de Ideriandse Spoorwegen (NS) Indaag weer normaal of vrij- [■1 normaal. De Federatieve Jtoorweg Vakvereniging |SV), waarin voornamelijk Inducteurs en machinisten In georganiseerd, heeft na de ïakingsdag van maandag de le- |n opgeroepen vandaag weer |n het werk te gaan. Het was bedoeling dat de afgelopen nacht de speciale nachttreinen in de Randstad al weer zouden rijden en vanaf half vijf ook het andere treinverkeer. De stakingsdag van een van de bonden van spoorwegpersoneel tegen het principe-akkoord tus sen NS en de overige bonden in zake een nieuwe Spoorweg-cao leidde vooral maandagochtend tot grote drukte op de wegen. Nadat het aantal kilometers file 's ochtends nog het dubbele was DEN HAAG (GPD) - Minis ter Alders van milieubeheer wil 'autovrije' woonwijken ontwikkelen. In woongebie den met winkels, scholen en voorzieningen voor open baar vervoer op loopaf stand kan het autoverkeer tot vrijwel nul worden te ruggebracht, meent de be windsman. Alders zei dat gisteravond in de slotuit- zending van KRO's 'Hon derd dagen zonder auto'. De bewoners van autovrije woonwijken moeten hun au to aan de rand van de wijk parkeren, zo meent de be windsman. Wel zijn dan aan vullende voorzieningen no dig, zoals sneltrams en bood schappendiensten. Ambte naren van het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu) werken de plannen van de bewindsman nader uit. Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat wil in de binnensteden het langza me verkeer voorrang gaan geven op het snelverkeer. In het nieuwe Structuursche ma Verkeer en Vervoer dat volgende maand verschijnt, zal de bewindsvrouw hier voor met concrete voorstel len komen. Daarnaast streeft Maij-Weggen ernaar een eenvoudiger kaartsys teem in te voeren voor het hele openbaar vervoer. De bewindsvrouw vindt het las tig dat voor bus, trein en tram aparte kaartjes ge kocht moeten worden. Ook wil Maij een eind maken aan de slechte aansluitingen tussen bus-, trein- en tram diensten. In de lange wacht tijden bij het overstappen van trein op bus of tram moet het mes, aldus de be windsvrouw gisteravond voor de KRO-televisie. bRANJESTAD (ANP) - In op- Iracht van de Arubaanse minis- |er van justitie, Hendrik Croes, noest Talip Demirhan, beleids- nedewerker van het Christe lijk Nederlands Vakverbond CNV, Aruba maandagmiddag »m vijf uur (plaatselijke tijd) lerlaten. Dit heeft Adelita rromp, bestuurslid van de vak- lentrale FTA, Federashon Tra- ladornan Aruba, maandag neegedeeld. rolgens Adelita Tromp werd Demirhan voor de keus gesteld vrijwillig te vertrekken of anders Boor de Immigratiedienst te j.:orden opgehaald en op het jliegtuig te worden gezet. Talip Demirhan werd vrijdag Boor het CNV naar Aruba af gevaardigd om de FTA te assis- jeren in het arbeidsconflict tus- jen de Turkse gastarbeiders en pet Amerikaanse bedrijf ARRC, aba Rehabilitation Refinery Company. (Advertentie) Advertentie ïlke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 500g&^5-3.99 @(1)©(5J J,Q.4§ van andere maandagochtenden, meldde de Rijkspolitie maan dagavond slechts een 'iets' druk kere situatie. Behalve extra lange files op maandagochtend, met uitslui tend materiële schade, een en kele gestrande reiziger en enkele kleine incidentjes tussen perso neelsleden van de Spoorwegen onderling is de voorlopig eenma lige stakingsdag zonder grote problemen verlopen. Nederland is massaal met de auto gegaan en heeft uit vrees voor een ver keerschaos in de spitsuren zelfs geprobeerd de files zo veel moge lijk te mijden. Doordat de staking ruim van te voren bekend was, hebben be drijven die voor het vervoer van hun produkten van de NS afhan kelijk zijn, tijdig maatregelen getroffen. Door het inzetten van vrachtwagens verwacht zelfs de PTT weinig problemen met de postbezorging. Het bestuur van de FSV noemt de stakingsdag volledig ge slaagd. Tegen de avond had de categorale bond 1100 stakers ge registreerd. De Vervoersbonden van FNV en CNV, die wel ak koord zijn gegaan met het prin cipe-akkoord voor een nieuwe cao bij de Spoorwegen, schatten het aantal stakers wat lager. Het personeel dat bij de beide Ver voersbonden is aangesloten, heeft voor zover mogelijk wel een aantal treinen laten rijden, maar geen 'besmet' werk gedaan door treinen te laten rijden die door staking van de FSV-colle- ga's uit de roulatie waren. Doordat al snel steeds minder treinen op de bestemde plek ar riveerden, kwam in de loop van de maandagochtend het trein verkeer vrijwel volledig lam te liggen. In de Randstad reed vol gens de NS al snel nog maar tien procent, in Friesland (waar de FSV niet aan de staking deel nam) veel meer en in het oosten van Noord-Brabant zou tegen het eind van de dag nog steeds 90 procent van het lokale trein verkeer hebben plaatsgevon den. Of de stakingsdag een vervolg zal krijgen, was maandagavond niet bekend. Op 23 april wordt er voor de derde keer gesproken tussen de NS-directie en de vier betrokken bonden (behalve de twee Vervoersbonden en de FSV ook de Vereniging van Hoger (Slot zie pagina 3 kolom 7) Dit bedrijf is belast met de con structiewerkzaamheden, die verband houden met de herope ning van de olieraffinaderij. Het was de bedoeling, dat Demirhan vrijdag naar Nederland zou te rugkeren. Twee medewerkers van de Aru baanse Immigratiedienst brach ten rond het middaguur (plaat selijke tijd) in het gebouw van de FTA het besluit van minister Croes aan Demirhan over. Op het verzoek van Demirhan het besluit schriftelijk in handen te krijgen, zeiden de Immigra tie-ambtenaren daar niet aan te kunnen voldoen. „Dat zou nog uren in beslag kunnen nemen," antwoordden zij. Als reden voor het gedwongen vertrek werd aan Demirhan op gegeven, dat hij zich aan orde- vérstoring had schuldig ge maakt. Demirhan verklaarde „geen zin te hebben opgehaald te worden en misschien zelfs een nacht op het politiebureau te moeten doorbrengen". De beleidsmedewerker van het CNV, die ook zitting heeft in het landelijk bestuur van het CDA, wees erop dat de basisprincipes van de rechtsstaat in het geding zijn. ROTTERDAM - De staking van het NS-personeel van gisteren bezorgde dit ooievaarspaar een onverwacht rustige dag. Het paar koos domicilie op een portaal van de spoorbaan aan de Stadhoudersweg in Rotterdam en wordt op andere dagen onophoudelijk gestoord door voorbijdenderende treinen. Vandaag moet het echtpaar weer treinen onder hun huis dulden (foto Paul StolklANP) LYSEKIL/LONDEN (AP/GPD/ ANP) - Op de Deense veerboot Scandinavian Star, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag brand uitbrak, zijn in de hutten in het midden van het schip de verkoolde lijken aangetroffen van tal van gezinnen en vooral van een onverwacht groot aan tal kinderen. Het dodental wordt voorlopiog op 170 ge schat, maar zou nog kunnen stij gen tot 200. Het kan echter nog dagen duren voordat definitief vaststaat hoeveel doden er pre cies zijn gevallen. Eerder schat te de politie het aantal doden op 150. Bij een brand op de Ierse veerboot Norrona zijn een dode en 32 gewonden gevallen. Ook bij deze brand wordt sterk ge dacht aan brandstichting. Er bestond onzekerheid over het aantal slachtoffers omdat kinde ren onder de zeven jaar gratis meemochten en niet op de pas sagierslijsten stonden, zodat on duidelijk bleef hoeveel mensen precies aan boord waren van de veerboot. Gisteravond waren 147 slachtoffers geborgen. Een Zweedse politiewoordvoer der zei dat misschien wel een kwart van de slachtoffers uit kinderen bestaat. In de hutten in het midden van het schip, die pas bereikbaar waren nadat het vuur geheel geblust was, werden nog vele, verkoolde lijken gevon den. Vaak lagen de ouders over hun kinderen heen, kennelijk om ze te beschermen tegen het vuur. Onder de slachtoffers be vond zich ook de oprichter van de rederij die de Scandinavian Star exploiteerde, Jens Hagen. De Noorse politie heeft het ster ke vermoeden dat de brand is aangestoken. Een bemannings lid zou hebben gezien hoe ie mand brandbaar materiaal aan stak, zei de Oslose politiecom missaris Magnar Aukrust, zon der daar verder over uit te wij den. Onderzocht wordt ook of er verband bestaat met drie andere branden op veerboten van vorig jaar. Bij een daarvan kwamen twee Zweden om het leven. Van daag begint in Oslo een Zweeds- Deens-Noorse onderzoekscom missie met het onderzoek. Ook een commissie van de koopvaar dij begint woensdag in Kopen hagen met een onderzoek. Intussen is een storm van kritiek losgebarsten op de kapitein van de veerboot, Hugo Larsen, en de bemanning, die voor het over grote deel uit Filipino's en Por tugezen bestond. Larsen gaf in een interview toe dat de beman ning geen brandoefeningen had ondergaan. Hij ontkende echter dat het brandalarm niet was af gegaan. Larsen ontkende ook dat hij voor de passagiers van boord was gegaan. „Pas toen de vlam men de brug bereikten en wij geen kans meer zagen beneden naar passagiers te zoeken gaf ik opdracht het schip te verlaten", aldus Larsen. De kapitein van een te hulp geschoten veerboot zei echter dat er nog tien overle venden op het brandende schip waren toen de kapitein al van boord was gegaan. De brand weer zette gisteren het bergen van slachtoffers voort. De Zweedse brandweerlieden, die probeerden op zee het vuur meester te worden, hebben zich beklaagd over de afwezigheid van officieren. We konden ner gens informatie inwinnen over de bouw van het schip, zo luidde de klacht. De oorzaak van de brand op de Ierse veerboot Noronna moet nog worden vastgesteld maar Ingvar Brynfors (r), hoofd van de brandweer tijdens een persconfe rentie gisteren, waarop hij bevestigde dat de kapitein de veerboot verliet terwijl er nog overlevenden aan boord waren. Svante Carls- son (1) leidde de eerste blusoperaties foto Torbjorn Gustafsson/AP) In Noord-Ierland zijn vier Britse militairen om het leven gekomen bij een aanslag door het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De jeep waar de militai ren inzaten, reed op O een landmijn. w Zo'n 300 wandelaars zijn maan dag in Breskens in het kader van de actie Redt de Schelde be gonnen aan een protestmars naar de bron van de rivier. De tocht, die drie weken duurt, is bedoeld om de aan dacht te vestigen op Q een schone Schelde. w j Slechts een enkele trein en een handjevol passagiers op de per rons. Dat was het beeld maan dag in Zeeland tijdens de lande lijke treinstaking. Ook onder het Zeeuwse spoorweg personeel bleek de sta- Q kingsbereidheid groot. w De renners van Cees Priem, di recteur-sportief van TVM, heb ben tot dusver weinig gepres teerd. Alleen Johan Capiot en Peter Pieters brengen de nodige FICP-punten binnen. Priem richt, met de Waalse Pijl in het vooruitzicht, zijn hoop op het trio Anderson- Müller-SkibbyI (Advertentie) een woordvoerder van de rederij noemde de brand verdacht. De brand ontstond volgens hem op twee plaatsen tegelijk. De veerboot was op weg van Pembroke in Wales naar het Ier se Rosslare toen hij vlam vatte. Daarop keerde het schip terug naar Pembroke, waar de politie de ruim 200 passagiers en 78 be manningleden ondervroeg. Het vuur werd vrij snel bedwon gen door veertien brandweer mannen die in helikopters wa ren overgevlogen. Toevalliger wijs had de brandweer vorige week nog dezelfde operatie uit gevoerd aan boord van de veer boot, zij het toen bij wijze van oe fening. ROERMOND (ANP) - Een 29-ja- rige vrouw uit Venlo is maan dagmiddag op het Stations plein in Roermond doodgescho ten. De vrouw, moeder van drie kinderen, wilde waarschijnlijk met de bus van Roermond naar huis terugkeren. Dank zij aan wijzingen van ooggetuigen slaagde de politie er snel in een 20-jarige verdachte aan te hou den, die in bezit was van het wa pen waarmee de schoten waren afgevuurd. De man is een naaste verwant van de man van wie de vrouw al enige tijd geleden was gescheiden, aldus de politie. De verdachte, die in de Bondsre publiek woont, sloeg na zijn daad op de vlucht. Hij werd aan gehouden in een warenhuis in het centrum van de stad. Vol gens de politie heeft de man een soort bekentenis afgelegd. Maar over het motief zwijgt hij. Advertentie (Advertentie) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat diagen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag met goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje (Geldig t/m 14 april 1990) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als m de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfdet tijd Op beide bullen t jaar garantie Middelburg Goes, Hulst Terneuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen. Bergen op Zoom Vlissingen 1 Roosendaal 028

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1