I, II! I Rabo biedt boer 'zachte' lening aan utorijden in andstad wordt [elft duurder 1 1: 99 Extra heffingen op brandstof en mest Concessies van Litouwen Milieumaatregelen zijn onvoldoende WIE ONTMOET BORIS BECKER IN MONTE CARLO? Libregts verliest zijn kort geding Sarah Vaughan overleden Ultimatum FNV aan winkeliers Strangeways nog niet heroverd Boudewijn wil abortuswet niet tekenen WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC. HERMANS f Mwi-prus&Mam-keus Zonnige perioden {33e jaargang no. 81 )onderdag 5 april 1990 SNAPPER TUINTREKKERS H Hf HyH iÉ S/////, S/m Verbazing 'Oneigenlijk' Belastingen Driemaster Lamsoor Vlissingen Sperziebonen 500 gram Echte roomboter goudwikkel pakje 250 gram 239" Verscherpt NMP kost koopkracht Ga naar de Ford Dealer en maak >-?' kans op één van de 135 verzorgde tweepersoonsreizen in het Ford Tennis Gala (t/m 14 april a.s.). m Droog en overwegend zonnig, 9 a 10 graden. Wind zwak, westelijk, later zuid. Robuust en wendbaar! Nu I 500,- introduktie voordeel 12 pk. 84 en 105 cm. J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 011 (X) - 32288 m UTRECHT (GPD) - Thijs Libregts mag deze zomer niet naar het we reldkampioenschap voetbal in Italië, al thans niet als coach van het Nederlands elftal. De president van de rechtbank te Utrecht, Mr. L. Schumann, wees gistermiddag in kort ge ding de eis van de door de spelers niet langer gewenste en op non-ac tief gestelde bondscoach af, omdat het in ernstige mate ontbreekt aan ver trouwen tussen hem en de spelersgroep. De rech ter hield voor Libregts de mogelijkheid open, bij de bond op een fikse schadeloosstelling aan te dringen. Zie ook pagina 21 België even zonder koning LOS ANGELES - De we reldberoemde jazz-zan- geres Sarah Vaughan is in Los Angeles overle den. Ze is 66 jaar gewor den. Sarah Vaughan zou deze maand beginnen aan een tournee en zou van de zo mer in Amsterdam op treden. zie ook pagina 9 (Van onze correspondent) BRUSSEL België zit sinds dinsdagnacht tijdelijk zonder staatshoofd. Het kabinet-Mar- tens ontzette koning Boudewijn uit de regeermacht, nadat de 59-jarige vorst had geweigerd de vorige week door het parle ment aanvaarde, nieuwe abor tuswet te tekenen. Hij kon dat niet in overeenstemming bren gen met zijn geweten. De crisis is waarschijnlijk maar van korte duur. Vanmiddag ko men de beide Kamers van het parlement in een spoedvergade ring bijeen en zal koning Boude wijn vrijwel zeker zijn bevoegd heden terugkrijgen. Tot die tijd neemt het kabinet de (overigens beperkte) koninklijke regeer macht volledig over. In België is verbaasd gereageerd op het optreden van Boudewijn en dat van het kabinet-Martens. Er is veel kritiek omdat Boude wijn zijn persoonlijke opvattin gen heeft vermengd met zijn staatsrechtelijke functie. De Ko ning moet de democratische be sluiten van het parlement uit voeren, is de algemene mening. Toch is er ook begrip voor het di lemma waar de vorst voor stond. Als diepgelovig katholiek kon hij het niet met zijn geweten in overeenstemming brengen om de abortuswet, die gedurende de eerste twaalf weken zwanger schapsonderbreking vrijlaat, te tekenen zoals de Grondwet dat voorschrijft. Al eerder gingen geruchten dat Boudewijn, die een zeer gelovig katholiek is, moeite had met de wet, maar niemand dacht na vo rige week dat hij zou weigeren hem te ondertekenen. Minister van justitie Melchior Wathelet, een christen-democraat, wilde dat ondanks zijn bezwaren wel. Vrijdagmorgen, de dag na de stemming, liet Boudewijn aan Martens weten de wet niet te kunnen tekenen. Maar omdat hij „de werking van de democra tie niet in gevaar wilde bren gen", vroeg hij een juridische op lossing te zoeken. Met hulp van staatsrechtgeleerden is daar in het diepste geheim naar ge zocht. Martens riep dinsdagavond laat eerst zijn vijf vice-premiers en la ter het voltallige kabinet bijeen. Dat besloot, na overleg met de politieke leiders van de rege ringspartijen (christen-demo craten en socialisten uit Vlaan deren en Wallonië en de Vlaam se Volksunie), een beroep te doen op artikel 82 van de Grond wet. Dat spreekt over 'de onmogelijk heid van de Koning om te rege ren', waarna het kabinet de macht overneemt tot het parle ment een regent benoemt. Het kabinet kondigde daarna for meel de abortuswet af. Nu teken den echter alle zeventien minis ters, inclusief de christendemo cratische, die vorige week nog tegen de abortuswet hadden ge stemd. Formeel moet het parlement be sluiten hoe in de 'vacature' op de troon moet worden voorzien. Dat kan door een regent te be noemen, maar dat is niet de be doeling. Martens, die vrijdag een verklaring zal afleggen, zal het parlement vragen Boudewijn zijn koninklijke bevoegdheden weer terug te geven. Een situatie als nu heeft zich in België slechts één keer eerder voorgedaan. Dat was in 1940, toen Boudewijns vader, koning Leopold, door de Duitsers krijgs gevangen was gemaakt. Daar door kwam hij in de 'onmogelijk heid' te verkeren om te regeren. Hij kón gewoon zijn taken niet uitvoeren. In 1944 werd Leo polds broer Karei tot regent be noemd. Volgens dé Antwerpse grond wetsspecialist, prof. Karei Re- manque, is dat artikel eigenlijk bedoeld voor fysieke onmoge lijkheid. Hij zei woensdag dat de regering „een zeer ruime inter pretatie" aan het artikel heeft gegeven en er in feite „een onei genlijk gebruik van heeft ge maakt". (Zie ook pagina 4) Voorzitter Stevens van de com missie die de volgende ronde van de belastingherziening moet bestuderen, ziet maar iveinig ruimte voor verdere vereenvoudi ging en verlaging van O tarieven. O Een Engelse driemaster met een opmerkelijke bemanning meer de gisteren in Vlissin- gen af: ze bestaat uit O gehandicapten. I O BRUSSEL - De Belgische koning Boudewijn is voor twee dagen teruggetreden om de ondertekening van de abortuswet door het kabinet mogelijk te maken (foto EPA) UTRECHT (ANP) - De Rabo-bank Nederland is bereid per spectief biedende activiteiten van akkerbouwers met ach tergestelde leningen te financieren. De bank stelt wel de voorwaarde dat een goed herstructureringsplan op tafel legt. Dit heeft een woordvoerder van het Landbouwschap meege deeld na afloop van overleg woensdagavond tussen het dage lijks bestuur van het schap en de hoofddirectie van de Rabo bank Nederland. Hoofddirecteur drs. H. Wijffels benadrukte dat zijn bank niet bereid is de akkerbouwers rentesubsidie te geven of hun schulden kwijt te schelden. De flnancieringsregeling die de bank bereid is te treffen houdt in dat de betaling van aflossingen mag worden uitge steld en dat de lening niet hoeft te worden terugbetaald als de nieuwe activiteit buiten de schuld van de ondernemer mis lukt. PU Jtei JÖ Er zijn kansen om de lamsoor als nieuw typisch Zeeuws pro- dukt op de groentemarkt te brengen. Plannen om de teelt in cultuur te brengen ver keren in een vergevor- C derd stadium. I w Gebrabbel aan de zijlijn, vindt Vlissingen-voorzitter Piet de Jong de vierhonderdduizend gulden die de sponsorcommissie van de voetbalvereniging achter de hand zou hebben. Die werd gisteravond definitief aan de kant gezet door O het bestuur. &L I n EN HAAG (GPD) - Over vijf ar moeten de kosten van het I utorijden in de Randstad vijf- I ig procent hoger liggen dan nu I iet geval is. Dat wordt bereikt I loor invoering van het reke- I ling-rijden dat gekoppeld I i'ordt aan de inkomensstijging, I n een verhoging van de accijn- I en op brandstoffen. Die ac- ijnsverhoging moet het liefst n Europees verband worden eregeld. Dat blijkt uit een ver- rouwelijk concept van het weede structuurschema Ver eer en Vervoer, waarover het abinet waarschijnlijk in mei en beslissing neemt, et concept komt met aanzlen- ijk scherpere maatregelen dan et oorspronkelijke structuur- ichema, dat twee jaar geleden is 'erschenen. Zo moet de groei ran het autoverkeer de komen- le twintig jaar tot 35 procent vorden beperkt (in het oude tructuurschema was dat nog 55 >rocent). Het autoverkeer wordt liet alleen beperkt door het luurder te maken. Ook moeten teden onaantrekkelijk worden mor de automobilist door de •entra alleen nog maar toegan kelijk te maken voor verzor- pngsverkeer. De wijken buiten ie centra worden ingericht als ;ones waar 30 kilometer mag vorden gereden. 9e capaciteit van het openbaar rervoer wordt drastisch uitge weid. In het jaar 2010 moet het ipenbaar vervoer 50 procent neer reizigers vervoeren dan nu het geval is. Daartoe zal het plan dat voorziet in de verdubbeling van de huidige capaciteit van de Spoorwegen voor een belangrijk deel versneld worden uitge voerd. Daarnaast zal het snel tram-metronet in de grote ste den worden uitgebreid. DEN HAAG (GPD) - De Dien stenbond van de FNV wil met de werkgevers in de detailhandel voor maandag de afspraak ma ken dat de werktijden voor het winkelpersoneel gehandhaafd blijven op het huidige niveau. Wordt die afspraak niet ge maakt, dan zullen vanaf dins dag 10 april acties worden ge houden. In eerste instantie wordt daarbij gedacht aan werkonderbrekingen. Op een bijeenkomst van werk nemers in de detailhandel gis teravond in Eindhoven, bleek grote bereidheid te bestaan om actie te voeren tegen de verrui ming van de winkelsluitingstij den. Het winkelpersoneel voelt er niets voor om door de week tot half zeven 's avonds en op zater dag tot zes uur te werken. Advertentie -J: J- max. 4 pakjes per klant. Aanbiedingen geldig t/m za. 7 april 1990 Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voor behouden, De versaanbieding is alleen verkrijgbaar in filialen mei een versafdelmg. VILNIUS - In de Litouwse hoofdstad Vilnius hebben rond zesduizend tegenstanders van de onafhankelijkheid woensdag een demonstratie gehouden, waarbij het tot een handgemeen kwam met jongeren die pro-onafhankelijkheidsleuzen riepen (foto Teo- dor Walczak/AP) MOSKOU/LONDEN (RTR/UPI/AFP) - De Litouwse regering is bereid tot concessies in het conflict met Moskou. Woordvoerder Algimantas Cekuolis zei op een persconferentie in Londen dat de Litouwse regering bereid zou zijn „het proces van de onaf hankelijkheid op te schorten zodra Moskou de onafhankelijk heidsverklaring accepteert." Hij zei ook dat zijn regering be reid is tot een economische unie met de Sovjetunie en toestem ming zou kunnen geven voor gebruik van de Baltische havens door Sovjetschepen en Sovjettroepen in het land te tolereren. De Litouwse regering overweegt ook een referendum te houden in de geest van de gisteren aangenomen Sovjetwet op afschei ding van republieken, zei Cekuolis. Een ontmoeting die woensdag had moeten plaatsvinden tussen een delegatie van de Litouwse regering en de Sovjetminister van binnenlandse zaken Vadim Bakatin is om onbekende reden niet doorgegaan. De eerdere ontmoeting van de delegatie met Alek- sandr Jakovlev, persoonlijke adviseur van Gorbatsjov, werd woensdag door een woordvoerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken omschreven als een „zeer belangrijke etap pe" en als een „positieve" gebeurtenis. DEN HAAG (GPD) - Minister Alders van milieubeheer over weegt extra milieu-heffingen op brandstof, een verhoging van de tarieven voor de stort en verbranding van afval en een heffing op de ammoniak-uit- stoot in de landbouw. Dat blijkt uit een voorontwerp voor de aanscherping van het Natio naal Milieu Plan (NMP-plus). Het is de bedoeling dat de op brengst van de heffingen wordt teruggesluisd naar consument en producent, maar nadelige ef fecten op de koopkracht kunnen niet helemaal worden uitgeslo ten. Het uitgelekte NMP-plus is vol gens het ministerie van milieu beheer „een van de eerste serieu ze concepten waarover overleg wordt gevoerd op ambtelijk ni veau". Ook met het bedrijfsle ven en de milieubeweging is nog overleg gaande over het plan. Publikatie van de definitieve versie is pas begin juni gepland. De kern van document is de in zet van 'regulerende heffingen'. Dat zijn financiële prikkels om milieuvriendelijk gedrag mee af te dwingen. Minister Alders ziet heffingen op produkten die het milieu belasten als het gereed schap voor een „flexibel en doel matig" milieubeleid. In het con cept worden echter geen alge mene richtlijnen genoemd voor de inzet van regulerende heffin gen. Voor de uitvoering van het NMP-plus is in het regeerak koord 450 miljoen structureel in 1994 gereserveerd. De besteding van dat geld is eveneens in het regeerakkoord vastgelegd. Een belangrijke pijler vormt het te rugdringen van de uitstoot van kooldioxyde (CO-2) met jaarlijks twee procent, om de langzame opwarming van de aarde tot staan te brengen. De andere speerpunten die in het NMP- Plus nader uitgewerkt zouden worden, zijn de verzuring (door het verkeer en de landbouw) en de afvalproblematiek. Bij CDA en PvdA bestaat scep sis ten aanzien van regulerende heffingen, omdat daarmee nog in geen enkel land ervaring is op gedaan. Bovendien is men be vreesd voor nadelige effecten op de collectieve lasten die volgens het regeerakkoord onder geen beding mogen stijgen. Mogelijk dat Alders met compenserende maatregelen aan deze bezwaren tegemoet wil komen. Voor de veehouderij overweegt de bewindsman specifieke hef fingen op de uitstoot van ammo niak en mineralen. Voor stikstof en fosfor (in veevoeder en mest) denkt Alders aan een systeem van „stofstatiegeld". (Van onze correspondent LONDEN Het aantal opstan dige gedetineerden in de Stan- geways-gevangenis te Manches ter is geslonken tot dertig. Vier dagen na het begin van het grootste gevangenisoproer in de Britse geschiedenis gaven zich woensdag opnieuw enkele tientallen rebellen over. De gevangenisdirectie leek woensdag dicht bij haar doel te zijn gekomen om het oproer vreedzaam te beëindigen. Als de laatste opstandeling zich heeft overgegeven, zal blijken of het begin van de opstand ook zo vreedzaam is geweest. DEN HAAG (ANP) - De doel stelling van het kabinet Lub- bers-Kok, om in het jaar 2000 de uitstoot van kooldioxyde met 10 procent te hebben te ruggebracht ten opzichte van 1994, zal niet worden gehaald. Dat blijkt uit het vertrouwe lijk concept van het NMP- plus, de aanscherping van het vorig jaar uitgebrachte Na tionaal Milieubeleidsplan. Kooldioxyde (C02) geldt als de belangrijkste veroorzaker van het zogeheten broeikasef fect, de klimaatsverandering die kan onstaan door opwar ming van de atmosfeer. C02 komt onder meer vrij door de verbranding van fossiele brandstoffen door energie centrales en het autoverkeer. In het NMP-plus worden de doelstellingen voor het bestrij den van de verzuring niet aan gescherpt. Uitgangspunt blijft het NMP en het Bestrijdings- plan Verzuring. De realisering ervan zal wel „waar mogelijk" worden versneld. Volgens het NMP-beleid - dat het NMP-plus overneemt - zal circa 80 procent van het huidi ge Nederlandse bos de aantas ting door verzuring niet over leven. Het NMP-plus laat blijken dat de verzuringsdoelen uit het Nationaal Milieubeleidsplan onhaalbaar zijn met de maat regelen die dat NMP in het vooruitzicht stelde. Het NMP-plus kondigt dan ook verdergaande maatrege len aan om de „tussendoelstel lingen" voor S02 en NOx in het jaar 2000 veilig te stellen. Advertentie WÊBÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1