NS krijgt ultimatum jen compromisvoorstel Parlement van Litouwen buigt niet voor ultimatum Gorbatsjov Lubbers: EG negeert gedeelte graanbesluit ANDIJVIE EN RUNDERVINKEN Gevangenisoproer woedt voort 15 Hl8 COMBi BACK Centrale produktie paspoort te duur Geen kopers voor pand op geboortegrond Van Gogh Oproep Tel Aviv voor gemeenschappelijke actie Ill IICHOUDBEURS Onbestendig Ikl mm VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! Chemische wapens DDR straat op voor betere wisselkoers Amev samen met Belgisch bedrijf mif Wijnrel Tankbrand Russen Gullit nUlj&INTERI EUR T/M 8 APRIL AMSTERDAM VS overwegen alternatieve Lance-plannen Andijvie, 500 gram Rundervinken, kilo ©©©©lërOüJL vy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Koud. Wisselend bewolkt en buien, mo gelijk met hagel en onweer. Maximum temperatuur 9 graden. Wind west, ma tig tot vrij krachtig. >33e jaargang no. 79 linsdag 3 april 1990 rl VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) DEN HAAG (GPD) De Nederlandse over heid moet de produktie en personalisering van een nieuw paspoort aan de gemeenten la ten. Het produceren en afgeven van een nieuw reisdocument door één centrale organisatie kost te veel tijd en geld. Dat blijkt uit een ge deeltelijk vertrouwelijke rapportage van het Expertise Centrum, een adviesbureau voor overheidsautomatisering, aan de ministers van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken, justitie en de minister-president. Zouden de paspoorten centraal worden gepro duceerd en voorzien van personalia, dan moet de aanvrager tot twee weken wachten op zijn reisdocument. Bovendien komt de overheid voor hoge kosten te staan, omdat niet alleen een eigen transportsysteem moet worden op gezet, maar ook meer dan één produktiestraat moet worden opgezet. Het oordeel van het Expertisecentrum bete kent een klap in het gezicht van het ministerie van buitenlandse zaken. In de tijd dat het de partement nog de eerstverantwoordelijke was voor de produktie van een nieuw Nederlands paspoort, pleitte Buitenlandse Zaken voor de centrale produktie en personalisering. Binnen landse Zaken en de Vereniging van Nederland se Gemeenten voelden meer voor afgifte door de gemeenten. ZUNDERT (ANP) - De verkoop van het pand in Zundert dat op de grond staat waar Vincent van Gogh in 1853 is geboren, gaat niet door. Eigenaar J. Roks vindt het bedrag van 6,5 ton dat het pand op een veiling opbracht, niet genoeg. Roks wilde van de opbrengst van het pand een ander kantoor annex woning kopen maar zegt nu dat dit bedrag te laag is om dat doel te bereiken. In tegenstelling tot eerdere uitlatingen van makelaar Zadelhoff dat er forse belangstelling voor het pand zou zijn, bleven serieuze kopers weg. Op de veiling toonde slechts één makelaar serieuze belangstel ling voor het pand. De huidige eigenaar kocht het pand twee jaar geleden op en restau reerde het aanzienlijk. Volgens deskundigen was 6,5 ton een erg mooi bedrag voor dit uit 1903 daterende pand. President Saddam Husayn raq dreigt Israël met C-wapen (Van onze correspondent IEL AVIV Israël heeft laten Iveten dat het een Iraaks dreige ment de helft van het land te verwoesten met chemische wa gens, niet lichtvaardig opvat. Volgens de woordvoerder van premier Jitschak Shamir heeft Jsraël geen agressieve bedoelin gen jegens Iraq. „Maar we heb ben in het verleden bewezen dat we in staat zijn ons te verdedi gen en we laten ons niet chante ren door president Saddam Hu sayn". Het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem deelde mee dat de Iraakse president „op nieuw spreekt over de verwoes ting van Israël in plaats van over het stichten van vrede. Iraq schept op over zijn moorddadige chemische wapens en over zijn vermogen misdaden tegen de mensheid te begaan. In het re cente verleden heeft het chemi sche wapens gebruikt tegen on schuldige burgers, met inbegrip van zijn eigen onderdanen. Dat moet de wereld in herinnering brengen met welke bedreiging Israël zich ziet geconfronteerd. Het is hoog tijd dat de wereld ge meenschappelijk actie onder neemt om Husayn niet de kans te geven zijn dreigementen uit te voeren". President Saddam Husayn zei maandag in een toespraak voor legerofficieren dat Iraq nu be schikt over binaire chemische wapens, de modernste in de we reld na die van de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie. Binaire chemische wapens, in de regel zenuwgassen, bestaan uit twee op zichzelf betrekkelijk onschul dige componenten, die bij elkaar gebracht in een wapen een dode lijk gas opleveren. Dat heeft het voordeel dat de opslag geen risi co oplevert bij een vijandelijke aanval. Husayn beschuldigde het Wes ten van een complot tegen Iraq en waarschuwde: „Ik zweer bij God dat we ons vuur de helft van Israël zullen laten verteren als het iets probeert te ondernemen tegen Iraq". De Iraakse presi dent is bang dat Israël in actie zal komen tegen productiefacili teiten van chemische of nucleai re wapens. De Israëlische lucht macht verwoestte in 1981 Iraqs in aanbouw zijnde kerncentrale. Prof.Gerald Stemberg, een Is raëlische deskundige op het ge bied van non-conventionele oor logsvoering, zei maandagavond voor de Israëlische radio dat de Iraakse bedreiging niet nieuw is, maar wel de openlijke verkla ring. „Het laat zien dat Saddam Husayn onder zware druk staat, vooral nu Iraakse agenten zijn betrapt op het smokkelen van nucleaire ontstekingsmechanis men. Hij beseft heel goed dat er op dit moment in de Verenigde Staten, in de Sovjetunie en in Is raël beslissingen worden geno men over de manier waarop moet worden gereageerd op po gingen van Iraq, Syrië en Libië non-conventionele wapens te verkrijgen." Het Israëlische dagblad Cha- dashot publiceerde maandag een vraaggesprek met generaal Rafael Eitan, Israels chef-stal ten tijde van de inval in Libanon. Eitan zegt daarin onder meer dat Israël Iraq het bezit van kernwapens niet kan toestaan. De grote mogendheden, meent hij, zijn in staat een 'tweede slag' toe te brengen als ze worden aangevallen met atoomwapens, maar een klein land als Israël kan dat niet omdat het bij de eerste aanval al geheel verwoest zou zijn. Volgens Eitan moet Is raël daarom koste wat kost voorkomen dat Iraq ooit in het bezit van kernwapens komt. UTRECHT (ANP) - De vervoers- I sonden van FNV en CNV en de j hereniging van Hoger Spoor- i wegpersoneel zijn bereid het sindbod van de NS met een posi- I tief advies aan hun leden voor te leggen als de NS 0,25 procent ,j meer loonsverhoging biedt. I Daarnaast willen de bonden i 9,25 procent voor gedifferen tieerde loonsverhoging, en voor alle werknemers 0,25 procent j eenmalige uitkering en 500 gul den ineens. ;i Deze opmerkelijke handreiking I is ingegeven door de wens om de gunstige afspraken over onder j meer vervroegde uittreding en I tijdcompensatie overeind te (Van onze correspon dent) BONN-BERLIJN - In Oost-Duitsland worden massale demonstraties en stakingen voorbereid uit protest tegen de Westduitse plannen de DDR-mark in te wisse len tegen een koers van één West-mark tegen twee Oost-marken. Dat deelde de nog door de communisten gedomi neerde vakcentrale FDGB maandagavond mee. De Oostduitse CDU-lei- der en toekomstige pre mier Lothar de Maizière sprak zich opnieuw uit voor een koers van een op een. Bondskanselier Helmut Kohl had zon dagnacht De Maiziere te lefonisch verzekerd dat gepensioneerden en werklozen niet extra ge troffen zullen worden door een ongunstiger wisselkoers. Naar in goe- dingelichte kringen in Bonn verluidde, wil West-Duitsland het ver lies aan koopkracht compenseren met een duurte-toeslag van maximaal 300 harde marken per maand. Voor de doorsnee DDR-werk- nemer betekent dit een beginloon van 800 West mark tegen nu gemid deld 1200 Oostmarken. houden. Dit heeft de woordvoer der van de Vervoersbond FNV maandagavond mede namens UTRECHT (ANP) - Qe verzeke ringsmaatschappij Amev gaat de activiteiten bundelen met de Belgische AG-Groep. Eerder werd al bekend dat Amev fu seert met de Verenigde Spaar bank. Na het samengaan met de Belgi sche partner ontstaat een groep die tot de top-vijftien van de ver zekeraars in Europa behoort. Onder de in totaal 20.000 perso neelsleden zullen geen gedwon gen ontslagen vallen, aldus de gezamenlijke medeling van de bedrijven. Zie pagina 6 de twee andere bonden meege deeld. De FSV zou een verhoging van 0,25 procent onvoldoende vin den, aldus voorzitter J. Kruse. De bond houdt vast aan 4 pro cent loonsverhoging. Kruse zou het .jammer" vinden als de FSV als enige tot acties oproept, maar vindt de duidelijkheid naar de leden zwaarder wegen. De NS kon maandagavond niet reageren omdat het bericht van de bonden nog niet was ontvan gen. De FSV liet maandagavond nog weten gewoon door te gaan met het voorbereiden van stakingen. Inmiddels hebben de stand plaatsen Groningen, Zwolle en Arnhem evenals Utrecht beslo ten om op 9 april het werk voor 24 uur neer te leggen als NS don derdag niet aan de FSV-eisen te gemoet is gekomen, aldus de bond. MANCHESTER - Twee gevangenen met cipierspetten onderbreken op het dak van de Strange- ways-gevangenis de vernielingen met een stukje muziek (Foto AP/Martin Cleaver (Van onze correspondent) LONDEN De politie van Manchester was er maandag avond nog steeds niet in ge slaagd de opstand in de Strangeways-gevangenis te bedwingen. De strategie van politie en gevangenisdirectie leek te zijn gericht op een vreedzame einde van het op roer. Een aantal vleugels van het gebouw werd heroverd op de rebellen. Daaronder was ook de keuken, zodat de opstandige gedetineerden het nu zonder voedsel moeten stellen. De opstand begon zondag morgen tijdens een kerk dienst in de kapel van het complex. Driehonderd gevan genen sloegen de aanwezige cipiers bewusteloos, stalen de sleutels en openden alle cel deuren. Binnen enkele uren moesten er tientallen gewon den worden afgevoerd en ont stonden geruchten over de dood van 12 gevangenen. Gisteravond kon het bericht over de dood van de 12 gedeti neerden, mannen die vast za ten wegens seksuele vergrij pen, nog altijd niet bevestigd worden. De minister van Bin nenlandse Zaken sloot niet uit dat gevangenen door de rebellen in hun cellen waren opgehangen, maar hij kon het bericht ook niet onderschrij ven. (Van onze correspondent MOSKOU Het parlement in de Baltische republiek Litou wen weigert te buigen voor het ultimatum van Sovjet-leider Gorbatsjov. De eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring die 11 maart door het parlement werd aanvaard, is maandag niet ingetrokken, zoals Gor batsjov had geëist. Wel herhaal de het Presidium van het parle ment het aanbod tot onderhan delingen met de Sovjet-rege ring, op neutraal grondgebied. Eerder al had de Litouwse presi dent Vytautas Landsbergis een aanbod van het Tsjechoslo- waakse staatshoofd Vaclav Ha- vel aanvaard om eventuele on derhandelingen tussen Moskou en Vilnius in Praag te laten plaatsvinden. Het Kremlin heeft evenwel nog niet gereageerd op Havels bemiddelingspoging. Het wprdt in Moskou niet aanne melijk geacht dat het Sovjet-lei derschap zal ingaan op het aan bod van Litouwen tot onderhan delingen. De voorwaarde van Moskou is en blijft dat eerst de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring wordt ingetrokken. Maar in de Litouwse hoofdstad Vilnius zeiden parlementariërs dat er wel compromisbereidheid bestaat, maar niet gespot kan worden met de wil van de kie zers. „Wij hebben ons nu een maal uitgesproken voor onge daan maken van de annexatie van Litouwen en de andere Bal tische republieken door Stalin in 1940. Zo'n besluit draai je niet zomaar terug". Vandaag behandelt de Opperste Sovjet in Moskou, het nationale parlement, voor de tweede maal VILNIUS - Litouwers staan in een postkantoor in Vilnius in de rij om telegrammen naar Sovjet-leider Gorbatsjov te sturen. Het Kremlin wordt sinds maandag overspoeld met telegrammen en brieven uit protest tegen Moskou's waarschuwing dat de republiek haar onafhankelijkheidsverklaring van 11 maart intrekt (foto Czarkus SokolovvskaslAP) PH» w' De Franse wijnbouw meent dat niet de zorg om de gezondheid van de Amerikaanse wijndrin kers maar zuiver economische redenen de aanleiding zijn van het invoerverbod voor Franse wijn in de VS. Het schimmelwe- rende procymidone is volgens EG-normen O ongevaarlijk. w Door onzorgvuldigheid tijdens lasiverk is maandag brand ont staan in een tank van Olie Ter minals Vlissingen. De schade bleef binnen de perken doordat de brand al leen binnenin de tank Q woedde. w Vijf Russen over de vloer in de Borselse kerncentrale. De kern- energie-deskundigen uit de Sowjet-Unie zijn daar gisteren begonnen aan een studieweek, ivaarin veiligheid en betrouw baarheid van kerne nergiecentrales voor- op staat Of Ruud Gullit de openingswed strijd van het WK voetbal mee maakt, is onzeker. Vast staat volgens de Belgische dokter Martens echter wel dat de Oran je-aanvoerder tijdens het WK nog inzetbaar zal zijn. Mocht Ne derland de finale ha len, dan is Gullit speelklaar. LUXEMBURG (ANP) - De EG- top in Brussel heeft in februari 1988 niet alleen besloten om de graanprijzen te verlagen, maar ook om de produktie effectief te beperken. Van dit „dubbelbe- sluit" is echter alleen het eerste gedeelte daadwerkelijk uitge voerd. Dat schrijft premier Lubbers in een brief aan de voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Delors. Besluiten over braaklegging van landbouw gronden, steun voor bedrijfs beëindiging en inkomenssteun (Advertentie) het wetsvoorstel dat republie ken het recht moet geven zich van de Sovjetunie los te maken. De onafhankelijkheidsbeweging Sajudis in Litouwen, de grote winnaar van de verkiezingen vo rige maand, heeft dit wetsont werp al als repressief van de hand gewezen. Vooral van militaire zijde wordt zeer verbolgen gereageerd op de activiteiten van separatistische groeperingen in de verschillende Sovjet-republieken. Generaal Michail Moisejev, chef staf van de Sovjet-strijdkrach ten, schreef maandag in de Prav- da dat de nationalistische bewe gingen een negatieve invloed hebben op het leger. Hij refereer de daarbij speciaal aan het wei geren dienst te nemen in het Sovjet-leger. Het aantal dienstplichtigen dat de oproep om het 'moederland' te verdedigen negeert, was vorig jaar acht keer hoger dan in 1985 (6.647 tegenover 837). Moisejev wond zich er vooral over op dat deze dienstweigeraars niet wor den bestraft door de lokale auto riteiten. Hij noemde in bijzonder de drie Baltische republieken. Dagelijks vbn 10-17 uur. WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendeldienst: volg borden Q RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. zijn volgens de brief „óf nog niet genomen óf nog niet toegepast óf in onvoldoende mate toege past. Vroeg of laat leidt deze one venwichtige situatie tot proble men in verband met het in stand blijven van de overproduktie". (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse regering overweegt haar plannen te wijzigen om de bestaande korte-afstandsraket- ten in Europa te moderniseren. In Europa, vooral in West-Duits land maar ook in enige andere landen, staan momenteel 88 lan- ceerinrichtingen voor Lance-ra- ketten opgesteld, die een bereik hebben van 150 kilometer. De raketten zijn binnen enkele jaren aan modernisering toe, maar dat heeft altijd veel verzet opgeroepen, met name van de Westduitsers. De Britten en de Amerikanen hebben zich tot dusver altijd een voorstander van modernisering getoond. Op sleutelposten zittende Con gresleden hebben het Witte Huis de afgelopen maanden laten we ten dat het moderniseringsplan geen schijn van kans heeft. Ge zien de ontwikkelingen in Oost- Europa, en vooral ook de nader bij komende eenwording van de twee Duitslanden, is de strategi sche noodzaak voor modernise ring drastisch afgenomen. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding 100gLm.591/| QH albef% heijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1