er schoor e Muiterij in gevangenis Manchester Geweld in het leger valt mee Olievlek van 30 km voor Den Helder Dales werkt aan wet stakingsrecht voor ambtenaren Litouwen onder toenemende druk IJUR FOTOSERVICE IRobert Mugabe winnaar Amerikanen boycotten Franse wijn "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Amerikaanse militairen poogden Short in Utrecht te ontvoeren Met een Siemens Autotelefoon bereikt u meer. Vanmiddag bewolkt 233e jaargang no. 78 Maandag 2 april 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Akkerbouw Noors schip betrapt Belastingprotest Londen loopt uit op hevig oproer Argentin Kees Kist Uitzonderingen Verdacht Den oorlog Machtsvertoon Sovjettroepen in hoofdstad Vilnius - m DITRONICS BELLEN GAAT SNELLER I 01184 84215 Na ochtendnevel nog zonnige perio den. Daarna bewolking. Zwakke zuidelijke wind daarna matig uit zuid west. Temperatuur 18 graden. WINNAAR KODAK KWALITEITSAWARD SEIZOEN '89-'90! MIDDELBURG VLISStNGEN HULST ZERKZEE MANCHESTER (RTR/AFP) - Bij een door muitende gedetineer den aangestoken brand in de Strangeways-gevangenis in het Engelse Manchester zijn zondag tientallen gewonden gevallen. Volgens onbevestigde berichten vielen er ook doden. Geruch ten doen de ronde dat twaalf mensen zijn omgekomen maar een woordvoerder van binnenlandse zaken kon dat niet bevestigen. Ambulance-voerders die gewonden kwamen ophalen, zeiden dat zij in de gangen van het gebouw lichamen zagen liggen die zij door het vuur niet konden bereiken. De brand is zondagmiddag aangestoken door enkele honderden gedetineerden die in opstand kwamen tegen „de erbarmelijke leefomstandigheden" in de gevangenis. Volgens de Britse staats omroep BBC braken ongeveer duizend andere gevangenen uit hun cellen waarna zij her en der in de gebouwen vuurtjes aansta ken. Een aantal gedetineerdend verschanste zich op de daken van waar zij politie en gevangenispersoneel met projectielen beko gelden. De politie kon niet bevestigen of bij de opstand personeel in gijzeling is genomen. Strangeways dateert uit 1868 en was be stemd voor 970 gevangen. Momenteel zit de gevangenis overval en huizen er ongeveer 1600 mensen. DEN HAAG (GPD) - Verveling en pesterijen van superieuren zijn de belangrijkste oorzaken van agressie in het leger. Dienstplichtigen zijn regelma tig het slachtoffer van geweld dat daaruit voortvloeit. Zwaar lichamelijk en seksueel geweld komen minder vaak voor dan in de rest van de samenleving. De invloed van drankgebruik blijkt beperkt. Dat blijkt uit een onderzoek dat tiet Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van defensie. De re sultaten zijn gisteren bekend ge maakt voor de Avro-radio. Vooral bij de landmacht zijn pes terijen aan de orde van de dag. Bijna tachtig procent van de on dervraagden bleek als getuige of slachtoffer ervaring te hebben met geweld. Zwaar geweld komt volgens de onderzoekers niet voor. Van ongewenste intimitei ten is onder de 2257 ondervraag den 19 keer melding gemaakt, twaalf keer zijn compromitte rende foto's gemaakt. Verveling en het moeten verrich ten van nutteloos werk, noemen de onderzoekers als de belang rijkste oorzaken van agressie. De helft van de ondervraagde soldaten zegt zich elke dag twee uur te vervelen. Het geweld kan volgens de onderzoekers worden teruggedrongen door militairen in de gelegenheid te stellen hun vakopleiding af te maken of in dienstijd aanvullende cursussen te laten volgen. Ook opperen zij het voorstel mannen met een cri mineel verleden, mensen die een veroordeling tot zes maanden of meer achter de rug hebben, niet meer op te roepen voor de dienstplicht, omdat zij niet zel den de kwade genius zijn. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Vos toonde zich „aangenaam Een groep muiters op het dak (foto AP) verrast door de resultaten van het onderzoek". Hij vond even wel het voorstel criminelen niet meer op te roepen, onjuist en sprak van een premie op crimi neel gedrag." Ook oud-staatsse cretaris van defensie Van Hou- welingen (CDA) zag daar weinig heil in. De Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen greep het onderzoek aan om te pleiten voor het verminderen van de dienstplicht met vier maanden. Minister Kok van financiën voelt er niets voor tachtig mil joen gulden beschikbaar te stel len voor de akkerbouwers. Bin nen de begroting voor 1990 is een dergelijk bedrag niet meer be- O schikbaar. O DEN HELDER (GPD) - Tussen Den Helder en Petten drijft sinds gisterochtend een enorme olievlek van ruim dertig kilo meter lang en zevenhonderd meter breed. Het op 25 kilome ter uit de kust drijvende olie veld is afkomstig van een Noors schip op weg naar Hamburg. Justitie heeft inmiddels de zaak in handen. De olielozing werd zondagoch tend ontdekt door het Russische vrachtschip 'Inzhener Nechipo- renko' die het kustwachtcen trum in IJmuiden inseinde. Ook werd de lozing gemeld door een van Schiphol vertrokken ver keersvliegtuig. De bemanning van een KLM-helikopter identi ficeerde de boosdoener. Het kustwachtschip de RP 21 ging op onderzoek uit om mon sters te nemen. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat het oliebestrij- dingsvaartuig Smal Agt ingezet om de olie op te ruimen. Door de overwegend zuidelijke wind is er geen direct gevaar dat de olie de stranden van de Waddeneilan den of van Noord-Holland ver vuilt. Wel wordt gevreesd voor het leven van de talloze vogels die zich in het getroffen gebied ophouden. Afhankelijk van de soort olie is een vlek van derge lijke afmetingen binnen enkele dagen opgeruimd en voor het overige verdampt. Officier van justitie R.H.S. de Vries deelde gisteren mee dat de autoriteiten in Hamburg is ge vraagd de kapitein te horen zo dra hij de haven binnenloopt. LONDEN (RTR/AFP) - Londen was zaterdag het toneel van on gekend gewelddadige rellen, die volgden op een nationale de monstratie tegen de invoering van de 'poll tax', een nieuwe, impopulaire belasting. Meer dan 130 mensen, onder wie 58 politiemannen, raakten ge wond en de politie hield 350 mensen aan, van wie de mees ten zaterdagavond echter weer op vrije voeten kwamen. De schattingen van het aantal betogers liepen uiteen van 40.000 tot 200.000. De rellen wa ren volgens de politie het werk van een minderheid van 3.000 a 3.500 gewelddadige betogers, van wie sommigen zwarte vlag gen droegen. (Advertentie) Italiaanse renners beheersen het voorjaar in de wielersport. In de Ronde van Vlaanderen verraste oud-wereldkampioen Moreno Argentin met de eindze ge. De renners van Jan Raas stelden teleur, maar de Zeeuwse ploegleider O houdt de moed er in. w (van onze correspondent) JOHANNESBURG - President Robert Mugabe van Zimbabwe en zijn regerende Zanu-PF-partij hebben een enorme overwinning be haald bij de presidents- en parlementsverkiezingen die verleden week hebben plaats gevonden. Volgens de zondag bekend gemaakte uitslag hebben ruim 2 miljoen van de 4,8 miljoen stemgerechtigde Zimbabweanen op de president gestemd. Zijn enige rivaal, zijn ex-strijdmakker Edgar Tekere van de Zimbabweaanse Eenheidsbeweging ZUM kreeg slechts 413.000 stemmen. De 37-jarige Kees Kist zal er vrij wel zeker voor zorgen, dat er za terdag aanstaande een enorme belangstelling zal zijn voor de wedstrijd Hoek-Spakenburg. De oud-international, die al enkele maanden als 'technisch advi seur' aan de Zeeuws-Vlaamse club verbonden is, zal in. Hoek zijn come- O back maken als speler. I O DEN HAAG (GPD) - Minister Dales van binnenlandse zaken wil dat ambtenaren het recht krijgen om te staken. Alleen een klein deel van het militaire en burgerpersoneel dat bij Defen sie werkt, wordt aan beperkin gen onderworpen. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van de minis ter dat mogelijk nog deze maand door het kabinet wordt behandeld. Met haar wetsvoorstel gaat mi nister Dales verder dan haar voorgangers, die grote groepen ambtenaren wilden uitsluiten van het stakingsrecht. Het ging hierbij niet alleen om personeel werkzaam bij het ministerie van defensie, maar ook om brand weerlieden, politie-functionaris- sen en gevangenbewaarders. Gevreesd werd dat een staking van deze ambtenaren onaan vaardbare gevolgen zou hebben voor de samenleving. De vakbonden hebben verdeeld gereageerd op het voorstel. De ambtenarenbond AbvaKabo vindt het positief dat de minister aanzienlijk minder uitzonderin gen wil maken dan haar voor gangers. „Maar over de uitzon deringspositie van het burger- Diplomatieke rel om sergeant VS ÖEN HAAG (GPD) - Twaalf Amerikaanse militairen heb ben vrijdagmiddag, naar zon dag bekend werd, vergeefs ge probeerd hun landgenoot ser geant Short voor het Utrechtse huis van bewaring op te pak ken. De militairen dachten dat Short, die wegens moord op zijn vrouw tot zes jaar gevangenis straf is veroordeeld, op vrije voeten zou worden gesteld. Zij waren van plan hem mee te ne men naar de vliegbasis Soester- berg, van waar hij op transport 'zou worden gesteld naar de VS. Het ministerie van justitie in Den Haag heeft gisteren fel ge reageerd op deze kwestie. „De Amerikanen zitten hele maal fout", zei een woordvoer der van het ministerie. „Ze moe ten met hun tengels van ser geant Short afblijven, anders volgt een ernstig diplomatiek geschil". Justitie heeft laten we ten deze zaak grondig te zullen bestuderen en contact op te ne men met het ministerie van bui tenlandse zaken over eventueel te nemen stappen. De Amerikanen, onder wie mili tairen van de luchtmachtbasis Soesterberg, hadden zich vrij dagmiddag in drie auto's voor het Utrechtse huis van bewaring geposteerd in afwachting van de komst van sergeant Short. Zij verkeerden in de veronderstel ling dat de Amerikaanse ser geant, die twee jaar geleden in Nederland zijn vrouw vermoord de, 's middags vrij zou komen. Ze waren van plan hem op te pak ken en terug te sturen naar de VS voor berechting daar. De Amerikanen hadden al met een na de moord om uitlevering van Short gevraagd, maar dat wordt geweigerd omdat ons land niet uitlevert aan een land dat de doodstraf kent. De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, bepaalde dat vrijdagmorgen. Enkele uren na deze uitspraak zag het personeel van het huis van bewaring in Utrecht buiten de poort een auto staan met een vreemd kenteken. De gewaarschuwde politie ont dekte dat het een auto met een Amerikaanse nummerplaat be trof en vond om de hoek nog een auto en een busje, eveneens voorzien van een Amerikaans kenteken. Op de vraag wat de heren aan het doen waren, werd zonder schroom meegedeeld dat men er stond om Short op te pik ken. Volgens de advocaat van de Amerikaanse sergeant, mr. L. Putz, is hier sprake van "een klein Panama". Hij noemde het Amerikaanse handelen „onaan vaardbaar" en eist van Justitie en Buitenlandse Zaken de garantie dat Short niet zal wor den ontvoerd naar de VS. Mogelijk komt Short binnen kort vrij omdat op dit moment wordt onderzocht of de Neder landse rechter wel bevoegd was hem te veroordelen. Op 10 mei ivordt het feit her dacht dat een halve eeuw gele den Duitse troepen Nederland binnenvielen. De PZC zal hier aan uitgebreid aandacht beste den. De rubriek Vooroorlogse berichten blikt terug op de periode kort voor het uitbreken van den oor- [T log. 9 personeel bij Defensie zijn wij niet tevreden", aldus een woord voerder. De christelijke bond voor amb tenaren en trendvolgers CFO heeft vrede met de bestaande si tuatie, waarin het Europees So ciaal Handvest en de jurispru dentie overheidsambtenaren al ruimschoots de mogelijkheid ge ven om gezamenlijk in actie te komen. De Nederlandse Politiebond geeft de voorkeur aan de huidige situatie boven een wet met op nieuw beperkingen. „Als de mi nister dan toch met een wet komt, moet het er een zijn die ons alle ruimte geeft", zegt woordvoerder L. van der Linden. De christelijke bond voor be roepsmilitairen ACOM is aan zienlijk positiever. „Een wet die het recht op collectieve actie ook voor militair personeel re gelt, is een positieve stap", aldus een woordvoerder van deze bond. (Advertentie) Wie meer wil bereiken heeft 1 'n autotelefoon van Siemens. 1 Want Siemens biedt: - een lichtgewicht portable (voor de hele Benelux) - een perfect inbouwtoestel - de beste handsfree - 2 jaar garantie op zender/ontvanger - 2 jaar verzekerd voor 75,- Interesse? Bel PASS.ENDE OPLOSSINGEN IN TELECOMMUNICATIE Albert Plesmanweg 106 4462 GC Goes Tel. 01100-14290 MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - De Sovjetunie heeft in het week einde de druk op Vilnius opge voerd. Zondagochtend trok een kolonne lichtgewicht tanks door de Litouwse hoofdstad, na dat Sovjet-president Michail Gorbatsjov zaterdag de Litouw se leiding opnieuw had opge roepen zijn onafhankelijkheids verklaring in te trekken. „An ders kan het tot ernstige gevol gen voor ons allen leiden", zo dreigde Gorbatsjov. „De toestand in de republiek en eromheen heeft een dramatisch karakter aangenomen", zei Gor batsjov in een oproep die het persbureau TASS heeft ver spreid. De binnenrijdende tanks waren zondag niet de enige militaire activiteit in Vilnius. „Sovjet troepen hebben een helikopter landingsplaats en een communi catiecentrum met satellietscho tels geïnstalleerd", meldde een woordvoerder van het Litouwse parlement. Gorbatjsov drong er zaterdag bij het parlement van Litouwen op aan, terug te komen van de be slissing van 11 maart waarbij het de onafhankelijkheid van voor 1940 herstelde. Pas als de Li touwse parlementariërs dat doen „ontstaat de mogelijkheid van een discussie over het totaal van de problemen binnen het enig aanvaardbare kader: dat van de grondwet van de Sovjetu nie", aldus de president van de Sovjetunie. „Ik wil herhalen dat de weg van de afscheiding rampzalig is en alleen tot een impasse kan lei den", aldus Gorbatsjov in zijn dreigendste boodschap uiting tot dusver aan de kleine repu bliek aan de Oostzee. Het Kremlin heeft de druk op Li touwen gaandeweg opgevoerd. Zo werden vorige week Litouwse soldaten die uit de strijdkrach ten waren weggelopen gearres teerd en gebruikte Moskou troe pen om openbare gebouwen te bezetten. Gorbatsjov meent dat het be sluit van het parlement van Li touwen voorbarig geweest is. Hij zegt dat „de besluiten die Litou wen genomen heeft, niet stroken met enige logica. Die komen pre cies op het moment waarop wij effectief begonnen zijn met het op democratische basis oplos sen van de wezenlijke vraag stukken van de Sovjet-federa tie". De Litouwse leiding lijkt echter PARIJS (RTR) - De Verenigde Staten boycot ten alle ladingen met Franse wijn sinds de Amerikaanse autoriteiten twee weken gele den een zwammen verdelgend middel in de wijnen ontdekten. Dit meldden Franse scheepvaartkringen zondag. De scheepsladingen wachten nu in Ameri kaanse havendepots op een import-toestem ming van de „Food and Drug Administration". Ook andere wijnen staat een dergelijke behan deling te wachten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van landbouw gaf toe dat in een aantal wijnen het zwammen verdelgend middel procymidone is aangetroffen. Het in Ja pan geproduceerde verdelgingsmiddel procy midone is in Europa toegestaan en in de VS verboden. niet van plan te buigen voor de druk van Moskou. President Vy- tautas Landsbergis noemde de woorden van „de president van ons buurland" zondag hard en wraakzuchtig. In Vilnius gingen in het weekeinde overigens ge ruchten dat het Litouwse parle ment de verklaring van 11 maart in de bijeenkomst van vandaag in heroverweging zou willen ne men. Een medestander van Landsbergis noemde dit echter hoogst onwaarschijnlijk. „We hebben slechts één troefkaart en dat is onze onafhankelijkheids verklaring. Die kaart zullen we nooit uit handen geven". Duizenden mensen zijn zaterdag in verschillende steden in de Sovjetunie de straat opgegaan om hun solidariteit te betuigen met Litouwen. In Kiev, de hoofd stad van de Oekraïne, negeer den duizenden een officieel de monstratieverbod. Honderden verzamelden zich in het Gorki- park in Moskou om te betogen tegen de acties van het Sovjet- leger in Litouwen. Zij eisten het recht voor iedere republiek om uit de Sovjetunie te stappen. Natuurlijk staal uu regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n krant zich van de "normale" kranten. Want naast het nieuw s uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wal er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. I hebt'm zo in huis. Li hoeft alleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Bennie Jnlink JA l^^lk wil de P Atlri PC PlcliltS Flkwil de PZC Tel 4 weken lang <U kuilt C.hvo bon zonder vóór 12,50 l)ost/(:S)t;|s DM" ons torugsturo PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1