OV-Jaarkaart haalbaar per 1 januari '91 Eis van Sovjetraad: intrekking Litouwse onafhankelijkheid Koningin opent Van Gogh-expositie Omroepen willen middag-tv 34/35 s£~ Belastingdienst laat teveel steken vallen anDijke c- Het Vrije Volk Het Vrüe Vo,k Beslissing kabinet Patiënt moet zelf bijbetalen bij duurder middel m Mode DE BRUG NAAR DE TOEKOMST Olivetti zeeland (t Definitief eind lelijk eendje Ouderenzorg Chaos Schelde Lenteweer 233e jaargang no. 77 Zaterdag 31 maart 1990 CAMPINGMEUBELEN werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities Kosten dekken met geld uit uitgeverspot Kritiek van Rekenkamer Ochtend-tv 'N BIJNA NIEUWE! ZWARTEPOORTE Korte Geere 1 - Middelburg s 01180-37003 Vanmorgen plaatselijk mist, daarna zonnige perioden. Overwegend zwak ke wind uit oostelijke richtingen. Mid- dagtemperatuur 15 graden. Nu in onze showroom: de 1990-dessins campingstoelen en tafels. o.a. dealer van Latuma, Marco en Lallemand Hoek Ri|ksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Z0ETERMEER (ANP) - De OV- jaarkaart voor studenten kan per 1 januari 1991 worden inge voerd. Uit de toets door het mi nisterie van verkeer en water staat van de plannen van de stad- en streekvervoerbedrij- ven blijkt dat daar geen knel punten zullen optreden. Proble men zijn er wel bij de Neder landse Spoorwegen, die onvol doende capaciteit hebben. Dit blijkt uit een brief die minis ter Ritzen (onderwijs en weten schappen) vrijdagavond naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ritzen hoopt dat de problemen bij de Spoorwegen kunnen wor den opgelost door het inzetten van extra bussen en het ver schuiven van de onderwijstijden in het hbo, het mbo en op de uni versiteiten. De minister heeft de NS gevraagd om aan te geven waar zij precies knelpunten ver wacht. Op grond van die infor matie wil de bewindsman gaan overleggen met het onderwijs. Een woordvoerder van de NS zei vrijdagavond dat de grootste problemen in de Randstad ver wacht worden, met name tijdens de ochtendspits. Het kan echter niet uitgesloten worden dat ook in andere delen van het land en op andere tijdstippen de NS over te weinig capaciteit beschikt om alle studenten met een OV-j aar- kaart te vervoeren. De NS-woordvoerder gaat er vanuit dat tussen de half miljoen en 550.000 studenten gebruik maken van de jaarkaart. Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen zal de NS nog een pre cieze opgave van het aantal stu derenden verstrekken. De woordvoerder van de NS ver wacht dat met de verschuiving van de aanvangstijden van onderwijsinstellingen en trei- naanvullend busvervoer veel knelpunten weggenomen kun nen worden. Op welke plaatsen bussen ingezet worden, is nog niet bekend. Minister Ritzen heeft onder meer de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), de HBO-raad en de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten en vertegen woordigers van het middelbaar beroepsonderwijs uitgenodigd voor een gesprek op korte ter mijn over de aanvangstijden van onder wij sinstellingen. Medicijnprijzen moeten omlaag DEN HAAG (GPD) - De zieken fondsvergoeding voor medicij nen wordt vanaf 1 januari vol gend jaar aan een maximum ge bonden. Is het medicijn duurder dan de door de overheid bepaal de norm, dan zal de patiënt het verschil zelf moeten bijleggen. Het kabinet wil de farmaceuti sche industrie hiermee dwin gen de prijzen van de genees middelen te verlagen. Hiertoe heeft het kabinet gisteren beslo ten op voorstel van de staatsse cretarissen Simons (WVC) en Bukman (economische zaken). Het kabinet achtte overheidsin grijpen nodig omdat de farma ceutische industrie er niet in is geslaagd de snelle groei van de geneesmiddelenprijzen vrijwil lig te beteugelen. Zij had in 1988 hiertoe de kans gekregen met het zogenaamde Omni-Partijen Akkoord (OPA). De industrie, verenigd met apothekers en zie kenfondsen, garandeerde het kabinet in 1990 een bezuiniging van 420 miljoen gulden per jaar. Dat betekende een maximale groei van de omzet met niet meer dan drie procent per jaar. Nu blijkt dat de gemiddelde om zetstijging voor dit jaar op circa 7,2 procent zal uitkomen. „Het in de hand houden van de medi cijnprijzen kan blijkbaar niet zonder wettelijke regeling", con cluderen de beide staatssecreta rissen. „Van de 6500 medicijnen zijn er 1500 nog steeds te duur. De patiënt betaalt te veel. Ik wil de industrie nu dwingen dezelf de kwaliteit tegen goedkopere prijzen aan te bieden", lichtte Si mons zijn voorstel toe. De vier grote partijen in de Tweede Kamer zijn steeds tegen invoering van het ijkprijzensys- teem geweest. „Ik ben dan ook verbaasd over deze rigoureuze aanpak", verklaarde CDA- woordvoerder Schartman. „We geven er nog steeds de voorkeur aan dat de markt het zelf regelt". Net als zijn collega De Pree (PvdA) vreest hij dat de prijsbe-' heersing ten koste van de pa tiënt gaat. „Het is weliswaar be langrijk dat de medicijnen goed koper worden", stelde De Pree, „maar voorop staat dat de verze kerde alle medisch noodzakelij ke medicijnen moet krijgen zon der bijbetaling". De industrie heeft zeer teleurge steld gereageerd op het kabi netsbesluit. „De regering is een onbetrouwbare partner geble ken. Wij hebben geen faire kans gekregen om zelf de prijzen in de hand te houden", stelde direc- MOSKOU (RTR/AFP) - De nieu we Raad van de Unie van de Sovjetunie, die wordt voorgeze ten door president Michail Gor- batsjov, heeft vrijdag tijdens zijn eerste vergadering in Mos kou het Litouwse parlement op geroepen de onafhankelijk heidsverklaring van 11 maart ongedaan te maken. De Raad van de Unie is een nieuw orgaan dat gevormd werd op grond van de grondwetswijzi gingen waarmee ook de be voegdheden van de president aanmerkelijk uitgebreid wer den. In de Raad zitten de belang rijkste leiders van de vijftien Sovjetrepublieken, vice-premier Nikolaj Ryzjkov en Gorbatsjov. De Raad deed een beroep op Gorbatsjov om contact op te ne men met de Opperste Sovjet (het parlement) van Litouwen en dat te vragen zijn illegale beslui ten terug te draaien „zodat op een aanvaardbare basis verder over de situatie gesproken kan worden, in het kader van de grondwet van de Sovjetunie", al dus Tass. Een eenheid van de speciale troepen van het ministerie van binnenlandse zaken bezette in tussen het kantoor van de open bare aanklager in Vilnius, zo werd op de Litouwse televisie bekendgemaakt. Tegenover het Advertenties Londensekaai 7. Postbus 293, 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676. fax 01180-36611 Advertentie SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GB TERNEUZEN - Tel. 01150-97505 Infodatec Systems B.V. teur A. Nijhuis van Nefarma. Ook het kamerlid Schartman vond de proefperiode van OPA te kort om conclusies te kunnen trekken. De Consumentenbond vreest dat het ijkprijzensysteem een 'verkapte eigen bijdrage' wordt en stelt voor eerst te pro beren met industrie en groot handel concrete prijsafspraken te maken. Ook de Ziekenfonds raad is tegen een dergelijk regu- leringssyteem. Met de combinatie voorlichting en maximumprijzen wil Simons de industrie en de groothandel „beter partij bieden". Arts en consument kunnen zich op die manier beter wapenen tegen de niet aflatende stroom nieuwe, verbeterde en vooral duurdere geneesmiddelen, die jaar in jaar uit op de markt worden ge bracht. Dat is voor Simons de belangrijkste reden om OPA geen tweede kans te geven. De industrie heeft namelijks niets gedaan om 'de markt' zijn werk te laten doen. De bewindsman wijst daarvoor naar de verkoop cijfers van het afgelopen jaar. De merkartikelen worden weer meer verkocht, terwijl de ver koop van goedkopere merkloze vervangers scherp as gedaald. Een ultiem aanbod van de in dustrie om de prijzen nog dit jaar met vier procent te laten da len, mocht dan ook niet baten. kantoor is het hoofdkwartier van de Litouwse communisten gevestigd, dat eerder deze week door parachutisten van het Sov- jetleger bezet werd. De vice procureur-generaal van de Sovjetunie, Aleksej Vasilijev, maakte eerder vrijdag het ont slag bekend van de pas benoem de procureur van de republiek, Alturas Paulauskas. Palauskas werd aangesteld door de Litouw se president Vytautus Lands- bergis, maar dat was „een grove overtreding van de grondwet", volgens Vasilijev. Moskou heeft inmiddels een nieuwe procureur benoemd: Antanas Petrauskas, hij was tot nu toe de militaire aanklager in Litouwen. Petraus kas verklaarde tegen journalis ten vast dat hij het niet eens is met de onafhankelijkheids verklaring van Litouwen. De vice-voorzitter van het Li touwse parlement, Kazimiras Moteka, zei vrijdag' tegen de Franse krant „Libération" dat Litouwen „geen enkele stap te rug zal doen" op de weg naar de onafhankelijkheid. De Amerikaanse president George Bush stuurde Gorbats jov vrijdag een persoonlijke boodschap waarin hij de Sovjet leider opriep aan een vreedzame oplossing voor het conflict rond Litouwen te werken. Koningin Beatrix maakte vrijdag met museum-directeur De Leeuw een rondgang door het Vincent van Gogh-museum foto Ruud HofflANP) AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft vrijdagmorgen in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam de over zichtstentoonstelling geopend die is georganiseerd ter herden king van de honderdste sterfdag van Vincent van Gogh. De ope ning gebeurde door het openschuiven van een paneel waardoor een zelfportret van Van Gogh zichtbaar werd. In het Van Gogh-museum zijn 133 schilderijen te zien die de schil der beschouwde als de kern van zijn oeuvre, terwijl in Otterlo 248 van zijn tekeningen zijn verzameld. Voorafgaand aan de ope ningshandeling werd een toespraak gehouden door minister H. d' Ancona van cultuur. De koningin en prins Claus maakten daarna een rondgang langs de-schilderijen. Na de openingsplechtigheid in het Rijksmuseum Vincent van Gogh reisden de koningin en genodigden uit binnen- en buiten land per trein naar station Wolfheze. Van daaruit werden zij per bus naar het Rijksmuseum Kröller- Müller vervoerd voor een bezichtiging van de tekeningenexposi tie. Op het Museumplein vlakbij het Van Gogh-museum werd vrij dagavond het Van Gogh Village geopend door burgemeester Van Thijn. Dit „dorp" is gebouwd door de vier hoofdsponsors van het festival en dient als opvang voor de bezoekers aan het Amster damse deel van de expositie. Het bevat horeca-gelegenheden, winkels, sanitaire voorzieningen en informatiestands. Uit protest tegen „commercialisering van het kunstgebeurenln het algemeen en de herdenking van Van Gogh in het bijzonder" hebben enkele kunstenaars vrijdagmorgen op het Museumplein het manshoge kunstwerk „Yóur Life is Calling" geplaatst. Dat bestaat uit een aantal omhoog geheven gebalde vuisten van gewapend beton. „Wij hopen dat dit stille symbool mensen ertoe zal aanzetten na te denken over zaken die niet kloppen", aldus kunstenaar Rewinkel Wildenburg in een toelichting. HILVERSUM (GPD/ANP) - De Hilversumse omroepen hebben in meerderheid ingestemd met plannen voor zendtijduitbrei ding van 678 uur ten behoeve van middag-televisie vanaf 1 ja nuari 1991: De middagtelevisie zal worden gebundeld op één tv-net. Met de reeds lang ge koesterde wens van middagte levisie hopen de omroepen het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de commer ciële omroep Véronique. De omroepen willen nu met een doortimmerde argumentatie (verwijzend naar andere Europe se landen) en de vrijkomende vijftig' miljoen zelfs een uitbrei ding met 678 uur aanvragen om vanaf 12 uur 's middags uit te zenden. Voor de uitbreiding' den ken de omroepen genoeg te heb ben aan een bedrag van 50 mil joen gulden. Dit bedrag komt vrij als op 1 januari 1991 het con tract afloopt tussen de omroe pen en de NDP (Nederlandse Dagblad Pers), aldus Van den Heuvel. Volgens vice-voorzitter Albert van den Heuvel van de NOS houdt de aanvraag in dat de om roepen genoegen nemen met een lager bedrag per uit te zenden uur dan voor avond-tv gebruike lijk is. „Maar het is niet te ver wachten dat er in de middag du re shows worden uitgezonden", aldus Van den Heuvel. VPRO, NCRV en EO stemden tegen het NOS-plan. De VPRO vindt middag-televisie minder belangrijk en wil zich concentre ren op prime-time. NCRV en EO zijn bang dat de onderhande lingspositie van de omroepen over de uurtarieven in de toe komst wordt verzwakt als nu met een lager bedrag genoegen wordt genomen. „We hebben al twee keer eerder bij de minister een uitbreiding van de zendtijd voor middag-tv PARIJS (DPA) - Het Franse autoconcern Citroën heeft be sloten definitief te stoppen met de produktie van de 2CV. In 1988 besloot de autoproducent, onderdeel van PSA (Peu- geot/Citroën), al om de produktie in Frankrijk stil te leggen en alleen nog in Portugal 2CV's te maken. Gisteren werd bekend dat ook daar geen „eenden" meer van de band zullen lopen. In juli is het definitief voorbij. In het Portugese Manqualde worden nu nog 85 stuks per dag geproduceerd, maar de produktie is niet meer lonend. De 2CV zag het daglicht in 1948 en werd in 1949 voor het eerst geproduceerd. In dat jaar werden er 876 gemaakt. Halverwe ge de j aren zestig waren het er 168.400 per j aar en in de 41 j aar dat de wagen in produktie is geweest zijn er meer dan zeven miljoen van verkocht. Rekenkamer tikt fiscus op ving Belastingambtenaren regelden eigen aanslagen; FlOO-meidlngen blijven lig Jb woord nu, rutthari straks De eigenaren van het Vrije Volk willen dat de Rotterdamse mid dagkrant fuseert met het Rotter dams Nieuwsblad. Daarmee zou de Rode Burcht Vrije Volk, na eerdere ontmanteling, geheel verdwijnen. De O redacties zijn tegen. O Gedeputeerde W. Don heeft zich vrijdag sterk gemaakt voor de kwaliteit van bejaardentehui zen en voor de rechten van de be woners ervan. Hij vindt dat die rechten wettelijk moeten wor den geregeld. Ook vindt Don dat de huisregels geregle menteerd moeten wor- Q den. w Wild-west in Paramaribo. Meer dan tien jaar na de staatsgreep van Desi Bouterse c.s. is Surina me nog steeds een chaos. On danks cocaïneschan- dalen weten de militai- O Q ren niet van wijken. fcw De Westerschelde geniet de twij felachtig reputatie van vuilste rivier van Europa. De Schelde kronkelt tussen natuurwaarde en economisch belang. 7A.-r teer ::söss8 aangevraagd. Toen werd het af gewezen omdat er geen geld voor was", aldus Van den Heu vel. Uit gesprekken met het mi nisterie van WVC maakt hij op dat er een grote bereidheid bij dat departement bestaat om mee te werken aan middag-tv, nu de omroepen zelf de financie ring hebben aangegeven. Een volgende stap is volgens Van den Heuvel het aanvragen van ochtend-zendtijd. Vanaf 1 oktober 1991 willen de omroe pen al vanaf 9 uur 's morgens op de buis zijn. De aanvraag hiertoe zal volgend jaar worden inge diend. De omroepen besloten gister middag tevens om tot verre gaande coördinatie van de pro gramma's over te gaan. Dat heeft tot gevolg dat er iedere avond één zendgemachtigde 'omroep van dienst' is. Deze om roep bespreekt met de andere partners die op die dag uitzen den de coördinatie, zodat soort gelijke programma's niet langer overlappen, zoals nu het geval is. DEN HAAG (GPD) - Er moet hoe dan ook iets veranderen bij de belastingdienst. De dienst, waar 30.000 mensen werken, laat nu te veel steken vallen. Dit zei de president van de Algeme ne Rekenkamer, Kordes, giste ren op een persconferentie bij de presentatie van het jaarver slag 1989. Kordes wees erop dat de behan deling van bezwaarschriften bij de belastingdienst te wensen overlaat, dat de interne controle niet goed is en dat ook fysieke controle buiten de dienst niet gaat zoals het zou moeten. „Men is zich ook wel bewust van de problemen en het belang ervan", aldus Kordes. „Er is ook intern veel In beweging. Men is bezig". Of de activiteiten van de belas tingdienst genoeg zijn om aan de problemen een einde te maken, wilde Kordes niet zeggen. De president van de Rekenka mer noemde het feit dat belas tingambtenaren eigen belas tingaanslagen of aanslagen van familieleden behandelden „on behoorlijk". Volgens hem was men „uit de bocht gevlogen". In de eerste zes maanden van 1989 ging het om vijf ambtenaren die een eigen aanslag behandelden. Op zich geen hoog cijfer maar, (Advertentie) Het gezichtsvermogen is een zintuig, zien is een kunst aldus Kordes, „het feit op zich is verontrustend". De vakvereniging van aanslag ambtenaren en -controleurs bij de belastingdienst (VCAC) vindt dat de Algemene Rekenkamer de integriteit van de belasting ambtenaren in twijfel trekt. Er zit altijd wel eens een 'minder goede' tussen, maar dat wil niet zeggen dat het met de integriteit van de medewerkers slechts is gesteld, aldus voorzitter J. J. van de Kreeke van de VCAC. Vol gens hem worden alle belasting plichtigen op dezelfde manier behandeld. (zie ook pagina's 5 en 13) (Advertentie) ESZETH kapsalon Middelburg Loskade 9 01180-35047 BMW 316i M 40 motor wit, 45.000 km, jan. '89 BMW 316i M 40 motor zwartmetallic, 25.000 km, mei '89 BMW 316i M 40 motor zwart, LPG, 54.000 km, jan. '89 BMW 316i M 40 motor zilvermetallic, 17.000 km, sept. '89 BMW 318i S 16-klepper zilvermetallic, 10.000 km, okt. '89 BMW 318i Touring groenmetallic, 16.000 km, mei '89 BMW 518i demonstratie-auto zwartmetallic, 10.000 km, okt. '89 Trefpunt voor autoliefhebbers GOES M. A. DE RUYTERLAAN 8-16 01100-28545, B.G.G. 01100-28258 VLISSINGEN INDUSTRIEWEG 27-29 01184-14400, B.G.G. 01184-10300 (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1