Vrachtvervoer in Benelux volledig vrij 'uitsers heffen anaf 1 juli tol >p vrachtwagens Afscheid van proef-gevangene Nederland aan top misdaadlijst DE SMUESUStulK WE ZIJN NIET TE STOPPEN Kamer keert zichzelf hogere salarissen uit Ommissie wijze mannen: kwart bedrijven opheffen Laat u verleiden door 'n verant woord style- meubel! Rustig weer |33e jaargang no. 76 mjdag 30 maart 1990 tokken verdwijnt de toi weer Fietsendieven verantwoordelijk voor hoge criminaliteit GROTE SNUFFELMARKT IN DE ZEELANDHALLEN TE GOES ZATERDAG 31 MAART Brunswijk verlengt ultimatum 14.895,- DE SKODA FAVORIT. DAAR KIJK JE VAN OP Mei 1940 Milieuprijs MB *i Zalm Mark Spitz mm Zoekactie naar ontvoerde baby HIIKhoudbeurs 28 MAART T/M 8 APRIL Auto Adria introduceert de Wolkenvelden maar ook flinke zonni ge perioden. Overwegend zwakke wind. Middagtemperatuur langs de kust 11, landinwaarts 13 graden. (Van onze correspondent IrüSSEL - Het goederenver loer over de weg in de Benelux lordt vanaf 1 januari 1991 ge- |eel vrij. Vrachtwagens uit Bel- Nederland en Luxemburg logen dan in de drie landen jaar zij dat maar willen ladin- jen oppikken. e Benelux loopt daarmee voor op de besluitvorming in de |G over vrijmaking van het legvervoer, die maar niet van grond wil komen. De ver- leersministers Maij-Weggen Nederland), Dehaene (Belgiëc) en Goebbels (Luxemburg) heb ben dat donderdag besloten. Een Nederlandse vrachtwagen mag straks bijvoorbeeld in Gent een lading ophalen en die naar Luik brengen, en een Belg mag goederen vervoeren tussen bij voorbeeld Groningen en En schede. Nu is binnenlands vrachtvervoer nog voorbehou den aan transporteurs uit het land zelf. Nederland, België en Luxem burg zijn altijd voor volledige vrijheid geweest. Maar Frank rijk en de Zuideuropese landen voelen daar niet voor. Zij vrezen dat de sterke Nederlandse en Duitse transporteurs met hun duizenden trucks de markt naar zich toe zullen trekken. In het kader van het opengooien van de Europese grenzen na 1992 valt een beperking echter nau welijks meer vol te houden. ,,Wij willen het voorbeeld geven en la ten zien dat zo'n maatregel al leen maar gunstig is voor het be drijfsleven", aldus de ministers. Nu rijden Nederlandse vracht wagens met een lading naar Bel gië, maar moeten zij leeg terug keren. Dat jaagt de bedrijven op extra kosten en belast het mi lieu, omdat voor het transport van bestemmingen in België weer een andere vrachtwagen moet gaan rijden. Als de Nederlandse trucker op zijn terugweg een andere lading mag meenemen, niet alleen naar ons land maar bijvoorbeeld bin nenslands in België, dan worden de wegen minder belast en hoe ven er minder ritten gemaakt te worden. Om tegemoet te komen aan de vrees in België dat de Neder landse wegvervoerders nu mas saal de Belgische goederen markt zullen overnemen, wil mi nister Maij maatregelen nemen om de vestiging van Belgische transportbedrijven in ons land te vergemakkelijken. Talloze Nederlandse transpor teurs hebben nu al vestigingen in België, maar door de Neder landse wetgeving is het omge keerde veel moeilijker. „We zijn het erover eens dat iedereen de zelfde kansen moet hebben", zei Maij. abinet moet boeren bijspringen EN HAAG (GPD) - Het kabi- jt moet meer dan 100 miljoen llden beschikbaar stellen tor de akkerbouw. Een deel is bdig om boeren die in acute fi- Inciële nood zitten te helpen. rest van het geld moet wor- (_.n besteed aan herstructure- In de EG zijn afspraken no- I:; over prijsverhoging en be- Jrking van de produktie. Dat Igt de commissie van drie in jiar donderdag uitgebrachte s. ■uropees landbouwcommissa- Is MachSharry reageerde terug- Toudend. Minister Braks noem- e het voorstel de automatische Irijskorting voor graan bij over- thrijding van het produktiepla- Ind een jaar buiten werking te (ellen onuittvoerbaar. commissie (oud-minister De loning en de commissarissen In de koningin Wiegel en Meij- li erkent dat de akkerbouwers In moeilijke tijd doormaken. |e wijze mannen vinden wel dat len zeer duidelijk perspectief' pnwezig is voor de Nederlandse kkerbouw als overheid en be drijfsleven de handen ineen slaan. Voorwaarde is dat de herstruc turering van de akkerbouw, die al voorzichtig op gang is geko men, versneld wordt voortgezet. De komende tien jaar moet ongeveer 25 procent van het aantal akkerbouwbedrijven ver dwijnen. De commissie erkent dat de au tomatische daling van de prijzen zelfs voor grote efficiënt geleide bedrijven onaanvaardbare inko mensgevolgen heeft. Daar wordt aan toegevoegd dat een kosten dekkende graanprijs voor alle producenten binnen de EG leidt tot „een sociaal niet-ge- rechtvaardigde ondersteuning van grote graanboeren", die dan te veel krijgen. De commissie wil dat de rege ring zich binnen de EG sterk maakt voor een verzachting van de prijsschommelingen. Maar omdat daar tijd mee gemoeid is, moet de regering geld beschik baar stellen om de boeren een adempauze te gunnen. Minister Braks voelt niets voor het voorstel de prijskorting voor graan (die automatisch ingaat wanneer het EG-produktiepla- fond van 160 miljoen ton wordt overschreden), voor een jaar bui ten werking te stellen. „Dit be sluit is door de regeringsleiders genomen en wet geworden. Al leen zij kunnen het veranderen", aldus de bewindsman. Ook bij zijn EG-collega's zal dit voorstel geen enthousiasme ont lokken: Het opschorten van de maatregel laat de geest uit de (Slot zie pagina 3 kolom 7) Op korte termijn hangen nog an deren zwarte wolken boven de hoofden van de wegvervoerders. De NIWO houdt ernstig reke ning met nieuwe acties op de Ita liaanse wegen. Deze worden vanaf zondag verwacht. Waar schijnlijk worden wegen geblok keerd. De Italianen protesteren dit keer tegen de Oostenrijkers, die hen geen nieuwe vergunningen verlenen. Bovendien gaat Oos tenrijk belasting heffen voor de Italianen. HOOGEVEEN (ANP) - Omdat haar vader een 'proefboef is nam de 5-jarige Ilona gisteravond uitvoerig afscheid. Ilona's vader zal drie dagen 'zitten'. Het dramatische tafereel viel in werke lijkheid mee omdat het achter de tralies verdwijnen geheel op basis van vrijwilligheid gebeurde. In totaal zo'n 250 personen meldden zich donderdagavond bij de nieuwe gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen om deel te nemen aan het experi ment waarbij het gebouw en de regels zullen worden uitgetest lEN HAAG (GPD) - Vanaf 1 juli poeten Nederlandse chauffeurs een vrachtwagen die raarder is dan 18 ton, tol beta- fen voor het gebruik van de ïestduitse wegen. Het bedrag 1st, afhankelijk van de zwaarte |an de vracht, tussen de twee- negenduizend Mark. let parlement in Bonn besloot I ertoe gisteren om de Westduit- concurrentiepositie veilig te Jtellen. Nederlandse chauffeurs lunnen goedkopere tarieven be- pkenen omdat de dieselaccijns ons land aanmerkelijk lager dan in de Bondsrepubliek. fas wanneer de tarieven in Eu- is verband zijn gelijk ge- Oorspronkelijk zou de belasting I op 1 mei ingaan, maar dat luk- niet door technische proble- hen. De tol wordt aan de gren- pn geheven. Ie Nederlandse Internationale legvervoer Organisatie heeft |itgerekend dat deze maatregel Nederlandse vervoer zeker 100 miljoen gulden per jaar kost. Imdat de meeste vrachtwagens Ie vanuit Nederland op West- luitsland rijden zwaar mate- laal vervoeren, gaat de organi- ptie uit van een gemiddelde van pvenduizend D-mark per pachtwagen. NOB wegtrans- ort overweegt daarom de ver- oerprijzen te verhogen. let ministerie van Verkeer en paterstaat heeft vorig jaar als oorzorgsmaatregel 35 miljoen ulden gestort in een apart |>nds. Dat geld is bedoeld als ompensatie voor de schade die jederlandse transporteurs dit par door de Duitse maatregel pllen lijden. op de vrijwilligers die daar tot zondagavond zullen verblijven. Er bestond vanuit de bevolking een grote belangstelling voor deelname: er gaven zich 500 Hoogeveeners op. Ook een aantal journalisten speelt de rol van gevangene. Het experiment moet vooral eventuele 'kinderziekten' in de nieuwe gevangenis aan het licht brengen. De nep-gedetineerden worden zoveel mogelijk als echte gedetineerden behandeld foto Marcel AntonisselANP) DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders hebben in vergelijking met inwoners van andere Westeuro- pese landen in 1988 het meest te maken gehad met criminaliteit. Bijna 27 procent van de Neder landers werd in dat jaar slacht offer van een of andere vorm van misdaad. In een rijtje van zeventien onderzochte landen komt Nederland daarmee op een vierde plaats, na de Ver enigde Staten, Canada en Au stralië. Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek over het niveau van de criminaliteit in zeventien lan den blijkt dat de hoge score van Nederland wordt vooral veroor zaakt door het enorme aantal fietsendiefstallen. Overigens 28 procent van de Nederlanders dat er vroeg of laat bij hen zal worden ingebroken. Het boek bevat de uitkomsten van een telefonische enquête on der 2000 inwoners per land. De onderzoekers hebben gedetail- Advertentie Zaterdag 31 maart 9.00 -17.00 uur Inlichtingen: 01640-57521 of 35916 (Van onze correspon dent) PARAMARIBO - Het ul timatum van het Jungle commando, dat donder dag om 15.00 uur Suri naamse tijd verstreek, is met een dag verlengd. Brunswijk dreigde de regering „maatregelen te nemen" als hij de wa pens niet terugkrijgt die door de Surinaamse jus titie in beslag zijn geno men. Die 24 uur uitstel is verleend omdat minis ter Soemita, vervanger van de zieke vice-presi dent Arron, heeft be loofd dat een onderzoek wordt ingesteld naar de dood van twee van Brunswijks lijfwach ten. leerd gevraagd naar de ervarin gen met criminaliteit in 1988, naar angst voor criminaliteit, naar het oordeel over politie en justitie en naar het nemen van preventieve maatregelen. Van alle slachtoffers van mis daad gaf gemiddeld 3 procent aan enigerlei vorm van slachtof ferhulp te hebben ontvangen, terwijl 35 procent het erg op prijs zou hebben gesteld als het was aangeboden. Gemiddeld liet tweederde van de ondervraag den weten dat in hun eigen buurt de politie goed werk lever de met de bestrijding van crimi naliteit. West-Duitsland, Engeland, Ver enigde Staten, Polen en Indone sië heerst vooral angstgevoelen voor geweld op straat. Er is ech ter geen duidelijke relatie tussen de gevoelens en de werkelijke omvang van de geweldscrimina liteit. Kennelijk spelen andere factoren een rol bij dit soort ge voelens, aldus de onderzoekers. Landen met een betrekkelijk laag criminaliteitsniveau ble ken Noorwegen (16,5 procent), Zwitserland (15,6 procent) en Ja pan (9,3 procent). Het onderzoek geeft aan dat in Frankrijk auto diefstal hoog scoort, diefstal uit auto's het meest voorkomt in Spanje en fietsendiefstal in Ne derland. Wat betreft vernielin gen aan auto's spannen West- Duitsland en Nederland de kroon. De onderzoekers vinden het opmerkelijk dat relatief wei nig auto's worden ontvreemd in landen waar veel fietsen worden gestolen. Het inbraakpercentage is het hoogst in Australië (4,4 procent). In West-Europa zijn de inbraak risico's het hoogst in Nederland, Frankrijk en België. In Spanje vinden veel berovingen op straat plaats, evenals zakkenrol lerij. Australië scoort hoog op het onderwerp 'seksuele hand tastelijkheden': 7,3 procent. In Nederland ligt dat percentage op 2,6 procent. Advertentie De "Nu halen, nu niet betalen" actie van Skoda gaat op herhaling. Iedereen die voor 22 april 1990 een Skoda Favorit koopt, gaat pas over een half jaar betalen. Informeer bij uw Skoda-dealer naar de voorwaarden. De Skoda- importeur weet welke dealer bij u in de buurt zit. Bel snel 071-600200. !3SJ.-. Afgebeeld de Skoda Favorit Vedette, De Duitse inval in de meidagen van 1940 kwam bij het Neder landse leger niet over als een verrassingsaanval. Dat conclu deren de auteurs van een nieuw boek dat af wil rekenen met 'de mythes' rond de ge beurtenissen in de eer- O ste oorlogsdagen. O Drie Zeeuwse gemeenten. Ter- neuzen, Westerschouwen en Val- kenisse. hebben zich kandidaat gesteld voor de milieuprijs 1990. De gemeenten zijn ervan over tuigd dat hun milieubeleid de toets der kritiek kan doorstaan. In totaal nemen 26 gemeenten deel. Eind mei wordt de winnaar bekend ge- maakt I De Deltafederatie heeft toestem ming van het Grevelingenschap gekregen voor het uitzetten van zalm en forel in het Grevelingen Meer. Een oase voor sportvis sers. maar dan moet het ministe rie wel subsidie - geraamd op bijna 1 miljoen gulden - voor de proef verle- *1 Q nen. I w Mark Spitz, de zwemmer die op de Olympische Spelen van 1972 zeven gouden medailles won en daarmee voor een uniek record zorgde, doet opnieuw van zich spreken. De Amerikaan hoopt zich op 40-jarige leeftijd op nieuw naar de wereldtop te zwemmen. „Op de Spe len in Barcelona wil ik O "TT erbij zijn." MBBM1 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met een vereiste meerderheid van tweederde ak koord met een verhoging van het eigen salaris en onkosten vergoedingen. Die kan, afhan kelijk van de woonplaats en leefsituatie, oplopen tot tien duizend gulden bruto. De voorstellen daarover van een commissie onder leiding van WD-kamerlid Dees stuitten donderdag alleen op principiële kritiek van Groen Links en de RPF. De commissie beargumen teerde de „geringe aanpassing" van de schadeloosstelling met ongeveer 4.000 gulden bruto per jaar als het wegwerken van „vormfouten" en achterstanden die de Kamerleden in de loop der jaren hebben opgelopen. Groen Links vindt dat er groe pen zijn -zoals het verplegend personeel- die een salarisverho ging beter kunnen gebruiken. Ook wat Leerling (RPF) betreft had het extraatje voor de Ka merleden niet gehoeven. „Een verhoging met vier procent wordt niet aan elke cao-onder handelingstafel bereikt". Hij noemde het nogal gênant dat de Kamer in eerste instantie zelf beslist over de hoogte van het ei- GORKUM/TILBURG (ANP) - De politiekorpsen van Gorkum en Tilburg zijn op zoek naar een drie dagen oude baby die don derdagochtend door de wette lijke vader bij de moeder in Gorkum is weggehaald en ver moedelijk in Tilburg is onder gebracht. De politie vreest voor de gezond heid van het kind en ondernam om die reden actie ondanks het feit dat de moeder bij de politie nog geen aangifte van ontvoe ring heeft gedaan. „De zaak ligt juridisch gecom pliceerd. Vader en moeder on derhouden een lat-relatie. We proberen de vrouw tot aangifte te bewegen", aldus een woord voerder van de politie in Gor kum. De uit Lelystad afkomstige vrouw was dinsdag bij een vrien din op bezoek toen - een maand te vroeg - de geboorte van haar kind zich aandiende. De vrouw werd overgebracht naar het Beatrixziekenhuis in Gorkum waar de bevalling zonder com plicaties verliep. Donderdag dook de wettelijke vader van het kind op, deed aangifte op de Burgerlijke Stand in Gorkum en nam het kind mee. gen inkomen. Leerling wees op de forse aderlating die de mini- mum-inkomens de afgelopen ja ren hebben moeten doen. Een deel van de Kamer (PvdA, Groen Links, D66) heeft kritiek op het voorstel van de commis- sie-Dees kamerleden bij hun reiskostenvergoeding de keus te laten tussen een jaarkaart voor het openbaar vervoer of een ver goeding van autokilometers vol gens het nieuwe belastingstel sel. De drie fracties vinden dat Kamerleden het goede voor beeld moeten geven en moeten kiezen voor een OV-kaart. Advertentie nUU&INTERIEUR Dagelijks van 10-17 uur. WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendeldienst: volg borden Q RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. AMSTERDAM raI Trein -I- Toegangbiljetten bij NS-stations. Advertenties i een inruil Ford-Escort precies op smaak i official Ford Dealer auta adria westnavendi|k 150 goes 01100 20440 zie pagina 4 ■NHHPW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1