IllfltJOIli 'iscrimatie wegens as wordt misdrijf WIE ONTMOET BORIS BECKER IN MONTE CAREO? Leger laat Brunswijk gaan PvdA-fractie: geen verandering van koers na nederlaag bij verkiezingen Litouwen schort plan eigen grensleger op f 49 99 11 IJ 0 Scrabbelaars ontstemd: Y uit spel verdwenen Oranje-debutant Peeper breekt been Varkenspest op boerderij in Brabant éjé jNÉ ém, m \Vanaf 9 april als cao-gesprek mislukt r WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxi-keus Overwegend zonnig 233e jaargang no. 75 Donderdag 29 maart 1990 SNAPPER LOOPMAAIERS am Ga naar de Ford Dealer en maak x>'r "X. kans op één van de 135 verzorgde tweepersoonsreizen in het Ford Tennis Gala (t/m 14 april a.s.). Banken Polemiek Leider junglecommando laat regering links liggen Vrijwillig Studielening Van Gogh Stickers Overname Kiwi's 8 stuks Magere runder- stooflappen 500 gram Enkele wolkenvelden en overwegend zonnig. Matige wind tussen noord en noordoost. Temperatuur 11 graden. Geheel nieuw gestyleerde duw- en zelf- rijdende loopmaaiers. Ook elektrisch gestart en BBC. Vele aktiemodellen (model 1990) J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 01100 - 32288 W%i W%. mm Bonden dreigen met acties bij NS UTRECHT/AMSTERDAM IaNP/GPD) - Als het cao-overleg bij de Nederlandse Spoorwegen [vandaag op niets uitdraait, noeten treinreizigers vanaf 9 kpril rekening houden met sta kingen bij het spoor. Het actie- nodel van de FNV-bond voor tiet in een speerpunten-model, Laarbij per dag andere rayons [en bedrijfsonderdelen zullen Lorden opgeroepen het werk [neer te leggen. De strategie van de Vervoers- bond FNV is er op gericht om de bcties een zo groot mogelijke uit straling mee te geven. Hoewel bet om regionale acties gaat, bunnen treinreizigers in het hele [and er hinder van ondervinden. Set actiemodel is woensdag Vastgesteld door de voorzitters Van de afdelingen van de vak bond. De acties op 9 april zullen in ieder geval 24 uur duren. Wat er daarna zal gebeuren is nog niet besloten. Het cao-overleg werd vorige week donderdag opgeschort. NS bood toen, uitgaande van een cao voor 15 maanden, een struc turele loonsverhoging van 2,5 procent per 1 april en een een malige uitkering van 400 gulden, alsmede een eenmalige verho ging van de decemberuitkering. De bonden vinden dat veel te weinig. Zij eisen een structurele loonsverhoging van in totaal 4 procent. Daarnaast hebben de bonden grote bezwaren tegen de flexibliseringsvoorstellen van NS en het voorstel om de hogere taakgroepen extra te belonen. De Vervoersbond FNV kondigde aan vandaag met een tegenbod SOEST (GPD) - Scrabble-fa- naten in Nederland zijn te leurgesteld. Importeur Jumbo in Amsterdam heeft de letter 'Y' - goed voor acht punten - uit hun geliefde spel gehaald en vervangen door een gewone 'IJ' (vier punten). Jarenlang hebben de toppers zich bekwaamd in het op listige wijze kwij traken van deze lastige let ter. Ze konden er fors mee scoren en zich ermee onder scheiden van de huis-, tuin en keukenspelers. Dat is straks mogelijk voorbij. „De veranderingen zijn niet zo maar aangebracht", zegt directeur W. Bems van Jum bo. „We hebben zorgvuldig het lettergebruik bestu deerd. Een neerlandicus was daarbij betrokken. De 'Y' komt niet veel meer voor. Daarom hebben we besloten haar te vervangen door de 'IJ'." „Een oma van 80 jaar kan straks met het nieuwe spel hoog eindigen", licht Frans Davelaar - betrokken bij de organisatie van het nationa le kampioenschap - de be zwaren van de topspelers toe. DEN HAAG (ANP) - Handelin gen in ambt, beroep of bedrijf pie als discriminatie wegens jas kunnen worden aangemerkt tullen als misdrijf in het Wet boek van Strafrecht worden op genomen. Met een nota van wij- tiging van deze strekking op ten bij de Tweede Kamer aan- banging wetsontwerp is minis ter Hirsch Ballin (justitie) ge deeltelijk tegemoet gekomen [an een wens van de Kamer. [lirsch Ballin vindt het niet no- om ook ander discrimine- pnd handelen, bijvoorbeeld op rond van seksuele gerichtheid, Is misdrijf in de wet op te ne ten. In dergelijke gevallen blijft et wat hem betreft bij een over reding. [anuit de Kamer was onder an- door de PvdA aangedron- pn op het ook als misdrijf kwali- iceren van discriminerende andelingen. CDA en D66 lieten Snsdag blijken daar ook wel pirsch Ballin Advertentie T~i te komen. Of dat effect heeft moet vanavond blijken als de onderhandelingen weer begin nen. Werkgevers en bonden in het bankbedrijf hebben woensdag ochtend na vijftien uur onder handelen geen principe-ak koord kunnen bereiken omdat de bonden het eindbod van de werkgevers voor de loonsverho ging en vut te mager vinden. De bonden zullen het resultaat zonder advies aan hun leden voorleggen. „Als zij nee zeggen, is het nee. Dan treedt er een cao loos tijdperk in", aldus onder handelaar H. Noten van de Dien stenbond FNV. De bonden had den 3,5 procent loonsverhoging gewild in plaats van de geboden 3 procent per 1 juli. De vut-leef- tijd zou met vijf maanden om laag moeten naar 60,5 jaar. De KIEV (ANP) - Marcel Peeper zal vanochtend met het Nederlands elftal terug reizen naar Schiphol. In het ziekenhuis van Kiev, waar hij de nacht doorbracht, is hij daartoe geprepareerd. De speler van FC Twente brak in de wedstrijd tegen de Sov jetunie zijn linker scheen- en kuitbeen. Oranje verloor de vriendschappelijke wedstrijd met 2-1. De breuk werd zeer gecompliceerd genoemd. Pee per wordt waarschijnlijk nog vandaag in het zie kenhuis van Enschede geopereerd. Hij zal dit sei zoen niet meer in actie komen. Het duel in Kiev was het interlanddebuut voor de oud-Amsterdam mer. De 24-jarige middenvelder stond precies twin tig minuten binnen de lijnen. Een onbesuisde actie van Goloekovitsj, al zijn derde overtreding in die korte tijd, beëindigde de goede wedstrijd van Pee per. (zie ook pagina 21) werkgevers willen niet verder gaan dan twee maanden. De werkgevers hebben volgens onderhandelaar dr. J. Crijns „de uiterste grens van ons mandaat" bereikt, „daartoe gedwongen door de vakbonden". De voor stellen leiden tot een loonkos tenstijging van 8,6 procent. Crijns verwacht dat het al moei te genoeg zal kosten dit bij de banken te verdedigen. Als de bondsleden het bod zouden af wijzen, zullen de werkgevers in elk geval de loonsverhoging, ver laging van de vut-leeftijd en het eenmalig arbeidsmarktproject (40 miljoen gulden) eenzijdig uit voeren. „De werknemers mogen dan niet de dupe worden", aldus Crijns. Noten stelde dat de werkgevers (Slot zie pagina 3 kolom 7) voor te voelen. Argument daar voor is onder andere dat door het kwalificeren als misdrijf de ernst van het delict beter tot uit drukking wordt gebracht in het Wetboek van Strafrecht. Hirsch Ballin liet de Kamer woensdag weten dat hij ook door het Landelijk Bureau Racisme bestrijding (LBR) is benaderd. Het LBR heeft hem er op gewe zen dat gezien de nog steeds voorkomende ernstige vormen van racisme een aanscherping van het strafrecht noodzakelijk Hirsch Ballin wilde niet tege moet komen aan de wens van CDA-woordvoerder Krajen- brink om ook discriminerende uitingen wegens geslacht in de strafwet op te nemen. Krajen- brink had daarbij vooral het oog op pornografische uitingen, die volgens hem kwestsend kunnen zijn voor vrouwen. Hirsch Ballin meende dat het onjuist is om de strafwetgeving op dit punt uit te breiden met als beperkte doel het kunnen optre den tegen bepaalde pornografi sche uitingen. Bovendien zou het gevaar ontstaan dat ook po lemische geschriften in de femi nistische of anti-feministische sfeer door een dergelijk wetsarti kel getroffen zouden kunnen worden. In dit verband werden in het debat de produkten van de zich soms zeer anti-feminis tisch uitende schrijver Maarten 't Hart ten tonele gevoerd. Dins dag had D66-woordvoerster Groenman daar ook al op gewe zen. Hirsch Ballin erkende dat op het punt van het bestrijden van dis criminatie niet alle heil van de strafwetgeving kan worden ver wacht. Een belangrijke aanvul ling vormt de wet Gelijke Be- handelening. Veel Surinamers kwamen gisteren naar het Surinaams Coördinatiecentrum in Utrecht om zich te informeren over de gespannen situatie in Suriname. De gebaren zijn veelzeggend (foto Raymond RuttinglANP) (Van onze correspondent) PARAMARIBO (GPD) - De leider van het junglecomman do, Ronnie Brunswijk, en tien van zijn aanhangers, die maandagavond door het leger waren gearresteerd, zijn gis teren in vrijheid gesteld. Le gerleider Bouterse besloot kort na een persconferentie de arrestanten vrij te laten. Op de persconferentie ver scheen ook Brunswijk. Daar mee kwam een einde aan een dag van oplopende spanning. Dinsdagmiddag al had het Openbaar Ministerie Bouter se opdracht gegeven Bruns wijk vrij te laten, maar dit was niet gebeurd. Onmiddel lijk begonnen geruchten de ronde te doen dat Brunswijk zou zijn vermoord. Bouterse zei op de persconfe rentie Brunswijk nog vast te willen houden vanwege diens aandeel in de cocaïnehandel. Brunswijk en de zijnen werden zondag gearresteerd nadat het junglecommando bekend maakte een vliegtuigje met 1000 kilo cocaïne te hebben onderschept. De cocaïne, die afkomstig was uit Colombia, zou Brunswijk aan de autori teiten hebben willen overdra gen. Terwijl Bouterse uiteenzette dat zijn relatie met Brunswijk nog steeds goed is, ondanks zijn arrestatie en de dood van twee lijfwachten, werd Bruns wijk plotseling het persconfe rentiezaaltje binnengebracht. Bouterse: „Dit is mijn ant woord op fabels en verdacht makingen over de dood van Brunswijk. Ik hoop niet dat het je geest is die hier binnen wandelt". Op de vraag of presi dent Shankar op de hoogte was van zijn aanhouding, riep Brunswijk boos: „Met deze re gering is niet te werken", waarna hij weer werd afge voerd, om een uur later in vrij heid gesteld te worden. Dat gebeurde terwijl de jour nalisten zich door vier minis ters lieten uitleggen wat het standpunt van de regering was. Minister Venetiaan van onderwijs gaf de meest heldere toelichting: „Voor de regering is de zaak ook erg onduide lijk". Uiteindelijk bleek dat de rege ring vooraf niet op de hoogte was van Brunswijks arresta tie, maar dat wel is bemiddeld bij de overgave van de groep Junglecommando-leden in Hotel Ambassador. De leden van het Junglecommando zouden ook niet zijn aange houden, maar hebben zich vrijwillig overgegeven aan de militaire politie, op advies van Brunswijk, aldus de zorgvul dig formulerende minister. De ministers waren in de ver wachting dat Brunswijk zich na zijn vrijlating in het presi dentieel paleis zou melden, maar Brunswijk dronk met Bouterse achter gesloten deu ren een borrel en verdween zonder de regering te groeten naar het vliegveld. De wapens en handgranaten bleven in Pa ramaribo achter „in het be lang van het onderzoek". Want volgens minister Ajod- hia wordt het onderzoek naar Brunswijks vermeende be trokkenheid bij de cocaïne smokkel voortgezet. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer ziet geen enkele reden voor een koerswijziging na de verplette rende nederlaag bij de gemeen teraadsverkiezingen, vorige week woensdag. De inbreng van de sociaal-democraten in het re geringsbeleid en de verhouding tot coalitiepartner het CDA moeten niet scherper worden. Dat is de uitkomst van een meer dan vijf uur durend beraad bin nen de PvdA-fractie over de ver kiezingsnederlaag. Een grote meerderheid van de PvdA-kamerleden voelt weinig voor polarisatie en confrontatie jegens coalitiepartner het CDA, zei fractievoorzitter Thijs Wölt- gens woensdagavond na afloop van het beraad. „Er bestaat een redelijke mate van overeen stemming over dat onze bijna natuurlijke reactie uit het verle den om te radicaliseren, nu niet juist is". De fractie schaart zich daarmee achter het standpunt dat het PvdA-partijbestuur maandagavond al innam. Wöltgens erkende dat scepcis over de resultaten van het CDA/ PvdA-kabinet ten grondslag kan liggen aan het verlies van de PvdA. „Maar aan het eind van deze kabinetsperiode zal duide lijk zijn dat er een centrum-links beleid is gevoerd". De fractievoorzitter relativeerde de politieke betekenis van de ne derlaag met verwijzingen naar de lage opkomst, het lokale ka rakter van de stembusstrijd en de winst van D66. De D66-winst is duidelijk een aanwijzing dat de kiezers geen radicalere koers willen, meent Wöltgens. De PvdA-kamerleden schrijven de verkiezingsnederlaag voor driekwart op rekening van de la ge opkomst. Verder gelooft Wöltgens dat de kiezers zich in sterke mate door lokale factoren hebben laten leiden. „Het aan deel van de fractie in de neder laag was niet zo groot". Volgens Wöltgens hing er dan ook „beslist geen crisissfeer" tij dens het beraad. De kamerleden hebben wel afgesproken meer aandacht te besteden aan con tacten met kiezers en organisa ties. „We moeten ons meer oriën teren op de mensen die we verte genwoordigen en ons werk min der naar binnen richten". Studenten moeten in de toe komst geld lenen van de staat te gen de dan geldende marktren- te. Dat is volgens de commissie verzelfstandiging studielenin gen de toekomst van de studiefi nanciering. Een woordvoerder van de studentenvak bond hekelt de uit- C spraak. De expositie van schilderijen en tekeningen van Van Gogh in Amsterdam en Otterlo is sa mengesteld op basis van een strenge selectie. Getracht wordt die werken te laten zien die de schilder rekende tot zijn 'souvenir' aan de mensheid. Dat levert heel wat verrassin gen op, maar de tota le Van Gogh blijft on- Q zichtbaar. w 'Schouwen-Duiv eland wil in 1991 de Zeelandbrug tolvrij.' Stickers met deze tekst werden woensdag bij de Zeelandbrug uitgedeeld door burgemeesters van vijf Schouwse gemeenten. Reacties uit het pu bliek op de stickerac- O tie waren zeer positief I O De Westduitse transportonder neming Rhenus Benelux wil de NV Haven van Vlissingen over nemen. De kans daarop is echter klein. De gemeente Vlissingen - met een aandelenpakket van 35 procent - voelt niets voor een overname door een particulier bedrijf. Haven-direc teur Oreel: „Ik weet O van niks." I O A.M- t-M.'Jy/// VILNIUS (AP) - President Vy- tautas Landsbergïs van Litou wen heeft woensdag te kennen gegeven dat zijn regering voor lopig afziet van de uitvoering van plannen om eigen grens wachten aan te stellen, uit vrees dat dit zal leiden tot botsingen met Sovjet-troepen. Landsbergis zei op een perscon ferentie in Vilnius dat het instel len van grensovergangen zou kunnen worden opgevat als een verdere uitdaging, hetgeen hij op dit moment niet gewenst acht. De Litouwse regering liet eerder weten dat Litouwen als onafhan kelijke staat eigen grensposten diende te hebben, ook al om te gemoet te komen aan Westerse voorwaarden dat formele erken ning alleen mogelijk zou zijn als sprake is van volledige zeggen schap over het grondgebied van Litouwen. De aankondiging dat Litouwen eigen grenswachten wilde aan stellen, leidde in Moskou tot gro te irritatie. Toen Litouwse jon geren zich aanmeldden voor de vrijwillige grenswacht, reageer de president Michail Gorbatsjov met een telegram aan Landsber gis waarin hij opriep tot beëindi ging van de vorming van vrijwil- ligersbrigades die zouden moe ten dienen ter vervanging van Sovjet-grenswachten en een deel van de politie. Landsbergis merkte op dat zelfs de discussie over het onderwerp had geleid tot conflicten met Moskou. Hij zei dat hij berichten had ontvangen dat Sovjet-troe pen waren gestationeerd langs de wegen tussen Litouwen en Letland, teneinde te voorkomen dat er grensposten zouden wor den gevestigd. Het oorspronkelijke plan voor zag in een gefaseerde overname van de douane en de paspoort controle door Litouwers, in sa menwerking met de Sovjet-func tionarissen die dit werk thans doen. DE MOER (ANP) - Bij varkens op een varkenshouderij in het Noordbrabantse De Moer, tus sen Dongen en Loon op Zand, is klassieke varkenspest vastge steld. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft om verdere verspreiding te voorkomen woensdag met onmiddellijke ingang een ver- voerverbod voor varkens inge steld voor een gebied met een straal van ongeveer acht kilo meter rond het betrokken be drijf. Dit gebied ligt ruwweg tussen Dongen, Tilburg, Waal wijk en Raamsdonksveer. Op het bewuste bedrijf lopen 120 fokzeugen met biggen. De voor de mens niet gevaarlijke ziekte is alleen vastgesteld bij een aan tal van de biggen, niet bij de fok zeugen. Het bedrijf is inmiddels „ingesloten". Dit betekent dat er geen dieren meer in of uit mo gen. De gehele varkensstapel zal na te zijn getaxeerd zo snel mo gelijk worden vernietigd. (Advertentie) 2\ 7? Aanbiedingen geldig t/m za. 31 maart 1990. Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voorbehouden. De versaanbiedingen zi|n alleen verkrijgbaar in filialen met een versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1