kroonprins naar nhuldiging van teizer Akihito Twee doden bij familiedrama in ziekenhuis Landsbergis vreest invasie Sovjettroepen in Litouwen Democratisch Forum wint in Hongarije Bankwerkgevers bieden 40 min voor werkgelegenheid MODESHOW •erco Paramaribo laat Brunswijk na een dag weer vrij Af en toe zon 233e jaargang no. 74 Voensdag 28 maart 1990 Voor al uw motoronderdelen en revisiewerkzaamheden. lan gedood met arateklappen )e Vries: noemen rinkman als DA-kroonprins Jeetje snel' Wild-west Basisvorming Emoties Deserteurs bij razzia opgepakt Demonstratie Onderscheiding Hof Domburg VC Vlissingen Verzet PvdA-fractie prikkelt Kok tot actie Donderdag 29 maart Om half 11 en half 3. U bent van harte welkom. Wisselend, bewolkt en kans op een bui. Maximum temperatuur rond 10 gra den. Zwakke tot matige noord-noord- oosten wind. /motorenrevisie/ /MACHINEFABRIEK/ TUINMACHINES /jWFRtSOSTR 31. KRABBE NO* JKE 0t134-125S A PIESVANWEG 1. GOES 01100-32288 Ontsteltenis over doden (Van onze correspondent 'ARAMARIBO - De Surinaam- regering heeft dinsdagavond lonnie Brunswijk en elf van onnie Brunswijk Ir Eddie Jozefzoon behoorde ok tot de arrestanten zijn aanhangers vrijgelaten op last van het openbaar ministe rie. Volgens een verklaring van de regering waren de aanhou dingen in strijd met de garan ties voor de veiligeheid van de deelnemers aan het vredesover leg. Bij de arrestaties door het leger vond een vuurgevecht plaats waarbij maandagnacht twee doden vielen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft zeer afwij zend gereageerd op de ontwik kelingen. Hij sprak van een drei gende „aantasting van het de mocratiseringsproces en de fun damenten van de rechtsstaat". De Tweede Kamer debateert morgen over de situatie in Suri name. Aan de vrijlating van Brunswijk en de zijnen ging koortsachtig overleg vooraf tussen president Shankar en Bouterse. Onder de arrestanten bevond zich de Ne derlander Eddie Jozefzoon, de juridisch adviseur van Bruns wijk. Zij waren maandagnacht gearresteerd op verdenking van handel in drugs. Het kwam bij de arrestatie tot een vuurgevecht waarbij zeker twee lijfwachten van Brunswijk omkwamen. De Nederlandse regering rea geerde zeer afwijzend op de ge beurtenissen. In een schriftelij ke verklaring zei minister Van den Broek „met bezorgdheid" kennis te hebben genomen „van de gevangenneming door de be velhebber van het Surinaamse nationale leger van de leider van het Junglecommando en een aantal van zijn medewerkers, terwijl dezen zich op uitnodiging van president Shankar in Para maribo bevonden voor het af sluiten van een vredesovereen komst". Hij is „ernstig verontrust over de EN HAAG (ANP) - Kroonprins illem-Alexander zal koningin eatrix vertegenwoordigen bij e inhuldigingsceremonie van eizer Akihito op 12 november, heeft de Rijksvoorlichting- ienst meegedeeld. Hij wordt ergezeld door minister Van en Broek (buitenlandse za- en). kihito volgt de vorig jaar ja- uari overleden Hirohito op. Bij iens begrafenis was Nederland iet door een lid van het konink- jk huis, maar door de minister an buitenlandse zaken verte- enwoordigd. Van den Broek zich uitgesproken voor ver- ALMA DE MALLORCA (RTR) Een 19-jarige automobilist eeft bij een verkeersruzie in de uurt van Palma de Mallorca :n mede-automobilist met een intal karateklappen gedood, at heeft de plaatselijke politie insdag bekendgemaakt, e 25-jarige Francisco Sanchez eek bij aankomst in het zie- inhuis aan interne bloedingen zijn bezweken. De man die de appen uitdeelde is inmiddels 'arresteerd. EN HAAG (ANP) - Dat pre- ier Lubbers CDA-fractievoor- tter Brinkman heeft gebom- irdeerd als diens opvolger als DA-overste is „niet onlogisch, aar wel een beetje snel", eze ontboezeming uit partijge- 'ot, oud-fractievoorzitter en lidig minister van sociale za ai en werkgelegenheid dr. B. Vries deze week in een vraag- sprek met het weekblad Else- er. ubbers had met de deels ver- jPte, maar tegelijkertijd niet as te verstane aanwijzing van rinkman „natuurlijk nog wel n of twee jaar kunnen wach- h", zegt De Vries, ebbers heeft rond de jaarwisse- Brinkman naar voren ge- hoven als toekomstig CDA- ider. Volgens de minister-pre- dent past dit in de traditie van 'tCDA. ontwikkelingen, omdat ze een doorkruising kunnen betekenen van het vredesproces". Van den Broek was te meer bezorgd om dat het leger handelde „zonder voorkennis van de civiele justi tiële autoriteiten. Ambassadeur Hoekman mocht in Paramaribo geen bezoek mogen brengen aan Jozefzoon om hem de normale consulaire bijstand te verlenen die een Nederlander toekomt. De Kamer wil morgen een debat. CDA-woordvoerder Aarts hield de mogelijkheid open om dat tot volgende week uit te stellen, zo dat de regering meer tijd heeft zich te informeren. Maar Bec kers (Groen Links) duldt geen uitstel, omdat „het niet de eerste keer is dat iemand door de leger leiding in Suriname overhoop is geschoten". Het PvdA-kamerlid Melkert sprak van 'een verhulde machts greep' door de militairen. Hij vindt dat Van den Broek ophel dering moet krijgen over „waar de feitelijke macht in Suriname nu gelegen is: bij de burgerrege ring of bij de militairen. Dat was een belangrijk punt bij de her vatting van de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Suriname". Consequenties voor de ontwik kelingshulp wil Melkert pas trekken als de Surinaamse rege ring de eigen positie heeft beoor deeld: „De eerste vraag is of de politici zich hierbij neerleggen". Grote zorgen maakt hij zich over „de centrale rol die cocaïne in de affaire schijnt te spelen. Die zor gen voegen zich bij de zorgen over de rol van Suriname als doorvoer-land van cocaïne naar Europa". CDA-woordvoerder Aarts meent dat het optreden van het leger „in strijd is met alle regels van de democratie". Volgens hem kunnen dergelijke wild west-toestanden alleen voorko men in „een instabiele democra tie". Tekenend noemt Aarts het dat de Surinaamse minister van justitie zich bij Bouterse moest vervoegen om informatie over het gebeurde te krijgen. „Het moet niet zo zijn dat het leger ie mand arresteert. Als er aange houden moet worden, dient dat door de politie te gebeuren, in opdracht van het ministerie van justitie". Uit de gebeurtenissen leidt Aarts af dat „de militairen het voor het zeggen hebben, als ze dat willen". Maar hij gelooft niet (Slot zie pagina 3 kolom 2) Staatssecretaris Wallage on derwijswil de basisvorming voor de eerste vier leerjaren van het voortgezet ondenvijs daadwerkelijk invoeren in het schooljaar 1992/93: Het kabinet heeft daarvoor 240 mil joen gulden uitgetrok- C ken. w EINDHOVEN (ANP) - Een 29-jarige Eindhovenaar en zijn 23-jarige vrouw zijn dinsdag in het Eindhovense Catharina-ziekenhuis om gekomen bij een familiedrama. Hun 2-jarig dochtertje raakte le vensgevaarlijk gewond. Het drama speelde zich rond 14 uur af. Het staat volgens de Eindho vense politie nog niet vast wie geschoten heeft. Een technisch onder zoek zal daarover uitsluitsel moeten geven. Het meisje is, evenals haar ouders, door het hoofd geschoten. Zij is overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg. Dat is gespecialiseerd in her senletsels. De fatale schoten zijn afgevuurd met een revolver. De vrouw lag in het ziekenhuis in verband met een operatie aan de galblaas. Ze zou het ziekenhuis zaterdag hebben mogen verlaten. Het echtpaar vroeg dinsdag tijdens het bezoekuur aan de hoofdver pleegkundige van de betreffende afdeling een plaats „om rustig te kunnen praten". Het afdelingshoofd stelde daarop haar eigen kamer beschikbaar. Korte tijd later werd weliswaar een vreemd geluid gehoord maar dat verontrustte niemand. Toen het afdelingshoofd enige tijd later poolshoogte ging nemen werden de twee stoffelijke overschotten en het zwaar gewonde meisje gevonden. tegenwoordiging op hoger ni veau, maar de gevoelens van hen die tijdens de oorlog te lijden hadden van de Japanners deden de regering ten slotte afzien van de aanwezigheid van een lid van het koninklijk huis in Tokio. Koningin Beatrix heeft, als prin ses, Japan bezocht in 1963,1964, 1970 en 1977. Berichten over een staatsbezoek ontlokten in 1986 de toenmalige vice-premier De Korte opmerkingen over Hirohi to en het openrijten van oude wonden die premier Lubbers - „eens maar nooit weer" - duide lijk in het verkeerde keelgat schoten. Toen prins Willem-Alexander in 1988 Japan bezocht werd hij, net zo min als prinses Margriet een jaar eerder, ontvangen door Hi rohito. Beide Nederlandse be zoekers hadden wel een ontmoe ting met kroonprins Akihito, die in 1953 en in 1979 in Nederland is geweest. oorzitter P.J.G. Molthoff van de Stichting Samenwerkend Ver zet verwacht niet dat de reis van prins Willem-Alexander naar Ja pan emoties zal oproepen bij het voormalige verzet. „Bij de dood van Hirohito lag dat toch wel even anders. Akihito stelt zich anders op dan Hirohito. Daarom verwacht ik geen negatieve reac ties op het bezoek van kroon prins Willem-Alexander", aldus de voorzitter van de Stichting Samenwerkend Verzet. De diverse verzetsorganisaties, verenigd in de stichting, komen morgen voor een reeds geplande vergadering bijeen. Dan zal on getwijfeld over het bezoek van Willem-Alexander en minister Van den Broek gesproken wor den, maar grote discussies daar over verwacht Molthoff niet. VILNIUS - Litouwers dinsdag in driftig geprek met een officier van de Sovjet-troepen in de hoofdtad Vilnius (foto AP) PARIJS (AFP/DPA) - De Li touwse president, Vitautas Landsbergis, heeft dinsdag verklaard dat een inval van het Sovjetleger in Litouwen, zoals in 1956 in Hongarije en in 1968 in Praag, tot de moge lijkheden behoort. „Ons zal geen enkele ontwikkeling nog verbazen", zo zei Landsbergis in een rechtstreeks interview met de Franse tv. Het tijdstip van onafhanke lijkheid voor Litouwen is vol gens Landsbergis afhankelijk van druk uit het Westen. „Slechts onder die druk zal het Sovjetleger uit Litouwen ver trekken". Landsbergis stelde daartoe voor om bij de komen de onderhandelingen over wa penvermindering Sovjettroe pen in Litouwen te beschou wen als troepen op vreemde bodem. De Verenigde Staten lijken vooralsnog niet bereid om na drukkelijk achter het Litouw se streven naar onafhankelijk heid te gaan staan. Het Witte Huis, dat Moskou vorige week nog op het hart drukte geen geweld te gebruiken, sloeg dinsdag een gematigde toon aan na de arrestatie van 23 Li touwse deserteurs. „We zijn weliswaar diep bezorgd over de jongste ontwikkelingen maar we willen in geen enkel opzicht olie op het vuur gooi en", zei Witte Huiswoordvoer der Marlin Fitzwater. President Landsbergis maakt zich grote zorgen over de op stelling van Moskou. Hij noemde dinsdag de uitspraak van president Gorbatsjov dat alleen geweld zou worden ge bruikt indien levens van bur gers in gevaar zijneen wezen lijk verandering in de politiek van het Kremlin. „In andere woorden, geweld zal worden gebruikt, omdat zij deze drei ging gemakkelijk zelf kunnen creëren", zo zei Landsbergis. Een demonstratie in Vilnius, waarbij dinsdagmiddag door Moskou getrouwe communis ten tegen afscheiding werd ge demonstreerd, is in alle rust verlopen. Voor het parle mentsgebouw stroomden 5.000 betogers samen met spreekkoren als „Litouwen moet socialistisch en een deel van de Sovjetunie blijven". De regering in Vilnius heeft dinsdag Moskou bezworen om Litouwse „deserteurs", die door speciale eenheden van het Sovjetleger zijn opgepakt, weer op vrije voeten te stellen. „Litouwen eist de terugkeer van zijn ontvoerde burgers", staat in een nota van de Li touwse regering aan het Kremlin. In totaal werden 23 Litouwse deserteurs, die niet in het Sov jetleger willen dienen, in de vroege ochtend opgepakt na dat speciale eenheden waren gevormd om hen op te sporen. In de nacht van maandag op dinsdag voerde het leger raz zia's uit in drie ziekenhuizen op zoek naar Litouwse deser teurs. In de nota stellen presi dent Vytautas Landsbergis en premier Kazimiera Prunskie- ne Moskou ook voor om op neutrale grond gesprekken tussen de twee staten te voe ren. Tevens kondigen zij aan de Litouwse afgevaardigden in het Sovjetparlement in Moskou te zullen terugroepen. CVan onze correspondent) BUDAPEST - Het duurde tweeënvijftig uur, maar de stemmenteHers in Hongarije hebben gisterenavond tegen tienen uiteindelijk toch een de finitieve uitslag kunnen leve ren. Veel verrassingen leverde die niet meer op. Het Hongaars Democratisch Forum (MDF), van de meet af aan in de tellin gen de grootste partij, wist met ruim 24 procent van de stem men het grootste aantal kiezers achter zich te krijgen. Een goe de tweede werd het Verbond van Vrije Democraten (SzDSz), dat meer dan 21 procent haalde. De meeste van de 28 partijen die meededen aan de verkiezingen, haalden de kiesdrempel van vier procent niet. Naast het MDF en het SzDSz wisten alleen de Par tij van Kleine Landeigenaren (11,7 procent), de Hongaarse So cialistische Partij (10,9 procent), de Jonge Democraten (9,9 pro cent) en de Christen Democrati sche Volkspartij (6,5 procent) ze tels in het parlement te verove ren. De orthodox communisti sche Hongaarse Socialistische Arbeiders Partij wist met 3,68 procent van de stemmen net geen zetel in het parlement te krijgen. Naar aanleiding van alle proble men rond de tellingen werd gis teren nog even overwogen de tweede ronde van de verkiezin gen, die op 8 april plaats zal vin den, uit te stellen. Uiteindelijk is daarvan afgezien, omdat dat voor de kiezer te verwarrend zou worden. Er is overigens grote vrees dat de hele gang van zaken rond de tel ling het animo van de Hongaren om te stemmen niet heeft bevor derd. De opkomst van bij deze De Israëlische ambassadeur in Nederland reikt 3 april aan 78 Nederlanders, onder wie me vrouw E. H. J. Nuver-Kneteman (76) uit Terneuzen, de Yad Vas- hem onderscheiding uit. De ge decoreerden hebben tijdens de oorlog joodse land genoten het leven ge- red. Vrijdag trekken de eerste gasten in het bungalowpark Hof Dom burg, dat nagenoeg klaar is. Met Pasen wordt het drukker en in het zomerseizoen zijn de luxe bungalows volgeboekt. In september volgt de O officiële opening. I O Het bestuur van de voetbalclub Vlissingen, dat pogingen onder neemt om Remco van Keeken (foto) te huren van Lokeren, zal vandaag proberen om met de twee weken geleden opgestapte sponsorcommissie weer op één lijn te ko- men. I AMSTERDAM (ANP) - De werkgevers in het bankbedrijf hebben de bonden aangeboden om eenmalig 40 miljoen gulden uit te trekken voor werkgele- genheidsmaatregelen. Met dat geld, te fourneren door de vier grootste banken AMRO, ABN, Rabobank en NMB Postbank, kunnen opleidingen en arbeids bemiddeling worden gefinan cierd. Dit heeft onderhandelaar H. No ten van de Dienstenbond FNV dinsdagavond meegedeeld tij dens een schorsing van het cao- overleg. Hij noemt het voorstel van de werkgevers 'een trend breuk'. Tot nu toe waren de werkgevers niet bereid over een werkgele- genheidsfonds te praten. Het fonds kan overigens geen soe laas bieden voor de verwachte problemen bij AMRO, ABN en NMB Postbank. De bonden zul len per bank een sociaal plan moeten afspreken om de gevol gen voor de werkgelegenheid binnen de perken te houden. De werkgevers verzetten zich nog wel tegen de wens van de bonden om arbeidstijdverkor ting op onderneminsniveau in te zetten voor behoud van werkge legenheid. De Dienstenbond FNV heeft eerder het voorstel voor verdere atv in de gehele be drijfstak ingetrokken, maar vindt het wel van groot belang om per bank afspraken over atv te kunnen maken. Noten schrijft de ommezwaai van de werkgevers toe aan de 'u- nieke onderhandelingssituatie' die is ontstaan door de fusie van AMRO en ABN, de problemen bij de Postbank en de goed be zochte vakbondsmanifestatie afgelopen zaterdag. „De werkge vers willen nu geen mot in de be drijfstak en hebben zeker geen behoefte aan een cao-loos tijd perk", aldus Noten. DEN HAAG (ANP) - De fractie van de PvdA in de Tweede Ka mer vindt dat minister Kok van Financiën maatregelen moet treffen om te voorkomen dat het financieringstekort in 1991 weer gaat stijgen. Financieel woordvoerder Melkert zegt dit dinsdagavond in reactie op het Centraal Economisch Plan (CEP) van het Centraal Planbu reau. Melkert stelt vast dat de daling van het financieringstekort dit jaar „helaas in hoge mate het ge volg is van incidentele maatre gelen". Daardoor dreigt het geldtekort van de rijksoverheid volgend jaar weer op te lopen, al dus Koks partijgenoot. (Zie ook pagina 3) (Advertentie) verkiezingen, bij het sluiten van de stembus nog geschat op meer dan zeventig procent, blijkt uit eindelijk niet veel hoger dan zes tig procent te zijn geweest. In de eerste ronde was een opkomst percentage van minimaal 51 procent nodig om de verkiezin gen geldig te laten zijn. In de tweede ronde, waarbij alleen op individuele kandidaten wordt gestemd, is een opkomstpercen tage van 25 procent voldoende. zijn er 2 modeshows in onze zaak. We tonen u een greep uit onze gevarieerde collectie. Lange Vorststraat - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1