Wachttijd Trabant nog maar één dag [aximumsnelheid tonderd in Randstad Nijpels burgemeester van Breda Boerenprotest afgelast door mooie weer Weerstand tegen opdeling Antillen Klok uur vooruit 'erbod op idstest blijft week-uit week-in 'IJKE Mode Kom naar de open dag! lush waarschuwt Moskou geen geweld te gebruiken sm Veel bewolking |33e jaargang no. 71 taterdag 24 maart 1990 VERHUUR Kveede dochter (oor 'Fergie' \abinet beslist volgende week )rie doden bij chietpartij Korte Geere 1 - Middelburg •x 01180-37003 Hardrijders Kustgeld Zeehonden Verval Vestingwerk Paar in nacht voor huwelijk doodgeschoten lïWTi \jrij krachtige west tot zuidwesten wind. Temperatuur 10 graden. Veel be wolking en later in de ochtend en in de middag af en toe wat regen. w7anDI Wegens grote vraag nog enkele nieuwe ca ravans en vouwwagens beschikbaar. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens. Kleine en grote bestelwagens. Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES lONDEN (UPI) - 'Fergie', de her in van York en echtgenote de Britse prins Andrew, Jjeft vrijdag een tweede doch- |r gekregen. Je verlossing vond plaats via de lizersnede. DEN HAAG (ANP) - De zomertijd zal dit jaar op zondag 25 maart om 02.00 uur ingaan. De klok wordt dan één uur vooruit gezet naar 3.00 uur. De wijzers gaan zondag 30 september om 3.00 uur weer een uur terug. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken woensdag meege deeld. In bijna alle Europese landen begint en eindigt de zomertijd op deze tijdstippen. Het Verenigd Koningkrijk en Ierland beëindigen de zomer tijd op 28 oktober en IJsland is het enige Euro pese land dat niet meedoet. Volgend jaar zal de zomertijd op 31 maart in gaan en afgelopen zijn op 29 september. In 1992 gelden de data 29 maart (begin) en 27 septem ber (einde). Pagina 3: Zomertijd ongunstig voor kinderen en boeren. zondag 25 maart de klok om 2 uur, 1 uur vooruit zetten OOST-BERLIJN - Oostduitsers moesten ooit tot 15 jaar wachten om een zo'n sputterende en rokende 'Trabi' in handen te krijgen, nu kunnen zij een dergelijke voertuig binnen 24 uur voor de deur heb ben staan. Een verslaggever van het jongerenblad 'Junge Welt', die berichten natrok dat het momenteel net zo makkelijk is om in de DDR een Trabant te kopen als een Volkswagen in BRD, zei dat hij telefonisch zo'n auto bestelde en die de volgende dag kon komen ophalen. Een dergelijk telefoontje naai' de IFA Trabant-fabriek in Zwickau zou een paar maanden geleden nog volkomen ondenkbaar zijn ge weest, zo stelde hij. Nog maar kort geleden moesten klanten meer dan tien jaar wachten om de kleine tweetakt auto met zijn plastic carrosserie in ontvangst te nemen. Maar de wachtlijst verdween samen het communistisch bewind, toen het mogelijk werd westerse auto's te kopen waardoor de vraag naar het oubollige voertuig geheel instortte. In de nabije toekomst zal de Trabant worden vervangen door een Volkswagen-model. panning stijgt in Litouwen (Van onze correspondent ISHINGTON - Terwijl de Ivjetunie buitenlandse diplo- Jaten en een aantal journalis- In de opdracht heeft gegeven {louwen te verlaten, heeft de nerikaanse president Bush Jsteren de Sovjets gewaar- Ihuwd niet tot geweld over te lan. |ke poging van de Sovjetunie n Litouwen te intimideren of er l te gebruiken „moet wel averechtse werking krijgen. Jat is onvermijdelijk", aldus de fesident, die nog maar een dag |rder weigerde kritiek op de irde lijn van Sovjet-leider Gor- v jegens de Litouwers te ten horen. lish zei ook, duidelijker dan hij |t nu toe heeft gedaan, dat de Jrenigde Staten naast de Li- luwers staan, en „hun recht op zelfbeschikking steunen". Dat laatste wil overigens niet zeggen dat de Amerikaanse regering een onafhankelijke republiek Li touwen erkent. De Amerikaanse president zei tenslotte, geen informatie van zijn geheime diensten te hebben gezien die erop zou wijzen dat de Sovjets bezig zijn dit weekeinde in Litouwen in te grijpen. „Maar de spanning is er aanzienlijk", zo zei hij. Die spanning werd gisteren al leen maar verder opgevoerd door de Russische eis, dat alle buitenlandse diplomaten bin nen 12 uur Litouwen moeten ver laten. Een reden voor de eis werd niet gegeven. Ook een aantal buitenlandse journalisten heeft te horen ge kregen, uit Litouwen te moeten vertrekken. EN HAAG (ANP) - De minis- rs Maij (verkeer), Hirsch Bal- i (justitie) en Alders (VROM) Hen dat op bijna alle wegen de Randstad een maximum- ielheid van 100 kilometer per r gaat gelden. Dit is geba- erd op zowel milieu- als vei lheidsoverwegingen. :t voorstel begeleidt de eva- itienota rijsnelheden. Met na- Maij heeft de afgelopen tijd rhaaldelijk laten weten niet EN HAAG (GPD) - Het kabi- it handhaaft voorlopig het irbod op de aidstest bij het af- uiten van een levensverzeke- ng beneden de 200.000 gulden. verzekeraars moeten eerst 'ede medische criteria vinden n te bepalen of iemand al dan et verzekerbaar is. is dan is de aidstest bespreek- .ar. Naar die criteria wordt ior de levensverzekeraars mo- enteel een onderzoek verricht, at maakte premier Lubbers steren bekend na afloop van ministerraad. ËYTHUYSEN (ANP) - In de euwbouwwijk Tuulshoek in de meente Heythuysen (Lim- ■rg) zijn vrijdagavond rond elf ir drie mensen bij een schiet- irtij om het leven gekomen, algens de politie betreft het n afrekening vanwege een fa- ilievete. Een van de drie achtoffers schoot eerst twee ideren dood en pleegde daarna lfmoord. (Advertentie) tevreden te zijn met de handha ving van de maximumsnelhe den op de autowegen. In een te levisie-interview verweet zij de vorige minister van justitie, Korthals Altes, in dit opzicht een slecht beleid te hebben ge voerd. Maij heeft ook al eerder aange kondigd het aantal wegvakken waar 100 kilometer als maxi mumsnelheid geldt te willen uit breiden. Zij wilde echter niet zover gaan als milieuminister Alders, die eind vorig jaar pleitte voor een maximum van 100 kilo meter per uur op alle snelwegen. De ministerraad heeft vrijdag nog geen besluit kunnen nemen over een hernieuwde aanpak van automobilisten die de maxi mumsnelheid op rijkswegen overtreden. Premier Lubbers zei na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad dat er nog geen overeenstemming is over de fi nanciële kant van de zaak. De grootste kostenpost van de intensievere controle die het ka binet voorstaat is de administra tieve verwerking van bekeurin gen voor te snel rijden, aldus Lubbers vrijdag. De ministers Hirsch Ballin (Justitie) en Maij- Weggen (Verkeer) willen dat de politie het aantal bekeuringen minimaal verdubbelt. Aan de or de is de vraag wie dat zal betalen en waar dat geld vandaan moet komen. Volgens de minister-president bestaat er in de ministerraad wel overeenstemming over de hoofdlijnen van de scherpere aanpak van hardrijders en het plan om de maximumsnelheid in de Randstad weer te verlagen naar 100 kilometer per uur. Lub bers verwacht dat het kabinet volgende week vrijdag een defi nitief besluit zal nemen over de plannen in de nota rijsnelheden van minister Maij. VILNUS - De gekozen president van Litouwen, Vitautas Landsbergis (rechts), bespreekt de situatie met de bevelhebber van de Sovjetrussi- sche strijdkrachten (links) en diens Litouwse collega (Foto AP) DEN HAAG (GPD) - Nog niet hersteld van een zwaar onder schatte longontsteking klonk Ed Nijpels vrijdag met Bredase bestuurders op zijn benoeming tot burgemeester. „Breda is echt ideaal, ik blijf er minstens acht jaar. Dat staat als een paal bo ven water". De benoeming in de ministerraad was een fluitje van een cent. Een beeld dat past in de vlekkeloze gang van Nijpels naar het burgemeesterschap van de grootste stad van West-Brabant. Im mers, ook de vertrouwenscommissie uit de Bredase raad was unaniem in haar advies: Nijpels moest het worden. Het nieuws van de benoeming komt een week voor de veertigste verjaardag van Nijpels, die op 1 april dubbel feestelijk zal zijn. Drs. E. H. T. M. Nijpels (39) volgt drs. F. M. Feij op. Deze stapte op na problemen met de Bredase politieleiding. Nijpels kwam 8 juni 1977 in de Kamer. Daarvoor was hij van 1973-1976 voorzitter en internationaal secretaris van de liberale jongerenbeweging JOVD. Hij werd in 1982 fractievoorzitter en partijleider van de VVD. In 1986 volgde de benoeming tot minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer in het tweede kabinet-Lub- bers, dat vorig jaar viel. Hij keerde vorig jaar terug in de Kamer (foto ANP) UTRECHT (GPD) - Het mooie 'landweer' dat voor maandag wordt verwacht is er oorzaak van dat een geplande grote protestmanifes tatie voor boeren op die dag niet doorgaat. Westbrabantse boeren wilden maandag massaal naar Utrecht gaan voor een bijeenkomst waarop de Amerikaanse boerenleider Merle Hansen, Sicco Mans- holt en prof. De Hoog zouden spreken. Ook Zeeland moet extra geld krijgen voor het herstel van de recente stormschade. Leden van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat hebben dat vrijdag betoogd toen ze per helicopter Q de schade schouwden. w Er bestaat bij sportvissers en watersporters in het Ooster- scheldegebied maar weinig inte resse voor en kennis over zee honden, blijkt uit een onderzoek van de O Stichting Zeeland. I w Een Oostduits verbond tussen intelligentsia en volk blijkt een illusie. De schrijver Adolf Endier treurt over het verval van de DDR. Hitier wilde van zijn Derde Rijk één grote bunker maken. Hij be gon met de Atlantikwall, een ring van staal en beton die over al aan de Zeeuwse kust sporen naliet. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD - Het voorstel van de Nederlandse regering voor een nieuwe staatkundige verhouding tussen Aruba, Ne derland en de Antillen zal rich ting geven aan de vorming van een nieuw kabinet op de Neder landse Antillen. Informateur De Paula gaat de komende week gesprekken voeren met de be stuurscolleges van alle vijf ei landen afzonderlijk. Daarbij staan de staatkundige wijzigin gen centraal. Het zal moeilijk zijn om de klei ne eilanden Saba, Sint Eusta- tius en Bonaire op een lijn te krij gen met de grotere en machtiger eilanden CuraQao en Sint Maar ten. Er bestaat behoorlijk wat weerstand tegen de 'van boven AMSTERDAM (ANP) - Een schietpartij aan de Botteskerk- singel in Amsterdam in de nacht van donderdag op vrijdag heeft een 16-jarige meisje en een 20-jarige jongeman het leven gekost. De vermoedelijke dader, een 22- jarige broer van het meisje, is voorvluchtig. Dat heeft de poli tie vrijdag bekend gemaakt. Het Turkse tweetal zou vrijdag in het huwelijk treden. De broer van de bruid zou het echter niet eens zijn geweest met de huwe lijksvoltrekking. Hij schoot de slachtoffers van dichtbij neer. De politie heeft op de plaats van het misdrijf zes kogelhulzen ge vonden. De bruidegom overleed meteen na de aanslag, het meis je bezweek later aan haar ver wondingen. opgelegde' plannen van de mi nister Hirsch Ballin van Antil liaanse zaken. „Ballin mag dat ballonnetje wel oplaten, maar dan zullen wij het neerschieten", zo verklaarde oud-minister Leo Chance van de oppositiepartij Sint Maarten Patriotic Alliance (SPA). Hirsch Ballin streeft naar een uit vier delen bestaand Koninkrijk der Nederlanden Nederland, Aruba, een Benedenwinds en een Bovenwinds deel. Het ge heel zal staatsrechterlijk met el kaar verbonden zijn. Op Sint Eustatius heeft politiek leider Kenneth van Putten de in druk dat de Nederlandse minis ter zijn plan 'erdoor wil bulldoze ren'. Er heerst een babylonische spraakverwarring op de ver schillende eilanden over de staatkundige toekomst. Het liefst wil ieder eiland apart en dan directe banden aanknopen met Nederland. Dat is nu juist wat Hirsch Ballin wil voorko men met zijn voorstel, omdat de eilandjes in de Caribische Zee daarmee in feite nog afhankelij ker worden van het vroegere moederland. (Advertentie Het hart ziet scherper dan het oog ESZETH mode Middelburg Loskade 9 01180-35047 (Advertentie) De Schelde opent vandaag haar poorten voor iedereen „Als het weer gaat regenen gaat deze bijeenkomst zeker door", aldus een van de actieleiders. Het was overigens de bedoeling dat de boe ren met 'gewoon' vervoer naar Utrecht zouden reizen en niet per trac tor. De bijeenkomst was op maandag gepland omdat dan in Luxem burg het overkoepelend orgaan van de Europese landbouworganisa ties vergadert. Van 10.00 - 16.00 uur Ingang Scheldekwartier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1