ergiftiging jongeren oet etnische onlusten n Kosovo oplaaien Afname interesse landelijke politiek debet aan opkomst Coalitie DDR van Alliantie en drie liberale partijen TV JUIL) m i'UtfJ'lÜil P Havel: Libië heeft semtex-explosieven voor 150 jaar terreur 17 t/m 23 w wmm ao-overleg al na eerste bijeenkomst afgebroken EG staakt export van afval Heertje in beroep tegen verplichte zes Zoek 't in Zonnemaire. Zes duels voor elleboogstoot van Wouters herenmode hoek mt de kleding van klasse \f en toe zon d— 33e jaargang no. 70 rijdag 23 maart 1990 Platteland Zware misdaad Vol Blokkade Kleur De Maizière in opspraak Herkenbaarheid BEKEND VAN Een spei van MB t Droog met af en toe zon. Maximum temperatuur rond 12 graden. Tot irachtig of hard toenemende zuidwest tot westen wind. wmmmm OH ctie dreigt in ziekenhuizen RECHT (ANP) - Het CAO- erleg in het ziekenhuiswezen 00.00 0 werknemers) is al na de rste dag afgebroken. Het ver til tussen de eisen van de vak- nden (die merendeels 6 pro loonruimte eisen) en de imte die de in de Nationale 'ekenhuis Raad (NZR) verte- nivoordigde werkgevers be- hikbaar hebben (2,2 procent) te groot. De bonden peilen de actiebereidheid van hun leden. Acties lijken onvermijdelijk als over twee weken partijen geen mogelijkheid zien de onderhan delingen te hervatten. Als het tot acties komt zullen patiënten daar hinder van ondervinden, zo heeft een woordvoerster van één van de bonden laten weten. Volgens werkgeversonderhan delaar drs. C. Meijers is de NZR in gesprek met staatssecretaris Simons van volksgezondheid en minister De Vries van sociale za ken. Zij zetten in dat overleg in op een ruimte van 4 procent. Bonden en NZR hebben twee weken de tijd genomen om het resultaat af te wachten. De over heid heeft nu 2,3 procent ruimte beschikbaar gesteld. De bonden, AbvaKabo, CFO, FHZ én GOB, alsmede de NMV (die 8 procent loonruimte eist) informeren de komende veertien dagen hun leden. Als het overleg tussen NZR en de overheid tot resultaat leidt, dan worden de onderhandelingen op 11 april voortgezet. In totaal blijken de werkgevers 2,75 procent ruimte beschikbaar te hebben voor verbetering van de arbeidsomstandigheden. Dat percentage is samengesteld uit 2,3 procent door de overheid be schikbaar gestelde zogenaamde waggs-ruimte en 0,45 procent die voortvloeit uit een premie LONDEN (RTR) - President Vaclav Havel heeft donderdag in Londen gezegd dat de vorige, communistische, regering van Tsjechoslowakije Libië zoveel semtex heeft geleverd, dat Tripoli daarmee 150 jaar lang terroristen kan bevoorra den. Tijdens een persconferentie zei hij dat Praag inmiddels is ge stopt met de export van deze kneedbare explosieven. Sem tex is ook gebruikt om de PanAm-Boeing op te blazen die in december 1988 op het Schotse Lockerbie neerstortte. In totaal is er 1000 ton semtex aan kolonel Gaddafi geleverd. „En 200 gram is genoeg om een vliegtuig op te blazen", aldus Havel. Veiligheidsagenten zeggen dat semtex is gebruikt bij ver schillende terreuraanslagen. In het wrak van een Franse DC-10 die vorig jaar boven de Sahara explodeerde, waarbij 170 mensen omkwamen, zijn ook sporen van de explosieven gevonden. Het Ierse Republikeinse leger IRA zou er gebruik van maken in zijn campagne tegen de Britse overheersing in Noord-Ier- land. Semtex is een ideaal wapen voor terroristen omdat het reukloos is en dus niet kan worden opgespoord door honden. Bovendien kan het niet worden ontdekt via de gebruikelijke detectors op vliegvelden. Voor aanvang van de cao-onderhandelingen overhandigde Anja Roerade (r) als woordvoerster van de verpleegkundigen het eisenpakket aan voorzitter van de Ziekenhuisraad, C. Meijers. Demonstranten zetten met spandoeken de eisen kracht bij (foto Paul StolklANP) verlaging van het pensioenfonds PGGM. Volgens Meijers zijn er echter nog al wat factoren van invloed op de feitelijke ruimte. De werk gevers wiHen een deel gebruiken om de nadelige gevolgen van de recente belastingherzienings operatie te compenseren. Zij wil len ook geld gebruiken voor fle xibilisering en vermindering van de werkdruk in de instellin gen. Uiteindelijk komt de be steedbare ruimte op 2,2 procent, 0,1 procent minder dan tot nu toe werd aangenomen. ZEIST (ANP) - De tuchtcom- missie van de KNVB heeft Jan Wouters een schorsing van zes wedstrijden en een boete van 750 gulden opgelegd. De com missie achtte bewezen, dat Wouters op 11 maart in de wed strijd van zijn club Ajax tegen Volendam een elleboogstoot heeft uitgedeeld aan Volen- dam-speler Pastoor. Wouters mag bovendien tot 1 januari 1991 geen aanvoerder van Ajax meer zijn. De tuchtcommissie deelde nog een aantal straffen uit. Zo kreeg Henny Meijer van FC Groningen een schorsing van vier wedstrij den en een boete van 250 gulden en reserve-doelman Hans Wil- lemsen van Vitesse een schor sing van vijf wedstrijden en 150 gulden wegens vechtpartijen tij dens de wedstrijd FC Groningen - Vitesse, ook op 11 maart. RISTINA (DPA/RTR) - In de oegoslavische provincie Koso- i zijn de tegenstellingen tus- n Albanezen en Serviërs weer pgelaaid door een golf van hijnbare vergiftigingen on- r Albanese jongeren. Vijftien ensen raakten gewond bij een etoging in Pudojevo nadat eer dan 200 kinderen in het iekenhuis waren opgenomen. lit het stadje Podujevo werden onderdag 224 jongeren „met tvige buikpijn" naar zieken- uizen in de provinciehoofdstad ristina overgebracht nadat zij BRUSSEL - De EG-lan- den zijn bereid om met directe ingang hun ex port van (chemisch) af val naar derde-wereld landen stop te zetten. Zij lopen daarmee vooruit op het inwerking treden van het verdrag over de afval-export dat zij vo rig jaar met 67 landen in Afrika, het Caraibisch Gebied en de Stille Zuidzee hebben geslo ten. De goedkeuring van dat verdrag door de parle menten van alle 79 be trokken landen gaat ze ker nog anderhalf tot twee jaar duren. op school plotseling onwel wa ren geworden. Albanese leiders spreken van een poging Albane se kinderen te vergiftigen terwijl Servische artsen de buikpijn van de kinderen kwalificeren als „een truc van Albanese nationa listen". Grote aantallen Albanezen pro testeerden voor de ziekenhui zen, die door de Albanese verple gers waren afgegrendeld. Zelfs de politie werd niet toegelaten. Volgens de artsen zijn de kinde ren buiten levensgevaar. Een menigte van zeker 4000 Al banezen ging in Podujevo de straat op om hun woede op Ser viërs te koelen. Daarbij werden vijftien Serviërs en Montenegrij- nen in elkaar geslagen. De reUen in Podujevo zijn de hef tigste deze maand in het door et nische tegenstellingen ver scheurde Kosovo, waar Albane zen en Serviërs elkaar de leef ruimte betwisten. Bij gevechten eerder dit jaar vielen ten minste 32 doden. DEN HAAG (ANP) - Prof. dr. A. Heertje van de Universiteit van Amsterdam (UvA) gaat in hoger beroep tegen de verplichte zes die hij zijn rechtenstudent R.J. Lambach heeft moeten geven. De president van de rechtbank in Amsterdam bepaalde een week geleden in een uitspraak in kort geding dat prof. Heertje het cijfer van de student moest ver hogen van een vijf naar een zes. PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Thijs Woltgens (foto Ed Oudenaarderi/ANP) Advertentie Lange Delft 46-48/hoek Segeerstraat Middelburg DEN HAAG (ANP) - De lage op komst bij de gemeenteraads verkiezingen valt te verklaren door een verminderde belang stelling voor de landelijke poli tiek onder de kiezers. Die con clusie trekt M. van Tilburg, on derzoeker bij de werkgroep Lo kale Politiek van de Rijksuni versiteit Limburg op basis van opiniepeilingen die vlak voor de verkiezingen zijn gehouden. Uit die peilingen blijkt dat het aantal kiezers die geïnteres seerd zijn in de landelijke poli tiek 10 procent lager lag dan tij dens de raadsverkiezingen in 1986 en 1982. „De verklaring voor die verminderde interesse ligt voor de hand", aldus Van Tilburg. „Bij de vorige raadsver kiezingen volgden telkens vlak daarna parlementsverkiezingen waardoor de politieke spanning rondom de landelijke politiek groter was." Volgens de onderzoeker is het moeilijk om de opkomst in de grote steden in de toekomst te vergroten. Het probleem blijft de band tussen de kiezer en de gekozene, die in steden gering is. Ook volgens de directeur van het Centrum Sturing en Samen leving van de Rijksuniversiteit Leiden is de lage opkomst sim pel te verklaren omdat er geen landelijke verkiezingen in het verschiet waren. „Bovendien be staat er in het parlement nauwe lijks spanning. Lubbers en Kok lijken het goed met elkaar te kunnen vinden terwijl Voorhoe ve nog steeds zijn wonden lijkt te likken." Hij meent verder dat de PvdA door haar „arrogante, in zich zelf gekeerde gedrag van de afgelo pen tien jaar" kiezers uit het stemlokaal heeft geweerd. „Meer openheid en zeggenschap wordt nu gepropageerd, alsof de lokale politiek daar niet juist voor bedoeld was." De opmerkingen van politici in de media over de lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezin gen van woensdag zijn een bele diging voor de kiezers op het platteland die wel massaal hun plicht hebben gedaan. De lage opkomst betreft voornamelijk de grote steden in ons land. Dat meent communicatiespecialist en bijzonder hoogleraar Public Relations, professor A. van der Meiden in een reactie op de lage opkomst. „Bij de analyse van de opkomst percentages is uitsluitencf naar de steden gekeken, het platte land is weer eens overgeslagen. Daar hebben de mensen braaf hun plicht gedaan en krijgen ze vervolgens te horen via de media dat het zo teleurstellend is dat ze niet gegaan zijn." Fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Thijs Wolt gens, is ook naarstig op zoek naar een verklaring voor de ne derlaag. „De Partij van de Ar beid heeft sinds 1977 in verkie zingscampagnes altijd garen ge sponnen bij polarisatie in de po litiek. Socialisten versus chris tendemocraten en liberalen. Een belangrijk deel van de aan De zware misdaad is in de jaren tachtig in Nederland schrikba rend toegenomen, aldus het jaarverslag 1989 van de Centra le Recherche Informatiedienst. De handel in verdo vende middelen spant E! de kroon. Dierenasiels in Zeeland begin nen vol te raken. De vakantiepe riode komt er aan en mensen brengen hun huisdier er dan vast heen. Goedkoper dan in een dierenpen- Q sion. Prof. dr. W. F. Rutten, secreta ris-generaal Economisch Zaken heeft de tegenwind voor de WOV in de vorige kabinetsperiode verklaard uit een blokkade, op geworpen door 'een kleine belangengroep' 1 1 in Den Haag. De godfathers van het mode beeld bepalen al jaren van tevo ren welke kleuren een nieuw mo deseizoen gaan domineren. De komende zomermode wordt be heerst door warme natuurtinten en frisse, heldere kleuren. Een overzicht, waarin kleur de toon aangeeft, van het zomermode- seizoen vol nostalgie en natuur lijke vormen. OOST-BERLIJN (DPA) - De conservatieve „Alliantie voor Duitsland" en de drie liberale partijtjes in de DDR zijn het gis teren eens geworden over een coalitie. De partijen besloten tijdens de eerste coalitiegesprekken in Oost-Berlijn de uitnodiging aan de Oostduitse SPD te herhalen om ook toe te treden tot de coali tie, wat de SPD tot nu toe heeft geweigerd. De christen-demo cratische conservatieve DSU wil men echter ook in de coalitie op nemen. De SPD heeft verklaard niet in een coalitie met de DSU te willen zitten. Conservatieven en liberalen blijven optimistisch dat de SPD haar standpunt zal herzien. Tot ieders verrassing begonnen drie bestuursleden van de SPD gisteravond bespre kingen met de Oostduitse CDU over het coalitie-aanbod. Het ziet ernaar uit dat de Oost duitse christen-democraat Lo- thar de Maizière geen premier wordt. De jongste onthullingen over een belast verleden - De Maizière zou hand- en spandien sten voor de vroegere staatsvei ligheidsdienst (Stasi) hebben ge daan - vormen een blok aan zijn been. Volgens Werner Fischer, lid van de commissie die is belast met de ontmanteling van de Stasi, zijn er „serieuze aanwijzigingen" dat De Maizière samengewerkt heeft met de Stasi. Fischer zei dit gisteren voor de Westduitse televisie na een gesprek met de huidige DDR-premier, Hans Mo- drow, over de verdenkingen die zijn gerezen tegen een aantal van de pas gekozen DDR-parle- mentariërs, onder wie De Mai zière. Advertentiei hang van de andere linkse partij en stemde PvdA. Nu de PvdA na twaalf jaar oppositie weer in de regering zit en maatjes is gewor den met het CDA, loopt het kie zersvolk en masse weer terug naar D66 en Groen Links. En nu kunnen we natuurlijk wel weer gaan polariseren, maar zo een voudig ligt het niet", aldus een enigszins gedeprimeerde Wolt gens. Partijvoorzitter Marjanne Sint komt volgende week woensdag naar het Binnenhof om met de fractie eens stevig van gedach ten te wisselen over de „herken baarheid" van hetgeen de so ciaal-democraten sinds het aan treden van het kabinet-Lubbers III in de Kamer bezighoudt. Het Platform tegen Rascisme, waartoe onder meer het Komité van Marrokaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) behoort, heeft gisteravond een demon stratie gehouden tegen het ver kiezen van Centrumdemocraten in de raad. Nu bij uw speelgoedwinkel en warenhuis (Advertentie) Zaterdagavond van 19.25 uur tot het journaal op Nederland .2 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma over innova ties in bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en f vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in ondernemend en innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon ff I V voor iedereen. j 0 v 4 Wilt u meer informatie? Bel dan met het Innovatiecentrum, in uw regio. (Telefoon 01180- 28141, de heer Ir A.J. Maljaars, directeur). Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. MKÊÊÊKÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊKÊiÊÊKBÊÊiÊÊÊKÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊiÊÊmiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊSÊmmÊmÊi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1