PZC De Zuidhoek moet wellicht halve ton teruggeven Toch abri bij Moriaanshoofd Centrum Oosterland via dorpsplan beter te bereiken stappen in Knappe vertolking van Zola's Thérèse Raquin streek 14 Uitkomst enquête in gemeente Westerschouwen WOENSDAG 21 MAART 1990 BURGH-HAAMSTE DE ZWINl BUSHALTE Kosten Vrachtwagens FNV-Schouwen wil samen met afdeling Goeree Kampioenschap hengelen op Schouwen Doornbos bij Schouwse CBTB Woensdag 21 maart Donderdag 22 maart Vrijdag 23 maart Zaterdag 24 maart Zondag 25 maart Maandag 26 maart Dinsdag 27 maart Woensdag 28 maart Donderdag 29 maart Vrijdag 30 maart Zaterdag 31 maart Zondag 1 april Maandag 2 april Dinsdag 3 april Grote vraag naar kinderopvang BURGH-HAAMSTEDE - In de gemeente Westerschouwen be staat grote behoefte aan kinder opvang. Binnen nu en twee jaar zouden 65 kinderen van een of andere vorm van kinderopvang gebruik gaan maken. Dit blijkt uit de enquête die de gemeente de afgelopen maanden heeft ge houden onder bijna 300 vrou wen tussen 20 en 35 jaar. Het grootste gedeelte van de 111 vrouwen die de enquêteformu lieren hebben ingevuld, name lijk 46, willen een kinderopvang voorziening in Burgh-Haamste- de. Twintig wensen opvang in Renesse, vijf in Noordwelle en Serooskerke, één in Zierikzee en voor 18 van hen maakt het niet uit. In het onderzoek, dat is uitge werkt door Rikkie Hagen van de landbouwuniversiteit in Wage- ningen, is onderscheid gemaakt tussen vrouwen die wel en die geen kinderen hebben. De be hoefte aan kinderopvang ver schilt in die zin. dat de moeders het meest voelen voor een peu terspeelzaal en de nu nog kin derloze vrouwen het liefst een kinderdagverblijf willen. Bui tenschoolse opvang en gastou derprojecten scoren weliswaar lager, maar ook voor die vormen is flinke belangstelling. De inte resse voor volle dagen kinderop vang is gering (6,3%). De mees ten voelen meer voor een aantal dagen of dagdelen in de week en men is ook bereid daarvoor te betalen. In totaal dertig peuters van de ondervraagde vrouwen gaan nu naar een peuterspeelzaal. Daar van zijn er in de gemeente twee: een in Renesse en een in Burgh- Haamstede. Buitenschoolse op vang wordt voor drie kinderen geregeld en één ouder maakt ge bruik van een gastouderproject. In de categorie onofficiële op vang schoren ouders en schoon ouders het hoogst. Veel minder vaak maakt men gebruik van de Zangvereniging - De zang vereniging Nu Met Hope geeft zaterdag een uitvoering in het dorpshuis De Schutse in Haam stede. Medewerking verleent het Mandoline-Orkest uit Vlissin- gen. Het concert begint om 19.30 uur. hulp van buren of vrienden. Met de huidige situatie zijn 34 vrouwen tevreden. Tien zijn minder te spreken. Zij vinden de kinderopvang te ver weg, voelen zichzelf te afhankelijk van ande ren, zijn het 'puzzelen met op vang' een beetje zat en klagen over de hoge kosten van de door henzelf getroffen regeling. De onderzoekster schrijft dat ongeveer de helft van de 111 res- PROVINCIALE WG™ HM "V i V~ ,*i." ±-' - MORIAANSHOOFD - Na jaren lang aandringen van de ge meente Middenschouwen heeft provinciale waterstaat toch be sloten nabij Moriaanshoofd het plaatsen van een abri aan de zuidzijde van de provinciale weg mogelijk te maken. In het verleden wilde waterstaat daar niets van weten, in verband met hoge kosten voor het aanleggen van een dam en aspecten van verkeersveiligheid. De laatste tijd kon het ongeval lenbeeld ter plaatse echter be hoorlijk worden verbéterd door het aanbrengen van een doorge trokken streep en het fors terug snoeien en verwijderen van be planting. Tevens is gebleken dat de weggebruikers zich goed aan het inhaalverbod houden. Om deze redenen is waterstaat nu bereid mee te werken aan het plaatsen van een abri aan de zuidzijde van de weg, en de kos ten voor wat betreft het maken van een perron voor haar reke ning te nemen, aldus ing J. B. Katerberg, hoofd van de dienst- kring Noord Zeeland. Overigens tekent hij nadrukkelijk aan dat gedeputeerde staten nog een de finitief standpunt moeten bepa len. De kwestie wordt vrijdag be sproken, in het overleg met ge deputeerde J. D. de Voogd van waterstaat en verkeer. De kosten van aanschaf en plaatsen van de abri komen voor rekening van de gemeente Mid denschouwen. Wethouder W. Renden van Middenschouwen (PvdA, openbare werken) zegt erg tevreden te zijn met de me dewerking van waterstaat. Het grote belang van de zuidelijke bushalte geldt met name voor de vele, dagelijks in de richting Zie rikzee reizende scholieren. Ou ders en andere inwoners klagen al jaren over het ontbreken van een schuilgelegenheid voor bus reizigers richting Zierikzee en Rotterdam. Wasterstaat heeft onlangs ondanks de gemeente lijke pleidooien voor de zuid kant wel een perron aan de noordzijde van de provinciale weg bij Moriaanshoofd aange legd. Of daar in de toekomst eventueel ook een abri wordt ge plaatst voor reizigers richting Westhoek, kon wethouder Ren den niet zeggen. „Met de oplos sing voor de zuidkant zijn we voorshand erg blij. Het heeft de nodige moeite gekost om het uit eindelijk zover te krijgen." pondenten beschouwd kan wor den als potentiele klanten. Zij heeft de indruk dat een kinder dagverblijf in de gemeente kans van slagen heeft, zeker als de kinderen zowel de hele dag als een aantal dagdelen kunnen ko men. Wel geeft Hagen aan dat het aantal kinderen dat daad werkelijk de opvang zal bezoe ken, in de praktijk kan tegenval len. Dit omdat de vrouwen pas een baan willen gaan zoeken als er opvang voor de kinderen is en dit kan tijd kosten. Verder wijst de onderzoekster er óp dat velen eerst nog de kat uit de boom zul len willen kijken. Als de gemeente geen andere voorziening dan de peuterspeel zalen wil realiseren, dan pleit de onderzoekster in elk geval voor een verordening. Dit voor het ge val dat er een particuliere op vang van de grond komt. "Met een verordening kan de gemeen te er dan voor zorgen dat een particuliere onderneming aan de moderne eisen voldoet. Het onderzoek wordt binnen kort besproken in de gemeente lijke commissies in Wester schouwen. Inmiddels is er overi gens een eilandelijke ambtelijke werkgroep ingesteld, die zich buigt over de mogelijkheden voor het eiland. Want alleen als de gemeenten de handen ineen slaan, kunnen ze aanspraak ma ken op de speciaal voor kinder opvang vrijgemaakte rijksgel- den. De bushalte aan de zuidzijde van de provinciale weg bij Moriaanshoofd krijgt waarschijnlijk toch een abri (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - CDA en VVD in Zierikzee willen van het werk voorzieningschap De Zuidhoek 52.000 gulden terug. Het bestuur van de Zuidhoek evenwel stopt het geld liever in een egalisatie fonds, waarmee de bijdrage van de gemeenten kan worden gere guleerd. Dat rijkdom ook zo haar proble men geeft, bewezen de leden van de commissie sociale zaken in Zierikzee dinsdagmiddag. Ter discussie stond het overschot van De Zuidhoek van maar liefst tweeëneenhalve ton. Dat is ont staan, legde de directeur van de Zuidhoek drs P. de Groot uit, doordat niet alle arbeidsplaat sen opgevuld zijn, de opbreng sten hoog waren en de uitgaven binnen de perken bleven. In het bedrag zit een gemeente lijke bijdrage van ruim 50.000 gulden. De vraag was, of de ge meenten dat geld nu terug moe ten krijgen of dat het in een zoge noemd egalisatiefonds wordt ge stort. Daarmee zou ervoor kun nen worden gezorgd dat de ge meenten de komende jaren een zo vast mogelijk bedrag aan de Zuidhoek kunnen betalen. H. van Essen (CDA) en J. T. Sijs werda-Bos (WD) wilden het geld terug. Weliswaar is de Zuid hoek een risicodragend bedrijf, zei Van Essen, maar tot nu toe hebben zich nog geen proble men aangediend. Ook Sijswerda voelde niets voor 'een reserve op een reserve'. Als blijkt dat er vol gendjaar weer geld bij moet, dan zal de gemeente dat dan wel weer bekijken, zei het liberale commissielid. PvdA-commissie- lid C. Klippel-Huurling was een andere mening toegedaan. Zij pleitte voor een egalisatiefonds, omdat het haar problematisch leek het geld volgend jaar even tueel weer terug te moeten ge ven. Wethouder J. Groen (PvdA) was het geheel en al eens met Klip- pel. „Een misser kan enorme ge volgen hebben voor de gemeen ten. Ik wil weieens zien wat de gemeente doet als ze ineens 11 in plaats van 5 gulden moet beta len." Groen vond het bovendien erg jammer dat Zierikzee 'zo moeilijk doet', terwijl de andere gemeenten volgens hem allang toestemming hebben gegeven voor een egalisatiefonds. Groens woorden mochten niet baten: het advies van de meerderheid was en bleef negatief. Het kruispunt Molenweg/Abeelsestraat maakt onderdeel uit vai de te verbeteren hoofdroute naar het centrum van Oosterland foto Pieter Honhoff. OOSTERLAND - Herinrichting van de hoofdontsluitingsroute en van het dorpshart vormen de zwaartepunten van het dorps plan Oosterland en komen het eerst voor uitvoering in aan merking. De her in te richten hoofdroute beslaat de Oud Hei- ligeweg, burgemeester Van der Havestraat, Van den Abeele- straat, en Molenweg, inclusief de kruisingen met de Leuven straat en de Sandströmstraat. Tweede prioriteit bij de uitvoe ring van het dorpsplan is gege ven aan herinrichting van voor malig sportterrein de Saele. Ruim vijftig dorpsbewoners hebben dinsdagavond inge stemd met deze door de Stuur groep Dorpsplan Oosterland voorgestelde prioriteitstelling, waarin inspraakresultatëh van een eerder gehouden hoorzitting verwerkt zijn. Uitvoering van alle in het dorps plan Oosterland voorgestelde projecten is begroot op zo'n drie miljoen gulden. De helft van dat bedrag komt voor rekening van de gemeente Duiveland; voor de andere anderhalf miljoen wor den provincie en rijk aangespro ken. Burgemeester en wethou ders zijn voornemens de proce dure daadwerkelijk in gang te zetten in de vergadering van de gemeenteraad op donderdag 29 maart. Het dorpsplan wordt ver der gereedgemaakt om in de aprilvergadering van de ge meenteraad te worden vastge steld. Naar aanleiding van vragen werd vanuit de stuurgroep mee gedeeld dat burgemeester en wethouder een raadsvoorstel voorbereiden om zo mogelijk nog dit jaar te komen tot eer parkeerplaats voor vrachtwa gens in Oosterland. Tevens wer< aangegeven dat de gemeenti niet van plan is het bestaands bedrijventerrein Oosterland t( vergroten. Daarbij werd aange tekend dat ontsluiting van het terrein op de Rijksweg niet mo gelijk is. Vanuit de Stuurgroep werd di suggestie een leegstaand pant aan de Sint Joostdijk te bestem men als repetitielokaal vooi Oosterlands Fanfare en de zang verenigingen als een aardig voorstel aangemerkt. Bekeken wordt of het kan worden 'meege nomen' in het kader van herin richting van De Saele. Teven: werd de aandacht gericht op de noodzaak van goede verlichting van aan te leggen parkeergele- genheden, een ander onderko men voor de peuterspeelzaal en verbetering van het speelter reintje aan de Margrietstraat Uitgangspunt van het plan is de hoofdontsluitingsroute in drie jaar tijd te realiseren. Op korte termijn is ook een on derzoek naar het functioneren van het dorpshuis Oosterhof aan de orde. Het dorpshuis fungeert mede als repetitielokaal voor d fanfare, zangkoren en de peuter speelzaal, waarvoor het minder geschikt zou zijn. Het onderzoek moet dat nader uitwijzen. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland hoopte van harte dat er bij de hogere overheden 'wat te halen valt', zodat het dorps plan Oosterland wellicht versneld kan worden uitge voerd. Hij complimenteerde hij de stuurgroep en het betrokken adviesbureau met hun werk stuk. „In de prioriteitstelling zit een logische opbouw'." ZIERIKZEE - De FNV-afdeling Schouwen-Duiveland onder zoekt samenwerking met de FNV-afdeling op Goeree-Over- flakkee. Dat staat in het jaar verslag over 1989. De twee afde lingen overleggen momenteel over zaken die beide regio's aangaan. De bedoeling is daar waar er raakvlakken zijn, tot overleg te komen en gezamen lijk een standpunt in te nemen. In het jaarverslag wordt ook te leurstelling uitgesproken over het feit dat de vakbondsschool op Schouwen-Duiveland niet door kon gaan. De pogingen zul len echter niet worden opgege ven, zo wordt aangekondigd. Ook wordt melding gemaakt van het feit dat de FNV Schou wen-Duiveland niet voldoende vertegenwoordigd is binnen het FNV-district. Er kunnen geen mensen worden gevonden die bereid zijn in commissies plaats te nemen. Dat wordt een slechte zaak genoemd. Overigens steeg het aantal leden op het noord- Zeeuwse eiland met 26 in het verslagjaar. Het bestuur van de Schouwen- Duivelandse FNV is verder zeer te vinden voor een verenigd Eu ropa maar wil dan wel graag dat er een sociaal handvest komt. De FNV-afdeling houdt vrijdag 6 april een ledenvergadering in De Graanbeurs in Zierikzee. Deze vergadering begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De hengelsport verenigingen Oosterschelde, Dreischor, Zijpe en De Krabbe houden zaterdag 7 april de jaar lijkse viswedstrijd om het kam pioenschap van Schouwen-Dui veland. De wedstrijd wordt gehouden bij de Plompe Toren en duurt van 09.30 tot 13.00 uur. Deelnemers kunnen tot 24 maart inschrijven bij de secretaris van hun vereni ging. De prijsuitreiking is om streeks 14.30 uur in bar De West hoek te Burgh. ZIERIKZEE - De kring Schou wen-Duiveland van de Christe lijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB) houdt donderdag 29 maart een ledenvergadering in De Graanbeurs te Zierikzee. Voorzitter G. J. Doornbos van de CBTB Nederland en van het Landbouwschap houdt een in leiding over actuele onderwer pen. De ledenvergadering be gint om 19.30. Aanvang openba re bijeenkomst waarin de heer Doornbos het woord voert: 20.00 uur. Simply Red geeft vanavond, woensdag 21 maart, een concert in het sportpaleis Ahoy foto ANP) Ahoy Tentoonstellingscom plex -11 tot 17 en 19 tot 22 uur 'Visma' en 'Vrij aktiefhen- gelsportbeurs en beurs met sportieve vakanties in binnen- en buitenland Sportpaleis Ahoy - 20.00 Simply Red in concert De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Schubertiade', concert met Ronald Brautigam (piano), Jaap van Zweden (viool) en Harro Ruysenaars (cello) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Cocktailuur', komedie met Mary Dresselhuys, Ton Len- sink en Ramses Shaffy Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Flairck', optreden van deze formatie Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Het drake-ei', voorstelling voor kinderen vanaf 4 j aar door Poppentheater Koos Wieman Hist. Museum Schielandshuis -13.30 'Boom in ademnood', kinder voorstelling door Theater Het Atelier voor kinderen van 6 t/m 13 jaar met aansluitend thea terpoppen maken Ahoy tentoonstellingscom plex -11 tot 17 en 19 tot 22 'Visma' en 'Vrij en aktief (zie woensdag 21 maart) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Cocktailuur' (zie woensdag 21 maart) Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Hartzeer', toneelvoorstelling met o.a. Monique van de Ven en Tom Hoffman over drie zus ters Theater De Evenaar - 20.15 'Spiegels van het oosten', con cert door Grupo Flamenco met een muziek- en dansprogram- ma Zaal De Unie -19.45 'Kamermuziek van de XXe eeuw', concert door Vera Beths (viool) en Theo Bruins (piano) Ahoy Tentoonstellingscom plex -11 tot 17 en 19 tot 22 'Visma' en 'Vrij en aktief (zie woensdag 21 maart) Sportpaleis Ahoy - 20.00 Gipsy Kings in concert De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. jean Foumet met werken van Lalo, Ravel, De bussy en Bizet Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 Het Scapino Ballet Rotterdam met een gemengd programma Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Therese Raquin' van Emile Zola, door het Vervolg Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Hartzeer' (zie donderdag 22 maart) Ahoy Tentoonstellingscom plex -11 tot 17.00 'Visma' en 'Vrij en Aktief (zie woensdag 21 maart) Sportpaleis Ahoy - 20.00 Fats Domino in concert Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 Het Scapino Ballet Rotterdam (zie vrijdag 23 maart) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Therese Raquin' (zie vrijdag 23 maart) Theater Zuidplein, Arlecchi- no - 20.30 'Musica de Espana', concert door Lydia Gitana met een programma van Spaanse volks- en dansmuziek Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'De nationaal kampioen', ca baretprogramma door cabaret Zak en As over de amusante schaduwzijde van onszelf en anderen Bibliotheek Theater - 20.30 'Theatersport', lawine met to neelimprovisaties Theater De Evenaar - 20.15 'Spiegels van het posten', con cert door o.a. Steve Gorn (ban- suri) met muziek uit India Theater 't Kapelletje - 20.00 'Asche', een dansvoorstelling van Karin Stefani door Wahl- verwandtschaft Ahoy Tentoonstellingscom plex-11 tot 17.00 'Visma' en 'Vrij en aktief (zie woensdag 21 maart) De Doelen, grote zaal -14.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet (zie vrijdag 23 maart) De Doelen, grote zaal -11.00 Zondagochtendconcert door Pia Beek en haar begeleiders De Doelen, grote zaal - 20.15 'Het Slowakisches National- ballet Sl'uk', dansvoorstelling- met muziek, zang en wervelen de dans De Doelen, kleine zaal - 20.15 'World tour of Laureates', con cert door Karin Scholz (viool) met werk van Mozart, Bach, Shostakovitch e.a. Rotterdamse Schouwburg, grote zaal -16.00 'De Draak' door Jewgeni Schwartz, een familievoorstel ling voor iedereen vanaf 6 jaar, door het Vervolg Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Prijs de beer', familievoorstel ling voorafgaand door klassiek kinderconcert om 13.00 Hist. Museum Schielandshuis -14.00 'De poesje van de reep', optre den van Het Gezelschap uit Antwerpen Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Het leven van Galilei' van Ber- told Brecht door het Zuidelijk Toneel Globe De Doelen, grote zaal - 20.15 Amsterdam Barpoque Orche stra o.l.v. Ton Koopman met werk van Bach Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Het leven van Galilei' (zie maandag 26 maart) Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Slips and dreams', program ma door De Nieuwe Dansgroep Bibliotheek Theater -12.30 'Hartewens' lunchpauzethea ter, lievelingsnummers van het publiek De Doelen, grote zaal - 20.15 Marimierkapel en Mini en Ma xi (Rabopromconcert) Jeugdtheater Hofplein -14.00 'De koning komt voorbij', voor stelling door theater Maccus voor kinderen vanaf 7 jaar De Doelen, kleine zaal - 20.15 Piet Veenstra, pianoconcert met werk van Beethoven Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'La turbia sangre', door het RO-theater, geïnspireerd op het leven en werk van filmer Bunuel, schilder Dali en schrij ver Garcia Lorca Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Bosje bloemen', programma door Karin Bloemen Sportpaleis Ahoy - 20.00 'Sound and vision', concert door David Bowie Luxor theater - 20.15 'Mevrouw bijl', solo-program ma door Martine Bijl Bibliotheek Theater - 20.30 'True West', van Sam Shepard, engelstalige voorstelling door Toneelgroep Lest Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Vrijdag', voorstelling door To neelgroep Amsterdam. Drama rond het echtpaar Georges en Jeanne Theater Zuidplein - 20.15 'Jeans II', muziek, zang en dansspektakel uitgevoerd door 12 dansers en zangers, muziek uit de jaren '50 - '60 De Doelen, grote zaal -11.00 Zondachtochtendconcert met Marco Bakker, Laurens van Rooyen en een Engels orkest Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Idomeneo', een opera spekta kel door Frank Groothof op muziek van o.a. Mozart voor ie dereen vanaf 8 jaar De Doelen, kleine zaal - 20.15 'New American Chamber Or chestra met werk van o.a. Haydn en Schonberg Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Playmates', toneelstuk over vriendschap tussen een gezon de en een gehandicapte vrouw Sportpaleis Ahoy - 20.00 Marillion concert Grote of Sint Laurenskerk - 20.15 'Liszt cyclus', concert met lfe- deren en kamermuziek m.m.v. o.a. Marianne Dielema (mezzo sopraan) en Gerard Hattema (le viool) ROTTERDAM - In de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg is vrijdag en zater dag het toneelstuk 'Thérèse Ra quin' van Emile Zola te zien. Het stuk wordt op de planken gezet door de Maastrichtse to neelgroep Het Vervolg en is, volgens de critici, 'bloedstol lend mooi'. Toen Emile Zola in 1873 zijn ro man 'Thérèse Raquin' tot to neelstuk bewerkte, was het zijn bedoeling de zwartste en misda digste kanten van de menselijke ziel bloot te leggen. Het is een verhaal van passie en moord. Maar er is meer dan een wille keurige kop uit een schandaal blaadje. Zonder Zola's stuk zou den Ibsen noch Strindberg rea listisch toneel zijn gaan schrij ven. 'Thérèse Raquin' wordt ge speeld door onder anderen Mie- neke Bakker, Anke van 't Hof en Hans van Leipsig. Thérèse wordt door haar moe der gedwongen te trouwen met haar ziekelijke neef Camille. Zij is allerminst verliefd op hem en hij evenmin op haar. Het huwe lijk is saaien vervelend. Thérèse verveelt zich en begint een ver houding met Camille's kunstzin nige collega en huisvriend Lau rent. Hun passie laait hoog op, zo hoog dat ze besluiten zich van de storende factor, Camille, te ontdoen. Tijdens een boottocht je op de Seine kieperen ze hem overboord. Maar in plaats van opgelucht te zijn wordt hun leven een hel van wroeging. Een vriend van de fa milie dringt aan op een huwelijk tussen Laurent en Thérèse. Tij dens de huwelijksnacht blijkt dat het paar met de moord op Camille ook de liefde voor elkaar heeft gedood. De moeder van Camille komt bij toeval achter de ware toedracht van de dood van haar zoon. Ge troffen door een beroerte wacht zij in een rolstoel op het moment dat zij haar krachten terug heeft Dan is haar wraak zoet. Zij weet het tweetal zodanig tot waanzin te drijven dat zij eerst proberen elkaar te vermoorden. Uiteinde lijk ledigen zij eendrachtig de gifbeker. Zondag brengt Het Vervolg in de Rotterdamse Schouwburg om 16.00 uur ook een familievoor stelling voor iedereen vanaf 8 jaar. 'De Draak' is een sprookje van de Russische schrijver Jew geni Schwarz en is geschreven als parabel tegen het totalitaire systeem. Belangrijkste thema is het gren zeloze aanpassingsvermogen van een zwijgende meerderheid, die zich schikt naar degenen die de macht bezitten. Een meerder heid die de rust van het kerkhof verkiest boven de onrust van de opstand. Het Vervolg heeft er een werve lend theaterstuk van gemaakt met een flinke dosis humor, heel vindingrijk en vol visuele grap pen. Behalve het jonge meisje en de brave ridder, zijn alle perso nages toegerust met maskers. Het verhaal gaat over Lancelot, de drakendoder, die eindelijk weer een stad heeft gevonden waar een draak de macht heeft. De draak beschermt de stad en als dank offeren de bewoners elk jaar een jong meisje. Elsa is aai de beurt, maar Lancelot wordt verliefd op haar. Hij neemt ziet voor de draak te doden, maar de stad en ook Elsa vinden hem een lastige intrigant. De woorden van Elsa spreken voor zich: „Waarom bemoei je je met ons? Ik neem het je met kwalijk, maar alles was zo helder en duidelijk. Ik vind het niet. erg om jong te sterven, dan wordt je niet oud, zoals de rest". Een scène uit het toneelstuk Therésè Raquin van Emile Zola (foto Carry Gisbertz)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 30