/anDijke Personeel van ambulances dreigt met 'Engelse toestanden' aximumprijs voor loterijen verdwijnt Op het nippertje BAAS Accountant gaf geheimen Ned. Bank door 21 IN EIGEN HUIS de Klerk ALU HEKS AAN DEK. LAATSTE HISWA WEEKEND. \fscheiding moet binnen drie dagen ongedaan worden gemaakt Mode I Droog en heiig Gijzelaar Awards Grootmoeder Toekomst? 1 Aanhoudend warm en zonnig lente- \weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Middagtempe- Iratuur tot 18 graden, aan zee 14. 33e jaargang no. 65 Lterdag 17 maart 1990 VOUWWAGENSHOW AKANT/ELAND Sancties Concessie iosto wil grotere concurrentiekracht S.P.D. DAGOPLEIDING Instantloterij Korte Geere 1 - Middelburg x 01180-37003 werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities a'a kwaliteit in opleiden Aangifte Exclusief Alpenkreuzer Paradiso-dea- ler voor Zeeland. Alle modellen show- klaar! Vouwwagen-occasionshow Tevens verhuur nieuwe vouwwagens^ Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES SCHIEDAM (ANP) - Ruim honderd personeelsleden van particuliere ambulance-be drijven uit heel Nederland hebben vrijdagavond in Schiedam gedemonstreerd uit onvrede over het verloop van de cao-onderhandelingen. Met ongeveer 35 ziekenauto's met zwaailichten en sirenes aan, kwamen zij naar een CDA-bijeenkomst waar minis ter De Vries van sociale zaken een spreekbeurt hield. Het am bulance-personeel hield de mi nister voor, dat hij rekening moet houden met „Engelse toestanden", als hij niet tege moet komt aan de eis om met ingang van 1990 voor de ko mende vier jaar 2,5 procent ex tra loonruimte beschikbaar te stellen. In Engeland kwam door een langdurig conflict de hulpverlening in het gedrang en moesten militaire ambulan ces worden ingezet. De extra loonruimte is nodig om de salarissen bij de particu liere ambulance-bedrijven ge lijk te trekken met die van de ziekenhuizen en bij de gemeen telijke vervoerders. Daar zijn zowel werknemers- als werkge versorganisaties het over eens. De arbeidsvoorwaarden zijn nu voor de chauffeurs tien en voor de verpleegkundigen van de ziekenauto's twintig procent te laag. Werknemers en werkge vers hebben een plan opgesteld om die achterstand de komen de vier jaar weg te werken. Met die inhaaloperatie is een be drag van 6 miljoen gulden ge moeid. De Vries hield het ambulance personeel voor, dat de extra loonruimte die voor 1990 be schikbaar was om achterstan den in te lopen, al is uitgege ven. Hij gaf toe, dat de beloning van het ambulance-personeel één van de vele knelpunten is in de gezondheidszorg. „Maar u staat niet alleen. Ook de amb tenaren hebben er sinds 1983 niets bijgekregen". De Vries beloofde de kwestie volgende week aan de orde te stellen in het overleg met de cao-part ners in de gezondheidszorg. „Meer kan ik niet beloven". De cao-onderhandelingen wor den op 27 maart hervat. Als de extra loonruimte dan niet be schikbaar is breken onder het ambulance-personeel, dat nu al stiptheidsacties voert, sta kingen uit. itouwen krijgt ultimatum lOSKOU (AP) - Sovjet-presi- jent Michail Gorbatsjov heeft tijdag, gebruik makend van ljn uitgebreide macht als uit loerend staatshoofd, Litouwen ondubbelzinnige wijze de Jacht aangezegd, i een kort, maar krachtig tele- tam aan de Litouwse presi- tnt Vytautas Landsbergis |eeft Gorbatsjov de republiek e verstaan om het besluit zich tte scheiden van de Sovjetunie linnen uiterlijk drie dagen on- Jedaan te maken. Jet telegram ging vergezeld van pe tekst van de verklaring waar- het Congres van Volksaf- Jevaardigden de Litouwse onaf hankelijkheidsverklaring don- lerdag als ongeldig bestempel- Ie. let eenzijdige Litouwse besluit tuitte ook in het Congres op feel weerstand. Een meerder- leid zag daarin aanleiding Gor- latsjov te vragen zich persoon- Ijk te belasten met de kwestie- litouwen en ervoor te zorgen dat de rechten van etnische min derheden daar, zoals Russen, blijven gewaarborgd. Over eventuele sancties waar Moskou naar zal grijpen, als Li touwen niet aan de presidentiele order gehoor geeft, werden giste ren nog geen mededelingen ge daan. Gorbatsjov en zijn naaste medewerkers hebben echter het gebruik van geweld uitgesloten. In een poging om de Baltische staat, die tussen 1918 en 1940 kort de onafhankelijkheid mocht smaken, van afscheiding af te houden presenteerde Gor batsjov eerder een rekening van 21 miljard roebel (65 miljard gul den) voor de investeringen die de centrale overheid in Litou wen heeft gedaan. De Litouwse leiders lijken voor lopig niet voor Gorbatsjovs ulti matum door de knieen te willen gaan. President Landsbergis verklaarde op de Litouwse tele visie dat Moskou zijn republiek niet langer de wet kan voor schrijven. „De tijd zal komen dat zij ons (als onafhankelijke staat) erkennen," zo betoogde Lands bergis. De Litouwse regering gaat on verschrokken voort op het pad van de onafhankelijkheid. Zij heeft plannen goedgekeurd om op korte termijn aan de grenzen ruim 35 douaneposten in te rich ten om ongecontroleerde uit voer van goederen voortaan te verhinderen, zo meldde het Sov jet-persbureau TASS. De enige concessie die Gorbats jov aan de afvallige republiek heeft gedaan is de belofte dat premier Ryzjkov en een speciale staatscommissie in dialoog zul len treden met Litouwen. Hij onderstreepte evenwel dat daarbij van onderhandelingen geen sprake kan zijn, omdat hij de afscheiding als „onwettig en ongeldig" beschouwt. J)EN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Kosto (justitie) wil het luidige maximum voor hoofd wijzen van loterijen, een half piljoen gulden, laten vallen, l'olgens de bewindsman kun- len Nederlandse loterijen door let maximum absoluut niet loncurreren met buitenlandse loterijen die hoofdprijzen tot in Be miljoenen guldens kennen. Bovendien kan het systeem van Jen jackpot in ons land niet naximaal benut worden. Dit laat des te meer wringen als Itraks de grenzen in de EG weg- lallen en de concurrentie nog feel groter wordt, jtosto heeft de Kamer gisteren Jan zijn voornemens op de hoog- gesteld. De Kamer praat naandag over een week met [tosto over het kansspelbeleid. geen enkel ander Westeuro- Jees land geldt een maximum Boor een hoofdprijs van een lote- Indien het maximum in ons land (Advertentie) Het opleidingsinstituut Breda- Bergen op Zoom start in samen werking met de HEAO-Breda in augustus een twee-jarige S.P.D.- dagopleiding. Belangstelling? Bel 076-250666/21S389 i Rijkserkend i studiefinanciering i vrijstellingen a-heao I nima-AenMRAinbegrepen wegvalt, kan met name de Staatsloterij beter op tegen bui tenlandse concurrenten. Dat geldt ook voor de Stichting Na tionale Sporttotalisator (SNS). Bovendien kan de SNS via de jackpot-overheveling veel hoge re prijzen gaan uitkeren waar door er een extra stimulans ont staat voor deelname aan de lot to. De staatssecretaris geeft de Ka mer verder te kennen dat het ka binet een instantloterij wil in voeren. Bij een instantloterij kan de koper van een lot door het wegkrassen van een laagje op het lot meteen zien of er iets Kosto gewonnen is. Het kabinet stelt wel voorwaarden. Het systeem zal fraudebestendig moeten zijn. Ook zal er een leeftijdsgrens moeten zijn en worden eisen ge steld aan reclame, prijzenpak ket en spelmodaliteiten. Het dis tributiesysteem moet beperkt. Kosto laat blijken voorkeur te hebben voor verkoop in gesloten ruimten, zodat toegangseisen gesteld kunnen worden. Met alle voorwaarden wil het kabinet gokverslaving en andere mis standen tegengaan. Wanneer de instantloterij er komt, zegt Kosto niet. Wel stelt hij dat het kabinet „een dezer dagen" wil beslissen. Dan zal ook uitgemaakt worden wie de loterij mag gaan organiseren. De bewindsman laat de Kamer weten dat hij werkt aan een wet op het bingospel. Volgens Kosto is dit een spel waarbij snel omzet te maken is en dus is het riskant. De kans op gokverslaving is hoog. Nu gaat er bij bingospelen jaarlijks naar schatting tussen 200 en 600 miljoen gulden om. Kosto ging ook in op het pro bleem van de Golden Ten-clubs. Daarvan zijn er nog 60 tot 70 in ons land, vooral buiten de grote steden. De staatssecretaris stelt dat Golden Ten een illegaal kansspel is en dus strafbaar. Probleem vormt echter nog steeds de bewijslast. Over het algemeen stelt Kosto het illegale gokken te willen aan pakken via het uitbreiden van het legale circuit en via politio neel en justitioneel optreden. Plannen voor meer casino's zijn er echter niet. OOST-BERLIJN (AP) - Nauwelijks een dag voor de verkiezingen in de DDR moesten alle affiches van de partij Demokratischer Auf- bruch nog worden overgeplakt. De gevallen lijsttrekker Wolfgang Schurr verdween onder de nieuwe man Rainer Eppelmann. Ruim twaalf miljoen kiesgerechtigde Oost duitsers zijn opgeroepen om morgen (zondag) hun stem uit te brengen bij de eerste vrije en geheime verkiezingen. De kiescommissie heeft slechts een maand de tijd gehad om de zaak te organiseren. Voor het tellen van de stemmen wordt de commissie bijgestaan door een Westduits onderzoeksbureau in Bonn. De eerste gegevens worden morgenavond rond 19.30 uur verwacht, en de eerste voorlopige uitslagen niet voor middernacht. De verkiezingscampagne is gedomineerd door Westduitse politieke kopstukken. Hun portretten stonden vaker op de affiches dan die van de Oostduitse politici. Volgens het Internationale Perscentrum van de DDR zijn voor de gelegenheid 2.000 buiten landse journalisten geaccrediteerd, die wor den bijgestaan door een leger van technisch en administratief personeel (foto EPS) Gisteren was het vijf jaar gele den dat de Amerikaan Terry An derson in Libanon werd ont voerd door een groepering, die zich noemt de Islamitische Jihad (Heilige OorlogTerry is daar mee de langst gegijzelde buiten lander in Libanon. Uit protest ketende vrijdag Jean Paul Kaufman, een ex-gegij zelde, zich vast bij de Iraanse ambassade in A Parijs. "fr Ook Jacques Delors foto), presi dent van de Europese Commis sie van de EG, en Emile van Len- nep, voormalig secretaris-gene raal van de OESO, worden on derscheiden met de Four Free doms Awards van het Ameri kaanse Roosevelt In stitute. De uitreiking is Q 19 mei in Middelburg. Adriaan Morriën op de praat stoel over zijn favoriete onder werp: de vrouw. Van het meisje in het café tot zijn grootmoeder. De DDR gaat morgen naar de stembus. Heeft Oost-Duitsland - al of niet herenigd met de Bonds republiek - wel een toekomst? Het ziet er OQ somber uit. (Advertentie) De WD bevordert eigen-huis-bezit. Ook voor mensen met een niet zo ruime beurs. Daarom is de WD tegen plannen om de eigen-huis-belasting te verhogen. Wie voor een eigen huis heeft gespaard wil zekerheid. Dus handen af van het eigen huis. Steun de WD en stem op 21 maart WD in uw gemeen te. Antwoordnummer 1877, 2501 WB 's-Gravenhage. (Advertentie) (Advertentie) Sesbureau^~> Adviesbureau Londensekaai 7. Postbus 293, 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676. fax 01180-36611 (Advertentie) AVOND-HEAO BREDA (Advertentie) DEELTIJD BEROEPSOPLEIDINGEN! MBO-SD, MBO-AB, MBO-IW, HBO-IW BEZOEK VANDAAG DE OPEN DAG: 10.00-14.00 uur. SOSA-MIDDELBURG Dwarskaai 2, (01180) 12032. Het is beter de goede kanten van anderen te zien dan je in je eigen slechte kanten te verdiepen. ESZETH mode haar huid Middelburg Loskade 9 01180-35047 DEN HAAG (GPD) - Een voor malige accountant van De Ne- derlandsche Bank wordt ervan verdacht zeer vertrouwelijke informatie van zijn oude werk gever te hebben verstrekt aan zijn volgende werkgever, Staal Bankiers in Den Haag. Deze informatie is doorge speeld aan de toenmalige direc tievoorzitter van Staal Ban kiers, T. J. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de twee is deze week afgerond. De accoun tant wordt verduistering en overtreding van de regels op het toezicht kredietwezen ten laste gelegd en J. heling en verduiste ring. De accountant, H.L.W., stapte enige tijd geleden van de afde ling Toezicht Kredietwezen van De Nederlandsche Bank over naar Staal Bankiers. Volgens de Amsterdamse offi cier van justitie mr. De Wit kon W. officiële kopieen ongemerkt meenemen. Daarop stond zeer vertrouwelij ke informatie over enkele ban ken die onder toezicht van De Nederlandsche Bank staan. De officier van justitie kon niet mee delen of de accountant daar zelf financieel voordeel van heeft ge had. Nadat de account was over gestapt naar Staal Bankiers, heeft hij later korte tijd weer bij De Nederlandsche Bank ge werkt, maar inmiddels is hij weer vertrokken bij de centrale bank. „Pas na zijn tweede vertrek bij ons bleek wat zich na zijn eerste ontslagname had afgespeeld", aldus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank, die onge veer een jaar geleden zelf aangif te heeft gedaan bij justitie. Volgens de woordvoerder moet het doorspelen van de vertrou welijke informatie enkele jaren geleden zijn gebeurd en is de schade niet in geld uit te druk ken. „De accountant heeft in strijd met onze voorschriften ge handeld en het vertrouwen in De Nederlandsche Bank te grabbel gegooid", aldus de woordvoer der. De centrale bank heeft in middels de onder haar toezicht staande banken schriftelijk la ten weten dat er maatregelen zullen worden genomen om der gelijke lekken in de toekomst te voorkomen. (Advertentie) Vrijdag 16 maart 10-22 uur. Zaterdag 17 en zondag 18 maart 10-18 uur. Gratis pendeldienst: volg borden H RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. AMSTERDAM ral

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1