PZC vrijdagkrant vrijdag 16 maart 1990 alles opladen in één stopcontact RECLAME MET 'KING' ELVIS pepermunt verliest kerkelijk smaakje veldsla nu hele jaar verkrijgbaar alcoholvrij en fruitig «t kleine kaart 88n tafel COCKTAILS NORGES KR; met spek met ei cocktailwedstrijd assortiment V NORGE NOREG Veldsla is door zijn hoge gehalte aan vitamine AehC een uitstekende wintergroente foto GPD) Vroeger, toen groenten vrijwel uitsluitend bui ten 'in de volle grond' werden geteeld, was er 's winters en in het vroege voorjaar bijna bladgroente te vinden die ge schikt is voor salade. De eni ge was veldsla, maar dat plantje werd op niet zo'n gro te schaal geteeld en dus maar mondjesmaat te koop bij de groentehandel. Mensen met een eigen moestuin oogsten hun veldsla meestal in sep tember of oktober. Misschien dat daarom de groente - an ders dan bijvoorbeeld in Bel gië - bij ons in de winter en het vroege voorjaar nooit zo populair was. Veldsla is nu veel beter ver krijgbaar. De glastuinbouw produceert het tegenwoordig het hele jaar door. De plantjes worden vroeg in het jaar met wortel en al geoogst en zijn in bakjes te koop. De handel spreekt vaak van 'broeivet' en in Amsterdam noemen ze het 'Amsterdams vet'. De kleine, lichtgroene blaadjes ontsprui ten in rozetvorm aan een wor teltje. Ze zijn heerlijk fris en smaken iets naar noten. Later in het jaar is een andere variëteit van veldsla te koop, die ook wel 'ezelsoren' of 'lam- stong' wordt genoemd. Hier voor heeft men de plantjes wat verder laten uitgroeien tot het blad groter, donkerder groen en langwerpig is gewor den, vaak in de vorm van een lepel. Deze soort wordt zonder worteltjes verkocht. Nog een andere soort is de zo genaamde Italiaanse veldsla. Het blad daarvan is wat smal ler en geelgroen van kleur. De ze variëteit wordt in ons land niet geteeld, ook al omdat het niet tegen vorst kan, en is daarom slechts zelden te koop. Veldsla is een groente die veel vitamine A en C bevat en is daarom zeker in de late winter en het vroege voorjaar een aanrader. Let bij aankoop op het blad dat nog fris en helder groen moet zijn. Bewaar veldsla hooguit één dag. Het blad kan eventueel met ande re slasoorten worden gecom bineerd, maar veldsla is be slist geen familie van sla. Het blad is zo klein dat het in zijn geheel kan worden ver werkt en niet hoeft te worden kleingesneden of -gescheurd. Worteltjes en andere onge rechtigheden moeten worden verwijderd. Was de blaadjes goed en droog ze daarna. Veldsla is stevig en daarmee geschikt voor een lauwe sala de, een salade tiède. Daarin wordt niet de groente ver warmd maar alleen de dres sing. Snijd bijvoorbeeld eens wat mager rookspek in kleine blokjes en bak ze net zo lang uit tot ze goudbruin en knap perig zijn. Schep de blokjes uit de pan en houd ze warm. Roer wat citroensap, zout en peper door het hete spekvet en laat dit even doorkoken. Schenk deze warme dressing over de schoongemaakte blaadjes veldsla en strooi er de spekjes over. Een exclusief voorge recht dat uitstekend bij een diner te geven is. Wie liever geen spek eet, kan in plaats daarvan ook uiterst kleine blokjes brood in wat hete bo ter bakken. Veldsla wordt vaak met eieren gecombineerd. Meestal zijn dat plakjes of partjes hardge kookt koud ei, maar ook kan een omelet in reepjes of stuk jes door de veldsla (die al met dressing is aangemaakt) wor den geschept. Allerlei andere ingrediënten die we vaak in een salade ver werken, combineren ook met veldsla uitstekend. Tomaten, paprika's, uien, champignons, olijven. Het notige karakter van veldsla kan nog worden versterkt door wat stukjes walnoot of hazelnoot over de salade te strooien. En een sa lade van partjes grapefruit en veldsla is buitengewoon ex clusief. Wie zelf veldsla verbouwt en zóveel oogst dat niet alles in de vorm van salade kan wor den opgegeten, zou een stamppot met rauwe veldsla kunnen maken. Op die manier blijven toch alle vitaminen en mineralen behouden. MARTIN VAN HUIJSTEE Alcoholvrije dranken ko men steeds meer in zwang. In navolging van de bieren en wijnen zonder of vrijwel zonder alcohol, ver schenen de aperitieven waar in geen procentje alcohol voorkomt. En nu zijn de cock tails aan de beurt. Scherpere alcoholcontroles in het verkeer en de hang naar een gezonde levenswijze wor den de voornaamste oorzaak genoemd van de opkomst van de alcoholvrije dranken: daar onder verstaan we evenwel niet de gewone watertjes, li monades en vruchtendrank jes. De nieuwe alcoholvrije dranken zijn speciaal ge creëerd om de plaats in te ne men van alcoholische versna peringen. Ze moeten een aan vaardbaar alternatief bieden voor een alcohol bevattende drank. Wie vroeger op een receptie of feestje geen bier, wijn of sterke drank wilde nemen, restte slechts het obligate Spa-tje of 'zjuderansje'. Daar werd je op den duur niet vrolijker van. Handige lieden in de dranken wereld die dit door hadden gingen op zoek naar bier zon der alcohol dat toch naar bier smaakte en zij maakten aperi- tiefjes waarin geen spoortje al cohol valt te bespeuren maar die door een mooi kleurtje, een apart smaakje en ge schonken in een extra fraai glas zonder meer iets feeste lijks 'hebben. Nederland is onder de stroom alcoholvrije dranken snel be zweken, maar onze zuiderbu ren lijken meer weerstand te bieden. Alcoholvrij bier krijgt een Belg met moeite naar bin nen, het past niet in zijn (bier- )cultuur. Daarom is het zo ver rassend dat de organisatoren van de zeventiende Brugse Lentebeurs en Vakantieshow hun voor de elfde maal te hou den 'cocktailwedstrijd' totaal alcoholvrij hebben verklaard. De beurs is van 7 tot en met 16 april en op vrijdag 13 april wordt bekend welke barten der, beroeps of amateur - want iedereen mag meedoen - winnaar is met zijn of haar 'Brugse Horeca-Cocktail 1990'. De cocktail moet honderd procent alcoholvrij zijn en moet als hoofdingrediënt de nieuwe alcoholvrije aperitief Funny Light bevatten. Verder mag er van alles aan worden toegevoegd: ijs, water, alco holvrije wijn, vruchtensap, melkprodukten, siroop en vruchten. Datje met vruchtensappen en siropen bijzonder aangenaam smakende drankjes kunt ma ken. is hier niet algemeen be kend. Toch is het de moeite waard om op dit terrein eens een beetje te experimenteren. Gasten op uw feestje die nog moeten autorijden, zullen u er dankbaar voor zijn. Als stimu lans een paar recepten voor enkelvoudige en samengestel de alcoholvrije drankjes. Het eerste komt uit Suriname, de volgenden zijn geïnspireerd door de vegetarische keuken en het laatste is een beproefde eigen creatie. ANANASDRANK Ingrediënten: 1 ananas, 1 1/2 liter water, 1 eetlepel rauwe rijst, 4 kruidnagels, 1 sinaas appelschil (ongekleurd en on bespoten), suiker naar smaak. Bereiding: borstel de ananas goed schoon en schil de vrucht. Doe de schil met de kruidnagels en sinaasappel schil in een geëmailleerde em mer of teil, breng het water aan de kook en giet dat over de ingrediënten in de emmer en laat die twee dagen afge dekt staan. Zeef het sap en zoet het met suiker. Deze ana nasdrank kan een paar dagen in de koelkast worden be waard voordat zij begint te gisten en alcohol gaat bevat ten. ROZEBOTTELDRANK Ingrediënten: 1/2 eetlepel ge droogde rozebottel (te koop in reformzaken), 4 dl water, 1 1/2 theelepel gekneusd anijszaad en 2 theelepels oranjebloe- semhoning. Bereiding: laat de rozebottel een nacht weken in het water en breng daarna met alles met het anijszaad aan de kook. Zeef het sapje, zoet het met de honing en laat het koud wor den in de koelkast. FRUITIGE KARNEMELKDRANK Ingrediënten: 3 dl karnemelk, 2 theelepels vloeibare honing, 150 gram vruchten als bessen, aardbeien of rijpe peren. Bereiding: pureer de vruch ten en wrijf ze door een zeef. Vermeng de fruitpuree met de karnemelk en drink het drankje zo. koel mogelijk. ALCOHOLVRIJE COCKTAIL Ingrediënten: 1 eetlepel groe ne muntsiroop, 1/2 eetlepel koffieroom, 1 theelepel vloei bare oranjebloesemhoning, 1 dl passievruchtennectar (uit de Indische toko), 2 munt blaadjes, 1 kers en een stukje ananas, 2 ijsblokjes. Bereiding: meng koffieroom en muntsiroop en roer er dan de passievruchtennectar door met de honing. Doe alles in een fraai cocktailglas en ver sier met op een cocktailprik ker gestoken ananas,munt blaadjes en kers. De munt blaadjes kunnen ook in de ijs blokjes worden gevroren. De kleur van deze alcoholvrije cocktail is mooi lichtgroen. Een andere cocktail kunt u naar eigen smaak samenstel len door de andere drankjes met elkaar te mengen: een beetje ananasdrank met wat vruchtenkarnemelk en roze- botteldrank. Er zijn veel mo gelijkheden. Door met fruit en cocktailprikkers figuren te maken en die op de rand van het glas te zetten, creëert u kunststukjes die doen verge ten dat er geen alcohol aan uw cocktails is te pas gekomen. RIEN VAN REEMS King verbeeld in marmer: een monumentaal snoepje (foto GPD) wordt gecompenseerd. Of nog liever: wordt vergroot. Bepaald revolutionair is de beslissing van de Friese zoetwarenfabrikant om het zogeheten kernassortiment met King en Rang als absolute hits drastisch in te krimpen. De Kingfabriek had tot dusver tachtig artikelen op haar repertoire staan. Dat aantal zakt naar amper twintig. Zo Aan het King-pepermuntje kleefde lange tijd - en eigenlijk nog wel een beetje - een kerkelijk smaakje. Tientallen jaren stond het op het menu van vele kerkgangers. Zodra de preek begon, tastten vaders in hun jaszak en moeders in hun handtas. Een beetje kerklid verteerde gauw twee tot drie pepermuntjes per dienst. Alleen sabbelen en niet knabbelen - want dat stoorde anderen. Vervelende knapen op achterste kerkbanken lieten soms pepermuntjes over de aflopende houten vloeren naar voren rollen. Of de Filistijnen over het kerkvolk kwamen, zo'n herrie maakte dat. Het beeld van bezadigd, mondverfrissend kerksnoepje moet worden bijgesteld. Dat kreeg de zoetwarenfabriek Tonnema in Sneek te horen toen het twee jaar geleden werd Rang is tegenwoordig alleen Rang als er een uitroepteken achter staat. Net als het King- pepermuntje is nu ook het Rang !-snoepje geheel uit natuurlijke grondstoffen opgetrokken. Dat bevatte tot dusver synthetische smaak- en kleurstoffen, die haastig door 'eerlijke' ingrediënten zijn vervangen. De smaak heeft er wonderwel niet onder te lijden gehad. Daar moet heel wat onderzoek in zitten. 'Natuurlijk' en 'natuurzuiver' zijn de wervende woorden waarmee de Kingfabriek de concurrentie op gepaste afstand wil houden. Dat de reclamejongens de natuur tot speerpunt van hun promotiebeleid hebben verheven, is niet echt opzienbarend. Het milieu is 'in' - zolang het duurt. Bovendien prijkt het woordje natuurzuiver verdwijnen onder andere de losse pepermunten en Italiano's, evenals de sierlijke glazen bokaaltjes met snoepjes in allerlei kleuren en formaten. Wie niet achter het net wil vissen, moet snel zijn. Het betere winkeltje op de hoek heeft nog slechts een beperkte voorraad voor de verzamelende sweettooth voorhanden. WILLEM ALTEN A JTTTir sind das Volk'. Deze VV roep klonk bij voortdu ring op uit de eindeloze rijen de monstranten die wekenlang pleinen en straten van Leipzig bevolkten en het einde inluidde van het DDR van Honnecker en de stoot gaf tot een waarschijn lijke hereniging van de twee Duitslanden. 'Wir sind das Volk' is ook de kreet op een 35+15 pfennig zegel die de DDR 28 februari plotse ling op de markt gooide en waar mee dus eveneens plotseling een eigentijdse postale weg werd in geslagen: Weg met de opgelegde verheerlijking. Op de zegel zien we demonstranten rond de Leip- ziger Nikolaikerk, rechtboven het stadswapen van Leipzig en onder de bewuste tekst. Van de zegel zijn 3,9 miljoen stuks aangemaakt en met zo'n oplage zou hij wel eens snel uit verkocht kunnen zijn. Want de vraag naar DDR-zegels die de af gelopen jaren toch al groter werd, stijgt vooral de laatste we ken fors. DDR-collecties bren gen nu opeens vijftig procent meer op dan twee a drie maan den geleden. Kopers hebben hierbij ongetwijfeld in hun ach terhoofd dat het filatelistische tijdperk van de DDR wel eens tot het verleden zou kunnen be horen, waarbij ze dan trachten - nu de zegels nog relatief goed koop zijn - binnen te halen wat er binnen te halen valt. miljoen en 70 pfi, 2,1 miljoen), sculpturen (hoofden van ster vende krijgers) van Andreas Schltiter, die 275 jaar geleden overleed. Op 20 maart tenslotte verschij nen weer twee 10 pf.-portretze gels (beide in een oplage van 8 miljoen) in de serie 'Bedeutende Persönlichkeiten': de pedagoog Friedrich Adolph Diesterweg (1790-1866) en de beroemde schrijver/dichter Kurt Tuchols- ky (1890-1935). Maar komt er ook werkelijk een einde aan de postale DDR-tijd en worden de postdiensten op één hoop geveegd. Dat is nog maar de vraag. Het zou best eens zo kunnen zijn dat dat deel van het land - net als de Landespost- direktión Berlin - eigen zegels blijft uitgeven. En eerlijk gezegd lijkt ons dat hét meest waar schijnlijke. Hoe het echter ook zij, voorlopig gaat het Ministerium für PosL- und Fernmeldewesen der DDR nog even zijn eigen gang, en blijft het zijn voor dit jaar ge pland programma afwerken. Op 6 maart verschenen derhalve de jaarlijkse zegels Leipziger Früh- jahrsmesse met daarop oude ze gels, die de stad het privilege ga ven tentoonstellingen te hou den, alsmede historische stads gezichten: 70 pf., zegel uit 1268 (oplage 3,5 miljoen) en 85 pf., ze gel uit 1497 (oplage 2,3 miljoen). Eveneens 6 maart werden twee zegels gewijd aan het Museum für Deutsche Geschichte in het 17de eeuwse Zeughaus in Ber lijn. Op de zegels (40 pf., oplage 3 opgeslokt door het Rotterdamse Van Nelle (dat op zijn beurt even later ten prooi viel aan de Jouster multikoffiebrander Douwe Egberts). De reclamemakers hebben het volgende bedacht: jongeren moeten massaal aan de King-pepermunt. Dat dient met zorg en overleg te gebeuren, want de oudere consument moet het muntje niet uit de mond worden gestoten. Een nieuwe televisie commercial, geheel in de stijl van de jaren vijftig, op muziek van 'King' Elvis Presley. Een goocheme zet, want het rockidool is ook bij de teenagers van nu nog flink populair, bovendien doet zijn muziek de gesettelde midlifers aan hun jeugd herinneren. Hoe het straks moet met het echelon boven die leeftijdscatergorieën, is nog even afwachten. Het uiterlijk van het rolletje King blijft onaangetast. Het broertje Rang durfde men wel een facelift te geven. Het is even kijken maar dan zie je het: al jaren op de King-wikkel. Op de rolletjes Rang die een wat frisser aanzien hebben gekregen, prijkt nu de slogan natuurlijk. Op verzoek van de handel worden de vierpacks King en Rang straks verpakt in dozen van 24 stuks, klaar om zo in het schap te zetten. De verpakking heet eveneens milieuvriendelijk nu er geen kunststoffolie meer in is verwerkt. Het nieuwe rolletje King of Rang blijft 0,70 kosten, al zou het intussen wat meer moeten kosten. Vergelijkbare merken zitten met hun prijzen al gauw een dubbeltje hoger. Om de klant Kingvriendelijk te stemmen, rondde Tonnema de prijs nu eens niet naar boven af. Kom daar in dit kruideniersland tegenwoordig nog 's om. Helemaal op hun achterhoofd zijn ze bij Tonnema ook weer niet gevallen. Ze hebben de stille hoop dat de omzet stijgt zodat de verkleinde winstmarge En wie heeft er ooit van de Win ter Cities Corporation gehoord, Velen waarschijnlijk nog nooit, Deze in 1986 in Edmonton, nada, opgerichte organiss heeft tot doel alle kennis te ve garen en te verspreiden van i leven en wonen in wintersteden), Om tot een winterstad te wor den 'verheven' moet de gemid delde temperatuur van de koud ste maand van het jaar onder de -1 graden Celsius liggen. Maar voorlopig zijn 500 plaatsen in 30 landen met in totaal 600 miljoen inwoners bij de Corporation aangesloten. Dit jaar, begin deze maand, heeft de Corporation voor hf eerst haar Winter Forum in Eu ropa gehouden, en wel in het Noorse Tromsö. Noorwegen wijdde daar 23 februari een 5,00 kr.-zegel aan (oplage 4 miljoen met daarop een sneeuwkristal boven een halve aardbol). De volgende Noorse zegels ver schijnen 9 april: een velletje M jaar postzegels en twee zege» die het begin en het einde van da Tweede Wereldoorlog memore ren. HEROWÏÏ Keukenapparaten kunnen steeds meer dankzij een ac cu snoerloos worden gebruikt. Op een aanrecht is dat een hele vooruitgang want zo'n snoer wil wel eens het een en ander omgooien met alle gevolgen vandien. Toch kan ook snoerlo- ze apparatuur niet helemaal zonder stopcontact: het oplaad- apparaat moet de energie toch ergens vandaan halen. Het aantal stopcontacten is J doorgaans beperkt maar Philips heeft een oplossing. De oplaad- stations van de diverse appara ten zijn aan elkaar te koppelen zodat zij toekunnen met één stekker. De serie, Rail 2000, be vat een gardemixer, een elek trisch mes, een elektrische bli kopener en een staafmixer. Af hankelijk van het apparaat is de adviesprijs 135 of 145. De ac cu van de apparaten gaat gemid deld zeven jaar mee. SJOERD VAN DER MEULEN 5 a 4 Neem nu als voorbeeld de Finse 2,00 mark-zegel, die 13 maart verscheen met enkel een datum, 13.3.1940, en een sneeuwkristal, Wat moet men zich daar nu bij voorstellen. Deze zegel memo reert echter wel het einde van de zgn. Winteroorlog '39-'40 tussen Finland en Rusland, die alleen al aan Finse zijde 20.000 solda ten het leven heeft gekost. Doof de uitgifte van deze zegel kun nen velen over de gehele wereld van deze toch niet onbelangrijke gebeurtenis weer weet hebben. I S-9C I NOORWEGEN opende 23 fe bruari het postzegeljaar met de uitgifte van vijf zegels: twee keer twee permanente zegels en een bijzondere waarde. De perma nente reeks met afbeeldingen van dieren, waarmee 18 februari 1988 een begin werd gemaakt, kreeg twee aanvullende zegels: 3,20 kr., zwaan (Cygnus olor) en 4,50 kr., bever (Castor fiber). Dan verschenen twee 3,20 kr.-zegel in een boekje van tien stuks. Op de ze zegels orchideeën: Dactylor- hiza fuchsia (links) en Epipactis atrorubens. Eigenlijk zijn dit de opvolgers van de permanente zegels met afbeeldingen van paddestoelen die 26 april 1988 (2x2,90 kr.) en 20 februari 1989 (2x3,00 kr.) verschenen. Wat is het verzamelen van post zegels toch een gezellige hobby. En niet alleen gezellig, maar ook nog heel leerzaam, zoals ons ook al zo vaak in filatelistische ge schriften is voorgehouden. Maar het is toevallig ook nog eens een keer zo. Hoe vaak wordt bijvoor beeld geen aandacht geschon ken aan feiten en gebeurtenis sen waarvan men geen weet meer had, of die men misschien ooit wel heeft geweten maar die nu plotseling door de uitgifte van een zegel weer in de herinne ring worden teruggeroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 8