PZC Desinteresse trijfel Wist Bazoft soms teveel over geheimzinnige explosie in Irak? Televies-kijken opinie en achtergrond SATELLIET ONTVANGER TODAYTV 4 Leipzigers aan het eind van onze krachten VRIJDAG 16 MAART 1990 Opgetogen Big Brother Raket Geannexeerd Vertekend beeld Invloed Ontrouw denkwijzer Imiteren Origineel Hirschmann Schotelantenne Tuner met voorkeuze Afstandsbediening Alle merken, draaibaar Levering en service door geheel Nederland Klaar voor de toekomst PER MAAND wordt uw eigendom Bel nu 020-710272/750314 tot 21.00 uur voor een snelle plaatsing. De Ko(h)lonisatie van de DDR Van onze verslaggever Johan Carbol Toen aan het eind van de Kohl-voorstelling ook nog eens het 'Deutschland über Al les' over Leipzig neerdaalde, werd het de beeldend kunstena res Ina Gille teveel. Het bordje 'Helmut, donder op' dat zij twee uur lang boven haar hoofd had gehouden, stopte zij met een driftig gebaar in haar handtas, en voor de menigte van naar schatting 125.000 Oostduitsers had deze 43-jarige vrouw geen goed woord over. „Wat een stelletje domkoppen", foeterde Ina Gille. „Ze gingen mee met het Westduitse volks lied. boe. Ze hebben zich al in de armen van Kohl gestort. Nee, ik moet niet op deze mensen afge ven. Ik moet medelijden met hen hebben. Ze zijn hulpeloos en daarom voor deze propaganda machine van de Westduitse CDU zo kneedbaar. Morgen komt op deze zelfde plek de Westduitse FDP-minister Gen- scher van buitenlandse zaken en dan zullen we weer diezelfde poppekast krijgen". „Maar weet u wat deze menigte niet in de gaten heeft? Ze heeft niet door dat ze bezig is de herf- strevolutie van Leipzig te ver kwanselen. We zijn hier bezig ons voor de hele wereld te pre senteren als een stel hongerlij ders. Waar is ons zelfrespect als burgers van de DDR? Heeft onze vriend Helmut Kohl soms Erich Honecker verjaagd? Nee, dat hebben wij gedaan. Wij stonden elke maandagavond op dit plein voor het Operagebouw. Waarom leveren we ons zo schaamteloos uit aan de Bondsrepubliek?". De ko(h)lonisatie door de kanse lier uit Bonn, dus eigenlijk. „Wat een dommigheid", meent een man, die ons gesprek van begin tot eind gevolgd heeft. Hij wil weten op welke partij de vrouw zondag van plan is te gaan stem men. PDS soms, de voortzeting van de verachte communisti sche SED? Nu zal hij eens wat zeggen. „Ons land heeft op z'n minst 600 miljard Westduitse marken nodig om de boel een beetje leefbaar te maken. Ik zeg u, 600 miljard op z'n minst, maar rekent u maar op 800 miljard. Haalt u dat soms even uit de achterzak? Ons lot is in handen van mensen als Helmut Kohl. Ik heb heus wel gezien dat u op uw vingers floot als de bondskanse lier het over onze toekomst had. Maar het zou u sieren als u zich voortaan wat beschaafder op stelde tegenover mensen van wie wij én onze kinderen volko men afhankelijk zijn". Nu wordt het de beeldend kuste- nares uit Leipzig e gortig. Om ons heen verlaat de massa het historische plein, waar in de na zomer van het afgelopen jaar de aanzet werd gegeven tot de vreedzame omwenteling in Oost-Europa. „Waarom", zo wil Ina Gille op hoge toon weten, „is het kenne lijk ook voor u zo vanzelfspre kend dat de hulp, die wij inder daad nodig hebben, uit de Bondsrepubliek komt? Waarom zouden landen als Japan. Zwit serland en Holland niet in de DDR willen investeren? De mas sa hier wordt week gemaakt met valse sentimenten over 'Deutschland einig Vaterland'. Het is net een overval, die inva sie van al die politici uit Bonn. Met al hun ervaring in het voe ren van verkiezingscampagnes ontnemen zij de burgers in de DDR de kans over hun eigen toe komst na te denken". Ook een paar meter van ons af wordt door een groepje mensen heftig gediscussieerd, maar ver reweg de meeste Oostduitsers in het stadscentrum van Leipzig lijken zeer opgetogen over de toespraak die hün Helmut Kohl hield. Waarom juist die liefde voor Kohl. die in zijn eigen Bon drepubliek bepaald niet als een groot staatsman te boek staat en die daar al ruim anderhalf jaar geen verkiezing meer zon der nederlaag afsluit? De 53-jarige Otto Mühlheim wond er geen doekjes om. „Wie onder het juk van de SED is doorgegaan, stemt van zijn le vensdagen niet meer op de so cialistische partij. Ik zal zondag ook zeker niet voor de sociaal democratische SPD kiezen. Dat laat ik wel uit mijn hoofd, want we zijn er niet zeker van dat de SPD toch niet een coalitie, een regeringscoalitie zal willen vor men met de communisten. Het wordt een alliantie die er dezelf de opvattingen op nahoudt als Helmut Kohl: zo snel mogelijk een herenigd Duitsland, liefst dit jaar nog". „Alles hebben we door staan en nu zijn we aan het eind van onze krachten. We hebben zo veel eigen mensen naar de Bondsrepubliek zien vertrek ken. en de uittocht gaat nog steeds door, dat onze maat schappij allang niet meer func tioneert,,. „Loopt u hier in Leipzig eens het ziekenhuis binnen, u weet niet wat u ziet. Iedereen doet maar wat. Familieleden verzorgen de patiënten, verpleegsters zijn er bijna niet. Er is een schreeuwend gebrek aan artsen. Tandartsen zijn er ook al bijna niet meer hier in Leipzig". „Kohl is ook onze bondskanse lier". meent een ander. „De man is met die Oder-Neisse grens wat ongelukkig in het nieuws geko- Bijval en protest, ernst en ironie bij de menigte in het Oostduitse Leipzig, die de Westduitse bondskanselier Kohl onder zijn gehoor heeft (foto Arne DedertlAP) /k weet niet waar het aan ligt, ik aarzel tussen luiheid en desinteresse, maar in beide ge vallen pleit het niet voor de redacties van de Amsterdamse kranten, die nog nooit een van de 'Schokkende Redevoeringen' hebben nabeschouwd die elke zondagochtend om 11 uur in Pa- radiso worden 'heropgevoerd'. Ener zijn er nu toch al negen ge weest, van Cicero, Libanius, Ro bespierre, Van Omnteren, Bos- suet, Savonarola, Chrysosto- mus, Abraham Kuyper en Nellie van Kol. Uitgesproken door de acteurs Hugo Koolschijn, Ge- rardjan Rijnders, Jacques Com mandeur, Ton Lutz, Hans Croi- set en Kitty Courbois; door de dichter J. P. Guepin; door de oud-rector van het Barlaeus Gymnasium P. Kohnhorst hij deed Van Ommeren, in 1795 rec tor van het Amsterdamsch Gym nasium); of door de donderpre- kende Carel Alphenaar die Abraham Kuyper, inclusief psalmgezang De ene keer was het pakkender dan de andere keer, maar alle keren was het pakkend genoeg voor een recensie, zou ik den ken. Maar nee. De Volkskrant, De Telegraaf, Trouw, Het Pa rool, NRC Handelsblad toch ook een halve Amsterdamse krant),- zij hebben tot nog toe steeds verstek laten gaan! Misschien kwam het omdat de verschillende deelredacties het ook na lang onderhandelen niet eens konden worden wie er het meeste recht op had naar Para- diso te gaan. De literaire redactie, omdat de ze 'Schokkende Redevoeringen' het boek waarin zij, met com mentaar van J. P. Guepin, zijn opgenomen staat al in de Top Tien Non-Fiction en maakt goe de kans op enkele vertalingen ook van literaire waarde zijn? De toneelredactie, omdat het bij na iedere week een solo-optre den van een bekende acteur be treft in een lastig soort rol? De politieke redactie, omdat er in verschillende gevallen sprake was van beroemde redevoerin gen van politici, zoals Cicero, Robespierre, Abraham Kuyper? De historische redactie, of de redactie van de vrouwenpagina, omdat het in het geval van Savo narola een vastenpreek voor vrouwen betrof die hij op 17 maart 1498 uitsprak? Zondagochtend elf uur, een ideale tijd: je kunt daarna altijd nog naar voetballen, of naar de bioscoop, of naar bed. Maar de critici komen hun bed niet eens uit: „Het is te kleinschalig, er is toch geen ruimte voor in de krant". Wat is er voor kleinscha ligs aan een project waarin veer tien schokkende redevoeringen 'heropgevoerd' worden? Toneel critici zullen vaak genoeg deel uit maken van een kleiner ge hoor dan tachtig tot honderd man. En stel dat de krant er in derdaad geen ruimte voor zou hebben, dan is dat eigenlijk nog schrijnender: ze hóéven niet van de krant, dus dan gaan ze ook niet! Afgelopen zondag hield Kitty Courbois de rede die Nellie van Kol op 29 juli 1898 hield over de Onderlinge Vrouwenbescher ming. Nellie, 47 jaar toen, begon meteen goed: „Wie uwer meent in mij een pleit bezorgster te mogen zien der zoogenaamde 'vrije liefde', die vergist zich. Ik ben geen pleitbe zorgster van eenigerlei bepaal den vorm van natuurlijk sexueel samenleven; wel van de vrijheid van ieder individu om zijn sex ueel leven.in te richten naar zijn beste weten. N aarz ij n bes te weten,- dat wil zeggen met inachtneming van alle gevolgen die de inrichting van zijn leven op dat gebied kan hebben voor derden- voor reeds bestaande en alsnog te scheppen levens". „De neiging der groote massa om vormen te verwarren met motieven en aan formaliteiten de beteekenis te geven van in- i i i i ii i i i Nico Scheepmaker nerlijk-zedelijke daden,- teekent zich sprekend af in de verach ting der maatschappelijk bra ven voor de ongehuwde moeder en de onrechtvaardigheid der wetten jegens het buiten echt ge boren kind. Trof deze verachting ook den ongehuwden vader, dan zouden wij kunnen gelooven aan uiterst strenge zedelijk heidsbegrippen, die echter on danks al hunne bekrompenheid nog de rechtvaardigheid in acht namen. Doch nu wordt de be krompenheid verergerd door eene even laaghartige als laffe moraal, die den man toestaat om hetzij als vrijgezel, hetzij zelfs als gehuwd persoon, bij zoovele vrouwen als hem lust diezelfde reinheid te bezoedelen, die hij in zijne echtgenoote eischt als voorwaarde sine qua non". Enzovoort. In 1898. Kitty Cour bois las de rede op adequate wij ze voor: streng maar rechtvaar dig. J. P. Guepin meldt in zijn in leiding dat Nellie van Kol-Por- rey zich het jaar daarop los maakte van de Nieuw Malthu- siaanse Bond, omdat ze inmid dels toch tot de ontdekking was gekomen dat de geslachtsdrift de grootste gesel der mensheid was en er alleen redding in Jezus te vinden is. (Van onze correspondent Cees van Zweeden in Londen In de Iraakse media staat president Saddam Hus- sayn ook wel bekend als 'de adelaar wiens grootheid de hemel van licht vervult'. On der tegenstanders wordt in minder poëtische termen over de man gedacht. Een po litieke grap over de 'geliefde leider' kan reeds reden zijn tot executie. Wat de Iraans-Britse journa list Farzad Bazoft vorig jaar september deed, was in de ogen van de leider een veel ernstiger vergrijp. Bazoft reed in een door verpleegster Daph ne Parish bestuurde auto naar het militaire complex al-Is- kandria om te onderzoeken of zich daar een grote explosie had voorgedaan. Bazofts exercitie was eigenlijk een tamelijk gewoon journa listiek onderzoek, dat echter werd verricht in een heel onge woon land. Toen hij enkele da gen tevoren in Irak was aange komen om de verkiezingen te verslaan, meldde het dagblad The Independent dat een ex plosie bij al-Iskandria aan mo gelijk 700 mensen het leven had gekost. Omdat Bazoft op uitnodiging van de Iraakse autoriteiten in het land was kon hij zich de eerste dagen niet aan het voor hem uitgestippelde program ma onttrekken. Onder bege leiding van enkele zwaarge bouwde Iraakse 'voorlich tingsfunctionarissen' reisde hij af naar Kurdistan om daar getuige te zijn van het 'demo cratisch proces'. Bij terugkeer in Bagdad maakte hij zijn eerste fout. Hij belde vanuit zijn hotel de bui tenland-redactie van The Ob server op met de vraag of hij naar al-Iskandria moest gaan. „Natuurlijk", klonk het aan gene zijde van de lijn. „Hoe meer we daarover hebben, des te beter". In alle grote hotels in Bagdad echter worden de telefoons af geluisterd. Gesprekken met het buitenland genieten er ex tra aandacht van de binnen landse veiligheidsdienst. De angst voor 'Big Brother' is on der de meeste in Irak werkza me journalisten zo groot, dat de meesten zelfs in de beslo tenheid van hun hotelkamer niet over politiek spreken. Al gemeen wordt aangenomen dat het Meridien Hotel - waar tijdens de verkiezingen in juni en september vele honderden buitenlandse verslaggevers waren ondergebracht - is ver geven van de afluisterappera- tuur. Dat Bazoft er niettemin in slaagde om al-Iskandria te be reiken en er binnen te komen onder het voorwendsel dat hij een arts was, was derhalve een knappe prestatie. Een televi sieploeg van ITN uit Londen wist met een gehuurde auto niet verder te komen dan de poorten van de hoofdstad. Het doodvonnis en de snelle executie van Bazoft hebben het vermoeden doen rijzen dat de journalist bijzonder inte ressant materiaal in handen had gekregen. Ook de bizarre celstraf voor de Britse ver pleegster Dapne Parish, die 15 jaar kreeg alleen maar omdat ze Bazoft in haar auto naar al- Iskandria had gereden, wijst daar op. De explosie bij al-Iskandria werd het eerst opgemerkt door Amerikaanse satellieten. De Amerikanen maakten het nieuws niet gelijk wereldkun dig, maar enige dagen later be gonnen in de Egyptische hoofdstad Cairo Iraakse vlieg tuigen te landen waar eindelo ze rijen doodskisten uit kwa men. De lijken werden onver wijld naar het Maadi Zieken huis gereden, dat voor die ge legenheid gesloten was ver klaard voor gewone patiënten. Waren Egyptische technici be trokken geweest bij de werk zaamheden in al-Iskandria? Niemand kon de geruchten be vestigen; bekend was alleen dat Egypte tijdens de bloedige Golfoorlog steeds pal achter Saddam Hussayn had ge staan. In december, drie maanden na de arrestatie van Bazoft, ver baasde Irak vriend en - vooral - vijand met de lancering van een intercontinentale raket. Het wapen had een reikwijdte van 3800 kilometer en kon daarmee doelen in zowel Euro pa als de Sovjetunie treffen. De gedachte om in het schootsveld te liggen van de Iraakse artillerie, sprak niet ieder land meteen aan. Irak had tijdens de Golfoorlog be wezen geen scrupules te heb ben over het gebruik van che mische wapens en zelfs voor intern gebruik tegen de Koer den had Hussayn al eens gif gassen gebruikt. Maar de grootste angst van de buiten wacht betrof een mogelijk kernwapen. Een van de landen die zich het meest bedreigd voelden, was Israël. In 1981 had de Israëli sche luchtmacht in een spec taculaire actie al eens een Iraakse nucleaire installatie bij Basrah platgegooid, maar sindsdien waren de geruchten over een Iraakse kernbom toch weer opgedoken. Of Farzad Bazoft materiaal in handen had gekregen die deze geruchten versterkten of be vestigden, is een geheim dat hij met zich meeneemt in zijn graf. Journalisten van de Observer demonstreren in Londen voor de Iraakse ambassade na het berichl over de executie van Farzad Bazoft (foto Johnny Eggit/AFP) men, maar hij bedoelt het niet zo kwaad. Wij Duitsers willen nooit meer oorlog, wij willen in vrede leven en gelukkig zijn. Zijn wij al niet lang genoeg gestraft voor onze fouten in het verleden? Ons volk is te veel jaren gescheiden geweest. Wij Oostduitsers heb ben in een getto geleefd. En neemt u deze dagen vooral deze stad Leipzig eens in u op. De ver krotting is hemeltergend. De helft van de woningen is van vóór 1920. Vier op de vijf huizen missen een bad. In sommige wij ken hebben de mensen hun toi let nog buiten. Dit is ar moede". In het centrum van Leipzig is van die armoede niet veel te merken. Helmut Kohl treedt op in een stad die in elk geval wat betreft het hart al praktisch geannexeerd lijkt door de West duitse zakenwereld. Het is dat we nog vele Trabants voorbij ho ren pruttelen, anders zouden we ons zelfs in de Bondsrepubliek wanen. Vanwege de Leipziger Messe staan overal in het cen trum van Leipzig slordig Merce- dessen en BMW's geparkeerd. In de hotels valt alleen in West duitse marken te betalen. Eén overnachting in een tweeper soons kamer kost 400 D-mark, dat is meer dan 400 Nederlandse gulden en - tegen de koers op de grenswisselkantoren - 1200 Oostduitse marken. Een nachtje slapen in welk hotel in Leipzig dan ook kost meer dan de ge middelde Oostduitser per maand verdient. In deze keiharde zakenwereld verscheen woensdag Helmut Kohl, klaar om de DDR over te nemen. „We beginnen het hier al te leren", bevestigde iemand uit de menigte op het plein voor het Operagebouw. „Eén pilsje kost normaal 3 Ostmark, maar nu met die Messe 5 Westmark. Dat is 15 Ostmark en is vijf keer zo veel als normaal. Maar wat wilt u met ruim 1000 Westduitse stand houders deze keer op de Leipzi ger Messe. Wij wetenniethoelang de Duitse eenwording nog op zich laat wachten. We weten wel dat de Westduitse zakenwereld grote interesse voor de DDR aan de dag legt en dat we nu geld kunnen maken. Wie kan ons dat thans kwalijk nemen? We zijn veertig jaar lang door onze leiders bedrogen en voorgelo gen. En niemand van ons weet wat er precies gaat gebeuren". (Door René Diekstra) De techniek van de liefde bedrijven had mijn volle aandacht, en het was via de film dat ik leerde hoe een meisje op haar oren, in haar nek, op haar wangen, en vooral natuurlijk op haar mond te kussen". Dit citaat komt uit het dagboek van een jongeman, die deelnam aan een studie die in 1933 werd uitgevoerd over het onder werp Films en Gedrag. Toen al bleken jonge mensen allerlei seksuele 'vingerwijzingen' in de bioscoop te verzamelen. Sinds die tijd zijn er nogal iaat visuele voorlichtingsbronnen bij geko men. zoals de televisie, de video, en niet te vergeten de werkelijk overstelpende hoeveelheid ero tische tijdschriften. Maar niet alleen het aantal bronnen is vermeerderd, ook de hoeveelheid seks die per bron ivordt afgescheiden is sterk toe genomen. In populaire televisie series, zoals soap opera's, is het aantal en de duur van seksuele items (praten over, of het bedrij ven van seks) sinds 1980 meer dan verdubbeld. Dynasty voert de lijst aan met gemiddeld 10 seks-items per uur, terwijl de bravere Cosby Show en Family Ties zich beperken tot 2 a 3 van dit soort items. Films hebben gemiddeld meer seks aan boord dan televisiese ries. Uit onderzoek in de Ver enigde Staten blijkt dat vooral films met een stevige seksuele in houd 'alleen geschikt voor vol wassenen'), bijzonder populair zijn bij 15- en 16-jarige jongeren. De helft van hen ziet kans, al dan niet stiekem, om in de bioscoop of op de video de meest populai re 'hete'films van het jaar onder ogen te krijgen. Voegen we daar het inkijken van bladen met 'zachtere' of 'hardere' seks bij - niemand weet precies hoeveel en hoe intensief jongeren dat doen - dan is wel duidelijk dat jongeren een aanzienlijke hoe veelheid ingeblikte seks consu meren. Dagelijks zo'n 5 tot 10 porties, waarvan sommige in kingsize-vorm. Er is ook onderzoek naar ge daan hoe seks door de televisie, de film en de bladen doorgaans wordt gebracht. Daaruit blijkt dat de media ons bepaald een merkwaardig en vertekend beeld presenteren. Samengevat komt dat hierop neer: onge trouwde hetero-seksuele paren doen het veel, zo'n vier tot acht keer vaker dan getrouwde man nen en vrouwen, en van anticon ceptie hebben ze nog nooit ge hoord, daar praten ze niet eens over, want vrouwen worden toch zelden of nooit zwanger. Trouwens mannen noch vrou wen lopen ooit geslachtsziekten op en als dat wel gebeurt zijn het prostituées of homo's. Die laat- sten komen trouwens al hele maal niet of nauwelijks voor en het is ook niet in de haak om het over ze te hebben, want het zijn zielepoten, slachtoffers van ge weld (bijvoorbeeld van 'poten rammers') of het zijn zelf schur ken. Tenslotte, seks is eigenlijk alleen maar bedoeld voor jonge mensen, die een beetje naar be horen gebouwd zijn. De invloed die deze voorstelling van seksuele zaken heeft op (vooral jongekijkers, is be paald niet gering en in sommige opzichten zelfs zeer verontrus tend. Een paar onderzoeksre sultaten om dat te illustreren. Als middelbare schoolmeisjes naar een uitzending als Char lie's Angels kijken, waarin uit sluitend bolblits-mooie vrouwen de wereld bevolken, blijken ze daarna uiterlijke schoonheid veel belangrijker te vinden voor hun zelfvertrouwen en hun kans aan de man te komen Bij jongens heeft het kijken naar zo'n 'mooie-stukken' serie als ef fect dat ze de meisjes uit hun om geving in de volgende uren min der aantrekkelijk gaan vinden dan tevoren en dat ze die meisje ook minder attractief vinden dan de jongens die niet zo'n uit zending hebben gezien. Dat lot is ook de vriendinnen of de echtge notes beschoren van jonge man nen die, al is het maar kort, naar (half-)naakte vrouwen hebben gekeken op de televisie of op de uitklappagina van Playboy en Penthouse. Je moet dus wel een knallende hekel aan jezelf heb ben als je braaf naast je grote vriend op de bank blijft zitten, terwijl hij lekkerbekkend zit te 'televiezen'. Uit onderzoek blijkt ook dat jon ge mensen hun eigen seksm ervaringen als minder bevret gend gaan beleven als ze seri zien waarin de echte man vrouw worden voorgesteld seksuele turnkampioenen die sterren van de hemel geniet als ze met hun vrije oefeningi zig zijn. De kans datjonggehn den vervolgens ieder voor jj het ruime sop kiezen is niet he maal denkbeeldig. Onlangs zijn een aantal expe menten gedaan waaruit blij dat jonge mannen en vrouw die f.lms bekijken met een aangezette seksueel-sensuele j houd, waarbij niet op een pa ner meer of minder wordt geh ken, veel minder zwaar gaan t len aan seksuele ontrouw dan tevoren deden en dan jon mensen doen die dit soort fit niet hebben gezien. Maar meest alarmerend naar mi mening zijn de uitkomsten n studies die aantonen dat zien van een uur zachte oftu minuten harde porno over et periode van zes weken bij jont mannen schijnt te leiden tot t verschilligheid ten opzichte vt de seksuele gevoelens van vro wen en de neiging om verkrac ting af te doen als iets waar i i iii i i i i ii toch niet zoveel drukte oi hoeft te maken. Er zijn mensen die zeggen dat aan dit soort onderzoeksge vens niet al te zwaar moeten len. Vanaf een jaar of twaalfz den jongeren meestal al goed weten wat wel en niet listisch of normaal is, waarde ze de dingen die via de buis of bioscoop worden gebracht de nodige korrels zout nem Maar die gedachte is wat al gemakkelijk en simplistisch, is namelijk een heel belangh) verschil tussen hoe we aan om ideeën en ons gedrag op seksi eel terrein komen en hoe dat andere gebieden gebeurt Veel van onze opvattingen eng dragspatronen - lezen, schr, ven, netjes eten, spreken, roke drinken, autorijden enzovoorts leren we door het direct obsen ren en imiteren van het gedm van mensen om ons heen. Mat met seksualiteit ligt dat wat ders. Kinderen doen hun ideêt hier niet op door observatie v of deelname aan seksuele activ teiten van anderen. Seksue voorlichting gebeurt in een m gezin of op een keurige school eenmaal niet in de vorm va aanschouwelijk onderwijs in ouderlijke slaapkamer of in h practicumlokaal. Volwassenen zijn er meestal oo bepaald niet dol op om aanjoi geren uit te leggen of voor doen hoe zij precies te wer gaan. Voor veel jongeren zij leeftijdgenoten een bron seks-informatie, maar die a vaak al even slecht geinfo meerd als zij. Bovendien jongeren niet zo maar even aa hun ouders of vrienden vertelle dat ze op dit punt onwetend onervaren zijn, onder meer angst belachelijk te worden g maakt. Het gebrek aan ander directe voorlichting en hetfe dat de televisie of het witte doe je niet uitlacht voor wat je ze nog niet wist, betekent dat dei media een grote invloed kunne hebben op de ideeën over ho waar, wanneer en met wie je wa mag, of moet kunnen. Dat geldt niet alleen voorjongi ren maar vaak evengoed voo ouderen. De man of de vroui met een seksuele ervaring di niet veel verder reikt dan watt tot nu toe gedaan is met die partner, heeft zich natuurlijk vaak afgevraagd hoe het er no precies bij anderen aan toegaa Bij onvrede, onzekerheid of gt\ brek aan informatie kan wat buis, doek of blad voorschotelti gemakkelijk de persoonlijb seksstandaard worden. Omdol vrouwen en mannen vaak vel schillend kijken (vrouwen lieve naar seks 'ingebed' in liefdesre laties en mannen naar seks n blote actie, avontuur en agrts\ sie), kan die standaard zo ttf] eenlopen, dat de een de daado bij het beeld wil voegen als ii ander die knop nog lang niet oi heeft. Of anders gezegd: Pin-ui op de buis, de Pin-eut thuis. (Advertentie) 5%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4