PZC VVD Sluis voor samenvoeging van scholen Politici Hontenisse: uitbreiding Bleyko niet dwarsbomen Commissie positief over toeristenplan Scheldeboulevard Particulier museum belicht mariniers PvdA verspreidt bomen in Hontenisse huis-aan-huis Showband Axel jubileert streek vrijdag 16 maart 1990 g Bouw Scheldorado staat in de startblokken f Hond bijt vrouw Architect Baden Milieu Driepoot Plannetje werd miljoenenproject TERNEUZEN - De leden van de werkgroep Innovatie Schelde- boulevard wacht vandaag (vrij dag) een zware klus. Ze dienen letterlijk 'de laatste hindernis' op te ruimen om de bouw van het tropisch golfslagbad Schel dorado achter de Scheldedijk in Terneuzen mogelijk te maken. Hebben ze die klus geklaard dan kan burgemeester drs R. C. E. Barbé het officiële startsein geven voor de bouw. Dat is dan precies vier jaar nadat de on derhandelingen over de uitvoe ring van een uiterst ambitieus plan voor de Scheldeboulevard werden geopend. Met het hele project is een inves tering van in totaal 100 miljoen gulden gemoeid. Het gaat niet alleen om Scheldorado (met bui tenbad), maar ook om de bouw van een paviljoen, een apparte mentencomplex en mogelijk een theater in combinatie met een stadskantoor en het onderko men van de stichting Toon beeld. Bij het stadhuis zou een heus plein moeten worden ge creëerd en in de directe omge ving zouden enkele honderden parkeerplaatsen kunnen wor den aangelegd 'onder' de Oost- kolk en eventueel de Rose- gracht. Bovendien wordt de Scheldeboulevard over een leng te van een paar kilometer hele maal aangekleed. Bedenker van het Innovatiepro ject Scheldeboulevard is ras- Terneuzenaar José Dooms (48). Hij liep al langer met het plan rond om buitendijks, tussen de oude Veerhaven en de Buitenha ven een paviljoen neer te zetten. Pas toen de plannen werden uit gebreid en er sprake was van een 'face-lift' voor de hele boulevard viel er met de verschillende over heidsinstanties te praten over het project. Dooms: „Toen in de periode '68-'72 de oude kanaalar- men werden gedempt en de zaak hier en daar werd opgespoten, kreeg het karakter van Terneu zen een enorme knauw. Wat bleef er over van die nauwe rela tie met het water? Weinig of niets. Terneuzen verdween ach ter de Deltadijk. En dat was dat. Zo'n paviljoen op de dijk leek mij een aardige aanzet tot een verdere aankleding van die kale dijk. Maar het plan had alleen kans van slagen als het niet bij dat paviljoen alleen bleef." En toen kwamen dus al die ande re plannen erbij. Dooms nam de architect Bert Toorenman, een oud-Terneuzenaar,'in de arm en samen bekeken ze de mogelijk heden. Uitgangspunt was: 'iets met de dijk doen'. Doorns: „Ver geleken bij andere kustgemeen- ten was Terneuzen er na de dijk verzwaringen erg bekaaid vanaf gekomen. Die dijk lag daar en meer eigenlijk niet. Terneuzen was toe aan een inhaalmanoeu vre. En je kunt best zeggen dat wij wat dat betreft het voortouw hebben genomen." Malen ambtelijke molens over het algemeen veel te langzaam voor mensen, die snel zaken wil len doen, in het geval van ^jet boulevardproject werkten in stanties als rijkswaterstaat, pro vinciale waterstaat, waterschap en gemeente intensief mee. Ze dachten zelfs mee, zochten naar oplossingen van problemen, kortom stelden zich positief op. Ook Dooms en Toorenman ke ken daar van op. „Wat je wel hebt is dat iedereen direct zeker heid wil. De financiers wilden vergunningén op tafel hebben en de overheid - de vergunning verlener dus - wilde eerst meer duidelijkheid over de financie ring. Dat dreigt dan een cirkeltje te worden, wat je moet doorbre ken. Achteraf bekeken zijn ér enorme risico's genomen, want al die onderzoeken, alles wat maar met die plannenmakerij te maken liad moest worden voor geschoten. Vaak uit eigen zak. Denk aan het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, aan tal van andere betrokkenen... Om vele tonnen ging het. En dan druk ik me nog voorzichtig uit..." Zodra de plannen bekend wer den en ook duidelijk werd dat het oude openluchtzwembad het Scheldebad moest verdwij nen om ruimte te maken voor de bouw van het trcfpisch golfslag- bad, kwam de aktiegroep Be houd Openluchtbad in het ge weer. De groep haalde duizen den handtekeningen op van mensen, die pleitten voor een be taalbaar openluchtbad. Dooms: „Eigenlijk is dat een triest ver haal. De mensen achter die ak tiegroep wisten dondersgoed dat de intentie om ook een bui tenbad aan te leggen er was. Al leen was het wachten op de re sultaten van een onderzoek naar de mogelijkheden. B en w van Terneuzen hebben dat ook altijd gezegd. Maar de aktiegroep ging gewoon door; dat is een zuivere politiek spelletje geweest toen." Ook in de gemeenteraad van Terneuzen werd er gemord. De PvdA juichtte de plannen op zich weliswaar toe, maar vond de manier waarop de zaak werd gefinancierd en dan vooral de gemeentelijke garantstelling én financiële bijdrage niet in de haak. Ook de SGP plaatste van af het begin vraagtekens bij de haalbaarheid van het project. CDA en WD waren vanaf het begin zéér voor. Links Perspec tief. D66 en GPV/RPF stelden zich wat aarzelender op, maar gingen uiteindelijk ook ak koord. Doorns: „Ja, bepaalde reacties kwamen wat vreemd over. Die opmerkingen ook over de afmetingen van dat buiten bad, 25 bij 12,50 meter. Dat zou te klein zijn. Maar laten we niet vergeten dat het bezoekersaan tal van het Scheldebad de laat ste jaren was teruggelopen tot pakweg een gemiddeld van 20.000 bezoekers per jaar. De ex ploitatie kostte vele tonnen per jaar. De capaciteit van het nieu we buitenbad - inclusief peuter- bad en kleuterbad én zonnewei de is prima zo." Het buitenbad gaat, als alles volgens plan ver loopt, op 1 juni open. Scheldora do moet half februari volgend jaar klaar zijn; het tropisch golf slagbad zou een maand later de deuren kunnen openen. Deskundigen hebben uitgere kend dat Scheldorado jaarlijks minstens 300.000 bezoekers zal trekken. „De capaciteit is wat ruim omdat je ook die 3000 men sen, die in de zomermaanden en tijdens de pieken naar het bad komen, probleemloos moet kun nen opvangen. Beperk je die ca paciteit dan kom je, zodra het drukker wordt, in de proble men." Scheldorado krijgt een heel aparte sfeer. De bezoeker zal weinig moeite hebben zich écht in de tropen te wanen. Dat is bij voorbeeld te danken aan een tro pische plantentuin. De planten komen uit het Caraibisch ge bied. Trouwens, de hele sfeer wordt Caraibisch. José Dooms: „Om het eens mooi te zeggen: Het wordt een Caraibische sfeer in een Nederlands stukje Vlaan deren." Scheldorado richt zich niet alleen op de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ze ker ook op die van het Vlaamse achterland. Alles binnen de cir kel Sint Niklaas, Gent en Brug ge eigenlijk. Dat de kans op een ware invasie van zuiderburen groot is, blijkt ook uit een recen te opmerking van bedrijfsleider J. Schalkwijk van het sportfond- senbad in Vlissingen. Dat golf slagbad trok tot nu toe erg veel Belgen èn Zeeuws-Vlamingen. Schalkwijk: „Als Scheldorado opent steken onze zuiderburen de Westerschelde niet meer over." Scheldorado krijgt drie baden: een golfslagbad. een peuterbad en een recreatiebad (met specia le voorzieningen voor gehandi capten) met 'waterbuiten', jet- streamers, een hot-whirlpool, sproeipalen en een knuffelwand, plus een zonneweide, zonneban ken en gelaatbruiners. Daar naast: een hypermoderne sauna, een schoonheidssalon, een kap salon, een shop, een ambachte lijke ijssalon, een restaurant en een evenementenzaal met een capaciteit van 300 mensen. In Scheldorado wordt de nieuwste apparatuur geinstalleerd voor het op peil houden van de water kwaliteit en de klimaatbeheer sing. Er is ook speciale appara tuur om de chloorlucht tot een minimum te beperken. Scheldorado staat in de steigers, met de bouw van paviljoen Westkant wordt ook nog deze maand begonnen en daarna volgt binnen enkele jaren de ver wezenlijking van het plan Stee- nen Beer bij het stadhuis. José Dooms is er gelukkig mee, de ge meente niet minder. Dooms: „Het wordt straks leuk toeven in Terneuzen. Winkelen, een be zoekje aan de havens en het slui- zencomplex, een hapje in het pa viljoen en een middagje Schel dorado. Dat is toch een prima dagje? Ik ben als Terneuzenaar een super-chauvinist; nou, ik vind dit leuk voor Terneuzen." SLUIS - Als de kinderen in Sluis in één school onderge bracht zouden worden zou het kind daar voordeel van hebben. Die mening verkondigde de Sluisse WD-lijsttrekker J. du Fossé donderdagavond tijdens een forumavond in Sluis. Du Fossé had al eerder geijverd voor het samengaan van de scholen in Sluis. Nu heeft dit grensstadje een openbare, een protestant-christelijke, een rooms-katholieke en een open bare school in Retranchement. „Waarom kunnen de protes tant-christelijke en de rooms- katholieke school niet samen? Ze staan wel samen op de (CDA- llijst. Maak je daar eens sterk voor", deelde Du Fossé aan het CDA mee. H. Masclee (D66) vond dat er bij eventuele schaalver groting in het onderwijs wel een school in Retranchement moet blijven. A. Oosterling (PvdA) zag niet zoveel in een samengaan van scholen. „We hebben al ge noeg problemen met vier scho len. Hoe zou dat dan moeten met één school." Veel nieuws hadden de vier lijsttrekkers niet te mel den aan de aanwezigen. „Als je de programma's naast elkaar legt, is het bijna één partij aan het worden", concludeerde Du Fossé. CDA-lijsttrekker T. Tas vond dat Sluis snel iets moet doen aan het milieu. Hij wees op het ge bruik van milieuboxen en com- postvaten. „Als we het niet zelf standig kunnen dan maar in sa menwerking met andere ge meenten." Ook Oosterlii stoorde zich eraan dat er in he West-Zeeuwsch-Vlaanderen i chemokar rijdt, behalve in Slui Op financieel gebied verklaart Tas dat er geen lastenverhogir mag komen. Eén van de aanw ziger wilde van hem weten of betekende dat er ook geen to ristenbelasting wordt ing( voerd. „Als het geheven word dan als doelbelasting", aldi Tas, die vond dat de burgers nii moeten opdraaien voor de koi ten aan de recreant. Ook wild een toehoorder weten wat wort bedoeld met het leefbaar hoi den van de kernen. „Die ten wordt vaak gebruikt, maar wordt weinig inhoud aan gegi ven", vond men. In dat verban vroeg Masclee zich af wat er a het tweede-woningenbezit daan moet worden. „Moeten dat toelaten", zo stelde Masclei die zich in zijn voorwoord vroeg of D66 er na 21 maart no wel bij zal zijn. „De landelijk prognoses zijn positief, maar? zijn daar heel nuchter in. We zij tevreden als we één zetel halen' aldus de democraat. Ook het openbaar vervoer wei aangeroerd. „Het lijkt wel of i ZWN het alleenrecht heeft' merkte Masclee op. Volgen hem moet onderzocht worden i het particulier initiatief een kan spelen. Oosterling meend dat Sluis al een aardig eind weg is. „We zijn met taxi-onde nemers van gedachten aan hi wisselen. Zij zouden bereid zij om mensen in Retranchemer op afroep af te halen tegen ee vrij redelijk tarief', wist Ooste: ling. Burgemeester drs R. C. E. Barbe en bedenker José Dooms bekijken de maquette van het Scheldorado dat in Terneuzen moet verrijzen foto Camile Schelstraete) DCOESMEDE GCVFSLAGSAD- KLEEDAKKCMMODATIE KLOOSTERZANDE - De nieu we raad van Hontenisse zal, on geacht de uitslag van de komen de raadsverkiezingen, geen sta- in-de-weg vormen voor de uit breiding van de industriële ac tiviteiten in Walsoorden. Enkel de PvdA in Hontenisse kant zich tegen een uitbreiding van het huidige industrieterrein, omdat gevreesd wordt dat een grotere bedrijvigheid op een deel van de voormalige lande rijen van veehouder J. P. M. A. Verschueren belastend zal werken op de leefbaarheid in de kern Walsoorden. De standpunten van verschil lende partijen ten aanzien van uitbreiding van industrie, dan wel woningen in Walsoorden, werden dinsdagavond laat ver woord tijdens een politiek café in Kloosterzande. Vanuit de bevolking van Wal soorden werd bij de lijsttrekkers van Algemeen Belang, CDA, PvdA en Lijst L. Mangnus aan gedrongen op meer woning- bouwmogelijkheden in het dorp. De laatste jaren is in Walsoorden geen mogelijkheid om te bou wen vanwege de geluidszone ring. De plaatselijke betonfa- briek Bleyko bv mag dan - en de lijsttrekkers stelden dit nadruk kelijk - heel wat geïnvesteeri hebben om de geluidsbelastin terug te brengen. De kern bliji opgezadeld zitten met bouwstop, die vooreerst niet op geheven zal worden. Toch beloofden de zittend raadsleden van CDA en Lijst Al gemeen Belang de komende ja ren te zullen ijveren voor een uil breiding van de bouwactivitei ten. Lijsttrekker A. P. J. Roctu (Algemeen Belang) meende da een uitbreiding van de inustri ter plaatse gelijk kon opgaai met woningbouwactiviteiten Mevrouw C. Visser (PvdA) zeit verwachten dat deze vlieger nie op zou gaan. „We staan vooreei keuze. Willen we de leefbaarheii van Walsoorden verbeteren, dar betekent dat geen verdere I breiding van Bleyko op het be staande industrieterrein", stel de zij. Roctus en CDA'er B. J. M. Pan wels waren van mening dat eei uitbreiding van Bleyko is ooste lijke richting, naar de haven toe niet mocht worden tegenge gaan. W. Gelderland (Lijst L Mangnus) had te weinig inzicht in de situatie, maar voelde er in eerste instantie ook niet veel voor om de rem op de groei van TERNEUZEN - De meerder heid van de raadscommissie voor welzijn en toerisme in de gemeente Terneuzen staat posi tief tegenover de toeristische en recreatieve plannen voor de Scheldeboulevard en het slui- zencomplex met de achterlig gende haven. Terneuzen krijgt er op die manier een mooie toe ristische attractie bij. Volgens wethouder J. van Rooijen (wel zijn en toerisme) is het zaak snel knopen door te hakken. Dan kan Terneuzen misschien dit jaar nog profiteren van de subsidie- potten. Toch plaatsten verschillende commissieleden kritische kant tekeningen bij het voorstel van b en w om nu de grondmij de op dracht te geven de plannen ver der uit te werken. Daarmee is een krediet van 70.000 gulden mee gemoeid. B en w vinden dat zeker de moeite waard. Maar A. Stahl-Hemelsoet (PvdA) vond het eigenlijk ge woon zonde van het geld, al die onderzoeken. „Hoe zit het met de stedebouwkundige visie en waarom komt het geld niet vol ledig uit de pot promotie? Het is toch een promotieplan. We kun nen het geld beter gebruiken voor de uitvoer." Van Himme (LPT) haakte erop in: „Het geld dat er aan is be steed kun je niet zomaar in de prullenbak gooien. Wanneer houdt de onderzoeksfase op en wat kan er in eigen beheer wor den gedaan?" K. van der Hoofd (VVD) vroeg zich af waarom de stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen er niet bij betrokken kan worden. „Het is een trek pleister die heel Zeeuwsch- Vlaanderen aangaat." G. Klaassen (SGP) zuchtte: „Al weer een onderzoek." Tevens vond hij de inbreng (3.000 gul den) van het Temeuzense VVV aan de lage kant. R. Arend! (D'66) had moeite met de Stee nen Beer (naast het stadhuis) die nu weer nadrukkelijk op de voorgrond is gezet. „Dat is een vergaand uitgangspunt." Raadscommissievoorzitter van Rooijen ruimde het misver stand inzake Steenen Beer uit de weg. „Er is juist gesteld het plan duidelijk in relatie moet worden gezien met de stede- bouwkundige visie van Kuiper Hierbij gaat het om het gebied Steenen Beer en niet om het ge bouw Steenen Beer." Aanvankelijk was er een log bouw gepland naast het stad huis. Maar de laatste ontwikte' lingen geven een andere 'invul ling': een 'driepoot' voorziet ruimte voor een theater, stich ting Toonbeeld en en stadskan toor. Ook wordt er gedacht aan een parkeerruimte in de vorm van een parkeergarage bij de Oostkolk. In het totale plan zien Van Hun- me (LPT) en Van der Hoofd (WD) respectievelijk de recon structie van de Nieuwstraat en de Markt maar al te graag in genomen. Ook wensten de com missieleden zekerheid over de te verstrekken subsidies van de overheid en de provincie. Zee land heeft inmiddels in een schrijven laten weten de plan nen in te dienen voor 1 april van dit jaar, om voor een 'versnelde subsidie in aanmerking te ko men. Een garantie kon niet wor den gegeven. Het voorstel wordt overigen door Stahl-Hemelsoet mee teffl? naar haar fractie (PvdA) g®°' men. kijk in de achterzaal van zijn voormalige loodgieterswinkel op het Plein in Zaamslag. Reden voor dit stukje nostalgie is het feit dat dit jaar het korps 325 jaar bestaat. „Voor mij als Zaamslagse jon gen was de reis vanuit Amster dam met de 'Grote Beer' en het verblijf in Nederlands-Indië een geweldige belevenis", vertelt De Zeeuw enthousiast, al moest de vierde politionele actie nog be ginnen. De nu 62-jarige Zeeuws-- Vlaming was ingedeeld bij het peloton pioniers, bruggenbouw en watervoorziening, en zou wel licht zijn pensioen bij het korps hebben gehaald als zijn plicht, het helpen van zijn vader in het loodgietersbedrijf, niet had ge roepen. Bepaalde kleinoden nemen een aparte plaats in. Zo is er de in een kampong handgemaakte doek met daarop het wapen van de mariniers. Ook het prachtige krisje met handgesneden lemet en schede koestert Gerrit. Ver der vindt de aandachtige bezoe ker nog Escort sigaretten, plun- jekist en plunjezak met het uni form en de dekens van de voor malige marinier eerste klas, wa jang poppen en Mariniers Bulle tins uit 1949. De eerste reacties van lokale In- diëgangers zijn al binnen. Het probleem zal worden dat bij het zien van de collectie de oudge dienden op hun praatstoel gaan zitten en urenlang het mu seumpje bevolken. En de ener gieke drager van de mariniers spreuk Qua Patet Orbis (zo wijd de wereld strekt) heeft nog altijd een strakke dagindeling. Maar hij is niet bang tijdelijk het re giem te verzachten om met zijn oude vrienden te mijmeren over de tijd van weleer. Belangstellenden kunnen in het museum terecht op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag is het museum geopend van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Gerrit de Zeeuw met enkele stukken uit zijn collectie die een kijkje biedt op het leven van de mariniers (foto Camilie Schelstraete De afdeling Hontenisse van de PvdA haalde zich heel wat op de hals met het idee huis-aan-huis bomen te gaan verspreiden (foto Henk Hommers) HENGSTDIJK - Voor elke boom in Hontenisse die het af gelopen jaar het loodje gelegd heeft, wil de PvdA-afdeling in die gemeente een nieuwe in de plaats zetten. Zaterdag zijn de leden van de afdeling van plan om in het kader van de campag ne voor de gemeenteraadsver kiezingen 5000 bomen huis- aan-huis te gaan verspreiden in Hontenisse. De eerste exempla ren worden officieel aangebo den aan burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen en leden van het Anti-Boomkapcomité Honte- ten in een nat krantje gewikkeld worden, er moest een zakje om de wortels worden gewikkeld, want je kunt de mensen geen handvol blubber in de handen geven. Vervolgens dienden we kaartjes te schrijven en die aan de boompjes bevestigen met een strikje. Daar zijn we nu al dagen met zijn achten mee doende..." Binnen de afdeling is men er zich van bewust dat niet iedere bur ger verlegen zit om een boompje. Ook de bewoners van het bejaar denhuis Sint- Antonius zullen weinig met hun elsjes kunnen doen. „Daar hebben we echter wel aan gedacht. De bejaarden kunnen moeilijk een boompje in een bloempot zetten. Wij willen echter als er wat bomen over zijn en die voor de bejaarden aanbie den aan het tehuis. Nu Sint-An- tonius helemaal gerenoveerd is en de tuin vrijwel geheel op nieuw moet worden ingericht, met vijver en al, lijkt het ons aar dig om ruim honderd bomen te schenken. Kunnen ze er een mooi bosje van maken. ZAAMSLAG - Temidden van vele duizenden schelpen uit alle werelddelen heeft de particu liere Zaamslagse museumhou der G. J. (Gerrit) de Zeeuw een stukje historie tentoongesteld waaraan hijzelf de beste herin neringen bewaart. Honderden foto's, sieraden, snuisterijen en andere herinneringen uit zijn marinierstijd, die hij groten deels - 21 maanden - door bracht op Oost-Java, staan te SLUIS De Belgische me vrouw M. L. de M. uit Asse is donderdagmiddag in Sluis in haar arm gebeten door een bou vier. De vrouw liep omstreeks kwart over drie langs een geparkeerd staande auto waarvan het raam een stuk open stond. De vijfjaar oude hond zat op de achterbank van de auto en vond kennelijk dat de vrouw te dicht bij 'zijn ei gendom' liep en beet de vrouw in de arm. Ze moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De hond is eigendom van P. N. de H. uit Lochem. Het voorval vond plaats op de Beestenmarkt. nisse. „Het doel van onze actie is twee ledig. Natuurlijk willen we wat aandacht voor onze partij, maar onze belangrijkste beweegreden is dat we iets tastbaars willen doen voor het milieu in Honte nisse. Al ruim een jaar wordt er actie gevoerd tegen de kaalslag op en om de dijken. De actie groep is door het college koeien met gouden hoorns beloofd, maar er is geen boom minder ge rooid. Integendeel. We willen in tegenstelling tot andere partijen en lijsten onze inzet voor een be ter milieu niet enkel met de mond belijden. Wij doen iets, al brengt het deze jonge afdeling het komende jaar in de proble men", benadrukt Charlotte Vis ser, lijsttrekker van de PvdA in Hontenisse. De sociaal-democraten, me vrouw Visser is daar eerlijk in, hebben het werk wat de actie met zich meebrengt enigszins overschat. In eerste instantie bleek het niet gemakkelijk te zijn om een geschikte boom te vinden. Na informatie te hebben ingewonnen bij een tuinder viel de keuze op zwarte en blonae ei- zen. De bomen werden afgeleverd op het erf van mevrouw Visser en toen stuitte men op interne pro blemen. „Alle boompjes moes- Een optreden van de Showband Axel in 1984 tijdens de taptoe ifoto Camile Schelstraete) AXEL - Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de showband Axel en het eerste lustrum van de showband Jong Axel houdt het bestuur zater dag een receptie. Deze receptie vindt plaats in het clubgebouw aan de Tuinstraat, van 19.30 tot 21.00 uur. Tijdens deze receptie zal tevens een aantal leden van de beide bands worden gehul digd vanwege hun langdurig lidmaatschap en verdiensten voor de vereniging. Voorafgaande aan de receptie is er vanaf 14.00 uur een reünie. De bestuursleden Rein Scheele, Karei Beeldens en Eddy Sorber zijn hiervoor in de archieven ge doken en hebben naar aanlei ding daarvan aan ruim 250 oud leden een uitnodiging gezonden. Genoemde bestuursleden reke nen op een behoorlijk respons van de zijde van de oudgedien den, zodat deze reünie kan uit groeien tot een van de hoogte punten van het jubileum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 42