PZC Nieuw gevangeniscomplex Nederland doet te weinig aan vogelbescherming uropees Parlement raagt betere prijs oor graanboeren Moskou: kernwapens weg uit Duitsland Zelders: 1000 patiënten overleden door nalatigheid van de overheid commentaar 'Tsaar' Gorbatsjov Maij wil regionale vervoer-plannen binnen- en buitenland inister Maij-Weggen:niets ter tafel in kabinet VRIJDAG 16 MAART 1990 nderzoek naar erder afslanken 'jksoverheid Vergoeding chauffeur bij carpooling Geld iekteverzuim eemt toe Prijsvoordeel Schade N HAAG (GPD) - Minister les (binnenlandse zaken) laat n onderzoek verrichten naar mogelijkheden tot verdere lanking van de rijksover- id. De Tweede Kamer had erom gevraagd omdat naar de ening van vooral PvdA en A onvoldoende taken zijn af stoten. Dat bleek gisteren in Tweede Kamer bij een be bouwing over de in 1986 be nnen afslankingsoperatie bij rijksoverheid. t onderzoek wordt verricht or de ambtenaren zelf, via de viescommissie Rijksdienst, ales wilde gisteren niets weten n een onderzoek door derden, lfs niet als het rapport van de mmissie onvoldoende ople- rt. Opmerkingen van VVD'er nschoten en PvdA'er Moor dat btenaren nooit bereid zijn in gen vlees te snijden, wimpelde af als 'een kwaadwillende be- dering'. Ik weet zeker, zo be- ogde Dales, dat de commissie et 'grote creativiteit te werk at, daarbij niet geremd door ige hokjesgeest'. ales was evenmin bereid de mmissie de opdracht te geven oral te kijken naar de hogere -gen van de beleidsambtena- HOOGEVEEN - De gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen is donderdag officieel geopend. De strafinrichting, waarin nog geen gedetineerden verblijven, biedt plaats aan 252 gevangenen (foto ANP) LUXEMBURG (AFP) - Het Eu ropese Hof van Justitie heeft donderdag Nederland opgeroe pen de Europese afspraken met betrekking tot de vogelbescher ming strikter na te komen. Het Hof wijst erop dat de jacht- verboden op onder andere de zwarte kraai, de kauw, de Vlaamse gaai en de ekster die in 1979 in Europees verband zijn af gesproken nog steeds niet in de Nederlandse wetgeving zijn ver werkt. De regering in Den Haag moet verder het rapen van eie ren van beschermde vogelsoor ten en de vogeljacht vanuit vliegtuigen aan banden leggen. Nederland is al een keer eerder veroordeeld vanwege nalatig heid in zijn beschermingsbeleid ten opzichte van vogels. Een der de zaak is nog in behandeling. Ook Frankrijk, België, Italië en de Bondsrepubliek zijn al eens voor soortgelijke gevallen door het Hof berispt. Den Haag stelt dat in Nederland jagers geen eieren rapen en geen gebruik maken van vliegtuigjes om gevogelte op te jagen. Daar om is het voor Nederland niet nodig dat wettelijk te verbieden. Het Hof verwierp dat argument door te stellen dat Europese wet geving in ieder Europees land doorgevoerd moet worden on geacht het feit of het voor een land relevant is of niet. Het Hof legde tevens het Neder landse argument terzijde dat de jacht soms noodzakelijk is om de oogst te beschermen. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers mogen hun werknemers die col lega's in hun auto meenemen naar het werk een belasting vrije vergoeding van 44 cent per kilometer gaan betalen. Dat zal worden neergelegd in de nota naar aanleiding van het eindverslag over het reiskosten forfait, die staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) binnen kort naar de Tweede Kamer stuurt. De maatregel is bedoeld om carpooling te bevorderen. een verdere korting reiskosten EN HAAG (GPD) - Binnen het binet liggen geen voorstellen r tafel om de belastingaftrek reiskosten voor woon- erkverkeer verder te beper- n. Minister Maij-Weggen (ver- er) heeft dit gisteren in de Ka- er gezegd. aij-Weggen deed haar uitlatin- en in een kort kamerdebat over et reiskostenforfait. Aanlei- iing vormden uitlatingen van inister Kok (financiën) woens- ag, dat gebruikers van het penbaar vervoer bij het woon- erkverkeer niet getroffen zul- n worden door de aftopping an het reiskostenforfait die het abinet boven afstanden van 30 wil doorvoeren, e minister van Verkeer en Wa- rstaat gaf te kennen dat Kok e hele zaak vooraf met haar ge- oördineerd had. Bovendien is vooraf overleg gevoerd met de vervoersbedrijven, vakbonden en werkgevers. Zij allen werken mee aan het nu door Kok ge openbaarde. „Ik kan dan alleen applaudiseren", aldus Maij- Weggen. Naar aanleiding van felle kritiek van het VVD-kamerlid Jorrits- ma, die stelde dat door het ont zien van openbaar vervoerge bruikers, Maij-Weggen minder geld krijgt voor maatregelen om het openbaar vervoer en de car pooling te bevorderen, reageer de de minister afwijzend. Vol gens haar is er nu geen aanlei ding meer om via extra bijdra gen korting te geven op de prijs van abonnementen openbaar vervoer. „Daar is nu de fiscale fa ciliteit voor in de plaats geko men", aldus de bewindsvrouwe. De VVD is vooral kwaad op pre mier Lubbers, die zich volgens haar vorig jaar in de kabinetscri sis onwrikbaar opstelde bij het toenmalige kabinetsvoorstel de reiskostenaftrek geheel af te schaffen, terwijl de plannen nu steeds verder worden afgezwakt. Maij-Weggen ontkende zich bij de behandeling van haar begro ting tegen elke aantasting van de plannen voor aftopping van het reiskostenforfait te hebben verzet. „Dat ging alleen over het mogelijke uitstel van de maatre gelen tot na 1 mei. Het kabinet mikt ook nu nog op die datum", stelde Maij-Weggen. In een reactie op opmerkingen van D66-kamerlid Wolffensper- ger dat door de maatregel nu het algemeen terugdringen van de mobiliteit vervangen is door het terugdringen van de automobili teit ontkende Maij-Weggen dat sprake is van een beleidswijzi ging. „We komen nog met maat regelen die de mobiliteit in het algemeen moeten terugdringen. Dit doet daar nu geen afbreuk aan". t (pagina 5: NS vraagt totaalbe leid) TRAATSBURG (ANP) - Het uropees Parlement wil een be- ere prijs voor de Europese raanboeren. Een krappe meer- erheid heeft donderdag in traatsburg aan de Europese ommissie en de EG-ministers 'an landbouw gevraagd het uidige prijsniveau indirect op e vijzelen met ruim twee pro ent. Voor de Nederlandse ak erbouwers is dat onvoldoende, lieten zij donderdag in traatsburg weten. Het advies an het parlement is overigens iet bindend voor de minister- aad. G-commissaris Ray MacShar- y heeft elke prijsverhoging afge- ezen. Hij wil vasthouden aan e stabilisator, waardoor de aanprijs dit jaar automatisch et drie procent daalt. MacS- arry zei deze week dat de aanoogst dit jaar op 170 mil- oen ton wordt geraamd. Dat be ekent dat de in 1988 door de Eu- opese regeringsleiders vastge- telde produktiedrempel met ien miljoen ton wordt over- chreden. De interventieprijs aat volgend jaar dus opnieuw et drie procent omlaag. EN HAAG (ANP) - Het ziekte- erzuim is vorig jaar met drie iende procent toegenomen tot .8 procent. Het Nederlands in- tituut voor arbeidsomstandig- eden (NIA) raamt dat donder- f op basis van een steekproef nder bedrijven en instellingen et meer dan vijftig werkne- ers. ooral in kleinere bedrijven (50 100 werknemers) nam het iekteverzuim sterk toe tot 9,4 rocent. Bij middelgrote bedrij en (100 tot 500 werknemers) leef het percentage onveran- erd op 8,7 procent. Bij grote be- rijven (meer dan 500 werkne- ers) nam het met twee tiende rocent toe tot 8,6 procent, n de nijverheid nam het ziekte- erzuim van 1988 op 1989 toe et vier tiende procent tot 9,2 rocent. In de dienstverlening teeg het verzuimpercentage et twee tiende procent tot 8,5 rocent. e toeneming van het verzuim 't hem vooral in verlenging van e ziekteperiode. Het aantal lekmeldingen schommelt al anaf 1986 binnen een heel nau- e marge rond de 1,9 per werk- emer per jaar. Ook de ministers van landbouw, die eind deze maand in Luxem burg een besluit willen nemen over de prijzen, willen niet aan de stabilisator tornen. Een meerderheid van de ministers pleit wel voor een verlaging van de heffing van drie procent op de graanprijs die de boeren betalen om de afzet van overtollig graan te stimuleren. Een aantal ministers steunt ook het voorstel van minister Braks om sneller te betalen voor graan dat uit de markt wordt geno men. Een verkorting van de be talingstermijn van 110 tot 30 da gen zou de boeren een prijsvoor deel van ruim twee procent ople veren. MacSharry heeft zich in het parlement bereid verklaard dit voorstel te overwegen. Nederlandse akkerbouwers, die naar Straatsburg waren getrok ken om het debat te volgen, toonden zich uiterst teleurge steld. Het Europees Parlement heeft volgens hen een kans laten liggen om iets voor de boeren te doen. Herman Verbeek (Groen Links) riep de akkerbouwers op om opnieuw in actie te komen, in ieder geval bij de Nederlandse politiek. Volgens Verbeek had den de grote fracties in het parle ment donderdag een halt moe ten toeroepen aan de stabilisa toren. OOST-BERLIJN - Oostduitsers verdringen zich tijdens een veiling rond gebruikte wagens uit het Westen. Gisteren vond in Oost- Berlijn voor het eerst zo'n verkoping plaats. De auto's varieerden in prijs tussen 3.500 en 25.000 mark (foto EPA) WASHINGTON/BONN (DPA) - De Sovjetunie wil alle kern wapens uit een herenigd Duitsland laten verwijderen. Dat heeft het dagblad „The Washington Post" donderdag gemeld. De krant baseert zich op ano nieme Westduitse en Ameri kaanse bronnen, die uit de school klappen over de woensdag begonnen bespre kingen in Bonn tussen de twee Duitslanden en de vier overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog (VS, Sovjetu nie, Frankrijk en Groot-Brit- tannië). De Sovjetunie stelt verder voor de omvang en uitrusting- van een Duits leger aan een li miet te binden en Duitsland gedurende een nader te bepa len overgangsperiode op te la ten draaien voor de kosten van stationering van NAVO- en Sovjet-troepen. Daarnaast willen de Sovjets dat, met uitzondering van een klein contingent Amerikaanse militairen, in een periode van vijf tot tien jaar alle buiten landse troepen uit Duitsland worden teruggetrokken. Vol gens The Washington Post heeft de regering van de Bondsrepubliek laten door schemeren akkoord te willen gaan met een limitering van de strijdkrachten en bereid zijn gedurende enige tijd de stationeringskosten van Sov jet-troepen in een herenigd Duitsland voor z'n rekening te nemen. De kosten van de Duitse her eniging mogen voor de West duitse begroting niet meer dan 30 miljard mark per jaar belopen. Dit bedrag is erg klein vergeleken met tot nu toe berekende schattingen, maar het extra benodigde ka pitaal kan eenvoudig worden gedekt door leningen. Dit blijkt uit een studie van de Deutsche Bank. De globale kosten van de re constructie van de Oostduitse economie van 500 miljard mark, vindt de bank te hoog geschat omdat Oostduitsland meebetaalt. MAASTRICHT (ANP) - Alleen al de afgelopen twee jaar zijn onnodig duizend doden geval len doordat adviezen van de Ge zondheidsraad over het vergro ten van de veiligheid in zieken huizen niet zijn opgevolgd. De overheid moet dan ook nalatig heid worden verweten. Ir. T. Zelders zei dit donderdag avond op een bijeenkomst in het kader van het studium generale van de Rijksuniversiteit Lim burg. Hij is klinisch fysicus op de afdeling intensive care van het Radboudziekenhuis in Nijme gen en lid van de Gezondheids raad. Zelders herinnerde eraan dat de twintig jaar oude raamwet op de medische hulpmiddelen tot nu toe met nauwelijks meer is inge vuld dan met een besluit dat de kwaliteit van condooms moet waarborgen. In 1985 heeft de Gezondheids raad al geadviseerd om in ieder ziekenhuis een instrumentatie- deskundige verantwoordelijk te maken voor het kwaliteitsbe heer van de hulpmiddelen. Bo vendien zou een aantal medi sche hulpmiddelen onder wette lijk toezicht moeten worden ge steld vanwege mogelijke geva ren voor de patiënt. Met dit rapport is niets gebeurd. Eenzelfde lot is volgens Zelders een stapel andere adviezen van de Gezondheidsraad beschoren. Die gingen onder meer over im plantaten, bloeddrukmeters, hoortoestellen, toonaudiome- ters, anesthesietoestellen, defi- brillatoren en maatregelen voor een veilig gebruik van elektro- medische apparatuur. Als de adviezen bij het ministe rie in een la blijven liggen leidt dat volgens Zelders tot schade voor patiënten tengevolge van fouten die ontstaan door het ontbreken van controle op de kwaliteit van de apparatuur en op de bevoegdheid van de ge bruikers. Hij noemde in dit ver band verkeerde behandelingen door foute bloeddrukmetingen, gehoorschade bij couveusekin deren, stralingsschade door röntgenapparatuur, coma's na narcose, verbrandingen tijdens operaties en foute diagnoses bij met computers verwerkte me tingen. Van de ziekenhuisonge- vallen lopen er in Nederland per jaar zo'n 700 fataal af. Daar ko men nog 1.100 dodelijk verlopen de ziekenhuisinfecties bij. Cijfers over de kans op fouten en ongelukken in ziekenhuizen hebben twee jaar geleden veel opzien gebaard. „Maar vervol gens zijn minister, staatssecre taris, inspectie en kamerleden om de hete brij heengestapt en gewoon doorgelopen", aldus Zelders. „Intussen zijn er weer 3.000 mensen overleden van wie er bij het opvolgen van de gege ven adviezen naar schatting 1.000 nog in leven konden zijn". I I M I I I I I II I II I I I I I I I I I I I I I Qp TT et is Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov opnieuw i 1 -Ligelukt om via een adembenemende politieke "Ay behendigheid zijn positie te verstevigen. Zo zelfs dat j—-■hij voor een tweede periode van vijf jaar mandaat krijgt om zijn perestrojka te bewijzen. Nu als presi- dent-nieuwe-stijl met vrijwel onbeperkte volmachten. Het Congres van Afgevaardigden in Moskou heeft hem bevoegd heden toegekend, waarvan deze politieke hoogwerker zich ongetwijfeld in 'tsaristische' autoritaire stijl zal bedienen om zijn doelen te bereiken. Tegen alle twijfels en aarzelingen in heeft Gorbatsjov, zij het met een krappe meerderheid, het vertrouwen gekregen om de Sovjetunie een nieuw tijdperk binnen te loodsen. Een tijdperk, waarin definitief wordt afge rekend met het alleenvertoningsrecht van de zieltogende Communistische Partij. Want ook dat historische besluit heeft het nieuwe parlement in Moskou genomen: de macht van de partij en van de staat zijn van nu af volledig geschei den. En daarmee is de Sovjetunie in feite terug bij het 'af van de revolutie in 1917; het monopolie van de partij is beëindigd, het lot van het immense rijk wordt nu voor een belangrijk deel in handen gelegd van één man. Na vijfjaar buitenlandse politiek van internationale ont spanning en van langzame, maar doelgerichte omwen teling in de binnenlandse machtsstructuren zal Gorbatsjov aan de man in de straat moeten laten zien wat zijn perestroj ka waard is. Tot nu toe is het vertrouwen daarin bij de bevol king niet groot: de etnische tegenstellingen tussen tal van republieken zijn hoog opgelaaid en in de winkels is nog steeds maar weinig te koop. Gorbatsjov heeft nu alle troeven in handen voor een radicale aanpak. Zijn presidentschap houdt ongeveer het midden tussen dat van de Verenigde Sta ten en van Frankrijk. Hij is opperbevelhebber van het leger. Hij bezit wetgevende en uitvoerende macht. Voor zijn hervor mingsprogramma bestaan weinig belemmeringen meer. Als het aan hem ligt wordt nu - zoals hij het formuleerde in zijn inauguratierede - de barrière van het versteende denken doorbroken die iedere verandering heeft tegengehouden. Of deze toverformule werkt is natuurlijk zeer de vraag, want ze ventig jaar van verkalkte bureaucratie - met mensen die daarin zijn opgevoed - is zeker niet met een druk op de knop opgeruimd. Gorbatsjov omschreef de Sovjetunie gisteren, aan het eind van zijn eerste vijfjarige ambtstermijn in vele ge daanten, als een 'jonge, nog niet geheel ontwikkelde demo cratie'. Daar zit veel in, want tenslotte is hij als president niet door de bevolking gekozen. Toch weerspiegelde het verloop van de stemming in het Congres van Afgevaardigden een be langrijke verschuiving in het proces van politieke besluitvor ming in Moskou. Niet langer fungeert het parlement als stemvee en als applausmachine. Uit de betrekkelijk kleine meerderheid die Gorbatsjov als president aanwees sprak bo vendien de aarzeling die er in veel deelrepublieken leeft te gen zijn beleid van de afgelopen vijfjaar. Veel afgevaardig den hebben overigens hun twijfels laten varen, doodeenvou dig omdat de Sovjetunie op dit moment geen enkel alterna tief heeft. Er is iets in beweging gezet waarvan geen terug is. Dat besef heeft het de afgelopen dagen in Moskou gewonnen van alle andere overwegingen. Chaos, anarchie en burgeroor log lagen op de loer. 'Tsaar' Gorbatsjov is ingehuurd om te voorkomen dat de geschiedenis zich herhaalt. vdM. EDE (ANP/GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) wil „enkele miljoenen" guldens ter beschikking stellen voor regionale verkeers- en ver voerplannen. Ze zei dat donder dag in Ede tijdens een toe spraak voor het Beleidsorgaan Openbaar Vervoer Subsidië rende Gemeenten. Maij vindt dat het verkeers- en vervoerbeleid vooral op regiona le schaal gestalte moet krijgen, waarbij gemeenten, provincie en rijk samenwerken. Daartoe wil zij regionale samenwerkingsver banden - vervoerregio's - in het leven roepen. In de regionale plannen moet aandacht worden besteed aan infrastructuur en voorzieningen, de lokatiekeuze voor woningen en bedrijven, het economisch beleid en het parkeerbeleid, al dus Maij. Een regionaal ver voersplan zou kunnen dienen als basis voor een overeenkomst met het rijk, waarbij financiële middelen worden toegekend. Maij pleitte daarnaast voor een betere samenwerking tussen openbaar-vervoerbedrijven. (Advertentie) ma.-vr. 08.00-17.00 za. 10.00-14.00 Veerhaven, 4485 PL Kats (Zld.) Tel. 01109-291 De veiligheid in de gezondheids zorg van vandaag staat volgens hem op een soort derde wereld- peil in vergelijking tot bij voor beeld de verkeersveiligheid. Een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid zette in een reactie vraagtekens bij de onderbouwing van de door Zelders genoemde getallen. Hij zei dat die cijfers op het departe ment niet bekend voorkomen. Hij voegde hieraan toe dat de fouten en ongelukken in de zie kenhuizen in slechts 10 procent van de gevallen worden veroor zaakt door ondeugdelijke medi sche hulpmiddelen en in 90 pro cent door fouten bij de toepas sing van apparatuur en andere hulpmiddelen. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. V 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3