ezen kan best leuk zijn... 21 Vogels krijgen eigen stek Recreatie-plannen geven Kortgene veel problemen Bedreigen van ambtenaar kost Sassenaar geld Boetes voor spitten op mosselpercelen Geweldplegers bij verstek veroordeeld Nieuwe stichting voor promotie van het Deltagebied Potoscudio Ter Welle: 7000 voor Terre des Hommes Kerngegevens Kortgene provincie [itting Europees Jeugd Parlement MAART VRIJDAG 16 MAART 1990 Accent op watersport Themamiddag Prima Donna Afvalbak Merry Vliegenthart (Advertentie) bel even: 01181-990 kaai23 veere jeugdboekenschrijver Rindert Kromhout: ...leesbevordering...(foto Lex de Meester) IIDDELBURG - Schrijven is luk en dat wil hij laten zien pk. Jeugdboekenschrijver Rin- prt Kromhout was donderdag gast in de Zeeuwse Biblio- feek in Middelburg. Leerlin- pn uit de hogere groepen van basisscholen de Oosterburch i de Zeeburch en eerste klas- pn van scholengemeenschap Wellinge kwamen langs voor een ouderwets voorleesuurtje. En inderdaad, Rindert Krom hout ontpopte zich als een en thousiast verteller. Of hij nu voorlas en voordroeg uit het fan tasievolle Geheim van de afge beten vingers of uit het realisti sche Loop voor je leven, zijn jeugdige toehoorders waren ge boeid. Voor elkaar durfden ze het niet zo snel toe te geven, GOES - Zo'n 7000 gulden heeft de mdgo-afdeling van de christelijke scholenge meenschap voor beroepson derwijs Ter Welle in Goes bijeengebracht voor Terre des Hommes. De afdeling doet mee aan de actie 'Laat kinderen leren' die Terre des Hommes dit jaar houdt in verband met haar 25-ja- rig bestaan. De leerlingen brachten het geld bij elkaar met een ballonactie. Een kaartje voor een ballon kostte 2,50. De leerlingen lieten donderdag om half vijf de touwtjes van de veder lichte bolletjes los. De opbrengst van de actie gaat volgens een woordvoer ster van de opleiding naar een school voor doven in Sri lanka. De vier afdelingen van de mdgo zitten binnen kort in één gebouw. „Wij vonden het daarom leuk iets te doen voor een school in een Derde-Wereldland", ver klaart een der docenten van de onderwijsinstelling. De ballonactie was tegelijker tijd het officiële begin van het feest om het bezit van een nieuw gebouw te vieren. Vandaag om 12.30 uur over handigt de school in de Man- huistuin te Goes het opge haalde bedrag aan Lia Hek tors, de regio-vertegenwoor digster van Terre des Hom mes. Dit sluit meteen het feest van de mdgo-afdeling af. In september is er op de school weer een actie voor Sri-Lanka. maar hier en daar werd toch de opvatting gehuldigd dat lezen best eens leuk zou kunnen zijn. Daarmee was de missie van de auteur geslaagd. „Mijn optreden moet leesbevorderend werken, dat is inderdaad de bedoeling", gaf hij later toe. Het optreden van Kromhout was voor de Zeeuwse Biblio theek de laatste activiteit in het kader van het Onderwijs Voor- rangsgebied Middelburg-Vlis- singen. Dat project loopt sinds 1986 en is bedoeld om leerlingen met leerachterstanden bij te spijkeren. Een groot aantal scholen voor basis-, speciaal en voortgezet onderwijs draait in het project mee. Eén van de doelstellingen was de contacten met ondersteunende instellin gen als bibliotheken te verbete ren. Voor de scholen en Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land is het project nog niet afge rond. Den Haag heeft geld be schikbaar gesteld voor één jaar verlenging, waarin bekeken moet worden hoe de activiteiten kunnen worden voortgezet. Rindert Kromhout (1958) is sinds 1982 beroepsschrijver. Hij publiceerde onder andere En Pe ter was de vlieg, een verhaal over zijn ervaringen in kindertehui zen. In zijn boeken speelt de kind-ouder verhouding een be langrijke rol. Voor de Volks krant schrijft hij wekelijks een rubriek over kinderboeken, en hij werkt mee aan radiopro gramma's. KORTGENE - Dorpsver nieuwing, versterking van vis serij en bevordering van re creatie, daar draait het de ko mende jaren om in de ge meente Kortgene. Met de dorpsvernieuwing is de ge meente in de kernen Kats, Co- lijnsplaat en Kortgene een aardig eind op weg en de vis mijn in' Colijnsplaat draait als nooit tevoren. De recreatie le vert meer problemen op. Kortgene kan de borst nat maken als het gaat om het omstreden plan op de voor malige landbouwhaven in Co lijnsplaat 62 recreatiewonin gen te bouwen. De politiek wijst het niet op voorhand af; veel dorpsbewoners zijn het er niet mee eens. De voorstellen van project ontwikkelaar Silver Sports Recreatie voor Colijnsplaat sluiten goed aan op de be staande gemeentelijke en provinciale structuurnota's, meent de gemeente. Verblijfs- recreatie betekent onder an dere een stimulans voor werk gelegenheid en middenstand. Veel inwoners van Colijns plaat vrezen dat het oude dorpsgezicht verloren gaat en hechten weinig waarde aan de argumenten van het gemeen tebestuur. Minder omstreden is de aan leg van fietspaden tussen de kernen en langs de oostzijde van het eiland. Deze past ook in het recreatiebeleid. De ge meente wil dit jaar beginnen met de bouw van een houten fietsbrug over de Oost-West- weg. Afgezien van de perikelen rond de bestemming van de oude landbouwhaven in Co lijnsplaat lijkt het erop alsof Kortgene rustiger tijden tege moet gaat. Zo haalde de ge meentelijke vismijn in Co lijnsplaat, zorgenkind van weleer, een recordomzet. En het dorp Kats dat even van de landkaart dreigde te verdwij nen, zag voor het eerst sinds 1985 het inwonertal weer toe nemen. De kern kreeg er in 1989 vier inwoners bij en telt nu vierhonderd inwoners. Het tij mag ten goede keren; tijd om lui achterover te lig gen, is er niet. De gemeente moet de komende jaren de zei len bijzetten om het leven in de kernen op gang te houden. Dorpsvernieuwing speelt in alle verkiezingsprogamma's een belangrijke rol. CDA en PvdA, de twee groot ste fracties, zitten aardig op één lijn. In hun verkiezings progamma's onderscheiden ze zich slechts in details. Zo legt de PvdA een accent op openbaarheid van bestuur. Het CDA wil dat onderwijs op christelijke grondslag moge lijk blijft. De kans bestaat dat de protestants christelijke school in Colijnsplaat, de eni ge christelijke school in de ge meente, door gebrek aan leer lingen verdwijnt. Het CDA weet nog niet hoe het dan pre cies verder moet. De kleine fracties, SGP en Gemeente belangen hebben de zorg voor een schoon milieu hoog op het prioriteitenlijstje staan. De partijen roepen in koor dat de gemeente er alles aan moet doen de bestaande werkgele genheid te behouden. CDA en VVD hebben het over stimule rende maatregelen voor mid den- en kleinbedrijf. De libe ralen vinden dat er kleine be drijfsterreinen moeten ko men. De vissershaven van Colijnsplaat (foto Willem Mieras) Oppervlakte: 4322 hectare Aantal inwoners: 3580 Aantal raadszetels: 11 Huidige zetelverdeling: 3 CDA, 4 PVDA, 2 VVD, 1 SGP, 1 Gemeentebelan gen. Wethouders: 1 PVDA, 1 WD. Burgemeester: E. J. Hoogendijk-van Duijn (PvdA) Aan de verkiezingen doen alleen de partijen mee die nu in de raad zitting heb ben. Financiële positie: redelijk. Kortgene heeft 1,7 miljoen gulden vrije reserves en een post onvoorzien van 87000 gulden. Kernen: Kortgene, Colijns plaat en Kats. Gedeputeerde Ventevogel hijst een vlag als sein dat de aanleg van het vogeleiland kan beginnen (foto Willem Mieras) WISSENKERKE - Kluut, visdief en strandplevier krijgen bij de inlaag 's-Gravenhoek op Noord-Beveland een eigen stek. Op het vogeleiland dat volgende week klaar is, kunnen ze ongestoord broeden, ruien, rusten, baden en de vleugels poetsen. Gedepu teerde J. B. Ventevogel gaf op het water het startsein voor het storten van het eiland. De inlaag 's-Gravenhoek, bijna een eeuw oud, was ook vroeger al een eldorado voor vogels. De aanleg ervan bleek geen overbodige luxe want in 1933 sloeg het water een bres van honderd meter in de dijk. De Oosterschelde slokte de inlaag op. In 1980 werd de dijk hersteld en ontstond de ondiepe waterplas opnieuw. Ook de vogels keerden terug. Bij wandelaars en vogelaars is de inlaag in trek. Op het nieuwe eilandje zitten de gevleugelde dieren veilig. Het is zo gelegen dat vogelliefhebbers hen uitstekend kunnen observeren. Het Wereldnatuurfonds, de provincie Zeeland en de Stichting het Zeeuwse Landschap delen mee in de kosten van de aanleg die een halve ton bedragen. De Stichting het Zeeuwse Landschap heeft het eiland in eigen dom en zorgt voor het beheer. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 32-jarige J. L. A. K. (32) uit Sas van Gent bij verstek conform de eis veroordeeld tot een boete van 400 gulden voor het bedrei gen van een maatschappelijk werker van de gemeente. K. was 8 september naar het stadskan toor in zijn woonplaats gegaan om zijn beklag te doen dat zijn vrouw geen voorschot op de bij standsuitkering had gekregen. K. was onder invloed van alco hol en dreigde een brandbom bij de ambtenaar van de sociale dienst naar binnen te gooien als hij zijn zin niet kreeg. ,,Ik weetje te wonen, ik zal je vrouw en kin deren wel eens pakken", voegde hij er dreigend aan toe om zijn eis kracht bij te zetten. De 22-jarige J. H. E. uit Overslag werd bij verstek veroordeeld tot 300 gulden boete voor het mis handelen van P. van de V. op de Markt in Axel. Hij stompte de man 28 maart vorig jaar in het gezicht V. liep daardoor een scheui in zijn mondhoek op die moed worden gehecht. Er werd rekening mee gehouden dat E. de schade van 111 gulden aan het slachtoffer heeft vergoed. Het vonnis was conform de eis. P. L. I. S. (25) uit Hoek kreeg bij verstek een boete van honderd gulden opgelegd voor het stuk- trappen van de ruit in de deur van een café in de Zeestraat in Axel. S. was boos omdat de uit bater hem niet meer wilde in schenken. Het vonnis was con form de eis. MIDDELBURG - De 31-jarige P. C. W. M. uit Nieuw-Vosse- meer moest zich donderdag ver antwoorden voor de politie rechter in Middelburg omdat hij vorig jaar mei zagers had ge spit op een mosselperceel in de Krabbekreek bij Sint-Anna- land. M. verklaarde dat hij de steekbakens van het perceel niet had gezien. „De week daar voor stonden die staken er nog niet", legde hij uit. M. zei dat hij geregeld in de Krabbekreek zagers ging spit ten en dat hij daar dus goed be kend was. Hij had de zaak met een schikking kunnen afdoen wanneer hij voor 2 december aan de eigenaar van het perceel de schade had vergoed. Toen hij contact met de mosselkweker opnam had deze tegen hem ge zegd dat hij geen bedrag kon noemen, omdat er zoveel in zijn percelen werd gespit. Daardoor was hij niet in staat om aan de voorwaarde te voldoen en had hij toch een dagvaarding gekre gen om op de zitting te verschij nen. Politierechter mr G. H. Nomes geloofde de man op zijn woord en vond de door de officier geëi ste boete van 300 gulden te hoog, ook al omdat M. van een uitke ring moet rondkomen. Het von nis luidde 150 gulden en ver beurdverklaring van de riek die voor het spitten was gebruikt. De 33-jarige C. G. L. uit Bergen op Zoom werd bij verstek ver oordeeld tot 500 gulden boete en het betalen van 300 gulden scha devergoeding voor het zagers spitten op een mosselperceel in het Keeten. Toen L. werd aange houden had hij al een emmer vol zagers bijeengegaard ten koste van het omwoelen van vijf vier kante meter van de mosselteelt- grond. Het vonnis was conform de eis. De in beslag genomen riek krijgt L. niet terug. MIDDELBURG - De 20-jarige Vlissinger H. V. had donderdag geen gehoor gegeven aan de op roep om voor de politierechter in Middelburg te verschijnen voor mishandeling en vernie ling. Hij trapte 15 mei vorig jaar om vier uur 's nachts de ruit van een kapperszaak aan de Lange Delft in Middelburg stuk. Een maand later gaf hij op een ter ras aan de Reigersbergstraat P. van Z. een schop in zijn gezicht. Hij werd conform de eis bij ver stek veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf en 800 gulden boete. Ook de 66-jarige A. A. C. uit Oost-Souburg had geen zin de gang naar de rechtszaal te ma ken, zoals hij de officier van jus titie per brief had laten weten, hoewel hij de hem ten laste ge legde mishandeling ontkende. De tenlastelegging luidde dat hij op 19 augustus vorig jaar in de brandgang naast zijn woning de 34-jarige A. S. tegen het hoofd had gestompt omdat hij vond dat de man ten onrechte op zijn terrein liep. Twee uur later raak ten de mannen weer in conflict, wat op een hevige vechtpartij uitliep. C. werd conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en 400 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van bedrijven uit Zee land en het zuiden van Zuid- Holland wordt binnenkort de stichting Delta Promotie opge richt. Doel is de promotie van het Deltagebied tussen Antwer pen en Rotterdam. De stichting richt zich daarbij op de cul tuur-historische, recreatieve, toeristische en natuurweten schappelijke aspecten van dit gebied. Maar het accent van de activiteiten zal op de water sport liggen. Voorzitter wordt L, Rietveld uit Dordrecht, de voormalige direc teur van het natuur- en recrea tieschap De Grevelingen. Aan een verdere invulling van het be stuur wordt nog gewerkt, al geeft Rietveld desgevraagd wel aan dat vooral gedacht wordt aan mensen die niet direct aan bedrijven gebonden zijn. Uit een toelichting van de beoogde directeur blijkt dat het niet de bedoeling is concurre rend te werken ten opzichte van de al bestaande VW-organisa- ties. De nieuwe stichting moet vooral gezien worden als een aanvulling op de VVV's, onder meer omdat de activiteiten zich over verschilende provincies uit strekken. Volgens Rietveld bestond bij het bedrijfsleven behoefte aan een dergelijk initiatief, onder meer om allerlei verbrokkelde activi teiten te bundelen. Als voor beeld daarvan noemde hij de presentatie van het Deltagebied tijdens de onlangs gehouden Beurs Boot in Düsseldorff. Daar stonden de verschillende stands uit het gebied over een aantal hallen verspreid. Rietveld vindt het veel beter dat de Delta zich in zijn geheel presenteert en de verschillende stands bij elkaar worden gebracht. Het eerste jaar van het bestaan van de stichting zal vooral ge bruikt worden om contacten tussen geïnteresseerde bedrij ven op te zetten. Voor volgend jaar kan een internationaal eve nement, gericht op een of meer jachthavens, worden verwacht. Gedacht wordt aan het Greve- lingengebied met de omliggende gemeenten. De stichting in oprichting is nu bezig met het zoeken naar huis vesting. Aanvankelijk werd ge dacht aan een kantoortje, ge koppeld aan hotel-café-restau rant Het Vliegveld in Burgh- Haamstede, maar Rietveld acht het ook niet uitgesloten dat de stichting in Goes neerstrijkt. Dat is lekker centraal, voegt de toekomstig voorzitter er aan toe. GOES De werkgroep voor les bische vrouwen in Zeeland, Pri ma Donna, houdt zondag 18 maart een themamiddag over bio-energetica en Gestalt. Er wordt een inleiding over dit on derwerp gehouden. De bijeen komst, in vrouwencafé Jet, be gint om 14.00 uur. cholier Jerry verdedigt milieu de EJP een zitting houdt. In de voorgaande jaren werden er elke keer twaalf leerlingen van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum (VCL) uit Den Haag uitgezon den. Om deze reden vonden de meeste voorbereidingsvergade ringen ook in deze stad plaats. „Mevrouw Van Sminia van het VCL begeleidt ons ook naar Frankrijk", verduidelijkt Vliegenthart. Uit de andere lan den zijn de afgevaardigden nog steeds van één school afkom stig. „Griekenland stuurt een meisjesschool naar Fontaine- bleau", vertelt Vliegenthart met een grijns. Jerry vertelt ambities te hebben om in de toekomst in de politiek te gaan werken. „Ik ben erg geïn teresseerd in politiek. Je hebt al leen ontzettend veel mazzel no dig." Europees Parlement wat met onze adviezen doet." Jerry Vliegenthart vertelt dat hij tijdens de rapportuitreiking vo rig jaar juli een papier kreeg waarin om belangstellenden voor het EJP werd gevraagd. Van de Scholengemeenschap werden twaalf leerlingen uitge kozen voor een landelijke bijeen komst in Den Haag. Na een ta lentest bleven tenslotte nog 24 leerlingen uit het hele land over. Twaalf van hen gingen naar de najaarsvergadering in Thessalo niki in Griekenland. De anderen mogen de komende week naar Fontainebleau in Frankrijk. „In het begin baalde ik er wel van dat ik niet naar Griekenland mocht. Achteraf vind ik het niet erg. Wij hebben een veel langere voorbereidingstijd gehad als de eerste groep en hebben boven dien van hun fouten kunnen le ren." De andere groep ondervond bij voorbeeld dat het heel moeilijk is om je goed in het Frans of En gels uit te drukken. „Landen als Egeland en Frankrijk zijn na tuurlijk ook in het voordeel. Je praat in je eigen taal veel mak kelijker. Wij hebben daarom een woordenlijst met moeilijke be grippen gemaakt", zegt de VWO-scholier. Zelfheeft hij nog wat extra-lessen Frans geno men. „Polinder, een leraar Frans op de CSW regelt dit project voor onze school. Hij was daar om ook gelijk bereid om mee te werken." Vliegenthart vertelt dat hij ei genlijk heel weinig van het on derwerp milieu afwist voordat hij gekozen werd voor het EJP. Hij heeft daarom de laatste tijd heel veel gelezen op dit gebied. De Verdragen van Barcelona en Bonn kent hij op dit moment bij na uit zijn hoofd. „Je moet na tuurlijk ook heel goed weten waar je over praat, anders word je daarop gepakt". Ook een interview met een amb tenaar van milieu leverde heel wat nuttige kennis op. „Die man was net in voorbereiding op de Noordzeeconferentie." De vuil- lozingen op zee is ook een van de onderwerpen die tijdens de zit ting aan de orde zullen komen. Jerry vertelt ook dat dat één van de punten is waarop hij de En gelsen op hun falie gaat geven. „Ze moeten de Noordzee niet als afvalbak gebruiken." Het is dit jaar het vierdejaar dat IiDDELBURG - De 17-jarige lrrv Vliegenthart van de Vistelijke Scholengemeen- |hap Walcheren weet sinds Jrt alles van het milieu. Sinds Ij begin dit jaar met 23 andere Iholieren werd uitgekozen lor het Europese Jeugd Parle- |ent (EJP) heeft hij zich terde- op dit onderwerp moeten Jiorhereiden. Morgen begint de [ting van het EJP in het Fran- i Fontainebleau, dat 60 kilo- leter onder Parijs ligt. let EJP is een groot opgezet loject voor leerlingen van Havo 'vWO in de leeftijd van 15 tot jmet 18 jaar. Elke EG-lidstaat |ndt 12 leerlingen en een jour- |üst uit. De leerlingen discus- over actuele problemen I het gebied van onder meer lilieu, economie, onderwijs en ledia. Over elk onderwerp moet In gezamenlijk standpunt wor- ln ingenomen. „We hebben ten echte invloed natuurlijk", Jrtelt de jonge Middelburger. Ive hopen echter wel dat het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 37