I IttJ 1111» I#41,i. £.1.1.U ff «it Van Mierlo noemt Kok een vroege Sint M ngeland woest op Irak na executie Journalist Bazoft Massamoord Peru JJA Gorbatsjov kondigt nu pijnlijke ingrepen aan Kabinet Israël ten val na motie "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Sponsorcommissie van Vlissingen aan zijlijn In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. beschuldigd van aandeel in brand chemisch wapen-complex m Permanente show in klasse interieurs. Doden Eenduizend fendieren )edreigd Gestrand Herstel Karpov Aanhoudend zacht 33e jaargang no. 64 Vrijdag 16 maart 1990 Bennie,/olink V erdachtmaking Garanties Afschuw Zonnig en droog. Zwakke zuide lijke wind. Temperatuur 16 gra den. p\w>»" ■pm mm m///y v/m VAALS (ANP) - D66-partijleider Van Mierlo heeft PvdA-leider Kok donderdag verweten het punt van het reiskostenforfait ten eigen politieke bate te hebben gebruikt voor de gemeenteraads- verkiezingseampagnes. De PvdA probeert de laatste dagen de indruk te wekken alsof het een beetje Sinterklaastijd is gewor den, aldus Van Mierlo, „en dat gaat mij te ver". Van Mierlo zei dit donderdag in Vaals tijdens een verkiezingscampagne. Van Mierlo doelde daarbij op de uitspraak van kok (woensdag avond) dat trein- en busforensen hun belastingaftrek (reiskos tenforfait) behouden. Donderdag heeft minister Maij van verkeer en waterstaat overigens met het plan ingestemd. Ook hekelde Van Mierlo de opstelling van de PvdA ten aanzien van de Oort-operatie. De PvdA vindt dat de nadelige gevolgen van Oort voor alleenstaanden en bejaarden moeten worden ge compenseerd. „Waarom nu een week voor de gemeenteraadsverkiezingen", zo vroeg Van Mierlo zich af. VLISSINGEN - De betaald voetbal-plannen van de voetbal vereniging Vlissingen staan op de tocht. Tijdens een specia le bestuursvergadering besloot de sponsorcommissie gis teravond zichzelf buitenspel te zetten. De commissie, die door het bestuur in het leven was geroepen en tot taak had het grootste gedeelte van de sponsorgelden binnen te slepen, deponeerde zes eisen bij het bestuur. Pas als aan die eisen wordt voldaan zal de commissie weer aan het werk gaan. Volgens de sponsorcommissie was er door een onduidelijk bestuursbeleid een voor hen onwerkbare si tuatie ontstaan. Volgens voorzitter Piet de Jong is er echter niéts aan de hand. „Het is een storm in een glas water", rea geerde hij gisteravond. (Zie verder pagina 21) IHll TRIPOLI - Duizenden demonstranten verzamelden zich gisteren voor de Westduitse ambassade in de Libische hoofdstad Tripoli, nadat Gaddafi had gedreigd de Bondsrepubliek te straffen wegens de brand in het chemische complex (foto Jana) LIMA (RTR) - Gemaskerde schutters hebben in een Peruaans An- desdorp 29 boeren vermoord. De slachtoffers, onder wie veel kinde ren, werden geëxecuteerd met behulp van uzi-machinepistolen. Dit heeft de politie in Lima donderdag bekendgemaakt. Zowel de politie als de guerrillastrijders van de Maoïstische bewe ging 'Lichtend Pad', die zijn machtsbasis heeft in de Andes, hebben uzi's tot hun beschikking. De moorden zijn nog niet opgeëist. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt /o'n krant zich van de "normale" kranten. Want naast het nieuws uit binnen-en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt "m zo in huis. U hoeft alleen maarte bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! "W" JA Naam PZC wil de P Adres afdeling abonnementen jLJ H Antwoordnummer 123 irvi BB A PC Plaats 4380 VB Vlissingen .KH^ik wilde pze th BELLEN GAAT SNELLER l| I 4 weken lang 'U kunt deze bon zonder voor 12,50 dost/egels aan ons terugsturen 01tO*r 0*r£l5 Bonn sen-Chemie als lid. Begin fe bruari bevroor de Westduitse re gering de kredieten die aan Im- hausen waren toegekend voor onderzoek. Een hoge functiona ris van het bedrijf deed een po ging tot zelfmoord. Op 10 mei 1989 werd de vroegere directeur van Imhausen in staat van be schuldiging gesteld. Eerder deze maand verklaarde de woordvoerder van het West duitse ministerie van buiten landse zaken dat de Westduitse inlichtingendienst BND over ge gevens beschikt volgens welke in Rabta 30 ton mosterd-gas is gefabriceerd. Maar Bonn heeft niet de zekerheid dat de produk- tie is bedoeld voor de vervaardi ging van wapens. Het negeren door de overheid van adviezen over veiligheid in ziekenhuizen kostte de afgelo pen twee jaar duizend doden. Dat zei gisteren ir. T. Zelders, klinisch fysicus in het Nijmeegse Radboudziekenhuis en lid van de Gezond- O heidsraad. O De gevel van het Middelburgse stadhuis moet weer in de stei gers. Het herstehoerk vergt één tot twee jaar en kost ruim vier ton. Om cle historische gevel niet geheel aan het toeristenoog te onttrekken, wordt het karwei in fasen uitge voerd. Anatoly Karpov heeft een be langrijke stap gezet in de rich ting van een zesde confrontatie om de wereldtitel schaken met Gary Kasparov. De Rus won gis teren de afgebroken vierde par tij in de kandidatenmatch tegen Jan Timman, die ver strikt raakte in de ge- O compliceerde stelling. b I larzad Bazoft Stockholm <dpa) - Tiendui zend rendieren worden in Soord-Zweden bedreigd door ge hongerdood. Dat hebben een antal rendierfokkers donder- tegenover het Zweedse dag- l'ad „Dagens Nyheter" ver- Paard. Alleen een uitgebreid l'jvoederprogramma kan de Pieren nog redden. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Premier Jitschak Shamir van Israël heeft zijn strijd om het voortbestaan van het kabinet moeten opgeven. Gisteravond maakte het parle ment via een motie van wan trouwen met 60 tegen 55 stem men een eind aan de regering, die de afgelopen dagen al dras tisch was uitgedund door het vertrek van de ministers van de Arbeiderspartij. De crisis was ontstaan door het uitblijven van een antwoord van Shamirs Likud-partij op de vre desvoorstellen van de Ameri kaanse Baker. De afwezigheid bij de stemming van vijf van de zes afgevaardigden van de ul tra-orthodoxe Shas-partij gaf uiteindelijk de doorslag na een dag van zinderende politieke spanning. Tot het laatste moment is er ge tracht een compromis te berei ken. Daarbij fungeerden de geestelijk leiders van Shas en de twee zetels tellende religieuze partij Degel Hatora als belang rijkste bemiddelaars. Maar het struikelblok bleek opnieuw het antwoord aan Washington op Bakers vredesplan. Premier Shamir weigerde toe te zeggen dat zijn partij binnen tien dagen de Amerikaanse mi nister het ja-woord zou geven. Dat leidde ertoe dat de voorma lige opperrabbijn Ovadia Josef, adviseur van Shas, zijn volgelin gen aanraadde weg te blijven van de stemming. Hij maakte daarbij een uitzondering voor rabbijn Jitschak Peretz, die als minister deel uitmaakte van Shamirs regering. Premier Shamir zal nu aan het hoofd van een demissionair ka binet, zonder de Arbeiderspartij, de lopende zaken waarnemen tot er een nieuwe regering is ge vormd. President Chaim Herzog zal zondag beginnen met het raadplegen van de partijen die in het parlement vertegenwoor digd zijn. Daarna zal hij als kabi netsformateur benoemen de po liticus die naar zijn mening de beste kans maakt een meerder heidsregering te vormen. Dat zou Shimon Peres van de Arbeiderspartij kunnen worden, gelet op de uitslag van de stem ming van gisteravond. Het was nog niet duidelijk of voldoende religieuze partijen in zo'n wan kel kabinet zitting willen ne men. Shamir heeft eerder laten weten dat hij het meest voelt voor nieuwe verkiezingen. Een meerderheidsregering onder lei ding van de Likud lijkt na de uit slag van de stemming van gister avond niet waarschijnlijk. nistische tendensen bestrijden", zei de president. „Ze zijn gevaar lijk omdat ze de perestrojka on dermijnen". Het Congres nam donderdag met grote meerderheid een reso lutie aan waarin het uitroepen van de onafhankelijkheid in Li touwen ongeldig wordt ge noemd. De president werd opge dragen „alle noodzakelijke maatregelen te nemen om de be langen van de Sovjetunie in Li touwen veilig te stellen". De nationalistische beweging Sajudis in Litouwen riep als reactie op tot een grote manifes tatie morgen in de hoofdstad Vil nius. Informatie: Senzora, Postbus 104, 7400 AC Deventer. ibische leider dreigt luNIS/TRIPOLI/BONN (UPI/ Itb/dPA) - De Libische leider lolonel Muammar al-Gaddafi leeft donderdag verklaard dat |en onderzoek is geopend om last te stellen of de Westduitse llichtingendienst is betrokken lij sabotage en spionage in Li- lië ten gunste van het „imperia- Isme en het zionisme". Daar- liee bevestigde de Libische lei- Ier de berichten over een brand a het fabriekscomplex in Rab- waar volgens Amerikaanse |n Westduitse bronnen chemi- |che wapens worden geprodu- leerd. De brand heeft volgens Libië de jabriek, die mede is gebouwd ■oor Westduitse bedrijven, voor ■en deel verwoest. Maar bij wes terse inlichtingendiensten is Jnen niet zeker van de omvang lan de gevolgen en schade. De westduitse televisie meldde gis teravond dat de brand waar schijnlijk is veroorzaakt door een ongeval. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Gaddafi zei donderdag dat van de resultaten van het onderzoek afhangt of alle in Libië werkende Westduitsers wel of niet het land worden uitgezet. Het Libische ministerie van bui tenlandse zaken ontbood don derdagmiddag de Westduitse ambassadeur Jürgen Hellner. Maar deze kon aanvankelijk het ambassadegebouw niet verlaten omdat daar enkele duizenden woedende Libische betogers protesteerden tegen wat zij noemden Bonns rol in het laten uitlekken van gegevens over de chemische fabriek. Voor de bouw van het bedrijf, 80 kilome ter ten zuidwesten van Tripoli, werd voornamelijk gebruik ge maakt van kennis van Westduit se bedrijven. Volgens recente berichten uit de VS en de Bondsrepubliek waren de Libiërs in de installatie be gonnen met de produktie van chemische wapens, waaronder mosterd- en zenuwgas, maar Li bië hield vol dat de fabriek uit sluitend is bestemd voor de fa bricage van medicijnen. Een tot dusverre onbekende groep, die zich de Organisatie voor de Nationale Vleugel van het Libische Leger noemde, stel de zich in een telefoongesprek met het bureau van de Westduit se tv-omroep ARD in Cairo, ver antwoordelijk voor de brand in Rabta. Volgens de boodschap stichtte de groep de brand nadat zij „had vastgesteld dat de fa briek chemische en nucleaire stoffen maakte". De Westduitse regering wees donderdagavond de verdacht makingen door Gaddafi van de hand. Het idee dat Duitse in stanties of Duitse inlichtingen diensten bij welke actie dan ook in Libië zouden zijn betrokken, is „uit de lucht gegrepen en mist iedere grond". Dit verklaarde een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn. De affaire rond de chemische fa briek in Rabta houdt al sinds be gin 1989 de gemoederen bezig, en leidde zelfs tot ernstige span ning tussen Washington en Bonn. Op 1 januari 1989 bracht de New York Times het bericht over de banden tussen het Westduitse bedrijf Imhausen-Chemie Gmbh en de fabriek in Rabta. Op 11 januari zei bondskanselier Kohl dat „niet kan worden uit gesloten" dat Westduitse bedrij ven bij de bouw van de fabriek waren betrokken, maar dat daarvoor geen voor de recht bank bruikbare bewijzen zijn. Medio januari begon de West duitse justitie een gerechterlijk onderzoek naar Imhausen. Bonn sprak toen voor het eerst van een fabriek voor chemische wapens. De Westduitse federatie voor de chemie schorste Imhau- Een Britse fruitjager is woens dagmorgen vroeg in dichte mist voor Terneuzen aan de grond gelopen. Pas om vier uur 's mid dags kon het schip worden los getrokken. Het gestrande schip bleek een ware attrac tie en trok duizenden O nieuwsgierigen. I O LONDEN (AFP) - Londen haalt fijn ambassadeur uit Irak te rug. Dit maakte de Britse minis ter van buitenlandse zaken, pouglas Hurd, donderdag be kend. De maatregel is een pro- lest tegen de executie, donder dagochtend, van de journalist Farzad Bazoft van de Britse krant The Observer. Hurd noemde het een „barbaarse Baad". past het terugroepen van de nbassadeur moeten Iraakse Itudenten Groot-Brittannië ver laten, worden alle contacten op ninisteriëel niveau opgeschort In worden opleidingen van |raakse militairen in Groot-Brit- |annië beëindigd. i Groot-Britannië heerst grote lerontwaardiging over de exe cutie. Hoofdredacteur Donald 'relford van The Observer jjoemde de Iraakse president, j>addam Husayn, „een doortrap- - smeerlap". In Londen betrok ken bewapende politiemannen |e wacht bij de Iraakse ambas- lade. Gisteren nog had de am bassadeur van Iraq het ge- MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Sovjetleider Michail Gorbats- jov, die donderdag door het Sovjet-parlement met onver wacht veel tegenstemmen tot president werd gekozen, heeft in zijn inaugurele rede ingrij pende economische hervormin gen aangekondigd. „Met mijn nieuwe volmachten wil ik de perestrojka krachtige impulsen geven", aldus Gorbatsjov. „De komende tijd zullen pijnlijke maatregelen niet voorkomen kunnen worden", aldus de pre sident. Gorbatsjov zei in zijn aanvaar dingstoespraak ontevreden te zijn over de ontwikkelingen in de economie. Vooral de slechte voedselsituatie en de problemen in de landbouw zullen volgens de nieuwe president veel aan dacht krijgen. Daarnaast moet er een nieuw Unieverdrag met de Sovjetrepublieken gesloten wor den waarin het recht op uittre den uit de Sovjetunie is opgeno men. Er komt verder een hervorming van het rechtswezen en een reor ganisatie van het leger. Gorbats jov verzekerde daarbij dat er geen Sovjettroepen meer in het buitenland ingezet zullen wor den zonder de toestemming van het parlement. Het Sovjetparlement koos Gor batsjov voor een periode van vijf jaar met 1329 stemmen voor, 495 tegen en 54 ongeldige stemmen tot president nieuwe stijl, met de uitgebreide bevoegdheden waar het Congres van Volksafgevaar digden maandag na een storm achtig debat mee instemde. Gorbatsjov bestreed de kritiek dat hij te veel macht naar zich toe zou trekken. De grondwet biedt garanties die een machts verschuiving uitsluiten, zei hij. De president moet „conform zijn ambtseed handelen en het wel zijn van het land boven alles stellen". Een combinatie van de functie van president en die van secreta ris-generaal van de communisti sche partij, die Gorbatsjov beide bekleed, is ook in de „nabije toe komst" nodig. „Het is van lands belang dat ik partijleider blijf', stelde Gorbatsjov. Over de afscheidingsbewegin gen toonde Gorbatsjov zich vastberaden. „Ik zal de groeien de nationalistische en chauvi- (Advertentie) GEEN su^aten> fosfaten, NTA (fosfaatvervanger), chloor, borium en optische witmakers. plantaardige stoffen» mi lieu vriendelijker goed schoon wassend. Over 20 jaar kan een kind nog de was doen, als u nü het goede wasmiddel kiest. Advertentie wraakte doodvonnis verdedigd. Bazoft, die van Iraanse afkomst is, werd afgelopen zaterdag ter dood veroordeeld wegens spio nage. Hij was in september vorig jaar aangehouden toen hij op re portage in Irak op onderzoek was uitgegaan na berichten over een ontploffing in een militair complex ten zuidwesten van de Iraakse hoofdstad Baghdad. De 53-jarige verpleegkundige Daphne Parish, die hem naar het complex had gereden, kreeg 15 jaar gevangenisstraf. De Nederlandse regering heeft met afschuw kennis genomen van de executie. „Het doodvon nis is voltrokken in weerwil van vele internationale beroepen op de Iraakse regering, waaronder van de twaalf EG-landen en van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties om op huma nitaire gronden clementie te to nen", zo zei een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), de In ternationale Journalistenfede ratie in Brussel en Amnesty In ternationale spraken hun af schuw uit. Bazoft is in feite de eerste journalist die vanwege zijn journalistieke werk openlijk door een overheid wordt geliqui deerd, aldus de NVJ-woordvoer- der. Het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren heeft een protesttelegram ge stuurd aan de ambassadeur van Irak. (zje ook pagina 4) Gorbatsjov bij de officiële aan vaarding van het president schap

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1